H. VAN ASTEN Overv J VAN HIER EN DAAR, ALLERLEI, DAMRUBRIEK. SCHAAKRUBRIEK. GEVONDEN VOORWERPEN. BURGERLIJKESTAND. KERKAGENDA. BLOEMENDAAL SANTPOORT. OVERVEEN. Het Adres Behangerij - Stoffeerderij - Verhuizingen TELEFOON - 1971 - LEIDSCHE- STRAAT 2 Speciaal voor het wasschen van Vitrage en Tulle Gordijnen. Prima werk. Concurreerende prijzen. Het meest economisch vervoermiddel N.V. Haarlemsche Autocentrale Uitgave vai Dit nummer bestaat BEZ Deze buizen deden geen dienst meer, zoo dat ze opgegraven konden worden. Nadat de buizen zullen zijn schoongemaakt moeten ze iti de nieuwe wijken dienst doen. Verscheidene werkelooze arbeiders kunnen met dit karweitje enkele weken aan het werk worden gehouden. Een wielrijdster te water. Maandagmor gen tien uur reed een wielrijdster op den Spaarndammerweg tegen een paaltje aan; zij verloor haar stuur en viel in het S-paarne. On bekend gebleven personen hebben haar en haar rijwiel weer op liet droge gebracht. Aanrijding. Na afloop van de voetbal match werd Zondagmiddag op den 'Rijksstraat weg een fietsrijdende jongen aangereden door een motorrijwiel. Het voorwiel van de fiets werd vernield, doch de berijder kwam er met den schrik af evenals de motorrijder. Volgens velen, die op dit drukke moment aanwezig \varen_, heeft de motorrijder geen schuld aan dit ongeval. Paarden op hol. Nauwelijks was Zondag middag de optocht met muziek voor de R. C- H.-huldiging gepasseerd of twee paarden die op een terrein liepen tusschen de R. K. en Algemeene begraafplaatsen zagen kans om op den Rijksstraatweg te komen. Een pretje voor de straatjeugd, die de beesten al spoedig op joegen. De beesten holden door de Oronjé- straat den Schoterweg op, waar zij gegrepen werden. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Enkrateia, Bond van Protestantsch-Christelijke Drankbestrijders Vereenigingen. Kerk en Drankbestrijding- Ten einde verschillende kerken meer mobiel te maken, voor de bestrijding van het alcohol isme onder ons volk .heeft zich thans een Commissie gevormd, die bestaat uit de navol gende personen: Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine, Hoog leeraar en Voorzitter van Enkrateia te Utrecht; Ds. D. van Krevelen, Ned. Herv- Predikant, te Lichtenvoorde en secretaris van Enkrateia; Ds. J. Henri Ledeboer, Directeur van de Vereen, van Reclasseeringsinstellingen, te Amsterdam; Mej- H. W. Crommelin, 2e secretaresse van Enkrateia, te Zeist P. P. Hartendorff, lid van het Hoofdbestuur van den Ned. Chr. Geh.-Onth. Bond, te Haarlem; Ds. W- H. Gispen, predi kant bij de Geref. Kerk te Scheveningen, 2e voorzitter van Enkrateia; Ds. A. J. Montijn, Directeur der Nat. Chr. Geh-Onth. Vereen, te UtrechtDr. J. Th. de Visser, Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen; Mevr. M. M- HavelaarVan Beeck Calkoen, te Ede; Prof. Dr. A. van Veldhuizen, Kerkelijk Hoog leeraar te Groningen; Dr. J. C. de Moor, pre dikant bij de Geref- Kerk, te Utrecht; Ds. A. M. Berkhoff, predikant bij de Chr. Geref. Ge- mente te Utrecht; Ds. A. de Haan, te Zwolle, 2de voorzitter van de Alg. Synode der Ned. Herv- Kerk; Dr. O. Norel, Directeur van het Comité voor Inwendige Zendig te Amsterdam. Een brochure van de hand van Ds. D. van Krevelen, getiteld: „Ker-k en Drankbestrijding", wordt weldra aan allerlei kerkelijke lichamen en personen verzonden. EXAMENTABLETTEN. Men zegt, dat de tijden veranderen. Ten goede of ten kwade? Dit laten we in het mid den. Zeker is het, dat één zaak onvenanderd blijft bestaan, namelijk het speculeeren op de gezondheid van den mensch, met het doel geldelijk voordeel te behalen, dus de kwak zalverij. Dat het streven steeds was en nog is, het najagen van het fortuin, is iets wat wel nooit zal verdwijnen en in onze dagen er niet beter op wordt. Maar waarom men voorheen en thans juist de gezondheid van zijn medemensch er Het mannenkoor wat een kwijnend bestaan leidde is thans herdoopt in een gemengd koor, waarvan de heer Kalt directeur is geworden. J.l. Maandag is de eerste repetitie gehouden in café Flora", Pretoriaplein. Er waren reeds 64 leden aanwezig. Wij willen, hopen dat dit koor in sterkte nog wat mag toenemen en voorspellen haar een snellen groei en groote vorderingen, zoolang de heer Kalt directeur zal blijven. aan waagt, om dit te bereiken, is jammer om dat het misdadig is. Terwijl er zoovele andere onschuldige middelen zijn om de goedgeloovi- gen zijn nietsbeteekende waren aan te prij zen, wordt o zoo gaarne de gezondheid als prooi genomen. Gaat het eerst gepaard met verlies van enkele guldens, waardoor de ge zondheid niet benadeeld wordt (tenzij men zich te boos maakt over het bedrog en daardoor hunner enz. tijdelijk bederft), door het laatste wordt het leven van den- mensch op het spel gezet. Wat wordt er tegenwoordig niet als geneesmddelen aan den man gebracht! Zoo lezen we in het Maandblad tegeni de Kwakzalverij een artkel omtrent „Examen-ta bletten". De naam alreeds doet aan hocus- pocus denken. Het luidt: „Nu de tijd weer nadert, dat half Nederland valt onder de rubriek: Examinatoren of Exa minandi, mag het zijn nut hebben op bovenge noemde tabletten te wijzen. Dit middel wordt o.m. aanbevolen „aan hen „die in het openbaar het woord moeten voe- „ren, aan allen die in de ure der spanning „over de zoo gewenschte en ook de zoo noodige „bedaardheid en voorradige werkkracht de „volle beschikking moeten hebben" en ook aan „ouders en opvoeders". Het „product dezer nieuwe vinding", zoo wor den de tabletten in een circulaire genoemd, is „door zijn bijzondere chemische samenstelling „een der werkzaamste middelen om de hersen- „werking te verhoogen" en bevat een „rijk ge halte aan stoffen, die onmisbaar zijn voor den „opbouw en de instandhouding der hersenen". Nog veel meer wordt er in de aanbevelen de circulaires van het middel verteld er gaarne zouden wij, ter inlichting, deze in haar geheel overnemen, maar de waarschuwing, aan 't' slot van die circulaires: „Nadruk verboden" is daarvoor een beletsel. Wij zullen daarom maar alleen mededeelen, wat ons oordeel over die tabletten -is. Het onderzoek, door den heer N. Keule- mans ingesteld, heeft aangetoond dat de, naar vanille riekende tabletten voor 90% be staan uit melkzure kalk (lactas calcicus) ter wijl tevens een weinig phosphaten (phosphor- zure zouten) kon worden aangewezen. En, gewapend met deze wetenschap, zien wij ons genoodzaakt van meening te verschil len met de firma Romijn, waar deze beweert, dat haar nieuwe vinding, wat de chemische samenstelling betreft, een der, werkzaamste; middelen bevat om de hersenwerking te ver hoogen. Het spijt ons voor de examinandi, maar van het succes van de tabletten hebben wij geen verwachting DIENEN. Een oude overlevering verhaalt van twee broeders die in het Joodsche land leefden in de dagen vóór koning Salomo. De een was ge trouwd en had kinderen, de ander was on gehuwd en zwak van gestel. Beiden waren landbouwers en hadden koren op hunne akkers gezaaid. Van de opbrengst van hun land moes ten zij leven. Toen de tijd des oogstes geko men was en het koren gemaaid, plaatsten zij ieder een handmolen op het veld om het ge maaide en gedorste graan te malen. Op een avond zei de oudste broeder tot zijne vrouw: „Mijn broeder is zwak en niet sterk genoeg om den last en de hitte des daags te dragen. Ik zal dezen nacht, zonder dat hij het weet, een deel van mijn koTen brengen in zijn molen". En gelijk hij gezegd had, deed hij. De jongere broer had een dergelijke gedachte en sprak bij zich zeiven: „Mijn broeder heeft een huisgezin en ik 'ben maar alleen op de wereld. Ik zal dezen nacht ongemerkt een deel van mijn koren brengen in zijn molen". Ook hij deed zooals hij bij zich zeiven ha-d voorgeno men. Hbe verwonderd waren beiden, toen hun des morgens bleek, dat zij, niettegenstaande zij des nachts van hun koren een deel wegge bracht hadden, nog evenveel hadden als den vorigen avond. Zoo ging het eenige nachten achter elkander. Het gevolg was, dat beiden onafhankelijk van elkander, besloten op een nacht de wacht te houden, ten einde achter het geheim te komen. Juist in dien nacht ont moetten zij elkander halverwege, terwijl zij weer bezig waren koren naar elkanders molen te brengen. Op die plaats der lOntmoeting. waar de dienende liefde openbaar geworden was, heeft naar 'men zegt Salomo zijn tempel gebouwd. Daar waar in liefde een den ander dient, daar is de heiligste plaats. Alies betreffende deze rubriek te zenden aan den damredacteur van ons blad, den heer HERM. DE JONGH, Valeriusstraat 64 huis Amsterdam. Om het Kampioenschap van Amsterdam. De uitslag van dit tourn-ooi was: 1. Herman de Jongh 17; 2. I. J- de Jong 15; 3. P. G. van Hout 14; 4 en 5. M. A. Haye en C. J- Loch- tenberg 13; 6. L. Duitz 11; 7. J- G. Swart 10; 8. H. Koperberg 10; 9. J. H- Vos 9; 10 en 11. A. Visser en W. Pie,kisma8; 12 A- J. Mulder 4 punten. Een interessante stand uit de partij. De Jongh (zwart), H. Koperberg (wit). Stand in cijfers: Zwart: 1, 3, 6/8, 3, 15, 16, 19, 20, 25 en 26- Wit: 22, 23, 28, 33/37, 39, 41/43, 45, 46, 48. Koperberg met Wit had als laatsten zet 2923 gespeeld, waarop De Jongh aangaf te kunnen damnemen als volgt: 1. 2530; 2. 34 5 (moet slaan) 2. —3—9; 3. 23:3, 13—19; 4. 5:23; 12'175- 3 31, 16:47! Ech-tdr kan Wit de dam nu afnemen door 3933 (Zwart 47:20), 4338 (Zwart 20 31), 36 27 met schijf winst. Daarom nam Zwart den slag niet en speelde den, zeer sterken positiezet 1924! BERICHT AAN ONZE LEZERS. Het doet ons genoegen, te kunnen mededee len, dat de belangstelling voor de wekelijksche schaakrubriek van dien aard is, dat wij beslo ten hebben haar blijvend in te voeren. In de volgende rubriek hopen wij het pro bleem op een diagram te geven, wat de aan trekkelijkheid zal verhoogen. Wij rekenen er op, dat de schakers van- hun kant zich de moeite willen getroosten de ge vonden oplossingen ook in te zenden. Probleem No. 6. Mr. A. van der Ven, Arnhem. Stand der stukken: Wit: Kg 6, De 6, Th 2, Th 3, La 6, La 7. Zwart: Kg 1, Tb 6, Tb 8, Pe 8, e 4. 'Hieronder volgt een partij, gespeeld in den wedstrijd te Karlsbad, 13 Mei 1923- Spielmann waagde het er op, Koningsgambiet te spelen en verloor na 19 zetten. Zooals men weet, was Bolgojubow een der drie eerstc-prijswinners. Partij No. I. Wit: Zwart: R. Spielmann, Munchen- D. Bogoljubow, Triberg Koningsloopergambiet. e2 e4 1. e7 e5 f2 f4 2. e5 X f4 Lfl c4 3. Pg8 f6! Pbl c3 4. c7 c6! d2 d4 5. Lf8 b4 Ddl f3 6. d7 d5 e4 X d5 7. 0-0 Pgl - e2 8. c6 X d5 Lc4 d3 9. Lc8 g4 Df3 X f4 10. Lg4 X c2 Kei X e2 11. Pb8 c6 Lel e3 12. Tf8 e8 Thl fl 13. Dd8 e7 Tfl f3 14. Ta8 d8 Ke2 fl 15. Td8 d6 Df4 h4 16. Lb4 X c3 Le3 - g5 17. Lc3 X d4 Lg5 X f6 18. De7 X f6 Dh4 X h7 f 19. Kg8 f8 Wit geeft op. Oplossing Probleem no. I: A. J. C. v- Eelde(-j-) Stand der stukken: Wit:: Ka 5, Dh 8, Le 8, Pb 5, Pc 4, e 2. Zwart: Kd 5. Pf 4, c 5, f 5. 1. Dh 8h 4, enz. Goed opgelost door: J. Vermeer, te Bloeinendaal; L. Hoenderdos, te Haarlem; H. W. van Dort, te Schoten. Séance te Haarlem- De simultaan-séa-nce van den, heer H. W. v. Dort, in het gebouw St. Bavo, Smedestraat Haarlem, lis uitgestald tot Maandagavond 4 Juni a.s. Terug te bekomen bij: H- Aartsen, Zomerzor- gerlaan 14a Bloemend-aal, een etui met schrijf behoeften; Voet, Busken Huetlaan 1 Bl'daal, 'n groenen handschoen; W. -Kuiper, Saten-burger- laan 1 Bloemendaal-, een 'h-onden-riem; D. C. Houtgraaf, Bloemendaalscheweg 26 Bloemen daal, een klein bruine portem-onaie; Zweers, Brederodelaan 3 Bloemendaal, een kin-der por tem-onaie; Micheels, Bloemendaalscheweg 165 Bloemendaal, een dames parapluie; Bruinis, Bredero-deweg 7 Bloemendaal, een honden halsband; J. Meij, -Donkerelaan 1 Bloemendaal, een zilveren collier; Statut, Zijl weg 34 Over veen, een gouden oorbellett-jeC. Verschie, Bentveldsweg 16 A-erden-hout, een kruisbeeldje; J. Plevier, Spoorwegstraat 24 Haarlem, een pakje inh. een strook kant-; J. Ronner, van Tw-iskpl.einl-2 Overveen, -een R'C- kerkboekje; aan 'het bureau van politie te Overveen, een grijze dameshandschoen,. een zakmesje, een- hon denlijn met penning No. 2533, een paar voet balschoenen, een notitieboekje, een ceintuur, een dameshandtasohje, een- rijbewijs. Komen aanloopen bij :'Mittweg, -Kleverlaan 66 Bloemendaal, een poes; bij Henneman, Velser- straat 35 Haarlem, een dobberman Pincher (on- gecoupeerd). Terug te bekomen bij: Leffers, Kleverlaan 99 Bloemendaal, een bruin ceintuur; R. Hulshoft, Schoterweg 182 Haarlem, een jas; D. Schipper, Donkerelaan 12 Bloemendaal, een rijwielpomp; W. van Ooijen, -Lage Duin en- Daalscheweg 9a Bloemendaal, twee Engelsche boeken; Pot- jewijd, Kleverlaan. 26 Bloemendaal, een defecte broche en een mica bal; O. L. School', de Gene- stetweg Bloemendaal, een zilveren- dameshor loge; G. van -Beem, Binnenpad 10 Overveen, een nijptang; Politiepost Aerdenhout, een fiets pomp; Hoogendijk, Lonbar Petrilaan 20 Over veen, een bruin lederen portemonnaie; aan het bureau van politie te Overveen een barnsteenen sigarenpijpje, een bruine kind-erportemonnaie, een bruine handschoen, een k-indertaschje inh. een R. C. kerkboekje, een beige ceintuur, een blauwe ceintuur, een lorgnet in etui, een gedeelte van een ceintuur, een passer. van Vrijdag 25 tot en met Donderdag 31 Mei- Geboren: d. van J. P. Strijbos en M. E. van Thield. van G. van Eerden en A- W. M. Haagen; z. van J. Verdegaal en C. M. Oost- dam; z. van J- P. van Gasteren en Ch. P. Kievit; -d. van H. van der W-erff en L. T- de Zanger; d. van H. Vader en M. W. Palm; z- van J. J. W-estenburg en J. C- E. Verweij. -Getrouwd: J. G. J. 'Boissevain en R. Breiten- stein; W. J. H. Mul-ier en |M. L. Haitsma Muiier: P. H. van Duin en A. Vader. Zondag 3 Juni 1923. NED. HERVORMDE GEMEENTE, v.m. 10 uur, Dr. G. A. v. d. Bergh van Eysinga. te Santpoort. J ONGELIEDENSAMENKOMST in gebouw „Maranatha" des voormiddags 10 uur, de -heer W. F. G. Dankbaar. GEREFORMEERDE KERK, voorm. 10 uur, Ds. J. C. Brussaard. n.m. 5 uur Ds. J. C. Brussaard. NED. HERV. GEMEENTE, geen dienst. EVANGELISATIE des voormiddags 10 uur, Ds. O-ostrom Soede te IJmuiden, GEREFORMEERDE KERK voormidd. 10 uur in lokaal „Bethel" Wüstelaan, de heer G. B. Wurth, theol. cand. LOCAAL OPENBARE SCHOOL, v.m. 10 uur Ds. Vunder-ink te Haarlem. 'jf IMPORTEURS: Stationsplein 11-13-15. Tel. 1094 Haarlem TRUCK 1000 KGf 1120.- 1000 KG. met starter1295. CHASSIS 500 KG965.- RUNABOUT 2 pers. open1335.— lli+ TOURING 4 pers. open1385.I Levering Uit coupé 2 pers. gesloten 1815.— SEDAN 4 pers. gesloten 2 deuren2065.—I VOOTTaad 5 pers. gesloten 4 deuren2325.— I TRACTOR1490.- Deze prijzen verstaan zich inclusief rechten, loco woonplaats importeur. Gebruikt alleen Origineele „Ford"-onderdeelen, welke steeds in voorraad zijn. 17e JAARGANG Voor een half jaar Het eenig ware geli gekleurd is door een A. S. M VROEGMC Grote, helle, plechtge sti Slecht het statige geluid Van een merel zingt hf Aan de vroege morgen 't Is een priester die v Psalmend bidt en looft En -de wereld in zijn ten Waarin schoon zijn org; Hoort, daar rijzen tere Zoet verlangen tjuikt en Scheller, scheller, kort ei En de grote merel zwij SCHOON Uw oog is blauw en kali Dat g' in mijn donkre zo Het spiegelt zon en -die; En, daarin starend, blik Zelden nog, lief, is toch Van storm en wolken li Zeeg schaduw op uw z En pereld-' uit dat meer Uw oog is -diep, gelijk e Glashelder is het als uw Dat op zijn grond zijn En wat kan heerlik als Zijn wachter is uw fc Waar niets dan liefd' en Uit: V do Soms schijnt het, of zich beweegt om bez lijk zoowel als in hi leven is de drang n. tot denken en doen. nijdt men en terwijl smaalt, tracht men z< den. De oorlog in het j in het klein zijn de S' volgen van dat streve aan ook de meest niet kan onttrekken ontbeert, ontbeert 1- bestaansvoorwaarde; het den mensch onrr de vreugde van het nieten. Wie om bezi' levensbehoud. Verlaagt dus 1 mensch tot een schn ook het verworven in staat, hem de zek fen, waarom hij ge^ mers bestaat er niets bezit; wat men hed< morgen verliezen. G< hier en omdat de e aan voorbeelden, me ter voortdurend beda zitloos te worden. 1 de angst van den 1 seft aan het noodlo verd, is de angst va het noodlot bestendi ren. Toch zijn er dinge zit zeker is. Zoo v< geen vrees voor dii mindering met dit 1: Om van de dingen rnen ze eerst op des zitten. Er is een bezitten er is een bezitten n

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1923 | | pagina 6