TWEEDE BLAD No. 23. „Bloemendaalsch Weekblad" Zaterdag 9 Juni '23. Plaatselijk Nieuws. SANTPOORT. VAN HIER EN DAAR. Bronsteè's Modelmelk N.V. Modelboerderij „BRONSTEÈ" Heemstede - Telefoon 29055 MUZIEK EN ZANG. ONTVANGENBOEKEN. SPORT. Fietstocht- Zondag 10 Juni a.s. zal door de leden van de Njélderl. arbeiders-reisver- eeniging afd. Santpoort een fietstocht onder nomen worden naar Wiik aan Zee. Plaats van opstelling is: Hoofdingang Prov. Ziekenhunsi vertrek 2.45 uur n.m. Zondag 17 Juni a.s. zal wederom een fiets tocht plaats hebben, dan echter naar Aerden- hout en omgeving. Een pic-nic en verschil lende spelen zullen in de bosschen gehouden worden, terwijl ook de afd. Haarlem ontmoet zal worden. Op 17 Juni vangt de tocht aan te 10 uur v.m. We hoopen dat het weer zal mede werken. Voor beide tochten deelname 10 cents. Gratis fietsreparatie voor deelnemers gedurende de reis. Introducties te bekomen bij Mevr. van RaaltenBosch, secretaresse, Schroder v/d Kolkweg en KI. Munsterman voorzitter, Duin- lustparkweg 5. Ook kan men zich bij hen als lid opgeven en nadere informaties beko men. Zondag j.l- draaide in de Florabioscoop te Velseroord voor de 3e maal 'n film waarbij de inhoud van dien aard was, dat we meenden dit niet onbesproken te moeten laten. Het was een groot realistisch drama in 7 acten, waarvan de titel „Wat vrouwen niet weten" reeds voor zich zelf sprak. Velen konden daar zien en leeren wat ze niet wisten. Deze film boeit van 't begin tot 't einde. De explicatie van Max Nabarro, was uit stekend, evenzoo de begeleidende muziek. Waarschijnlijk zal deze film ook in Santpoort vertoond worden. Het bijprogramma was eveneens goed. Aan den heer P. P. Pruys te Santpoort is vergunning verleend tot het bouwen van een dubbel woonhuis aan den Rijksstraatweg al hier. Het Witte Kruis. Door het bedanken van Mej. Kleijn te Santpoort als bestuurslid van de vereeniging het Witte Kruis, is in haar plaats gekozen de heer J. Verschoor te Santpoort. Door het fanfarecorps „Wilhelmina", direc teur Reinier van 't Hof zal Zondagavond in den tuin van Pension Restaurant „Longwood" tegenover station Santpoort een concert wor den gegeven. Het programma vermeldt de volgende num mers: 1. Marche Gala, L. Voussure. 2. „Alecia" fantasie Militair. E. Avon. 3. ,,La Coquette" grande valse, H. Holztrager 4. „Palmes et Lauriers" ouverture, L, Lang- lois. 5. „Excelcior Ouverture", L. Reynoud. 6. „Maritane" fantasie l'Opéra, Jos Kessels. 7. „Ander Weser" lied, solo voor piston met orkestbegeleiding, solist de heer W. Breek. 8. „Ouverture frangaise", L. Reynoud. DE SLAPERDIJKWEG. Al moge er in de Tweede Kamer en in de vergadering van Provinciale Staten op gewe zen zijn, dat deze nog sedert eenige jaren in een desolaten toestand verkeert, dit zou niet geleid hebben tot een spoedig herstel. Door den kring Haarlem van de afdeelingen der Hollandsche Mij. van Landbouw werden in de laatst gehouden vergadering de heeren G- Kruseman te Halfweg en J. v.d. Stad te Haar lem aangewezen om te trachten pogingen in het werk te stellen om tot een goede oplos sing te komen. Bovengenoemde heeren en voornamelijk eerstgenoemde, hebben geen gras over die op dracht laten groeien, maar de koe onmiddellijk bij de horens gepakt. Zij hebben zich tot ver schillende collega's en particulieren gewend om de noodige subsidiën te verkrijgen voor het onderhoud van den weg. Blijkbaar zijn de toe zeggingen van dien aard, dat men het herstel kon worden begonnen, aangezien met het oog op den hooibouw en den aanstaanden oogst in de klei'polders, die hun landbouwproducten ook langs dezen weg vervoeren en dus voor de bouwboeren van groot belang is, het herstel voor dien tijd in orde moest zijn. Dat de tol verdwijnt is wel vrij zeker, doch nog niet geheel vast. Dit zal alleen kunnen ge beuren, wanneer de subsidies zoo groot zijn, dat daaruit het onderhoud kan worden bekos tigd. Het groote belang evenwel, dat deze weg als verkeersweg heeft, is van dien aard, dat niet alleen sommige^particulieren, maar voor- a! ook openbare lichamen zullen medewerken om een goeden toestand te scheppen en dit kan alleen als men in den zak tast. St. Ed. I. O- G. T. Dinsdag j.l. werd in het E.N.G-T.-gebouw alhier, een propaganda- feestavond gehouden door het district ,J<en- nemerland" van de Intern. Orde van Goede Tempelieren, met het doel, om te trachten ook in Santpoort een loge te stichten, Voor een goed bezette zaal opende de heer Sarlet, dis trictsvoorzitter,, met een korte inleiding, waar na het klein orkest E.N.B.A.S. uit Haarlem met eenige aardig gespeelde nummers de aan wezigen in een goede stemming bracht. Hierna werd het woord gevoerd door den heer Uze- ret, nationaal voorz. der I. O. G .T. te Amster dam. De zedelijke en economische inzinking van het maatschappelijk geheel, als gevolg van den achter ons liggenden oorlog zoomede de drankellende dreigen de wereld te niet te doen gaan, aldus spr. Massa's partijen, groepen, leuzen en isme's staan thans op en maken eigenlijk de janboel nog grooter. Dit -kwaad dient gekeerd te worden. Eigenbaat- en zelf zucht, het dierlijke in den mensch moet ver drongen worden om plaats te maken voor naastenliefde en hulpverleening. Niet door mee- gejammer met gevallenen de ellende nog grooter maken, doch aangepakt, de zwakken onder den arm gepakt en opgericnt, Vóór alles dient men echter nuchter te zijn. Onder den invloed van alcohol is niets te bereiken, zelfs dan niet, wanneer 't gebruik) matig en klein is. De z-g. matige gebruikers zijn het van wie niets ter verbetering uitgaat. Zij zijn de groot ste remblokken die 't kwaad in stand houden, terwijl hun matigheid toch ook zeer nadeelig werkt op het komende geslacht. Zeg niet de enkeling kan niets bereiken; ieder heeft in zijn naaste omgeving wel een vriend, ken nis of bloedverwant die hulp noodig heeft, Ge loof, stand, ras of partij moet buiten beschou wing blijven, onze leuze is. hulp aan den zwakkeling, die dreigt ten onder te gaan. Er zijn reeds, vele vereenigingen. en. ook hier, welke tegen den alcohol strijden, daarom zult ge wellicht vragen, is de oprichting van deze loge dan wel noodzakelijk. Met alle sympathie voor hun werk (desverlangd kunnen zij re kenen op hulp en medewerking van onze zijde) beoogen zij toch slechts gedeelte lijk de taak. Strijd alleen is niet voldoende, hulpverleening door middel van huisbezoek en opsporingen naar gezinnen en personen, waar openlijk of in 't geheim gele den wordt tengevolge van drankmisbruik. Al is onze internationale loge 750.000 leden sterk, nog meer krachten zijn noodig om aan ver woesting te ontkomen. Wij rusten niet, iedere plaats moet een loge hebben en één met ste vige werkers. Voor eiken broeder en zuster is bij ons plaats, aldus spr. Na nog eenige besprekingen, koesterde spr. de hoop, dat hier de volgende week een loge zou worden, op gericht. Voor zijn leerrijke rede, welke af en toe niet van humor ontbloot was, werd spr. dank baar toegejuicht. Reeds was er een aantal, dat zier, bij den heer Munsterman, die het voor- loopig secretariaat op zich genomen heeft, aan meldden. Hierna gaf het orkest nog eenige nummers en oogstte luid applaus. Uit Kennemerland. Het groote aantal autobussen welke van Haarlem via SantpoortVelsen naar de noordelijke gemeenten rijden heeft een zoo grooten invloed op het stroomtrambedrijf, dat, naar ons van betrouwbare zijde verzekerd wordt, de directie met ingang van 15 Juni a-s. één of meer diensten zal laten vervallen. We derom is een nieuwe rechtstreeksche verbin ding tot stand gekomen tusschen Wijk aan Zee en Amsterdam over Velsen en Haarlem. Het autobusbedrijf schijnt dus wel loonend te zijn. VELSEN. De werkzaamheden, aan de havenwerken voor de derde pont, schieten flink op. Als het baggerwerk afgeloopen is, wordt er een zinkstuk op den bodem geplaatst. Het heiwerk is in vollen, gang. Jammer dat men niet eer der begonnen is, helt drukke zomerseizioen zoomede de bekende groote aardbeien- en groenten-expedities hadden er dit jaar reeds van kunnen profiteeren. Men is thans van gemeentewege met drie ploegen gasfitters bezig de muntgasmeters te veranderen. Door de prijsverlaging van drie cent per meter welke dus nu 12 cent is, is de raderconstructie op 13 ct. gebracht, zoodat na de verandering over elke verbruikte meter 1 cent wordt terug betaald. Te verwachten is dus, dat de spaarpot welke eens per jaar uitbetaald wordt en voorheen bij een prijs van 15 cent, betaald werd met 18 cent per meter, dit maal kleiner zal zijn dan de vorige. Daar staat echter tegenover, dat er merk baar langer van 't geldstuk gebrand zal wor den. Een direct voordeel is het dus zeker en een welkom ook. SPAARNDAM Jubileum. Op 1 Juni 1.1. vierde de heer C- Hartendorp, kantoorhouder der Posterijen al hier, zijn 40-jarig jubileum. Deze dag werd niet alleen door den jubilaris met zijn familie her dacht. Er had zich een commissie gevormd om den heer H. te huldigen. Des middags kwam dit comité namens de burgerij en bood geschenken aan. Ds. Baljon voerde hierbij 't woord en wees er op dat de heer H. een al gemeen gezien en gewild man was. Wie toch ziet niet dagelijks met verlangen uit naar de post en speciaal in de gemeente naar „Kees de Post", den man die altijd hulpvaardig was en, gereed stond anderen te helpen. Spreker bood zijn hartelijke gelukwenschen aan en te vens een aandenken namens de burgerij, be staande uit een, eikenhouten buffet, een bloe- menstandaard en een fraai palm in luxe pot met bloemen en sprak tevens den wensch uit dat „Kees de Post" wanneer hij 1 Juli den dienst met pensioen gaat verlaten, nog vele jaren van de rust moge genieten! De jubila ris bedankte de commissie zeer- Vele belang stellenden waren aanwezig, o.a. verschillende oud-collega's uit Haarlem, 's Avonds bracht het fanfarecorps „Kunstkring" een serenade. St. Ed. Concours. De muziekvereenigingen „Cres cendo" en „Kunstkring" nemen beiden deel aan het Nationaal muziekconcours te Santpoort op 29 Juli a.s. Beide vereenigingen komen uit in de 4e afdeeling. De rangschikkingsregeiing van officieren en onderofficieren. Ware kennis en warenkennis. Een adjudant-onderofficier-administrateur uit een nabij gelegen garnizoen werd door de com missie in eersten aanleg, tot verwondering van ieder die hem kent, ingedeeld in klasse B. omdat hij woont in een plaats waar voor hem volgens de nieuwe organisatie geen werkkring is Is zoodanige indeeling de ware kennis van de bedoeling van het D. v. O. met het oog op bezuiniging (het voorkomen van kosten aan verhuizing verbonden). De commissie in tweeden aanleg, waar de bezwaren tegen de indeeling in klasse B. zijn ingekomen, deelt bedoelden onderofficier nader in in klasse A. Deze commissie bezit warenkennis en qualificeert de waar en laat de plaats waar deze is opgeslagen buiten be schouwing en neemt hiermede, naar onze mee ning, een beter te verdedigen standpunt in. Bij een onderdeel van een bereden wapen werden naar het oordeel van hoogere autori teiten te veel wachtmeesters ingedeeld in klasse A., nadere herziening werd bevolen, bij welke herziening twee wachtmeesters, waar van één gehuwd, verhuisden naar klasse B. Bij die herziening ging één ongehuwd wacht meester, die aanvankelijk in klasse B. was in gedeeld over in klasse A. Als men nu weet dat laatstbedoelde wacht meester reeds een paar jaar ziekelijk is en als gevolg daarvan niet kan en mag paardrijden, dan kan men zich de ontstemming van eerst genoemde twee wachtmeesters indenken. Gezien bovenstaande feiten lijkt ons de rangschikkingsregeling een heksenketel. Kamer van Koophandel, In 19,24 wordt te Stockholm een, congres van De Wereldpostvereeniging gehouden. De Kamer van Koophandel te Haarlem (Kruisweg 70) stelt belanghebbenden in de ge legenheid, vóór 25 Juni 1923, voorstellen bij haar in te dienen, welke van belang geacht kunnen worden voor dit congres en betrek king hebben op den internationalen postdienst. Elk voorstel (met toelichting) is bij voorkeur te stellen op een afzonderlijk blad, terwijl deze in den Nederlandsche taal gesteld kunnen worden. Nederlandsch Schoolmuseum te Amsterdam. In de afgeloopen maand Mei noteerde deze instelling 193 bezoeken en 48 aanwinsten. Een oud meubel in eere hersteld. Menigeen zal zich nog het ouderwetsche comfoor herinneren, dat in de dagen zijner jeugd op tafel kwam, hetzij om het vleesch warm te houden, de borden te verhitten of om wat eten voor koud worden te behoeden van den een of anderen laatkomer aan den maal tijd. Er ging iets gezelligs uit van dat roodkope ren instrument, waarin een kooltje vuur gloeide, hetzelfde kooltje dat dienst deed in de theestoof of in de test van de stoof van grootmoeder, als die 's winters koude voeten had. Jarenlang hebben wij het gemist, het oude roodkoperen fornuis en ook de theestoof en de voetstoot verdwenen en met hen het eigen aardige luchtje, dat wij op den koop toe namen. Thans herleven ze weer! Sinds meer en meer menschen er toe over gaan hun huishouden te vereenvoudigen en van de „kok gaan eten" is de behoefte aan een tafel-comfoor herleefd. Wanneer de bekende bruine bus van de diner-vereeniging of den kok binnenkomt en de middag surprises in de geëmailleerde voed- selbakjes er uit gehaald worden, dan denkt menig huisvader bij zichzelf: „makkelijk is 't, maar vroeger, toen er zelf gekookt werd, kwam de boel toch warmer op tafel". Huismoeder, ge kunt uw man in dat op zicht tevreden stellen, het is niet noodig dat de borden alsmarmeren platen op tafel komen, waarop de jus direct na het opscheppen tot ijs stolt! Er zijn tegenwoordig weer comforen om de spijzen en borden warm te houden en ze ruiken niet. Een electrisch comfoor doet alle gevergde diensten, het is direct voor gebruik gereed, 't Schrijft Uw dokter U het gebruik van melk voor, bestelt dan eens is zindelijk, het verbruikt weinig stroom en het is op zichzelf niet duur. Ook de oude voetenstoof is er weer, even als de theestoof, alles desgewenscht in zijn oude gedaante, maar electrisch gestookt. Zoo doet de electrische dienst in de huis houding goede oude en gezellige gebruiken herleven en is het al weer de electriciteit die ons leven veraangenaamt. Abonnements-Concerten. Concertbureau Hans Augustin, Amsterdam. Voor de 4 door het Concertbureau Hans Augustin te arrangeeren Abonnements-Concer ten in den Schouwburg Jansweg te Haarlem, die nu haar 8ste seizoen ingaan, zijn geënga geerd het prachtige Budapester Strijkkwartet (klassiek^modern programma), Helge Lindberg, de groote opzienbarende Finsche bariton met medewerking van den voortreffelijken Finschen pianist Kosti Vehanen, het schitterende Wend- ling-Ouartett uit Stuttgart (Beethoven-avond) en last but not least Amerika's grootste violist de beroemde Albert Spalding met me dewerking van den uitstekenden Franschen pianist André Benoist. Geen twijfel of deze serie van buitengewone Abonnements-Concerten zal aan het muziek- lievend publiek wederom groot genot schen ken. Bij J, M. Meulenhoff te Amsterdam zijn ver schenen Gelderland, in en om Arnhem, door D. J. van der Ven, 2e druk. Halfbloed, door A. Perrin, vertaald door D. Jacobson. „Ayeska", de terugkeer van „Zij", door H. Rider Haggard,, vertaald door W. J. A. Rol- danus Jr. Het Zwemfeest der Haarlemsche Reddings brigade. Zooals reeds met een enkel woord bericht, geeft de Haarlemsche Reddingsbrigade ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan een tweedaagsch zwemfeest en demonstratie op 7 en 8 Juli a.s. Het programma van 7 Juli vermeldt o.m. wedstrijden in het Zuider Buitenspaarne. 1 Wedstrijd gekleed zwemmen in uniform 100 M.f Politie. 2. Wedstrijd gekleed zwemmen 250 M., dames, 3. Wedstrijd gekleed zwemmen 300 M,, heeren. 4 Intermezzo. 5. Wedstrijd gekleed zwemmen in uniform 150 M., Politie. 6 Wedstrijd gekleed zwemmen 500 M„ dames. 7. Wedstrijd gekleed zwemmen 600 M., heeren. 8. Wedstrijd schoonspringen. Een hoogst interessant programma dus, waaraan door vele reddingsbrigades buiten Haarlem reeds medewerking is toegezegd. Ook het programma voor Zondagmiddag in Stoop's Bad vermeldt vele belangrijke num mers en lezen we o.m.: 1 Wedstrijd voor juniares beneden 18 jaar, leden der Haarlemsche Brigade. 2. Popduiken dames. 3. Als no. 1, uitsluitend voor seniores boven de 30 jaar. 4. Popduiken heeren. 5 Als no. 1, uitsluitend voor dames. 6. Kampioenschap van den Bond, 150 M. (ge kleed volgens Bondseischen, waarvan 25 M. in okselgreep met drenkeling. 7. Figuurzwemmen der dames der Haarlem sche Brigade. 8. Intermezzo. 9 Estafette-wedstrijd met drenkeling, 4 X 20 M. in zwemcostuum, dames. 10. Wedstrijd voor Brigadeleden tusschen 18 en 30 jaar, 20 M. gekleed zwemmen en 20 M. met ongekleeden drenkeling in okselgreep. 11. Als no. 9, voor heeren, drenkeling vervoe ren, okselgreep. 12. Waterpolo, de Waterratten tegen een Amsterdamsche club. Zooals het hier staat laat ook dit programma niets te wenschen over en zullen we beide dagen niet alleen kunnen genieten van de mooie zwemsport, maar ook, en dat is het hoofddoel der Brigades, deze wedstrijden zul len leerrijk zijn voor den buitenstaander, die nog moet leeren beseffen wat het beteekent niet te kunnen zwemmen in ons waterrijk land, en wat een heerlijk besef het moet zijn voor Brigadeleden te weten dat zij in staat zijn, door ernstige oefeningen, hunne medemenschen van een zekeren dood te kunnen redden. Dat het werk der Brigade in alle kringen ten zeerste gewaardeerd wordt blijkt wel uit de vele en mooie prijzen die zijn toegezegd; een gouden medaille der gemeente Haarlem, Zilveren medailles van H. M. de Koningin Moeder, Z. IC H. Prins Hendrik, autoriteiten, vereenigingen en verder zeer vele personen die door het zenden van medailles of kunst voorwerpen hunne instemming wenschten te betuigen. 't Zal een grootsch feest worden.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1923 | | pagina 5