DAAR. ONDHEID. DERDE BLAD. Bloemendaalsch Weekblad, 16 Juni 1923. Officieel Raadsverslag van 24 Mei 1923. Plaatselijk Nieuws. SANTPOORT. DRIEHUIZEN. VELSEN. BLOEMENDAAL, GEVONDEN VOORWERPEN. BURGERLIJKESTAND. li an der Haarlemsche telingen. A.eld worden, dat de voor Drenkelingen -jarig bestaan hoopt voorbereiding belangstelling aller- Eeest. [evoerde actie zijn in verschillende erop toeleggen, bij ;che hulp aan dren- om door het plaatsen middelen het aantal verdrinking zooveel H. M. de Koningin- Prins der Nederlan- Haarlem schonk een en Burgemeester van der Brigade werd erp in zilver ontvan- personen schonken alles bewijzen programma's, die ont- nden we vermeld, dat 9 Juli een uitge- rdt georganiseerd bij Houtstraat. Op Dins- uw voordracht en film Op Zaterdag 7 Juli in het Zuider Bui- politie en voor b»j gades. )k gehouden een corso n, motorbooten, zeil- en cano's. werpen worden voor schikbaar gesteld. Ie- rtuig kan mededingen prachtplaats bij den geschiedt kosteloos A. van Amstel, Ged. bij de Besturen van de Roei- en Zeil de Haarlemsche Zeil den wil en een ruime so wat schoons voor een woord van op- aan de zwemwed- op het oogenblik nog vertrouwen we toch 5oede. De temperatuur den dag en t kan best worden. Verzuimt schrijven bij de Secre- Meijerink-Rijk, Kleine kans van deelname Nationale wedstrijden, ap van den Ned. Bond ikelingen verzwommen hting „Stoop's Bad" te dstrijden is de Brigade het luimige weer. rvoor tot 18 Juni aan ade mooi warm zwem- me en een schitterend cingsfeest toe. dgever van een Ameri- latschappij, heeft eens enschen in verhouding onderzocht en is tot het gewicht een be de levensverzekering, tische gegevens alleen Vereenigde Staten en n en uitdrukkelijk op landen misschien niet zijn. eiken het normale ge- e, vrouwen eer dan de het naar verhouding leeftijd berekende ge- ardt door hem als over- r dat nu op 28-jarigen eden is het een beden- waarschijnlijken levens- t der menschen overal vaar men het ook vindt, verking oefenen in En- derland, België, Frank- in de Vereenigde Sta- t noemt, een lichaams- 80% van het normale minder gevaarlijk maar het toch veel kwaad met zulk een onder- aande ziekte noemt hij verklaart hij, dat van zijn berekening, geen vrouw, aan ouderdoms- f het tachtigste levens- de andere soort echter rouwen aan ouderdoms- hebben 44 van hen den 2 zelfs den negentig- Is dit zoo, dan lijkt hem lat overwicht een last is lad, waarop men in tijd „De Gezondheid". No. 24. XI. (vervolg) OVERNAME VAN HET GASBEDRIJF. B. en W. deelen. het volgende mede: In 1922 is aan het gasbedrijf te Haarlem betaald voor in cassokosten en administratie pl.m. f9000.benevens ;5% van de kosten van uitbreiding als salaris voor den directeur daarvan voor toezicht f 625. Werd "het gasbedrijf door deze gemeente zelf ter hand genomen en gecombineerd met het waterleidingsbedrijf, dan zou dit volgens bijgaanden staat een voordeel voor de ge meente opleveren van f 9625.min f 6000of 3625. De heer DE ROÜ VAN ALDERWERELT zegt dat deze kwestie behandeld is in de Waterleidingscommissie en dat de beide leden dier Commissie er zich reeds tegen nebben ver klaard. Overigens komt het spreker voor dat dit een zaak is die bij de behandeling van de begrooting aan de orde moet worden gesteld. Met Haarlem zal wel overeen te komen zijn dat eventueel afgeweken wordt van den opzeggingstermijn, in het contract vermeld. De VOORZITTER zegt dat de'Directeur van het gasbedrijf het toch wel gaarne zes maanden van te voren wil weten, met het oog op het personeel dat voor Bloemendaal werkzaam is. De heer nOUENbIRK voorziet, niettegenstaande de rekening van L>. en W. een voorcieelig saldo van i 3625.s jaars aan wijst, nat net ae gemeente geld zal kosten. Men moet voorzich tig zijn met net creeeren van nieuwe diensten en betrekkingen, net Kan wel zijn dat voor denreinigingsdienst direct weer een anuer Klaar staat, maar die moet aan toch zijn eigen werk weer aan een derde overlaten, net is allemaal zoo vaag. Wan neer men er nu een aanmerkelijK bedrag mede kon uitsparen, aan was bet iets anders, maar dat vermeende voordeel zal ten slotte wei blijKen een nadeel te zijn. De heer SCriULZ is het met de vorige sprekers niet eens. Ook hij aclit liet niet onmogelijk dat dat voordeel van f 3625.- tenslotte wat minder zal blijken, misschien wel een klein na- aeeng saldo op zal leveren, doch daar staat weer een ander voordeel tegenover, want wanneer het bedrijf in eigen be heer wordt genomen als het waterleidingsbedrijf, dan kan men een reserveionds maken en de winst kan het bedriji ten goede komen. Als er nu winst wordt gemaakt dan moet dat in de reKening verwerkt worden en als men straks een verlies te boeken krijgt dan wil men dat door tariefsverhooging verhalen op de gasverbruikers. Een dergelijke toestand acht hij zoo verkeerd, dat hij liever het gevaar van een klein verlies te lijden zou willen trotseeren. üp het oogenblik kan men niets reserveeren voor uitbreidingen, dat laat de Wet niet toe. Daar om is spreker sterk voor de formatie van een afzonderlijk be drijf, temeer omdat het voordeel grooter of het nadeel kleiner wordt naarmate er meer aansluitingen komen. Het bedrijf is nog steeds groeiende. De heer DE WAAL MALEFIJT zegt dat met alle mogelijke dingen rekening is gehouden. Het gaat er dus maar om of men de zaak zelf inhanden wil nemen dan wel de boel door Haar lem wil laten beheeren tegen betaling van f 10.000 per jaar. De heer NOORMAN acht het gewenscht dat de gemeente haar eigen bedrijf in eigen beheer neemt. Niet. alleen het water leidingsbedrijf maar ook het gasbedrijf moet men zelf exploi- teeren. Het overzicht van B. en W. heeft hem niet teleurge- gesteld. De heer HOGENBIRK is er nog niet zeker van dat men met de krachten die men denkt noodig te hebben kan volstaan. De rekening die men opgemaakt heeft is naar spreker s mee ning een beetje aan den lagen kant. Bovendien, als men nu weer een nieuwe dienst gaat creeeren, dan wordt de eenheid en de samenwerking verbroken, dan heeft men, als vroeger, iemand tegenover den gemeente-architect staan. De heer VAN KESSEL zegt dat men al herhaaldelijk in den Raad gehoord heeft dat de gem.-architect overbelast is met werkzaamheden. Het is toch ook niet vol te houden om alles in één hand te hebben. Met den groei van de gemeente gaat gepaard uitbreiding van personeel en het creëeren van nieuwe diensten, dat is nu eenmaal niet anders. Het gasbedrijf moet men in eigen beheer nemen, want zooals het thans is profiteeren ook de niet gasverbruikers van de winst van het gasbedrijf, van het te veel betaalde door de gasverbruikers. Dat is een ongezonde toestand. Ook weet men dan beter hoe het bedrijf er eigenlijk voor staat en dan kan het niet meer voorkomen dat men in de eene vergadering zegt dat de gasprijs niet ver laagd kan worden om in een volgende vergadering met een voorstel te komen om wel tot verlaging van den gasprijs over te gaan. Men heeft er verschrikkelijk tegen op gezien om ter zake van de vleeschkeuring met Haarlem in zee te gaan, doch dat kon bijna niet anders. In dit geval kan het heel goed anders, kan men baas zijn in eigen huis en daar moet het heen, dat is in het belang van de gemeente. De heer HOGENBIRK heeft gedoeld op een eenhoofdige lei ding. De man die aan het hoofd staat kan voor de verschil lende diensten zijn mannetjes hebben. De winst die het gas bedrijf maakt kan toch wel ten goede komen van de gasver bruikers. De heer SCHULZ kan zich niet begrijpen dat de heer Ho- genbirk, die toch een zakenman is, zoo kan spreken. Juist als er een afzonderlijk bedrijf van wordt gemaakt krijgt men pas een overzicht hoe het staat met de zaken. Het lijkt hem toch van buitengewoon veel belang te weten of het gasbedrijf winst of verlies heeft gemaakt en hoeveel. Men moet een afzonder lijke commercieele boekhouding hebben en een op zichzelf staand bedrijf om een goed overzicht te maken. Men moet kun nen afschrijven, een reservefonds vormen enz. en dat kan nu niet, wat er over is moet gewoon in de gemeente-rekening ver werkt worden. Waar bovendien de gemeente eerder voordeeli- ger dan nadeeliger uit is, geeft spreker in zeer ernstige over weging de zaak in eigen beheer te nemen. De heer DE ROO VAN ALDERWERELT vindt het niet zoo noodzakelijk om het direct te doen en wil het liever eerst nog een jaartje aanzien. De heer LAAN zegt dat er zeer zeker heel veel te zeggen valt voor de redeneering van den heer Schulz, maar aan den anderen kant is hij er niet voor om een overijld besluit te ne men. Daarom zou hij willen voorstellen te wachten tot de be handeling van de begrooting, dan kan men eens zien wat het resultaat geweest is van het gasbedrijf. Spreker gelooft dan ook wel dat de Raad besluiten zal de zaak in eigen beheer te nemen. De heer HOGENBIRK is er ook wel van overtuigd dat de gemeente het in de toekomst zelf ter hand moet nemen, als het voordeel meer in het oog springt. De heer SCHULZ begrijpt niet waarom men het wil uit stellen als men het er algemeen over eens is dat de gemeente het vroeg of iaat toch riioet overnemen. Het volgend jaar zit men weer voor hetzelfde geval en men moet nu eenmaal voor 1 Juli beslissen. De begrooting is altijd veel later aan de orde. De VOORZITTER zegt dat men niet kan spreken van een overijld besluit. B. en W. hebben de noodige gegevens verschaft en de Raad heeft gelegenheid gehad de zaak te onderzoeken. Voor de verbouwing van perceel Donkerelaan no. 18 zal onge veer f 4000.noodig zijn. De heer HOGENBIRK: daar komt men weer mee achteraan. In het overzicht is daar al geen rekening mede gehouden. De VOORZITTER merkt op dat de stemming nog moet plaats hebben. Men komt er dus niet mede achteraan. Het voorstel van B. en W. om met ingang van 1 Januari a.s. het gasbedrijf in eigen beheer te nemen wordt daarna in stemming gebracht en verworpen met 4 tegen 7 stemmen. (Voor stemmen de heeren van Kessel, Schulz, Noorman en van Nederhasselt). Rondvraag. De heer SCHULZ is, naar aanleiding van de in den Raad besproken kwestie met de firma Krul, door die firma uitge- noodigd om boeken en bescheiden te komen inzien. Hij acht zich nu verplicht in openbare vergadering te verklaren dat op overtuigende wijze is aangetoond dat die firma geen blaam treft. Zoowel het indrogen als de kwestie met de spoorwagen heeft men met bewijzen kunnen staven.. Den heeren NOORMAN en LAAN doen eveneens amende ho norable. Ook zij hebben van de uitnoodiging der firma Krul ge bruik gemaakt. De heer BORNWATER heeft nooit aan de goede trouw der firma Krul getwijfeld. Er was echter indertijd bij de desbetref fende discussies in den Raad zoo n sterke strooming dat er toch niet tegen op te roeien was. Het doet hem nu genoegen dat de Raad zijne dwaling inziet. De heer DE ROO VAN ALDERWERELT vraagt of er al antwoord gekomen is van Mej. Crommelin omtrent die ver vuilde sloot aan de Noordzijde van den Noorder-Stationsweg. De VOORZITTER antwoordt ontkennend. De heer DE ROO VAN ALDERWERELT geeft in overwe ging om het vroegere rijwielpad langs de Noordzijde van de Julianalaan, wat later ruiterpad is geworden, weder als rijwiel pad in orde te laten maken en daaraan die bestemming te geven. De VOORZITTER zal het in vergadering van B. en W. be spreken. De heer DE ROO VAN ALDERWERELT ziet de kleine benzinewals van de gemeente somtijds dienst doen op wegen die aan derden toebehooren, zoo b.v. op de Prins Hendriklaan, onlangs op de laan Eldering enz. Spreker heeft er niets op tegen als er maar voör betaald wordt. De heer HOGENBIRK zag de benzinewals dienst doen op particulier terrein. De VOORZITTER zal de zaak onderzoeken. De heer NOORMAN vraagt hoe het moet gaan met leerlin gen van lagere scholen die buitengewoon begaafd zijn, als men wenscht dat deze hun studie voortzetten. De VOORZITTER vindt het 't beste dat het hoofd van de school zich dan wendt tot B. en W. De heer NOORMAN vraagt aan wien het onderzoek van de autobussen is opgedragen. De VOORZITTER zegt dat de Wet dat heelemaal tot de com petentie van B. en W. rekent. De heer NOORMAN weet dat Ged. Staten in een rondschrij ven De VOORZITTER: dit behoort stellig tot de taak van B. en W. en de Raad behoeft er zich niets van aan te trekken. Als men die lijn niet scherp trekt dan zou men er langzamerhand toe komen in den Raad b.v. de bezetting van het Ruhrgebied ter sprake te brengen. De heer VERDEGAAL wijst op het gevaar bij den overweg van de halte „Woestduin", waar geen boomwachter meer staat. Door het geboomte aldaar kan men den trein niet zien aanko men. Als daar wat hout gekapt wordt dan is aan het gevaar tenminste eenigszins tegemoetgekomen. De VOORZITTER zal er de aandacht op vestigen. Niets meer ter openbare vergadering te behandelen zijnde, wordt overgegaan tot een zitting met gesloten deuren. Daarna sluiting. Het door het fanfarecorps „Wilhelmina" van hier te geven concert in den tuin van hotel-restau rant ..Longwood" op Zondag j.l. is wegens ongun stige weersgesteldheid niet doorgegaan. Voor velen voorzeker een teleurstelling. Bij goed weer zal het nu a.s. Zondag worden gegeven. Aideeling I. O. Q. T- Onder groote belang stelling van de leden der l.O.Q.T. uit om liggende gemeenten], werd Dinsdagavond al hier in het gebouw de E.N.O.T- een afdeeling der Internationale Order of Good Templars gesticht. De heer F. W. M. Uzuret, nationaal voor zitter der I.O.Q.T., die aanwezig was om deze afdeeling hier te stichten, heette de talrijke aan wezigen hartelijk welkom en ging daarna over tot de ceremonieele inwijdiing van de nieuwe leden, waarna deze afdeeling ais gegrondvest te SantpoortBloemendaal beschouwd werd. Als naam zal de afdeeling dragen ,,De Red dingsboei no. 103". De heer Munsterman werd als voorzitter en de heer Zieck, als secretaris benoemd. De vergadering zal worden gehouden des Dinsdagsavonds, gebouw E.N.O.T. Onder verschillende neringdoenden te Sant poort is ontstemming ontstaan over het feit, dat het groot Nationaal Concours voor Harmo nie- en Fanfarecorpsen, te geven door ons plaatselijk fanfarecorps „Wilhelmina" zal plaats hebben op het terrein „Middenvaart". Overtuigd als we zijn, dat het buiten „Spaarn- berg' het centrum is en als zoodanig zeer ge schikt, zal toch ieder begrijpen, dat gezien de onmogelijkheid om hier 't concours te houden, naar ander terrein moest worden uitgezien. Santpoort(dorp) is geenszins voorbij gezien, aangezien ook overwogen is „Terras" als plaats der handeling aan te wijzen. Verschillende be zwaren hebben ook dit onmogelijk gemaakt, zoodat als eenig geschikt en beschikbaar ter rein overbleef „Middenvaart". Hoewel we zelf betreuren dat 't niet anders kan, meenen we toch, dat deze omstandigheid geen afbreuk mag doen aan het welslagen van het concours. Tot onderwijzeres te Surhuisterveen (Fr.) is benoemd onze plaatsgenoote mej. T. Bergema. Zondag 24 Juni a.s. zal alhier wederom een R. K. Landdag georganiseerd worden in den tuin der pastorie. Bij ongunstig weer zal dit feest in de kerk plaats hebben. De autobusdienst Wijk aan ZeeVelsen— Amsterdam is gestaakt. We konden nog niet te weten komen of dit tijdelijk is. Het slechte weer zal wel reden zijn, dat dit bedrijf thans niet rendeerend is. De Stoomtram HaarlemAlkmaar. Het gedeelte AlkmaarVelsen zal vermoe delijk opgeheven worden, terwijl het gedeelte VelsenHaarlem waarschijnlijk geëlectrificeerd zal worden. Op 15 Juni j.l. is de dienst belangrijk inge krompen. Van Alkmaar tot Velsen loopen 5 trammen, te weten: 8.30, 11.30, 2.30, 5,30 en 8.30 uur (vertrek). In Alkmaar komen trams aan: 8.15, 11.00, 2.00, 5.00 en 8.00 uur. Tusschen Alkmaar en Heilo zijn de lokaaltrams vervallen. Aan het losse personeel is ontslag aangezegd met twee maanden opzeggingstermijn. Het vaste perso neel is naar elders overgeplaatst. 1 Sept. a.s. wordt de dienst geheel gestaakt. Indien jaarlijksche bijdragen door Rijk en Provincie ten bedrage van circa 25.000.— zullen gegeven worden zal de lijn Haarlem Velsen geëlectrificeerd worden. Terug te be'komen bij ten Seldam, Ver lengde Koepellaan 5 Bloemendaal, een gouden broche: J. Roeland, Vroomstraat 1 Haarlem, een collier; Oerritse, Kinbeimweg 35 Bloemen daal, een bruine kaatsbal; A. v/d Ham, Bloe- mendaalsoheweg 65 Bloemendaal, een porte- monnaie; B. Alders, Oud-Schoten no. 286, een, bruine badmuts; L- Pouwer, Lage .Duin en Daalscbeweg 1 Bloemendaal, een jongens cape; C. Schramai, Zuidertuindorplaan- 8 Overveen, een dames portemomnaie; P. Metzelaar, Mili taire weg 17 O verveen, een witte handschoen; Bloemendaalscheweg 271 Over veen, een gou den lorgnet;, aan het bureau van politie te Overveen, een mantelceintuur, een huissleutel, een gouden bril, een penhouder, een notitie boekje, een koperen penning gemerkt K.H.B. 50, een sleuteltje van een waterleidingkraan, een wasdoeken taschje, een ring met sleutels. van Vrijdag 8 tot en, met Donderdag 14 Juni- Geboren: d. van C. Greuter en, C. Schoon, z.'van J- Schreur en W. A. H. Kobus; d. van Th. van der Weide en G. Flasclrwdtikel; z. van W. H. Nieuwerf en G- P. Meng. Ondertrouwd: P. Boom en J. E. C. Kruse- man Aretz; Th- J. C. Bonarius en H. M. G. Nieuwenhuis; R. F. Torringa en M. Vries. Getrouwd: Ph. A. A. Steegh en G. S. M. D. Wiegman. Overleden in het Provinciaal Ziekenhuis na bij Santpoort: L. H. Mann, 77 j. i 'li'!

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1923 | | pagina 9