CAMILLE A. J. P's Ijspudding de goedkoopste. LINCOLN de meest volmaakte. Onmisbaar v. sportmen en sportwomen, is Franken's Melkbrood SPORT. CINEMA PALACE Vanaf Vrijdag 13 Juli La Corrida Royale De Gokkers VAN HIER EN DAAR. SCHAAKRUBRIEK. MUZIEK. VOLKSGEZONDHEID. Importeur: N.V. Haarlemsche Auto Centrale, Stationsplein, Teief. 1094. NIEUW! NIEUW! met heerlijke gelei Een sieraad der Tafel! nis genomen van het antwoord van Uwe Excel lentie, hetwelk d.d. 5 Juni 1923 is gegeven op vragen welke, door den heer Staalman, betref fende deze aangelegenheid tot waren ge richt. De Kamer kan en mag niet nalaten nog maals te wijzen op het uiterst gevaarlijke pre cedent, hetwelk geschapen is, tengevolge van de bemiddeling, welke* thans verleend wordt bij het betrekken van rijwielen door den Staat, ten behoeve van zijne ambtenaren. Dat hierbij een dienstbelang niet of slechts in zeer geringe mate betrokken is en de bevoor rechting tegenover den rijwielleverancier hoogst onbillijk is ten opzichte van diens con currenten, meent de Kamer, dat de Staat een particuliere onderneming, voor de levering van goederen niet benoodigd voor den dienst zelve, geen zekerheid heeft te verschaffen inzake hare rechten op betaling van een vordering op een rijksambtenaar. Hoewel enkelen wellicht minder juiste con clusies zouden kunnen trekken uit de mededee- ling, dat de leverancier aan de bankinstelling, welke voor de betaling heeft zorg te dragen, een zeker bedrag, wegens .verschuldigde rente voldoet, en Uwe Excellentie met ingenomen heid wijst op het feit, dat ten aanzien der be taling door den betrokken ambtenaar nog geen moeilijkheden zijn voorgekomen en op de jaar wedde nog niet is gekort, zoo meent de Kamer vn., dat de Staat zich niet behoort in te laten, neen, zich niet kan inlaten met particuliere financieele aangelegenheden van zijn ambtena ren. Juist daarom heeft de Kamer in haar reeds genoemd schrijven van 17 Mei 1.1. gewezen op het precedent „waarvan de consequenties niet overzien kunnen worden". Wanneer eenmaal deze weg is ingeslagen, zouden naar onze meening met hetzelfde recht door den Staat andere uitgaven van particulie ren aard gesanctionneerd kunnen worden. Resumeerend verzoekt de Kamer van Koop handel voor Haarlem en Omstreken Uwe Excel lentie het wel daarheen te willen leiden, dat de tusschenhandel onverwijld worde ontlast van deze ongewenschte concurrentie van Staatswege. „THALATTA" OPGEHEVEN. Het klonk als een donderslag bij helderen hemel onder de gezinnen, en dat zijn er ail velen, wier kinderen op ons versterkingsoord aan den Hoogen Duin en Daalschen weg te Bloemendaal tot zooveel flinker jongens en meisjes waren geworden. De proef over een geheel zomer-en winterseizoen heeft uitmun tend voldaan. Zij bleek echter niet goedkooper dan wanneer de kinderen naar buiten, naar 'n andere plaats gaan, waar zij ook overnachten. Dit is een groote teleurstelling, in hoofdzaak te wijten aan het bedroevend feit, dat het ons maar niet wil gelukken, ondanks alle mo gelijke moeite, in het bezit te komen voor voor onze arme bleekneusis van( eeni klein van het heerlijke en duizenden H.A. groote pa radijs der duinkonijnen. Een klein plekje van een paar HlA. slechts voor onze zwakke, maar overigens gezonde kinderen, boven wier hoofd jes immer het vreeselijke spook van de Tering zweeft. Deze onbeschermde stumpertjes te helpen, voor goed te bevrijden van die afschuwelijke bedreiging, moge op zichzelf reeds een werk van barmhartigheid zijn van de allerhoogste beteekeftis, zij is bovendien van het aller grootste nut, want met élk weerbaar gemaakt kind verdwijnt er een bron van besmetting voor alle andere kinderen en groote menschen. die wonen in ons gebied van T.B.C.-bestrijding „Haarlem en Omstreken". Het kan niet anders, maar het moet wel de onkunde zijn, de onwetendheid omtrent dit ge deelte der T.B.C.-bestrijding, waarom wij nog steeds niet in het bezit zijn van een eigen Kin derver jterkingsoord. Wanjt gefcegenhid 'daar-| voor is er overvloedig. De fraaie omstreken van Haarlem, de voor een Kinderversterkings oord ideale duinterreinen, hebben eene enor me oppervlakte en het is ons slechts te doen om een paar H.A. En aan waarachtige, alt ruïstisch voelende en vermogende Philanthro- pen ontbreekt het toch waarlijk ook niet in ons midden en om ons heen. Een eigen Kinderversterkingsoord is het eeni- ge dat ons nog ontbreekt in onzen strijd tegen de Tuberculose. Hoe buitengewoon belangrijk deze instelling is, moge ieder blijken uit eene 'kleine nadere beschouwing. De Tuberculose recruteert haar leger van t.b.c.-lijders en verspreiders uit de kinderen en besmet ze daartoe bijna allen vóór het 14de levensjaar. De sterke kinderen nu glippen door de mazen van het net en komen die éérste be smetting wel te boven de zwakke, maar ove rigens toch gezonde kinderen echter, zijn er slechter aan toe, omdat zij de kracht missen, den weerstand, om aan deze 1ste infectie het hoofd te bieden- Zij gaan sukkelen en worden de recruten, de latere tuberculose-lijders eh verspreiders van het leger, waarmede de Tu berculose haar ziekite- en sterftecijfer op peil houdt onder de menschen. Begrijpt men nu het buitengewoon groote nut van een Kinderversterkingsoord in den strijd tegen die ziekite? Wij snijden haar op die wijze af van haar hulpbronnen. Wij berooven haar van haar z.g. werfdepots, waaruit zij voortdurend ieder jaar nieuwe lichtingen betrekt met dezelfde regel matigheid als de Militairen dienst en vallen haar daarmede aan in den rug. Een Kinderversterkingsoord, het zou een grooten zegen zijn. In voor de gansche bevol king van „Haarlem en Omstreken", in al haar rangen en standen, zonder onderscheid van ge loof, etc- Dit is het groote algemeene belang, maar dat wordt niet gevoeld, omdat het niet zicht baar is. Maar wél is zichtbaar, wel wordt het gezien en gevoeld door de Moeders en Vaders der in geldelijke onmacht verkeerende gezin nen (doch die hun kinderen even lief hebben) hoe heerlijk hun kleuters aankomen, in kracht en gezondheid winnen tegen hun boozen vij and ,door ons Kinderversterkingsoord. Daarom klonk als een donderslag het bericht dat„Tha- lakta" werd opgeheven, omdat onze Vereeni- ging geen plekje grond voor. de arme kinde ren kan krijgen en ook geen geld bezit om het te koopen en in te richten. Ook de schoolarts en de huisdokter verheugden zich met de ouders in de kinderen, wamt het was zoo heer lijk al maar door arme stumpertjes te kun nen aanwijzen om een maand naar buiten te gaan, goed gevoed te worden en ze zoo flink te zien terugkomen tot de tering geen vat. meer heeft op hun stevig geworden boddies. En dat alles, dat tweeledig liefdewerk van weidsche strekking en van het allergrootste nut voor de sterke kinderen en de samenle ving is nu op eens gedaan, tenzij Vereenging tot Bestrijding der Tuberculose te Haarlem, Th. L1MPERG. adm. van Geertruida van Vladeracken. De sopraan solo werd zeer verdienstelijk gezongen door mej. Dina van Daaien. De kinderen zelf zon gen dit omvangrijke werk, waarin heel wal moeilijkheden voorkomen, bijna zonder fouten. Geen wonder dat een hartelijk applaus, zan gers en leider beloonde voor hun werk. Nadat mej- v. D'aalen een drietal bloemstukken •in ontvangst had genomen* waarvan juist in de cantate was gezongen, wend de uitstekend geslaagde avond met een woord van den heer IJzerman besloten. Onder begunstiging van fraai zomerweer werd Zondag j.l. de uitgeschreven groote kaats wedstrijd op het gemeentelijk speelterrein aan de Kleverlaan gehouden. Niet minder dan 87 kaatsers verdeeld in 29 parturen van 3 per sonen namen daaraan deel en wel: 18 van Amsterdam, 11 van Rotterdam, 1 van Leiden, 11 van den Haag, 3 van Utrecht, 2 van Alk maar, 6 van Zaandam, 5 van Purmerend, 10 van Hilversum en 20 van Haarlem- De wedstrijd die te 11 uur begon en te 6 uur eindigde had een geregeld verloop, waar voor een woord van hulde aan de regelings commissie hier een plaats mag vinden. De oudste der deelnemers was het Haar lem's lid van der Meer, die op den dag der wedstrijd 75 jaar werd. Zijn leeftijd liet zich op zijn prestaties gelden en terwijl de beide kameraden van zijn partuur ook niet tot de sterksten gerekend konden worden, viel het partuur van der Meer c.v in den eersten om loop af. Zeer mooie en spannende partijen werden GROOTE HOUTSTRAAT 111-113 HAARLEM TELEFOON 671 ALS HOOFDNUMMER: MarguériteGautier. La Dame auxCamelia's. Naar den beroemden roman van A. Dumas Fils. In de hoofdrollen NAZIMOVA, de wereldberoemde filmster, RUDOLPH VA- LENTIO, bekend uit „De Sheik" uit de film van dien naam. De film wordt voorafge gaan door een proloog, gezongen door Betsy Kinsbergen, operera-zangeres. MOOI BIJPROGRAMMA. Het grootste Stierengevecht dat ooit in Spanje gehouden werd. Een zeer interessant journaal. Een dolle klucht in 2 acten. Tentoonstelling op Huiselijk Gebied. Van de Nederl. Vereen, van Huisvrouwen, afd.' Haarlem en Omstr. in het Brongebouw, van 29 September tot 7' October 1923. te Haarlem. Tot nu toe werden door de afdeelin® Haai- lem en Omstreken demonstratiedagen en kleine tentoonstellingen gehouden, welke veel belangd stelling hadden van de huisvrouwen en steeds druk werden bezocht. Reeds geruimen tijd was het plan opgevat de organisatie van een grootere tentoonstelling ter 'hand te nemen, waardoor de fabrikanten en •handelaren de gelegenheid zouden krijgen, een tiental .achtereenvolgende dagen het publiek te laten kennis maken met hun artikelen. Uit het bestuur der afd. Haarlem werd een tentoonstellingscommissie gevormd bestaande uit de dames M- J. BraunsSchagen, M. Lioni- Jungblut em G. N. v/d Vangstde Gilde, welke de technische organisatie opdroegen aan den heer A. Regoort. De talrijke aanvragen voor standruimte, wel ke zijn binnengekomen, verzekeren nu reeds het slagen der tentoonstelling, welke in het Brongebouw plaats vindt van 29 Septmber tot 7 October. Het bestuur stelt zich voor tijdens de ten toonstelling meerdere lezingen te doen houden in een der bovenzalen van het Brongebouw en voor opluistering van de tentoonstelling door muziek en enkele attracties te zorgen. Het secretariaat is gevestigd Nassaustraat 14 Haarlem. Oplossingen, enz., te zenden aan den Schaak- redacteur van dit blad, de Genestetweg 23, Bloemendaal. Probleem no. 14. Dr. L. N. de J'ong (Utrecht). Schlechter, die met wit speelde, vervolgde Toen ik deze week een avond doorbracht in Zandvoort, bracht ik ook een bezoek aan Pa vilion Riche aan den Boulevard gelegen- Het smaakvol en gezellig zaaltje zeer gunstig ge legen, lokt allicht tot een bezoek uit. In Riche bevindt zich ook een strijkje. Dat is natuurlijk niets bijzondrs. Iedere zaak van eenige be- teekenis heeft een. strijkje. M>aar dit strijkje 'is toch wel iets bijzonders- Het bestaat uit drie personen, violist, pianist en cellist. Wat het eer. t opvalt van dit strijkje is dat de musici met alle gemak van instrument verwisselen. Toen ik na eenige oogenblikken mij verwij derd te hebben, in de zaal terugkeerde, zat de cellist leukweg piano te spelen, wat hem niet minder afging dan de werkelijke pianist. De technische bedrevenheid evenals de muzikale opvatting van deze heeren is werkelijk su bliem. De violist de heer Louis Slier is een knap musicus, die aan een goede muzikale opvatting de goede eigenschap paart, alles uit 't hoofd te spelen wat voor een inrichting als Riche heel goed te pas komt. Vermelding verdient nog het feit dat de cellist het klaar weet te spelen uit •een vuilnisblik, een leege champagneflesch.'n sigarenkratje, eenige blokjes hout, een claxon en een niet te noemen voorwerp, muzikale too- nen te ontlokken. De h.eer Hoff lijkt dan wel een muzikale acrobaat. Ik meen dat de exploitant van Riche een goede keuze gedaan heeft met dit strijkje tot September te engageeren. D. De groote hitte heeft geen afbreuk kunnen doen. aan 't welslagen van den muziekavond van Donderdag in den Jhnsschouwburg gege ven door de leerlingen- der 47 klassen en de meisjesleerlingen van 810 klassen van de M.U.L.O school aan den VijveTweg, hoofd de heer A- IJzerman. Deze laatste opende met een woord van welkom. Daarna liet de heer de Nobel zes liedjes zingen, die wij nog gaarne zingen n.l. De kleinste. Een middagslaapje. De witte wereld en De omnibusconducteur, welke allen zeer in den smaak vielen. De cantate, een oud sprookje door Hendrilca van Tusschenbroek waarin Marianne Lansdorp en Humphry Kramer de partij van prinsesje en ridder zongen, werd schitterend vertolkt. ■No. 3 van het programma: Pierrete en ue Melkkan, naar de fabel van La Fontaine, be wees wat een lieve stem Thea van der Scheer heeft- Het meisjeskoor bracht daarna drie lie deren. Ma chère Maisou. La Farandole en die Abendclocke. Boven ieders verwachting werd er gezongen en we hopen dat dit koor onder den- heer de Nobel nog langen tijd zal mogen zingen. Zoo-wel de heer P. de Nobel de leider, als de he'er F. de Nobel 'hadden voor de pauze bloemen-in ontvangst t-e nemen, -terwijl de eerst genoemde nog een fraaie pianolamp cadeau kreeg en de laatste een boekwerk. Na de pauze werd nog gezongen de Bloe- mencantate voor kinderkoor en Sopraan-solo, gespeeld- De le prijs viel ten deel aan M. Feenstra van Hilversum, Ybema van Amsterdam en J. Groustra van Hilversum. De 2de prijs aan J. Bosse en G. Bosse van Amsterdamf en J. van der Wal van Rotter dam. De 3e prijs aan de Vries van den Haag en aan Godijk en J. Lahaise van Haarlem. De 4e prijs aan A. van der Meulen van Amsterdam, J. Beetstra van Rotterdam en H- Reitsma van Purmerend. Van de deelnemers hebben in dezen- wed strijd uitgemunt de heeren M. Feenstra van Hilversum en A- van der Meulen van Amster dam, laatstgenoemde is te Haarlem geen on bekende, hij is n.l. keeper bij H.F..C M; jammer dat hij Zondag zulke slechte maats had, doch het lot had alzoo beslist- De wisselvalligheid van het lot werd bij dezen wedstrijd opnieuw bevestigd. Onder de deelnemers waren er 2 genaamd Bosse, het lot bracht ze bijelkander in hetzelfde partuur, 2 van de 3 Faber's, 2 van de 3 van der Meu- len's en 2 van de 3 Kaspersma's werden partuurgenooten. Wat een kind moet weten. Een commissie, belast met het toezicht op de Londensche scholen, heeft een rapport uit gegeven, waarin -o.-a. voorkomt een lijst van prestaties, die kinderen op bepaalde leeftijden moeten kunnen leveren. Zoo moet een driejarig kind in staat zi)n: een bevel te gehoorzamen, eenvoudige voor werpen te herkennen, zijn fimiliena-am te noe men en een zin van zes lettergrepen te her halen. Een kind van vier jaar moet eenvoudige huishoudelijke voorwer-pen kunnen noemen, drie cijfers kunnen herhalen en- de langste van twee parallel loopende lijnen kunnen aanwij zen. Een- vijfjarig kind moet van eenige ge lijkvormige doosjes het zwaarste kunnen uit zoeken. H-et moet een vierkant kunnen teeke nen, een zin van tien lettergrepen herhalen en tot vier kunnen: tellen. Op zesjarigen, leeftij-d moet het kind och tend en middag kunnen, onderscheiden, een voudige voorwerpen beschrijven:, een ruit tee- kenen ,tot dertien tellen en een, knap van een leelijk uiterlijk kunnen onderscheiden. Het zevenjarig kind mag zich met rechts en links niet vergissen, een, eenvoudig plaatje kunnen beschrijven, drie opdrachten in goede volgorde uitvoeren, de waarde berekenen van drie centen: en drie halve centen, en de kleuren rood, blauw, groen en geel kunnen aanduiden. Het achtjarig kind ten slotte behoort uit het geheugen te kunnen aanduiden. Het moet in voorwerpen te kunnen aanduiden. Het moet in omgekeerde volgorde kunnen tellen van 20 tot 1, de lichaamsdeelen kunnen aanduiden, die uit een onvoltooid geteekend gezicht zijn wegge laten-, -den, dag der week kunnen, noemen en-, vijf cijfers kunnen herhalen, na deze in wille keurige volgorde te hebben gehoord. De Gezondheid. Mat in twee ztten. Stand der stukken: Wit: Kg 1, Dc 1, Td 1, Th 7, Lc 8, Pa 6, Pf 5, d 4. Zwart: Kc 6, Lg 7, Pc 4,Pe 8, b 5, b 6, d 3, e 4, f 6. Dit probleem verwierf in 1891 dén eersten prijs in een wedstrijd van „Bahn Frei". EINDSPEL no. 1. In een partij, gespeeld tusschen de meesters H. Wolf en (wijlen) K. Schlechter, ontstond de volgende stand: FOTOGRAFISCH ATELIER TH. SCHOONEBEEK NIEUWE GRACHT 24 HAARLEM

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1923 | | pagina 6