de goedkoopste. LINCOLN de meest volmaakte. ELEGTRISCH STRAALKACHELTJE MAISON HETTY - GROOTE HOUTSTRAAT 126, TELEFOON 1760 - HAARLEM Kousen en Sokken in effen kleuren en Fantasie in ruime sorteering Gemeentebestuur. Importeur: N.V. Haarlemsche Auto Centrale, Stationsplein, Telef. 1094. KERKAGENDA. OVERVEEN. SANTPOORT. /MJO OLPKLS Door bij het aankleeden 's morgens op Uw slaapkamer gedurende een half uur een te laten branden, verschaft U zich voor enkele centen een niet genoeg te waardeeren genot! STRAALKACHELS voor billijken prijs in zeer vele uitvoeringen te zien in de Monsterkamer vanhetP.E.N. Vraagt inlichtingen omtrent het VAST RECHT TARIEF. Donderdagmiddag vergaderde de Raad onzer gemeente ten gemeentehuize. Voorzitter: Jhr. A, Bas Backer, Burgemees ter. Afwezig de heer Blankevoort. PUNT 1. Ingekomen stukken. a. Bericht is ingekomen van den accountant dat bij den gemeente-ontvanger de bulletjes in orde zijn. Voor kennisgeving aangenomen. b. Verzoek van J. Veldhuis te Amsterdam, betreffende in exploitatie brengen van bouw terreinen wordt naar B. en W. teruggezonden om advies. c. B. en W. stellen voor het adres der Bloemendaalsche Reddingsbrigade om subsidie te behandelen bij de gemeentebegrooting voor 1924. Goedgekeurd. d. B. en W. stellen voor het verzoek der Haarlemsche Orkestvereeniging om subsidie voor 1924 te behandelen bij de begrooting voor dat dienstjaar. Goedgekeurd. e. B. en W. stellen den Raad voor afwij zend te beschikken op het verzoek van de N.V. „Nationale Opera" om subsidie voor het seizoen 1923/1924 daar geen gemeentebelang met hare al of niet instandhouding gemoeid is, geen post op de loopende begrooting hiervoor is uitgetrokken en de Opera met een subsidie van 100.(het gemiddeld subsidie dat door de gemeente verleend wordt) niet gebaat zou zijn. De heer S c h u 1 z stelt voor deze subsidie aanvraag niet thans doch gelijk met de ande ren bij de begrooting te behandelen. De heer Laan deelt mede dat in de bladen vermeld stond dat de Nationale Opera is opge heven door de weigering van subsidie der ge meente 's Gravenhage. De heer O 11 o kan het met den heer Schulz niet eens zijn. Alleen die verenigingen die voor subsidie in aanmerking komen kunnen worden terzijde gelegd tot de behandeling der begroo ting, anderen, zooals dit verzoek kan men beter direct afhandelen. Het zou zelfs overwe ging verdienen meent spreker om ook de ande re aanvragen te behandelen, daar de behande ling der begrooting dan niet wordt opgehou den door meer onbeteekenende dingen. De heeren Schulz en Prinsenberg verklaren dat zij wel iets gevoelen voor steun- verleening. Bij stemming bleek dat slechts genoemde 2 heeren er voor waren, zoodat het verzoek werd afgewezen. f. B. en W. stellen voor aan den heer Ro- link een stuk grond te verkoopen aan den Hoogen Duin en Daalscheweg n.l. 2500 M2. tegen 3.50 per M2. De heer Schulz wenscht even in comité- generaal te gaan opdat eenige inlichtingen kunnen worden verstrekt aan de Raadsleden. Zonder die gegevens zal het voor spreker moei lijk zijn, zijn stem er aan te geven. De heer O 11 o vindt zulk een handeling niet de weg die wij opmoeten. Zonder dat dergelijke aanvragen bij de stukken hebben gelegen is het bijna niet mogelijk een besluit te nemen. De heer de Roo van Alderwerel t ondersteunt het voorstel van den heer Schulz. Meerdere leden adviseeren om wel tot behan deling over te gaan en wel in openbare zitting. De heer 011 o heeft vernomen dat de Grondcommissie bijna volmacht heeft om han delend op te treden. Spreker zou, gezien hetgeen thans plaats vindt, aan de Grondcommissie een zoo groot mogelijke volmacht willen geven. Besloten wordt bedoelden grond voor den prijs van ƒ3.50 per M2. te verkoopen. g. Naar aanleiding der in de raadsvergadering van den 20 sten September 1923 aangenomen motie Otto, luidende: „De Raad, „van oordeel dat voor de belangrijkste takken „van dienst commissiën van bijstand moeten „worden ingesteld; „noodigen B. en W. uit in de volgende verga dering daaromtrent voorstellen te doen; „en gaat over tot de orde van den dag"; deelen B. en W. den Raad mede, dat zij een Commissie van Bijstand voor het onderwijs niet noodig achten, aangezien reeds een Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs bestaat. Voorts achten zij een Commissie voor Publ. Werken niet wenschelijk, daar voor dat gedeel te van Publ. Werken, waarvoor naar de mee ning van B. en W. de instelling dier Commissie gewenscht is, reeds op hun voordracht de Grondcommissie is ingesteld en benoemd. Wat de instelling van een Gascommissie be treft, B, en W. achten thans den tijd daartoe nog niet aangebroken, doch zoodra de wensche- lijkheid zich doet gevoelen, zijn zij zeer zeker van plan een voorstel daartoe aan den Raad te doen. De heer Otto heeft met eenige verwonde ring kennis genomen van dit stuk hetwelk werd gestopt bij de ingekomen stukken. Spreker zou er voor zijn, en hij doet hiertoe het beleefd ver zoek tot B. en W., dat dergelijke stukken als punt op de agenda zullen worden geplaatst Ook dit stuk zou spreker gaarne aan willen houden om het in de volgende vergadering als agendapunt ter tafel te zien gebracht. De heer Laan, wethouder, antwoordt dat deze kwestie breedvoerig in het College van B. en W. is besproken en men tenslotte tot bovenstaand advies aan den Raad is gekomen. De heer Schulz is er niet voor om dit stuk aan te houden, doch voelt zich ook onaan genaam getroffen door dit advies van B. en W. De heer Otto betreurt het nogmaals dat het Dag. Bestuur een geheel ander advies heeft gegeven dan verwacht kon worden. Met 14 stemmen voor en 1 tegen is de motie Otto aangenomen en B. en W. hebben dus alleen maar te zeggen of zij het doen ja dan neen, meer niet en ari'ders niet. Doet zij dat niet, welnu, zegt spreker, ik heb gemeend in het belang der gemeente gehandeld te hebben en leg mij er tenslotte bij neer. De heer Schulz bepleit uitvoerig de instel ling van Commissies. De heer v. Nederhasselt, wethouder, verklaart zich niet tegen instelling van Comm. van Bijstand, doch het stuit bij hem af op de technische kwestie. De Voorzitter zegt dat het hem wel is, indien de Raad Commissies wil, doph men moet zich dan toch uitspreken hoe men zich deze indenkt. Onderwijs b.v. kan spreker zich niet indenken hoe men hiervoor een Commissie kan vragen. Spreker meent dat straks B. en W. wel naar huis kunnen gaan. De heer v. K e s s e 1 zou gaarne, alvorens over dit punt verder te praten, uitgemaakt willen zien of men thans de benoeming van Commis sies denkt te behandelen óf dat in een volgende vergadering dit punt op de agenda te vinden zal zijn. De heer Otto meent dat het beter is dat hij zijn verzoek maar intrekt, daar men thans toch al reeds tot behandeling is overgegaan. Verder gaande, bekritiseert spreker de woorden van den heer v. Nederhasselt. Hiervoor gebruikt spreker een frappant voorbeeld van zeer recen- ten datum, n.l. een paar zittingen terug. Het betrof n.l. een verordening welke door den Secretaris van beneden was gehaald en waarin was vastgelegd de vergoedingen voor kinderen welke de scholen te Haarlem bezoeken. Men ging toen op die verordening af, men meende gerust te kunnen zijn, terwijl eenige dagen later ter Secretarie bleek dat bedoelde verordening reeds lang was ingetrokken. Niemand wist in die vergadering dus, ook B. en W. niet, dat die verordening niet meer van kracht was. Spr vraagt of zulks gebeurd zou zijn indien er een Commissie van Onderwijszaken was geweest. De heer Otto gaat verder en zegt dat er toch niets verloren is indien eventueel mocht blijken dat de Commissies van geen nut zijn. Mocht dit werkelijk blijken dan zal spreker de eerste zijn die de Commissies weer weg zal werken. De Voorzitter zegt dat de heer Otto zich thans wel uitspreekt doch dat de rest toch zwijgt. De heer Bornwater zegt ook zeer teleur gesteld te zijn door dit antwoord van B. en W. Hoe spreker over die Commissies denkt is wel bekend, doch dat de Voorzitter niet van Com missies houdt is ook bekend. Spreker zit n.l. al vanaf 1920 in een Commissie om een veror dening in het leven te roepen voor het grond bedrijf. Tot heden is spreker nog niet door den Voorzitter opgeroepen om eens een begin te maken aan die verordening. De heer Schulz spreekt zich nogmaals uit voor instelling der Commissies nu blijkt dat de Voorzitter zijn stem niet gehoord heeft. De heer K r e m e r is ook teleurgesteld. Uit de motie, aangenomen in de vorige zitting met 14 voor en 1 tegen meant spreker dat het B. en W. toch wel duidelijk moet zijn hoe de Raad er over denkt. De heer v. K e s s e 1 spreekt zich ook duide lijk uit voor instelling der Commissie te zijn Als voorbeeld noemt spreker een Gascommissie, welke indien deze er ware zich kon onledig houden met een grondig onderzoek naar het in eigen beheer nemen van het gas. De heer de Roo van Alderwerel t zegt dat door de Waterleidingscommissie in het vorig jaar reeds is onderzocht of het wenschelijk was het gasbedrijf geheel naar zich toe te halen. De Voorzitter zegt dat indien blijkt dat een Commissie voor gas en water wenschelijk is, dan zullen B. en W. een voordracht opma ken. Maar nu Onderwijs? Is dat nu wel wen schelijk? Ik kan dat nog niet inzien. Welnu, zegt de heer Otto, dan zullen wij zoolang praten tot U wel overtuigd bent, mijn heer de Voorzitter. Na een kort debat en nadat de heer Otto een voorstel heeft gedaan daartoe gaat men over tot stemming voor de benoeming van een Com missie van Bijstand voor Onderwijs. Het blijkt dat er 9 voorstemmers zijn zoodat deze Commissie ook komt. Vervolgens besluit men tot instelling van Commissies van Bijstand voor Financiën en van Publ. Werken. In een volgende vergadering zullen B. en W. komen met een voordracht van personen voor de Commissies. PUNT 2. Ontheffing bepalingen der Bouw verordening. B. en W. stellen den Raad voor ontheffing van art. 7 der Bouwverordening te verleenen aan J. Reinders voor verbouw van het post- en telegraafkantoor te Bloemendaal. De heer Prinsenberg hoopt dat men zui nig en voorzichtig zal zijn met het verleenen van ontheffingen. Men dient b.v. in dit geval niet alleen rekening te houden met den naasten buurman, die weliswaar verklaart heeft geen bezwaar te hebben, doch ook met den bewoner die aan den achterkant tegen dit terrein aan ligt en straks een hoogen muur voor zich ziet, welke de zon keert en voor zijn tuin niet wen schelijk is. Pardon, zegt de Voorzitter de muur waarvan U spreekt staat noordelijk van dezen tuin en keert dus geen zon, tenzij U de noor derzon bedoelt. De heer de Roo van Alderwerelt stelt voor dit verzoek om ontheffing aan te houden totdat deze buurman, welke thans in het buitenland vertoeft, en zijn bezwaren dus niet heeft kunnen indienen, terug is. De heer Schulz verzet zich hiertegen en meent dat het toch niet opgaat het persoonlijk belang te stellen voor het algemeen belang en het algemeen belang eischt dat deze verbouwing plaats vindt opdat het postkantoor daar ter plaatse blijft. De Voorzitter zegt dat ook uitstel daar om niet wenschelijk is, omdat de aanbesteding reeds heeft plaats gehad en alles dus wacht op deze ontheffing. De ontheffing wordt daarop verleend. B. en W,_ stellen den Raad voor ontheffing van art. 7 der Bouwverordening te verleenen aan E. A. W. Hirschfeld voor bouw van een schuurtje aan de Koepellaan. Goedgekeurd. B. en W. stellen den Raad voor ontheffing van art. 7 der Bouwverordening te verleenen aan J. H. van Steyn voor bouw eener bergplaats achter perceel Koeduinweg no. 5. Goedgekeurd. B. en W. stellen den Raad voor ontheffing van art. 7 der Bouwverordening te verleenen aan T. A. Helderman voor aanbouw eener serre achter perceel Sparrelaan no. 4. 'Goedgekeurd. B. en W. stellen den Raad voor, ontheffing van art. 7 der Bouwverordening te verleenen aan Gebr. Joustra voor bouw van een woning aan de Prins Hendriklaan. Goedgekeurd. B. en W. stellen den Raad voor afwijzend te beschikken op het verzoek van J. Damad om ontheffing van art. 7 der Bouwverordening voor bouw eener autobergplaats achter perceel Kleverlaan no. 115, daar a. de vrije ruimte achter de woning zou verminderd worden tot slechts 4-90 M.; b- de garage voor de buren hinderlijk zal zijn; c. gevaar ontstaan zal voor het verkeer bij den uitrij op den vrij druk be- ganen Rinheimweg. De heer Hogenbirk stelt voor, in dien dit mogelijk is, ontheffing te verleenen. Het is een particulier waarvan men dus wei nig 'hinder heeft. De heer Otto is dezelfde meening toe gedaan. Het is slechts een formaliteit meent spr. en de verordeningen zijn er niet om iemand te hinderen doch om, ingeval van noodzaak, te kunnen optreden, om misbruik te kunnen be strijden. Men moet in dergelijke gevallen met de menschen onderhandelen, hen aanwijzingen geven. De heer Laan vindt het een schandaal dat dergelijke besprekingen in den Rlaad! plaats vinden. Spr. stelt voor eerst de bouw verordening maar te verscheuren en dan ver der te praten. Om met de menschen te gaan •onderhandelen daar dankt spr. feestelijk voor. Men zou dan 's avonds op stap moeten gaan, want overdag is men meestal niet thuis, dan moeten bellen bij zoo'n persoon en zeggen: mijnheer, ik kom eens een avondje praten over die aanvraag om ontheffing. Besloten wordt op het verzoek afwijzend te beschikken en den aanvrager te adviseeren zijn aanvraag gewijzigd te herhalen, B. en W. stellen den Raad voor afwijzend te beschikken op het verzoek van J. Tit om ontheffing van art. 7 der Bouwverordening voor bouw van een werkplaats met woning, •daar het perceel niet aan den openbaren weg is gelegen en eventueele verbetering van den toestand daar ter plaatse ernstig zou belem meren. Ons tarief voor Verhuur-Auto mobielen is zeer billijk. Onze wagens zijn hygiënisch en niet duurder als taxi's. BOUCKAERT Co., Luxe Auto- en Verhuurinrichting Rozenstraat 8 en 9, HAARLEM, Telefoon 588. De heer Hogenbirk stelt voor het verzoek wel toe te staan. De heer Otto houdt een uitvoerige be schouwing over het verloop van deze zaak en hoe hij zich indenkt dat deze persoon ge holpen zou kunnen worden. De aanvraag wordt afgewezen, doch met de bedoeling dat aan den aanvrager een wenk zal worden gegeven hoe hij heeft te han delen voor een nieuwe aanvraag. De heer Laan zegt dat het op deze ma nier niet best mogelijk is wethouder te zijn, Spr. wil wel medewerken, in alles, doch men 'houde het hem ten goede, op deze manier kan dat niet. B. en W. stellen voor op het verzoek van mevr. BlomjousSmit, om dispensatie te ver leenen van art. 7, sub. a der Bouwverordening afwijzend te beschikken. De heer Prinsenberg wil de men schen tegemoet komen. Het gaat niet zegt B. en W. Na een uitvoerig debat en nadat door den lieer de Waal Malefijt uitvoerig is uitgelegd, hoe het verloop is geweest tijdens zijn wet houderschap, hoe hij geneigd zou zijn, indien mogelijk, te helpen, daar spr. huurder is van •grond van genoemde mevrouw en hij persoon lijk de dupe wordt van deze weigering, doch dat het gemeentebelang eischt dat afwijzend wordt beschikt, temeer waar het hier niet al leen geldt een aanvraag van mevr. Blomjous, doch dat hier iemand achter zit, waar de ge meente al meer last en narigheid van heeft gehad, getuige villa Kennemerheuvel, verande ren de verschillende heeren van meening en wordt besloten afwijzend te beschikken, B. en W. stellen voor het verzoek om ont heffing van art. 7 der Bouwverordening te behandelen bij punt 6 der agenda. Wegens het late uur wonden de rollen om gekeerd en wordt punt 6 thans eerst behan deld. PUNT 6. Vaststelling van het Bouw- en Wegenplan nabij Stoop's Bad. Uit de besprekingen blijkt dat er een tech nische kwestie is welke niet zonder meer is op te lossen. Het gaat hier om het al of niet onderheien der rioleering. Het advies van den Directeur van Publieke Werken is geweest onder de rioolbuizen een balk, evenals in het Kinheimpark, terwijl de heer Prinsenberg even eens deskundige, blijft volhouden dat heien noodzakelijk is. Het moderne verkeer eischt voor een slappen grond, heien. De heer Otto meent dat men het advies moet opvolgen van den heer de Jongh. De heer Schulz vindt dit toch gevaar lijk en pleit voor aanhouding. B. en W. meenen ook dat het advies van den gemeente-architect moet worden opge volgd. De heer Prinsenberg blijft zich echter verzetten zoodat dit punt wordt aange houden tot Vrijdagmiddag, en inmiddels aan den Direceur van P. W- nog kan worden medegedeeld het advies van den heer Prin senberg. De gevraagde ontheffing van de Bouwver ordening wordt echter verleend, zooda-t het werk voortgang kan hebben. De Voorzitter sluit thans de ver gadering tot Vrijdagmiddag 2 uur. Zie verslag in ons nummer van de volgende week. Zondag 21 October 1923. BLOEMENDAAL. NED. HERVORMDE GEMEENTE, v.m. 10 uur, Ds. H- A. C. Snethlage, Pred. Dir. v/h Diaconessenhuis te Den Haag. Bevestiging van Ds. J. C. van Dijk. n.m. 2.30 uur Ds. J. C. van Dijk, intrede. J ONGELIEDENSAMENKOMST in gebouw „Maranatha" des voormiddags 10 uur, Geen dienst, GEREFORMEERDE KERK, voorm. 10 uur, Ds. J. C. Brussaard. n.m. 5 uur dezelfde LOCAAL OPENBARE SCHOOL, v.m. 10 uur Geen dienst. NED. HERV. GEMEENTE, voorm. 10 uur, Dr. G. A. v. d. Bergh van Eysinga. „Voor of tegen?" Gen. 42:36 en Rom. 8:31b- EVANGELISATIE in het gebouw aan den Kerkweg, des voormiddags te 10 ure, Ds. van Oostromsoede te IJmuiden. n-m. 6.30 uur Ds. J. J. Dame te A'dam. VICTORIA-WATER (Oberlahnstein), is de eenige opwekkende, zacht prikkelende, alcoholvrije drank. Victoria-Water verhoogt den eetlust. Victoria-Water is niet alleen nega tief onschadelijk, doch ook positief gezond. De eenige werkelijk aangename drank voor ge heelonthouders. Voor huishoudelijk gebruik bijzonder aanbe volen in heele Literschroefflesschen, inhcudspnjs 32 cent. 3 HAPTENLUSTLWN X 8 BLOEMENDAL OPNANEN IN EKiEN OMGEVINCr

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1923 | | pagina 2