L\UG OEH ES] j-FCTCH* JteJ "T l BLOEMENDE de goedkoopste. LINCOLN de meest volmaakte. MAISON HETTY - GROOTE HOUTSTRAAT 126, TELEFOON 1760 - HAARLEM UITVERKOOP SANTPOORT. OVERVEEN. S C H O T EN VAN HIER EN DAAR, Importeur: N.V. Haarlemsche Auto Centrale, Stationsplein, Telef. 1094, MUZIEK EN ZANG. Verfrisschend en Verkwikkend A. J. P.'s Frambozensaus A. J. P's Qrenadinesaus over A. J. P's ROMA-PUDDING smaakt als room. Puddingfabriek A. J. Polak, Groningen Naar wij vernemen wordt er aan de Bosch- en Duinlaan een garage gebouwd voor 't Pro vinciaal Waterleidingsbedrijf. Eenigen tijd geleden is uit bezuinigingsoop- punt de garage van het P. E. N.-bedrijf opgehe ven. Tegenover dit gebouw ligt grond van de Provincie, maar toch gaat men aan de Bosch- en Duinlaan bouwen. Reddingsbrigade. Dinsdagavond werd in hotel Vreeburg de comstiuteerenidte vergadering der Bloemend,aalsche Reddingsbrigade gehou den onder voorzitterschap van den heer P. A. Kok. Het voorlao pig bestuur bestaat verder uit de heeren Dr. Bronlsersmia, A. Hiemstra, commissaris van politie, J'. C. de Vries en A. Classee,, welke laatste het voortoopig secre tariaat waarnam,. In de opening deelde de voorzitter mee, diat door .het Gemeentebestuur een subsidie was toegekend van f 300.wat met applaus werd begroet, omdat hiervan het bestaan der Brigade afhankelijk was. De sta tuten en bet reglement werden naar het mo del der Haarl. Reddingsbrigade samengesteld en met enkele veranderingen aangenomen. Een aamvHïffin© werd gemiaakt voor de ver plegingsdienst voor schipbreukelingen, w.at ook oip de weg ligt der Bloemendaalscbe Redding,s- brigade terwijl de leeftijdgrens werd bepaald oip minstens 15 jaiar en de contributie na lange besprekingen vastgesteld werd naar keuze, n.lLle f 1contributie per jaar of 2e f 2.— storten bij toetreden als lid en desgewensc'nt weer terug te ontvangen bij bedanken. Een en ander om te voorkomen dat een groot aanbal leden bestaan op papier, waar verder niets meer van gehoord wordt,. Na de behan deling van statuten en reglement werden de genen, die zich nog niet opgegeven hadden in de gelegenheid gesteld dit te doen, waarna uit een aantal van 44 ledten (8 dames en 36 heeren) het vaste bestuur werd gekozen als volgt: de heer Kok voonzitter, de andere func ties onderling te verdeelen onder: Mej. B. de Wlilde en de heereni Dr, Brongersma, A. Hiem stra, A. J. Meyerinki, J. C. de Vries en J. Lindeman. Den Burgemeester zal worden ver zocht beschermheer der Brigade te willen worden'. iBii'j de bespreking der eerste werkzaamhe den, adviseerde de heer Meyerimk, om aller eerste een tent aan te schaffen, waarin d'e be- noodigdheden om drenkelingen te behandelten kunnen worden geborgen. Verder een paal met reddingslijn aan het stille strand. Deze aan schaf werd aan het bestuur opgedragen. Hier na werd ihet fina.ncieele gedeelte besproken. Uit de dames vormde zich een commissie die zich 'ten doel stelt donateurs te werven. Zoo .spoe dig mogelijk zullen zij aan het werk gaan en hopen oip de volledige medewerking van alle Bloemendalers. We twijfelen niet of tan werk zal worden beloond, want ieder moet het edelmoedig streven om drenkelingen te red den en te verplegen, toch ten volle wtaar- deereii. Nader vernemen wij, dat de burgemeester liet beschermheerschap heeft aanvaard'. Het bestuur der Zomerzorger'liaan-vereeni- gin.g is zeer tevreden,. Hier is dan ook' wel reden voor, daar er reeds eeni aardig som metje bij elkaar is voor het maken van een eerenpoort, ter gelegenheid van 't regeering®- jubileum van H. M. de Koningin. Het een en ander werd ons nog over de poort medege deeld', waarvan we niets melden, daar dit voor een ieder een verrassing, moet blijven. De Vereeniging Herwonnen Levenskracht bad voor Zonda'g j.l. een speldjesdag georga niseerd. D'e verkoopstertjes, die o;p zich ge nomen hadden het speldje te verfcoopeni, heb ben zich goed' van hun taak gekweten, zoo- dut er een belangrijk bedrag des avonds af gedragen kon worden. en hun rijwiel niet goed meester waren, tegen het huis van den heer C. van Maren gereden. De een bezeerde de pols, de andere haar kin. Beiden werden in de garage van den heer Van Maren ^verbonden. Uit voorzorg heeft, de commissaris van po litie van Bloemendaial aldaar een kist met ver bandmiddelen doen plaatsen. Door het bestuur van de sportvereeniging Santpoort zal aan den Haarlemschen Voet balbond toelating verzocht worden voor 2 elf tallen S.V.S. Hetzelfde zal ook aan den Haarlemschen Korfbalbond verzocht worden voor 2 twaalf tallen S. V. S. Een korfbal-twaalftal S. V. S. zal Zondag a.s. een wedstrijd spelen tegen Be Quick te Bever wijk ter gelegenheid van de feestelijke opening van het terrein van laatstgenoemde club. Dinsdagmiddag sloeg het paard van de stoomwasscherij fa. J.Klauwers aan den Bre- derodeweg op hol, terwijl de koetsier wasch- goed afhaalde. Het werd spoedig opgemerkt door den groentenman C. de Rooy, die het dier naholde en een eind verder nabij den Conolly- weg tot staan wist te brengen. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. Santpoort en Jan Gijsenvaart zullen spoedig voorzien zijn van verbandtrommels benevens geoefende en hulpvaardige lieden van de „Eerste hulp bij ongelukken". Dr. Hanneman uit Velsen heeft in school F. een weekcursus ten einde gebracht waaraan door vele cursisten werd deelgenomen. Het ligt thans in de bedoe ling om voortaan eens per maand bijeen te ko men. Onze dorpen zijn hiermede een pracht- instelling rijker geworden. Ook zullen bij de leden bordjes aan de huizen geplaatst worden. Dinsdag j.l. gaf de gemengde zangvereeniging „Vox Humana" in den tuin van hotel Longwood een concert voor donateurs en kunstlievende leden. Er was veel animo, alle stoelen waren bezet. Een achttal liederen stonden op het pro gramma en genoten onder de bekende, goede leiding van Nico Hoogerwerf, een zeer goede vertolking. Toch hooren we „Vox Humana" liever in de concertzaal dan te midden van auto- en treingeraas. De mooie pianissimo's werden vaak door geluiden van buiten af over stemd. Het fanfarecorps „Kunstkring" van Spaarndam, dir. de heer Wit Sr verleende zijn welwillende medewerking en voldeed zeer. Met ingang van 1 Augustus is als typiste aan de gemeente-secretarie benoemd, Mej. F. de Jonlge. De Tetterode weg op Zondag. Zondagmid dag zijn weer twee dames die met te groofe gang van d'en Tetterodeweg kwamen afrijden Excursie. Zondia® 29 J'uM a,s. zal d'oor de afd. Santpoort'Bloemendiaal van de Ned', Ar beid er sreisv e r eeoig ing een excursie gemaakt worden naar he,t Crematorium te Driehuis on der leiding vian den ad), directeur, den heer s' j Blauwt H'oogsfwaarschijinffljik zal na afloop een beizoek gebracht worden aan het landgoed ,,D,u.in en Kruidberg" van den heer J. T- Gre- mer. Voor hen, die deze belangrijke tocht wil len medemaken, bestaat tot 27 Juli a.s. gele genheid zich hiervoor op te geven bij die hee ren1 W. Kremers en K. Munsterman, Duinlust- .parkweg 5 en 54. Door de politie is aangehouden zekere B. alhier woonachtig, die zich heeft schuldig ge maakt aan schennis der openbare eerbaarheid. De dader is na verhoor weder door de poli tie losgelaten. Het wordt toch wat bar in onzen omtrek, het is zoo ver gekomen dat zelfs de groote pers er zich mee bemoeien gaat. „Het Volk" van Donderdagavond wijdt er eenige regelen aan en vreest dat de aantrekkelijkheid van ons dorp er danig onder zal lijden. De Vliegdemonstratie. In verband met gerezen meeningsverscfail is de L. V. G, machine, welke door Dr. Pino ter beschik king was gesteld aan dien vliegenier F.ink sinds Zaterdag 21 dezer ondier bewaking gesteld. Daar opstijgen daar ter plaatse ook voor deze machine onmogelijk is, zal zij wedter worden gedemonteerd) en verivoerd. Zedenmisdrijf. Vrijdagavond werd door die politie gearresteerd in het Kweekdluin zekere Van K., wegenis het plegen, van niet nader te noemen handelingen met minderjarige meisjes. Voor dien officier te Haarlem gebracht heeft hij bekend, waarna hij1 terstond in arrest ge steld is. HAARLEM. RECTIFICATIE. Ini ons vorig nummer1, waarin wij de nieuwe zaak van de firma C, Trappel, Zijlweg 64 Haarlem met eenige regelen, bespraken, beti telden wij deze met apotheek. 'Bedioeld is echter drogisterij. De heer Trappel zelf is assistent-apotheker. Op de Kamer van Koophandel liggen ter inzage de speciale tarieven no. 27 en 27a voor het vervoer van levende planten en hoornen enz. Door de invoering van deze speciale tarie ven komt voor het vervoer dier goederen als ijlgoed een vrachtsverlaging tot stand van 25% in binnenlandsch verkeer en nog van 20% bo vendien bij verzending naar buitenlandsche stations. Het verkeer aan den Slapersdijkweg, Er is in de laatste weken al veel in de verschil lende plaat,sllijke bladen geschreven over de zen weg, gelukkig zijn we nu zoo ver geko men) dat deze weg een belangrijke verbete ring ondergaat, vooral voor de bewooners van den Slaperdijkweg is dit een vooruitgang. Toch meeniden wiij er op te moeten wijzen dat deze weghersteiling een groot gevaar met zich brengt, hetwelk door een kleine verbete ring kan worden voorkomen, want, waren voorheen de auto's en motorrijwielen die dezeni weg passeer,en,, verplicht hun snelheid aanmerkelijk te verminderen wegenis de on effenheid van dezen weg, thans kan men on gestoord de snelheid aanhouden, waf voor het onbewoonde gedeelte niet hinderlijk is, maar automobilisten en motorrijders houden er maar zelden rekening mee diat het voorste gedeelte druk bewoond isi, wtaar tal van kinderen op den weg spelen;; dat is dunkt ons, een ernstig gevaar, indien hier niet bijtijds een maximum 'snelheid d,oor de gemeente wordt bepaald* zullen, er ongelukken gebeuren. Of dempt men, den p,ut als het kalf verdon- k'en is? Vrachtauto en tram. Maandag had op den Schoterweg, voor de Dr. Leydsstraat een aanrij ding plaats tusschen een vrachtauto en een motorwagen van de N. Z. H. T. M. Een der glasruiten van den tramwagen werd vernield doch persoonlijke ongelukken vielen niet voor. Dit is binnen een paar weken reeds de tweede botsing tusschen de tram en een vracht auto. Geslaagd. Na met vrucht afgelegd examen, is een leerlinge van de O. L. school alhier, de jongejuffr. Bloemen, toegelaten tot het volgen van het onderwijs aan het Gymnasium te Haar lem. Dit is de eerste maal dat een leerling van het O. L. onderwijs te Schoten tot deze inrich ting van onderwijs wordt toegelaten. Bekroond. Zooals uit een advertentie in dit niuimmer blijkt, is het brood van onzen1 plaatsgenoot de heer M. C. v/d Vooren, Krit- zingerstraiat 40, op de deze week gehoudten Internationale Baklkerijtentoon's,telling te Arn hem met zilver bekroond* Voorwaar eert mooi succes* Overdruk van een artikel van Prof. Ir. G. H. de Vries Broekman in „de Ingenieur" No, 21 van 26 Mei 1923 over de Dr. Dammannwegen van fabriek Wittenburg Amsterdam. Eenigen tijd geleden vernam ik, dat in Essen straten tegen betrekkelijk lage kosten van een deklaag voorzien worden, welke een groote ge lijkenis met stampasphalt vertoont. De urgentie, waarmede de straten in onze steden en onze buitenwegen verbetering vra gen, deden mij besluiten daaromtrent een nader onderzoek in te stellen. Het materiaal staat bekend onder den naam Dammann-Asphalt, naar den uitvinder Stadt- baurat Dr. Dammann, die reeds sedert 13 jaren wetenschappelijke en zeer zorgvuldige proeven op het gebied van kunstmatige bereiding van stampasphalt heeft genomen en die ten slotte een prcodé heeft gevonden, dat voor den we genbouw van groote beteekenis belooft te zijn. Hij heeft er in Duitschland en in Engeland patent voor verworven, terwijl het in meerdere landen is aangevraagd. Het materiaal is eenvoudig samengesteld uit gemalen steen of slakken en bitumen (teer of asphalt), doch het bijzondere van het procédé bestaat daarin dat de hoeveelheid bitumen bui tengewoon klein is, dat bitumen en steenmate riaal aan bijzondere eischen moeten voldoen en dat de menging op zeer bepaalde wijze moet geschieden. Volgens de theorie van Dr. Dammann wordt de vastheid van de deklaag niet verkregen door aan de bitumen de grootst mogelijke bind- kracht te geven, doch door deze op de beste wijze de rol van dichtingsmateriaal te doen vervullen. Feiten zijn: dat in verschillende plaatsen te zamen reeds meer dan 80.000 M2. gelegd zijn, en dat in een der drukste straten in Essen, de Limbeckerstrasse, nu voor ruim 2 jaren onmid dellijk op de keibestrating een Dammann- Asphalt deklaag is aangebracht, welke steen hard en zelfs voor een vakman nauwelijks van stampasphalt te onderscheiden is. Evenals bij stampasphalt is het oppervlak effen, geen geraas veroorzakend, stofvrij, ge makkelijk te reinigen en niet onderhevig aan invloeden van regen en sneeuw, terwijl het beter bestand is tegen hoogere temperaturen. Gezien de betrekkelijk groote hellingen, welke HAPTENU ISTIAVN II y OPNAMEN IN EICiEN OMGEVING- Ons tarief voor Verhuur-Auto mobielen is zeer billijk. Onze wagens zijn hygiënisch en niet duurder als taxi's. BOUCKAERT Co., Luxe Auto- en Verhuurinrichting Rozenstraat 8 en 9, HAARLEM, Telefoon 588. in de Limbeckerstrasse voorkomen, 1 16, is het minder glad dan stampasphalt. Niet alleen, dat het materiaal op zich zelf veel goedkooper is dan stampasphalt, ook het aanbrengen is beduidend eenvoudiger. De aanvankelijk niet samenhangende massa wordt, zondere eenige verwarming, zooals zij op de opslagplaatsen bewaard wordt, in een laag van 7 a 8 cM. dikte op de onderlaag uitge spreid en vervolgens met een handwals koud gewalst en langs de kanten van den weg ge stampt. De weg wordt dan dadelijk in gebruik geno men en de verdere samendrukking geschiedt in eenige dagen onder den invloed van het verkeer. De eenvoudige en snelle afwerking brengt met zich, dat de weg slechts korten tijd behoeft afgesloten te zijn. Het materiaal kan in de vrije lucht opgesla gen en bewaard worden en is, aangezien het weinig bitumen bevat en niet aan de wanden kleeft, geschikt om in open spoorwegwagens en in schepen vervoerd te worden. Het spreekt vanzelf, dat op slappen bodem een hechte fun deering noodig is. Bij voldoend vasten onder grond, zooals b.v. in Essen, kan een goed vast- gereden weg als grondslag dienen. Voor voet- en rijwielpaden kan het materi aal onmiddellijk op den geëffenden, vasten grondslag aangebracht worden. We lezen in 't avondblad van 18 Juli van de Telegraaf: „EEN DAG DRONKEN VOLDOENDE". AMSTERDAM, 18 Juli. De winkeliers van de Kalverstraat waren heden in hotel „Neuf" door een voorloopig comité opgeroepen, om besprekingen te houden over een „passende versiering der voornaamste winkelstraat van de hoofdstad des Rijks". Medegedeeld werd, dat er een plan was in gekomen, dat 24.000.zou kosten, wat voor de winkeliers der straat, die een gevellengte van 700 Meter heeft, een belangrijke bijdrage zou beteekenen, gezien ook het feit, dat er ook zullen zijn, die niet aan de versiering willen meedoen. Er gingen verschillende stemmen op, die te gen een versiering waren die 20.per Meter zou kosten. Er waren winkeliers, die 15.anderen die 12.50 en ook enkele, die 10.per „Meter-versiering" wilden uitgeven. De heer De Lieme wees er op, dat de Ko ningin den grootst mogelijken eenvoud wilde hebben en dat de kosten zich tot het strikt noodige zouden beperken. Hij had het genoegen gehad, onlangs den Prins in zijn zaak (de firma Kalker) te mogen ontvangen en Z. K. H. had hem verklaard, dat de Koningin van oordeel was, dat „één dag dronken en hossen voldoende was". Dit waren letterlijk de woorden van den Prins. De spreker voelde weinig voor dure versie ringen, temeer daar de Gemeente slechts 50.000.beschikbaar stelt. De Leidschestraat- versiering kost 10.000, Na nog eenige discussies werd besloten, dat een comité met meer definitieve plannen zou komen, welke zeker niet meer dan 15.per „Meter-versiering" zou kosten. iBij den muziekuitgever M. J. H. KesseLs te Tilburg, jzilin- verschenen: Twee Nationale Feestmarsehen speciaal gecomponeerd voor uitvoeringen hij gelegenheid der a-s. Jubileum feesten van H.M- Koningin WSIhelmim». De ti tels zijn: Holland Jubelt" en „Neerland en Oranje", Belde marsehen zijn van teksit vooralen en kunnen, derhalve uitgevoerd' wordten d'oor mu ziekcorpsen met toevoeging van een aantal' zangers (eventueel schoolkinderen). H.H. Directeuren van muziekcorpsen' ont vangen op aanvraag gratis een partituur of dlirigeerpartij, terwijl' scholen van minvermo genden op aanvraag zooveel zangstemmen gratis ontvangen alls men voor uitvoering noo dig heeft. De marsehen zijn behalve voor Harmonie en Fanfare, ook voor pita© uitgegeven. iH'et Trio van Holland Jubelt is afzonderlijk verschenen als: Ode aan 't Oranjehuis voor mannen- en gemengd koor, en is geschikt voor redere uitvoering waarop men aan het tiatio- naliteits-gevoel wil' uiting geven. H.H .Directeuren van zanggezelschaippen ont vangen, eveneens op aanvraag gratis een, par tituur. 'Bij de N.V. Centrale Drukkerij Nijmegen worden' uitgegeven 2 jubileumisliederen „Klein Holland" en Voor U, Doorluchtige Vorstinne'. H'et eerste een gedicht van H. J. Kooien, mu ziek van Willem van Kalimthout; 't tweede woorden van G. JonokWioet en muziek even eens van Willen van Kalimthout. Haarlemsche Sigarenfabriek JC.ilessenaiZn Haarlem

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1923 | | pagina 2