immw Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bioemendaal, Overveen, Aerdenhout, Vogelenzang, Jan Gijzenvaart en Santpoort flAARLEMSCHE BANKVEREEN1GING Mmm De Jubileamslllm De Letterkunde Gehuldigd Fotografisch Atelier RIGHE" er.H0utstr.i69jei.3472 Drogisterij Fa. Haaks CINEMA PALACE De Oesterprinses ,Stoutertje". De Aanhouder wint Groot Feest'Matinée Uitgave van de Vereenigde Drukkerijen, Bioemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: De Genestetweg 23. - Tel. 2 2 003 Aardige Kinderopnamen bij 1* IIV^B li» elke weersgesteldheid Qiroverkeer door geheel Nederland ^BEHANGER!' Telef. 3824 Telef. 3824 Plaatselijk Nieuws. 17e JAARGANG No. 36. BLOEMENDAALSCI WEEKBLAD Voor een half jaar Dit nummer bestaat uit vier bladzijden. Advertentiën: 15 cent per regel, bij afname van 500 regels of meer korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 10 regels 1.elke regel meer 10 cent. Tusschen den tekst of op een bepaalde plaats speciaal tarief. Is het geen onrecht, dat in dezen tijd de beschaafde, de ingetogen levende sa- menlevingsmensch, wordt getyranni- seerd door den barbaar van allerlei ga ding, den vlegel in al zijn verschijnin- gen? Corn. V e t h, O. ZOMER! O zomer, met uw lokken, glanzend gouden, En met uw oog-en blauw gelijk de wanden Van 't rondend hemeldak, en sneeuwen handen, Die bloemenslingers slanki gebogen houden! Wier geurige adem zucht, door rijs en wouden, En gloeien wekt, waar zielen wieken spanden, Tot die miljoenen traan en leed verbanden En lachten, of zij nimmer weenen zouden. Gij juicht', o zomer! in mijn zielsverrukken, Toen mij uw armen en Mathilde ontvingen, En gij voor mij uw wereld scheen te smukken! Gij zaagt de vreugdetranen 't oog ontspringen... Maar 'k hoorde uw zangren 't lied des lijdens zingen, Toen ze op heur hand den scheidenskus liet drukken. Gedichten. J. PERK. Een merkwaardigen middag hebben verleden Zaterdag de genoodigden bij de officieele opening van de Tentoonstel ling voor Letterkunde beleefd. De Haag- sche raadzaal was, naar Bernard Can ter, gezeten aan de rechterhand van den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, opmerkte, het „huis des dichters" geworden. En de overheid, bij monde van genoemden minister en van den burgemeester der residentie, spraken vriendelijke woorden over de geestelijke werkers, wier arbeid door het groote publiek niet voldoende als „arbeid" wordt gewaardeerd. „In boeken, tijdschriftartikelen, soms in dagbladen", aldus burgemeester Pa- tijn, „plegen de auteurs hun schoonste gedachten neer te leggen. Nu hopen wij maar dat die schoonste gedachte dan ook door het publiek begrepen en gevon den wordt. In een zijner brieven verge lijkt Vincent van Gogh de kunst met een rookpluim uit een schoorsteen. Het vuur dat echter in des kunstenaars ziel laait, wordt niet gezien. Deze tentoon stelling zal u dat óók niet rechtstreeks doen zien, maar zij kan een middel zijn dat u nader tot het wezen van den kun stenaar voert. Zij kan bijdragen tot de kennis der ontstaangeschiedenis van een boek". Minister de Visser verklaarde, gaarne deze tentoonstelling te hebben willen openen, omdat zij een stuk nationaal cultuurleven te aanschouwen geeft, en bovendien, omdat de Nederlandsche letterkunde en de letterkundigen nog niet op waarde geschat worden. „En onze letterkunde „aldus de mi nister", „verdient aller aandacht. Ziet men in het buitenland allerwegen in vloedrijke letterkundige genootschap- Pen en salons, waar de letterkunde wordt aangemoedigd, door de beschaaf de landgenooten en de overheid, hier zijn deze milieu's zeldzaam. Dat bewijst de geringe erkenning der huidige letter kunde. Het komt haast niet voor, dat een Nederlandsch letterkundige populair wordt in den besten zin des woords. De bewondering blijft meestal in kleinen kring. De letterkunde en de letterkun digen op een hooger niveau van alge- meene belangstelling te voeren, ziehier BLOEMBNDAAL Giro-opdrachten vóór 3 uur in ons bezit ('s Zaterdags vóór 11 uur's morgens) worden nog DENZELFDEN DAG DOOR ONS BEHANDELD zonder berekening van kosten. Giro-biljetten zijn KOSTELOOS verkrijgbaar in boekjes van 25 of 50 stuks. Rentevergoeding op giro-rekeningen tans V2 Bloemendaalschew. 301 Overveen. een arbeid, die ik mij in mijn tegenwoor dig ambt van minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen tot taak heb gesteld". Merkwaardig zijn de woorden, waar mee de dichter Boutens als voorzitter van de Vereeniging voor Letterkundigen den minister beantwoordde. Na hem te hebben dank gezegd voor zijn vrien delijke toespraak, zeide de dichter o.m. het volgende: „Deze literatuurtentoonstelling heeft plaats onder het bewind van den Neder- landschen minister van Kunsten en We tenschappen. Hij is het geweest, die in de dagen van den oorlog begonnen is kleine subsidiën beschikbaar te stellen voor de verarmden onder ons. Aan deze daad, dat weet ik zeker, heeft hij alle vreugde beleefd. Want het is hem wel gebleken dat de arme Nederlandsche schrijvers geen overdreven eischers zijn, maar dat hier met bescheiden on dersteuning een heerlijk volksbelang in gezond leven kan worden gehouden. Van water en wind, die in Holland voor niets te krijgen zijn, kan zelfs de Ne derlandsche auteur niet leven, maar van water en brood leeft hij met genoegen. Nog critieker dan bij de instelling der subsidiën is onderhand voor hem de toestand geworden. Vele der bemin naars en koopers onzer boeken zijn zelf verarmd. De bevolkingslagen die tot nieuwe welstand zijn gerezen, blijken meer behoefte te hebben aan de luid ruchtigheid van motorlawaai dan aan de stille aandacht van den overgegeven le zer. Van onze meest gekochte en ge vierde schrijvers is de boekenverkoop in het laatste jaar met ongeveer 50 pet. gedaald. Het is mijn overtuiging, dat onze minister al het mogelijke zal doen om b.v. de ondersteuningen tot het dub bele van haar gering bedrag te brengen, zoodra dit maar eenigszins doenlijk zal zijn. Hij weet met hoeveel stille liefde en volharding door den Nederlandschen schoonheidschepper aan zijn latente werk wordt gearbeid en hoe langzaam de zuinig loonende erkenning intreedt". Het is wel treffend, dat zulke woor den van weerskanten gesproken wor den, zoodra voor het eerst in de geschie denis van Nederland overheid en letter kunde elkaar officieel ontmoetten. Te hopen is, dat het Nederlandsche publiek, dat ten overstaan van zijn stof felijke levensbehoeften zich niet door schrielheid kenmerkt, mede door deze tentoonstelling en door hetgeen bij hare opening is gezegd tot het inzicht zal OVERVEEN TELEFOON 956 ontwaken,dat ook geestelijke arbeid dient te worden betaald. Want ontstellend zijn soms de erva ringen ten opzichte van overigens alge meen ontwikkelde en vrijgevig levende menschen, die echter op het ééne door Charivarius in zijn „Leen-rijm" bezon gen punt ongegeneerd-weg, blijven zin gen het oude lied Van het schrijfsel profiteert men •'Aan den schrijver denkt men niet." Allicht zal de aanschouwing van den overtuigenden stapel bewijsstukken, in den Haag tezamen gebracht, den lezer (en leener!) van boeken onder den in druk brengen van den noesten arbeid, aan het schrijven voor het publiek ver bonden, en hem met Charivarius doen mijmeren: „Want de schrijver staat zijn werk af, Levert je zijn geestelijk goed; Is 't niet fair, dat jij van jou kant Hem zijn rekening voldoet?" C. BLOEMENDAAL. Jubileumfeesten. Be Etalagewedstrijd. Donderdagavond heerschte er om 7 uur reeds een gezellige drukte in ons anders zoo rustig dorp, en ge noten de etalages van de meeste winkeliers een ongekende belangstelling, hetgeen zij ten volle verdienden. Vele neringdoenden hadden kosten noch moeite gespaard om hun etalage al waar gelang de branche, smaakvol in te richten. Om 8 uur had in tegenwoordigheid1 van den burgemeester, Jhr- Bas Backer, in Hotel van Ouds het Raadhuis de installatie plaats van de Jury. ter beoordeeling van de etalage's, waar na zij ©m plm. half negen een begin maak ten met hun „verantwoordelijke taak". De winkels in Overveen werden het eerst beoordeeld. Vandaar trok de jury per versierde auto naar Bioemendaal, gevolgd door vele Overvpeners, die in Bioemendaal een kijkje gingen nemen. 'In Bioemendaal was de drukte nog sterk toegenomen. We mogen welhaast zeggen dat de geheele gemeente op de been was. De onderen verdrongen zich voor de etalages, terwijl 'de jeugd met het zoogenaamde ka mervuurwerk vele voorbijgangers den1 schrik op den hals joegen. Tot 10 uur hield deze drukte aan, Voor dien tijd begaven jury en mededingende winkeliers zich naar Hotel Vree- GR. HOUTSTRAAT 111—113 TELEFOON 671 HAARLEM Vanaf Vrijdag 31 Augustus een rijk gevarieërd feestprogramma Verschillende episodes uit het 25-jarig regeeringstijdperk van H.M. Konin- ningin Wilhelmina. Ieder rechtgeaard Nederlander is verplicht deze film te komen zien. Lachen. Als Hoofdnummer Lachen. HARRY LIEDKEen OSTI OSWALDA in de dolle klucht Groteske in 4 acten. Regie Ernst Lubitsch. De kleinste filmster ter wereld BABY PEGGY in de alleraar digste 2-acter Dolle klucht in 2 acten. Journaal - Trucfilm - Damesrubriek Dit feestprogramma zal de grootste attractie blijken te zijn van de Haariemsche JuUiieumieesten. Vrijdag 31 Aug. half drie Matinée. Zaterdag 1 Sept. j Zondag 2 Sept. vanaf 2 uur doorl. voorstelling. Maandag 3 Sept.'s nam. half drie, voorstelling voor verpleeg den uit de Armenhuizen. Dinsdag 4 Sept. voorstelling voor schoolkin deren. Woensdag 5Septeinber half drie Matinée. Donderdag 6 September Aanvang half drie. burg, (waar in de gezellige achterzaal, met dito strijkje -op> den uitslag werd gewacht. Deze werd plm. 10 uur door den daartoe aangeaoch- ten voorzitter uit de jury bekend gemaakt. Het aantal prijzen was tot zes uitgebreid en werden als volgt toegekend: lste prijs gouden medaille, Gebr. Koebrugge, Bioemendaal. 2e .prijs zilveren medaille, Gebr. van Riessen, Overveen. ■2e prijs b. verguld zilveren medaille, Firma de Nijs, Bioemendaal. 3e prijs a. zilveren medaille, Gebr. van Riessen, Bioemendaal. 3e prijs b. zilveren medaille, fa. W. Beunder, Bioemendaal. 3e prijs c. zilveren1 medaille, fa Freudenborg Overveen.' Hopende dat de uitslag naar aller genoegen mocht zijn en dankend voor de deelname sloot de voorzitter de bijeenkomst. De inzet der feesten is schitterend geslaagd-- Vrijdagmorgen. De aangekondigde omme gang door onze gemeente door bazuinblazers en herauten in den vroegen morgen had op den vastgestelden tijd plaats, zoodat in die straten waar zij het eerst passeerden, de menschen uit hun rustige rust .werden1 opgeschrikt. Het w.is een eigenaardig gezicht in onze nog meti- schenlooze straten, en 'de stilte gaf iets indruk wekkends, terwijl het bazuingeschal er des te schoon,er door werd. Te 9 uur werd een begin gemaakt met de opstelling van de kinderen van alle scholen, ook volwassenen1 en twee muziekkorpsen in de Koepellaan, welke om 10 uur een aubade zouden brengen. Te 10 uur had de officiëele ontvangst plaats op het feestterrein van Burgemeester en Wet houders van Bioemendaal en verdere autori teiten, waarbij het lwoord, werd gevoerd door den heer Jhr. A,. W. G. van Riemsdijk. Door den heer Jhr. A. Bas Backer, bur gemeester onzer gemeente, werd in korte woorden, dank gebracht aan- ibestuurs- en com-

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1923 | | pagina 1