R D AG 5 EMBER enz. 1 HAARLEM TWEEDE BLAD if Camp. Krom 37 nest 17B., Tel. 3040 aanbevelend, g steeds Zomerprijzen Böttger Zn. Bioemendaalsch Weekblad" Zaterdag 15 Sept. '23. Raadsoverzicht. J.HENDRjK EORJOENS FCDTCBCöi LOöSCHC STRAAT ^9 ïs Antraciet che Antraciet ingen en Transporten oor Inboedels 9 -- BLOEMENDAAL mijn woord van eer, dat je op iden gerechtsdag gehangen zult e een kruisvuur van blikken tus- maar de kapitein gaf het zijn mes in de scheede en keer- zijn plaats, als een hond, die ndje, vervolgde de dokter, i nog maar te zeggen, dat, sinds r een kerel als jij rondloopt in er zeker van kunt zijn, dat ik en oogje op je zal laten houden, en dokter, ik ben ook overheids- soodra ik maar de geringste hoor, al is 't slechts een nieuw onbeschoftheid, zal ik maatrege- t je hier voorgoed onschadelijk je dat genoeg wezen. •nblikken later werd het paard reed hij naar huis terug. De echter dien avond, en nog vele a, rustig en bedaard. No. 38. j Eon dor' belangrijkste zittingen van den Ge meenteraad is vve'l 'geweest die van 4 Sep tember jd. Het afleggen van den eed tot tweemaal toe door 13 man, xlhen 'van de 15, 'zoodat men 24 ntaai dan zin moet acnhooren: Zoo waarlijk iheips mij God aiimachti'3, is niet zonder be te aktertis en geeft zeer zelker den indruk weer dat man iets op de schouders 'heeft 'genomen ,wat moeilijk te tillen is en waarvan de vei - antwoordelijkheid ontzettend groot is- Toch is dat inzweren voor mij iets stuitends. Die woorden, zoo veelzeggend, maken zóó'n indruk, dat imen zich toch afvraagt Ibij 't toonloos en koud hooren opzeggen van dit rijmpje, of het niet wensohelijker ware dat, zooais thans door drie personen werd 'gedaan,, de belofte: ,/IXt verklaar en beloof iik" werd afgelegd. De verantwoordelijkheid wordt er niet minder groot door. 't Is slechts een, for maliteit die '.men evengoed en allicht nog meer uit 't hart 'voorkomend in stand Ikan houden met de „belofte". De verkiezing 'van twee wethouders ging niet zoo vlug als de Voorzitter wenschte en wij wel hadden gedacht. De uitslag was im mers al bekend alvorens er gestemd was De Voorzitter wenschte de twee wethouders tegelijk te benoemen, om welke redenten we ten we niet, we veronderstellen om tijd te sparen. Dat .hierdoor een 'gedaohtewisselinlg werd uitgelokt die eenige tientallen minuten langer ophield dan het één voor één benoe men der 'wethouders kon geen 'verandering brengen, in de meeiiing van den Voorzitter. Deze meende n.l. volgens de wet te handelen, in welk geval Z-iEd. zijn meening niet zoo spoedig voor een betere geeft. Daar de heeren; Otto en, Schulz ook niet los lieten -wat izij z.g.n. in handen hadden, kregen we eerst een stumming orver de vraag of er I of 2 wethouders tegelijk gestemd zouden worden. Die uitslag bewees dat de meerder heid het met den Voorzitter eens was en op twee tegelijk wilde stemmen. Na de stemming kregen, we nog eens een nabetrachting. De iheeren Otto en Schulz deden een voorstel om de stemlming ongeldig te verklaren, daar niet was vast te stellen of de twee heeren 'welke ■de meeste stemmen op zich zagen vereenigd, de heer 'Laan kreeg 12 stemmen en de (heet Van Nederfnasselt 10„ den kiesdeeler wel had den gehaald. Er zijn 30 stemmen uitgebracht zegt de Voorzitter. Dan is 16 de meerderheid meende de heer Otto. Zoeik dat nu eens uit- De Voorzitter bracht daarom het voorstel der combinatie Otto-Sdhulz in stemming, welke tot uitkomst had dat de stemming geldig werd verklaard. Voor zoover wij hebben kunnen nagaan zijn in de omliggende gemeenten de Wethouders een voor een benoemd' geworden. Dat dit wen- soiielijk is bleek o.a. in Velsen waar bij de stemming van den derden Wethouder op een persoon 8 stemmen werden uitgebracht welke ook bij de tweede stemming zooveel stemmen op zich zag uitgebracht. Dit had ook bij de eerste stemming (het geval kunnen zijn- Waren deze drie wethouders tegelijk gestemd ge worden dan had men. driemaal dezelfde per soon cup een briefje moeten plaatsen, waardoor dan de geldigheid van het biljet zeer zeker zou 'worden betwist. Indien men op 'het! biljet inipiaaits van 31 maal 1 nasim schrijft voor wien is deze stem dan bedoeld? En, is het biljet dan wel geldig? Deize en dergelijke vragen ktwamen bij ons op toen wij overdachten, de wijze waarop in onize gemeente de wethouders zijn benoemd geworden en welke geldigheid o.i. terecht *erdt betwist. Het imoet voor den heer de Waal Malefijt een, ontmoedigend oogenfoliik zijn geweest toen l'Ü m-ar tweemaal zijn naam hoorde noemen. We wetten het wel tde verschillende fracties hadden van te voren de zaak al geregeld, doch dat veranderd niets aan het feit dat de heer he Waal Malefijt naar zijn beste weten de be langen der gemeente heeft behartigd, nooit geen, ernstige bemerikingen op zijn beleid zijn gemaakt en, thans van de 15 stemmen er maar 2 zijn die hem terug wenlschem, terwijl op de heer Otto, als nieuweling nou 3 stemmen wer den uitgebracht. 'Doch nocthmaals, het was gesneden koek dus ment had maar toe te bijten. Dij de ingekomen stukken 'kwam allereerst de mededeeling dat door het hoofdbestuur van de Huldigingsfeesten een oorkonde aan het ge meentebestuur was aangeboden, luidende: 1 er eere van 'het Vijf-eirtwintig-jarig Re geringsjubileum van, H. M. de Koningin heeft een breede schare van inwoners der Gemeente l'loemendaal zich qpgemaaikit oirn dit histo rische feit te herdenken. "p 3i Augustus en 1 September 1923 is de verknochtheid der Gemeente Dloememdaal aan bet Hlus van Oranje wederom ten duide lijkste gebleken. De feesten, hebben uitgemunt door gemeen- sclhaps- en broederzin- (Volgen de namen van den eere-voor- zitter en der leden van het hoofdbe stuur en der commissies). De Voorzitter verzoekt den, Raad deze oor konde te mogen omlijsten om hem daarna in de Raadszaal een plaatsje te geven waarmede de Raad instemde. Wat de oorkonde betreft, correcter zou men gehandeld hebben indien men de perscommis sie er had afgelaten. Een commissie welke n.iets .heeft gepresteerd, niet erkend is gewor den, behoeft ook niet op een oorkonde als een 'historisch feit vermeld te worden. De sciboolbouw op het landgoed „Dennen heuvel" ontlokte een gedachtemwisseling wel ke nu niet bepaald aangenaam was te noe men,. De heer de Roo van Alderwerelt opende de rij van sprekers. Deze llud eens zitten neu zen in de diverse handteekentnlgen, w.aaruit heim was gebleken dat er zelfs kinderen van 3 maanden o,p vermeld stonden. Dit mag nu voor de wet toelaatbaar zijn, voor een ernstige behandeling van deze zaak pleit het toch niet meende spr. hetgeen men hem niet tegen kan spreken. De bedoeling moet toch zijn dat in dien men om een school vraagt voor zijn kinderen, met name genoemd, die kinderen,- d-n ook ter 'school zullen kamen. 'De beer Otto had andere beziwaren. Deze „oude rot" 'in omdertwijszakien vergeef me de uitdrukking voelde wel dat de zaak niet geheel in oude was, dat ment de zaak niet goed onder den' knie had en ook dit wel een,s de rede kon .zijn dat men op het laatste mo ment k'wam aandragen met dit zeer belangrijk voorstel. iAjIs oud-Tweede Kamerlid zal hij wel eens voor andere vuren hebben, gestaan dan in de gemeenteraadszitting van Bloemendaal en het was dan ook niet te 'verwonderen dat hij zoozeer de Raadsleden, op zijn hand kreeg dat de Voorzitter maar voorstelde om Maandag avond opnieuw te vergaderen, wat met alge- meene stemmen werd goedgevonden. Wat in alle gemeenten om ons heen! ter ta fel is gekomen kon 'bij ons n,iet uitblijven, n.l. de schoolgel'dregeling imet de gemeente Haarlem. Het liep echter hier met een sissert af. De verordening welke in onlze gemeente thans van kracht is, is dusdanig vastgesteld dat alleen de kleine inkomens nadeel zouden ondervinden indien de regeling van Haarlem geldig werd verklaard. Door een kleine aan vulling zou dus deize zaak geregeld kunnen worden. Het kost dan de gemeente wel geid dochnu ja het geld moet toch rollen. Op de rondvraag stel ik me althans zoo voor, zullen Voorzitters niet erg verzot zijn Dan toch ,kan ,zoo ongeveer van alles gevraagd worden, alle mogelijke aanmerkingen kunnen worden, gemaakt en zoo men in den vorm1 blijft van den Voorzitter, moet de Voorzitter maar izien dat hij er een antwoord voor klaar heeft. Zoo werd hem ini deze zitting door den heer B'ormwater gevraagd of hij eietil brief :had ge richt tot de Erven, Van der Vliet, waarom hij dit had gedaan en of hij maar zoo vriendelijk zou 'Willen zijn deze terug te vragen. Dat 'zijn zoo ongeveer drie vragen! tegelijk Op de eerste kan imen zonder gewetensbe zwaar ja of neen ant|woorden, de tweede vraag wordt wel wat bedenkelijker, terwijl de derde vraag je de ."naren ten berge doet rijzen, al vorens er ja of neen op geantwoord te heb bent De kwestie beloofde eemigszins pijnlijk te zullen worden,, althans de heer de Waal Male fijt was reed's vertrokiken, de heer Luiden ver klaarde de vergadering te wallen verlaten ter wijl de heer Van Nederlhasselt verklaarde met vacantie t^ zijn geweest. Tenwijl diuis de drie personen die er het meeste van af wisten zich 'buiten de kwestie hielden, de leden, van de Grondcamimissie het liefst zagem dat de heer Bornwater de k.westie met den Voorzitter afmaakte,, en de rest er al heel weini'g vanaf iwist was het toch een kwestie welke allen aanging, n.l. of de Voor zitter van bet Dagelijkscb Bestuur of het Da- gelijksch Bestuur ze'lve, zich ontijdig mag men gen in zaken welke een derdiverse commis- siën i-n bethandeling hebben,, of buiten, hen om door genoemd Dag. Bestuur correspondentie jnag worden gevoerd met personen, of instel lingen waarmede een der Camtmissiën in onderhandeling is. De Voorzitter verklaarde in dit geval ter igoedertroww gehandeld te hebben, beloofde ,het schrijve tl te zullen terugvragen, terwijl de commssiën, welke in de volgende zitting zu.- len worden benoemd, door dit geval, verze kerd kunnen, zijn dat het Dagelijiksdh Bestuur geen dingen meer zal doen welke zij niet mo gen doen. OPMERKER. ONTVANGEN BOEKEN. Tob Nooit, door Jos. deA^ock, Uitgave van F. Luyten, 's Gravenhage. Ik heb een man gekend, die aan iedereen, met zorgen bij hem komende, het volgende toevoegde: „Je hebt dus zorgen! Wil je ze kwijt? Goed, luister dan!: Heb geen zorgen". Zelden had hij succes met zijn raadgeving, omdat hij slechts zelden begrepen werd en hij niet de kunst verstond, zich nader te verklaren. Ook de heer De Cock zegt tegen de tobbers: „Tob nooit", doch hij laat 't niet bij deze bloote raadgevingen blijven. In een gemakkelijk lees baar en vlot geschreven boekje overtuigt hij U van de nutteloosheid van het tobben. Iets nieuws of iets origineels heb ik in dit werkje niet kunnen vinden en toch heb ik het met genoegen gelezen. Telkens deed het mij denken aan de gemoedelijke hoofdartikelen die vele dagbladen des Zondags hun lezers voor zetten Men krijgt datgene te lezen wat men reeds lang weet en toch gevoelt men, hoe nuttig het is, dat het nogmaals gezegd wordt. Coué heeft een stouter greep en is originee- ler; Trine en Muiford gaan dieper; zij zijn genia ler en ontroeren U. Ze wekken den edelen mensch in U. De Cock legt niet zoo hoog aan; hij vertelt U, hoe ge gezond kunt blijven of worden, hoe ge gelukkig (in den zin van: tevre den) kunt leven, ja, zelfs treedt hij in concur rentie met Dalmeijers Instituut en vertelt hij U, hoe ge moet handelen, om goede zaken te doen. Het meest sympathiek is mij het hoofdstukje, door den schrijver genoemd: „Luchtkasteelen en mijmerijen". Uit dit hoofdstuk neem ik een fragment over, om den lezer het karakter van dit werkje te doen kennen: Daarom is het verstandig om niet hooghartig te glimlachen om de luchtkasteelen der jeugd. Integendeel moet men trachten voor zichzelf ook luchtkasteelen te bouwen! Dit is geenszins kinderachtig, want de toekomst bergt ten allen tijde voor een ieder zulke wonderlijke dingen in haar schoot, dat het bouwen van lucht kasteelen een bezigheid is, die door de feiten volkomen gewettigd wordt. Iemand, die zich aan het bouwen van luchtkasteelen overgeeft, zal dat vederlichte gevoel gewaar worden, dat ons in de beste oogenblikken van ons leven in staat stelt over bergen van bezwaren heen te stappen. Men raakt in een prettige en opgewek te stemming, die in staat stelt tot vlotten ar beid. De stemming, die men zich aldus bezorgt, is op zichzelf reeds van groote beteekenis. Want welk een groote rol speelt onze stemming bij al les wat wij doen! lederen dag kunnen wij dat op nieuw waarnemen. Wanneer men „met het ver keerde been uit bed stapt", of anders gezegd, wanneer men den dag in een onprettige stem ming aanvangt, dan kan men er verzekerd van zijn, dat allerlei kleine tegenspoeden en onaan genaamheden zullen volgen, die eenig en alleen het resultaat zijn van de booze geluimdheid. Met een variant op een bekende zegswijze, zouden wij willen beweren: een goed humeur is het halve werk! Men zorge dus zooveel mogelijk voor een evenwichtig en aangenaam gestemd humeur. Dat lijkt misschien gemakkelijker gezegd dan ge daan. Welnu, wij willen U een handje helpen 3 en geven U den raad eens te kijken naar de luchtkasteelen der jeugd, waarover wij het zoo even hadden. De luchtkasteelen toch zijn een machtig hulpmiddel om ons humeur op het goe de peil te houden. Hun waarde is inderdaad groot. Iemand, die niet vermag zich nu en dan te geven, die zich niet meer voor nieuwe en frissche idealen toegankelijk weet te maken, wordt maar al te lich het slachtoffer van tobbe rijen. Bij zoo iemand openbaart zich spoedig een geneigdheid om de dingen van den donkeren kant te bekijken en een sfeer van neerdrukken de gedachten om zich heen te scheppen. Dat is echter niet de gemoedstoestand, waarin men iets groots en goeds tot stand kan brengen. Want tobben heeft nog nimmer iemand in de wereld vooruit gebracht. Het is de meest nut- telooze krachtverspilling, die men zich denken kan. De denkkracht aan tobberijen verkwist, had voor iets beters kunnen zijn gebruikt. Daarom hoede men zijn idealen met de groot ste voorzichtigheid en stelle men zijn denken open voor steeds nieuwe idealen. Alleen reeds het denken aan een rooskleurige toekomst, voert ons nader tot de werkelijkheid er van. Men begrijpe echter goed, dat het geenszins onze bedoeling is het zwaartepunt van ons den ken naar de toekomst te verleggen, met ver- waarloozing van het heden. Rooskleurige toe- kcmstgedachten zijn onmisbaar voor een gezond menschelijk denken, doch zij mogen niet alle andere gedachten overheerschen. Anders zou den zij wel eens kunnen leiden tot een onrustig reikhalzen naar steeds andere dingen, zonder waardeering voor hetgeen het heden schenkt. Daaruit wordt dan licht een ontevreden stem ming geboren, die haar uitdrukking vindt in het onbehagelijke gevoel, dat de dichter zoo juist heeft gekenschetst met de woorden: „Wo ich nicht bin, dort 1st das Gliick!" Het komt er dan ook zeer op aan de juiste middelmaat te vin den tusschen een hoopvol denken aan de toe komst en tevredenheid of berusting met hetgeen het Lot den mensch voor het heden brengt. De groote fout van alle tobbers is juist, dat zij piekeren over hetgeen zij niet hebben, in plaats van blijmoedig te aanvaarden, wat hun wel is ten deel gevallen. Tevredenheid, met den vas ten wil en naar het betere streven ziedaar de sleutel tot veel levensgeluk. Men geve zich er te allen tijde rekenschap van, dat gedachten steeds aan de daad vooraf gaan, zoodat het voor het bereiken van een bepaald doel, steeds noodzakelijk is, vooraf krachtig aan de verwe zenlijking van het begeerde te denken. Dan zal men menigmaal wat eens een luchtkasteel was in werkelijkheid zien verkeeren. TELEFOON 2S2.J". JE ADRES voor beter Fotowerk Ralph Waldo Trine zegt ergens: „Een ge dachte goed of slecht een daad, later een gewoonte. Dat is de wet van het leven". Wij onderschrijven deze uitspraak van harte. Inder daad zoo rijen zich de schakels van ons leven aaneen. Eerst ontstaat de toevallige gedachte, die in ons brein wordt opgenomen en tot rijp heid gebracht. Op de rijpe gedachte volgt de daad. En als de daad eenmaal verricht is hoe snel ontslaat dan niet de gewoonte! Voorwaar, dat is de wet van het leven! In de spelling van het Nederlansch is de schrijver niet uitgestudeerd. Hij schrijft: „een booze geluimdheid" voor „boosgeluimdheid", „stijlte" voor „steilte", maakt geest (ziel) vrou welijk enz. Aan het slot van zijn boekje heeft de schrij ver een reeks opwekkende gedachten neerge schreven, waaraan hij de benaming „Lichtpunt jes" gegeven heeft. Het zijn aphorismen, waar van er op elke bladzijde twee in een omraming geplaatst zijn. Ze hadden, dacht me, iets pittiger kunnen zijn. Niet onaardig klinkt echter: „De optimist bereikt zonder zoeken wat de pessi mist zoekt zonder te bereiken". HENRI BAKELS. BLOEMENDAAL, Nabij het Paviljoen De Nieulwe Zeeweg stond een paard te grazen, aan een hoopje gras, dat -zijn baas voor iheïn 'had neergelegd. Blij dat hij even (bevrijd was van wagen en tuig at ■hij heerlijk aan het malsche gras. Toen 'zijn b as ;ziclh even verwijderde, ikiwam .het beest op een pracht idee ni om eens meer van de wereld te zien. Zonder veel moeite 'bevrijdde ■hij zich van het touw waarmede hij 'vastge maakt was en ging er van door. Halverwege Gverveen, .kjwictn de vluchteling eien agert tegen', die zijn plannen in de war wilde sturen en hem wilde grijpen. Dit gin:g echter niet en, voort ging het in de richtira Olverveen, waar 'het dier tenslotte toch in politiebanden terecht kwam, en aan den eigenaar werd teruggege ven. Een paar kooplieden! looipen hier langs de Ibufceni met stoffen- Vele memsc'hen werden door de lage 'prijs verlokt en kochten. Bij nader onderzoek bleek het echter dat de stof fen zoo goed als onbruikbaar waren- Men, zij met dergelijke aanbiedingen oip zijn hoede. Op den Bloeimendaalscheiweg kwaim een fie'tsrijd'ster zocdanlig te vallen, dat genees kundige hulp noodii'g w'ais. Nadat deze haar 'verleend wa's, kon zij te voet haar woning bereiken. OVERVEEN. Ongeval Ztonidaigimiiidüag 'waren tw,ee jon gens op dien Zeeiweg malbij 'het Bloemend,aal- scfe strand achter op een rijtuig' geklommen. Eén van hen', een jongetje van- izeis jaair kwalm met zijt» been tusschen 'de spaken van een, der 'wielen,, waardoor dEit lichaamsdeel totaal werd verbrijzeld. Dcior Dr. Veen werd het knaapje rvoforltooipiiig verbonden!. Daarna weird liet per panfficulèfë auto naa,r het St. 'Elisa beth's igdsttouiis te Haarlem overgebracht. AERDENHOUT, Voor het examen bloemisterij, dat te Frede- riksoord iis afgenomen,, is geslaagd de heer Joh. Steeni, alhier. VOGELENZANG. Jubileumfeesten. Otmd'er buitengewoon mooi zomerweer be gonnen Maandagmorgen de feestelijkheden. Oim 8,30 uur 'waren de schoolkinderen, o.p- geistelid. De opening had plaats door den bur gemeester Jh,r. A. Bas Backer in tegenwoordig heid van het 'hoofdbestuur der jubileumfeesten in Bloemendaal en eenige raadslieden,. Door Jlhr. A. W. Gt van Riemsdijk werd een hartelijk woordje tot de kinderen 'gespro ken, waarna de optocht aanving door 't dorp, voorafgegaan door een' izavental herauten en gevolgd' door het muziekkorps naar het feest terrein. Daar zongen de kinderen eenige liederen, waarna id'e wedstrijden een aanvang namen. In izeverx 'groepen waren de kinderen naar leef tijd' verdeeld» oimi naar de prijzen t,e kampen'. Zij iwerdeni onthaald op allerlei lekkernijen', waarvan .een 'gretig 'gebruik wend gemaakt» Inmiddels verrichtte de lucht-acrotoaat Boston b e w o rade renisw aa r dig© to e ren.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1923 | | pagina 5