mm^mm mmm De Koningin van de Moulin Rouge WILD en GEVOGELTE P. van der STAD. Tel. 188 Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Vogelenzang, Jan Gijzenvaart en Santpoort Fotografisch Atelier RICHF"Gr.H0utstr.i69jei.3472 HAARLEMSCHE BANKVEREENIGÏNG Giroverkeer door geheel Nederland Drogisterij Fa. Haaks >BEHANQERf<L MEUBELMAKER! Tclef. 3824 Telef. 3824 Ruimte en Tijd. CINEMA PALACE Gemeentebestuur. De Minnaar-plaatsvervanger Een zeer interess. Damesrubriek lang voordat Columbus zijn ka droomde. zag de Indiaan een groote iet Oosten komen. Zijn vleu- uit, ver naar het Noorden en kracht en snelheid vloog rgaande zon toe, erbazing zag de Indiaan dien ïl komen en verdwijnen. Hij beteekende en zijn hart was Witte Man. Van het groote kwam hij in een kano vleugels. Met één hand wees lar den Grooten Geest en met ren, naar de Roode Menschen. klein plaatsje. Als hij maar ad om te zitten als de huid an was het genoeg, zei hij. oepen van den Grooten Geest ode Kinderen den Witten Man „broeder". Ze gaven hem de om vroeg. Ze gaven hem ook huid en wezen hem, waar hij en bij hun kampvuur, nam de buffelhuid. Hij be- le Broeders in den naam van est. Toen begon hij de huid kleine reepen te snijden. Toen in smalle reepen was ge- ze aan elkaar. Het werd een keken de Indianen itte Man een zitplaats aan het 3 lang en zoo breed als dit kon. Het kleine plaatsje, zoo iffelhuid, werd een heel stuk de Witte Man nog een plaats keer vielen de tenten en de Indianen er ook in. Hij een paar pijlschoten verder deden ze. e de Witte Man nog een zit- moest hij een grootere buf- Dezen keer reikte de buffel- er een deel van de jachtgron- ïplaatsen van de Indianen bij wat verder op. Weer kwam e achterna. lederen keer werd totdat de Indianen nog maar e hadden om op te zitten, zoo ;oen de Witte Man kwam. Als Vogel, die uit het Groote Oosten naar het Groote Zee- vloog; en hij dreef de In de zon opgaat tot waar zij het Oosten naar het Westen, buffelhuid. VERBRANDE KIP. een langen, drogen zomer in n van Amerika, ontstond er in een district waar gevestigd waren; het vuur jk om zich en vernieelde veel huizen en tal van bewoners ïde, omdat zij geen tijd meer een poos later door zoo'n ver- zag tusschen de puinhoopen dat op een zwarte kip leek, d zat. zag hij werkelijk, dat het lar dood; kop en rug waren ge- het dier zat op zoo'n vreem de vleugels uitgespreid, dat de met den voet aanraakte om te den er van was, rbazing kwamen er drie kleine r uit gekropen. de man, dat de moederhen in haar kindertjes met haar edekt en zich liever levend had dat haar kuikentjes prijs te erschroeiende vlammen. WIJSHEID. je moest een fiets koopen, gij naar de markt moet rijden, dingen zijn te duur. Voor 't p ik liever een koe, maar op een koe kunt ge de markt rijden! wel mogelijk; maar kan ik een KWAJONGENSGRAP. trron van een spoorwegstation een trein vertrekken zou, een den stationschef loopen. zijn twee mannen in den trein, hebben! riep hij. est even wachten en de kaar- Maar alles bleek in orde zijn nu die reizigers zonder chef den jongen toe, dien hij vlak bij den uitgang, comotief! riep de kwajongen, en hard hij kon. BEGREEP HIJ. /an een jaar of zes is verdwaald een agent van politie naar het :ht. Daar gekomen, vraagt de heet je? Wie ben je? Waar noemt je moeder je? Wat zegt je?" Maar op alle vragen blijft antwoord schuldig; men kan niet hoe hij heet. Eindelijk zegt de ,Zeg eens ventje, als je moeder roept om te komen eten, wat je?" Eensklaps wordt het ge in vreugdevollen blos verleven- roept hij uit: „Moeder heeft ik ben er altijd al lang begint". 17e JAARGANG ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1923. No. 38. Uitgave van de Vereenigde Drukkerijen, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: De Genestetweg 23. - Tel. 2 2 003 Voor een half jaar Dit nummer bestaat uit twee bladen, waarbij een Kindercourant. Advertentiën: 15 cent per regel, bij afname van 500 regels of meer korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 10 regels 1.elke regel meer 10 cent. Tusschen den tekst of op een bepaalde plaats speciaal tarief. Een ketting is nooit sterker dan de zwakste zijner schakels NACHT. De Nacht is nader dai de diag Tot Cods oimd'roomde, lichte heerlijkheid Verloren glorie uit een verren tijd, Toen ziel den Vader nader lag A'l moog de morgen zalig zijn Van zilvren dauw en vogelenlgezingt En zoet des m'idii-gs lbome mijmering, En schoonst de gouden avondschijn Op iedre blijde bloem valt wreed De schaduw van donkren naderenden dood1; O nacht, vergaat al smart eni vreaigdïgheid1 Het blinde jagen van den feilen1 tijd Voor diepe rust om eindloos schoon. En toch de luchters, die uw wand Verlichten met hun stralen flonkering, De nevien-ijle, verre schemering Van uw opaten, hemelband'. Al schoonheid' van uw starrig huis Is Oodlijk zaad gevange in donkere voor Zoo bergt een bonte schelp' voor 't luisterend oor Schuimen d'er zeeën groot gedruisch. Uit: P. Ottem, Verzem VERGROOTING KM II 8 1 REPRODUCTIES BLOEMENDAAL Giro-opdrachten vóór 3 uur in ons bezit ('s Zaterdags vóór 11 uur's morgens) worden nog DENZELFDEN DAG DOOR ONS BEHANDELD zonder berekening van kosten. Giro-biljetten zijn KOSTELOOS verkrijgbaar in boekjes van 25 of 50 stuks. Rentevergoeding op giro-rekeningen thans V2 Bloemendaalschew. 301 Overveen. Eenige weken geleden meldden de kranten, dat een Britsch-Indische prins in den trein tusschen Vlissingen en Berlijn was gestorven. Bij het lezen van dit bericht zullen de overgevoeligen on der ons terstond hebben gedacht aan het versje van Rosalie Loveling, waarin een meisje, de vensterluiken openend, op een grauwen wintermorgen vier sol daten met een kist voorbij ziet komen. Wien dragen zij zoo vroeg ten grave? Een vreemden knaapeen jong soldaat. De straat is leeg en toe de huizen, En niemand, die er achter gaat. r-~ J-gj'- Zoo ver van hiiis alleen gestorven In 't gasthuis van een vreemde stad, En onbeweend naar 't graf gedragen, Terwijl men ginds zoo lief hem had! Er ligt iets wreeds in zulk een sterf geval als dat van den Britsch-Indischen prins. Wie hebben hem bijgestaan in zijn laatste oogenblikken? Onverschil lig publiek, treinpersoneel, reizigers, die een taal spraken welke hij niet verstond en die hem aangaapten met blikken die hij niet begreepEn ondertusschen zaten daar ginds in het weelderig pa leis van het verre Indië de niets vermoe dende huisgenooten van den stervenden prins. De laatste oogenblikken van zulk een onder onbekenden stervende! Verbijste rend is de gedachte, dat de verwanten daarginds niets bemerken van dit on verwacht afscheid; dat zij juist mis schien bezig zijn met vroolijk spel op hetzelfde moment waarop een wegvlie tend bewustzijn hen gedenkt. Al be staat in sommige menschen het vermo gen, uit de verte mede te leven en op een afstand getuige te zijn van hetgeen een geliefd hart ervaart, deze telepathie behoeft niet wederzijds te zijn en bui tendien vergroot de ervaring van de ramp uit de verte het leed, omdat men in de onmogelijkheid verkeert, hem, dien men stervende weet, lichamelijk te bereiken. Afstand is, als men zich hiervan goed rekenschap geeft, een gruwelijk iets. Door ruimte gescheiden te zijn van ge- nooten, wiens bijstand men in een ha chelijk oogenblik behoeft; door ruimte onbereikbaar te zijn voor het liefheb bend oog, voor de troostende stem, voor het streelend gebaar. Afscheid nemen is altijd iets hart verscheurends. De trein rijdt weg en men staat plotseling eenzaam tusschen het gedrang op 't perron. Niet meer te kunnen spreken met den vertrekkende, wiens hartelijk woord nog naklinkt. Klonk het maar niet na. Want nu wekt de herinnering het besef van het gemis. Wij gaan verder, onze zaken roe pen ons. Maar waarom beschikken wij niet over de volle aandacht? De plicht van het heden lijdt onder de naklanken van het verleden. Wat uit onze oogen verdween, hechtte zich vast aan onze ziel. Hoe verder het verdwijnt des te angstvalliger klemt het zich vast in de herinnering. In onze droomen en stille oogenblikken herleven de schimmen van het weleer. Verwijtend kijken ze ons aan, omdat wij ze konden verloochenen. Ze lokken ons terug naar een tijd, die blijder, jonger en inniger was. Ze om singelen ons met beelden, die zoo sterk en zoo indrukwekkend worden, dat het heden er bij verbleekt, dat de toekomst alle waarde verliest. De tijd is een sneltrein; onverbidde lijk heeft hij meegevoerd alles wat in het weleer onze rijkdom uitmaakte. Wij trachten ze te hervinden, onze verloren levensrijkdommen. We ondernemen een bedevaart naar ons ouderhuis, naar een vroegere woonplaats, naar een plek vol herinnering. We sporen jeugdvrienden en oude kennissen op. Maar huizen en steden en menschen zijn dezelfde niet meer; alles is anders geworden; wat wij zoeken, is onherroepelijk weg. Onherroepelijk weg zal het uur zijn, waaraan wij ons later het hartstochte lij kst vastklemmen. Ook dit uur, alle uren. Ook tijd is, als men dit bedenkt, een gruwelijk iets. Wij menschen zijn, naar onze aard- sche verschijning, aan ruimte en tijd gebonden. En deze band is erger dan alle slavernijzij is, zooals de Fransche schrijver Barbusse zegt, het kruis der menschheid. Ruimte en tijd; „o, die twee dingen, zoo onzichtbaar en zoo waarachtig, die elkaar kruisen juist boven het punt waar wij ons bevinden", aldus kermt deze gevoelige ziel. „Wij OVERVEEN TELEFOON 956 zijn gekruisigd op den tijd en de ruim te". Wanneer wij, eenzame stervelingen, elkander niet in den geest mochten be zitten; wanneer ons het vermogen ont brak, met onze verbeelding te leven in verleden, heden en toekomst tegelijk; wanneer onze herinnering niet was de verzamelplaats, waarin dooden en leven den elkander zonder verwondering be groetten en waarin door landen en zeeën gescheidenen niet vertrouwelijk bijeen woonden, het leven zou ondragelijk zijn. Laat ons erkentelijk wezen, dat in het domein van ons bewustzijn een wijk plaats bestaat, waar de beide kwelgees ten den naar gemeenschap hunkerende harten, waar ruimte en tijd de toegang is ontzegd. C. Maandagavond ten 8 ure vergaderde de Raad onizer gemeente ten gemeentehiuiize. Voorzitter: Jllir. A. Bas Backer, burgemee ster. Aatiiweizig alle leden. PUNT 1. Verzoek beschikbaarstelling gel den voor den bouw van een R- K- Lagere school te Bloemendaaf. !De Voorzitter leest allereerst het stuik voor Ihellwelk aan alle Raadsleden is toe gezonden eni waarin duidelijk wordt uitgelegd 'hoe de Wet oip Ihet LjO- moet worden opge vat en vervolgens h.oe het 'verlooip is geweest van. deze aanvraag. S)pr- verleend daarop het woord aan de Raadsleden. De heer L u d e a (verklaart het niet eens te kunnen izijn met den schrijver van dit 'st'ulki, aangezien het aan duidelijkheid wel wu-t te wemsohien overlaat- Zijn iverdere bemer kingen komen echter te vervallen daar spr. geen kennis had genomen van de jongste wij zigingen in bedoelde wet. De heer O t t o betuigt zijn dank aan het Dagelijiksch Bestuur voor de medewerking, 'daar- de stukken' welke [betrekking hebben op dit punt tha'nls veel vollediger ter irtzage hebben gelegen. Echter 'wil spreker eraan toevoegen dat de s'tuikiken toch niet zóó vol ledig wareni, dat hij van principe kan ver anderen. En juist om dat principe gaat het tihsns, daarna pas komt de uitvoering. Dat B. en W,. imet de behandeling van dit stuk' ter tafel .komen, als de tijd' bijna verstre ken is, ts niet meer goed te 'maken en spr. 'blijft dit betreuren. Dat door die vereen'iging zal worden getracht op de voormalige bui tenplaats ..Dennenheuvel" een schoon geheel te krijgen, school, kerk, pensionaat, begraaf plaats ertz. is van die zijde volkomen te be- GR. HOUTSTRAAT 111—113 - HAARLEM TELEFOON 671 Vanaf Vrijdag 14 September Het grootste etablissement van Parijs in ons theater PARIJS BIJ DAG EN NACHT Het Nachtleven in Montmartre Wanneer de stad Parijs als ingeslapen lijkt dan viert DE KONINGIN VAN DE MOULIN ROUGE hare triumphen in het ongebreidelde nachtleven, als de muziek weerklinkt en de cham pagne schuimt Gedurende 4 weken werd deze film te Rotterdam voor uitverkochte zalen vertoond. Het is weer een van onze groote „Schlagers." Ons Bij-programma bevaf o.a.: Dolle klucht fn 2 acten. TEL. 188. OPGERICHT 1870. Poulardes Hazen Braadkippen Fasanten Soepkippen Patrijzen Eendvogels Duinkonijnen Talingen Reevleesch KLElNEHOU i STR. 136 HaARLEM grijpern, het is echter aan het gemeentebe stuur ter beoordeeling oif zij de plaats voor school wel zoo geschikt acht, als 't bestuur dier stichting doet voorkomen!- Spr. erikent dat door dat bestiuur thans zoo ongeveer aan de verschillende formaliejteni is voldaan, echter meent hij ten sterkste te moeten opkomen tegen de opvatting vani (het Bestuur dat het besloten heeft om op „Dennenheuvel" een school te stichten, want dat toch is in strijd imet de L- O. iwet. Dat besluit kan het niet nemen en wij heibben niet anders te doen meent spr. dan te zeggen: uitstekend men schen, jullie hebt dat besluit genomenf, ga nu ook je gang maar, doüh doe dan geen-beroep op de wet". N'aast dit toeziwaar dat door het bestuur dier stichting niet formeel juist is gelrandeld is het voor spreker de vraag of het gemeentebestuur verplicht is om' dit groote offer, 't betreft toch ruim 'f 60.000, tenwille van de speciale iw-en- schen van dit schoolbestuur te brengen. D» iwet geiwaagt er alleen van:, wanneer ouders var» minstens 40 kinderen, :het verlangen te kennen getven om foiizonder onderwijs' voor hun kinderen te krijgen, dat het gemeentebestuur 'venplicht 'is hieraan gehoor te geven, in de gemeente en op de wijze als na overleg het meest practisch zal blijken- Verder geeft de wet aan welke weg hierbij moet worden gevolgd. Dodh niet spreekt" dó - wet er van dat :het gemeentebestuur verplicht is aan alle speciale verlangens van een'school- bestuur te voldoen. S|pr. heeft bij de s'tuikiken een merikbvaar: digen, brief gevonden, n.'l. vanpastoor Wil- lenlborg, waarin deze verklaart dat imet het oog op de noodzakelijkheid van 'Katholiek onderwijs in Bloemendaal, doch tevens reke ning houdend met de geboden bezuiniging, hem het wenschelijtk voorkomt met den bouw

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1923 | | pagina 1