kraamverpleegster FOTOGRAFISCH ATELIER TH. SCHOONEBEEK NIEUWE GRACHT 24 - HAARLEM den Duin en Da-alsch-ew-eg 7 en bij d:e hoeren A. E. Beekman, Blomenidaials-cheweg 107, G- Cornefese, Bl-oemettdaialsch-eweg 18, B- Doorn, Jtoh. V-rhulsitiw-eg 56 (Duiinl'usltparik), H. Freu-dien- borg, Zdjliweg 6, Overiveen en P- J. Kraayen- veld, W-esterlaan, Aeridtenihout. Inschrijvingen voor .hoogstens drie persoon lijke nummers, waarvan eventueel slechts 2 door d'e Commissie kunnen worden toegewe zen-. De Commissie wekt iederen Blomenidiale-r oip aan deze wedstrijden deel1 te nemen of de deel name te beivo-rdereni. De Bloemendaalsche Gymnastiekvereniging vierde Zaterdag en Zondag haar eerste lustrum door het geven van een eereavond en een uit voering met wedstrijden voor aangesloten ver- eenigingen van den Kennemer Turnkring op het voetbalterrein aan den Brederodeweg, onder leiding van haar directeur, de heer P. A. Kok. Voor de wedstrijden werd de vereeniging in een gezellig hoekje opgesteld, om de nieuwe vlag van de vaandelcommissie in ontvangst te nemen, waarna de Bloemendaalsche Voetbal- vereeniging en de vereeniging Bato een bloem stuk aanboden. De wedstrijden voor den avond bestonden uit vrije- en gereedschapsoefeningen voor dames en toesteloefeningen voor heeren. Door de dames van Bato, Haarlem en O. S. S„ Zandvoort werd schitterend werk te zien gege ven, terwijl de heeren van Bato met hun toe steloefeningen uitblonken, vooral aan rek Con cordia Haarlem gaf nog een extra nummertje springtafel, wat er zijn mocht. De Zaterdagavond is dan ook best geslaagd, ook het weer werkte mee. Hoe anders was het met de uitvoering van Zondag. Om 1 uur, toen allen zouden opstel len bij de politiepost viel het water bij stroo men van de lucht zoodat de gymnasten niet beter wisten te doen, dan te vluchten. In de politiepost een gedeelte, in de melkinrichting van Houtgraaf en in de timmermanswerkplaats van Gebr. Verduin, terwijl nog een deel laat komers in Vreeburg was achtergebleven, l'/a uur konden ze zich met zingen en dansen ver maken, waarna het weer wat opklaarde en de optocht werd opgesteld. Nu bleken de muzi kanten nog thuis of zeer verdeeld te zijn, zoo dat de stoet P/2 u"r te la0t vertrok op de maat van een kleine trom. Een enkele keer waagden de te weinig muzi kanten een poging, doch brachten er niet veel van terecht. Later op het terrein ging dit beter, toen er wat meer aanwezig waren en er tijd was geweest om te stemmen werden eenige flinke nummertjes gegeven. De vereeniging Concordia bracht Zondag nog een stille bloemenhulde en de heer Hop sprak op het veld de aanwezigen toe namens den Kring waarbij hij den heer Kuneman herdacht die naar het buitenland is vertrokken. Van de uitvoering kunnen we vooral noemen de mas sale nummers voor dames en heeren, die niets voor elkaar onder deden. Hoe keurig werden de eenvoudige oefeningen uitgevoerd! De drie kamp heeren duurde te lang, hoewel er flinke prestaties gegeven werden. Een speerworp van 34.60 M. en een vérsprong van 6.17 M. behoort tot de zeldzaamheden. Overigens had de uit voering een zeer vlot verloop. Alle nummers werden, trots het l'/2 uur later beginnen, even goed uitgevoerd. Het vertrek en binnenkomen der veldloopers was een indrukwekkend oogen- blik, terwijl de extra nummers staafzwaaien van Concordia, ringen zwaaien van Bato en groepen van O. V. V. zeer in den smaak vielen. Een goed slot was de wedstrijd in touwtrek ken. De adspiranten, die beslag gelegd hadden op de piano en heel goed meezongen, waren bijna niet meer te houden als hun favoriet trok en telkens won. Hieronder de uitslagen der wedstrijden: Wedstrijdoefeningen zonder toestellen: le prijs „Bato" met vrije oefeningen 250 pun ten. 2e prijs „O. S. S." met stokoefeningen 231 punten. 3e prijs „Turnlust" met vrije oefeningen 231 punten. 4e prijs „O. S. S." met 216* ƒ2 punt. 5e prijs „Bato" met stokoefeningen 207 punten. Wedstrijdoefeningen aan toestellen: le prijs „Bato" hoog rek 244 punten. 2e prijs „Bato" brug 222'/2 punt. 3e prijs „Sparta" hoog rek 197 punten. 4e prijs „O. S. S." paard 192'/2 punt. Marsch-wedstrijd: le prijs heeren: „Bato" 79 punten. 2e prijs heeren: „Sparta" 70 punten, le prijs dames: „Bato" 66'/2 punt. Veldloop 2700 Meter: 1. J. Jonker van „IJmuiden" in 8 minuten 38 4/5 sec. 2. G. v. d. Wel van „Turnlust" in 8 min. 56 3/5 sec. 3. B. Visser van „Turnlust" in 9 min. 1/5 sec. 4. 'A. v. Zadel van „B. G. V." in 9 min. 1 2/5 sec. Verder waren 5 en 6 aankomende resp.: K. van Wilgenhof van „Turnlust" en A. v. Holst van „B. G. V.". Driekamp voor dames (vérspringen, 75 M. snelloop en balwerpen). 1. Mevrouw E. VoshartBakker (Concordia, Haarlem) 5 punten. 2. Mej. J. Verwer (Bato, HaarlemjlO punten. 3. Mej. D. Heezemans (Con cordia, Haarlem) 10 punten. 4. Mej. E. v. Halst (Concordia, Haarlem) 16 punten. 5. Mej. A. v. Aarst (Concordia, Haarlem) 20 punten. Driekamp voor heeren: (vérspringen, 100 M. snelloop en speerwerpen). 1. F. v. d. Berg met 8 punten. 2. H. Kodde met 8 punten. 3. N. Michel met 9 punten. 4. A. Bordes met 12 punten. 5. J. Eysker met 13 punten. 6. B. Ruis met 15 punten, allen leden van Concordia Haarlem. De beste prestaties werden geleverd door de dames 75 M. snelloop in 10 4/5 sec. door mej. D. Heezemans, 19.02 M. grensbal, door mej. G. v. Helst; door de heeren: 100 M. snelloop in 12 2/3.sec„ door den heer F. v. d. Berg 6.17 M„ vérspringen door den heer F. v. d. Berg, 34.60 M. speerwerpen door den heer A. Bordes. Wedstrijd touwtrekken: 1. „B. G. V." met 16 punten. 2. „V. S. S." met 12 punten Kon. Nederlandsche Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde, afd. BloemendaalVelsen, Dan lOd-en, Ju® j4'. gingen een dertig-tal- leden der afóeeling BildemeradaalVelsen op excur sie naar B-aarn om aldaar „Cantori-s Park", de -kweekerij ,,Burbank®a" en heit Kon. Park Soest» -dijk te bezoeken. Om 10.30 uur des morgens werd Canton bereikt en- was de eert ieder welbekende Hior- t-ula-nus, de -lieer J. Goossens zoo vriendelijk het gezelschap persoonlijk riond -te leiden. Eers-t werden die diverse kassen bezocht, waar ten gerieve dier exotische planten een troipische warmte werd -onder,'houden, 'waar door men -ongezocht in de gelegenheid werd gesteld- de iMltte buiten met die -der kassen te vergelijken. Dit belette evenwel niet dat met alle belangstelling d'e vele mooi© en dikwijls zeldzame planten werden bekeken en van de bloemenpracht werd genoten- Daarna kwam een bezoek aan het „Hospi taal", w-aiar ten behoeve der 'wetenschap, de -ziekten dii-e op diverse planten woekerden niet werdten -bestreden om aldus -doende studi-eima- terOaiaiI te ihebben, 'Het 'bezoek a-an die systeem-tuin w-as- o-ok alleszins de moeite wiaa-r'di en -gaarne werd de hitte getrotseerd om kenni-s te maken met de griooit-e collectie plan-ten, wa-ar-ond-er natuurlijk- veile oude bekenden. Met een bezoek aan d-e eenig mooie Palmenr kas werd de rondgang besloten. Schitterende exemplaren ivian t-roipischen plantengroei vielen hier te bewonderen en de gro-ei-voo-rwiaia-r'deii in dezen, ka's moeten wel zeer de natuurlijke benaderen om liet materiaal in. zulke goede condities -te kunnen .houden- Aan, het einde van den rondgang was de -heer Gc-ossenis zoo gastvrij den -deelnemers lafenis -aan te bieden,, hetgeen allen hoogst welkom was bij -de he-er-schendd hitte en de dankbaarheid voor ai het genoten-e ten top voerde,, waaraan onze Voorzitter, in welge kozen woorden uiting ga-f namens alle -deel nemers. Toen kwam „Burbankiia" aan d-e beurt: vriendelijk o-ntvangen -do-o-r den heer Herns- feSJi werd begonnen met «en foto -te nemen van het gezelschap -en w-erden -d'e deelnemers verzocht hunne handle-ekeming te zetten in het d,ai -rivo-or -bestemde -boek. W-at -dadelijk treft bij den rondgang door -d'e serie kassen, is de groote orde en de systema tische rangschikking zoowel als liet keurige ■onderhoud. Als mem dan bedenkt dat de heer Hernsveld dit- klaar -speelt, uitsluitend bijige- s'.i nu door -zijn twee zoons, -dan begrijpt men waarom d-e eigenaar van Burb-ankia bekend staat a-ls een der beste kweekers van ons land. Ofschoon d-e Du'.ilia-cuttuur de speciali teit is v-an -de-ze kweekerij, treffen toch als bijzonder een collectie vet planten w.o- sedliuims en- crassuia's en een© collectie planten met zeldzaam nio-oi- get-eekendie bladeren w.o. de Ficus o'vial,ifol-iu-m, d-e Maira-nitha-'s en vele an deren. Het middagmaal werd gezamenlijk in „De Dauw" gebruikt, waarbij de heer Hersveld als -gast -aanzat. Versterkt door het goede, over vloedige maal, werd- in den namiddag de t-ociit naar Soestdijk ondernomen. Alaar opgewacht -door dien -opizichiterrtui-nbaas id'e li-eer de Zoete, werd -ond-er zijne leiding en 'voo-rlic.hifing, -een heerlijke wandeling gemaakt cilo-or een gedeelte van li-et Park, de bloemen kassen bezocht, -waarin echter geen z-e-td-za-me -planten waren te vinden- -In de veronderstelling dait het gezelschap het -avondeten- zou gebruiken in Hotel- Triier, had de h-eer de Zoet© de vriendelijkheid gehad een "raai bloemstuk voor de tafelversiering gereed te maken -era werd dit -in d-e voormalige Oranje rie bezichtigd. Alhoewel daarvan dus geen ge bruik kon worden gemaakt, /werd' deze at tentie toch oip zeer hoogen .prijs gesteld. Tegen 4 uur werd' de terugreis n-aiar Bia-a-rn -aanvaard, alwaar de trein van 4-45 het gezelschap weer huiswaarts v-o-erde. Te Ams-terdiam ontbond zich lie-t gewei-schap Id-aar verscheidene deelnemers he't nog te vroeg vonden om -dezen, alles-zins gen oe gelijke» dag ,t-e ©indigent De dag was niet alleen gen-oegelijk maar ook, zoow-el voor leek als voor vakman, z-eer leer rijk geweest. OVERVEEN. Voor het eindexamen H. B. S. met 5-jarigen cursus te Amsterdam (R. K. H. B. S„ St.-Ignati- uscollege), is geslaagd A. Lindner, alhier. Naar ons uit betrouwbare bron werd mede gedeeld zal de nieuwe Hervormde kerk ge bouwd worden aan de Rampenlaan. Met de Erven van der Vliet is een overeenkomst ge troffen, waardoor een gedeelte van den om muurden tuin, gelegen naast de middenstands woningen van de woningbouwvereeniging Bloe mendaal, voor dit doel vrij komt. Op het terrein voor den Raadhuisbouw aan den Bloemendaalsche straatweg zal een beton nen gebouwtje geplaats worden, om daarin onder te brengen verschillende zaken, het ge meentearchief betreffende. Tot dusver waren die opgeborgen in het houten gebouwtje, de voormalige Emma-hut. Dit werd echter te klein. Ook brandgevaar heeft tot den bouw doen be sluiten. Bij beschikking van den Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen is alsnog be noemd tot lid der commissie, in 1923 belast met het examineeren van hen, die eene acte van bekwaamheid wenschen te verkrijgen tot het geven van middelbaar onderwijs in het boekhouden (akte KXII en Q), of tot het geven van lager onderwijs in de beginselen der han delskennis (akte U) de heer A. B. A, van Ketel, oud-directeur eener bankinstelling, alhier. Zaterdagavond kwam een auto van den heer B. uit Aerdenhout op den Tetterode weg in botsing met een wielrijder, die van den Zeeweg kwam en links uithaalde. Het rijwiel werd ge heel verbrijzeld. De bestuurder van de auto treft in dezen geen schuld. Auto ongeluk. Zondlaig-mi-didag -kwam d'e heer. W. v/-d II met een aut-o waarin eem diatne en drie meisjes gezeten waren-, van -dien- Tet- -t-erodeweg n-abij den Blo-em-end-aalscheweig. Ver moedelijk d-oor zenu-wtahitiig-heM- had) hij heit s-eln ivan -den verkeersagent niet opgemerkt. Op he.t zelfde- moment kiwamen er twee auto's ivan B'1-oemen'diaal e» o-m -deze t'e vermijden -wendde -d'e .heer v/d- H. zijn au-to in die rich ting Oiverveem, doch -door -den grooten vaart en- -den korten afstand was dit onmogelijk, met heit- noodlottig gevolg -dait d'e au-to tegen de woning van .den- heer C. van M-aren- r-e-e-dl en ■de voor-deur geheel beschadigde, in -de binnen» muur een groot ga;t -silo-eg en -geheel ui-t zijn veiband zette. Van d-e inzittenden bekwamen twee meisje-s hoofdwonden, -die -d-oor Dr. B-orn- -waiter w-eridten verbonden. O-o-k de familie van -M. d'ie in -de ivoorkamer gezeten waren wenddn zeer -ontdaan van den schrik. De au-tb was a-an -de voorzijde geheel beschadigd en w-e-nd in -de g-nnaige -bij 'v-a-n- Maren binnengebracht. De materieel© schade Is zee-r belangrijk1 en wondt d-o-o-r dier» .heer -van der H. verg-oeid. Een groote toeloop van nieuwsgierigen ver zamelde zich, maar werd door de politie tot doorloop-en aangemaand. SANTPOORT. Door de hitte is het schoolreisje, dat de oud ste leerlingen der openbare school Vrijdag j.l. zouden maken naar Bergen, uitgesteld. Begraafplaats Westerveld. Daar de ruimte in het Crematorium tot het bijzetten van urnen spoedig te klein zal zijn, is men thans begon nen met het stichten van een nieuw gebouw, uitsluitend voor het plaatsen van urnen. „Vox Humana". Zondag maakte het ge mengd Zangkoor „Vox Humana" een boottocht naar Schoorldam en Schoorl. Des morgens te 8.30 uur vertrok men van Spaarndam en om 9.15 uur vanaf Velsen onder de vroolijke toonen van een uit 40 personen bestaand muziekkorps om des avonds te 9.30 uur weer behouden ter plaatse te arriveeren. Niettegenstaande den sterken wind, vooral bij den terugtocht, en het regenbuitje in den namiddag, heeft men toch genoten. Het gezel schap was niet groot, doch groot genoeg om pret te maken in de Schoorlsche duinen en de weg blijvers zullen, behalve dat zij haar vereeniging door haar niet meegaan een strop hebben be zorgd, zeer zeker spijt hebben gehad, dat zij niet mee zijn gegaan, want niet alleen dat men voor 2.per persoon een heerlijke water tocht heeft kunnen maken, maar ook de mu ziek, welke dien dag door Spaarndam's mu ziekkorps gegeven werd, was alleen wel 2. waard. HAARLEM. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken- De Kamers van Koophandel voor Haarlem en Alkmaar hebben me-t teleurstelling kennis genomen v-an -de geruchten omtrent de geheele of gedeeltelijke op-heffing van -d-e lijn H-aariem Alkmaar der Noord-Zui-d-Ho,Hanid;sche Tram weg Maatschappij. Deze lijn toch is nog stee-d-s voor het ver keer in Kenn-emer-land- -onontbeerlijk, zoowel v-oor .het personen- als v-oo-r het goederenver voer. De bevolking van -tal van gemeenten, die niet aan het spoorwegnet zijn- aangesloten, is -op -de tram als vervoermiddel voor een- goed deel aangewezen. Het goederenverkeer, in het bijzonder voor wat betreft groenten, bloem bollen', bouwmaterialen, ijzerwaren,, geschiedt in h-oofd-zaa-k en bij voorkeur per -tram. De ongunstige financieele uitkomsten van daze lijn -zijn met het voorafgaande slechts schijnbaar in strijd. Reeds geruimen tijd is deze lijn door d-e exploiteerende Maatschappij niet met dezelfde voorliefde en oplettendheid be handeld als d-e -be-ter rendeerend-e lijnen van- haar net- Van eenig streven om de noodlijden de lijn -door -een bijzon-der doeltreffende exploi tatie betere financieele resultaten ite doen at- werp.en, is niets gebleken veeleer het tegen» deel. Deze takitiek heeft iten gev-olge gehad, dat zc-ow-el he-t personenverkeer al-s 'het goederen vervoer ten d-eele andere -wegen, gezocht en ook gevonden hebben. Bij doeltreffende exploi tatie, waarbij rekening wordt gehouden ee-t billijke eischen van verkeer en vervoer, zou de voorkeur zonder eenigen twijfel aan de -tr-am zijn en in d'e toekomst we-deT worden, gegeven. De Kamers voornoemd m-eenen in het belang van handel en, nijverheid in- hunne -districten krachtig te moeten aandringen op behoud van de lijn HaarlemAlkmaa-r als één geheel- Mocht el-ec-trificatie v.an een ged-eelt d'ie-r lijn in -de be doeling lig-gen, dan vertrouwen d-e Kamers, dat Tegen Augustus of later zag zich gaarne geplaatst een- eenvoudige Goede referenties ten dienste. Condities billijk. Br. No. 9517, Bureau van dit blad. ■die gevolgd zal wonden door e-lec-trificatie der geheele lijn in de toekomst. Indien voorshands slechts gedeeltelijk electrti- ficatie uitvoerbaar mocht zijn, veroorloven de kamers zich er op aan te dringen, dat in dat geval het goederenvervoer tu-sschen Alkmaar en Haarlem zoodanig geregeld- zal zijn. dat overlading van goederen uitgesloten zij, m-a-w. dat -de goederen-wagens in bepaalde treinen tusschen genoemde eindpunten zuilen vervoerd worden, onverschillig of -de beweegkracht der .treinen gedeelte-lijk' electrisch is of niet, Resumeerende hebben de Kamers vn- de eer uwe ExoeMenitie iin welwillende, overweg^i-g te geven het -daarheen te willen lijden, dat de tramlijn Haarlem—Alkmaar over het geheele traject in bedrijf biijve, al dan niet geheel oi gedeeltelijk gee.lectrificeerd en met zoodanige regeling van het goederenvervoer -dat -dit zon der overlading van het en-e eindpunt en van de tusschengelegen stations naar het andere kunne geschieden. D-e Kamerivan Koophandel en Fabrieken voor Alkmaar: w-g. Ir. J, VERDAM, Secretaris, w, g. S. \V- ARNTZ, VoorziitteT. De Kamer-van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem: -w.g. ERNST H. KRELA'GE, Voorz. -w.g. MOLLERUS, Secretaris. Apotheek C. Trappel Zijlweg 64 Haarlem. In verband met de advertentie voorkomend in dit nummer maken we hiermede onze lezers opmerkzaam dat de Zijlweg een apotheek rij ker is geworden door de vestiging van den heer C. Trappel voor dit stadsgedeelte zeker geen overbodige weelde, vooral met het oog op den voortdurenden uitbouw in deze omgeving. De fa. Kruimel Co., die sinds jaren de winkel in de Groote Houtstraat had gevestigd en daarna voor korten tijd verplaatst naar Ged. Oude Gracht is thans weer naar de Gr. Houtstraat 147a verhuisd. Het inwendige ziet er keurig verzorgd uit, en vooral door de flinke ruimte en smaakvolle betimmering krijgt men den indruk dat de ge heele verbouwing van het inwendige voldoet aan de moderne eischen van den tijd. In het perceel Ridderstraat tl dat geheel verbouwd is, heeft de heer H. J. Smink een zeer ruim piano- en orgelmagazijn gevestigd. Van de goedkoopste tot de duurste instrumenten zijn hier voorradig. Het inwendige ziet er zóó uit dat men rustig de daar geëxposeerde orgels en piano's kan bezichtigen die in het ruime magazijn uitstekend tot hun recht komen. Men leze de advertentie in dit nummer. KUNST. Tentoonstelling van kunstaardewerk. In de toonzaal van de fa. J. A. Boskamp Zonen, meubelinrichtingen te Overveen is een collectie kunstaardewerk van P. J. Hobbel en diens echtgenoote uit Laren bijeengebracht, 'k Was zoo gelukkig er den pottebakker zelf te ontmoeten, die me veel interessants over zijn werk vertelde. Men komt dan tot het inzicht, dat het maken van aardewerk, zooals de heer Hobbel dit doet, juist niet zoo'n heel gemak kelijk werk is. Men ziet in den handel zooveel van dit artikel, in hoofdzaak fabriekswerk, doch hoe menige huismoeder zal er een klacht geuit hebben over de technische onvolmaaktheid van het fabri kaat. Hoe vaak komt 't niet voor, dat een bloe- menvaas lekt door onvoldoende dichtheid van het aardewerk of dat in de glazuurlaag een net werk van scheurtjes aanwezig is dat soms als versiering bedoeld is maar vooral voor melkkan groote bezwaren oplevert, doordat de melk langzamerhand in die scheurtjes dringt, daarin verzuurd en dan aanleiding is, dat de nieuwe melk dit ook spoedig doet. Al deze ongerieflijkheden nu, zijn uitgeslo ten bij het aardewerk van Hobbel. De hitte van de oven wordt tot het maximum opge voerd, waardoor het baksel een enorme hard heid en dichtheid verkrijgt. Als proef slaat men er met een hard voorwerp tegenaan en de heldere metaalachtige klank levert het bewijs voor de gesteldheid van de steen. In tegenstelling met vele andere fabrikaten, waar de teekening en kleur wordt aangebracht op de ruwe steen en waarover vervolgens een transparante glazuurlaag wordt gestreken of heel fijn gespoten, om vooral teekening en kleur zichtbaar te doen blijven, wordt hier eerst een glazuurtje op het baksel aangebracht, dan verhit en vervolgens de glazuurlaag, waarin de kleurstof is gemengd, opgestreken en ten slotte weer verhit. Deze wijze van bewerking geeft aan ornament en kleur juist die groote bekoring. De kleuren vermengen zich eenigs- zins, waardoor veelal een aangename verzach ting van tinten ontstaat. Tot zoover de technische uitvoering. Uit artistiek oogpunt voldoen de voorwer pen uitermate. Eenvoudige vormen, die ont staan zijn door de hand van een kunstenaar, gepaard aan mooie kleuren in simpele lijntjes aangebracht, ziedaar het werk, wat toch zoo menigeen bij de aanschouwing ervan, in ver rukking brengt. Er zijn dus geen twee voor werpen gelijk aan elkander, zoomin in vorm als kleur. Zelfs de witte potjes en kannetjes verschillen alle in tint; massawerk wordt door Hobben niet gemaakt, op elk voorwerp drukt de maker als 't ware het stempel van zijn kunst. 't Is van den heer Boskamp die er trou-

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1923 | | pagina 6