MMMmm Het Liefdeleven van Czaar Peter de Groote De Eeuwige Stilte Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Vogelenzang, Jan Gijzenvaart en Santpoort Drogisterij Fa. Haaks HAARLEMSCHE BANKVEREENIGING Uitgave van de Vereenigde Drukkerijen, Bloemendaal. Kanfoor voor Redactie en Administratie: De Genestetweg 23. - Tel. 2 2 00 3- BEZIT. Telef. 3824 Telef. 3824 Plaatselijk Nieuws. CINEMA PALACE Van Vrijdag 8 t/m Maandag li Juni Van Dinsdag 12 t/m Donderdag 14 Juni DE SHEIK. 17e JAARGANG ZATERDAG 9 JUNI 1923- No. 23. EEKBLiD Abonnement: Voor een half jaar ƒ.1.75 Advertentiën: 15 cent per regel, bij afname van 500 regels of meer korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 10 regels 1.elke regel meer 10 cent. Tusscben den tekst of op een bepaalde plaats speciaal tarief. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Het eenig ware geluk is het geluk dat gekleurd is door een nevel van tranen. A. S. M. Hutchinson. jafesRg VROEGMORGEN. Grote, helle, plechtge stilte, Slecht het statige geluid Van een merel zingt het welkom Aan de vroege morgen uit. 't Is een priester die vol wijding Psalmend bidt en looft en dankt, En de wereld in zijn tempel, Waarin schoon zijn orgel' klankt. Hoort, daar rijzen tere stemmen, Zoet verlangen tjuikt en hijgt, Scheller, scheller, kort en juichend En de grote merel zwijgt. SCHOONHEID. Uw oog is blauw en kalm gelijk een meer, Dat g' in mijn donkre zorgen hoog doet staan. Het spiegelt zon en diepen hemel weer; En, daarin starend, blik ik beide aan. Zelden nog, lief, is toch die droeve keer, Van storm en wolken langs uw ziel gegaan, Zeeg schaduw op uw zonne-spiegel neer, En pereld' uit dat meerkristal een traan. Uw oog is diep, gelijk een bergmeer rein, Glashelder is het als uw diep gemoed, Dat op zijn grond zijn rijkhêen schitterend toont. En wat kan heerlik als deez bodem zijn, Zijn wachter is uw blos, zo edel, goed Waar niets dan liefd' en lust en leven woont? Uit: Verzamelde Gedichten, door A. T. A. Heyting. Soms schijnt het, of de heele wereld zich beweegt om bezit. In het persoon lijk zoowel als in het maatschappelijk leven is de drang naar bezit drijfveer tot denken en doen. Den bezitter be nijdt men en terwijl men op zijn bezit smaalt, tracht men zelf bezitter te wor den. De oorlog in het groot en de oorlog in het klein zijn de schrikwekkende ge volgen van dat streven naar bezit, waar aan ook de meest vredelievende zich niet kan onttrekken. Want wie bezit ontbeert, ontbeert levensnooddruft en bestaansvoorwaarde; zonder bezit is het den mensch onmogelijk de rust en de vreugde van het mensch-zijn te ge nieten. Wie om bezit strijdt, strijdt om levensbehoud. Verlaagt dus bezitloosheid den mensch tot een schuw en angstig dier, ook het verworven bezit is nog niet in staat, hem de zekerheid te verschaf fen, waarom hij gevochten heeft. Im mers bestaat er niets meer onzeker dan bezit; wat men heden heeft, kan men morgen verliezen. Geen waarborg helpt hier en omdat de ervaring zoo rijk is aan voorbeelden, maakt zij den bezit ter voortdurend bedacht op de kans be zitloos te worden. Afschuwelijker dan de angst van den bezitlooze, die be seft aan het noodlot te zijn overgele verd, is de angst van den bezitter, die het noodlot bestendig op zich ziet loe ren. Toch zijn er dingen, waarvan het be zit zeker is. Zoo volstrekt zeker, dat geen vrees voor diefstal of koersver mindering met dit bezit gaat gepaard. Om van de dingen te genieten, moet men ze eerst op deze wijze leeren be zitten. Er is een bezitten met de handen en er is een bezitten met den geest. Wa- BLOEMENDAAL. DEPOSITO, dagelijks opeischbaar U/2 voor een maand vast V4 ben. prolongatiekoers. voor 3 maanden vast 4 voor een jaar vast 4J/2 °/o- met een jaar opzegging 5 SPAARDEPOSITO (Spaarbankboekjeses tot maximum f2500.4 Bloemendaalschew. 301 Overveen. renar betastte zijn pot met goudstukken elk uur van den dag, om zich toch maar te overtuigen, dat ze nog niet gestolen was. Maar op zekeren avond vond Wa- renar zijn pot verdwenen. Zoolang men zijn bezit met de han den betast, is men onzeker. Het is of dit hunkerend uitspreiden van de vin gers reeds een onbedoeld blijk van wantrouwen is. Er ligt iets meelijwek kends in de liefkoozing. De vader, die de lokken van zijn dochtertje streelt; de man, die voorzichtig zijn armen sten geit om het grijze hoofd zijner moeder, zij herinneren zich, hoe eenmaal de tijd zal komen, waarop het voorwerp hun ner genegenheid hun zal zijn ontvoerd. Het kan ons gebeuren, dat op een stillen zomeravond, als de schemer valt en de vleermuizen vliegen, ons oog zich hecht aan ons huis, aan een bepaald plekje in onzen tuin, aan het vergezicht over onze woonplaats. Het oog wil den aanblik niet loslaten, omdat het weet, dat het dien loslaten moét. De nacht komt en verzwelgt alles in zijn onmee- doogende duisternis. Eenmaal zal het oog niets meer hebben dan de herinne ring Niets meer?! Maar wat is rijker be zit dan de herinnering? Als straks huis en tuin en woonplaats en gelieven door de onmeedogende duisternis zijn ver zwolgen en het oog heeft zich gesloten in den slaap, dan herrijzen de beelden van het verlorene en met de beelden de gevoelens die zij hebben gewekt. De beelden zijn zuiverder en sterker zijn de gevoelens. Er is geen dief, die de herinnering haar beelden ontnemen kan. In het welomsloten domein van deze geduldi ge wachteres is veilig, al wat het leven aan liefde en rijkdom voor den armen mensch opstapelt. Wat de hunkerende handen ontviel, bergt de alomvattende geest. In dit magazijn is geen inbraak mogelijk. Hier i s het toevluchtsoord voor den door de vernielzuchtige wer kelijkheid beroofde. Hier hervindt hij zijn schatten, die hij ginds kwijt raakte, rente op rente terug. In het rijk van de tastende handen is verboden toegang en ongeoorloofde liefde; is broodstrijd en minnenijd; is dood en vervreemding, is miskenning en eenzaamheid. In het rijk van de tasten de handen is alles onzeker, alles on wezenlijk, alles wisselvallig en in staat van ontbinding. Maar in het rijk van den geest zijn grenzen noch verbodsbepalingen; daar behoeft men niet als een tijger zijn prooi te verdedigen noch als een schat- [BEHANGEN MEUBELMAKER! MEM OVERVEEN TELEFOON 956 plicbtige zich te verantwoorden; daar heerscht het eeuwige leven en de alles- ciAvattend© gemeenschap. Daar behoudt elke verhouding haar waarde; daar blijft niemand alleen. Inderdaad bezit de mensch eerst het geen hij bezit met zijn geest, en wiens geest gevuld is gelijk de schatkamer eens konings, tobt weinig meer over de armtierige gaven, die hij met zijn han den betasten kan. Is dit niet het geheim van den vrede, die glanst in de oogen der grijsheid? Al les is haar in het lange leven ontvallen en gaandeweg ontvalt zij het leven zelf, doch terwijl de jeugd haar beklaagt om de ontstentenis van wat zij vroeger be zat, glimlacht de grijsheid om het ge heim van den grooten rijkdom, die haar is gebleven en die geen onstentenis haar kan ontnemen. De herinnering, aldus heeft een dich ter gezegd, is het schoonste paradijs, want hieruit kan niemand ons ooit ver drijven. C. BLOEMENDAAL. Vergadering van den Raad der gemeente Bloemendaal, te houden op Donderdag 14 Juni 1923 des namiddags 2 uur op het Raadhuis te Overveen. AGENDA. 1. Ingekomen stukken. 2. Ontheffing bepalingen der Bouwverordening. 3. Vaststelling 4°. suppletoire begrooting dienst 1922. 4. Vaststelling kohier der Hondenbelasting dienst 1923. 5. Wijziging der Legesverordening. 6. a. Vaststelling verordening op de heffing van schoolgeld L. O., U. L. O. en ver volgonderwijs, b. Wijziging der invorderingsverordening. 7. Vaststelling wegenplan achter het Binnen pad tusschen spoorweg en Julianalaan, 8. Vaststelling uitbreidingsplan nabij Tuindorp. 9 Intrekking raadsbesluit van 8 September 1921 tot aankoop van langs den Zeeweg gelegen terreinen. Raadsstuk voor de zitting van Donderdag 14 Juni. De Raad der gemeente Bloemendaal; Gelet op zijn besluit van 8 September 1921 no. 45, tot aankoop van gronden langs den Zeeweg; Gelet op het besluit van Ged. Staten van Noordholland d.d. 16 November 1921 no. 171, houdende verdaging hunner beslissing omtrent bovengenoemd besluit; GROOTE HOUTSTRAAT 111-113 HAARLEM TELEFOON 671 ALS HOOFDNUMMER Groot historisch drama in 6 acten naar een roman van Ludwig Metzger Hollands. In de hoofdrol: EMIL JANNINGS en DAGNY SERVAES. Verder interessant en amusant bijpro gramma. Op algemeen verzoek: (KAPITEIN SCOTT'S ONTDEKKING VAN DE ZUIDPOOL). Honderden moesten wij wegens plaats gebrek teleurstellen. Bespreekt vooral bijtijds uw plaatsen. VERWACHT: Overwegende, dat, zelfs ondanks herhaald aandringen, laastelijk bij schrijven d.d. 15 Maart j.l. no. 22.2, nog steeds geen beslissing van Ged. Staten is ingekomen; Overwegende, dat hierdoor een toestand van onzekerheid, zoowel voor de gemeente als voor verkoopers is ontstaan; Overwegende, dat namens verkoopers een schrijven is ingekomen, waarin zij zich bereid verklaren de gesloten overeenkomst zonder meer te ontbinden, voor het geval de gemeente vóór 25 Juni a.s. verklaart zulks te wenschen; Overwegende, dat de gemeente zich eener- zijds niet gerechtigd acht, om verkoopers bij dezen stand van zaken nog langer de vrije be schikking over hunne eigendommen te onthou den; het anderzijds zeer zou betreuren, indien hierdoor alle contact met verkoopers werd verbroken, terwijl het nemen eener beslissing, rekening houdend met den fatalen termijn, noodig is; Overwegende, dat onder deze omstandighe den het gemeentebelang wordt gediend, wan neer gebruik gemaakt wordt van de bereid verklaringen van verkoopers; Gelet op het advies der Gezondheidscom missie d.d. Gelet op het voorstel der Grondcommissie en op dat van Burgemeester en Wethouders; Besluit: 1°. zijn besluit van 8 September 1921 no. 45, tot aankoop van gronden langs den Zee weg in te trekken; 2°, aan eene Commissie uit den Raad op te dragen, om te trachten op een nieuwe basis met de Erven van der Vliet tot overeenstemming te komen, in dier voege, dat exploitatie der gronden, gelegen langs den Zeeweg verzekerd wordt; 3°. afschrift van dit besluit te zenden aan Ged. Staten van Noordholland en aan de Erven van der Vliet. De Kennemerweg zal eerlang weer voor zien worden, van een grint- en teerlaag. Reeds eenige weken liggen een aantal vaten teer en hoopen grint daar ter plaatse. De aanvang der werkzaamheden laat echter op zich wachten en 't is te voorzien, dat als niet spoedig aan gevangen wordt, de benoodigde ingrediënten verdwenen zullen zijn- Er liggen reeds vaten zonder stop (de jeugd zal' hier wel niet vreemd aan zijn) en de teer stroomt reeds bij plassen in 't zand, terwijl de grinthoopen ook reeds kleiner worden. De woningbouwvereniging „Duinwijck" is het nu niet bepaald voor den wind gegaan. Alhoewel de huizen reeds in Maart gereed moesten zijn, zullen deze vermoedelijk pas in Juli afgeleverd kunnen worden.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1923 | | pagina 1