DERDE BLAD. „Bloemendaalsch Weekblad" Zaterdag 29 Sept. '23. Plaatselijk Nieuws. BLOEMEND AAL. DAMRUBRIEK. SCHAAKRUBRIEK. SPORT. No. 40. Een reddingskastje bij het strand- Vrijdagavond (21 Sept.) hield de Bloeimen- daal-sche Reddingsbrigade een ledenvergade ring in hotel Vreeburg. De vergadering was goed bezocht. Na zijn openingswoord, -gaf de Voorzitter, de lieer P. A- Kok, een opsomming van wat reeds door de Brigade was bereikt sedert ,haar op richting. Vooreerst is 't aantal leden reeds gestegen tot 65. Dank zij de medewerking van 't gemeentebestuur van Bloemendaal, heeft men de beschikking gekregen over een hui-sje, 2,20 M. bij 3.50 M„ bestemd om aan zee geplaatst te worden, waarin diverse hulpmiddelen, iwelke bij de verpleging van drenkelingen noodig izijn, bewaard kunnen worden. Dit gebouwtje is voor het doel geheel geschikt gemaakt en zal 't 'volgende seizoen naar 't strand verhuizen, Verschillende benoodigdiheden zijn reeds aan geschaft, zooals gasstel, kruiken en kr-uilkizak- ken, verschillende ketels om warme dranken te bereiden, wollen dekens, verbandmiddelen, red- dings'kastje met 200 M. lijn. Thans zijn 2 red dingskastjes met 3 lijnen ter beschikking. Verder werd medegedeeld dat door dr- Dorn- gers-ma op Dinsdagavonden van 8—10 cursus zal gehouden -worden over Eerste Hulp bij on gelukken. 't Gemeentebestuur iwas zoo wel willend, op gunstig advies van den heer IJzerman, voor dien cursus een der lokalen van de gemeentelijke M.UjL.O.-s-chool af te staan. Ruim 30 leden- gaven 'zich op voo-r 't volgen van dien cursus. Deze cursus zal zoo mogelijk aanvangen begin October. Een -bespreking met den directeur van Stoop's Bad, ihad dit resultaat, dat aan de. Brigade eenige reductie zal gegeven -worden voor het houden van z-wemoefen-inigen. De heer Luyiken had zich bereid verklaard, deze oefeningen te leiden. Ook de heer A. J. Meyerink stelde zich voor zoover zijn tijd -het toeliet, hiervoor be schikbaar. Een 10-tal exemplaren van dr. Varenkamp's brochure „Veilig baden en, zwemmen in zee", zal ter lezing onder de leden komen te circu- leeren. Ook zullen aangeschaft worden de boekjes 'van 't Orami'ekruis over „Eerste hulp bij ongelukken". In de pauize werden de leden in de -gelegen- 'hejd gesteld een. oontribu'tietormulier in te vullen. Na inlevering bleek, dat het bestuur zeer tevreden kon zijn over de offervaardigheid' van de leden. 'De mededeeling, dat één der damesleden een storting in eens gedaan had van f9 en-bovendien no-g een j-aarlijksche 'con tributie gaf, verwierf een klinkend applaus. O-ver de offervaardigheid van het Bloemen- daal-sche publiek kon- -het (bestuur nog niet in ext.se raken, 't Hoopt van harte, dat deze een gunstige wending mag namen in het belang van de goede -zaak. Als slot nog een zaak, waarover de verga dering lang van gedachten gewis-seld heeft. De heer M'eyerink sprak -de -wen-sohelijkheid uit, dat het reddingskastje -met de re-ddingsli-jn reeds dezen -winter nabij het strand zal geplaatst worden, zulks met het oog op mogelijke schip breukelingen- nabij de B-loeimendaalsche kust- Door eenige leden werd gevreesd voor diefstal van de lij-n. De -lieer M-ey-erink had echter zoo veel vertrouwen in 't -publiek, -dat het zich -niet zal verrijken met een eindje touw, terwijl 't daardoor 'het leven van -zijn even-mensch in ge vaar 'zal brengen, -dat eindelijk de vergadering met zijn voors-tel accoord ging. De -heer .Meye rink -bracht in herinnering 't -geval te Haarlem, waar iemand een reddingsbaak ontvreemdde, daardoor de schuld op zich laadde van den dood van een klein -meisje en er door gewetens wroeging toe geleid werd, de haak weer o-p zijn plaats te brengen. IH'et reddingskastij-e komt -dus bij -het strand. Het zal voorzien worden van de behar'tens- waardige woorden-: SPAAR DE REDDINGSLIJN- 't Ontbreken van een- r-eddingslijn Kan ibij ge-vaar noodlottig zijn. Dus wordt een. ieder aanbevolen: „Zorg, dat de lijn niet wordt gestolen!" B'loemendaal'scihe Reddingsbrigade. (StE-ditie). HAARLEM. KREYMBORG Co- Vele menschen houden zaken-doen en- zaken- opbouwen voor een, vervelende, -monotone -kar wei, w-aarbij geen fantasie en -g-een moed te Pas Iko-men. Zij -meenen- dat avontuur alleen te vin-den is in de restjes van prairies en oer wouden -die er nog -over zijn, en verder in boeken en, op films. Maar zij vergissen zich: 'bet- opbouwen van een groote onder-neming is een avontuur vol mogelijkheden, spanning en- kansen, zooals de s-toutste fantast ze niet ver zinnen kan, en, vele groote firma's -hebben een wordingsgeschiedenis die interessanter lectuur vormt -dan menig -verzinseltje Ook in ons 'lan-d hebben we een. betrekke lijk klein aantal van die ondernemingen, waar van -de -namen- bekend zijn tot ver 'bui-ten. onze gren-zen. Vooral wanneer -die ondernemingen- begonnen zijn op 'klein-e schaal en door 'het be nut-ten van alle kan-sen, groot zijn- -ge-worden, krijgt -men bewondering voor de taaiheid en vasthoudendheid, de energie en -den- -durf van de iman-nen- -die, als schakers achter Ihet ibor-d, hun zetten -hebben 'bestudeerd en overw-ogen en zoodoende iets tot stand wisten- te -brengen waarvan, -o! zeker, zijzelf voordeel had-den-, maar insgelijks honderden, gezinnen die er een -goed bestaan, en het pulbliek -dat -er goede waar tegen geringen prijs -door kreeg! Tot die ondernemingen 'behoort 'de firma A. Kreyimborg Co„ wier h-eerenlkleedingmaga- ziijnen een- eigenaardige -plaats innemen in ons land, -wat betreft -het systeem dat er -wordt toegepast. -Gew-oon-lijk is -de winkelier detail handel-aar, die aan het publiek 'levert wat -hij van -den emgros-lhandelaar of ivan den -fabrikant betrekt. -Maar in -de Krey-miborg-winkels wordt verkocht wa-t in -de ei-gen ateliers en -door thuiswerkende kleermakers wordt gemaakt -en aangezien deze ejgen ateliers -werken voor niet -mind-er dan tachtig eigen en -aangesloten magazijnen, moet er in enorme k-wantums ge produceerd worden...en -hiermee is -me-teen ■het ge-heim ver-klapt van Kr-eymborig's lage prijzen en een antwoord 'gegeven aan allen die voor Krey-mborg's etalages staan te be weren -dat 't onbegrijpelijk is ,jhoe ze 't er voor kunnen maken-" T-achtig eigen en aangesloten magazijnen, waaronder na-tuurlijk in -de eerste plaats mee tellen- de geweldige winkels -die in Amsterdam, Rotterdam, Dén iH'aag en elders geheel in eigen exploitatie zijnen -dan- te -beden-ken dat de -oprichter pas in 1905 voor eigen rekening -begon, na-dat hij bijna 30 jaar 1-an.g zich voor bereid -had door in an-derer dienst -de finesses en de geheimen van dit eigenaardig en- moei lijk vaik te leeren kennen! Die eerste winkel werd gebou-wd -aan -de Leidschest-raat, ho-ek -Heerengracht te Amster dam, en. hij -werd zoo 'goed gedreven -dat er spoedig in alle deelen- van o-ns lan-d soortge lijke -magazijnen konden worden neerg-ezet. Die -politiek van uitbreiding en ivoorwaarts- gaan Ik-enimerkte -den -heer A. Krey-m-borg, -die er ook na den oorlog, toen velen hun,-tijd ver-., kno-eiden met tobben over -de -malaise, niet aan dacht om 'bij de pakken- te -ga-an neerzitten. In de malaise-perio-de lie-t Kreyimborg zes van zij-n magazijnen verbouwen- en modernise-eren (Am sterdam, v. Swindenstraat, Rotterdam, Zaan dam, Den Bosch, Eindhoven en Middelburg)', en bovendien- opende -hij- twee nieuwe za-ken (in 1920 te -Lei-den en in 1922 te Den -Haag) en nam te -Breda (Karr-estra-at hoek lange Brug straat een. zaak over -die ree-ds 40 -jaar be stond. Als men nu weet -dat met die verbouwingen en uitbreidingen een kosten-bedreig van ander half -millioen, gulden gemoeid was, -waarvan een -derde alleen aan bouwmaterialen-, dan -kan men zoo'n beetje naigaan aan hoeveel men schen die Krey-mborgscihe ondernemingsgeest in een slechten tijd een- goe-d-e boterham heeft verschaft. De successen van -deze firma moeten natuur lijk een oorzaak,, een -basis hebben. De basis is d-e kapitaalkr-aohtigheid, de oor zaak: -de werklust en het doorzicht -der fir manten. En ilie-t een is nat-uurlijk iweer het ge volg van ihet ander. De heer Kr-eymborg en -zijn drie in het 'be drijf werkzame zoons, hun chefs en- hun pro curatiehouder, arbeiden aan den- -opbouw en den bloei van -hun zaken zoolang -de zon schijnt en gewoonlijk nog iets 'langer! Zij behandelen het publiek reëel en drukken de prijzen-, om dat zij 'gelooven in -de juistheid van het begin sel „-klein-e win-st -maar groote omzetten". D-e firma Kreyrwborg kan dit -doen, -door ih-are onafhankelijkheid van ban-kcrediet en van leve ranciers. En nog altij-d is zij uit op grooter debiet,, op ruimer afzet, wat zij tracht 'te bereiken -door aan manufacturiers of jonge lieden- die een zaak ■willen be-ginn-en- -den alleen-verkoop van jdreym- borg's -kleeding te geven- {onder voorbehoud dat -de begunstigden kapitaalkrachtig en vak kundig zijn, en er ter plaatse nog geen Kreym- borg-zaak is), en door het uitbreiden van 'het aantal eigen winkels- Van -deze laatste -is bijgekomen te Haarlem aan de Groote Markt 57, naast café Brink man over een frontbreedte van achttien -meter- Van -arbeidslust en vooruitstrevendheid ge sproken. KUNST. Tentoonstelling de Bois- -In de kunstkamers 'van den heer J. H. de Bois te Haarlem is een ten-toonstelling van gra fische kunst van verschillende nog jonge tee- ken-aars. In 't bijzonder trekken -de aandacht de hout sneden van 'A. v/d Boom, waaronder een- exemplaar .Bezinning" voorstellende -een man nenfiguur zich afwendend van de hebzucht, heerschzuciht en wreedheid- Har-men -M-eurs met mooi teeken-werk. Piet van Wijn-gaerdt met eenige Stillevens en -landschappen. -Andr-é v/d Vossen-, -mooi decoratief werk-, ■waarin de arbeid goed is uitgebeeld. Ghr. ie Roy met eenige -kalenders versierd met botanische -motieven en tot slot, doch niet de minste George Grosz, een- Duitscher. In al z'n werk merkt men de sterke invloed van den toestand in Duitschland. -Chaotische en -schrille voorstellingen. Vreese- lijk-e tegenstellingen van -overmatigen rijkdom en bedroevende armoede. A. C. A. O. Kunstzaal Peddemors- Van -de firma Pedd-e-mors, Kruisweg 66, kreeg ik een uitnoodigin-g hare nieuw ingerichte ten- t-oonstellingszaaltjes te komen bezichtigen. iDe-ze zijn ingericht in een perceel, gelegen tegenover d-e bestaande zaaki, Kruisweg 51, 'naast -de firma -Lamfers. Zul-ks te gaan ondernemen in den tegen- woordigen tijd, zonder s-ubsidie van -stad en land', wat in vele -gevallen motet gebeuren, wanneer -door een groote groep menschen iets dergelijks op to-uw -wordt -g-ezet, is alle respect overwaard. De inrichting is sober aangekleed -door be spanning van de wanden met een grijze stof, afgezet met zwart, wat de meestal kleurige artikelen goed tot hun recht doet komen. Vooral d-e indeelin-g -van meerdere vertrekken is zoo uitnemend geschikt voor tentoonstelling van uiteenioopend-e artikelen, waardoor een indruk; -van ieder voorwerp ons beter bij blijft dan wanneer alles in één vertrek is verza meld. Allereerst komt men in -een kleine -hall, die aardig is aangekleed met enkele -meubeltjes van iBartels en, een voorhang, een zeer -mooi gebatikte -fluweelen lap van C. de Wolff, 't Aangrenzende vertrek is een flinke ruimte en -goed verlicht- AI direct worden we -getroffen •door eenige meubelstuk-ken van B. Plan-jer. Uitgevo-erd in zwart gebeitst eilken of 'beuken hout en 'bespannen met zwart en grijs gestreep te stof, zullen deze meubels in een passende omgeving 't mooi doen. Er achter staat een lamp van Winkelman en van- der' Bijl, zeer bijzonder van -bouw en aankie-eding, terwijl 't praktische hier ook zeer goed is toegepast. Op den schoorsteenmantel staan mooie bronsfiguurtjes van -Chris Achter berg, f-orsch van lijn- en- goed van expressie. In dit vertrek bevindt zich t-evens een kern collectie batikwerk van C. d-e Wolff te Bent veld. Aan d-e wand een- -doek in fluweel, voor stellende de stor-m. Prachtig -van tee-kening en compositie; een schip in de woedende zee, ge striemd doo-r regenvla-gen. waarin het beeld van d-e dood zichtbaar is, die -met uitgestrekte armen boven het schip rondwaart. Vervolgens een stel -gordijn-en, schitterend- van- 'k-l-eur, uit beeldende de muziek. -Deze -zijn door de familie Frens-el Wegener in Aer-denihout welwillend afgestaan voo-r deze tentoonstelling, -om zoo doende het iwerik van -kunstenaars meer be kendheid te -geven. Een mooie -avondmantel trekt in 't bij-zonder voor dames, de aandacht en verder divan- en tafel-kle-eden. Rondziende treft- ons ook het aardewerk van 4e familie Hobbel uit Laren, -waarvan een prachtcollectie aanwezig is. Dit echt -huishou delijk artikel, -zoo eenvo-udig van vorm en kleur, is in -ons huis toch een -mooi sieraad en heeft door z'n- kwaliteit een groote pr-actische waarde. Daarnaast -mooi glaswerk van -de Bazel en het gebrand geschilderde glas van de K-rekel. In, het volgend vertrek is imo-oi batikwerk van -mevrouw- Reitiger uit Apeldoorn, waar onder thee-warmers, boekomslagen, tasschem, tafelkleedjes etc. Eenige wandborden en. kus sens, ontworpen door Cor Alons. 'Geregeld zullen er exposities gehouden wor den 'van -al-les wat op gebied van -kunstnijverheid gemaakt wordt en kan ik -een, ieder aanbevelen deze eenige inrichting in- Haarlem te gaan zien. A. C. A. O. Alles betreffende deze rubriek te zenden aan den Damredacteur, den heer Herm. de Jongh, Valeriusstraat 64huis, Amsterdam. Uit de Damwereld. In de match dr, MolimardMarius Fabre, behaalde laatstgenoemde met 119 de overwin ning. Dit is de twee-de keer dat deze grootmeesters elkander in een match ontmoetten; ook de eerste match is door Fabre met 119 gewon nen. J. -H. Vos en- A. K- W. D-amrne hebben thans drie partijen van- hun match gespeel-d. De eerste partij werd remise. Damme won de t weede, terwijl de derde eveneens in remise eindigde. Wit forceert de winst als volgt: W-it Zwart 1. 26—21! 17:26 2. 3228! 12 of 1117 ge-dwongen. 3. 2823 enz. wint. Eenvoudig, doch leerzaam. De verstandige menschen schaffen zich in dit gare jaargetijde een ELECTR. KACHELTJE aan. Eleclrische Verwarming is gezond en aange naam en bij het tegenwoordige VAST RECHT TARIEF niet duur! Vraagt inlichtingen omtrent Electrische Ver warming en het Vast Recht Tarief bij de Monster kamer van het P. E. N. Oplossingen, enz., te zenden- aan den Schaak redacteur van dit blad, de Genestetweg 23, Bloemendaal. Eindspelstudie no. 1. J. MENDHEI-M. Wit aan zet en iwin-t. -Stand der stukken: Wit: Kd 2, Pa 3, Pb 1. Zwart: Ka 1, b 2. Deze componist was in -den jare 1832 -een der bekendste Berlijnsche schaakspelers. W-it kan in 5 zetten mat geven-, derhalve een een voudige studie. EUWE—KROONE. De 4e partij is door den iHaarlemschen Kam pioen- gewonnen. Einduitslag: E-uwe 3 punten, Kro-one 1 punt. Eindspel no, 2. In -het Britsoh Kampioenschapstournooi, ge houden te Portsmouth van 1324 A-u-g. j-I„ ont stond in de partij tusschen Hl E. Price (met iwit) en F. D. Yates, de volgende stand na den 25sten zet van W'it: Zwart won alk volgt: 25. d s—d 4; 26. c 3 X -d 4 (Ld 3 e 2 was een-betre zet) Pe 5X -f 3; 27. g 2 X f 3, iDc 7g 7 (Tg 8 X 9 lf -wint sneller); 28. D-e 6—e 2, Dig 7 X 'g 1 f29. Tf 1 X ,g 1, Lb 7 X -f 3f30. T-g 1—g 2, Th 8 X h 2f; 31. Kh 1—g 1, Tg 8 X g 2f32. De 2 X -g 2, Th 2 X ,g 2f33. 1—-i 1, Lf 4e 3 en Wit -gaf op. Oplossing Probleem no. 21. J. J. RIETVELD. Stand der stukken: Wit: Kd 7, Ta 7, La 5, Pb 4, Pe 4, b 2, c 2-, d 3- Zwart: Kb 5, Ld 8, -b 6, c 3, c 7, e 6. 1. Rb 4a 6, Kb 5 X a 5 of Ld 8-e 72. Pa 6 X c 7fenz. b 6 X a 5; 2. Ta 7—b 7f, enz. c 3 X b 2; 2. Pa 6c 5, emz. anders; 2. Pe 4 X c 3fenz. Go-ed opgelost door: P. J. W. Becker en H. de Ruiter, beiden te Santpoort; J. J. H1. Bauer, C. v. Dort en H. W. v. Dort, allen te Schoten, RECTIFICATIE. In Probleem no. 24 moet de Dame op f 8 wit, de pion op -d 2 zwart zij-n, zooals uit den „stand der stukken" kon blijken. Overzicht Tweede klasse A (aid. II)- D-e eerste wedstrijd van Bloe-mendaal in de tweede klas is gespeeld en het resultaat een gelijk spel 22 tegen Concordia in- Delft is geen onverdienstelijk debuut in de nieuwe om geving, vooral waar Bloemendaal met wat meer -veine evengoed 'had kunnen winnen. A. D. O- wist het niet verder te brengen ■dan een draw tegen- Xerxes, hoewel erkend moet -worden, dat -de Rotterdamsche Zebra's -meer kregen -dan hun toekwam, D-e -Hage naars toch -waren den geheelen wedstrijd ster ker, 'zóó zelfs dat ze haar tegenpartij meer malen tot-aal ingesloten Shield. Het terrein- ech ter 'was in zoo'n deplor-abelen toestand (speciaal bij de -doelen) dat scoren bijna niet mogelijk was!! En dat in Septem-ber- Zand-voort begon goed door A.F.C. in Am sterdam -met 31 te slaan. Jammer was -het dat in dezen wedstrijd twee der -beste spelers van -de -Amsterdammers geblesseerd -werden. We hopen, -dat over twee weken, als deze sym pathieke -ploeg in 'Bloemendaal komt, ze weer hersteld en van de partij zullen zijn. -Schoten schoot geweldig -uit haar slof- De

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1923 | | pagina 9