41, Tel. 131 41 Luit TWEEDE BLAD gehard Ho| RECTIFICATIE t I uwèrmanstr. 32 Haarlem Haarlem W. HARREN ABR. MEIJER l Hoenderdos' Plaatselijk Nieuws. BADCOSTUUMS -en Schelpenhandel Teiefoon 664 iderhuissingel 3675 T 91, Telef. 3821 OVERLAND opst adres R ATIën Banden caniseer-Inrichting CRT Co. am - Tel. Z. 3167 LEM - TEL. 2493 Hilversum laakwasschen setten-ReparatiV Inrichting Ie Vlinder" Kiesstraat No. 4 HAARLEM indstoffenhandel lessergracht 103 Haarlem nsthandel itraat 13, Haarlem i „Bloemendaalsch Weekblad" Zaterdag 34 Juli '23. In de advertentie der fa» J, A. BOSKAMP Zonen te Overveen op pagina 2 van het eerste blad is een foutieve datum vermeld. De expositie vindt plaats van 14 TOT 21 JULI en niet van 21—28 Juli, zooals door ons vermeld is. BLOEMENDAAL, VARSITY OVERVEEN. HAARLEM. - - mQfe -J*W! ELPEN VOOR kNEN N 5 SOORTEN Tetterodestraat 44 rood nzen Dekens als nieuw, bespreken, ook buiten C. B. A. JEURSEN. n tal van inrichtingen. II TEDE - TELEF. 28055 - 12 EN 2 - 5.30 UUR eparatiën desgewenscht iet één dag terug chepl. 15-19 HAARLEM Telefoon 773. erïj - Stoffeerderij Meubelmakerij ijstenmakers - Platen Gravures Telefoon 2072. wasscherij „De Vlijt", svaart 86—88, beveelt ;efd aan voor het be- der wasch. Droog toe- Waschgoed waarvan goed gemangeld 30 :ilo. Franco verzending. Hoogachtend, H. v. KIMMENADE. No. 28. Sociaal-Economische Kroniek. OVERHEID OF PARTICULIER. Een der typische verschijnselen van den laat- sten tijd is- wel de vele en scherpe critiek uit gebracht op'overheidsbedrijven. Van bijna alle zijden komt die criitiek naar voren. Scherp en vinnig wordt daarbij het Staats- en soms ook het Gemeentebedrijf beoordeeld en de slotsom is vrijwel, dat die bedrijven in particuliere han den behooren over te gaan. 't Lijkt wel of op dit terrein de oud-liberale gedachte weer overheerschend is gworden. Geen staatsbemoeiing; 'het vrije particuliere bedrijf regel. Dat is thans vrijwel algemeen de leus- Het spreekt vanzelf, dat binnen het raam van deze kroniek de oorzaken van deze stroo ming niet k '.:ren worden besproken. Wij zou den dan onwillekeurig op politiek terrein komen. En dat moet vermeden worden! Wél kunnen wij Je zaak zelve nader bezien en daarbij na gaan welke strooming van de twee: overheid of particulier het sterkste is. Het mag niet ontkend worden, dat de cri tiek, uitgeoefend op de Overheidsbedrijven, wel cenigen grond heeft. De Staatsmachine maait nu eenmaal langzaam- Daar komt bij, dat de Staatsbedrijven over het algemeen niet die goede commercieele inrichting eigen zijn, die meestal het particuliere bedrijf kenmerkt. Daardoor ook missen zij die soepelheid van aanpassing, die in onzen tijd zoo hoog noodig is en zijn het over het algemeen stroef wer kende bedrijven met sterk bureaucratische ten- denzen. De klachten over onnoodigen admini stratieven rompslomp, gebrek aan onderling contact, waardoor ieder instituut zelfstandig meent te moeten, optreden, en vooral gebrek aan een krachtig initiatief, waardoor 's lands financiën op dikwijls onverantwoordelijke wijze worden besteed, zijn klachten, dat, een enkel bedrijf wellicht uitgezonderd, de Overheidsin stituten duur, stroef en oncommercieel wer ken. Of hierin geen verbetering is te brengen, is een vraag, die wij in dit artikel onbespro ken zullen laten. Wij constateeren alleen het fei;t, dat in den laatsten tijd een scherpe strijd ontbrandt is over de vraag: Overheid of Par ticulier. Dexe strijd vooral is merkbaar op het ter rein van de sociale verzekering. Van meer dan één zijde wordt thans actie gevoerd tegen de verplichte verzekering van Staatswege. En eigenaardig is het wel, dat daarbij de groote politieke partijen innerlijk soms sterk verdeeld zijn. Zoo b.v. de Sociaal-Democratische Arbei derspartij, waarvan een deel is voor de plan nen Posthuma—-Kupers, terwijl een ander deel onder leiding van het bekende Kamerlid Duijs, voor Overheidsbemoeiing is. Ook de Rechter zijde geeft in dezen geen beeld van eensgezind heid te zien- De Anti-Revolutionnairen en ook de Christelij'k-Historisehen zien liefst de Staats bemoeiing bestendigd en dringen daarom ern stig op spoedige invoering van de Ziektever zekering aan. De Katholieke Partij daarentegen moet over 't algemeen weinig 'hebben van de invoering van de Ziektewetten.Talma en helt meer over naar het plan PosthumaKupers. Het is echter niet zoozeer de regeling zelf waar het om gaat, doch meer het beginsel. De wet ten Talma toch zijn wetten waarbij de Over heid als uitvoerend lichaam zou optreden; het plan PosthumaKupers wil de Ziekteverzeke ring doen uitvoeren door bedrijfsvereenigingen, waarin werkgevers en arbeiders de zaak zul len regelen. Het laatste plan wil dus Staatsbemoeiing uit sluiten en de verzekering overlaten aan het particulier initiatief. Als compensatie voor de arbeidersgroepen, die uit den aard der zaak hun belangen veilig weten bij een uitvoering van Overheidswege, wordt in dit plan den ar beiders medezeggenschap beloofd. Hét spreekt van zelf, dat ten opzichte van beide richtingen een pro en contra is. Voor beiden valt iets te zeggen; tegen beiden kun nen bezwaren worden ingebracht. En de schaal zal in den regel wel overslaan naar die zijde, waar, naast zwaarwichtige argumenten, ook persoonlijke- of partij-sympathieën in de weeg schaal worden gelegd. Het ligt voor de hand dat deze strijd om een beginsel nog langen tijd duren kan. Want alles wijst er op, dat, instede van te gaan luwen ,de strijd pas in het eerste stadium verkeert. De laatste Kamerdebatten, als ge volg van de interpellatie-Duys, wijzen er op dat het pleit nog verre van beslecht is- Hierbij moet ook vooral niet uit bet oog verloren worden, dat er piëteitsbeginseien in liet spel zijn 5 Wpfihn Wettig II Onover- I tref baar faarlemsche Sigarenfabriek J.C.Nessen en Zn. Haarlem daar immers de Anti's en de Ohristelijk-ttisto- rischen: als uitvoerders van het testament van wijlen Minister Talma optreden. Hoewel de strijd, ofschoon al eenigen, tijd geduurd, feitelijk pas in 'het eerste stadium verkeert, kan toch niet ontkend worden, dat de keuze: Overheid of Particulier, vrijwel be slist is. De groote massa toch gaat de richting uit van het particulier initiatief. De oorzaken liggen wel eenigszins voor de hand. De oorlogsijd met al zijn crisis-maatrege len, de een soms nog drukkender dan de ander, liggen nog niet genoeg in hetverleden ain 'ge heel vergeten te zijn. Daar komt. bij de treurige om maar niet te zeggen ontredderde toestand van 's lands financiën, die niet het minst door het groote ambtenarencorps, noodig voor de uitvoering en naleving van tal van wetten, verergerd wordt. De goede resultaten in het buitenland, ver kregen door sterke inkrim-ping van het amb tenarencorps, waardoor financieele en econo mische voordeelen werdén verkregen, doen daarbij het hunne toe en sporen ook den Hot- lander aan, in die richting vermindering van de uiterst zware belasting te zoeken. Daarbij de chaos op het terrein van de sociale verze kering en men begrijpt, dat vooral ten opzichte van deze laatste een sterke kentering is waar te nemen ten gunste van het particulier initia tief. Slot volgt. Bij het leest ter gelegenheid der opening van den Zeeweg, heeft er zich alhier een Vereeni- ging gevormd, die we zouden kunnen noemen de Zomerzorgerlaan-Vereeniging. Deze Vereeni- ging bestaat niet uit volwassenen maar uit kin deren, die, zooals ieder nog wel zal weten, bij den ingang der Zomerzorgerlaan een schitteren de eerepoort hebben gemaakt, waaraan letter lijk niets ontbrak. De makers hebben toen hier voor dan ook welverdiend een geschenk ont vangen. Nu we wederom aan het feestvieren gaan, wil de jeugdige Vereeniging ook thans niet achter blijven en wederom een eerepoort maken nog grooter en nog mooier als de vorige. Om alles frisch en fleurig te maken moet er nieuw groen komen terwijl verschillende artikelen vernieuwd moeten worden. Hiervoor is geld noodig en al behoeft het geen kapitaal te we zen, toch is het te veel voor de kinderen om dit bij elkaar te brengen. Daarom doen we een verzoek aan allen die dit lezen om iets te geven voor de eerepoort, die door kinderhan den zal worden vervaardigd. Ieder geeft een kleinigheid zoodat het werk der kinderen vol tooid kan worden. Aan onderstaande adressen (allen bestuursleden) kan iets gestuurd worden. T. J. en H, Kohier, Bloemendaalscheweg 68 en A. Grootegoed, Bloemendaalscheweg 93. Zondagochtend en -middag hebben er op het terras van iHótel Duin en Daal schermwedstrij- den voor dames plaats gevonden, benevens een heerenwedstrijd op degen. De eerste prijs voor beide wedstrijden was beschikbaar gesteld door het eerelid, overste Wagtendonk, evenals een poedelprijs voor de dame met de minst gewonnen prijzen. De uitslag was als volgt: Dameswedstrijd: 1. mevr. Admiraal-Meyerink (zaal Brassine) met 8 gew. part. 4 ontv. treffers; 2. mevr. Aerts, 6 gew. part. 10 ontv. tr.; 3. mej. Kroon (Van Erp), 5 gew. part., 10 ontv. tr.; 4. mej. Deswarte (zaal Brassine) 5 gew. part., 12 ontv. tr.; 5. Stokhuizen (Leiden), 3 gew. part., 18 ontv. tr.; 6. Staller (Van Erp), 2 gew. part., 19 ontv. tr. Poedelprijs mej. v. d. Berg. Heerenwedstrijd: 1. Brouwer (zaal Aerts) 9 gew. part., 7 ontv. tr.; A. E. W. de Jong, 6 gew. part., 8 ontv. tr,; P. Kunze (Giandomenici) 6 gew. part., 12 ontv. tr.; Knoops (zaal Brassi ne), 5 gew. part., 9 ontv. tr. De heer Amesz deelde met een toepasselijk woord de prijzen uit en sprak den wensch uit, dat 't doel van dezen wedstrijd, het was een propaganda-wedstrijd, bereikt was, en dat de schermsport, welke toch de „edele" sport is, nog meer opgang zou maken. Donderdagmiddag raakte op den Bloemen daalscheweg een paard op hol. J'uist om den hoek van de Mollaan kwam het dier te val len: en kwam op 't trottoir terecht. Eenige per sonen spanden de wagen uit en weldra was het paard weer op. Het had zich aan den kop vrij ernstig be zeerd. Kennemer Lyceum. Aan het Kennemer Lycum te Bloemendaal zijn op voordracht van curatoren en rector door het bestuur benoemd tot tijdelijk leeraar in Nederlandsche geschie denis de heer 'J. van Daalen te 's Gravenhage en tot tijdelijk leeraar in wiskunde de heer B. Kleefs'tra te Haarlem. Tot directeur der afdeeling H.B.S. van het Lyceum werd op voorstel van curatoren en rector benoemd dr- G. E. Opstelten, leeraar aan liet Lyceum. Dfe laatste benoeming geschiedde op verzoek van den benoemd, voorloopig voor één jaar. HULDIGINGSFEESTEN BLOEMENDAAL. Het volgende schrijven werd' namens het Hoofdbestuur aan de verschillende Kerkgenoot schappen gericht. ,,M«t algemeene stemmen heeft onze uitge breide Commissie gemeen'd, de Huldigingsfees ten voor het Zilveren Regeeringsjubileum van H. M. onze geëerbiedigde Koningin, te doen in wijden met een Wijdingsdienst in alle kerken en gebouwen, waar de burgers gewend zijn te samen te komen in onze Gemeente. In verband met het organisatieplan der feesten, zouden wij gaarne zien, dat deze Wij dingsdiensten zouden kunnen, plaats vinden op 31 Augustus des morgens van 7.30 tof 8.30 uur, aangezien om 9.30 uur de Aubade een aanvang zal nemen. Wij hopen op uwe sympathie, dat wij deze Huldigingsfeesten op dusdanige wijze kunnen inzetten. Ter gelegenheid van bovengenoemde feesten zullen er in onze Gemeente Atletiekwedstrij den worden georganiseerd en wel voor Juniores (van 14 tot 17 jaar) en Seniores (ouderen), Deze worden gehouden op Zaterdag 1 Septem ber a.s. 's morgens van half tien tot 12 uur, op het terrein der B. H- C. Bloemendaal". Zij zijn alleen opengesteld voor inwoners der Gemeente Bloemendaal. Goedkeuring is aan de Ned. Athletiek Unie gevraagd. Het programma omvat Juniores. 1- 80 M. Hardloopen. 2. Speerwerpen (licht materieel). 3. Discuswerpen (idem) 4. Kogelstooten (3 K.G.) 5. Verspringen met aanloop. 6. Hoogspringen met aanloop. 7. Estafette 4 X 80 M. Seniores. 1. 80 M. hardloopen. 2. 400 M. Hardloopen. 3. Speerwerpen. 4. Discuswerpen. 5. Kogelstooten (7V« K.G.) 6. Verspringen met aanloop. 7. Hoogspringen met aanloop. 8. Estafette 4 X 82 M. 9. Touwtrekken (ploegen van 4 man.) De wedstrijden worden gehouden volgens de bepalingen van de N. A. U. Deelneming aan hoogstens 3 persoonlijke nummers (naar keuze) 1 loop-, 1 werp- en 1 springnumtner is toegestaan. Zoowel in de Juniores als in de Seniores afdeeling ontvangt hij, die in deze groep van 3 nummers de beste totale prestatie bereikt, pen extra prijs. Voor ieder persoonlijk nummer zijn 2 prijzen beschikbaar, voor ieder vereenigings- of schoolnummer (Juniores: esfcaffete, Seniores: touwtrekken) een viertal. De inschrijvingsbiljetiten ingevuld en onder teekend voor 1 Augustus a.s. te doen inzenden bij: den heer Chr. de Vries, Verbindingsweg 24 Bloemendaal. Zij, die voor een of meerdere nummers moch ten inschrijven, worden beleefd verzocht op Woensdag 15 Augustus 1923, 's avonds te 8 uur, te Bloemendaal aanwezig te willen zijn in Hotel Zomerzorg, waar de wedstrijden uit voerig worden besproken en gelegenheid ge geven zal worden tot het verkrijgen van alle mondelinge inlichtingen. Eenige leden uit het Dagelijksch Bestuur der Commissie voor de Huldigingsfeesten te Bloe mendaal, hebben eene bespreking gehad met de Commissie te Vogelenzang, teneinde te be raadslagen, of men in dat gedeelte der Ge meente, dat door zijn ligging eenigszins apart staat, gezamenlijk met het overige deel van Bloemendaal zou feestvieren, of dat men dit afzonderlijk- zou doen. Het Hoofdbestuur liet, de beslissing geheel over aan de inwoners uit Vogelenzang, die na besprekingen besloten hun Volks en Kinder feesten in eigen omgeving te vieren. Meerdere bijzonderheden hierover volgen. Muzikuitvoering. De Chr. Muziekvereeni- ging „Sursum" zal Zaterdagavond half 8 een concert geven in de Schapenduinen ten voor- deele van het te stichten gebouw voor het Jeugdwerk' te Bloemendaal. Zie annonce in dit blad- Gisteren,avond had onder begunstiging van. fraai zomerweer en onder vrij groote belang stelling het derde en! laatste concert van de H. O. V. plaats. In tegenstelling met vorige keeren was nu de tent aan 't andere einde van 't terrein geplaatst ten einde de zon, waar na men bij 't eerste concert zoo verlangd had, thans, te ontwijken. Door de aanwezigheid van een flinke poli- t'iemamacht werd de orde zeer goed gehand haafd, zoodat de zachtste muziek' op vrij groo- ten afstand duidelijk te hooren was. Het weer deed echter ook zijn invloed gelden- W'as het GR. HOUTSTR. 16 HAARLEM HEEREN COMBINATIONS f 3.50 KINDER - 2.95 HEEREN FLANELLEN - 2.10 KNIEPANTS - 2.10 PER 3 STUKS EXTRA KORTING MODERNE DESSINS bij de vorige concerten onmogelijk in 't gras te gaan zitten, nu waren de bosohranden en ook. het midden, deel van het terrein geheel gevuld. De muziek was zooals we die van de H.O.V. gewend zijn- Vooral de Grande Fantasie de 1'opera „Cavalleria Rust'ioana" werd schitte rend 'vertolkt. De aanwezigen volgden' met groote aandacht elk nummer. Verschillenden hunner waren van bulten Bloemendaal gekomen om dit concert te kunnen bijwonen en zullen geen- spijt van hun gang naar 't Bloemendaalschebosoh gehad hebben. Jammer dat dit het 'laatste concert is. Dinsdagavond had in Hotel van Ouds het Raadhuis ten overstaan van notaris Wilder- vanck de Blécourt de toeslag plaats van een heerenhuis gelegen aan den Zijlweg no. 21B. Ingezet op 18.450.gehoogd met 500. en afgemijnd op f 600.Totaal f 19.550. Kooper notaris Niekerk q.q. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken deelt aan belang hebbenden mede, dat in werking is getreden de wet tot tijdelijke beperking van den invoer van schoenwerk, waarbij o.m. is bepaald: 1. De invoer van schoenwerk, waarvan het bovenstuk grootendeels van leder is vervaar digd, zal slechts kunnen worden toegestaan, indien daartegenover een aankoop van schoen werk van binnenlandsch fabrikaat staat tot een zesvoudige waarde van het in te voeren schoen werk, (deze laatste verplichting vervalt, indien aangetoond kan worden, dat hoofdzakelijk han del gedreven werd in buitenlandsche schoenen). 2. Hij, die schoenwerk wenscht in te voeren, is verplicht een bankgarantie te stellen ter grootte van 10% der waarde van zijn gemid delden maandimport van schoenwerk over het jaar 1922. 3. Het ligt in de bedoeling, als regel tel kens slechts over een tijdvak van ééne maand vergunning te verleenen en wel hoogstens tot eene waarde, gelijkstaande aan 1/4 van het gemiddeld bedrag van den invoer over het overeenkomstig tijdvak der jaren 1920, 1921 en 1922. 4. Alleen zij, die ingeschreven zijn in het Handelsregister, als handelaar in schoenen, kunnen onder overlegging van een uittreksel uit het Handelsregister, betreffende hun zaak, voor het verkrijgen van een invoervergunning in aanmerking komen. De voor de aanvrage benoodigde formulie ren kunnen bij de Kamer van Koophandel te Haarlem, Kruisweg 70, kosteloos verkregen worden, terwijl alle gewenschte inlichtingen al daar worden verschaft. Onderwerp: Verkoop rijwielen. Op 17 Mei 1923 werd door de Kamer van Koophandel voor Haarlem en Omstreken aan Uwe Excellentie een schrijven verzonden, inzake bovengenoemd onderwerp, waarin de Kamer van Uwe Excellentie verzocht, wel te willen bevorderen, dat de bemoeiingen van het Hoofdbestuur van de Posterijen, Telegrafie en Telefonie, ten opzichte van het verstrekken van rijwielen aan ambtenaren, op gemakkelijke albetalingscondities, gestaakt zouden worden. Met groote verwondering heeft de Kamer ken- U maakt 'n kostbare en vermoeiende tocht naar zee, om de warmte van Uw woning te ontvluchten, maar U vergeet, dat U dezelfde frissche koelte, thuis, rustig in Uw stoel gezeten, kunt genie ten, wanneer U zich een goedkoope ELECTR1SCHE VENTILATOR aanschaft. Volgens het VAST RECHT TARIEF kost een dezer vele genoegens van „Electriciteit in de Huishouding" U slechts een paar cent per uur.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1923 | | pagina 5