Herwaarden oningbureau blank TWEEDE BLAD 18, BEHANDELT: Complete Wasch 1 Fa. J. fl. KRUL Jr. swapend beton >n voordeeliq. spend beton platen, nder garantie Molenaerstraat 28B 'NDAAL aansche Brillen-Optiek - Opticien TETTERODESTR. 10d Heeren Modeartikelen TANDEN, CENT KOLDEWIJN Anegang 42 0. Boekhouden EXAMENS Jan Steenstr.) Tel. 1952 „Bioemendaalsch Weekblad" Zaterdag 25 Aug. '23. Plaatselijk Nieuws. J. G. W. v. d. POL Jr. Timmerman - Metselaar - Aannemer OOOOOOOOOOOOOCOOOOOO VEEN 1617—22012 na 1 uur alléén 22012). OOOOOOOOOOOOOQOOOOOO V ulcaniseer-Inrichting "HERT Co. erdam - Tel. Z. 3167 ARLEM - TEL. 2493 22, Hilversum SCHEWEG 161 TEL. KANTOOR 22089 EL. 1057, HAARLEM EN en ONDULEEREN f 1.25 n elk genre. T 69 - Telef. 883 b.d. Kleverparkweg Tel. 3406 RAAGT onze prima LINNEN BOORD st. 70 ets., p. 3 st. f 1.90 Tetterodestraat 44 rood. •onzen Dekens als nieuw. I bespreken, ook buiten I C. A. B. JEURSEN. tal van inrichtingen.! de handen. slag van de tanden ver- Iste tanden helder wit blik waardig keurden, doorkliefde hij een vroo- sende kleuters en moest uitslaande linkerbeenen keloos schaatsenvolk. het zeildoek van de zich de bezoekers ver anken buiten stond een klompen met stroo, die i een bak had staan. naar den walkant, djes. ers, behouden op een ik neem den trein te lde hij de leertjes van >pte los zijn onnoozel n deksels klein dub- uitstrekkende, bereik- leuning van de plank No. 34. H A R Z-R E I S 9—16 Juni 1923. Onder leiding van de heer W- F. Bremer Sr., en D, de Vos te Bloemendaal. VERVOLG. Bij Minden gleden we door een reusachtigen poort (Porta We-stfalica) de provincie Hann over binnen. Links, 'hoog op de helling,- Je 51 M. hooge hoepel met 7 M. ihooge Kaiser- Denkmal. En onwillekeurig kregen we allen het gevoel: Nu komt het. Hier is de deur van- heit land, waar we 7 dagen zullen vertoeven. We waren binnen gegaan het huis der oude Germanen, waarin we een week zouden rond dolen. Helaas ging spoedig het licht uit; -d.-wcz. de zon ging onder. Toen we in iBrunswijk weer in de Zug stapten, was 't geheel donker, 't Werd tijd, dat we Harzburg bereikten. De vreemde omgeving lag verscholen in 't donker van den nacht, en kon derhalve niet boeien- en- opwekten .Moeheid' eni slaperigheid voer door de c-oupé's. Gelukkig d-uur-de de rit door de geheimzinnige duisternis niet lang. Half twaalf stonden we op het stationsplein te Harizlhurg, waar we geen han-d v-o-or de oogen zagen en in de duisternis onze bagage laadden op een hertogelijke 'ho-teliwag-en. Te middernacht werden we in .Herzog Ernst August" door mijnheer Ohrenstein (eige naar of directeur) im-et personeel aan de trap begroet. Alles verliep zo-o snel mogelijk. Een ieder zocht de kamer, waarvoor hem 't nummer in den trein gegeven was. om den volgenden morgen uitgerust te wezen-. Over het hotel slechts een enkele opmerking. Over de maal tijden en -de bediening werd' niet gunsti-g ge- oordeelt. Zonder twijfel was '-t in andere ge legenheden beter. Toch leed niemand onizer ge brek. Waren de menschen die bedienden-, vriendelijk en welwillend, en werden de ka mers, vooral in de nieuwbouw, schitterend ge vonden. Zondag 10 Juni. Wandeling over Burg-berg, Raben-klippe, Mol- kenhaus, Ra-dau-wasserfall naar Har-zburg terug '4 uur). Ë-erst een kleine opmerking. Zou de N.R.V. niet verstandig doen, wanneer ze bij het -ma ken van reisplannen voorschrijft, dat de Zon dag-morgen moet worden geëerbiedigd. D.w.z. op Zondagmorgen is het gezelschap vrij. Wil len sommigen dan onderling een wandeling organis-eeren, best. De gemeenschappelijke tocht begint niet eerder dan in den middag. Waarschijnlijk wordt deze dan sommigen tekor.t Wil men echter de een-heid in de N.-R.V. be waren, dan- lijkt deze 'bepaling toch versltan-di-g. We 'hebben wel genoten op de pittige wan deling, die gelukkig in een langzaam tempo werd afgelegd met voldoende rustperioden-. Zij die geen 'kan-s zagen- de wandeling mee te maken, of -bang waren door het krasse be gin al hun kruit te moeten verschieten, zoo dat ze verder weerloos en krachteloos, d.w.z, suf en akelig -zouden wezen, kon-den- rijden. Op rustplaaltsen- was "t gezelschap telkens weer büeen. Ook de rijtuigen gingen langs schone wegen. Voor de wandelaars begon het ge klauter onmiddellijk!, want Harzburg ligt vlak aan den voet van den -Burgberg. Zon-der ©eni gen overgang werden we geplaatst in de volle natuurpraciht van het H'arzgelbied; berghellin gen zwaar begroeid met conifeeren. I'k ben- natuurlijk niet in staalt die schoonheid uit te beelden. We hebben streken geizien. die in drukwekkender, grootscher waren dan de on- middelijlk omgeving van Hartzburg; we zijn la ter heengewan-deld door donkere oerwouden met een zee van rechte hooge sltamlmen, en- ook door bosschen waar de dennentakken in zware, sierlijke golving tot aan den grond neerhingen-, zoodat de stammen geenszins kaal en naakt sit-onden, we hebben 't later gewel diger gezien dan bij Harzburg, maar toch, toen wij onze tocht begonnen en met elkander den Burgfber-g beklommen, stond een ieder onzer in stille eerbied en bewondering. Mat een- 40 min. waren we boven- o-p den top (240 M. boven de stad, en 4®2 M. boven, -den Noord zeespiegel), waar Bismarck ons vroeg: „Wat zegt -gij nu van dit land der oude Germanen; Ik noemde U reeds de Bismardksteen, den ge denknaald-, waarvan ons tegensitraalt het vuri ge Genmanen woord: ,;Nacih Ganossa gehen- wir nicht". Ook' Germanen -onderscheiden wel een-s sledht, vooral wanneer ze vurig worden. Immers de Canossa-kwestie was een heel an dere dan Germaan—IRomaan, was veel meer een geschil tusschen kerk en staat. In de mid deleeuwen was n.l. de kerk in 'hooge mate afhankelijk van den staat. De benoemingen van bisschoppen en andere geestelij-ken was voor eeni groot deel in- handen van koningen en keizers, die door middel van die benoemin gen een sterke macht uitoefenden- in het 'Wer kelijke leven. Ook bij de pauskeuze hadden de wereldlijke autoriteiten groote invloed. Tegen dezen invloed heeft zicih verizet paus Grego- rius VII (10731085), een- geweldige persoon lijkheid, die de kerk vrij- wilde maken- van alle staatsbemoeiing, die het recht van, be noeming alleen wilde toekennen aan geeste lijk© autoriteiten, die de kerk niet alleen plaatste los naast den staalt, doch er boven. Hiertoe ontnam hij aan keizers en koningen de rechten en, privélegien, die zij tolt dusver hadden gehad. En zo-o ontstond dan de gewel dige worsteling tusschen- Henrik IV, keizer van het toenmalige D-uiitsche rijk uitwendig en in wendig heel anders dan het tegenwoordige) en paus Gregorius VII). Daar de Duitsdhen vor sten Hendrik niet trouw waren, verloor dezen -den- sltrijd. De Paus sprak de ban uit over hem, een machtig wapen, in dien tijd; alle gemeen schap met den gebannene was verb-o-den. De Duitsdhe vorsten- dreigden den keizer af te zetten, wanneer hij niet binnen een jaar van den ban ontslagen was. Alzoo wend de heer- schen-de Hendrik ge-bogen en klein, g-e-maakt, zoodat hij de moeilijke tocht naar Italië onder nam om zich met den paus te verzoenen. Deze bevond zich te Can-ossa, een burcht aan de Povlakte van Italië. Drie dagen van -den mor gen tot den avond (J'anuari 1077) wachtte de keizer in boetgewaad op 'het voor-plein van den- burclhlt, eer Gregorius hem te wo-ord stond, 't Is nu wel duidelijk, dat het hier een strijd gold tusschen kerk en- staat. En toch, w-eeit ge wat de latere Duitschers het ergsite vonden. Dat een Duitscher, en nog wel een Duitsche keizer, .midden in Italië, midden in een Ro- mareen land, zoo diep was vernederd. Da't was een felle pij-n voor 'hun Germanen hart. En toen dan- in '70 de Franschen werden, versla gen en het gansche Romanenvol-k voor de Duitschers beefden, toen voelden ze zich ge wroken. it Is waar, dat Bisimarck, de bekende woorden- gesproken moet hebben in den Rijks dag naar aanleiding van het geroep -der Je- zuïten om de pauselijk-en invloed in Duitsch- lanld te vermeerderen. Doch dat -de Bismarck- stean. een plaats vond onder de vele andere ge-denlkteekenen in de dagen van de Germa- nanlheiizer opgericht, dat deze -woorden moesten worden uitgebeiteld bo-ven- op d'en 'Burgberg 800 jaar nadat Hendrik IV in Italië was ver nederd (Januari 1877)-, hieruit spreekt wel dui delijk het gekrenkte Germanenlhart. Rondom deze gedenknaald, d'ie -door Ihare ligging in de gansche omtreikl van Harzburg telkens weer was te zien en als een opgeheven wijs-vinger de bevolking iets op het hart schijnt te willen drukken, hebben wij met elkander ges-taan, wij Germanen- uit de lage laniden aan den mond van den Rijn. En wat hebben wij daar gedaan? Wij hebben ons laten kieken. Allerlei vliegt me door het hoofd, als ik aan onze tocht denk. 't Is zoowaar, da-t 't veel -moeilijker is om kort dan om lang van stof te wezen, dat men gemakkelijker een boek dan een verslag over zullk een- reis schrijft, 'k Zal trachten- me te beperken, 't Uitzicht van, den Burgberg was schitterend', vooral op de vele in 't groen verscholen huizen van Harz burg. 0-ok zagen we van hieruit 't hooge -mid delpunt van 't Harlzgëb-ied; -de Broeken (1142 M.) Telkens kwamen er op on'ze verschillende- uitstapjes wel weer punten, waar we door valleien 'heen het grootst© Harzcent-ru-m in ne velen, gehuld voo-r ons .zagen met toet Broeken- hotel er boven op. O-p den- Burgberg zagen we ook nog de res ten van een oud kasteel, waaraan, de namen van keiizer Hendrik IV en B'arbar-ossa verbon den waren. Een overblijfsel van- een „ihu-nger- törn" toonde ons, hoe vriendelijk men 1000 jaar geleden tegenover gijzelaars was. Van Burg-berg ging het naar Ra-benklippen, een woest romantische rotspartij, -die zeker aan een raaf of raven moest doen denken, 't Kwam me voor, dat de Duitschers 'bij 't geven van namen sams heel wat fantasie heb ben. Bij een eenvoudig cafetje hebben we wat gerust. W-eer een gezicht -o-p de 'Broeken, Eckerïh-al', en allerlei bergpartijen, Tusschen de -tafeltjes liepen de kippen. W'at zijn de die ren in Duitscihland toch ma-k. Denk aan de kud den ossen, geiten, ganizen, die voor niemand uit den weg gaan, ook niet voor een a-uto. (Wordt vervolgd). heid tegenover het gemeentebest heeft het hem ook niet ontbroken. Dat bewijst zijn aanvaarding van de zending naar Washington, op hoogen leeftijd reeds en in zeer moeilijke omstandigheden. Daardoor heeft hij echter in het algemeen Nederlandsch belang veel bereikt. Als zijn opvolger te Was hington kan ik dat misschien beter beoordeelen dan iemand anders, en mag ik dat hier getui gen. Een van zijn groote eigenschappen was ver der, dat hij vraagstukken waarmede hij te maken kreeg, niet vertroebelde en ingewikkeld maak te door overmaat van bestudeering en overwe ging zooals bij sommige overigens bekwame man nen wel eens het geval is. Hij vereenvoudigde eerder en „verklaarde'' in den eigenlijken zin van dit woord. Bij hem was het steeds de rus tige eenvoud van den sterken, helderzienden man, soms eenzijdig wellicht, maar steeds be slist en tot handelen bereid. Wat bovenal trof in zijn wezen, was zijn op gewektheid en levensvreugde, ook in moeilijke of droeve omstandigheden, en wanneer ik dit neerschrijf, gaan mijn gedachten uit naar Haar, die meer dan 50 jaren zijn trouwe levensgezel lin is geweest. Dat die opgewektheid en levens vreugde zijn deel waren, is ongetwijfeld vooral haar werk geweest en dit moge haar inj^aar diepe droefheid toch eene groote voldoening zijn. SANTPOORT. J. T. CREMER HERDACHT. Mr. J. C. A. Everwijn schrijft in de Amster dammer: Met het overlijden van Jacob Theodoor Cre- mer is een man van groote beteekenis aan Ne derland ontvallen. Een man van de daad, wiens werkzaam leven op verschillend gebied diepe sporen heeft achtergelaten, en die een eere plaats inneemt in onze geschiedenis van de laatste 50 jaren.... Cremer was iemand, die een leidende posi tie had in ons openbaar leven. Van ongemeen groote lichaamskracht en sterk gestel was hij begaafd met een krachtigen wil bovenal, maar ook met een helder verstand, dat de menschen en de dingen zag zooals ze waren. Hij hield reke ning met realiteiten, niet met fantasieën. Toch had hijzelf fantasie genoeg om de dingen te zien zooals ze konden worden, wanneer de hand aan het werk werd geslagen zooals het behoorde. „Bij de pakken neerzitten" was niet in zijn lijn, eerder was zijn leus „aanpakken". En zich zelf spaarde hij hierbij niet. Aan offervaardig Bloemend, weg 23, Tel. 22315. SANTPOORT STATION Zilveren beker, 706 punten V. Z. O. S. Sant poort. Bondskampioen, met 150 punten over de drie wedstrijden werd de heer Antonissen- te Amsterdam, terwijl als 2e kampioen met 149 punten de heer van H-assel, te Delft werd aan gewezen. In- de vrije-bcan-wed-strij-d waren 'de Sant poorters beter op dreef. Niet minder dan 4 van de 8 geldprijzen vielen in hun han-den. Onder groote belangstelling zoowel van Santpoort als Spaarndam, werd Zaterdagmid dag -op het kerkhof „de Biezen" ter aarde be steld, het stoffelijk overschot van den heer W. Nije, in leven arts te Spaarndam en sinds eeni- ge weken inwoner van Santpoort. Hoewel pas 54 jaar was de heer Nije om gezondheidsredenen genoodzaakt zijn medische praktijk, welke hij 30 jaren -daar ter plaatse uitoefen-de, neer te leggen. De hem zoo ze-er gegunde rust na moeizam-en- arbeid is echter zeer kort geweest. Aan het onder bloemen bedolven graf werd eerst gesproken door den heer Bakhuizen, oud- burgemeester van Spaarndam en vriend van den overledene. Alvorens hem een laatsten groet te brengen, stelde spr. nog eens in het licht hoe bemind dr. Nije was door iederen Spaarndammer en ook daarbuiten. Spr. herinnerde nog aan zijn 25-jarig ambtsju bileum, zijn terugkeer uit de tropen e.a. waar bij die -liefde zoo mooi tot uiting kwam. Ook bracht spr. nog een laatste dankwoord voor zijn groote verdiensten als Raadslid, Wethou der, waarnemend burgemeester, secretaris van het Witte Kruis enz. waarmede hij de band van •eenheid steeds hechter maakte. De heer J. Zwaan, thans wa-arn. Burgemees ter, schetste den overledene als zorgzame huisvader en oprecht en liefderijk collega in openbare- en bestuurzaken. Spr. meende wel den tolk van gausch Spaarndam te zijn als hij een laatste dankwoord bracht aan hun aller vriend. De a.s. Scho-onzoon dankte namens de familie voor de hartelijke woorden en de groote belangstelling. Handboogschietwedstrijden Zondag werd op de schietbanen v-an café „Stations Koffie huis" alhier, de laatste wedstrijd voor 1923 gehouden. D-e kampioensb-eker kwam dit jaar met het totaal cijfer van 707 punten in het bezit van „Wiillem Teil te Delft. De zilveren beker blijft dit jaar wederom in han den van „Vooruitgang zij ons streven", 't Door hen in totaal behaalde aantal punten bedroeg 706. De Jonge Batavier te Haarlem, het vorig jaar onverslaanbaar, zijn dit jaar in verval ge raakt. Claudius Civilis Amsterdam, was weder om geen ernstige concurrent, zoodat de strijd in hoofdzaak gin-g tusschen Delft en Santpoort. V. Z. O. S. had reeds over 2 wedstrijden een voorsprong van 40 punten, 't was dus voor hen een lichten kamp. Dit nu juist was waar schijnlijk reden, dat er meer dan slecht ge schoten werd en het kampioenschap, zij het dan met 1 punt, verloren ging. Willem Teil zetfe er alles op eni wist uit ■dezen strijd 258 punten voort te brengen, waar mede op de 217 punten van V. Z. O. S. niet alleen de 40 punten achterstand werden in gehaald, maar tevens het winnende punt in hield om tenminste voor 1923 kampioen te zijn. Tevens lag Willem T-ell beslag op de 6 gou den dasspeldjes (wis-selprijs). V. Z. O. S. had deze reeds 2 malen- gewonnen en stond er thans goed voor definitief eigenaresse te worden, helaas, ook dit mocht niet zoo zijn. V. Z. O. S. heeft dus op eigen terrein, on verwacht een betrekkelijk groote nederlaag geleden. Om eens aan te toonen hoe slecht zij op dreef waren, diene, dat op den vooravond van den wedstrijd in de laatste oefening gemid deld geschoten- wer-d van 44.2 punten, 'er- wijl dit op den wedstri-jd2.3 punten was. De volledige uitslag volgt hier: 1ste prijs 258 punten benevens wissel-rozen- prijs „Willem Teil", Delft. 2de prijs 217 punten V. Z. O. S. Santpoort. Rozenprijs, 8 rozen „Qaud-ius Civilis" Am sterdam. lste personeeleprijs 53 punten, Van Tilburg, Amsterdam. 2e personeele prijs 52 punten Van Hasselt, Delft. Rozenprijs 3 rozen, Mastenbroek, Delft. Kampioensprijs 707 punten Willem Teil, -Delft. Muziekuitvoering. Onder gunstige weers omstandigheden g-af de harmonie „Soii-e Deo Gloria" Dinsdagavond een concert op 't terras van Café Zomerlust. Op keurige wijze wer den een aantal nummers, waaronder die van het „Wilhelmin-a"-concours vertolkt. Te betreuren is het dat door de musiceeren- den niet wa-t hooger eischen worden gesteld betreffende de plaats. Het is bijna niet moge lijk meer om in ons dorp te genieten- van musikale kunst aan of in de onmiddelijke na bijheid van den Rijksstraatweg. H-et verkeer is zóó hinderlijk dat men he't schoone van zoo'n avond niet voldoende kan wa-ardeeren. H-et woningbureau „Mercurius" alhier, door de algemeene malaise tot stilstand gedoemd, 's wederom herleefd en wel in gereorg-a-nseerden vorm. Voo-r nadere bijzonderheden verwijzen we naar en desbetreffende annonce in dit num mer. De speldjesverkoop ten behoeve van het Witte Kruis, welke tijdens het groot nationaal concours te Santpoort bij de feestgangers ge houden werd heeft total opgebracht f 131.32. T O O N E E L, DE PLANNEN VAN COMOEDIA. Het tooneel'gezelschap Comoedia doet in het Augustus-nummer van zijn orgaan enkele me- dedeelingen over de ondervindingen in het verloopen- seizoen en ver-telt van zijn plannen voor het volgende. H-et finacieele en artistieke succes van voor stel ingen bleek zeer verschillend. Het fijnere werk van Schn-itzler (Intermezzo) en Lord Dunsany (De lach der Goden) werd nog 1-ang niet voldoende gewaardeerd, terwijl daaren tegen Shaw (Pygmalion) en- Guitry (Een Spel- den-raapster) zich in de gunst van het groote publiek mogen verheugen. Het geestige maar wel even scherpe wer.k van den Italiaan F-or- zano (Madonna Ore-tta) en de meer gemoede lijke ironie van den Engelschman Milne (De jaren der Rc-mantiek) werden vriendelijk geac cepteerd, de glimlachende, fijne en- typisch- Fransche weemoedigheid van den jongen An- toine en Maxime Léry (Mallemolen) niet vol doende meegevoeld. Al was het financieele resultaat van het ai- geloopen seizoen onvoldoende, besluit h-t overzicht, in andere opzichten hebben wij re den om tevreden te zijn met de bereikte re sultaten, die ons moed geven het niewe sei zoen in te gaan. Aangaande het komende seizoen vernemen wij, dat een opvoering zal word'en gegeven van „Zes personen op zoek naar een auteur", van den Italiaanschen schrijver Pirandello, en .Different", van den A'merkaanschen schrijver O'Neil. Verder overweegt men het opvoeren van het blijspel van Shakespeare en Molière, terwijl voorts o.a. werden genoemd: „Komödie der W-orte" door Arthur Schnizler, „Elga" door Gerhart Hauptmann, „11 ventaglio" door Carlo Goldoni. „The return of Peter Grimm" door David Belasco en1 „Bouwmeester Solness" door Hendrik I-bsen, benevens eenige moderne werken, waarover nog onderhandelingen gaan de zijn. BURGERLIJKE STAND. van Vrijdag 17 to-t en met Donderdag 23 Aug. Geboren: z. van P. Fris en B. M. Ronde; d. van R. H. Ohristoffels en M'. P. Vendel; d. van S. de Clerq eni Jhv. A. D. L. van Lenne-p; d. van P. Vermeer en J. de Hullu; z. van A. Lemans en M. E. Bethmer. Ondertrouwd: B. Carp en M. J. M. Moltzer. Getrouwd: J. Kuijl en B. Lammers. ■Overleden in het Prov. Ziekenhuis nabij Santpoort: M. Vlulgt, 61 j. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: P. v/d W-erff, Bloe- mendalscheweg 98 Bloemendaal, een zwem- kaart; Winand, Koeppellaan 2a Bloemendaal, een zilveren armband; van der Werf. Rollands laan, -O'verveen, een 'bruin lederen handtaschje; Boekelaar, Hoogstraat 18 Haarlem, een bont; S. Ruiter, p/a Kruit, Zeestraat 23 Zandvoort, een damestasch; H. v. Steen-is. Bloemen-daal- scbc'weg 207 Ovenveen-, een- por-tem-onnaie, waarin abonnement van Stoop's Bad; E. Smits Schulpweg 6 Aerdenhou-t, een lederen dames ceintuur; Kesselaar, Schollemeesterstraa-t 65, Zaandam, een gouden ring, -gemerkt J. S.; O. Horn, Rollandslaan 9 Overveen, een gum mi-jas; aan het bureau van politie te Over veen, een sleutel, een- knipmes, een: portel monnaie, een- sleutel, een nummerplaat, een gouden ring. -Komen aanloopen bij: Verbruggen, v. Vol- lenhovenlaan 24 Aerdenhou-t, een Iersche setter.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1923 | | pagina 5