TEO Th. J. JA vogel-k Vb LAM Typen Voordeelen van Electrische Verwarming zijn: Plaatselijk Nieuws. /XUQ OEPIxES mTOTOOP4(XET J. LOTi N.V.N Duïtsch - Dr. orr Visch J. BALI Bloemendat BLOEM G. J. HA Leeraar Boel Kleverpai TANDTE Boekhandel Zindelijkheid, onmiddelijke maximale warmte ontwikkeling, geen rook, asch of lucifers, geen geruisch bij branden, geen schoorsteen noodig, geen lucht verontreiniging I Elecfriche verwarming is volgens het Vast Rechttarief beter en niet duurder dan gas. Vraagt inlichtingen bij het P.E.N. alzoo de vrouw of het voorwerp in ontvangst te nemen, welke was toegezegd aan den over winnaar. Zóó zal de «heer Luden het wel niet be doelen, doch geef mij voor alle zekerheid toch maar een reglement en spreek niet meer over die ridders. Wat de diverse heeren door hun woorden hebben getracht te bereiken, bereikte de heer Hogenbirk met zijn motie. Deze was minder scherp, minder gevaarlijk en het ontwerp werd er evengoed mee gekelderd. Thans vragen wij, waarvoor heeft men toch vergaderd en overleg gepleegd met de orga nisaties. Om tot een vergelijk te komen? Niets is minder juist geweest dan dat. Dan toch zou de Raad dit ontwerp niet kortweg terug kunnen verwijzen naar de plaats vanwaar het gekomen is, als zijnde zelfs ongeschikt om het artikelsgewijs te behandelen. Waarom heeft men dan wel overleg ge pleegd? We weten het niet. Doch wat wij wel weten is dat het een niet benijdenswaardig baantje is om zitting te hebben in een der diverse Commissiën in ons gemeentebestuur. Voorheen ging men over de hoofden der Commissieleden heen dingen doen waardoor zoo'n Commissie gedupeerd werd of zich ,in haar waardigheid voelde aangetast. Tans keurt men hun werk af waar zij bijzitten. Ik weet nog niet wat het beste is- Terloops werden bij den aanvang der zit ting nog een paar onbeduidende verzoeken afgehandeld. Ten eerste een verzoek van de Commissie voor de Jubileumfeesten om nog een extra sub sidie te mogen ontvangen. Men was te kort gekomen. De Raad was goedgeefs. Er werd hoege naamd niet over gebabbeld- Alleen de heer Schulz maakte er zich warm voor (warm te gen bedoel ik) en meende dat de bezuinigings manie toch wel een beetje in 't gedrang kwam. Op voorstel van den heer Hogenbirk werd besloten het zaakje maar aan B. en W. over te laten ter afhandeling met genoemde commis sie. Ten tweede een verzoek van verscheidene bouwers die aan de nog niet geheel voltooide Oranje-iNassaulaan zouden willen bouwen wat met het oog op de bestrijding der werkeloos heid werd mogelijk gemaakt. OPMERKER- BLOEMEND AAL. In de a.s. Donderdag te houden Raadszitting komt aan de orde bij punt 7 der agenda: Ver koop van grond aan de Bosch en Duinlaan ten behoeve van het Prov. Waterleidingsbedrijf. Reeds eerder kwam ditpunt in behandeling, n.l. in de zitting van 20 September, doch toen werd door tijdig ingrijpen van de heeren Hogen birk en de Roo van Alderwerelt nog voorko men dat dit punt voetstoots werd aangenomen. Nu dit punt weer op de agenda komt vree zen wij dat het onderzoek, hetwelk door het College van B. en W. was toegezegd tot resul taat heelt gehad, dat de bezwaren, door boven genoemde heeren geuit, niet zoo zwaarwegend zijn voor Burgemeester en Wethouders dat dit punt van de agenda kon verdwijnen. Dit zou ten zeerste te betreuren zijn voor de bewoners van den Bosch en Duinlaan, daar dan het kleine stukje bosch wat nog is over gebleven zal verdwijnen en daarvoor in de plaats zal komen een autogarage met werk plaats. Doch niet alleen voor de bewoners van den Bosch en Duinlaan zou het te betreuren zijn, o.i. is het voor de geheele omgeving te betreu ren dat dit kalme, schoone, rustige plekje, plaats moet maken voor een zeer onrustig be- MAISOM HETTY - GROOTE HOUTSTRAAT 126, TELEFOON 1760 - HAARLEM Kousen en Sokken in effen kleuren en Fantasie in ruime sorteering HAPTENUISTIAAN If Y BLOEMENDAL OPNAMEN IN EIGEN OMGEVING' drijf. Bovendien zal het verkeer daar ter plaat se ook wel drukker worden en mogen bij het aan- en uitgaan der drie scholen, n.l. de be waarschool, de Tinholt-school en de Chr. School voor M.U.L.O., wel maatregelen wor den getroffen, opdat bij aan- en uitgaan dezer scholen geen ongelukken gebeuren. Thans reeds is de toestand daar ter plaats; hoogst gevaarlijk door de vele kinderen welke daar steeds spelen, voor en na schooltijd. Mocht de Raad toch besluiten den bouw van een garage toe te staan, dan is o.i. een eerste vereischte dat het korte eindje straat vanaf den de Génestetweg naar den Boschiaan afgeslo ten wordt voor het verkeer met motorrijtuigen. Ongelukken zullen anders niet uitblijven. Wij hopen echter dat het verzoek van de Bosch en Duinbewoners alsnog in ernstige over weging zal worden genomen. Ongunstiger plekje had het Prov. Bedrijf niet kunnen kiezen BLOEMENDAALSCHE AMATEURFOTOGRA- FENVEREENIGING. F. G. schrijft ons: Donderdagavond 4 October 1.1. opende de Bloemendaalsche het winterseizoen, onder lei ding van haren nieuwen voorzitter. Bij de inge komen stukken was het belangrijke programma van den eersten Bondslanddag, Welke op 6 October door den Bond van N.A.F.V. in den Haag gehouden is. Deze bijeenkomst van foto grafen uit alle hoeken des lands is buitenge woon interessant en gewichtig voor het Neder- landsche fotografische leven geweest. Bij een tusschentijdsche bestuursverkiezing werd de heer Wouterse verkozen. Hierna hield de heer Middendorp uit Hil versum een voordracht over Interieurfotografie, waarbij verscheidene mooie plaatjes op het doek kwamen. In aansluiting tot deze causerie was er een expositie van talrijke zeer mooie interieurs van den spreker. De rest van het programma moest wegens het vergevorderde uur uitgesteld worden. Bij den aanvang van het winterprogramma zou ik de gelegenheid te baat willen nemen de toch zoo talrijke fotografen van Haarlem en omstreken aan te sporen lid van deze club te worden. Het zijn in den regel gezellige en leer zame avonden welke de Bloemendaalsche orga niseert, waarvan iedere fotograaf ontegenzeg gelijk van profiteeren zal. Men hoort en ziet nog eens dingen, waar men nu niet zoo goed mee bekend was; men blijft op de hoogte, men toetst het eigen werk aan dat van anderen, men krijgt veel mooi werk te zienaltemaal redenen om, zelfs in onzen bezuinigenden tijd, over het bezwaar van de kleine contributie heen te stappen. De secretaris, de heer J, C. Mol te Bloemen- daal, verstrekt gaarne alle mogelijke inlichtin- gen. Zooals bekend, zal naast de gebouwen der Eerw. Zusters op „Dennenheuvel" een kerkhof worden aangelegd voor de parochie van de H. Drievuldigheid alhier. Ook zal op dit kerkhof een nieuwe kapel verrijzen. De plannen hiervan echter waren wegens de groote kostbaarheid eenigen tijd uit gesteld. Door het aanbrengen van eenige vereenvou digingen, zooals o.a. het leggen van een min der kostbare vloer dan aanvankelijk het plan was en het vervangen van glas in lood door gewoon glas enz., is het mogelijk geworden den bouw toch ter hand te nemen. Reeds de volgende week zal hiermee een aan vang worden gemaakt. Het kerkhof zelf zal den oorspronkelijken vorm van „hof" behouden. Hier en daar zullen grafmonumenten worden opgericht en het ligt in de bedoeling, mettertijd een kruisweg te plaatsen, waarvan dan de 14 achtereenvolgende staties zullen worden gevormd door schilderin gen op de grafzerken. Nu zullen nog slechts 14 kruisen worden geplant, welke de staties aan wijzen. Bloemendaalsche Filmavond. Op Zaterdag 20 October a.s. zal in de groote zaal van Café Restaurant „Vreeburg" alhier een 'Bioscoopvoorstelling gegeven worden, waarvan de netto-opbrenigst ten bate komt van de Bloemendaalsche Jeugdvereeniging. Die heer D. Laan heeft zijne Bloemendaalsche Filmopnamen w.o. die van de feesten achter hotel Duin en Daal voor dien avond beschik- baarges'teld, terwijl verder eenige films worden vertoond, welwillend afgestaan door de Maat schappij „Polygoon" o-a. de Intocht van H.M, de Koningin te Amsterdam. Het geheel belooft een interessanten avond te worden. TENTOONSTELLING. Door een samen loop van omstandigheden was het ons niet mogelijk de tentoonstelling van najaarsproduc ten, welke gehouden werd op 6 en 7 October j.l. in het gebouw der Bloemendaalsche School- vereeniging, persoonlijk te bezoeken. De Stads-edi. e was echter zoo bereidwillig ons haar verslag af te staan, wat hieronder een plaatsje vindt: Evenals een viertal jaren geleden, is de ten toonstelling van allerlei najaarsvoortbrengselen uit bosch en veld, gisteren en eergisteren in de school der Bloemendaalsche Schoolvereeniging gehouden, een groot succes geworden. Met lof- waardigen ijver zijn de leerlingen dezer school aan 't verzamelen getrokken en wat zij in eenige dagen bij elkaar hebben gebracht, dwingt bewondering af. Voor een met-ingewijde in de plantkunde moet 't een groote openbaring zijn geweest, dat er in de omgeving van Bloemen- daal zooveel verscheidenheid uit 't rijk der planten is bijeen te brengen in een tijd, dat de natuur zich gereed maakt, haar winterslaap in te gaan. Nu is 't wel waar, dat een groot deel der verzamelde herfstvoortbrengselen uit aller lei zwammen bestond, en dat deze juist in dit gedeelte van 't jaar 't weligst tieren, maar wat op 't gebied van mossen, varens, grassen enz. aanwezig was, legde toch een schitterend ge tuigenis af van de volharding in 't zoeken der leerlingen en van de plantenrijkdom van Bloe- mendaals omgeving. Verdient de ijver der jeu- dige verzamelaars een woord van hulde, niet minder verdient dit de bereidwilligheid van den heer Zwanenburg de Vije en Mevr. de Visser Roelofs, beide specialiteiten op mycologisch gebied, voor hun hulpvaardigheid bij het deter- mineeren der vele soorten van paddestoelen. En dat er van hun kennis op dat gebied nogal wat gevraagd werd, kan men begrijpen, als men weet dat er een 160 a 170 verschillende soor ten aanwezig waren, allen voorzien, niet alleen van hun botanischen naam, maar ook van een aanduiding of zij giftig, niet-giftig of eetbaar waren. Een rood etiket duide op giftig, een wit op niet-giftig, doch niet eetbaar en een groen op eetbaar. Dat alles, wat eetbaar was, er nu juist ook aanlokkelijk uitzag, willen we niet beweren. Maar 't is ook mogelijk, dat dit schrijven bein- vloed wordt door een zekere antipathie tegen de paddenstoeleneterij. Echter lijkt 't ons niet van gevaar ontbloot, alleen op de gelijkenis af te gaan bij de beoordeeling, of een zwam te consumeeren is of niet. En nu wagen we ons niet aan een opsomming van alle of zelfs maar een gedeelte der aanwe zige zwammen. Maar het getal van 160 soorten in aanmerking nemende, begrijpt men dat er heel wat verscheidenheid was in kleur, grootte en vorm. En zooals 't met de zwammen was, zoo was 't met de andere inzendingen. Ook hierbij veel variatie. Voor den plantenliefhebber was hier veel te vinden, dat nu niet eiken dag voor zijn voeten groeit, maar dat opgezocht moet worden in hoekjes en gaatjes, op boomen en op oude brokstukken van muren, in 't duin en langs slootkanten, op de verborgen plaatsjes in 't bosch en overal, waar nog net licht en lucht genoeg is om plantengroei in 't leven te roepen. Allicht zou men denken, dat een verzameling van een dergelijk stelletje de moeite van 't bezien niet waard was en dat er van zoo'n ver zameling niet iets belangwekkends te maken zou zijn, maar dank zij de tact der arrangeer- ders, die de hulp hadden ingeroepen van meer gecultiveerde voortbrengselen uit Flora's rijk, bood 't tentoongestelde een prettigen aanblik, 't Bezoek was dan ook op de beide dagen zeer groot en vaak kon men maar voetje voor voetje vooruitkomen. Met een enkel woord willen we nog een complimentje maken aan t adres van hem of haar, die met wit en gekleurd krijt zoo talent vol eenige zwarten borden beteekende. 't Schets je van 't Naarder Meer, met zijn reigers, een den en waterplanten verdiende zeker een bij zondere vermelding. Door de Ned. Protestantenbond, afdeeling Bloemendaal zal op Woensdag 17 October a.s. 's avonds 7.30 uur in hotel „Vreeburg" alhier een Ledenvergadering gehouden worden. De agenda luidt als volgt: 1. Notulen. 2. Jaarverslag van den Secretaris. 3 Rekening en Verantwoording van de Pen- ningmeesteresse; begrooting. 4. Benoeming van afgevaardigde(n) ter Alge- meene Vergadering van den Bond te Nijme gen op 22, 23 en 24 October a.s. 5. Behandeling van den Beschrijvingsbrief. 6. Bespreking der middelen ter bevordering van het doel der Afdeeling. 7. Wat verder ter tafel wordt gebracht. Door do Plaatselijke Commissie van Toe zicht op het Lager Onderwijs is het volgen de advies verzonden aan B. en W. van Bloe mendaal, naar aanleiding van het voorstel van B- en W. om het Vervolgonderwijs in de gemeente Bloemendaal op te beffen: Ingevolre uw schrijven van den 22en Sep tember 1.!., waarin U de Plaats. Commissie van Toezicht op het L.O. om advies vraagt inzake uw voorstel aan den Raad der gemeente tot opheffing van het openbaar onderwijs, is onverwijld een vergadering der commissie uitgeschreven, waarin uw voorstel ampel besproken is. Gaarne had de commissie over een voldoend aantal 'gegevens betreffende liet vervolgonder wijs op alle, zoowel openbare- als bijzondere scholen, beschikt, omdat het gevraagde advies dan zooveel te gemakkelijker uit te brengen zou zijn geweest en het advies voor U des te meer waarde zou hebben gehad. De tijd ont brak haar echter om deze te verzamelen. Het hoofdargument voor de opheffing van het Vervolgonderwijs is volgens de toelichting van uw ontwerp-besluit gelegen in het feit, dat de verplichting tot het doen geven van vervolg onderwijs is opgeheven en de kosten van even tueel te geven cursussen geheel door de ge meente moeten worden betaald, evenals die te geven door het bijzonder onderwijs. 'Het spreekt van zelf, dat de commissie van toezicht niet beoordeelen kan, (zij is daartoe trouwens niet geroepen), of de kosten van deze cursussen door de gemeente kunnen worden bestreden. De Minister van Onderwijs moest om financieele redenen den steun aan het Ver volgonderwijs intrekken. Dit beteekent evenwel niet dat de Minister ook meent, dat het V- O. moet worden opgeheven in die Ons tarief voor Verhuur-Auto mobielen is zeer billijk. Onze wagens zijn hygiënisch en niet duurder als taxi's. BOUCKAERT Co., Luxe Auto- en Verhuurinrichting Rozenstraat 8 en 9, HAARLEM, Telefoon 588. gemeenten, wier financieele draagkracht het toelaat, het bedoelde onderwijs in stand te houden. ils dit laatste in uw gemeente het geval, (dit staat te uwer beoordeeling), dan is de commissie unaniem van oordeel, dat het Ver- oigonaerwijs niet mag worden opgeheven. De toelichting van uw voorstel gewaagd voorts van de geringe deelname aan het ver volgonderwijs te Vogelenzang en te Overveen, Het is niet wensclielijik onafhankelijk van het aantal deelnemers, cursussen op te richten. Ook de commissie is van meening, dat een norm moet worden gesteld. Deze kan gevoeg lijk worden bepaald op zes niet-leerplichtige kinderen, het aantal, dat de Min. van On, ■derwijs in de L. O. Wet 1920 noemt als het minimum, waarbij een cursus tot stand moet komen. Deze norm is intusschen bereikt of overschreden in Vogelenzang en in Over veen, waar in het afgeloopen jaar resp. 6 en 8 leerlingen den cursus bezochten. Opper vlakkig lijkt de daling van het aantal leer lingen te Vogelenzang belangrijk. Vergeten mag echter niet worden, dat de oprichting van een Katholieke school in deze wijk de oorzaak is van dezen teruggang en niet de verminderde belangstelling. Wat wij hier van Vogelenzang opmerkten, geldt voor ?en groot deel oolk voor 'Overveen. De ouder- commissie van deopenbare school te Voge lenzang, welke ten zeerste aandringt op het behoud van het vervolgonderwijs, merkt op dat het bezoeken van een onderwijsinrich ting te Haarlem vanuit die wijk des avonds met groote moeilijkheden gepaard gaat. Bo vendien merkt zij op, dat voor een school als de hare, een laag minimum moet wor den gesteld. Het lijkt de commissie volstrekt niet onmogelijk, het aantal leerlingen op te voeren door het onderwijs, wat aantrekkelij ker te maken, hetzij door het uitreiken van ■een diploma, waardoor het verzuim ook wordt tegengegaan, hetzij' door het beschik baar stellen van belooningen. Meer bekend heid kon er voorts aan worden gegeven, dat ergelegenheid bestaat V- O. te ontvangen, b.v. door adverteeren of door duidelijke circu laires aan de openbare gebouwen op te han gen. Uw toelichting vermeldt, dat aan de L. O. school van den 'heer Tinholt de laatste ja ren geen V. O. werd gegeven. Dit is inder daad juist. Naar de commissie meent, is de laatste cursus in 1S11 gehouden, dat is dus een 12-tal jaren geleden. Verscheidene leden der commissie zijn van meening, dat een wederom instellen van een cursus aan deze school ongetwijfeld succes zou hebben. Ook het hoofd der school is die meening toege daan- De commissie dringt er bij U op aan dat dit jaar alsnog gelegenheid wordt gegeven, vervolgonderwijs te ontvangen. Wanneer met bovenstaande opmerkingen re kening wordt gehouden en van het gemeente bestuur, zoowel als van het onderwijzend per soneel de noodige steun wordt ontvangen, twijfelt de commissie er niet aan, of deze proef zal leiden tot grootere bloei en tot be stendiging van een soort onderwijs, dat voor vele niet-leerplichtigen, van groot nut kan zijn. Bloemendaalsche Reddingsbrigade. Maandag avond heeft de Bloemend. Reddingsbrigade haar eersten zwemoefenavond gehouden in Stoop's Bad. Een groot deel der leden was op het appèl. Ook de burgemeester woonde dezen eer sten oefenUvond bij. Met eenige der beste zwemmers werd een aanvang gemaakt met zwemmend redden. Den volgenden keer zullen een paar instructeurs' aanwezig zijn om niel- zwemmers eens onder h'anden te nemen. Schoolcommissie. Wij vernemen dat de Plaatselijke Schoolcommissie een enquêtte zal houden onder de ouders van schoolgaande kinderen over den duur der vacanties- Wij zijn door het vertrek van den heer Jur- gc-ns met zijn foto-zaak eenigen tijd zonder ge weest in onze gemeente. Thans is echter aan den Bloemendaalschen Boek- en Kunsthandel, Bloemendaalscheweg no. 18 ook verbonden geworden, den handel in foto-artikelen, fi'ms, •pi; ten enz., terwijl voor ontwikkelen en afdruk ken tevens gelegenheid bestaat. ■Wij wenschen den ondernemer veel succes- Onderwijs. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de school van ds Bloemendaalsche Sohoolver- eeniging is benoemd mej. E'zechiël. 'H-D. Ofschoon wij het niet wenschen te poussee- ren als gneesmiddel voor een bepaalde ziekte, mogen wij op grond van deskundige verkla ringen VICTORIA-WATER (Oberlahnstein), zeer zeker aanbevelen als een tafeldrank, die bij geregeld gebruik een zeer gunstigen invloed heeft op de vitaliteit van den gebruiker. Voor huishoudelijk gebruik bijzonder aanbe volen in heele Literschroefflesschen, inhouds- prijs 32 cent. ADVER ÜR. HOUT VERFT M HEERENl MET VAN ARTIS- PRIJZEN TEL. 4 TETTERODI HAAI NIEUWE Vraagt i Erkende Dire L. QUARLES Ripperdapark Opl. alle Pri akte L. C Kleverparkwef Tele: DAMES Rijksstraatweg Voor dagelijk buis, billijke Beleefd a Tel. 1 ALLE SOOI HAA Opleiding voo alle e Spreekuur Dinsdag en I 1—4 en v Woensdag g JANSSTR. 21 BEHANDELlf De inteeke van A. B1 Dr. JAC. 1 is openf TELEl

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1923 | | pagina 2