Wouwermanstr. 32 GÉ. teers HM P. M. HARREN BON TWEEDE BLAD H. DE VRIES N.V. Hoenderdos' E. DE REK - Anno 1674 Sociaal-Economische Kroniek INKOOP VAN SCHOOLBOEKEN Haarl. Oude en Nieuwe SCHOOLBOEKHANDEL Jacobijnestraat .3 en Ged.Oude Gracht 27 Telefoon 785 Kunsthandel Smedestraat 13, Haarlem Brandstoffenhandel Electrische Banket- en Luxe Broodbakkerij Ostadestraat 12 Bakenessergracht 103 Haarlem A. ARNAÜD DE CALAVON ngen speciale tarieven. „Bloemendaalsch Weekblad" Zaterdag 4 Aug. '23. Het Invalide-bloempje wordt Zondag 5 Augustus aangeboden. Ieders borst tooie zich met dit symbool van liefde en menschenmin. Dames en Heeren, die ons dien dag willen assisteeren, wordt beleefd ver zocht zich aan te melden: RAMPENLAAN 86, OVERVEEN, Telef. 2218. Plaatselijk Nieuws. Lijstenmakers Etsen Platen Gravures Telefoon 2072. Leidschepl. 15-19 HAARLEM Telefoon 773. Stoomwasscherij „De Vlijt", Brouwersvaart 86—88, beveelt zich beleefd aan voor het be handelen der wasch. Droog toe geslagen Waschgoed waarvan Huishoudgoed gemangeld 30 cent per kilo. Franco verzending. Hoogachtend, H. v. KIMMENADE. Telefoon 1738 Behangerij - Stoffeerderij Meubelmakerij Geregeld geldig 10 Procent Korting voor Reparatie en nieuw werk BRILLEN, PINCE-NEZ. Opticien Gierstraat 20 b.d. Botermarkt. details, hoewel door mij in meer toon overgebracht, zijn te vinden tnsche couranten. heeft dat alles mijn groote Alle tragedies zijn langzamer- ;teratuur ondergebracht en geca- uwe hersenen uit tot het vin eels en bij alles zal uw lezer- déja vu! déja vu! We hebben gehad over financieele débac- baby's, over verloopen jon- tragische ouwe heeren, alles tot afgezaagd. Ziet hier echter een nieuwe situatie: het fanatiek geschandvlekte kampioene, de de tragisch eindigende deu- lie zijn verloren sport-crediet- wanhoop uit-weent. Nieuw is ongebruikt. En laat ons dan tooneel! Want niet de open- Wassenaar en Oisterwijk en m de beste recettes en de Het moderen openlucht-spel, meest bezochtehet rijkste is de voorstelling.... op het er een snikkende kampioene ouderpaar door sport-wanhoop ge hebt het meest moderne drama van deze eeuw, waar lang zoekende zijn. No. 31. MELKV OORZIENING. (Slot). .Van commercieele zijde wordt voor de in voering van: een gemeentelijk, bedrijf o.m. aan gevoerd, dat de prijizen van de melk steeds worden, opgedreven, doordat behalve de ste delijke fabrieken of coöperaties, ook melkslij- ters en de margarinefabrieken zooveel moge lijk beslag op de melk trachten te leggen. Ook de minder consien-tieuze slijters, die van een debiet van min of meer vervalschte melk moe ten leven, drijven meestal de prijzen op, door dat zij deze hooger stellen dan degenen, die zich aan deze praktijken niet schuldig maken: kan de melkprijs verhoogd worden door dat deze .zich regelt naar den -prijs, die op de buiten,lands-che markt voor de boter en kaas gemaakt wordt. Vandaar dat van socialistische zijde sterk wordt aangedrongen op socialisatie van de melkvoorzienin®. Ook in het aan den Amsterdamschen Gemeenteraad uitgebrachte verslag April j.l. aangeboden van de com missie van onderzoek' inzake de vraag, of het middel ter verbetering der toestanden bij de voorziening, van melk al of niet een melkbe- driji zou moeten zijn op den grondslag van het gemeentelijk monopolie, werd deze vraag be vestigend beantwoord. Blijkens bedoeld rapport zouden thans te Amsterdam niet minder dan 1200 melkslijters zijn, terwijl er 9 melkinrichtingen- bestaan. Van de benoodigde consumptiemel-k wordt 62 pet. geleverd door de slijters, 34 pet. door melk inrichtingen en 4 pet. rechtstreeks door de boeren. Het huidige mel-kiverforuik wordt voor de geheele .bevolking tezamen, geschat op on geveer 280.000 liter per dag, terwijl -gerekend zou moeten worden op ongeveer 350.000 L. per dag. Een algemeen geldend systeem van inkoop bestaat mjfe-t. De levering geschiedt aan de grootste -mcllkinrichitinigen en coöperaties, aan ontvang-stations (16 in getal), waar de melk tevens gereinigd en diep gekoeld, som-s voor- gepasteuriseerd wordt. Aan de slijters leveren de veeboeren- of hun organisaties veela-I door middel- van z.g. -melkrijders (een vorm van tusschen,handel). Over de deugdelijkheid van de melk kan nog niet worden geroemd, ofschoon- in den laatsten tijd wei- een-ige verbetering te bes-peuren valt. De commissie k-omt dan o.a. tot de volgende conclusies: De inkoop van alle mejk, benoodigd voor liet verbruik in Amsterdam, .moet „op samen stelling" geschieden door een centrale organi satie, welke het monopolie van melk-inkoop bezit, en wel bij voorkeur van organisaties van veehouders. De melk -moet worden betrokken van leveranciers rondom Amsterdam, verder uit Noord- en Zuid-Holland en eerst in de laat ste plaats uit Friesland; behalve in het eerste geval moet zij worden geleverd aan ontvang stations, onder -beheer staande der centrale in- k o op - organisatie. De bewerking der -melk moet geschieden door een gemeentelijk mel-kbedrijf, aan de leiding waarvan in afwijking van- de wijze waarop thans- de gemeente-bedrijven worden beheerd een Raad van Beheer of Advies moet worden toegevoegd, waarin direct be langhebbenden en de consumenten vertegen woordigd zijn. Alle melk moet eenmaal worden gepasteuri seerd, hetgeen in den regel in gemeentelijke melkinrichtingen in- de stad zal moeten ge schieden en- in flesschen worden afgeleverd. De distributie der melik blijive in .handen van het particuliere bedrijf, -met dien verstande, dat het -gemeentelijk, melkbedrijf de Gemeente in rayons verdeelt, aan de daarin in te deelen distribuantem. vergunningen voor het uitofe- nen van hun beroep afgeeft, en den verkoops prijs bepaalt. De overgang van het particuliere naar het gemeentelijk bedrijf zal geleidelijk dienen plaats te hebben; voor de inrichtingen, welke niet voor overneming in aanmerking komen-, mot een- billijke regeling omtrent schadevergoe ding worden getroffen. Een- minderheid' uit de commissie bracht echter ook rapport uit, blijkens .'hetwelk de in stelling van een gemeentelijk melkbedrijf geenszins noodig en zelfs een sociaal en hygi ënisch kwaad wordt geacht, op grond n.l, van- het duurder worden van de cons-umptiemelk. Deze minderheid was van meening, dat tegen de gevaren van onzindelijkheid en ziekte vol doende maatregelen konden worden genomen,. Het komt oofk ons voor, dat een oplossing van het melk-vraagstuk nog geensizins gezocht behoeft te worden in de richting van gemeente lijke voorziening. Die de oplossing in -deze richting zo-eken willen, laten zich misschien, zij liet dan ook eenigs'zins, door politieke be weegredenen leiden. Er zijn nog oplossingen, te over, zonder dat de gemeente er bij te pas behoort te komen. In Engeland b.v., waar in de laatste, jaren dit vraagstuk eveneens ern stig is bestudeerd en verschillende plannen tot oplossing: aan de hand .zijn gedaan, is op 1 Juli 1923 een regeling in werking getreden-, die in het kort op het volgende neerkomt: De voor verkoop aan te Ibrengen melk wordt officieel gewaarmerkt in verschillende kwali teiten. De keuring of h-et onderzoek kan wor den aangevraagd door de verkoo-pers, die dan het recht krijgen, van een bepaalde kwanti teit te mogen- ver-koopen. Wan-neer zij echter de melk aan- de zwaarst gestelde eischen wil len laten voldoen-, dan! moeten zij de volgende veranderingen in hun- bedrijf aanbrengen: le. Het vee m-oet on-der geneeskundige con trole worden gesteld, 2e. Het drinkwater moet zuiver zijn, even als het water dat gebruikt wordt voor -de rei niging van de vaten, 3e. De melkers moeten gezond zijn en mo gen niet me't lijders aan besmettelijke ziekten in aanraking zijn geweest. Geen- personeel dat infectie zou kunnen aan brengen mag zelfs maar in de nabijheid van de melk komen-, 4e. Bepaalde eischen zijn- gesteld aan de inrichting en de reiniging van d-e stallen,, voor de zindelijkheid bij het melken en van het steriel maken, van de voorwerpen,, welke ge bruikt worden. Wil nu eert boer gegarandeerde melk ver- koopen, dan is hij uit welbegrepen zelfbelang verplicht, om aan de gestelde eischen te vol doen. Doet hij dft niet, dan z-ou bij een, even tueel onderzoek uitkomen-, dat de melk van- zijn vee n.iet aan de gestelde voorschriften voldeed. Van 1 Juli 1923 af is het verboden melk te verko-open- onder aanduiding als gepasteuri seerd, gecontroleerd enz. indien -daarvoor geen toestemming is verleend. Op overtredin gen staan geldboeten en zelfs gevangenisstraf fen. Aan de eerste klasse melk is bovendien de eisch gesteld, dat ze niet meer dan men; schrikke niet 200.000 bacteria per kub cM. mag bevatten. Na -pasteuri'seering ,,slech,ts" 50.000 bacteria en van 1 J'anuari 1924 af sle-cihts 30-000. De onkosten- van den dierenarts en van de controle komen- ten laste van- den z-oetboer. Ofschoon wij deze regeling niet maar zonder meer zouden willen aanbevelen, kunnen wij toch niet ontkennen,, dat er veel goeds in zit en er in alle gevalle veel uit te ieeren valt. Een oplossing, mo-et o-o-k voor ons land ge vonden- worden. Vooral voor de kinderen en ook voor volwassenen is deize van groote so ciale beteeken,is. En- me't een-igen goeden wil kan ook voor ons land wel een bevredigende regeling verkregen, worden, zonder dat daar voor een gemeentelijk' monopolie in het leven geroepen 'behoeft te worden: Ook hier kan het particuliere Ln^tr.a\tief, mits onder behoorlijke controle, voldoende capaciteit ontwikkelen om de zaak Ln het reine te brengen. De grond slag v-an de Engelsch-e regeling, behoorlijke controle waardoor de boer gen-ood'zaakt wordt aan noodige eischen te voldoen dijkt ons niet onp-ractiscih. SANTPOORT. Groot nationaal concours. Zaterdagavond had' de inzet der feesten plaats, welke het fanfarekorps! ,,Wilhel-minia'" ter gelegenheid' van haar 25-jari® bestaan georganiseerd heeft- Beginnen we met een korte bespreking over liet feestterrein, dan- kunnen- we direct zegge», dat n-a veel schommelingen en moeilijkheden een mooi resultaat bereikt is. Was aanvanke lijk het buiten- „Spaarnberg" voor deze feest viering toegezegd, de eischen en voorwaarden door de eigenaresse gesteld, bleken onover komelijke beletselen te zijn, waardoor uitvoe rend commité en -bestuur voor de taak gesteld' werden een, ander terrein te zoeten. Zij zijn, er in geslaagd, (zij het dan niet naar genoegen van alle Sant-poorters) een zeer geschikt veid en tevens een bereidwillige eigenaresse, fa. Wed. B, Klauwers, te vinden: De lommerrijke inrijlaan van „Middenvaart" biedt reeds da delijk iets grootsch. Na de verschillende con troleposten- gepasseerd te zijn, komt men voor een fraaie poort, smaakvol versierd met bloe men. H-et gul-den- lam van Velsen, prijkt aan 'beide zijden in groot formaat op donkerblau- wen grond, omgeven door tallooze lichtpun ten- Het geheel doet, vooral in 't duister bij ontstoken lichten, fantasisch aan. Hierna valt direct t oog op de mooie muziektent op den achtergrond. In 't midden- een plankier, voor eventueel uit te voeren, dansen en tableau-vi- vanits, waarvoor een 300-tal vaste zitplaatsen. Ier rechterzijde Jury-, Commissie- en pers- tenten, ter linkerzijde een kolossale consump tietent en kleinere gelegenheden voor den aan koop van vervrsch-i-ngen. Het geheel is tevens door slooten en rietmatten afgezet, Voor de openingsfeesten waren- allen uitgenoodlgld, die „Wilheimina' .-bij dit ju-bilewmconcours moreel of financieel steunden, van -wei-ken. uitnoodi- aing zeer druk gebruik gemaakt werd. Na/dat het korps zich in de tent 'had opgesteld, hield Burgemeester Rijkens namens het eere comité een toespraak tot hen, sdhetste Wil- helmina's l-oopibaan, en prestaties, feliciteerde hen daar hartelijk mede en- hoopte dat 't korps op d'en ingeslagen- weg zou voortgaan. Namens de feestcommissie bracht Dr. A- de root dank voor des Burgemeesters woorden Teven-s bracht spreker dank aan- allen, die dit feest zoo mild steunden en in 't bijzonder aan H. M. -de Koningin en Z. K. H'. dén Prins der Nederlanden voor hunne deelneming. Na-mens 't uitvoerend comité, behing spreker -onder waardeerende w-oor-den voor zijn bijzonderen ijver en stuwkracht, den, voorzitter van Wil- hehnin-a, den heer E. v/d En-de, met een- fraaie groote krans. Deze dankte voor -de groote eer he-m aangedaan, doch verzekerde, dat zijn wer ken en streven geen doel 'hadden kunnen tref fen zonder de energie van den onvermoeiden dirigent, -den heer R. v. 't Hoff. Vervolgens bracht de voorzitter dank aan allen die tot dit feest hadden bijgedragen.-. Daarna werden fraaie bloemstukken aangeboden door -de zus- tervere-eniging „Crescendo" van -Spaarndam, „Haarlem-sche Tramfanfare' van Haarlem en door de weduwe van een der oud-directeuren van „Wilheimina De iharmonievereen-iging ,,St. Caecilia van Schoten, directeur de heer Chr. Huiboom, bracht bij wij-ze van attractie een serenade aan, „Wilheimina", terwijl haar voorzitter het juibileerend korps persoonlijk kwam gelukwenschen en een bloemstuk aan bood. Door den iheer Wijnoldy-Daniëls, eere-voor- zitter van het korps, wer-d in samenwerking met twee dames, als onafscheidelijke mede werksters, een zil-veren 'gedenkpenning met strik aan het vaan-del gehangen Op verzoek van Wilheimina" werd door de beide korpsen, onder leiding van den heer R- van 't Hoff uitgevoerd: „Gard 'd Honneur' van Eemhaes. Hierna werd aangevangen met het openings concert. Als no. 1 van -het program-ma speelde Wilheimina, Sam. Vlessing's i.Jhbileummarsch'1 gevolgd door een drietal andere nummers. De groote drukte, de moeilijke dagen van voor bereiding, benevens de nerveuse spanning, be ïnvloedde wel eenigermate de prestaties. Op merkelijk was wel, dat de af en toe kletterende regen niet de minste invloed op de toelhoor- ders(sters) scheen te hebben. Nu was de beurt aan Santpoort's Zangkoor "Vox Humana die welwillende medewer king verleende en op waardige wijze te ge nieten gaf van: Wiegeliedje, Avondlied, en Zondagmorgen. N-a de pauze zong het koor: Wiegeliedje, Lentezang, en Barcarola. Nico Hoogerwerf en zijn 'koor kregen een dankbare ovatie. l ot slot gaf Wilheimina nog eemige nummers te genieten. Een donderend applaus bracht 'n einde aan deze feestavond, 't Was middernacht en men was voldaan. Zondagmorgen. Reeds vroeg heerschte in de met vlaggen versierde afdeeling Jan Gij- zen-vaart een drukke, bijna opgewonden stem ming. De eerste dag van het jubileum-concours was aangebroken. Honderden muzikanten met directeuren en supporters uit alle -hoeken der provincie en zelfs daarbuiten, zouden immers haar intrede doen, teneinde elkander te be kampen. Niet lang duurde het dan ook of een- bonte rij van autobussen, vrachtauto's enz. vul den de straat. Overal blinkende instrumenten voor deze gelegenheid natuurlijk extra opge doft alsmede een keurige groep van vaandels en banieren, vele met talrijke medailles, kran sen en takken behangen. Te 11 uur had in het stations Koffiehuis de feestelijke ontvangst plaats van H.H. Voorzif ters, secretarissen en direceuren der deelne mende vereen,igingen. Deze werden op harte lijke wijze toegesproken door den voorzitter der Feestcommissie en daarna door den Eere voorzitter van Wilheimina, waarmede het con cours geopend werd beschouwd- Hierna -had de opstelling voor den marschiwedstrijd plaats. Als eerste korps vertrok, door een dichte haag van nieuwsgierige, „Wittenburg's Fanfare", Amsterdam. Nummer 2, de H'aarlemsche Poii- tie-muziek'vereeniging, in, uniform en onder lei ding van den iheer R. van 't Hoff, tevens direc teur der jubileerende vereeniging. Vervolgens gingen. op vastgestelde tijden af: „Kunsfkring", Spaarndam, „Nieuwer Amstel's Fanfarecorps", „De Laremsche Harmonie", Crescendo', Spaarndam, „Exelsior" Oostzaan en Exelsior Beemster, „Exelsior" Amsterdam en „Eensge zindheid', Halfweg. Verfrisschend en Verkwikkend A. J. P.'s Frambozensaus A. J. P's Grenadinesaus over A. J. P's ROMA-PUDD1NÜ smaakt als room. PuddingfaDriek A. J. Polak, Groningen De Jury bestond uit de heeren A. J. Haze- broek, Kapelmeester van het Marine-muziek corps; Nico Gerharz, directeur der H'aarlemsche Orkest-Vereeniging (H.-O..V.) en- H', A. Maas directeur van het Stedelijk Muziekcorps te Alkmaar. De uitslag van den marschw-edstrijd- luidde aldus: lste prijs Exelsior, Amsterdam, dir. P. Zwager; 2e prijs Haarlemsche Pol-itiemuziek- vereeniging, dir. R. van 't Hoff; 3e prijs Nieuwer Amstel's Fanfarecorps, dir. M. J. Komst, terwijl Eensgezindheid Halfweg, met den zelfden directeur even-eens een 3eprijs verwierf. Als allen op het feestterrein aanwezig zijn, wordt een- aanvang gemaakt met den „Concert- wedsrtiid" en wel met de 3e afd. B. fanfare. Haarl. Tramfanfare kon niet aanwezig zijn en- zal met goedvinden, Zondag 5 Aug. a-s. kam pen. Hierna volgt: Wittenlburg's Fanfare, Am sterdam, een korps met kleine bezetting, ech ter zeer zuiver; verplicht werk „Eurydice", Ar, date van F. Boisson; vrij nummer was „Bellatrix van M. Caldero. Haarlemsche Po- litiemuziek vereeniging, Haarlem, dir. R. v. 't Hof, een, goed gedisciplineerd korps, goed fi guur in de 3e afd.; vrij nummer ,,Souis la To- n-elie", fantasie par, J. Martin. Kunst na Arbeid, Grootebroek, dir. A. Kaag; vrij nummer „Fran- sühe Amitie" J. Martin; een korps dat de tech niek nog niet geheel machtig is. 'Hierna 3e afd. A. Fanfare. Verplicht nummer Fan-t. ülorieuse Rentrée, F. Sali- „Zuiderwoude" te Zuiderwoude, dir. G. Vonk-; vrij nummer „Dona Flora" fant. Dramatique, Clh. de Cha- mont; een klein doch staalvast korps. Concor dia, Abibe'kerk, L. vrij nummer „Alleigresse" Ouverture de Concert. Paul Kelsen; een vrij goed korps. I.n de 2e afd. fanfare Kunstkring Spaarndam, dir. P. Wit Sr., en Crescendo, Spaarndam, dir. F- A. Dekker. Twee goede korpsen uit ons klein naburig dorp spanden zich beiden dapper in en sloegen ook beiden een goed figuur. Nieuwer Amstel's Fanfarecorps, dir. M. J. Komst, maakte in deze afdeeling een zeer goed figuur. Met de Larensche Harmonie en Oh-ristiaan de Wet, Groot Schermer, was dit een. heel goede afdeeling,, hoewel „La coupe d'Or" van E. Den-eufbourg, een omvang rijk en moeilijk verplicht werk was- In de eer ste afd. Harmonie kampten sledhts 2 korpsen. Verplichte nummer „Le Roi's Amuse", Leo De- libes arr G. Gorroyer. „Exelsior" Amsterdam, gaf een mooie vertolking. Laurens Janszoon Coster Haarlem, dir. J. A- Meng, was minder gelukkig, somwijlen zeer ongelijk en klankloos. Bij Eensgezindheid, Halfweg, dir. M. J. Komst, ir, de afd. uitmuntend kwamen het verplichte nummer Ouverture V-ers la Luiniere" van Daneau, als het vrije nummer Grande M'arcthe, van E. Gaudefroy,zeer goed tot ,hun recht. De blik van dezen dirigent zegt ree.ds wat zijn stok vermag, Exelsior, Oostzaan en Exelsior Beemster hooren o.i. nog niet in deze afdeeling thuis. De uitslag van dezen Zondag was: 3e afd, B. Fanfare: lste prijs H'aarlemsche Politiem u-zie'k vereeniging. 2de prijs Witten burg's Fanfare, Amsterdam; 3de prijs Kunst na Arbeid, Grootebroek. 3de afd. A. Fanfare, lste prijs Zuiderwoude, te Zuiderwoude; 2e prijs Concordia, Abbekerk; 2de af-d. Fanfare: lste p-rijs Nieuwer Amstel's Fanfarecorps; 2de prijs Crescendo, Spaarndam; 2e prijs Kunstkring, Spaarndam; 2e prijs Chris- tiaa-n- de Wet, Groot Schermer; 2e prijs De Larensche Harmonie, Laren N.-H. lste afd. Harmonie: lste prijs Harmoniever. Exelsior, Amsterdam; 3de prijs, Laurens Jamsz. Coster, Haarlem. Afd. Uitmuntendheid. Fanfare: lste prijs Eens gezindheid, Halfweg; 2de prijs Exelsior, Oost zaan; 2de prijs Exelsior, Beemster, Het wais reeds ver over den gestelde tijd, toen de Jury dezen uitslag- bekend maa-kte. In plaats van 7-30 uur ving ,de eerewedstrijd te 9 uur aan. Hieraan werd door de eerste prijswinners deelgenomen. Als eerste verscheen de Haarlemsohe Politiemuziek vereeniging, en vertolkte ditmaal „Don-a Flora" yan Oh.' Je Ciharmout. Nieuwer Amstel's Fanfare vol-g-de met Jeanne de Navarre, van F. M'ourque. Exel sior Amsterdam, gaf „Dans ia Bruyère", van A. Govaert. Eensgezindheid Halfweg, sloot -met „Dans la Bruyère" van A. Govaert. Zuider woude en Wittenburg's Fanfare, hoewel eerste prijswinnaars, namen- geen deel aan -den eere wedstrijd. Het weer was bijzonder mooi en- het terrein goed bezoaht. Geen enkele wan klank werd gehoord, zoodat we gerust durven zeggen: Wilheimina -had succes. We gunnen haar dit van harte en iho'pen d-e volgende dagen met mooi weer begunstigd te worden, ook dan is het succes bijna zeker. De politie had geen zware taak, 't ging alles gemoedelijk, feestelijk en naar behooren. Haarlemsche Sigarenfabriek J.C.HessenZn. Haarlem.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1923 | | pagina 5