TWEEDE BLAD „EVERY MAN'S CAR" Garage H. A. van der Velden Santpoort-Station - Telefoon 22288 de goedkoopste. LINCOLN de meest volmaakte. „Bloemen daalsch Weekblad" Zaterdag 2 Juni '23. SPORT T O O N E E L. MUZIEK EN ZANG. Plaatselijk Nieuws. SANTPOORT. S C H O T EN Importeur: N.V. Haarlemsche Auto Centrale, Stationsplein, Telef. 1094. 2 pers. Roadster 1875.5 pers. Touring f 1950. 2 pers. Coupé f 2700.5 pers. Sedan f 2975. VERTEGENWOORDIGER Uitvoerig prospectus wordt gaarne toegezonden. Speciale betalingscondities. Voor ernstige reflectanten demonstratiewagens No. 22. Abusievelijk werd in ons vorig nummer een kunstrecensie van onzen medewerker Aug. Oep- kes tweemaal geplaatst, met 't gevolg dat on derstaand verslag tot dit nummer moest wachten. Waterpolo-wedstrijden. Het waterpoloconcours van H.V.GjB. op Don derdag 24 Mei. Onder leiding van den heer J. v. Dorp wordt deze waterpoloavond geopend met een onderlingen wedstrijd van de Haarlem sche dames poloclub Zignea. waarbij de witte patij hare meerderheid te kennen gaf met een 30 overwinning, 't Was een aardig partijtje polo, hoewel de dames toch moeten trachten wat vlugger te blijven, spelen we hebben dat wel eens beter gezien van Zignea 't geheel toch maakte meer den indruk van een gezellig thee uurtje dan van een waterpolowedstrijd. Na afloop hiervan komen de heeren in 't veld- H-P.C. van HeemstedeL.Z.C. van Leiden, de Waterratten van Haarlem die zich ter elfder ure bereid hadden verklaard Merreus van Zaan dam te vervangen waarvan telegrafisch be richt van verhindering was gekomen en dan na tuurlijk H. V. G. B. Na loting wordt vastgesteld dat allereerst H.V.G.B. tegen Leiden zal spelen en daarna H. P. Cde Waterratten H.V.G.B. krijgt eerst de bat-partijen verken nen elkaar en al spoedig blijkt dat L-C.Z. een geducht woordje mee zal spreken. Verwey, van H.V.G.B., schiet veel, brengt de bal vaak goed op, doch schijnt „off-day" te hebben. Toch wordt 't Leidsche doel finnig bestookt, zonder resultaat echter en toen even na 't begin een corner door Verwey genomen, handig door L. C. Z. wordt opgevangen en naar vo ren gebracht was, was voor dat we eigenlijk wisten wat er gebeurde, de eerste goal gemaakt. Bert Jak in 't doel, had 't nakijken ervan. Na hervatting van tspel geven beide par tijen zich geheel, van Calcor van H.V.G-B. geeft menig goed schot, de keeper van L.Z.C. blijkt echter balvast te zijn en laat geen bal passeeren. Verwey wordt stevig in bedwang gehouden, o.i. bij het hinderlijke af, zoodat ge durende het verdere gedeelte der partij zoowel Verweij als zijn Leidsche tegenstander geen bal meer konden aanraken en al spoedig wist L.C.Z. wederom Jak te passeeren. Leiden blijkt sterker te zijn en de gevolgen hiervan blijven dan, ook niet uit. Een tweede zelfs een derde bal komt in het heiligdom v/d iH.V.G.B.'s keeper te recht en reeds be ginnen de H-V.G.B. enthousiasten te wanhopen toen even voor rust Verwey een kans krijgt die hij schitterend benut en den Leidschen kee per 't nakijken geeft. Met 31 voor Leiden wordt van doel ver wisseld. Ook in de tweede helft blijft Leiden opdrin gen. H.V.G.B. blijkt echter niet van plan te zijn zich „te laten inmaken". Stevig, mooi spel krij gen we te zien, zoowel L.Z-C. als H.V.G.B. weten nog een goal te maken, zoodat, toen het einde gefloten werd L-C.Z. met 42 van H.V.G.B., als overwinnaar het water kon ver laten. Direct daarna gaan H.P.C. en de Waterratten te water- Beiden blijken aii heel spoedig aan elkander gewaagd te zijn, telkens verplaatst zich het spel en hoe ook gewerkt wordt en getracht de keepers te verschalken, 't mocht niet baten. Mocht H.P.C. in enkele gevallen al wat sterker spelen, de jeugdige Waterratten- keeper Henk v -Keulen weet zijn doel schoon te houden en 't is dan ook grootendeels aan hem te danken dat met 00 van doel verwis seld wordt. Na rust blijkt al spoedig de meerdere ge oefendheid van H.P.C. Heftige aanvallen moet de achterhoede van de Waterratten opvangen en ook de-keeper krijgt veel en zwaar werk te verrichten. Van Keulen is echter steeds daar waar de bal terecht komt totdat hij, na vier maal op schitterende wijze vlak achter elkaar de bal weg gewerkt te hebben van een onhoudbaar schot het nakijken heeft 10. Niet lang daarna of ook een tweede bal komt in het Waterratten doel terecht. H.P.C. blijkt nu over meer ausdauer te beschikken en treedt dan ook meer en meer offensief op. De Waterratten verdedigen echter op keurige wijze zoodat bij het eindsignaal met 20 voor H.P-C. het water werd verlaten. De beslissingskamp, die wij helaas niet hebben kunnen bijwonen eindigde zooals wel te voor zien was met een 30 overwinning voor L-Z.C. die hierdoor den, eersten prijs, de zilveren H.V.GjB. medaille mee naar huis nam- H.P.C kreeg dan 2den prijs. Vermelden we nog dat de heeren-partijen onder scheidsrechter, de heer v-d. Velde uit Amsterdam gespeeld werd, die zich op allenzins 'oflijke wijze van zijn vaak moeilijke taak ge kweten heeft. De regeling van dezen avond was in banden van den H- V. G. B. secretaris, den heer B. Jak die met voldoening op dit watertournooi van H.V.G-B. mag terug zien. 10 Juni a s. alweer 'n Zwemfeest in Stoop's Bad. „Zignea" de Haarlemsche Dames Zwem- en Poloclub stelt zich voor ,om ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan op genoemden datum een Nationaal Dames Zwemfeest te geven en zien we 't ons toegezonden voorloopig pro gramma in, dan belooft dit jubileum-zwemfeest der dames ons wederom een mooi waterspel. Wij wenschen de dames met hunne voorbe reiding alvast veel succes. En dan komt circa 4 weken later, den 8sten Juli de Haarlemsche Reddingsbrigade naar Stoop's Bad om 'haar 10-jarig bestaan op ern stige doch ook feestelijke wijze te herdenken met het houden van Nationale wedstrijden en demonstraties. Zaterdag 7Juli daaraan voorafgaande zullen in het Zuider Buiten Spaarne eenveneens wed strijden plaatsvinden doch meer op lange baan, terwijl het terrein zal worden opgeluisterd door een gelijktijdig te houden gondelvaart met bloemen en plantenversiering, waarvoor reeds door zeer veel eigenaars van vaartuigen deel neming is toegezegd. Alles ter eere van de Reddingbrigade die aller medewerking zeker toekomt. Er is wèl leven in de Haarlemsche zwem- wereld. Paddy „op één na de beste". ,,Het Hofstad-Tooneel". Terwijl het continentale dramatische talent zich in hoofdzaak op psychologisch, op sexueel en op maatschappelijk terrein beweegt, blijft Engeland ons voorzien van onschuldige kluch ten, waarin meestal droge humor ge paard wordt aan een beschaafden en onderhou denden dialoog. Met kunst in den zin, waarin wij dat woord meestal bezigen, hebben deze stukken gemeenlijk niet te doen. Ze behooren eerder onder amusementskunst gerangschikt te wor den. Amuseeren doen zulke „blijspellen" in hooge mate en daarin ligt juist hun reden van be staan, want hoe zeer heeft men van tijd tot tijd zulk een lachavond van noode. Het spreekt van zelf dat een groot gedeelte van het publiek, dat Woensdagavond den Stadsschouwburg vulde, gekomen was om Annie van Ees als Paddy" te zien. Annie van Ees is een der weinige vrouwe lijke komieken. Nimmer lacht zij zelve om het grappige van haar rol, zoodat het publiek het volle genot heeft van de tegenstelling tusschen de zotte situaties en haar zoo droog spel. Paddy is een echte robbedoes, die weinig sympathie gevoelt voor den eenigszins fat- terigen, doch overigens goedhartigen Lawren ce Blake. Den ganschen avond volgen we de vergeef- sche pogingen van Blake om Paddy te winnen en we worden zoo meegesleept, dat we den schouwburg niet zouden hebben verlaten, in dien niet Paddy bij het vallen van het doek zich overwonnen verklaard zou hebben door de standvastige liefde van Blake. Het spel tusschen het weigerachtig meisje en de verliefde jongeman, sympathiek gespeeld door Flor la Roche, boeide het publiek in klim mende mate. Er moest voor Annie van Ees en Flor Ja Roche verscheidene malen „gehaald" worden en aan het applaus van het geestdriftig pu bliek krwam bijna geen einde. Annie van Ees werd met bloemen gehul digd. HENRI BAKELS. Ten bate van de kapel „Nieuw Vredenhof" werd Donderdagavond een concert van gewijde muziek in den Sint Bavo gegeven, waaraan Baronesse van Tuyll van Serooskerken gen. Boreel van Hogelanden, mevr. Koolhoven-Eyre Ashe en George Robert hunne medewerking verleenden. De vermelding van de namen van deze reeds vaak besproken talenten is voldoende om te zeggen dat het een kunst volle anvond geweest is, die helaas door een weinig talrijk publiek bezocht was. De violiste speelde op haar prachtig instru ment Sonate lil van Handel, Adante uit Sonate II van J. S- Bach en Air tendre et Gavotte van Jean Rousseau. Mevr- Koolhoven zong liederen van Handel, Parcell Dvörak, Bach Röntgen en van Tet terode. Beiden werden schitterend door den lieer Robert begeleid, die nog twee solo's ten beste gaf, namelijk Ciacona van Johann Pa- chelbel en een Suite van Muffat. In beiden kwamen de buitengewoone hoeda nigheden van 't orgel als die van den organist zeer tot zijn recht. BROCHURES EN TIJDSCHRIFTEN. Door de Nederlandsche Vereeniging tot be strijding van het tandbederf, Witte de With- straat 11. Rotterdam, is uitgegeven: Ferguson's Prentenboek over de tanden. Het is oorspronkelijk een Amerikaansch boekje, waarvan de behandeling en niet het minst de orgineele teekeningen dit boekje in Amerika een welverdiend succes bezorgd hebben, al dus het voorwoord. Ook in Nederland, gezien de goede vertaling zal dit boekje o.i. opgang maken- VERWARMINGSPRAATJE. In deze onaangename kille en natte maanden dringt zich meer en meer de waarheid op, dat ons systeem van kamerverwarming, zooals dit tot nu toe in hoofdzaak toegepast wordt, toch feitelijk onpractisch is. De goede oud-Hollandsche gewoonte is, om niet vóór November of uiterlijk half October, de kachels te plaatsen of althans aan te maken en zoodra in April of begin Mei de schoonmaak is afgeloopen, is er in de meeste huishoudens geen sprake meer van, dat de haard of de kachel met al zijn bezwaren van aanmaken, kolengruis en asch meer wordt aangelegd. Toch is deze gewoonte allesbehalve aange naam en men zoekt in het vóór- en najaar zijn hulp voor bij-verwarming bij de petroleum- of gaskachel. Geen van beiden voldoen echter op den duur! De petroleumkachel, met al hare ongeriefelijk heden van bijvullen en schoonmaken, hetgeen zeer behoedzaam moet gebeuren, want anders vproorzaakt het branden een alleronaangenaam ste lucht, geeft wel warmte, maar naast warmte geeft zij veel waterdamp en men bemerkt, nadat de lamp eenigen tijd gebrand heeft, al spoedig dat de atmosfeer in het vertrek benauwd wordt. Wat is daarvan de oorzaak? Om te verbranden heeft de olie zuurstof noo- dig en deze zuurstof, die wij allen zelf noodig hebben om in het leven te blijven, ontneemt de lamp in groote hoeveeelheid aan de lucht. In ruil daarvoor geeft zij als tegenprestatie het ver giftige koolzuur in groote hoeveelheid en onder sommige omstandigheden, als de verbranding niet volledig is of de lamp walmt, de buitenge wone vergiftige kolendamp af. Behalve dat, pro duceert de petroleumkachel veel waterdamp, waarmede eigenlijk gezegd is dat de eenige deugd er van is, dat zij behalve haar vergiften betrekkelijk goedkoop warmte op den koop toe produceert! Een heele verbetering geeft de gaskachel, mits deze onder een schoorsteen, behoorlijk met een afvoerpijp, is opgesteld. Maar gaskachels zijn op den duur niet economisch in het gebruik en ook zij onttrekken zuursof aan de lucht, geven koolzuur en waterdamp af, zoodat men na ver loop van tijd moet „spuien" en weer een groot gedeelte van de verwarmde en bezwangerde lucht uit het vertrek verdwijnt. Bovendien heeft gasverwarming vooral op slaapkamers zijn bezwaren: de kranen en slan gen ruiken altijd eenigszins en men moet steeds opletten dat ze niet lekken of openstaan. Geheel anders staat het met de electrische ver warming. Vroeger had deze het bezwaar van duur te zijn, in den tijd dat de tarieven voor electriciteit alleen op lichtverbruik berekend waren. Thans is door invoering van het Vast- Recht tarief electrische verwarming practisch niet duurder dan gas, omdat alle warmte die de electrische kachel uitstraalt aan de daaraan zich koesterende personen ten goede komt. De electrische verwarmingslichamen gloeien, maar branden niet! Zij geven dus geen koolzuur of kolendamp of water af en onttrekken geen zuurstof aan de atmosfeer. Daar zij geen schoor steen noodig hebben om schadelijke producten af te voeren, kunnen zij dus overal in het ver trek neergezet worden. Het beste bewijs dat electrische verwarming onschadelijk is, is wel het feit dat, terwij! bij gas- en petroleumverwarming bloemen en plan ten direct gaan kwijnen, zij bij electrisch licht zoowel als bij electrische verwarming er fleurig gaan uitzien. Dank zij de verbeterde vervaardigingsmetho- den zijn de electrische kachels tegenwoordig veel goedkooper geworden en bovendien zoo sterk dat de fabriek ze voor minstens een jaar garandeert. Haarlemsche Rechtbank- Poging tot zware mishandeling. In den avond van 1 April is de veldwachter A. B te Jan Gijzenvaart, mishandeld door den 42- jarigen los werkman G. P. V„ thans gedeti neerd in het Huis van Bewaring alhier. Toen de Veldwachter V- bij den spooroverweg ont moette, vermoedde hij reeds duistere plannen en daarom plaatste hij zijn fiets tegen een schutting, om zijn handen vrij te hebben te genover V., die reeds op hem afkwam. Er ont stond een woordenwisseling, waarbij' V. den veldwachter van aangezicht tot aangezicht de woorden toevoegde: „Nou, wat moet jij nou van mij!" Ter verduidelijking moet hierbij ge voegd worden, dat V. reeds verschillende ma len door B. wegens openbare dronkenschap bekeurd was. Het slot van de discussie was, dat V. de hand onder zijn jas bracht en een soort sabel te voorschijn haalde, waarmede hij den veld wachter een slag op het hoofd trachtte toe ie brengen, maar welke klap op den opgeheven arm van B. neerkwam. Deze laatste maakte eerst gebruik van zijn gummistok, maar dwong daarna zijn aanvaller met een revolver in de hand tot den terugtocht. iBekl. bekende. De veldwachter bevestigde de feiten nog eens; overigens noemde hij bekl. een flink werkman, die goed voor zijn gezin van 8 kin deren zorgt en zich goed gedraagt, uitgezon derd wanneer hij dronken is. Een der getuigen, had met bekl. gereisd en bij die gelegenheid het wapen gezien dat bekl. zich toen had aangeschaft en waarvan hij aan get. vertelde dat het „goed voor B. was en te vens goed voor hakhout". ©etol. ontkende dit. Het O- M. wees er in zijn requisitoir op, dat bekl. gepoogd heeft met voorbedachte raade zwaar lichamelijk letsel toe te brengen. De op geheven arm van den veldwachter heeft be let, dat de slag op het hoofd neerkwam. Bekt. heeft reeds enkele vonissen wegens beleedi- ging en wederspannigheid voor zijne rekening, hoewel na 1915 een verbetering is ingetreden, want nadien is hij niet meer veroordeeld. Volgens spr. staat vast, dat bekl. het feit met voorbedachte rade gepleegd heeft. Daar het niet aangaat om een politieman, die zijn plicht doet, op een dergelijke manier aan te vallen en de overheid de politie moet bescher men bij de uitoefening van haar moeilijke func tie, eischte spr. een strenge straf, nd. een ge vangenisstraf voor den tijd van 1 jaar. Bekl. barstte hierop in snikken uit. De verdediger, mr. Bruch, betreurt de mee ning van het O-M., als zou voorbedachte rade aanwezig zijn geweest. De woorden over het wapen zijn in een soort bravour-stemming ge uit en sluiten een bittere stemming uit. Boven dien concludeerde pl„ aangezien bekl. niet di rect tot den aanval overging, maar eerst den veldwachter allen tijd liet, dat het primair ten laste gelegde niet vaststaat. Indien bekl. met voorbedachte rade het feit had willen plegen, dan zou hij op een meer geraffineerde manier te werk zijn gegaan. Pi. wees er hierna op, dat bekl. zich na zijn huwelijk verbeterd heeft. Hij werkte nu hard voor zijn gezin. Wanneer hij een jaar in de gevangenis doorbrengt, zal hij bij zijn terug komst een ruine terug vinden van wat hij eens een gelukkig gezin wist. In verband hiermede drong pi. op een buitgewone clementie aan; ook omdat het gebeurde van thans wel een der zwaartste slagen voor beklaagde is. De Rechtbank bepaalde de uitspraak op 14 Juni a.s. St-E. Ned- Arbeidersreisvereeniging A. S. Zondag zullen de afdeelingen Haarlem en Amsterdam van bovengenoemde vereeniging een bezoek brengen aan het Crematorium en het buiten „Duin en Kruidberg" van den beer Cremer. Te 10.30 uur vertrekt men vanaf den hoofd ingang van liet Prov. Ziekenhuis. Niet-Iedep kunnen tegen betaling van 30 ct. den tocht meemaken. Door een bewoonster van Schoten is bij de politie aangifte gedaan, dat een Duitsche kost ganger bij haar is weggegaan naar Duitsch- land met medeneming van f 60.en een nieuw blauw costuum. In de plaats van den heer Jac. van Vliet, die als voorzitter en bestuurder van de Wo- iiiingbouwvereeniging „Eigen Haard" bedankt had, is 'bij referemdum verkozen het raadslid J. H. Klein. Nadat de Atjehstraat is klaar gekomen is men thans in de Bankastraat bezig met het opgra ven van de gasbuizen van de oude persleiding der gasfabriek.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1923 | | pagina 5