irs De Eeuwige Stilte den indt j dag j :ert. i met j men j jen, ;tie. DA Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Vogelenzang, Jan Gijzenvaart en Santpoort HAARLEMSCHE BANKVEREENIGING Fotografisch Atelier RlPflr" Br. Houtstraat 169 Drogisterij Fa. Haaks BEHANGER! MEUBELMAKER! JTOfEEERDEJw i Elllültl: III EMIA'S Koffie ur, altijd pwekkend TEL. 156 3ARD KRUISWEG 59 PGSITO: Uitgave van de Vereenigde Drukkerijen, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: De Genestetweg 23. - Tel. 2 2 00 3- Het Schrijfbureau. Safe-Deposit Loketten vanaf f5.- 'sjaars Bewaren van koffers voor langen of korten tijd. Bloemendaalschew. 301 Overveen. Telef. 3824 Telef. 3824 Gemeentebestuur. CINEMA PALACE VANAF VRIJDAG 25 MEI l'l Willi 1HIÉW1III IflUUIWiU - =111=111= ill in etc. EEDERMAKERIJ POORT (STATION) \ssuranlies, Incasso's, ten aar 2 V-2 Prolongatlekoers 4 4'/« 41/2 102 HAARLEM d6 17e JAARGANG ZATERDAG 26=MEI 1923. If No. 21. BLOEMEND Abonnement: Voor een half jaar Advertentiën: 15 cent per regel, bij afname van 500 regels of meer korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 10 regels 1.—, elke regel meer 10 cent. Tusschen den tekst of op een bepaalde plaats speciaal tarief. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Ik zeg U mensch, blijf strijden en ver trouw. Emerich Madach. MADELIEVEN. Madelieven, madelieven, In de glinstergroene wei. Lentelieven, zonnedieven. Breidt uw tere, witte sprei. Sneeuwontsproten, Hchtibegoten, Starend naar het (hemelblauw, Warmt' ontvloten, geuroms-Ioten, Plengt het leven vreugdedauw. „Vaak schijnt het mij toe alsof de levenlooze dingen met de levende voe len en lijden,. De scheiding tusschen hen en ons is niet zoo groot als de men- schen meenen". Aldus Selma Lagerlöf in dat wondermooie boek Gösta Berling, waarin de liefde van levenlooze dingen zoo'n groote rol speelt. Aan ffeze woorden moest ik denken -ik een eerbiedwaardig oud man, wiens leven in liefderijke plichtsbetrach ting is heengegaan, voor zijn schrijfbu reau zag zitten. Het was het geschenk geweest, dat hij destijds van zijn vader naar de academie-stad had meegekre gen. Toen hij me dit vertelde, drong zich een vergelijking aan mij op. Ik zag het schrijfbureau, dat nog onveranderd het zelfde was gebleven, en hoogstens hier een inktvlek en ginds een kale plek ver toonde. En ik zag den man, die eens als jong studentje dit meubel in bezit had genomen, thans als grijsaard, vermoeid, versleten. Het bureau was hetzelfde ge bleven, maar de man niet. Hoe vaak was het schrijfbureau met den man mee verhuisd! De vroolïjke jongelingschap was in de academie-stad gebleven en de man was, als hulpe loos jongmaatje, komen staan voor de dorpsgemeente, die hij, bezwaard door het gewicht van het verantwoordelijk ambt, als predikant zou gaan dienen. Nieuwe gezichten namen hem op met kritische blikken; niet zonder angst zal hij aan zijn bureau de eerste preek heb ben zitten maken. Maar dat bekende meubel stelde hem gerust; telkens wan neer hij als uit een omgeving van vreemden naar zijn studeerkamer terug keerde, wachtte een oude vriend hem op Beroep kwam na beroep; en met elk beroep kwam een ander huis, een an dere kring van mensch, een andere lé venssfeer. Maar dat ééne hoekje in de studeerkamer bleef zichzelf gelijk. Daar vond hij aansluiting aan 'het verleden; daar omgaf hem de veilige rust van het onveranderlijke, dat temidden van het veranderlijke zich voordurend besten digt. Elk laadje hield zijn eigen inhoud, elk vakje zijn eigen beteekenis. Moesten zijn oogen telkens wennen aan nieuwe omgeving van tuin en huis en woon plaats, gebogen boven het blad van het schrijfbureau vonden zijn blikken het oude terug. En zijn handen, die na elke verhuizing eerst overal scheef stonden, betasten het bureau met de liefde, waar mee het kind zijn oud geworden moe der streelt. Het leven is een proces van worden en vergaan. Groei en ontbinding wijzi gen het in al zijn verhoudingen. Zijn vrouw ontviel hem, zijn kinderen wer den grooter en lieten het ouderlijk huis in den steek. De inrichting van zijn wo ning droeg de sporen van vreemd be stier; soms gevoelde hij zich in zijn eigen REPRODUCTIES naar de yjALlwlXlj meest verbleekte porlreften BLOEMENDAAL. vertrekken niet thuis. Dan bleef zijn toevlucht het schrijfbureau, dat daar nog stond gelijk het altijd gestaan had; onveranderlijk ondanks de vele wisse lingen, die het had meegemaakt. Toen de oude dag aanbrak en hij ten huize van een zijner kinderen een waar dige rust kon genieten, ging het schrijf bureau mee. Zijn kinderen, waren mo derne menschen geworden, en ook hun meubelen waren modern. Maar tusschen de moderne meubelen stond daar als een stuk uit een andere wereld het schrijfbureau. Wanneer het leven, ten einde loopt en de geest moe is geworden, kan men zich niet meer verplaatsen in de ge dachten van het nieuwe geslacht. De veerkracht, noodig om den ontwikke lingsgang van den tijd te volgen, ont breekt en alle belangstelling trekt zich samen op hetgeen geweest is in het verleden. De grijsaard laat het nieuwe leven zijn gang gaan, onbewogen, zon der verzet. Hij is tevreden, nu hij zich met zijn eigen lectuur en zijn eigen lief hebberijen terugtrekken mag aan zijn schrijfbureau. En als eenmaal na zijn dood dit oude stuk ergens op een verkooping onder den hamer komt, zal niemand er in zien, wat hij er in heeft gezien: het eenige, dat onvergankelijk is gebleven en alle wisselingen heeft overleefd. „Vaak schijnt het mij toe, alsof de levenlooze dingen met de levende voe len en lijden. De scheiding tusschen hen en ons is niet zoo groot als de men schen meenen". Wat is voor den vreem de, die plichtmatig het lijk van een af gestorvene bezorgt, dit uitgediend lichaam? Wat is voor den vreemde, die een -bod op een oud meubel doet, dit afgebruikt schrijfbureau? Maar voor wie de ziel gekend heeft, die dit lichaam en dit meubelstuk eens heeft omsloten, blijven, beide eerbiedwaardig. Het ge voel van piëteit, dat een begrafenis wekt, kan ons ook in een verkoophuis aangrijpen. Men laat zich wel een korzelig stem men door de aanhankelijkheid, die ouden van dagen jegens levenlooze dingen betoonen. Ze kunnen er niet van schei den: van hun huis, van hun leunstoel, van hun antiek horloge. „Het zijn toch geen mènsc'hen!" roept de jeugd wrevelig uit. Maar het zijn vaak meer dan menschen. Deze levenlooze dingen zijn levender soms OVERVEEN TELEFOON 956 dan de levenden. Menschen verlaten en verraden onsmenschen ontwik kelen zich en ontgroeien ons; menschen wisselen en hun voortdurende wisseling vermoeit ons. De levenlooze dingen ech ter, die eenmaal ons kostelijk bezit zijn geworden, blijven ons levenslang trouw, In hun onveranderlijke hechtheid be waren zij als een heiligdom de geschie denis en de geheimenissen van ons le ven. Hierom is het, dat wij hen soms bovenmatig liefhebben. C; (Donderdagmiddag vergaderde de Raad on zer gemeente op het gewone uur. Voorzitter Jhr. A- Bas Backer, burgemeester. (Afwezig: de heeren Bispinck en Bijvoet. De notulen der 2 laatste zittingen worden na een paar kleine opmerkingen goedgekeurd. PUNT 1. Ingekomen stukken. Naar aanleiding van het verzoek van W. Dijkstra, stellen B. en W. voor om aan hem te berichten dat bet indertijd in de be doeling van den Raad heeft gelegen om ge durende den loop van dit contract -aan derden grond, welke 1 K-M. of minder van he,t eind punt van diem weg eni .het begin van ,den Boulevard naar Zandvoort is gelegen, sl-echts te verhuren op voorwaarde, dat -daar niet op mag geplaatst worden een localiteit voor den verkoop van alcoholhoudenden drank, and- ren dan sterken dr,ank, of eene voor verkoop van alcoholvrijen drank. Goedgekeurd. B. en, W. van Bloemendaal deelen mede, dat de door de Haarlemsche Orkestvereeni- ging te geven open-luchtconcerten in deze ge meente zullen plaats (hebben op 2 Juni, 16 J-uni en 14 JWi e.-k. telkens des namiddags van 2.30 tot 4 uur op het speelterrein in het Bloemenidaalsche Bosch achter liet zgn. Pati- nekoekemhuisje. Voor kennisgeving aangenomen. B. en W. stellen den Raad voor in aanslui ting met hun indertijd gegeven advies alsnog een crcdiet van f 500.te verleenem voor het maken van riool-putten in Tuindorp. De lieer de Roo v- Alderwerelt vraagt waarom thans weer wordt teruggeko men op het nog maar kort -gel-eden genom-en besluit om. niet die onkosten te maken. Er wordt door deze verandering aan te brengen een zeer gevaarlijk precedent geschapen. (De 'heer S c li u 1- z wijst op liet gevaar van bestendiging van dezen toestand voor de volksgezondheid. Bovendien komen de onkosten GROOTE HOUTSTRAAT 111-113 TELEFOON 671 HAARLEM EERSTE OPVOERING IN NEDERLAND van het machtigste en meest indrukwekkende filmwerk (Met Kapitein Scott naar de Zuidpool) Deze film werd opgenomen en ontwikkeld onder omstandigheden zooals de geschie denis der Fotografie geen tweede voorbeeld kan aanwijzen. Het onsterfelijke verhaal van de Zuidpoolexpeditie van Kapitein Scott staat in de annalen der geschiedenis ver meld als de heldhaftigste strijd die de wetenschap deze eeuw gevoerd heeft. Zaterdag 5 Mei j.l. werd deze film ver toond aan de Koninklijke familie en onge veer lOOgenoodigden ten paleize „Het Loo". GEWONE ENTREE-PRIJZEN. SPECIALE MUZIKALE ILLUSTRATIE. voor het schoonmaken -der sl-oo-t ieder jaar te rug. De heer Laan bepleit 'het aanbrengen van een septic-tank, omdat zulks meer afdoende is, dan het plaatsen van -gewone zakputten. De heer Noorman vraagt of het riool stelsel -daar wel- g-o-ed is. De .heer Born-water, bestuurslid van de Wo- ningbouwvereen. „Tuind-orp" antwoordt dat het rioolstelsel niet goed' is. Doch het een is een gevolg van het ander. Sp-r. acht het voorstel van B- en W. het meest goedkoope en ook wei afdoen-de. Wordt daarop t-oegestaan. <B. en W. stel-len den R-aad voor een, subsidie van f 25.te verleenen aan de vereeniging ..Kunst voor het Volk" als bijdrage in de kos ten eener tentoonstelling van massa-woning- bouw, waar o.a. de door -de architecten Mul der V,an Asdonk en Gulden Geldmaker gestichte complexen „Tuindorp" en „Bloemen daal Noord" (achter Bosch en Duin en 'in .het Bloem-endaalsche (Bosch) in eff-igie geëxposeerd zullen worden. Toegestaan. B. en W. berichten den Raad. naar aanlei ding van het adres van eenige inwoners -betref fende de verontreiniging der -wegen enz. door papier, dat art. 10b. der Politieverordening strafbaar stelt „ieder, die piapier, sinaasappel of bananenschillen op straten, wegen of paden werpt"; dat de politie hare aandacht aan deze zaak. reeds wijdt; dat extra-krachten, extra- geld kosten en t-en- slotte, dat de chauffeur van den vuilnisauto zijn wagen, wanneer de motor werkt, niet mag verlaten, zoodat de oplossing van deze aangelegenheid niet in die richting moet worden gezocht. Voor kennisgeving aangenomen. -Bericht is ingekomen van ihet accountants kantoor G. M. W. Margadant dat de boeken- en bescheiden van- de diverse woningbouwvereeni- gingen- over het 4e kwartaal 1922 door zijn bureau zijn gecontroleerd en in orde bevon den. (B. en W. stellern den Raad voor om -aan W. Blankevoort Dzn. te berichten dat hem geen vergunning -gegeven wordt 'om na 15 Juni a.s. met den zandtrein te rijden, doch dat men bereid is hem toe te staan ook na dien -datum -de spoorrails in de wegen te -heb ben tegen een recognitie van f 10.per maand per 100 M3. of gedeelte daarvan. -Het rilden .van een -trein door de gemeente gedurende -de zomermaanden achten -Burge meester en Wethouders niet in het belang van Bloemendaal. De heer de Roo v- Alderwerelt bepleit het blijven doorrijden van die zand-

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1923 | | pagina 1