P" III Ruime keuze in Gebreide Wollen Mantelcostuums llllll AUG OEPKES TFOTOQP4&ET BLOEMENDAL Plaatselijk Nieuws. BLOEMEND AAL OVERVEEN. SANTPOORT. HAARLEM. MUZIEK EN ZANG. BURGERLIJKESTAND. FOTOGRAFISCH ATELIER TH. SCHOONEBEFK NIEUWE GRACHT 24 - HAARLEM MAISON HETTY - GROOTE HOUTSTRAAT 16, TELEFOON 1760 - HAARLEM voelden zich beleedigd. En terecht. Ieder heeft zoo zijn stokpaardje hetwelk hij berijden wil. De een ijvert voor kraamverzorging, een twee de is met het lot begaan van gevallen vrou wen en meisjes (gevallen mannen schijnen er niet te bestaan), een derde -werkt in het belang der Volkshuisvesting enz-, doch allen dragen een steentje bij om de zaken in het goede spoor te houden, allen offeren, een gedeelte van 'hun tijd op om de minder-met-aardsche-goede- ren-lbedeelden, of de geestelijk of zedelijk uit het spoor geraakten te ihelpen of te steunen, zonder dat zij zelfs daarvoor op den dank kun nen rekenen van degenen waarvoor zij hun tijd en meer soms nog opofferen. En daar ging het hier om. Genoemde heeren zijn alle drie bestuurders van een woningbouwvereniging en stellig heb ben zij het gemeentebestuur werk en zorg uit de handen genomen door zich te begeven op het gebied van Volkshuisvesting. Uit erkente lijkheid hadden zij zeer zeker een voorstel ver wacht wat wel eenige hoofdlijnen aangaf doch niet voor hen het werk zoo goed als onmoge lijk maakte. Wij willen voor genoemde heeren hopen dat het gemeentebestuur een royale opvatting zal hebben .als het nog eens izoo ver komt dat een ■van hen een plan wenscfnt uit te werken om nogmaals te komen tot den bouw van arbei derswoningen, al is er dan o-olk een motie- Otto aangenomen, waarin werd vastgesteld dat als regel moet worden aangenomen, dat, indien plannen tot woningbouw niet uitgevoerd wor den, de gemaakte onkosten niet op de ge meente kunnen worden verhaald, want daar ds •hier zeer zeker nog behoefte aan. Nog even moet ons van 't hart de meening, welke ook door den heer Schulz uiterst scherp doch correct naar voren werd gebracht dat men bij ons gemeentebestuur bitter weinig ge voelt voor den bouw van arbeiderswoningen. De opvatting welke men er op na houdt, n.l. dat de provincie zelf maar voor haar ambte naren moet zorgen is natuurlijk niet houdbaar, evenmin dat ambtenaren met een wekelijksch inkomen van f 35.tot f42.door de gemeente beter geweerd dan ingehaald kunnen worden. We willen hopen dat in het park van Bis- pinck althans een gedeelte zal worden bestemd voor den bouw van woningen 'van f 6.a f 7. per week. De door ons bedoelde ambtenaren Ikunnen dan in onze gemeente ,hun inkomen omzetten in artikelen welke voor hun onder houd moodig zijn en waardoor de middenstand1 ook weer eens geholpen wordt. Dat de benoeming van de diverse Com-mis- siën aanleiding zou geven tot een debat had den we niet verwacht. Ook hierbij bleek weer dat wij in onze gemeente gaarne iets doen of iets behandelen, wat in andere gemeenten een heel gewoon en 'kalm verloop heeft. Met de benoeming der beide Wethouders .ging het ook ai zoo. In alle gemeenten om ons heen werden de wethouders hoofd voor hoofd benoemd, in onze gemeente beiden tegelijk. Gevolg: lang debat, warme hoofden, resultaat nihil. Het geld hier de vraag: moeten wij Com missies van Advies of van Bijstand benoemen- Beiden, was ,het antwoord. Een lang debat, warme hoofden, daarna benoemingen van Com missies van Advies en in de volgende zitting doen, we het dunnetjes over voor die van Bij stand. Alweer dus geen afhandeling, doch half- werk. Indien B, en W. de wettelijke vormen in acht hadden genomen zouden dergelijke on aangename momenten niet kunnen voorkomen. 'En dat kan toch. We hebben hier, om de woorden van den heer Otto nog eens te herhalen, een gemeen tesecretaris welke de titels van mr. dr. voert, wat dus zeggen wil dat wij .hier in de eerste plaats volmaakt wettelijk kunnen handelen. Dat bespaart veel tijd en heel veel ergernis. 'Het voorstel van 'B- en W. tot opheffing van het vervolgonderwijs viel ook al niet in goede aarde. En geen wonder. In onze naburige gemeente V-elsen heeft men zich oneindig veel meer moeite en kosten ge troost dan hier ert het resultaat is daar ook niet schitterend, doch het maakt toch een goed figuur tegenover onze gemeente. HAPTENLIISTLAVN II y OPNAMEN IN EIGEN OMGEVING- En waar men zich hier de royaliteit veroor loofde rnn een bedrag van f 4000.beschik baar te stellen voor iets waar men toch buiten kan (in een onzer naburige gemeenten moest door de Vereeniging Koninginnedag zelfs de politie per uur aan de 'gemeente betaald wor den) gaat het o.i. niet op om uit een bezui- ningsoogpunt, zonder alles in het werk ge steld te hebben om de kinderen of nog beter de ouders te overtuigen van het nuttige en noodzakelijke van vervolgonderwijs voor te stellen, dit onderwijs niet te laten geven. Gelukkig gooide Vogelenzang roet in het eten, daar de heer Nuyens mededeelde dat men daar over gering bezoek niet zoozeer te kla gen heeft- M-en zal toch ook met Vogelenzang rekening dienen te houden. De laatste opmerking welke wij voor dezen keer wenschen te maken is de kwestie van de aanbesteding der brandstoffen. Indien wij aannemen dat alles op een ver gissing .beruste en ter goeder trouw is ge handeld blijft toch nog over de vraag: waarom niet -den gebruikelijken wettigen weg is gevolgd. Dan toch zou voorkomen zijn1 dat het Dage- lijksch Best-uur niet eens -wist in een openbare -raadszitting hoe en onder welke omstandighe den deze aanbesteding had plaats gehad. OPMERKER. Feestavond Comité Jubileumfeesten- Zo-oals aan heel veel .gebeurtenissen een napretje is verbonden, zij het dan ook niet alti.il in den goeden zin, was dit oolk. met de Jubileumfeesten het geval. Thans was het -echter de Commissie zelf welke -een gezelligen avond wenschte te hebben. iM'en wilde -elkaar nog eens zien, thans niet in actie, -doch rustig. Aan den oproep was door een flink aantal -dames en heeren gevolg gegeven, zo-odat de zaal van Rusthoek geheel .gevuld was. De heer C. W. de Visser opende de 'bijeen komst en zette uiteen, hoe uit de commissie, belast met het inzamelen van -de gelden voor het Nationaal Huldeblijk is voortgekomen de feestcommissie. Aan het hoofdbestuur dezer commissie jihr. A, W- -G. v. Riemsdijk, mevr. OepkesGerritsen en den heer J- Boskamp, bood hij onder luid applaus van de aanwezigen een herinneringsbord aan met het portret van H. M. de Koningin in brons en een opdracht van de commissieleden. Vervolgens dankte -de heer Jhr. Van Riems dijk alle commissieleden voor hun onvermoei- den ijtver en uitstekende hulp voor en gedu rende de feesten. Daarna traden op de violiste mevr. v. Tuyll v. Serooskerken-, de zangeres mevr. Koolho venlAshe en de pianiste m-ej. Re Levie. Dat deze drie kunstenaressen een -dankbaar gehoor hadden behoeft zeker niet 'vermeid te worden. De -heer Zegers V-eecken-s maakte zich ver dienstelijk met de plaatjes van de étalages te pro-jecteeren, -benevens een .groot aantal plaat jes op de feesten betrekking hebbende 'van de heeren Oepkes en Kuiper. De heer Doorn ontpopte zich nu als dichter en allen zongen staande een lied ter eere van het hoofdbestuur. Nog werd medewerking verleend door drie jongelui uit onze gemeente, welke met muziek dezen -avond opluisterden Het was een gezelligen avond. Lijk aangespoeld. Zondagmiddag is op ,het Bioemendaalschestrand bij paal 61 aangespoeld het lijk van een manspersoon, vermoedelijk, -een Franschman, in vergevorderden staat van ont binding. Op het lijk werd .gevonden een gou den ring gemerkt C. O. 12 Juni 1923- Het lijk werd naar -de algemeene begraaf plaats overgebracht en de Fransch-e consul hiermede in kennis gesteld. Arbeidsoritwikkeling. De Centrale Com missie voor Arbeidersontwikkeling van de afd. BloemendiaalSantpoort van de S-D.A.P. -hee-ft onder leiding -van den heer W. Noorman haar arbeid hervat. 'De eerste cursus zal op 18 Oct. om 8 -uur beginnen in het gebouw Enot, waar de heer -M. v. Veen uit Santpoort het onder werp zal inleiden: „Monarchale of repu'blikein- sohe 'Staatsvorm. Bij voldoende -deelneming zal tevens een cursus in één of meer vreemde talen worden gegeven. Aanmeldingen hiervoor worden vóór 15 October ingewacht bij M-evr. Van Raaltev. -d. Bosch. ,.-Het Witte Kruis". De afd-eelin® Bloemen- daal der N-aordholIandsche Vereeniging ,,-Het W'itte Kruis", ihield Dinsdagavond een verga dering in hotel Vree-burg, onder voorzitterschap van den heer J. Th. Bornwater. De notulen werden onveranderd vastgesteld. Tot afgevaardigde voor -de algemeene 'ver gadering, welke op 5 October te Amsterdam zal worden gehouden, werd benoemd de 'heer J. Th. Bornwater en tot plaatsvervangend .af gevaardigde de 'heer S- P. Reinierse. Hierop :werd de beschrijvingsbrief behan deld. De afdeeling kan zich niet 'vereenigen m-et ■het voorstel- van het hoofdbestuur inzake sub sidieregeling. Zij zal percircualire aan de af- deelingsbe-sturen haar standpunt uiteenzetten vóór de algemeene vergadering. De afd. zal nader inlichtingen afwachten betreffende de kosten van de voor te stellen bouwplannen -van ,<Heideheuvel" te Hilversum en daarnaar haar houding bepalen Een commissie tot onderzoek van de 'be scheiden' der jaarflijkscthe rekening van den penning-meester, wordt benoemd. -Gekozen worden- -mevr. de wed. Van HeumenBenit en de heeren J. H. 'Hansen en A, Lindner. De ibegrooting wellke hierop wordt behandeld levert niets bijzonders op. Hierna sluiting. -Openbare vergadering 'van den Raad der Ge meente Bloemendaalf te houden op Donderdag 4 Oto'oer 19-23, des namiddags 2 uur ten Raad- huize te Overveen. AGENDA: Vaststelling Verordening tot regeling van den Rechtstoestand van de Ambtenaren in dienst der Gemeente Bloemenidaal. Woensdagavond heeft de B'loemen-daalsche Gymnastiekvereeniging haar jaarlijksohe ver gadering gehouden in hotel Vreeburg. Nadat bijna alle leden bijeen waren opende -de -heer -Pronk, voorzitter der B. G. V. de vergadering met een 'hartelijk welkomstwoord. Door den ijverigen secretaris werden .hierna de -notulen en ingekomen stukken voorgelezen terwijl het jaarverslag ook niet achterwege bleef. Het ver slag luidde gunstig en bewees, dat -de leden niet stil hadden gezeten. Met een- opwekkend woord gericht aan de leden om steeds ijverig ■voor de vereeniging te -blijven werken werd ■dit goed verslag besloten. 'De Penningmeester, die nog niet lantg in functie is, had in dien korten- tijd goed voor de financiën der vereeniging gezorgd. Alles 'klopte als een 'bus izoodut -hij een pluimpje kreeg. Niettegenstaande de slechte tijden heeft de vereeniging een batig saldo. 0-ver de handel wijze van -het bestuur gedurende het afgeloo- pen vereeniging'sjacr, waren de leden- zeer te vre.l-en, zoodat bij de Bestuursverkiezing allen werden -herkozen. 'Na het benoemen van ver schillende commissies werd er gesproken over het houden van een .gezelligen avond. Beslo ten werd deze te houden op 27 October e.k, Na de rondvraag werd deze goed bezochte vergadering ten 10,30 uur door den voorzit ter gesloten. Vermeld dient nog, dat de .heer P. A- Kelk door den voorzitter dank werd gebracht voor zijn uitstekende leiding. In tegenwoordigheid der politie had Woens dagavond in -Mana-natiha de trekking plaats der loten, die door de leden van de Vereeniging „Het Jeugdwerk" verkocht zijn geworden voor het stichten van een eigen gebouw- De be langstelling was zeer -groot en, velen moesten zich met een plaatsje in de gang tevreden ■stellen. Om half acht opende de heer Dank baar de -bijeenkomst en -riep allen een harte lijk welkom toe. 'Eindelijk is dan toch de avond gekomen zoo ging spr. voort -dat de trekking die door verschillende omstandigheden steeds moest worden' uitgesteld, nu gehouden kan worden. Door de jeugd -werd -mij steeds gevraagd wanneer toch -de 'verloting zou plaats hebben- .waarop ik het antwoord moest schuldig blijlven. Na een woord van dank te hebben gericht -aan de -verkoopers der loten werd met -de trek king begonnen. De prijswinners(sters) -konden de prijzen terstond in ontvangst nemen-, daar ■deze op een lange tafel in -de zaal waren uit gestald. Daar -het overgebleven bazargoed-eren waren-, was er van alles -bij, zoodat -het gebeur de, -dat een jongeling, een pop, een handschoe nendoos of -een- zuigspeen won, waarom heel wat gelachen werd. Na afloop dankte de heer Dankbaar allen voor hun komst en deelde mede, ■dat de prijzen -binnen een -maand bij den. -heer Beekman afgehaald moesten worden. Na een maand vervallen de prijzen aan bovengenoemde 'vereeniging. 'Niaa-r ons wierd medegedeeld' bedraagt de opbrengst der loten verkoop ongeveer f 500. Waarlijk een mooi bedrag. Op onderstaande nummers zijn allen prijzen gevallen. (Genoteerd in volgorde der trekking). -128 864 205 152- 543 914 88 496 856 941 895 604 414 561 137 608 520 336 101 176 650 499 1-22 4 896 186 616 5172 825 410 164 358 571 453 492 380 123 545 7)16 480 551 570 85 427 686 1T5 5'5ö 890 154 5912 694 958 141 959 197! 39 865 603 472 134 9 87'1 437 702 678 419 491 950 834 980 61 724 576 445 29-3 433 190 464 244 848 727 7-36 953 704 991 347 301 455 468 451 349 969 138 130 100 298 947 591 401 475 670 348 884 449 7 766 074 990 450 270 159 404 417 110 108 730 902 272 798 454 488 162 83 808 585 377 275 156 917 416 509 438 793 93 777 171 546 316 627 163 706 283 618 866 474 254 184 40 54 818 594 738 218 812 339 338 65 119 669 111 803 167 314 67 74 62 371 693 966 21 212 432 -662 894 430 68 261 lil3 648 536 721 201 609 389 145 881 7-14 177 426 922 341 17 1-66 439 899 836 535 107 839 en 824. uns xariei voor Verhuur-Auto mobielen is zeer billijk. Onze wagens zijn hygiënisch - en niet duurder als taxi's. BOUCKAERT Co., Luxe Auto- en Verhuurinrichting Rozenstraat 8 en 9, HAARLEM, Telefoon 588. -Rijwiel ontvreemd- Door -den heer B. is bij -de politie aangifte gedaan, -dat zijn fietis staanden- op de Bloemisterij aan den Zijlweg, des middags tusschen 2 en 4 uur werd ont vreemd. Rijwiel ongeval. Donderdagmiddag kwam de bekende wielrenner J. Tulleken op -den Zee weg izo-odanig te vallen, dat hij zijn schouder ontwrichtte. Dr. -Bos verleende de eerste hulp wa„rna hij kalmpjes huiswaarts keerde. Te water. Donderdagmorgen geraakte een dame met haar fiet-s in de Delft, vermoedelijk door ongeoefendheid. Na eens flink kopje -on der geduikeld te -hebben werd ziji do-or een agent uit het -water gehaald1 en kon zij ongedeerd met -een -nat pak huiswaarts keeren. Aanrijding- Donderdagmorgen geraakte een kwam -de Katwijksahe Vrachtauto van IJimu'iden op de Bloemen-daalscheweg nalbij ..Bloemheu- vel" in botsing met een wielrijder, doodat hij een wagen uit dezelfde -richting wilde pas- seeren. De -wielrijder kwam tegen het hek te vallen, doch bezeerde zich niet ernstig. De fiets werd zwaar beschadigd. Door de Ned. Arbeiders-Reisvereeniging zal a.s. Zondag een Pic-nic-dag worden gehouden. Er zullen wedstrijden worden georganiseerd, waarbij prijzen worden uitgeloofd. Plaats van samenkomst, hoofdingang Prov. -Ziekenhuis, voörmidda'gs 9.30 uur- Kosten tot deelname 10 cent. -Zoo-als de lezers in de ad'vertentierubrieic van -dit. -nummer 'kunnen zien, houdt -de Ned. Vereen, van -Huisvrouwen afd. Haarlem en Omstreken, een tentoonstelling op Huishoude lijk gebied in de zaal van 'het Br-ongebouw. Van de opening, die Zaterdag 29 -dezer plaats -heeft 'kunnen we natuurlijk in- dit nr. niet-s -me- -dedeelen, maar zooveel we reeds bij ons -be zoek ontdekten, zijn de voor-bereidende bezig heden van dien aard, dat we .wel gelooven ihet onze lezers ten zeerste te kunnen aanbeve len aan deze tentoonstelling een bezoek te brengen. Zeer veel firma's, -waaronder natuurlijk ook Haarlemmers zijn- -met hun stands op deze ex ploitatie aanwezig. In -bijzonderheden kunnen we hierin ni-et afdalen; men verstreklk-e zich evenwel den uitgebreiden catalogus die voor 15 cent verkrijgbaar is. Het Kreuzchor komt weer in Haarlem. Verleden jaar in September heeft dit jon genskoor uit Dresden het -eeuwenoude, al tijd weer rein-jon-ge; ihet zeer beroemde, in menig opziaht unieke duizenden 'Haarlem mers, Heemsteders, Bloemendalers -enz-, een zeldzaam groot genot bereid; toen het in de Groote Kerk onder leiding van Otto Richter, op het orgel begeleid door -den -blinden Bern- hard 'PfannstiehJ, gewijde -muziek .hooren liet. Géén van die duizenden, die 't zich niet zal herinneren of die zal tegenspreken dat hun zingen- verrukkelijk was! De reis van dit koor -door ons land was een triomphtoohtde pers was uSfbund-ig in h-aar lof. Halen wij thans alleen een paar zinsneden uit Haarl-emsche recensies: jMén begrijpt dus, dat ik bij de uitvoering van het Dresdener Kreuzchor genoten heb, als van een- ensemble, éénig in zijn soort qua klank, qua reinheid, qua sentiment(J'an -de Nobel). en, -daar ben ik zeker van, d-e dui zenden, die de -groote kerk vulden, zijn allen naar -huis gegaan met de herinnering aan iets bovenaardsoh, een engelachtige klankenweel- de, die lang in hart en gemoed zal naklinken" (Jos. de Klerk). Op 5 October a.s. zal -het koor nu wéér 'hier zin-gen in de groote kerk. Behalve de ons thans bekende, vobrtTeffelijke \prganist Pfann'sitïehl, zal een van Europa's grootste cellisten, Hans Bottermund; de jongens begeleiden op zijn be roemde cello: „Andreas Quarnerius subtitulo 'Sanctae Teresiae 1695". Bij ihet concertbureau A. Vernout, Warmoes- straat 10, zijn kaarten verkrijgbaar. De prij zen stellen, om zoo te zeggen iedereen in staat deze gebeurtenis op muziekgebied te gaan bij wonen van Vrijdag 21 tot en -met Donderdag 2-7 Sept. Geboren: d. van P. L. Beversluis en K, Kooy- mans; d. van A. Wagetnaker en A Kempeneers; z. van J- H. van Zonneveld en Oh. M. E van den Haak. Ondertrouwd: F. P. Bremer en G. Karstens; H. van Gei'jiswijk en- M. V. Voogt. Getrouwd: J'hr. F. H. van Kinschot en J- M. Dorihout Mees; K. Peereboom en M. E. C,h. Oramer; W. J. van Vastenho-ven en C. Delissen»

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1923 | | pagina 2