de goedkoopste. LINCOLN de meest volmaakte. DERDE BLAD. Importeur: N.V. Haarlemsche Auto Centrale, Stationsplein, Telef. 1094, „Bloemendaalsch Weekblad" Zaterdag 22 Sept. '23. Plaatselijk Nieuws. BLOEMENDAAL. O VERVEEN. VOGELENZANG. ONTVANGENBOEKEN. GEVONDEN VOORWERPEN. No. 39. B. V. C- „Bloemendaal". Zondag 23 Sept. Concordia 1 (Delft)Bloemendaal I, vertrek trein 11.23 Haarlem; 10 uur: Bloemendaal II 0. H- S. t; 10 uur Haarlem 6Bloemendaal III. Voor het 4a elftal, waarvoor de competities 30 Sept. aanvangen, wordt een vriendschappe- li;. e wedstrijd vastgesteld. Allen worden 'er aan iherinnerd, dat bij even tueels verhindering van .mede-spelen, bet be tredende berielit- zoo spoedig mogelijk mo't worden gezondst] aan den heer J. Beyk, H-eimstedeplein 37, Heemstede. Zondag a.s.gaat it stpel weer beginnen. Dan wordt 't weer ernst. Het competitierad wordt door Tonny Staal in 'beweging gebracht en Koning Voetbal g-aait -heersChen over de sport velden met onbeperkte macht. Wat zal dit seizoen- voor „Bloemendaal'' brengen? Zeker is 'het, -dat de ré-entrée in de tweede klas .geen herhaling zal zijn van het débacle-seizoen 191112. Toen immers werd begonnen me;t een verzwakt elftal, geen scihim van de ploeg die 't ivorig seizoen het kampioen schap won, nu staat 't zelfde elftal Maar, dat ons zoo -groote voldoening -schonk in de afga- loopen- speel-periode! Even zeker is heit echter, dat er hard. ze.r liard gewerkt- zal moeten -worden, -om deze voor spelling waar temaken. Een beschouwing van de elftallen, die onze tegenpartij zullen zijn, zal ons dioen zien. dat we in een der sterksfe aideelingen otideft»etocacht zijn. „Bloe-men-daal" is ingedeeld in de 2ide kl-asst A der 2e afdeeling N.VB. met de v-olge-nde vereenigingen: A.F.C. '(Amsterdam)Zan.l- voort; A.D.O. (dén Haag); Xerxes (Rotterdam) Sohoten-; B. -M. '"Tv (den Haag); Concordia (Debt); Neptunus (Rotterdam) V-V.A. (A'dam). A.F.C. de sympathieke AimsterdamsChe ploeg is nooit een der -uitverkorenen van „Fortuna" ■geweest Nog twee jaar geleden eerste klas- ser, scheelde het'niet veel, of aan 't eind va;i het vorig seizoen -was degradatie n-aar de 3de klas haar deel. Benige gelij-ke spelen redde haar echter. Toch is haar spel beter, dan dit resultaat doet vermoeden. Heit elftal bestaat uit jonge enthousiaste' spelers. De uitblinker is de doelverdedig-er, Dim Versluys, die én als half-back én als keeper, een gewestigden naam heeft. Over Zandvoorit. kunnen we kort zijn. We kenm-en. de .geschiedenis van ide kustbewoners, een unicum op dit -gebied. In vier ja-ar tijds braciht zij heit van Zë klasse -Haarl. Voetb. Bond tot kampioen van de 2te'Masse N.VJB. en slechts eenige ongelukkig gespeelde promotie-wedstrij den klapiten haar de/ deur tot het Eldorado der voetbal-wereld -dicht. A.'D.O. o.i. de cl-pb .met de -grootste kansen voor het kampioenschap -der afdeeling, is een der drie, gedegradeerde Overgan-gers- Hoe dit elitah speelt-, bewijst 'tiaar optreden in 'de zil veren-bal- wedstrijden der laatste -weken, toen zij achtereenvolgens .de eerste iklassers Exsel- sior en Quick (den .Haag) sloeg; V.O-C. de gerouitineier.de oude ■Rotterdamsche vereen-iging wist in de demi-finale met -slechts 21 te win nen. Commentaar is ov.erbodig. De gebroeders Tap in de voorhoede zijn hier de gevaarlijke menschep. -.?? Xerxesbehoorde Vorig jaar tot -de can-di- daten der eerste plaats. De nek-aan-mek-race met A.L.C. liep ten slotte in 't voordeel- der Leidenaars af, maar de blauiw-witte Rotter dammers zullen weer een hartig woordje in deze competitie -meespreken. Door vérlies van eenige der beste spelers Kil Schoten" dit jaar'.niet tot de sterksten behooren. De voorhoede, steeds een zwak punt van- deze ploeg, presteert- -weinig; de achterhoede daarentegen- met IWeenhorst en Klein, zal inmaakpartijen voorkomen-. Dit on dervond ,jBloemendaal" in de serie-wedstrij den te Bussum, waar we ons, niettegenstaande een uitgesproken meerderheid slechts met een 1—0 overwinning moesten -vergenoegen, B- M. T. dat -dit jaar voor 't tweede jaar m de 2de klas uitkomt, is een uitstekend .ge organiseerde vereendging, die over veel en uit stekende reserves beschikt. De kracht van 't e'ftal schuilt -in de reehterwing die uit twee snelle spelers bestaat, bei-den in -st-aat voor doelpunten te zorgen. Concordia, de clulb van Jan Tlhomee is dit war versterkt met Diepenveen (ex D.F.C.), csterm-an, (ex Z.V.V-)\n Bunin-g (ex Vitesse) Of dr. Tihomee geregeld uit zal komen is niet zcKer. Een versterking -lijkt 't ons niet, aau- sezïen- „de tijd van gaan" voor dazen speler allang aangebroken is. 'Neptunus" werd ook vorig jaar kampioen ^er afdeeling (derde klasse), en verkeert dus ln t zelfde geval als „Bloemendaal", met dit verschil, dat ze - vele jaren achtereen tweede vlasser was en zich dus -beter in -haar -omgeving 'huis zal voelen. Toch -achten -we haar niet als een der sterksten en gelooven we dat -ze in „Bloemendaal" haar meerdere zal moeten er kennen. Ten slotte V. V. A. mede een -gedregadeerde Over-g-an-ger. V.V.A. zet-te 't seizoen goed in, door -den „Arol" beker, -door A.F.C. uitgeloofd te winnen in den eindstrijd tegen een sterk „Ajax", dat echter geen voet a-an den -grond kreeg tegen -haar rood-zwarte st-adgenooten. Ze heeft in Ooihen- (doelverd-ediger) en Drijfhout (links .binnen) twee schitterende spelers, lie hun sporen -in de eerste -klasse verdienden. Rusumeerende komen ,we tot de conclusie, -dat A1D.O, V.V.A- en Zandvoort tot -de sterksten behooren, Xerxes, BjM.T-, Goncordia en Bloe mend-aal de middenmoot zuien vormen en Schoten- met Neptun-u-s om de laatste plaats zullen- vechten. M-ocht dit inderdaad waar blij ken te -zijn, dan imogen we, -wat onze pl-aats- genooten betreft, tevreden .zijn. En nu Zondag er op los. Bloemendaal -gaat te gast bij „C-on-cordia" in Delft. Waarschijn lijk g-_a-n -de witten volledig -weg, 't spelen van Bakker is echter niet ze-ker, wat een geduchte handicap zal zijn. Go-od luck jongen-s! en den-k er ,aan: Een goed begin is het halve werk! Herinnering jubileumfeesten Als aandenken aan de gehouden julbileu-mfeesten .heeft het hoofdbestuur aan allen -die Ihun- .medewerking -hebben- verleend en ook aan die Commissie leden- die ihun medewerking niet hebben ver leend een re-productie ivan -de oorkonde doen toekomen, welke aan ihet -Gemeentebestuur is aangeboden. Feest Provinciaal Ziekenhuis. Zater-dag j.l. (15 September) was -het feest voor de patiënten- van -het Provinciaal Ziekenhuis, H-e-t fanfare corps „Oefening ikweelk-t Kunst" Ih-ad het leuke plan bedacht een- Festival te doen houden ter gelegenheid -der Jubileumfeesten. Zes vereeniginigen hadden aan de uitn-oodi- gireg gevolg gegeven-, n.l. -Harmonie Crescen do" ui-t Haarlem-, „St. Gaecili-a" uit Sdhoten, „Crescendo" uit Spaarndaim, „Kunstkring" uit Spaardam, „Door inspanning 'Uitspanning" van 't Provinci-aal Ziekenhuis „Duin en Bosdh" en „Sursum" uit onze gemeente. Te ihalf vier begon -men met een -marsch door den prachtigen. tuin, -langs de inrichtingen, zoo dat o-ok de bedpatien-ten kon-den genieten van de im-u-ziek, welke -door 7 kor-psen tegelijk werd gegeven. Daarna -w-erd 't Festival gehouden tussChen de „Twaalf Apostelen", Ihet bekende plekje nabij 't Meertje, -hetwelk door en'ke'e honderden werd bijg-eiwoond. -Nadat „Oefeninig kweekt Kun-st" en .Door In-spanning Uitspanning" beiden 2 nummers ge speeld hadden werd er -pauze geblazen- De mu- siceeren-den werden- onthaald in- de ruim-e iza-al Musis Sacrum. Hier nam de geneesheer-directeur 't woord en in een -doorwrochte rede, izooa-ls alleen een dokter, -die zelf de muziek psychologisch fijn aanvoelt, ze uitspreken kan, izet-te ihij de betee- -ken-is van dit Festival ui-teen. Hij -schetste de uitwerking, welke de -harmonie, 't timbre en 't rythme -op den geestelijk onevenwichtigen men-sdh Ik-unnen hebben en -wees zijn toehoor ders op de waar-de, welke hun- muzikale presta ties inzon-derhei'd in deize omgeving kunnen en ongetwijfeld -zullen gehad hebben- .-Daarna reik te ihij met -een toepasselijk w-oord aan -de voor zitters der -vereeniiginigen een fra-aie -herinne- ringsmed-allle uit, toonde de kostbare prijzen een piston en- een trombone, welke later zouden verl-oot worden en -scihonk aan 't eigen- -muziek korps -mede een mooie verguld 'zilveren ge denkpenning. Na de pauze -liet-en -de 5 resteerende vereeni- yingen .zich ihooren,. Hierna kregen we -de verloting der muziek instrumenten. Sursum uit Bloemendaal en St. Caecili-a uit Schoten -waren de gelukkige prijs- winn-ers. T-ot slot het vuurwerk. H-et was werkelij-k de moeite waard dit ibij te wonen. -Het Meertje leende -zich hier-toe prachtig en de patiënten genoten zeer. Te half e-lf w-as dit prachtig feest geëindigd. De o-pzetters van -dit feest kunnen -met voldoe ning aan dezen dag terug -denken. De Haarlemsche Zwem-Poloclub H. V. G. B. Naar wij vernemen zal H. V. G. B. oo-k ge durende dezen winter des Donderdags zijne geregelde oefenavonden houden in Stoop's Bad. Tergelegenheid nu van de opening der win- t er campagne zullen o-p Donderdag 4 Oct. a.s- eenige Po-lowedstrijden gehouden worden van een gecombineerde H. V- G. B.H. P. C. ze vental tegen een, combinatie van afd. A. der Haarl, Polocompetitie en een wedstrijd van een tweede combinatie der afd. A. Haarl. competitie tegen de sterkste ploeg uit afd, B. van genoem de competitie. Na afloop -hiervan ligt het in het voornemen van het -bestuur der Haarl- Competitie op cenigszins officieele wijze aan -de Kampioen clubs der Haarl. Competitie der in he-t afgeloo- pen seizoen gewonnen -medailles uit te reiken. Verder besloot het bestuur van H. V. G, B. om ter gelegenheid van het Winter Zwem-sei- zoen ein-d October een grooit Zwemfeest in Stoop's Bad te organiseeren waarbij de mede werking aan vele -krachten buiten Haarlem zal worden gevraagd en -bereids toegezegd is. Er staat ons dus n-og veel schoons op het gebied der mooie en nuttige Zwe-msporit :-e wachten. Bij -de ihuis-zoeking, welke ,door de recherche gehouden is in de percee-len aan het Donkere Begijnhof, 'in -verband met de beroovimg ivan f 2000, zijn in de kolenbergplaats stukjes plank gevonden afkomstig van ge-merkte sigaren kistjes, -benevens versdhillende -gou-den en zil veren voorwerpen. De recherche heelt -deze voorwerpen, die vermoedelijk van diefstal afkomstig waren, in beslag genomen en spoedig bleek haar uit destijds van de politie te Bloemendaal ontvan gen berichten, dat de mer-ken van de -kistjes sigaren, die ontvreemd zijn uit de kiosk aan den Zeeweg te Bloemendaal. Een ,der aangehoudenen Van A. bekende bedoelde goederen te hebben -gekocht en wel ivan izekeren R., een bekende van de politie. -Daarop is deze R. -door de recherche gearre steerd en (hij -bekende tegelijk -met andere ka meraden den bedoelden diefstal te hebben ge-pleegd. De andere gnoemde-n zijn toen even een-s gearresteerd, waarna allen 'gezamenlijk aan de Bloemendaalsche politie zijn overge geven. Thans restte nog de taak de henkomst uit te vinden van -de gouden en zilveren voorwer pen. Bij een, verhoor -van een der bovenge noemde verdachten door de Haarlemsche re cherche te Bloemendaal, bekende hij een in braak geplee-gd te hebben in een tijdelijk on bewoonde villa aldaar. De gouden en zilveren voorwerpen -waren va-n de-zen dl fstal afkom stig. Toen ter -plaatse een, onderzoek werd inge steld, de bewoners zijn- -n-otg altijd afwezig, bleek er werkelijk een inbraak ge,p' egd ,e zijn. En zoo is dan tenslotte ook, van -deze inbeslag -genomen voorwerpen- de herkomst vastgesteld. Men schrijft on-s: De Zandtrein aan den Jutiaiiaweg stopgezet, iM-aanda-gochtend -kwam -de uitvoerder van den heer Blankevoort en deelden- den werk lieden -mede, dat de loonen van af heden wa ren verminderd en voortaan zou worden be taald f 0,50 per uur of f 0.45 per ikar. Alh-oewel de -uitvoerder eenige weken ge leden over loonsverlaging gesproken- had. viel deze mededeeling hun koud op 't lij-f en- be sloten zij allen h-et wer-k niet uit te voeren en legden -het sahopje er bij neer. Een onderhoud met den heer -Blankevoort werd niet toegestaan. Dien- middag had de heer Blanke-voort een conferentie met wethou der Van Nederhasselt. De werklieden -hadden even-eens des avonds met de Wer-kloozen-Comr missie een onderhoud hetwelk weinig resultaat had. Dinsdagmorgen vergaderde de werkloozen- Coromissie met den Iheer 'Blankevoort en werd er -besloten om op de oude voorwaarden n.l. de putwerkers f 32.en -de stor-twerkers -f 24 per -week in te gaan. Voor de stortwerkers zou een- nadere regeling getroffen -worden. Met iit voorste-lwerden de werklieden in kennis ge steld en gingen hiermede accoord, zoodat Woensdagmorgen het werk -werd hervat en ■behoord de.ze staking, hoewel slechts voor een paar dagen tot het -verleden. Wij verstonden ons omtrent dit berich met den heer Blankevoort, die ons mededeelde dat er van niet toestaan van een onderhoud geen sprake is. Hij ontmoette op straat de stalkers van plm. 25 in- -getal, waarvan er een daartoe aangewezen, hem wild'e spreken. Dit kon -de heer B. echter niet toe-staan, daar ihij er eerst met -z'n uitvoerder, die de zaak behandeld had, over moest spreken. Hierna zou hij onge twijfeld een deputatie van de stakers te woord hebben gestaan. Rijwiel ontvreemd. Maandag is uit een sdh-u-urtje in den -tuin aan den Duinvliedslaa-n van den werkman- Gra-man zijn rijwiel -gestolen-. iMen is -hier op een sluwe manier te werk gegaan. Aangezien genoemde G. ongeveer 50 -meter ivan de sahuur werkzaam 'was. De politie -stelt een onder-zoek in. De paddenstoelen vergiftiging. Onder zeer groote belangstelling werd op de afeemeene begraafplaats ter aarde besteld het -stoffelijk overschot van de edhtg-enoote en, ,het -dochtertje van -den heer B-ahm, -die (het slachtoffer zijn geworden van de -padden-stoelenivergiftiging. Om ruim half een kwairn de stoet op de -begraafplaats aan. O-p de lijkbaar van -medoer en dodhtertje la-gen rvele bloemen en kransen- Ook ihet zoontje en, de edhtgenoot, die nog -ver pleegd -worden in 'het Diaconessenihui-s te -Haar lem, iwaren bij de teraardebestelling aanwezig. De ,heer Bahrn was per au-to wan dr. Van- Aai-st uit Haarlem gehaald en werd weggebracht met de auto van j'hr. Van Sahuylenburgh. D-e -kinderen va-n de Openbare Lagere school waren met het onderwijzend personeel even eens aan de -groeve aanwezig. Op het graf werd door eenige kinderen een- krans ©elegd. Os. Plantien van de 'Baptisten-,gemeente te Amsterdam, ihield een lijkrede. Een familielid dankte rvoor de eer aan de overledene toewezen. Volkuniversiteit, Het programma van den- cursus 1923—'24 der Volksuniversiteit is verschenen. In een voorwoord wordt gezegd boe bestuur en on- derwdjs-comimi-ssie er naar streven-, het p-ro- g-raimma zoo in te richten, dat zoo-veel mogelijk pers-onen-en van ale-r-lei maatschappelijke krin gen,-, leeftijden, staatkundige en godsdienstige richting; er iets van bun gading -in mogen ont dekken. Dat de cursussen van onze V- U. reed-s rvolr d-oende in den smaalk gevallen zijn bij het H-aarlemisohe publiek, bewijst het feit, dat ge durende d,e 4 j-aar van -be-staan reed-s verstrekt werden 5389 -toe-gainskaarten-. D-e m-mBimum„aontributie bedraatgt f 2.'s ja ars, maar't i-s niemand verboden een hoogere, zelfs veel h-oogere contributie te be talen. Het programma bevat ojm. de -volgende me de d-e etiirugen: Voor de Kerstvacantle. I. Luistercursussen. 1. Aardrijkskundige fifacursus, door den beer D. van Staveren, dir. der Gem, School bioscoop te Den Haag. 2. 'Neder-la-nldische letterkunde van -dezen tijd, door den he-er Herman P-oort, letterkun dige te Den Haag. 3. Moderne -schiMer-kunst in Frankrijk, door prof. W. wié Pluym te Amsterdam. 4. -Gezondheidsleer voor -het geslachtsleven; door dr. M» Go-lenbratud-er te Heemstede, (Al leen -voor meerderjarigen). 5. Godsdienst en -Opvoeding, door dr. S. F. H. J- B-erkelbach v/d Sprenkel te Haarlem. II. Wer-kcursussen. 1. Grondslagen der scheikunde, door Ir. M. Voorzanger, te Haarlem. 2. Aanwanig-scursus -over de relativiteits theorie, door -dr. W. v/d Berig te Haarieim- 3. Wat leert o-ns -de Natuurkunde omtrent de moleculen-? door dr. J. J', Haak te Haarlem. Na de Kerstvacantie. A. Luister-cursussen - 1. Jb-hami] de W-iitt, -door -dr- N. Jap-ikse, te beginnen Maandag 7 Januari. 21 Goethe's Faust, door G- Ras; te begin nen Din-sdagi 8 J-an. 3. Dierenleven in Arti-s en i-n de vrije na tuur, -door A. F» J. Portielfie; te -beginnen Donderdag 10 Jan-, 4. -Fotografie, door Frits G-erhiard; -te be ginnen Vrijd-ag 11 Jhn. 5. Ontstaan en -gr-o-ei van Haarlem en zijn omlgevi-ng, do-or dr. C. te Li-nitum, Den Haag; Wtoen-s-dagavomden 9 Jan.6 Februari. 6. Haarlem in de middeleeuwen; Woensdag avonden 6 Februari5 Maart. 7. Letterkundige figuren in Haarlem op den d-rempel van d'en Nieuwen Tijd (v.n-b Goor- her-t) door ipr-of. J. Prinsen, Amsterdam; Woensdagavonden 5 Maart,26 Maart. B. Werk/cursussen. Eventueel-e herhalings- of vervolgcursussen van de reeds i-n dit programma genoemde, o.a. Ve-rbanid tusschen scheikunde en e-lectric.iteit door Ir. M- V-oorzamger. Heden verscheen bij de N.V. Focus ihet -werk je ,De Fotografie vereenvoudigd" door Adr. Boer. -A-l-s al-Ie uitgaven van Focus ziet ook dit boek er keurig uit. De omslagteekening do-or den heer P. Pijpers, 'is een juist gekozen ont werp, 't geen reeds een goed denkbeeld voor den inhoud geeft. Van alle uitgaven van Focus moet deze volgens -mijne meening wel 't bsete inslaan. Voor hem, die -wil gaan fotografeeren is hier een schat -van leerstof- H-ij die absoluut leek i-s in de fotografie, kan hier op zeer een voudige en practische wijze de kennis tot dit mooie vak opdoen. Zelfs voor den- gevorder den amateur en den vakman is hier nog veel uit te putten; men raakt immers in de fotografie nooit volleerd. De schrijver heeft goed gevoeld het gemak, om op den kantlijn van elke blad zijde de verkorte inhoud aan te teekenen-. De vele afbeeldingen tussdhen -den tekst, waaron der zeer fraaie van goede werkers, -doen ons den inhoud nog beter versta-an.. Alvorens -men een toestel gaat koopen, dient men zich eerst dit boekje aan te schaffen, -dan gaat men doelbewust naar ,K-amo" (met dit woord wordt hier d-e fotohanidelaar aangeduid). AUG. OEiPWES. Terug te bekomen bij: H. Aarfsen, Zomer- zorgerlaan 14 Bloe-mendaal, een voetbal; Ga rage Beekman, Bloemendaalscheweg -B'oemen- daal, een achterlantaarn van een auto; Toor- n-en-t, Bosohlaan 6 Bloe-mendaal-, een rozenkrans met kruisje; Mevr. van Dorp, Parallelweg 1, Bloemendaal, een poesje; van -Leeuwen, Bloe- mendaalsciheweg 80 Bloemendaal, een gouden zegelringetje; P, van -der Meij, Westerduin weg 9 A-erdenlhou-t, twee ceintuurs van regen mantels; Slote-maker, Catslaan 2 Aerdenihout, een rijzweep; Dekker, Zijl-weg 11 Overveen,

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1923 | | pagina 9