Herwaarden BEHANDELT: - Complete Wasch iGGGEBROOD TWEEDE BLAD Haarlem IENDAAL dw bakker t 1838 lel Fa. J. H. KRUL Jr. Speciaal adres voor Ameublementen en Slaapkamer-Ameublementen. - W0UW6FlliailStF.32 'uln-en Schelpenhanüel - Telefoon 664 Kinderhuissingel DON 3675 gewapend beton en voordeelig. rapend beton platen. Molenaerstraat 28B TETTERODESTR. lOd Heeren-Modeartikelen Firma Wed. J. de Reiger „Bioemendaalsch Weekblad" Zaterdag 28 Juli '23. VAST RECHT TARIEF. Gordijnwerk, Beddenmakerij, Ameublementen, Verhuizingen. -•'SST, jCHELPEN VOOR ISBANEN D IN 5 SOORTEN YLSCHEWEG 161 TEL, KANTOOR 22089 onder garantie b.d. Kleverparkweg Tel. 3406 VRAAGT onze prima LINNEN BOORD Per st. 70 ets., p.3st.f 1.90 VERWULFT 7, TEL. 2155. in Mandenwerk. Rieten Tuin- gen enz. Reparatie-inrichting. 3000000000000000000000 IKVEEN N 1617—22012 ag na 1 uur alléén 22012). V. STOOMERIJ cantoor, Tel. 382—873 (DÉTACHEEREN) EN OËIKG. gunstigen! Met de noodige plicht- ;lde zij mr. Rennard aan juffrouw >or en liet hen toen aan elkander zij behoedzaam een paar spierink- om haar balboekje vol te krijgen. :r jaar geleden als jeugdige gelief- gescheiden, ontmoetten elkander en balzaal, alsof zij wildvreemden wat er toen was voorgevallen, ij een pijnlijk stilzwijgen. Eva, die orbereid was, kon haar verbazing htigheid nauwelijks verbergen. Zij ileek, toen rood en haar waaier en .delen uit haar bevende handen. t reeds opgeraapt voordat één der I gelegenheid had te bukken. Hij geheel ingevuld was. Toch sprak en dans van u 7" m aan te zien, knikte zij van ja en :en op, onder aan het hoekje. Het ;en lawaaiige twostep aan, de zaal nel en zoo werden deze beide ont- schen gescheiden, wat hun eenigs- 'mte teruggaf. No. 30. Wegens plaatsgebrek moesten wij 't Raads- overzicht tot volgende week uitstellen. Sociaal-Economische Kroniek. MELKVOORZIENING, .1 Het ksan niet ontikenid worden, dat de meil'k- ivoorziemng zoo lamgzameTfandl een. probleem geworden is. Vooral voor d'e groote steden zooafs Amsterdam en Rotterdam, wier inwo ner-aantel steeds aarawiasit en) waardoor als niet te vermijd'en, gevolg ook de behoefte aan melk met den, da'g grooter wordlt. De bevol king op zichzelf 'verbruikt iederen diag enorme hoeveelheden van dit artikel, terwijl d'e vele ziekenhuizen en inrichtingen vare dlieni (aard 'die enorme hoeveelheden! nog vergrootere. 't Kan dan ook niet uiitMblven of de melkvoonzienSn-g is vooral in de steden zoo langzamerhand een der groote vraagstukken vian den dag ge worden. Het groote belang, dat de melkvoorzieniing, zoowel van hygiënisch als van economisch standpunt meit! zich medebiremg|ti, maakt diat een praetische oplossing wel noo'dziakelijk is. Op het pfflafite land kan men zich moeJlijk een voorstelling vormen vian d'ere omvang van dit probleem. M'ag diaar, vooral van hygiënisch standpunt, ook al eens iets oip de wijze waar op de melk verkregen wordt, zijn a)an te mer ken, over 't algemeen heeft men daar n'iet die moeilijkheden, welke men b.v. in Amster dam aantreft. De bezwaren, daar ingebracht tegen de particuliere voorziening, mogen me nigeen misschien overidreven schijnen, geens zins zijn ze van alllllen' grond ontbloot. De ont hulingen in den laatsiten 'tijd', vermoedelijk verband houdende met de voorstellen, tot op richting vian een gemeenitefjik melkbedrijf, zijn wel vian d,ien aardt, dat ook de minder hygië nisch aangelegde burger, enkel bij het lezen daarvan, toch nog ikiipjpeve'l zou krijgen. Eigenaardig is, dat, ondanks de bekende Holfcmdscihie zindelijkheid, de wijze waarop d'e zoetiboeren, de veehouders, in de omstreken van- Amsterdam Idle melk behandelen, van dien aard is, dat mem zicih werkelijk wel eens mag afvragen, of het product, door hen aan de markt gebracht, nog wel aanspraak mag ma ken olp den naam van melk. All 'dlraagt het dan nog dien naalrn, een, feilt is1, dat het product soms uiit evenveel deelen mellk all's uit deelen v'am anderen aard beistaat. En de tallooze rap porten, van gemeentewege uitgebracht, leggen rraaar at te zeer het feit vast, dat dikwijls een' product aan de markt wordt 'gebracht, dat voor a'l voor de: bevolking de grootste gevaren medebrengt. Niet zeilden zijn typhus en tuber culose het gevolg van het drinken vian de Amisiterdamsche melk. Volgens officieele mede- id'eelingien moeten de methoden van de zoet- boeren de meening zijn toegedaan, dat in allTe gevalle die melk nog wel goed genoeg voor •de stedelingen is. De voorzorgen, die b.v. in het Noorden en ook over het algemeen op het platte land ten opzichte van de mefcwiin- raing in acht worden, genomen, worden vrij wel in de omstreken van Amsterdam verwaar loosd'. Zou dit soms komenl doordat de boe ren in de ommidldielijfce omgeving eenier groote stad op handelsiterrein iets van de „stadscbe" mlanierien zijn giaan overnemen?' Ook' zou rondom Amisiteridiami bebrekkeliijk veel tuberculeus vee gewonden worden. Naast den drassigen veeboderrt, waardoor het vee in jiaren, zooafe wij bjv. tihans beleven, door den .voortdurendien voorjaarsregpn en groote koude spoedig door deize gevire-esjdle ziekte wordt aangetast, wordt ook nog als oorzaak ge noemd het feit, dat veel vee uit Friesland in Holland) wordt ingevoerd In Friesland is n,l, ih»t toezicht o,p tuberculeus vee veel scher per dan in Holland en het vee, dat daar ook maiar de geringste symptomen van deze ziekte vertoont, wordt in dien. regel op de markt naar Holland verkocht. De bewoners uit de groote plaatsen krijgen dan in dien regel de melk van vee, dat voor de Friesche melkfabrieken is afgekeurd'. W'ordt dleze melk dan ook nog door den stedeling op onvoldoende wijze gekookt, wa't dikwijls voorkomt, dlan ligt het voor de1 hand', dat de gevolgen niet uitblijtven en de gevreesde ziekte op den miensch wordlt over gebracht. Veel mieniscihen zijn van oordeel, dat .in de melk volstrekt geen bacteriën mogen voorko men. Deze meening is oujui'st, zelfs tn de ■melk van volkomen gezonde koeien en van de goede boeren want ook rondom Amsterdam worden gelukkig nog goede boeren gevonden komen en mogen bacteriën voorkomen. Niet alle toch zijn schadelijk en veroorzaken ziekten. Volgens betrouwbare gegevens mogen in modelmelk 50.000 per kub. cM-, voorkomen. In' de Amsterdamsohe melk komen gemiddeld een paar mffiioen bacteriën voor, die, volgens verklaring vandeskundigen, l'aing niet alle van onschuldigere aard zijn. Wanneer dit zo.o is, dan zou de melk, geleverd aan de hoofd stad, inderdaad veel' te wenschen overlaten. Wanneer men de literatuur, vooral in de laat- steiacht jaren aan de Amsterdaimische melkvoor zieniing gewijd, nagaat, dan komt men tot de ontdekking, dat de voorizdenling voor de stad Amsterdam, van hygiënisch standpunt bezien, in geen geval is zooals zij behoort te zijn. Zoo verklaarde in 1919 de toenmalige wet houder van den gezondheidsdienst te Amster dam, in een zitting- van den Gemeenteraad, dat de gezondheidsdienst van- alles in de melk aan trof, tot zelfs menschelijke uitwerpselen toe. Hoe dlft laatste mogelijk is, laat ziich gemak kelijk verklaren. Het voor de melk gebruikte vaatwerk wordt meestal in de sloofen in de nabijheid van de woningen! gereinigd'. In die slooten komen ook de W.C.'s van de boeren uit en zoodoende wordlt de reiniging van het vaatwerk dikwijls een verontreiniging. Dwingt du;s de onhygiënische behandeling van de melk reedis tot oplossing, ook van- commercieele en. economische zijde wordt de noodzakelijkheid van een oplossing gevoeld'. Vooral vam socia listische zijde wordt met klem aangedrongen om aan den onh-oudibaren, toestaid een einde te mja'ken en daardoor tevens te komen tot de invoering Ivan een gemeenteiijfc melkbedrijf. Nlïe't alleen in Amsterdam, doch ook in andere plaatsen van -ons land was dlit vraagstuk reeds taan de orde. Zoo werd b.v, nog korten tijd' geleden' door dien Gemeenteraad van Alkmaar een voorstel om tot gemeentelijke melkvoor- zienlng over te gaan, verworpen. Genoemde Raad was van oordeel, dat de oplossing van 't- meSlkvnaassfuik niet moes# worden gezocht in de richting van een gemeentelijk bedrijf. Over een eventiueele oplossing v'an het melk- vTiaagS'tuk hopen we in een sfofc-artikell nog iets te zeggen. Slot volgt. Overdruk uit de Juli-aflevering 1920, van het tijdschrift der Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel. VLOOTKOSTEN EN VLOOTWAARDE- I.n het Fran-Sche dagblad „Le Matin" vonden wij een merkwaardige beschouwing van den -heer Henr.i Lémey, Senator, over de Fransc-he Marinebegrooting. De schrijver komt daarbij tot de ontstellende slotsom, dat Frankrijk per jaar uitgeeft 1200 millioen franc voor het on derhoud van een vloot, die no'g geen 500 mil- lioen francs waard is. Wij laten hieronder de oorizaak van het ar tikel volgen: iEen- degelijk industrieel of koopman maakt ieder jaar zijn balans op. Zou hij zich daarbij tevreden stelten met te zeggen: ik heb onge veer zooveel waren in voorraad, zonder de juiste waarde te berekenen, dan zou hij spoe dig bankroet gaan. Vooral wanneer zijn voor raad' bestaat uit goederen, die aan bederf of aan sterke waardevermindering 'onderhevig zijn, moet d'e balans nauwkeurig opgemaakt worden De Staat bekommert .zich als grand' seig neur niet veel; met dergelijke regelingen. Er is in Frankrijk een oorlogsvloot en het is vrij gemakkelijk op te sommen uit welke eenihed'etr zij bestaat- Maar welk kapitaal vertegenwoor digen de schepen, die er nu zijn en wat iis hun militaire waar d'e? Internationaal wordt vrijwel algemeen aan genomen, dat de groote oorlogsschepen in ten hoogste 20 jaar hun- waarde verloren hebben. Voor de kleinere schepen- i's die termijn zelfs nog .korter. Na 20 jaren hebben de schepen da-n -ook geen enkele militaire en- zelfs 'geen- handelswaarde meer. Zij vallen onder oud roest, waarvan de afbraak nog zoo d-uur is, dat er vaak geen tampers voor te vinden zijn. Gaat men nu, hiermede rekening houdende, een balans opmaken van de waarde der te genwoordige Franscbe vloot, dan blijkt, dat die waarde thans in- totaal niet meer bedraagt dan 925 millioen francs. Erger nog, o-nder die 925 millioen afmes komen er 325 millioen voor rekening van totaal verouderde pant'sersclhe- pen, terwijl 235 milioen gerekend is voor ver schillende eenheden, die feitelijk in het geheel geen militaire waarde meer hebben. Blijft der halve slechts 365 millioen lichte schepen en onderzeeëer-s; de eenigie typen waarmede ons nieuwe vlootprogramma rekening houdt. Tegenover dit actief vloo-tmateriaa-l staat een som van 1202 millioen uitgaven volgens de begrooting. Op het eerste gezicht zat men dit onmogelijk vinden. Hoe kan iets zoo onzin nigs bestaan? Hoe is het mogelijk dat van 1200 millioen' francs, die per jaar uitgegeven wor den, niet althans een groot deel w'ordt terug gevonden i-n een vermeerdering van de waar de onzer vloot? Bestudeert men met het oog op deze vraag verder de begrooting, dan blijkt, diat de pro ductieve uitgaven daarop (die dbs op een ba lans op de actief-zijde -terug te vinden zouden z-ij.ni, nieuwe werken enz.) -ver overtroffen worden door de improductieve kosten van - onderhoud- De verhouding is 48 52 pGt. Al leen voor de arsenalen, werd' in 1922 342 mil lioen of 35.61 ipGt. van de totaalnbeigrooting uitgegeven, terwijl er geen enkel schip ge bouwd werd. De staat verkeert dus -im- de positie van een industrieel, die aan a-lgem'eene kosten meer zou uitgeven dan aan aankoop van machines, van grondstoffen en aan amor tisatie van kapitaal. Een dergelijke handel wijze moet tot het bankroet leiden.. -Op dezen weg, kan toch- niet worden voort gegaan. M'en zou dan op zekeren dag komen te staan voor een. Marinebegrooting, diende tot onderhoud van een niet meer bestaande vloot. Aan het systeem om jaarlijks 1200 millioen francs uit te geven voor een vloot van 365 millioen moet ten spoedigste een einde worden gemaakt! Tot zoover het-artikel uit d'e ,M!atin". Wij vragen ons af, of dergelijke toestanden alleen, in Frankrijk bestaan. Hoe staat het ten deze met de Nederlandsche Marinebegrooting en de Nederland'sche Vloot? Wie zou een dergelijke berekening als hier boven vermeld eens voor de Nederlandsche toestanden willen en k-uimmeni ma-ken? ONTVANGENBOEKEN. „Met Kerstmis naar Huis" door Jörgen Falk Rönne uit het Deensch vertaald door A. en E. Huber. Uitgegeven door de Uitgevers-Maat schappij „Elsevier" te Amsterdam. Dit boek zal zijn weg door de wereld wel vinden. Het geeft juist datgene, waarnaar het publiek gretig vraagt: goede tweede-rangs litte ratuur. Naar het beste is nagenoeg geen vraag, zoo als eerlijke uitgevers en tooneeldirecteuren zelf bekennen. Ik vraag mij af: is er wel ooit veel vraag geweest naar eerste kwaliteit litteratuur? Hoeveel menschen lezen Vondel, Shakes peare en Gezelle? Hoeveel, of liever, hoe wei nig vingers zouden omhoog gaan, indien men vroeg: „Wie heeft de beide deelen van Goethe's Faust" uitgelezen?" De ware kunst schijnt alleen door de kun stenaars en enkele kunstminnenden gezocht te worden en onder deze laatsten zijn er die van het beste een aftreksel maken voor een groo- tere kring van lezers. Het ziet er in de kuntwereld al net zoo uit, als in de maatschappij: een kleine kring van aristocraten, een veel grooter kring van „ge goeden" en daarna de menigte, die zich voedt met draken- en prikkelfilm-margarine. Jörgen Falk Rönne is een onderhoudend ver teller en hij zorgt er terdege voor, dat elk hoofdstukje van zijn vlot geschreven boekje voldoende gesausd is, hetzij dan met een beetje romantiek, met een beetje van het avontuur lijke of wel met een beetje boertigheid. Herhaaldelijk voert hij ons naar een plaats, waarheen wij ons, wellevendheidshalve, onop gemerkt plegen te begeven en om lachwekken de situaties te scheppen laat hij zijn personen in aanraking komen met onwelriekende stof fen, die wij om hygiënische redenen mijden. In het hoofdstuk „Predikanten" wordt een der gasten op de volgende wijze getypeerd: „Alleen de oude Hodde sluipt nog wat eenzaam rond en laat hier en daar een enkel woord val len, altijd in 't voorbijgaan. Hij heeft een gebrek aan de veiligheidsklep, dat maakt, dat hij bij tijden liefst in beweging wil blijven". De schrijver, al versmaadt hij de platte niet, weet ook fijnere geestigheden te lanceeren. Zoo schrijft hij in het hoofdstuk „Het bal bij den apotheker" dat de gasten plechtstatig werden geleid naar de zitkamer, „die rook naar op één na de beste eau de cologne van den apotheker". Geestig is Rönne vooral en opzettelijk gees tig zelfs, want menigmaal geeft hij het verhaal een onnatuurlijke wending om het geestige te bereiken, zooals ter plaatse, waar hij de beide broeders zich laat verlieven in één en t zelfde meisje, hun onderweg op een sleetocht bij den zelfden winkelier beurtelings stikum hetzelfde verjaarsgeschenk laat koopen, een bewerkten gouden ring, zoodat de oudste broer niet met zijn gelijk en gelijkvormig cadeau voor den dag kan komen, omdat de jongste hem voor geweest is. Het boekje onderscheidt zich voorts door een levendigen, vlotten stijl en in zijn beste momenten weet de schrijver zelfs de klaarheid van het plastische te bereiken, waardoor menig fragment een beeldend effect krijgt. Ik denk hierbij aan beschrijvingen als die van de kat in het laatsle hoofdstuk: „De kat balanceerde voorzichtig tusschen de plassen op de binnen plaats en schudde ontevreden haar pootjes: ze Als U per auto, motorboot of zeiljacht toch ten onderneemt, vergeet dan niet VICTORIA-WATER (Oberlahnstein), mede te nemen. Hiervoor zijn het best geschikt de heele Literschroefflesschen, inhoudsprijs 32 cent. leek een preutsche dame, die de rokken omhoog tilt. Door de open schuurdeuren klonk den heelen dag het geklop van dorschvlegels en dit gaf een zekere gezelligheid aan de binnenplaats; de musschen vierden feest in den kafhoop, on der groote vroolijkheid en drukte". „Met Kerstmis naar huis" zal wel evenals „Het Geluksland", van denzelfden schrijver een breeden lezerskring vinden. HENRI BAKELS. In de Meulenhofl-Editie is verschenen Goud Eiland door L. R. Stevenson, vertaling uit 't Engelsch, herziene uitgave met een woord voor af door Nico Rost, op welke uitgave wij nog nader terugkomen. Mede is verschenen „Wat Nederland zingt", een keur van Nederlandsche volksliederen ver zameld door Joh. Oostveen. Het doel zoowel van samensteller als van uitgever is, het Neder landsche lied algemeen eigendem te doen wor den. Het in handig formaat uitgegeven boekje is keurig geïllustreerd door Jan Wiegeman. Voor het eerst zijn hier de liederen zoowel voor zang als piano gebracht. We gelooven wel dat dit boekje zijn weg zal vinden. In Meuleiuhoff'-s bibliotheek van Nederland sche schrijvers', is verschenen een bloemlezing uil de werkeni van Jacob van Lende®., Men kent 't doel van, deze uitgave n.l- onze groote schrijvers nader tot het Nederlandsche volk te brengen. DAMRÜBRIEK. Alles betreffende deze rubriek te zenden aan deii Damredacteur, den heer Herm. de Jongh, Valeriusstraat 64huis, Amsterdam. Probleem No- 2 van den Oplossingswedstrijd. Wit speelt en wint. DAMNIEUWS. Match SpringerHem. de Jongh. De e-srste partij van deze match, georgani seerd door den Zui'd'-Franscihien Dambond, is te les Malles-, een bu-itenlplaatsje in Frankrijk gespeeld en eindigde 'in remise. SCHAAKRUBRIEK. Oplossingen, enz., te zenden aan den Schaak redacteur van -dit blad, de Genestetweg 23, Bloemend-aal. Probleem no, 16. W. NANNINiG (Helder), Mat ira twee zettere. Stand' d'er stukken: V/it: Kg 4, De 2, Ld 3, Pc 2, Pe 8. Zwart: Ke 5, Pf 3, d' 5, e 4, e 6. Tournóoi te Ostrau. Van 1-18 Juli 1.1. is in het Moravische Os- Beschouwt U 'n lekker koel, frisch geventileerd vertrek als een luxe? Neen immers, want daarin voelt U zich opgewekt en energiek 1 Waarom zoudt U dan de atmos feer van Uw werk- of slaapvertrek niet houden als die van een „avond aan zee", door er een electrisch ventilatortje te laten draaien De ventilator kost slechts 'n gul den of 15 en het stroomverbruik niet meer dan 'n paar cent, dank zij het 4 stoelen en 2 Fauteuils met moquette f45.met leer f 38.4 stoelen en 2 Crapauds met moquette f 92.50. Salontafels, massief Eiken, ovaal model f 19.vierkant model f 17.50. Linnenkasten, massief Eiken vanaf f 50.Buffetten, massief Eiken vanaf f 60.Voltaire (verstelbaar) met prima leer 125. Clubfauteuil's met Rundleer f 100. Kapstokken, Piano-tabouretten. Bloemtafels, Serretafels enz. enz.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1923 | | pagina 5