De reis om de wereld in 18 dagen Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Vogelenzang, Jan Gijzenvaart en Santpoort „RICHE" FOTO IS IETS APARTS Drogisterij Fa. Haaks CINEMA PALACE Uitgave van de Vereenigde Drukkerijen, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: De Genestetweg 23. - Tel. 22 00 3 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Stemmingen. GROOTE HOUTSTRAAT 169 HAARLEM TELEFOON 3472 Telef. 3824 Telef. 3824 pHANGERf MEUBELMAKER! 1Ï0FFEERDEM Plaatselijk Nieuws. BLOEMENDAAL. WILLIAM DESMOND WILLY THUN S 17e JAARGANG ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1923. No. 32. BLOEMENDULSCH WEEKBLAD Abonnement Voor een half jaar f 1.75 Advertentiën: 15 cent per regel, bij afname van 500 regels of meer korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 10 regels 1.elke regel meer 10 cent. Tusschen den tekst of op een bepaalde plaats speciaal tarief. De liefde eischt geen dankbaarheid; een geheel is niet dankbaar jegens zich zelf. Plasschaert. LUPIENENVELD- „Na droeven, slapeloozen. nacht, Had de uchtend me ter hei gebracht, Lans heuvelkens en vennen; Daar vond ik plots een gouden sahat Alsof men hem verborgen had In 't somlber huis der dennen. Wat stond ge schoon, lupienenveld, Van gouden keersen opgesteld In groene kandelaren; Vae alles» 'wat de hei me bood Waart gij, lupienen, 't meest devoot Van blomme» en van- blaren. Nochtans, waar ik u bloeiend vond, Was toch :zoo sclhralekens de grond Dat zand van grijze Ikileure Daar w.ist ik nog geen enkel jaar Het veelbelovend, eül gebaar Van zaai- of maai-gebeuren. En op m'n denken-, ziek en, zeer Viel er een droppel levensleer, Die 'k als juweel wil dragen; Dat droeve ziel en grijs gemoed Toch wat lupienen zaaien moet In t' zand van doode dagen. Geen akker, die zóó pover staat, Dat hij een greep lupienenzaad Geen- voedsel meer kan bieden. Lupienen, 't zijn- die gouden daan, Die op verlaten, velden staan Van droeve en arme lieden. Dies wil ik, dat .mijn ziele zij, Lupienenveld, zoo schoon als gij, Verre van 't woelig leven; Een grond, waar luttele vrucht gedijt, Maar die zich langzaam voorbereidt Om rijk-en oogst te geven-. Alice Nahon. Op het w-eer is geen staat te maken, en er is in dit opzicht veel overeenkomst tusschen het weer en het menschelijk gemoed. Ook daar is het vaak regen, als we zonneschijn verwachten en ook daar schijnt de zon, terwijl alle voor teekenen op regen hadden gewezen. Het Hollandsch klimaat is bekend om zijn onbestendigheid en de Hollander vertoont in zijn afwisselend humeur den weerslag van het klimaat. Bij sommigen onzer is het humeur een ziekteverschijnsel. Maar zelfs de evenwichtige natuur ontkomt niet aan de schommelingen van het gemoed. De stemming is in het menschelijk leven een gewichtige factor. Hoeveel hangt er voor het welslagen van eeni- gerlei arbeid af van de stemming-, waar in men, dezen onderneemt! In een op gewekt humeur bereikt men uitkom sten, die men in een neerslachtige bui zou hebben verspeeld. Dikwerf over helt men zijn eigen verwachtingen; vraagt men zich in zulk een geval af, hoe men toch zulk een meevaller heeft kunnen verwerven, dan komt men niet zelden tot de slotsom, dat men zijn suc- moedige stemming, waarvan men toe valligerwijs op het juiste oogenblik profijt heeft kunnen trekken. Bij een eerste kennismaking, een sol licitatie, een examen, beslist vaak de indruk, dien de gegadigde maakt. Men hjkt onhandig, verstrooid, moeilijk in den omgang. Of men wint de harten Bloemendaalschew. 301 Overveen. onmiddellijk door zijn prettige, opene, flinke figuur. In menig geval herbergt -dezelfde verschijning, die op een hache lijk oogerfblik aan het scherpzinnig oor deel wordt overgeleverd, twee persoon lijkheden, en het dis bloot toeval, of op het juiste moment het mannetje dan wel het vrouwtje buiten het weerhuisje staat. De schijnbare toevalligheid van de stemming, haar onberekenbaarheid, die ons zoo dikwijls parten speelt, is een onverdraaglijk verschijnsel. De mensch, die met een steeds doeltreffender ver nuft de oorzaken der dingen opspoort en hun karakter doorzoekt; -die het weer kan voorspellen en de natuur be- heerscht; die ingewikkelde machines met een handdraai tot gehoorzaamheid dwingt en centenaars-zware gevaarten dresseert met zijn pink, staat machte loos tegenover de grillen van zijn hu meur. Wait is zij toch, die geheimzinnige macht in het menscbenleven? Geen wonder, dat men oudtijds de wisseling van stemming aan daemonen heeft toegeschreven. In de gestalte van duivelen, die in 't menschengemoed wa ren gevaren, belichaamde men de onbe rekenbare macht, die het humeur be- beheerscht. Duivelen en goede geesten, neerslachtige spookverschijningen en overmoedige saters sdhijnen onze in borst tot woonplaats te hebben gekozen. Immers valt tegenover de ondoor grondelijke werking van - die innerlijke machten de invloed der uiterlijke om standigheden in 't niet. Vaak openbaart zich zelfs een tegenstrijdigheid tus schen stemming en lot. Het kan zijn, dat onze uiterlijke levensvoorwaarden ons voorbeschikken tot uitgelaten blijd schap, en toch -zijn we zwaarmoedig. Onze omgeving begrijpt het niet en wij zelf begrijpen het niet, We hebben al les, wat ons hart maar begeert; de for tuin is met ons en alle geluk wordt ons in den schoot geworpen, en- toch De fraaiste zomerzonneschijn Vervroolijkt hart noch zinnen, Wanneer wij niet vervroolijkt zijn Door 't zonnetje van binnen. Omgekeerd komt het voor, dat ons alles tegenloopt. Onze vrienden bekla gen ons; onbekenden hebben met ons te -doen. We gaan -door voor den on geluksvogel bij uitstek. Maar tot onze eigen verrassing gelukt het ons niet, zelf mee te doen aan de algemeene triestheid; wij blijven vroolijk en ge voelen ons inwendig behaaglijker dan we ooit waren in fortuinlijker tijd. En we vragen ons af; wat kan van deze tegenstrijdigheid de oorzaak zijn? Men is gaan spreken over het onder bewuste. Terwijl ons waakleven zich bezig houdt met de dingen van den dag, bestendigt zich ongeweten in 't diepst van ons wezen de droom. En de droom put zijn stof uit wat het waakleven aan brengt, maar verwerkt dez'e op zijn manier. Dingen die ons scherp gesteld verstand niet opmerkt, maken op den geheimzinnigen droomer in ons diepen OVERVEEN TELEFOON 956 indruk. Een gelaat, dat ons voorbijvaart in den stroom der menigte; de klank van een piano of d-e geur van een bloem wekken herinneringen en de droomer in ons herdenkt een oogenblik van ge luk of schaamt zich over geleden ver nedering. Maar 't waakleven jaagt voort en verbaast zicih over plotselingen over moed of plotselinge gedruktheid. Soms is onze stemming afhankelijk van lichamelijke oorzaken. Een onbe- teeKenende storing in de lijfelijke ver richtingen brengt het humeur uit zijn evenwicht. Of de samenstelling van -den dampkring laat haar invloed gelden. Maar meestal zijn d-e oorzaken, van onze stemming onenvennedig aan het belang, dat wij er aan toekennen. En gewoonlijk hebben zij weinig te maken met de verschijnselen, waaraan wij ze toeschrijven. Dit te beseffen, zal ons tegen onze stemmingen op onze hoede doen, zijn. Plagen zij ons, wij behandelen ze zoo als wij het weer behandelen. Wij wach ten de bui af, en gaan dan weer rustig ons weegs, C. HULDIGINGSFEESTEN BLOEMENDAAL. De Commissie voor de Huldigingsfeesten te Bloemendaal ontving van de fa. Droste te Haar lem een groote zending reepen chocolade voor de Kinderfeesten. De heeren Jhr. A. W. G. van Riemsdijk, H. J. Hijmans en B. W. de Kanter stelden reeds prijzen (medailles) ter beschikking voor den Etalagewedstrijd. Aan deze wedstrijd zal ook een publiekprijs uitge reikt worden. Voor de wedstrijden der Auto mobielen, Motoren en Rijwielen zijn prijzen toegezegd door de fa. Gebr. Beekman, J. A, Boskamp en Aug. Oepkes. De heer P. Rijnierse uit Overveen geeft voor het in orde maken der terreinen gratis mate riaal en wordt slechts den kostenden prijs der werkloonen in rekening gebracht. Alle mede werking verder uit de burgerij wordt ten zeer ste gewaardeerd. Onderstaand bericht tot de inwoners onzer gemeente gericht, hetwelk wij vonden in de N. Haarl. Courant is belangrijk genoeg om ook in ons blad te worden opgenomen: EEN ERNSTIGE WAARSCHUWING. Den laatsten tijd schijnt het voor jeugdige kinderen in de duinen gevaarlijk te zijn. Her haaldelijk toch is aangifte gedaan, dat met jeugdige meisjes niet nader te noemen hande lingen zijn gepleegd. Vooral in de omgeving van de waterleiding en van den Zeeweg loopen individuen met minder goede bedoelingen rond. Wel houdt de Bloemendaalsche politie toezicht, doch des niettegenstaande ontsnappen de daders ge woonlijk of is helaas geen bewijs tegen hen aan te voeren. Reeds verscheidene malen, en ook op deze plaats, hebben we gewaarschuwd tegen dege nen, die op dikwijls zoo geraffineerde wijze onze onschuldige kinderen belagen. Op een tot ons gericht verzoek willen we deze waarschu wing nog eens gaarne herhalen. Laten de ou ders er voor zorgen, dat hun kinderen slechts onder veilig geleide in de duinen komen. Waar de ouders weten, dat het daar voor kin- GR. HOUTSTRAAT 111—113 TELEFOON 671 HAARLEM Vanaf Vrijdag 10 Augustus. De grootste attractiefilm ooit vertoond De populaire Amerik. acteur noodigt U uit tot zonder pas in 18 dagen de wereld rond. Het lijkt onmogelijk, toch zag de held uit onze film hiertoe kans. En hoe?! Natuurlijk werd van de meest moderne vervoermiddelen ge bruik gemaakt, Vliegmachines, Stoom schepen, Onderzeeërs, Motorrijwielen, enz. William Desmond alias Plileas, Fogg 111 de kleinzoon van Julius Verné's held is een leuke jongen. U kunt er dus van overtuigd zijn de dolste en sensationeelste avonturen mede te maken. Deze 3-weeksche film is de span nendste en weelderigst gemonteerde film ooit in Nederland vertoond en overtreft uw stoutste verwachtingen. Als attractie in iedere voorstelling optreden van Heldentenor aan de Staatsopera te Frankfort an Main Zie verder de Biljetten! deren alleen gevaarlijk is, zijn zij verplicht, ze onder veilige hoede te laten gaan. Het is jam mer, dat het in de duinen, zoo'n heerlijke speelplaats voor de kinderen, niet pluis is voor hen. Doch daarnaast mogen we ons ge lukkig prijzen, dat we dit nu weten en kunnen we al het mogelijke in het werk stellen, om het kwaad te bestrijden. Een der beste raid- delen is uiteraard de kinderen niet alleen naar de duinen te sturen. Als alle ouders hierin vooral maar mee willen werken, mogen we hopen, dat het hier nog eens aangestipte kwaad minder worde. Geen jeugdige kinderen dus zonder geleide naar eenzame plaatsen ge stuurd! Het kwaad is zoo gauw geschied! Hoe uitgebreid het kwaad is, moge blijken uit wat ons van zeer bevoegde zijde werd me degedeeld, van een zijde, die door haar dage- lijksch werk meer dan iemand anders met de toestanden op de hoogte is. Deze vertelde ons dat b.v. de Commissaris van Politie van Bloemendaal talrijke klachten van ouders krijgt over grove individuen, die de omgeving van Overveen verpesten. En het is zoo moeilijk bewijzen te leveren, zoodat het vieze goedje bovendien straffeloos blijft rond- loopen. Een dezer dagen werd een meisje van negen jaar, dat wel wat afgezonderd, maar toch niet ver van den openbaren weg zat, en daar in 't zand speelde met nog een broertje, aangerand. De dader wist op de fiets te ontkomen. We staan nu nog aan 't begin der vacanties en daarom is een waarschuwing zeer wel van pas. De ouders letten er dus op en hoeden zich zooveel mogelijk voor een onherstelbare scha de aan hun kinderen toegebracht. De kinderen dient te worden op 't hart ge drukt, dat zij zich niet afzonderen en bij aan randingen of pogingen of verleiding daartoe direct alarm te maken. Ds. VAN DIJK. Zooals we reeds hebben medegedeeld, heeft Ds. J. C. van Dijk te 's Gravenhage het beroep naar Bloemendaal aangenomen. Ds. van Dijk is de zoon van hoogleeraar Iz. van Dijk van Groningen. Hij is geboren in 1882, is van 3 Februari 190717 Januari 1921 pre dikant te Rozendaal (Gelderland) geweest en is sedert dien tijd predikant bij de Vereeniging „Volhouden" te 's Gravenhage, deelt Haarl. Pred. blad mede. De heer van Dijk is redacteur van „Stemmen des Tijds", maandschrift voor Christendom en Cultuur en geeft in dit tijdschrift literatuur overzichten en boekbeschouwingen. De heeren E. J. Klop te Overveen en A. J. Overakker te Bloemendaal hebben aan de rechtbank verzocht om te worden beëedigd als makelaar in onroerende goederen.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1923 | | pagina 1