DE SHEIK Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voof^jBloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Vogelenzang, Jan Gijzenvaart en Santpoort Drogisterij Fa. Haaks No. 24. Kennis en Misdaad. Er is een tijd geweest, waarin men kennis als het geneesmiddel tegen alle kwalen beschouwde. Wanneer eerst maar alle menschen behoorlijk onder wijs genoten, zou het kwaad uit de wereld verdwijnen. Ook de misdaad, vrucht der onwetendheid, zou tot het verleden behooren. Dezen waan heeft de ervaring der laatste jaren wreedaardig verstoord. De tijd, waarin slechts de ontwikkelden le zen en schrijven konden, is voorbij en de bevoegdheid, om mede deel te nemen aan den gang van zaken in kerk en staat, acht men niet langer het voorrecht van een kleine groep notabelen. Het kiesrecht en de beschaving zijn alge meen geworden; de wetenschap heeft zich door leerplicht en volksuniversiteit, door krant en leeszaal, door cursus en vergadering onder alle lagen der samen leving verbreid. Nu de kennis dus allemans goed is geworden, moest, zoo de profeten der verlichting destijds gelijk hebben gehad, thans de misdaad de wereld uit zijn. Maar is inderdaad de rubriek rechtza ken ingekrompen sinds het analphabetis- me verdween? Staan de gevangenissen leeg en is de politie overbodig ge worden? Merkwaardig is, dat, juist nu het tiid- perk der algemeene volksverlichting is aangebroken, men is gaan spreken van „zedenverwildering". Nooit heeft men- schenhand zooveel bloed vergoten als in dezen tijd van ontwikkeling der ken nis. De wereldoorlog heeft afdoende be wezen, hoe kennis en misdaad niet al leen kunnen samengaan, maar hoe zelfs de eerste de laatste bevorderen kan. Kennis is een gevaarlijk middel in dienst van 't kwaad. Maar dit neemt niet weg, dat eveneens kennis een weldadig bezit is, zoo men ze aanwendt in dienst van het goede. Al is kennis geen waarborg voor goed heid en geluk, toch mag men haar niet onderschatten. Want maar al te veel kwaad bedrijft men nog louter uit onwe tendheid en te lang is de lijst van on heilen, te goeder trouw doch uit onkun de aangericht. Een eenvoudig voorbeeld doet zien, hoe men uit onwetendheid zondigen kan. Een dierenvriend wordt getroffen door de lieftalligheid van een nest jonge beestjes. Hoe aardig zou hij het vinden, deze kuikentjes of katjes bij zich in huis te hebben! De eigenaar vertrouwt ze hem toe en, glunderend van geluk, gaat de dierenvriend met zijn schat naar huis. Hoe slooft hij zich uit, om op zijn nieuwe huisgenootjes te passen! Het is zulk teer goedje; ze vereischen veel zorg. Hun kleine kopjes kijken zoo hul peloos op naar den beschermer, waarop ze zijn aangewezen. En juist om deze afhankelijkheid houdt deze nog meer van het kleine goed. Helaas, nog maar kort zijn de dier tjes onder zijn hoede, of er ligt er een dood. En spoedig sterft nummer twee, Al zijn zorg houdt niet tegen, dat zijn pleegkindertjes gaan kwijnen en de één na den ander hem ontvallen. Deze rampzalige afloop voelt de die renvriend als zelfverwijt. Hij was ver antwoordelijk voor dit teedere goedje, dat hij pijn en lijden besparen wou; dat hij wou vertroetelen en opkweeken. En juist op hém val de schijn, alsof hij een grootmoordenaar is, een dierenkweller en -beul. 1 IjLÉ Plotsling begrijpt hij: hij is misda dig geweest uit onkunde; hij mocht de zorg voor jonge katjes of kuikentjes niet op zich hebben genomen, omdat hij geen verstand van jonge katjes en kui kentjes had. Zijn goede hart was niet voldoende; slechts een goede dosis ken nis van het dierenleven had zijn mis daad kunnen voorkomen. Nu zijn katjes maar katjes en kuikens slechts kuikens. Doch aan hoeveel lijden van menschenkinderen staan wij niet schuldig uit onkunde? Is het, als men er goed over denkt, eigenlijk geen schrik barend verschijnsel, dat de kindersterfte vermindert door een cursus in het ver plegen van zuigelingen? En wanneer wij ervaren, hoe sommige ouders omgaan met de ziel van hun kroost, huiveren wij voor de schade, aan het karakter van kinderen aangericht louter door on verstand van de ouders. Met een hart vol goedheid maar met een afschuwe lijk tekort aan inzicht vermoorden zij het beste wat leeft in hun kroost. Zij weten niet beter, maar hebben zij als ouders niet den plicht beter te weten? Kennis kan niet altijd misdaad verhoe den, maar gebrek aan kennis kan iemand tot misdadiger maken tegen wil en dank. Daarom is het aanbrengen van ken nis een zegen. Als de menschen over 't algemeen kundiger voorbereid waren voor de veelzijdige taak, die 't leven hun stelt, zouden zij minder schuld op hun geweten laden jegens de slachtoffers hunner onkunde. Want uit onkunde is het vaak, dat wij onze zieken het lijden verzwaren, wanneer wij meenen het te verzachten; dat wij onze tobbers verdrietiger stem men, juist als wij trachten hen op te beuren; dat wij de bedoelingen van wel- meenende menschen miskennen door hun streven te bespotten of hun ge drag te veroordeelen. Uit onkunde ma ken wij ons schuldig aan laster en on rechtvaardigheid; uit onkunde helpen wij de maatschappij achteruit als wij wanen haar te verbeteren. Niet alle misdaad, maar veel misdaad kan door kennis worden voorkomen. C. Gemeentebestuur, CINEMA PALACE Telef. 3824 Telef. 3824 17e JAARGANG ZATERDAG 16 JUNI 1923. BLOEHEHDMLSGH WEEKBLAD Uitgave van de Vereenigde Drukkerijen, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: De Genestetweg 23. - Tel. 2 2 00 3- Voor een half jaar Abonnement: 1.75 LOSSE NUMMERS 5 CENT. Advertentiën: 15 cent per regel, bij afname van 500 regels of meer korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 10 regels 1.elke regel meer 10 cent. Tusschen den tekst of op een bepaalde plaats speciaal tarief Dit nummer bestaat uit drie bladen. De spinnekop zuigt gif De bij heur honigraten Uit eene zelfde bloem. Vondel. SONNET UIT BRAHMAN". 'k Weet dat vlak bij me, in 't hart van God gedoken, De groote liefden van mijn leven wonen,: Daar staan ze, veilig, stil als anemonen, Door geen orkaan van 't oppervlak gebroken. Ik weet dat liefdewoorden, ongesproken, Het wonder van de Godheid rijker toonen, Dan perken van bliksemende Orionen, Tot tijdeloozen, uit Zijn kiem ontloken. Voor mij, wiens twijfel wegdacht, wat 'k bezat, Was 't diepste van de wereld veel te heilig; M:aar 'k weet: daar, waar mijn hart is •is mijn schat; In Brahman is mijn hart: mijn schat is veilig- In droomen ben 'k mijn rijkdom mij bewust, *>k Zie, stil mijn anemonen. Ik heb rust- A d w a i t a- Donderdagmiddag vergaderde de Raad onzer gemeente op het gewone uur. Afwezig de heeren Bispinck, Bornwater en Bijvoet. De notulen der vorige raadszitting worden na een kleine wijziging goedgekeurd. PUNT 1, Ingekomen stukken. De Haarlemsche Orkest Vereeniging heeft bericht ingezonden dat de concerten in onze gemeente zullen worden gegeven op Vrijdagen 15 Juni en 13 Juli, des avonds van 7.30 tot 9 uur. Naar aanleiding van een vraag in de vorige Raadszitting gedaan, betreffende de motorwals deelt de Voorzitter mede dat deze dit jaar al heeft opgebracht aan huur 964.89, B. en W. bieden den Raad aan ter goedkeu ring de rekening van" ontvangsten en uitgaven over het dienstjaar 1922 van de Gezondheids commissie, gezeteld te Bloemendaal. Goedgekeurd. B. en W. bieden den Raad aan ter vaststel ling, de balans en winst- en verliesrekening van het Gemeentelijk Duinwaterleidingbedrijf te Bloemendaal. Het aanwezige batig saldo, het welk 46.71 bedraagt, wordt voorgesteld op nieuwe rekening over te brengen. Goedgekeurd, B. en W. stellen den Raad voor een verguld zilveren medaille beschikbaar te stellen voor de nationale schietwedstrijden, welke zullen worden gehouden op de schietbanen te Over- veen. Goedgekeurd, met tegenstemming van de heeren Noorman en Schulz. B. en W. stellen den Raad voor op het ver zoek van J. de Vries," gepensioneerd agent van politie, n.l. om een toeslag op zijn pensioen te mogen ontvangen, afwijzend te beschikken. De heeren v. Kessel en Schulz zouden indien het mogelijk is een toeslag op zijn pensioen willen geven. Wordt niet toegestaan. B. en W. stellen den Raad voor accoord te gaan met het voorstel der fa. J. H. Krul Jr. om 146.20, zijnde het bedrag der 4400 K.G. door de H. IJ. S. M. abusief te hoog opgegeven ge wicht, aan de gemeente terug te betalen en haar te berichten, dat zij naar het oordeel van den Raad volkomen gerehabiliteerd is. Aangenomen met 8 2 stemmen. B, en W. stellen den Raad voor adhaesi te betuigen aatt het verzoek om openlijke Gods lastering strafbaar te stellen. De heer Schulz begrijpt de houding van B. en W. niet. Onlangs is een dergelijk adres ingekomen van Eer en Deugd en werd door B. en W. een afwijzend prae-advies ge geven op grond dat een en ander door de Rijkswetgeving dient te worden geregeld. De Voorzitter wil dit adres onder steunen daar de gemeente Wijmbritseradeel juist in dien geest wil werken. De heer Laan wil er zijn stem ook niet aan geven. Wij zitten al bijna met één been in de gevangenis door al die wetten. Bij ongeluk laat je eens een vloek en je zit er heelemaal in. De heer de Roo van Alderwerelt wil dergelijke stukken maar voor kennisgeving aannemen en er geen woorden of tijd aan ver spillen. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met tegenstemming van de heeren Laan, Noor man, de Roo van Alderwerelt en Schulz. B. en W. vragen den Raad machtiging om de Dompvloedslaan van J. J. van Egmond over te nemen. De heer Noorman bepleit overneming van dezen weg. De menschen zijn van gas en meer andere dingen verstoken en het is wen- schelijk dat de gemeente thans ingrijpt. De heer de Waal Malefijt wijst op den ontzettenden modderpoel, welke dezen weg meestal onbegaanbaar maakt. Spreker legt uiteen hoe deze woningen daar gekomen zijn en deelt mede dat van den eigenaar niets zal zijn te verwachten omtrent een geldelijke bij drage voor de te maken onkosten. De heeren Laan en de Roo van Alderwerelt ontraden aankoop in ver band met de te maken onkosten voor verhar ding enz. van den weg. Nadat B. en W. beloofd hebben dat aan den Raad een plan zal worden voorgelegd voor ver harding van den weg, wordt het voorstel aan genomen. De Grondcommissie geeft den Raad in over weging om een stuk grond aan de Rampenlaan voor j 7.per M2. te verkoopen aan den heer J. G. van den Bel. Wordt goedgevonden onder voorwaarden. De Grondcommissie adviseert om tot verkoop van grond aan het Rollandspad over te gaan, n.l. 1300 M2. a 3.50 per M2. aan den heer T. de Koop. Wordt goedgevonden onder voorwaarde. FUN 1' 2. Untfaeihngen bepalingen der Bouwverordening. B. en W. stellen den Raad voor ontheffing van art. 7 der Bouwverordening te verleenen aan de Wed. D. R. Houtgraaf, voor vernieu wing eener waranda voor perceel Kleverlaan no. 6. Goedgevonden. B. en W. stellen den Raad voor ontheffing van art. 7 der Bouwverordening te verleenen aan: dr. J. J. Westenburg voor bouw eener autogarage naast perceel Zuider Stationsweg no. 12. Goedgevonden. GROOTE HOUTSTRAAT 111 113 TELFFOON 671 HAARLEM VANAF VRIJDAG 15 JUNI HET LANG VERWACHTE FILMWERK Groote Oostersche prachtfilm in 6 acten. In de hoofdrollen RUDOLPH VALEN TINO en AGNES AYRES. De film wordt vooraf gegaan door een -chitterende PROLOOG, gezongen door Henry Angenent, Bariton aan de Nationale Opera. Als SHEIK: AHMED BEN HASSAN. Schitterend gemonteerd lichteffect, enz. Iets geheel nieuws voor Haarlem. Verzuimt vooral niet dit prachtprogramma te komen zien. Bloemendaalschew* 301 Overveen. B. en W. geven den Raad in overweging af wijzend te beschikken op het ingevolge art. 75 der Bouwverordening ingestelde beroep van Mevr. T. SmitBlomjous tegen het besluit van B en W. d.d. 15 Mei 1923 no. 14, waarbij haar geen vergunning werd verleend tot bouw van een zomerhuisje, daar dit gebouwtje niet aan den openbaren weg zou komen te liggen. De heeren Hogenbirk en Noor man willen dit verzoek wel toestaan. De heer Laan waarschuwt de Raadsleden om dit verzoek toch niet toe te staan. Wij heb ben een bouwverordening zegt spreker en daar dienen wij toch een beetje de hand aan te hou den. De heer v. Kessel: wij hebben een bouwverordening om er van af te wijken. De Voorzitter meent dat dit een gevoelskwestie is. Men wil deze dame gaarne van dienst zijn en daarom wil men een afwijking die toch niet te verdedigen is. De heer de Waal Malefijt stelt voor de heele Bouwverordening maar te ver scheuren indien aan deze dame toestemming wordt verleend. De heer v. Kessel begrijpt de houding van B. en W. en vooral die van den heer de Waal Malefijt niet. Deze toch heeft zelf nog die mevrouw geadviseerd vooral vlug met het verzoek te komen, daar de kans bij dezen Raad gunstiger was dan bij de nieuw samen gestelde. (Algemeen gelach). Ook de Voorzit ter, zegt spreker, heeft tot die mevrouw hoop volle woorden gesproken. De heer de Waal Malefijt komt op tegen de woorden van den heer v. Kessel. Spreker heeft zich heel anders uitgedrukt. De heer van Nederhasselt wil het nog wel toestaan, mits men de bepalingen zoo bezwarend maakt dat de gemeente hier door geen precedent schept. Het voorstel wordt aangehouden om een juiste redactie te stellen en het den Raad voor te leggen. PUUNT 3. Vaststelling 4°. suppletiore be grooting, dienst 1922. Goedgekeurd. PUNT 4. Vaststelling kohier der Honden belasting, dienst 1923. Goedgekeurd. PUNT 5. Wijziging der Legesverordening. Wordt goedgekeurd met tegenstemming van den'heer v. Kessel. PUNT 6. a. Vaststelling verordening op de heffing van schoolgeld L. 0.,U. L. O. en vervolg onderwijs.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1923 | | pagina 1