A. J. P.'S ROMA-PUDDING H. J. Wl. AUG. OEPKES de goedkoopste. LINCOLN de meest volmaakte. Onmisbaar voor sportmen en sportwomen, is Franken's Ïïïelkbreod FOTOGRAAF Tevens opnamen in eigen omgeving ONTVANGEN BOEKEN. Plaatselijk Nieuws. BLOEMENDAAL. Importeur: N.V. Haarlemsche Auto Centrale, Stationsplein, Telef. 1094. Alle flauwe gt OVER SANTP Huizé „SKYLGE", Tel. 22388 Hartenlustlaan 11, Bloemendaal SMAAKT ALS ROOM Genees Uzelf volgens de methode van E. Coué door C. H. Brooks, vertaald door A. Ker- dijk. Uitgave van N. V. „Theosofische Uitge versmaatschappij", Leidschegracht 19, Amster dam. De heer Brooks, een discipel van Emile Coué heeft een populaire verhandeling geschreven over Coué's geneesmethode, van welk werkje een vertaling door A. Kerdijk verschenen is bij de Theosofische Uitgeversmaatschappij te Am sterdam. Bij de bespreking van dit werkje wordt men vanzelf ertoe geleid het geschrift van twee kan ten te bekijken, omdat de methode van Coué en diens wijsgeerige beschouwingen niet met één maat gemeten kunnen worden. Die beschouwingen dan doen sterk aan dilet tantisme denken, terwijl de methode om zich zelf door geïnduceerde autosuggestie te gene zen onze volle en ernstige aandacht verdient. Iets nieuws is het niet, dat degeen, die een uitvinding doet, zelf niet in staat is een weten schappelijke en logische uiteenzetting van de werkzame factoren te geven. De geneesmethode van Coué richt zich geheel en al op de intuitive faculteiten van den menschelijken geest en zul ke faculteiten laten gemeenlijk den verstande lijken verklaringszin mijlen achter zich. Wanneer Brooks, die, zooals uit het werkje blijkt, namens Coué spreekt (zie het „voor woord" van E. Coué in het boekje) ons vertelt, dat het „onderzoek van het Onbewuste een wetenschap op zichzelf is"; wanneer hij zegt: „het denkvermogen houdt toezicht op de inge wikkelde functies van ons organisme; echter doet niet het verstand dit werk, doch het On bewuste", terwijl hij even te voren, het onbe wuste met het onderbewuste vereenzelvigend, verklaart heeft, dat het onbewuste (of onder bewuste) tot het uitgebreide gebied van ver standelijke werkzaamheid behoort, dat bestaat buiten den kring onzer waarneming, dan be speurt men in den aanvang reeds met een onge schoold denker te doen te hebben, voor wien de terminologie, die de kennis der mensche- lijke psyche ordent, vreemd terrein gebleven is. In deze overtuiging wordt men voortdurend gesterkt wanneer men den schrijver in zijn uit eenzettingen volgt. Door muziek, door een schilderij, of door een gedicht wordt men volgens den schrijver in een lichten droomtoestand gesust. Het schijnt hem onbekend te zijn, dat kunst onze verwondering wekt en onze aandacht concentreert, dus het tegenovergestelde doet van ons in een droom toestand sussen. Ik geloof niet ver van de waarheid te zijn, wanneer ik zeg, dat de schrijver telkens, als hij over het „Onbewuste" spreekt, de „intuïtie", het onmiddellijk bewustzijn, bedoelt. Eerst lezen we dat de verbeelding in den strijd met den wil steeds overwint en dat men zich dus nooit moet inspannen, doch de ver beelding het werk moet laten doen, doch later spreekt de schrijver weder over het „beheer- schen" der verbeelding. Wie moet dan heer- schen, indien de wil het niet zal doen? Zoo kan men op schier elke bladzijde de aan wijzingen vinden, dat de schrijver beter kan aanvoelen dan denken en zich uitdrukken. De methode van Coué om zichzelf te genezen is buitengewoon eenvoudig. Ge hebt meer na te laten dan te doen. „Span U nooit in", zegt Coué, „maar laat Uw verbeelding het werk doen". Om nu die verbeelding daartoe aan te zet ten raadt Coué zijn patiënten aan, zich eenige oogenblikken per dag geheel te ontspannen, de oogen te sluiten en een twintigtal keeren snel achter elkander een formule op te zeggen, die het te bereiken doel omvat. Coué hecht het meest aan een algemeene formule, die niet van speciale wenschen rept en als zoodanig beveelt hij aan: „lederen dag, in alle opzichten, word ik hoe langer hoe beter". De geschikste oogenblikken voor het uitspre ken van deze formule acht Coué die, welke vooraf gaan aan het inslapen en die welke vol gen op het ontwaken. Voorts beveelt hij aan dezen zin een twintig tal keeren snel achter elkander verstaanbaar te mompelen. Menig lezer zal glimlachen en aan hocus- pocus denken, doch ten onrechte. Met de ge neesmethode van Coué moet wel degelijk iets en voor zenuwpatiënten veel te bereiken zijn. Coué werkt op het onbewuste en herstelt langs dezen weg een evenwicht, dat voor een goede gezondheid van lichaam en geest onmis baar is. Dit evenwicht is verstoord geworden door een materialistische levensbeschouwing en le venswijze, die alle heil gezocht hebben in over spanning van wil en verstand, met schromelijke verwaarloozing der gevoelsfaculteiten. Deze verstoring van het evenwicht heeeft ons van onszelf verwijderd en velen onzer ge maakt tot zenuwzieken, waarmede moeilijk of in 't geheel niet valt samen te leven (men denke aan de echtscheidingsepidemie in onze dagen). De methode van Coué nu voert ons tot onszelf terug. Wij beginnen met de ontspanning: „Span U nooit in om beter te worden". Welk een uit komst voor menig afgetobde, die altijd maar meer van zijn wil meende te moeten vergen en steeds het tegenovergestelde bereikte. De wil en het verstand krijgen de noodige rust. Dan begint het gesprek met zichzelf, de toespreking van het onderbewuste, die bij voortgezette toepassing het zelfvertrouwen terug doet keeren en het geloof aan eigen krachten, welk geloof aan de meeste zieken hun gezond heid kan teruggeven. Heel juist heeft Coué gezien dat hij dit ver trouwen en geloof langs den weg van het onder bewuste moet binnenleiden en wel op die mo menten, waarop dit het meest toegankelijk is: voor het inslapen en na het ontwaken. Wie als zenuwpatiënt hee zoover kan brengen, dat hij met geloof de woorden gaat uitspreken: „Ik ga van dit oogenblik af beter worden" die behoeft aan zijn herstel niet meer te twijfelen. Niets heeft zooveel invloed ten goede op ons gestel als zelfvertrouwen. De methode van Coué beoogt dan ook dit zelfvertrouwen langs intuïtieven weg te kwee ken. Daarom laat hij U, zonder eenige inspan ning van U te vergen, twintigmaal achter el kander zeggen, datgene wat gij gaarne wenscht te bereiken en door het snel achter elkaar te zeggen voorkomt ge de kritische tusschenkomst der rede, die het zelfvertrouwen weder zou af breken. In het laatste gedeelte van het boekje, wan neer ge langs lijnen van geleidelijkheid door den schrijver overtuigd zijt geworden, meent hij dan ook het oogenblik gekomen, om U aan te bevelen: „zeg de formule met geloof op". De geest heeft een machtigen invloed op het lichaam en wie zijn geest geneest, geneest ook zijn lichaam. Al behoeft men dan ook nog niet dadelijk met Coué aan te nemen dat men door geïndu- seerde autosuggestie elke physieke stoornis, of afwijking zelfs likdoorns kan genezen, ongetwijfeld mag men aannemen dat door beïn vloeding van het onderbewuste voor de gezond heid van lichaam en van geest uitnemende resultaten te bereiken zijn. Ter bereiking van dit doel lijkt mij de methode van Coué voorloopig de beste. Wie in deze richting iets probeeren wil, kan niet volstaan met de lezing van dit artikel, doch dient het werkje van Brooks over Coué's metho de in zijn geheel te lezen. HENRI BAKELS. Susprises door Mr. C. P. van Rossem, uitgave van Holkema Warendorff, Amsterdam. De Schaatsen van de Koningin van Holland, door Eugène Demolder, uitgave Em. Querido, Amsterdam, waarvan wij nog een nadere be spreking zullen geven. Bij C. B. van Goor Zonen, Gouda is ver schenen „Betaal ik te veel belasting". Een beknopte populaire handleiding bij het bere kenen van het zuiver inkomen en de aanslagen in de Rijksinkomstenbelasting, Verdedigings belasting II en Gemeentelijke inkomstenbelas ting, toegelicht met tal van voorbeelden door J W. Steketee Jr., oud-ambtenaar bij de Rijks belastingen te Rotterdam. Prijs 0.50. Voor velen zal dit boekje een ware uit komst zijn, daar het op eenvoudige wijze de vele moeilijke wetsbepalingen uitlegt en zoo doende een veilige gids is bij berekening en ccntroleering van den belastingaanslag. SPORT. Om het kampioenschap van Nederland. R. C. H.—WILLEM II. 4—2. Schoten, 10 Juni 1923. In een zeer spannenden en mooi gespeelden wedstrijd is de Racing Club Haarlem er in ge slaagd, Willem II met 42 te verslaan en zij heeft hierdoor het kampioenschap van Neder land veroverd, waarmede wij haar gelukwen- schen. Dit is de eerste maal, dat de stad Haarlem deze eer te beurt valt en nog wel door een club, welke pas twee jaar in de Westelijke Eerste Klasse speelt. Het is een schitterende prestatie. Het eerste jaar was voor R. C. H. niet zoo succesvol, men herinnerde zich nog wel, hoe zij nauwelijks aan de degraaatie kon ontsnap pen. Daarna heeft R. C. H. een trainer genomen, namelijk Mr. W. Julian en men ziet de spre kende resultaten, welke door de training zijn behaald. Een zeker deel van deze eer komt dus toe aan Mr. Julian. Voor den aanvang van den wedstrijd wer den nog eenige athletiekdemonstraties gehou den, terwijl de muziekvereeniging van Lourens Janszoon Koster eenige nummers ten gehoore gaf. Toen de beide elftallen op het veld kwamen, ging er een luid gejuich op van de duizenden toeschouwers, welke den wedstrijd bijwoonden. Te 2.30 uur liet scheidsrechter v. Gessel op stellen, R, C. H. was volledig, terwijl Willem II invallers had voor Mommers en Stevens. De aanvoerder van Willem II wint den toss en verkiest eerst tegen wind in te spelen. Roelfsema trapt voor R. C. H. af, geeft over aan van Dam, doch Willem II weet den bal te bemachtigen, de aanval die volgt stuit op de solide verdediging van R. C. H. en de bal gaat retour. Spoedig neemt R. C. H. dan het offen sief over en Willem II wordt op eigen helft teruggedrongen. De wind is échter hinderlijk voor het spel. Uit een voorzet van Koning kopt Roelfsema den bal hoog over. Even later scheert een kop bal van hem de lat. Ook Nachtegaal en v. Dam doen enkele gevaarlijke aanvallen, doch tot doelpunten komt het voorloopig niet. Willem II tracht het spel te verplaatsen, hetgeen haar niet wil gelukken. Bij een aanval van R. C. H. gaat Boekelaar op de linkerwing snel naar voren, geeft op het juiste moment over aan Nachtegeller, maar op het oogenblik dat deze zal schieten, ont vangt hij een duw in den rug, zoodat de bal van richting verandert en naast gaat. De scheidsrechter geeft penalty, welke door v. Dam in een doelpunt wordt omgezet, (10). Niet lang hierna vergroot Roelfsema met een fraai schot de leiding. (20). Nu komt Willem II geducht opzetten, een aanval volgt en v. Son maaakt het eerste doel punt voor Willem II. (21), Nog enkele aanvallen van beide zijden en de rust gaat in. Tijdens de rust worden nog en kele athletiekdemonstraties gehouden, name lijk polsstokhoogspringen, terwijl de muziek nog een nummertje speelt. Na de rust speelt Willem II met den wind mee en het blijkt dan ook spoedig, dat de aanvallen veel talrijker en gevaarlijker zijn dan daarvoor. R. C. H. verdedigt echter goed, terwijl de Zuidelijken hard en onzuiver schie ten, waardoor de meeste kansen verloren gaan. Toch heeft R. C. H. na ongeveer 25 minuten gespeeld te hebben, succes, na keurig spel van Boekelaar plaatst hij den bal naar Koning, deze bedenkt zich niet lang en maakt het derde doelpunt voor de Racing. Spoedig hierop maakt Nachtegeller, nadat hij eenige spelers van Willem II is gepasseerd ook een goal (41). Nu volgt weer een aanval van Willem II en als Kuyt den bal niet ver genoeg kan weg werken, verkleint Gehring met een scherp laag schot den achterstand. (42). Hierna gaat het spel gelijk op, doch tot doel punten komt het niet meer en als de scheids rechter het einde aankondigt, heeft R. C. IJ. met 42 gewonnen, hetgeen dan ook de juiste ver houding weergeeft. Willem II moest in R. C. H. zijn meerdere er kennen. Vooral na de rust speelde R. C. H. een keurige partij voetbal, minstens zoo mooi als Be-Quick twee weken geleden in de tweede helft speelde en waartoe wij R. C. H. toen niet in staat achtten. De Ranglijst ziet er nu als volgt uit: R. C. H. 6 4 2 16—11 8 Be-Quick 5 2 1 2 7— 5 5 Go ahead 6 2 1 3 4— 8 5 Willem II 5 2 3 9—12 2* Willem II heeft 2 verliespunten. Voor de wedstrijd afgeloopen was, verlieten de toeschouwers het terrein en schaarden zich, aangevuld met duizentallen, die den wedstrijd niet hadden bijgewoond en tot wie de mare van de overwinnig was doorgedrongen, in dichte drommen langs den weg, dien de overwinnaars naar Haarlem zouden nemen. Een muziekkorps, dat den stoet opende, wordt gevolgd door de overwinnende club in open rijtuigen. Het voorste rijtuig, waarin eenige leden van het bestuur zaten, voerde de zijden kampioensvlag van de Westelijke le klasse, aan de club bij de huldiging twee we ken geleden geschonken. De zegevierende stoet passeerde ongeveer kwart over vijf het raad huis van Schoten en ontving een stille hulde van de langs den weg geschaarde menigte. Eenige opgeschoten jongens met een blauw zwart vlaggetje sloten den stoet uit volle borst zingende: „Er is geen club in Nederland, die de Racing kan verslaan". Het is opmerkelijk, dat zij, die op het terrein oorverdoovend juichten als hun club een goal maakt, hun hulde buiten het voetblveld in eer biedige stilte brachten. Had de overwinning hen stil gemaakt? De Schotensche politie had, om den geregel- den voortgang van den stoet te verzekeren, handen vol werk om ruim baan te houden, doch dat is haar wel toevertrouwd en incidenten kwamen dan ook niet voor. Bij het Soendaplein hadden zich een zestal Haarlemsche politiemannen opgesteld, om van daar af mede te werken aan een geregeld ver loop. SERIEWEDSTRIJDEN E, D, O. E.D.O houdt evenals verfden jaar weer seriewedstrijden. Deze wedstrijden zullen be ginnen den 8 Juli en worden gespeeld in vier afdeelingen t.w. een afdeeling voor overgangers en 2e klassers; een afdeeling voor 3e klassers, reserve 2e klassers en kampioenen van de er kende bonden; een afdeeling voor 2e en 3e klassers erkende bonden. Voor de hoogste afdeeling is een fraaie zilveren beker beschik baar, terwijl voor de andere afdeelingen even eens fraaie prijzen zooals lauwerkranzen en takken en medailles beschi'kaar gesteld zijn. Het is te hopen dat deze wedstrijden zich in een druk bezoek mogen verheugen aange zien het voor de kas van deze kranige 2e klas club beslist noodig is. Voor a.s. Zondag speelt E.D.O. I een oefen wedstrijd tegen het Amsterdamsche D.E-C. Het vertrek per trein is bepaald op 12.17, ter wijl het 2e elftal in de seriewedstrijden te Wijk aan Zee tegen V.S.V. I (Velsen) moet spelen. Het vertrek van laatstgenoemd elftal is be paald op 1 uur per fiets van af het clubgebouw hotel Spoorzicht. Zondag 24 Juni wordt ge speeld tegen het pas gepromoveerde D.W.S. uit Amsterdam, zoodat de E.D.O.-elftallen flink geoefend de strijd kunnen aanbinden als straks de seriewedstrijden beginnen. D. H- P. Gisteravond heeft het tweede concert plaats gevonden van de Haarlemsche Orkestvereeni- ging. Gelukkig was de weersgesteldheid beter dan de vorige keer, zoodat onze hoop uitge sproken (zie ons nummer van 2 Juni) verwezen lijkt is de hoop namelijk dat we bij 't tweede concert den heer Gerharz zonder winterjas met opgeslagen kraag zouden zien dirigeeren. En dat was gisteravond 't geval. Niet alleen zon der jas maar zelfs zonder hoed zagen we den heer Gerharz. Geen wonder dus dat er, gezien de betere weersgesteldheid, een grootere opkomst was, die genieten kon van de mooie muziek van het orkest. De handhaving der orde door de politie liet niets te wenschen over, zoodat de zachtste mu ziek nog duidelijk hoorbaar was. Wie vooral genoten zullen hebben, dat zullen de patiënten van „Meerenberg" geweest zijn, die in groote getale op 't terrein aanwezig warren. We gelooven dan ook dat we den tolk zijn van allen, die het concert hebben bijgewoond, als we dat orkest met zijn eminenten dirigent hartelijk dank zeggen voor .den genotvollen avond. Jammer, dat we nog slechts één concert te goed hebben. De Ned. Maatschappij voor Tuinbouw Plant kunde, afdeeling BloemendaalVelsen zal op Dinsdag 10 Juli a.s. een excursie naar Baarn maken, om aldaar te bezoeken: de Hortus van Utrecht, Park „Canton", de kweekerij „Bar- bankia", en in den namiddag het Park Soest- dijk. De Ned. Maatschappij voor Tuinbouw Plant kunde, afdeeling BloemendaalVelsen zal op 22, 23 en 24 Juni 1923, in hotel „Vreeburg alhier, pen onderlinge tentoonstelling houden, welke geopend zal zijn: Vrijdag 22 Juni 's avonds 810 uur, Zaterdag 23 Juni 10 uur v.m.10 uur n.m., Zondag 24 Juni 10 uur v.m.10 uur n.m. Entrée: Leden met hunne huisgenooten heb ben vrijen toegang op vertoon van diploma. Niet-leden:: Zaterdag 50 cent; Zondag 25 cent. Reglement:: Er worden geen bepaalde ei- schen gesteld, wat betreft het in te zenden materiaal; alles kan ingezonden worden, t.w. afgesneden bloemen, kasplanten, bloemen en planten in potten gekweekt, bloemstukken, tak ken van heesters en boomen, enz., groenten en fruit. Nauwkeurige opgave der juiste namen! De inzenders worden beleefd verzocht op te geven, of zij inzenden als B: Bloemisten, T: Tuinbazen en Tuinknechts, P: Particulieren, met of zonder deskundige hulp. Inzenders zijn verplicht vóór 19 Juni schrifte lijk op te geven aan een der leden van de Tentoonstellings-Commissie, wat zij wenschen in te zenden; na dien tijd ontvangen opgaven kunnen ter zijde gelegd worden. S.v.p. opgeven, hoeveel vierkante Meter ruimte verlangd wordt. Inzendingen aan te brengen op Vrijdag 22 Juni 1923, van v.m. 9 uur tot n.m. 4 uur; om 4 uur moet alles gereed zijn. Inzendingen na dien tijd aangebracht, kunnen geweigerd worden. Maandag vóór 10 uur moet alles weggehaald zijn. De Commissie voor de Tentoonstelling zal de plaatsen voor de inzendingen aanwijzen; de in zenders hebben zich aan de voorschriften der Commissie te onderwerpen. Keuring: zal volgens het puntenstelsel geschie den; de uitspraak der Jury is beslissend. Er worden medailles en getuigschriften uit gereikt. We verwachten zeer zeker dat de tentoon stelling zich in een druk bezoek zal mogen ver heugen. De Bloemendaalsche Gymnastiekvereeniging houdt een algemeene ledenvergadering op Dinsdag 19 Juni a.s. in Hotel Vreeburg, alhier, des avonds 8 uur. Punten van behandeling: 1. Opening. 2. Voorlezing notulen. 3. In gekomen stukken. 4. Bespreking 5-ja.ig bestaan 5 Afscheid Voorzitter. 6. Rondvraag en sluiting. De spelers van de tennisbaan aan den Vijver- weg ondervinden herhaaldelijk last van een troep kwajongens, die hen op alle mogelijke wijze hinderen met het spelen. Kort geleden is het nog gebeurd, dat spelers door eenige jon gens met steenen gegooid werden. We wisten wel dat hier ondeugende jongens waren, maar niet, dat er jongens waren, die zich aan zulke dingen schuldig maakten. De politie is er dan ook bij te pas moeten komen en heeft de jon gens een goede vermaning gegeven. Dit schijnt nog niet geholpen te hebben, daar de deugnie ten nog steeds doorgaan met de spelers, waar onder zich ook dames bevinden, lastig te val len. Het is te hopen, dat de jongens het ver keerde van hun daad vroegtijdig inzien, daar anders andere maatregelen getroffen zullen moeten worden. enz. eet ieder met g Grenadine-Saus er geeft een pakje van 7 De fietstocht der B. houden zou worden,mc moest worden uitgeste, vinden. Het weer was zeer sterke wind m tocht naar Marken, he plan was, ten uitvoer Na eenige besprekin doel der tocht. Zwoeg over Hillegom en Liss tegen wind in te trapp nasten waren ze er teg echter tusschen Hilleg. afgestapt worden en dwongen te loopen, d hevig was, dat niemanc In het Zuid-Hollands kenhof, werd even gei haren op orde gebrac schende drank de pedc om na een geruimen tocht weder te aanvaa gemakkelijker. Met het men naar huis geblazc thuis. De leden der B. G. V. die nog lang als een pr geheugen zal blijven. De leerlingen der Gem. M. U. L. O.rschoo zerman, hebben Dondt gebracht aan het Cine Aldaar werd afgedraaii tige film „De Eeuwige gen, dat de kinderen v Een Bloemendaalscl Op initiatief van den zifter van de B. G.1 hotel Vreeburg een bi doel hebbende om te g van een brigade voor lingen. Een 20-tal perso gehoor gegeven. Deze door den heer W. Kt Meijerink uit Haarlem bespreking te houden te lichten met zijn rijk van reddingsbrigades. Hierop komen we na Na deze bespreking g sonen op als lid van de dingsbrigade". De heer Kuneman, d< de B. G. V., heeft doo vóór zijn vertrek naar werk verricht, waarvoo dankbaar mag zijn. RECTIF In de Commissie voi gelegenheid van het H. M. de Koningin heeft A. IJzerman, hoofd de den Vijverweg en in d de heer C. L. W. van Ten nadeele van de zijn Dinsdagnacht twee Ongeval. Gister 75-jarige heer B. op de een toeval, waardoor 1 over op de straat ku ernstig bezeerde. Met c en een bloedenden, ne paar voorbijgangers o; woning huize Duinrust 5 verleende de eerste h was genoemde heer aan deze kwaal. Hedem vrij wel. Het door het ianiarecorp te geven concert in dei rant „Longwood" op Zor stige weersgesteldheid velen voorzeker een weer zal het nu a.s. Z01 Afdeeling I. O. G. T- stelling van de leden liggende gemeenten, v hier in het gebouw de der Internationale Ordi gesticht. De heer F. W- M. i zitter der I.O.G.T., die afdeeling hier te stichter wezigen hartelijk welkt tot de ceremonieele in- ieden, waarna deze aft te Santpoort—Bloemen Als naam zal de afdi dingsboei no. 103". He heer Munsterman de lieer Zieck, als sec 'De vergadering zal Dinsdagsavonds, gebou Onder verschillende 1

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1923 | | pagina 10