Electrisclie Verwariii MA1S0N HETTY de goedkoopste. LINCOLN de meest volmaakte. Plaatselijk Nieuws. BLOEMENDAAL.. /Xöd OFPKES BLOEMENDAL OVERVEEN. AERDENHOUT. MUZIEK. P. Brinkman, Velserstr. 24, Haarlem Importeur: N.V. Haarlemsche Auto Centrale, Stationsplein, Telef. 1094. Voor ouden van dagen en voor rheumatische gestellen is het gezondst! Gezeten in ean straalbundel van een electrische haard heeft men vol komen de aangename sensatie van zonnewarmte. Tegen het VAST RECHT TARIEF van 10 ets. per K.W.U. is de elec trische verwarming goedkoop. vene naar het eeuwige leven, waar een genadig God hem zijn zonden vergeven zou, omdat hij veel had liefgehad. Hij was nog maar drie en dertig jaren, toen hij stierf: uytgebrand tot assche, verteerd in eigen gloed. Maar ook hierom heeft hij het eeuwige leven verdiend, onder de mensen, om dat zijn lied, zijn levenslust, zolang onze taal over de wereld zal klinken, zullen treffen en verheffend inwerken op onze geest, onze levens kracht zullen vergroten." HENRI BAKELS. De jaarlijksche schietwedstrijd van „Bloemen- daal Commando" zal gehouden worden op Za terdag 3 November van 2 tot 10 uur en op Zon dag 4 November van 10 tot 5 uur op de schiet banen in Hotel Vreeburg, te Bloemendaal. De feestelijke prijsuitreiking, die een bijzon der cachet zal hebben wegens de in dit jaar be haalde prijzen, zal plaats hebben op Zondag 11 November a.s. des avonds te 8 uur in Hotel Vreeburg. Bij de intree van het koude jaargetijde is het zaak Uw ondergoed eens na te zien en zoo noodig aan te vullen. Een ruime keus in goede kwaliteit, ook in het echte JAEGER van W. Benger Soehne vindt U steeds bij Gr. Houtstr. 126. Tel. 1760 De tram-seinwacht>er aan de Kleverlaan js er n;iet beter op 'geworden door de tweedaajgsche verdwijning van zijn post. Wel heeft -hij weer een asyl teruggekregen, echter kan het aller minst de naam van seinposthuis dragen. De langwerpige kist biedt slechts ruimte aan den man zelf, zonder .meer. Licht en lucht wordt slechts verkregen door die open deur. Gezien s'mans eenzijdige werkkring gepaard aan dit gebouw, zouden we gevoeglijk kunnen spreken van schildwacht en schilderhuis, met een akelig vooruitzicht op den komenden winter. Zaterdagavond jd, heeft de gezellige avond plaats gehad voor de leden der Bloemendaalsche Gymnastiekvereeniging. De groote zaal van Vreeburg, die verbouwd is en hierdoor veel grooter is geworden, zoodiat thans aldaar een ruim tooneel opgesteld kan worden, zag er recht gezellig uit, met de vele bloemen die in keurige vaasjes netjes op de tafeltjes wa ren gezet. Toen bijna alle leden gezellig en knusjes om de tafeltjes hadden plaats genomen, zette het Jiazzband-orkest, dat zich dezen avond zeer verdienstelijk maakte, een vroolijkeni marsch in waardoor al direct een feeststem ming onder de leden kwam. De heer Pronk, voorzitter der B- G. V. opende hierna den avond met een hartelijk welkomstwoord Spr. gaf hierna het woord aan den beer Donker- loo, die zich bekend maakte als humorist en ceremoniemeester. De Commissie had niet be ter kunnen doen want de heer D. heeft onder zijn goede leiding en als humorist de leden op een zeer aangename wijze beziggehouden. Er werd gedanst, voorgedragen en verschillende spelletjes gedaan, waarmede een ieder fraaie prijzen kon winnen. Onder deze prijzen waren mooie vaasjes, doozen met schrijfpapier enz-, maar tevens loly's van 'bijzondere grootte, een pop van aardappels gemaakt en nog meer van die fraaiigheden. Onnoodig te zeggen, dat er een uitbundig gelach uitbrak lafs er zoo'n fop- prijs in de wacht werd gesleept. Het Jazz-band orkest deed wonderen. Zoo dra dit begon te spelen, zweefden allen door de zaal. Het rad van avontuur ontbrak ook hier niet en velen werden door Fortuna goed bedacht en wonnen voor slechts een dubbeltje een fraai rookstel of iets dergelijks. Een be kend oud-Bloemendaler, een groot enthousiast van de Bloemendaalsche Voetbalbeweging, zat gelijk Broekhuijs, bij het rad van avontuur en keek of alles wel goed ging. Na nog «enige keeren gefoxstrot te 'hebben, werd dezen avond besloten met een algemeene hospartij waaraan oud en jong deelnamen en waarbij de serpeti- nes als saluutschoten door de lucht vlogen- De gezellige avond was hierna ten einde. Een woord' van lof verdient wel in de eerste L HA.PTf NU ISTLAVN 11 OPNAMEN IN EKiEN OMGEVING* plaats het bestuur, dat alles zoo keurig op pootjes heeft gezet en in de tweede plaats de feestcommissie, die door het bestuur be noemd was en die zich uitstekend van haar taak gekweten heeft. en de dames N. C. J. van Esch en J. van Luyken, die bij de zwemoefeningen in Stoop's Bad als instructeurs en tastructrioes zullen op treden. Aan de Korte K'leverlaan en aan den Ver bindingsweg worden een reeks winkelhuizen gebouwd, zoodat we wederom een aantal zaken in onze gemeente rijker zullen worden. Filmavond. De netto-opbrengst van den filmavond' van de jubileumfeesten bedraagt i 140.Dit bedrag komt ten goede van 't fonds voor stichting van een eigen gebouw voor het jeugdwerk. Onze .bekende plaatsgenoot Dr. Jac. P. Thijsse schrijft in „De Amsterdammer" het volgende over onze duinen: Op de Zeeuwsche en Zuid-Hollandsche eilan den kunnen alleen de duinen van Voorne en van de Beer aan den Hoek van Holland wed ijveren met die van Texel en Terschelling. Ik schat ze stellig even hoog en hun be houd is ook 'n zaak van he allergrootste ge- gewicht. De Beer is kroondomein en kan be veiligd' worden zonder veel omslag of moeite. Het Voornsche duin echter met heit onverge telijke K w ak je s water, dat wel niet op lepe laars kan bogen, maar overigens het Zwane- weter en. de Muy op Texel aan schoonheid en rijkdom verre overtreft, worden bedreigd door 'de waterleidingen van) Hellevoetsldfe en Bniele. We hebben hier weer te doen met een zeer ergerlijk geval van gebrek aan inzicht, gemis aan samenwerking en groote minachting van ons natuurschoon. Het zou heel eenvoudig en op den duur minder kostbaar zijn, om het eiland Voorne van drinkwater te voor zien uit de Rotterdamsche waterleiding. .Mis schien dat dit op den duur toch nog gebeurt, laat ons hopen bijtijds, want dan blijft het duin van Voorne behouden tot nut en genoegen van de Hagenaars, Delftenaren, Schiedammers en Rotterdammers en Dortenaren in het bijzonder. Qe ziet, wij hebben in Nederland geen ge brek aan natuurmonumenten, groote en kbine. Veel zijn er reeds behouden en ik heb wel gegronde hoop, dat wij het volgend jaar al weer belangrijke vorderingen zullen maken, riet alleen door het verwerven van nieuwe terreinen, maar vooral doordat ons volk en zijn regeerders .al meer en .meer doordrongen raken van het besef van de groote schoon- bai'd van ons vaderland en den ernstigen plicht om daarvan voor 't nageslacht zoo veel mo gelijk te behouden. Koe vermist, Door den landbouwer van S. werd bij de politie .aangifte gedaan, dat uit zijn. weiland- in Aerdenhout, des morgens een kop werd vermist. Tot groote verwon dering werd gisteren bericht ontvangen dat de vluchteling des nachts na een wandeling van omstreeks drie uur zich bij haren vroegeren- eigenaar in Volsen had aangemeld. Aanrijding. Dinsdagavond omstreeks 8 uur kwam de familie van R. per auto van hunne wo ning, bij den Viersprong naar den Nicolaas Beetslaan. Daar deze bocht betrekkelijk kort is, en door boomgewas erg begroeid, had de chauf feur de electrische tram uit de richting Zand- voort niet zien komen, met het gevolg dat de auto aan de achterzijde werd aangereden, en ten deele werd vernield. Wonder boven wonder bekwamen de inzittenden geen letsel. HAARLEM. Uit het filmrljk. In Atlanta-biosooop waar het groote Chineesche Opiumdrama hart en oogen vasthield en meevoerde, .heeft deze aan grijpende rolprent weer plaats gemaakt voor een niet minder grootsch werk met wonder verhalen uit duizend en één nacht. „De groote geheimen van het Oosten", aldus de titel, be staat uit drie deelen, welke ieder weer ver deeld zijn in 3 acten, durven we gerust aeggen, is een der machtigste en mooiste Oostersche filmen welke ooit op het .doek gebracht wer den en beslaat bijna den geheelen avond. M>et een verkort doch eveneens goed geko zen bijprogramma wordt hier aan de bezoe kers weer een onvergetelijken avond geboden. BUDAPESTER STRIJKKWARTET. Op het eerste der vier Abonnements-Gon- certen van het Concertbureau Hans Augustin, in den Schouwburg J'answeg te Haarlem op Behandelt houdingsafyvljkinger INDOOR-TRAINING. MASSAGE. Leeraar ZWEEDSCHE--J Lichamelijke Opvoeding a.d. Hoogere Handelsschool en Zeevaartschool te Helder. MEDISCHE- S3 Schriftelijk bericht gewenscht. Adviezen en behandeling zoo oeconomisch mogelijk. LEERAAR 3 ADEM- De uitvoering welke ji. Maandagavond is gegeven door het Lei.pziger Solo-Quartet für Kirehengesang ;in de Ned. Herv. Kerk alhier, is een groot succes geweest. Geen plaatsje was er onbezet. De gunstige beoordeelingeni van 't optreden van dit hoog begaafde .artisten-quarfet elders, zullen daartoe wel 't hunne hebben, bijgedragen. Bloemendaal heeft kunnen constateeren, dat die beoordee- linigen, volstrekt niet geflatteerd, waren. Op 't gebied van kerkzang neemt .dit quartet, zoo niet een .eerste, den toch een zeer voorname plaats in en meermalen wer den we sterk herinnerd aan de Maidrigaal-ver- eenigiing onder Sam Dresden. Wie weten niet wie we het meest moeten roemen: Friaulein Gertrud Kubel, met haar vol sopraan-geluid, Fraulein Elisabeth Röthig, een alt van ongewone bekoring, den tenoT Curt Taut, met zijn prachtig geluid' of den bas, wiens stem meermalen dreunde als een bas pijp van een kerkorgel. Wat dit quartet vooral kenmerkte, waren, de pianissimo's en de morando's, diie als 't weg stervend gesuis van een zefir over fijn gesle pen wiinkelken klonken, 't Publiek, zeer onder den indruk, scheen dan ook huiverig, de eerste momenten na 't eindigen van zoo'n morando de doodsche stilte te verbreken. En we maakten, voor ons zelf de opmerking dat dit heel wat weldadiger 'is dan een. direct na 't eindigen losbarstend .ap plaus. Uitgevoerd werden een 12-tal geestelijke liederen van 16de, 17de, 18de en 19de-eeuw- sch>e meesters, 't eene al even gevoelvol en met zorg voorgedragen als 't andere. De uitvoering was ten bate, deels van de Noodlijdende Duitsche kinderen en .deels voor de Bloemendaalsche Jeugidvereeniging. Donderdag 8 November, zal optreden het hier te lande zoo gevierde Budapester Strijkkwar tet (Hauser-Pogany-Ipolyi-Son), waarover de Nieuwe Courant in Den Haag toet volgende schrijft: „Het Budapester Strijkkwartet neemt voor ons een geheel .aparte plaats in onder de groote strijkkwartetten, die wij het voorrecht hadden te leeren kennen. Allereerst door zijn innerlijke cultuur. Het wezen dezer vier kun stenaars is anders, naar het ons voorkomt vol- komener, geestelijk van meer beteekenis en van dieper inhoud. De Budapesters geven ons muzikale schoonheid en spontanieteit, ver- puurd en veredeld, gekristalliseerd tot een schoonheid van toooger orde". Op de volgende concerten zullen optreden de phenomenale Finsohe bariton Helge Lind- berg met .den prachtigen Finschen pianist Kosfci Vehanen, Amerika's grootse violist Al- bert Spalding met den voortreffelijken Fran- sc'hen pianist André Benoist en het fijne Wend- ling-Quartett (Beethoven-AVond). Dc Bloemendaalsche Reddingsbrigade. De heer C. W- de Visser hoeft, het eere- voorzitterschap van de Bloemendaalsche Red dingsbrigade aanvaard. De brigade i.s zoo gelukkig geweest zich den steun te verwerven ven de hoeren J. No-orde loos, W. van Leersum en A. H. de Bruyn Jz., 2de Bach-Concert. Voor de pauze Haydn, Haendel en Mozart, na de pauzeMaurice Ravel. Deze com binatie verwonderde ons wel, toen wij voor het eerst het programma inzagen. Bij nader beschouwing meenden we echter te .begrijpen.: het was om het publiek dat voor het ov.er- groote deel ietwat verschrikt raakt in tegen woordigheid van .moderne kunstenaars als Ra- vel, door de aanwezigheid van zijn oude be proefde vrienden, .als Haydn, Haendel en Mo zart, een weinig op zijn gemak te brengen- iHajydn's Sytnphonie D groote terts weddi op de bekende voortreffelijke wijze ten ge hoore gebracht door het orkest. De drie aria's van Haendel, welke daar op volgden, vonden een begaafde vertolkster in de zangeres Har- riet van Einden. Hetzelfde kan worden gezegd van Mozart's Concert-Aria, die ze later zong- De balletmuziek uit „Idomeneo" van Mozart is fijn en bekoorlijk, en werd zoo ook door het orkest uitgevoerd. Hiermede was het eerste gedeelte, onder leiding van Cornelus Dopper, ten einde. uns tanet voor Verhuur-Auto mobielen is zeer billijk. Onze wagens zijn hygiënisch en niet duurder als taxi's. BOUCKAERT Co., Luxe Auto- en Verhuurinrichting Rozenstraat 8 en 9, HAARLEM, Telefoon 588. De pauze vergemakkelijkte ons den grooten overgang uit de sfeer dezer oudere muziek naar de sfeer van Ravel. Die componist leidde zelf de uitvoering, eerst van Moeder de Gans, vijf kindersprookjes. Dit nummer was waarlijk naief en geestig, en zeer fantastisch. Bij het aanbooren kon men zich in zijn jeugd terug wanen, zoozeer werd' deze wereld van zoete verbeelding werkelijkheid. Nog meer trof ons, het veel jonger werk, van Ravel: ,La Valsei. Hierin is de obsessie van den wilden, wuften dans, den wemelenden witwar der pa ren, de wiegende dansmaat, de zinnelijke be- toovering, duizelng die als een dronkenschap isDe hallucinatie van .den wals. Een meesterstuk. .De strakke en tevens bezielde leiding door Ravel was met zijn zuivere en sobere gebaren een genot om naar te zien. Een. groot gedeelte van het publiek voelt nog steeds schrik en tegenzin in het bijzijn der nieuwe meesters. „Geef mij Beethoven, maar" of „Ik houd' me maar bij Chopin", zie daar ongeveer hun afwijzende kritiek op het nieuwe. Wij voor ons zijn niet minder groote vereer ders van deze componisten, maar wij gelooven dat de .hedendaagsche kunstenaar hun nage dachtenis niet eeren zou door hen. steeds weer, zij het met meerdere of mindere vari aties na te doen. Een 'goed bouwmeester volgt de architec tuur van vroegere geslachten niet na; hij schept nieuwe vormen. Het publiek heeft te kijken en te luisteren, en blijkbaar te schrikken wanneer het groote nog nieuw is, om dat zelfde groote, wanneer het er wat aan gewend is, wederom krampachtig vast te houden. Den Wagner, dien. zij thans vergoden, hebben zij eens uitgefloten* De kunstenaars echter zijn de makers, zij hebben de verantwoordelijkheid, zij bereiden de nieuwe cultuur. Wij danken de .Bach-eommissie, die het juiste inzicht had, en zich door vooroordeelen niet Liet .afschrikken van ons .kennis te doen maken met een grooten modernen meester. S.—v. Z- Volksconcert H. O. V. Het' heeft ons weer zooveel gegeven, dat wij, dortsig naar lavenis aan de bron van N. Ger- harz' muzikale rijkheid, begeerig den Zondag middag wachten. De vereering der ziel, hier GerharZ, behoeft geenszins den indruk te wekken dat wij het organisme onderschatten. Integendeel, de vol komen harmonische gelijkwaardigheid der instru menten treft ons steeds bij de H. O. V. Haydn's Oxford Symphonie getuigde in de uitvoering, dat zoowel musici als hoorders on der de machtige bekoring werden gebracht van den dirigent die ons Haydn's kunst in volle zui verheid liet genieten. Meer dan applaus, een jubel van dank, steeg op uit de volle zaal. Theo Hannema, lyrisch tenor van Den Haag, bracht als solist de Lucas-aria uit „Die Jahres- zeiten" ten gehoore, wat het publiek loonde door een applaus, „Aufforderung zum Tans", bewerking Felix Weingartner, van von Weber, was na de pauze voor het orkest. Wij kunnenn niet genoeg genie ten van hetgeen gegeven wordt door dirigent en orkest-musici: Hannema liet ons de aria van Man uit „Der Freischütz" hooren en nam na applaus afscheid van het publiek. Hebben de hoorders zijn goede stem beloond, laat de critiek zijn willen als jong kunstenaar loonen. Er was nog wel iets wat mij onbevredigd liet. Hij mistte „ontroering te wek ken. „Ouverture Oberon" werd in zijn rijk-mu zikale wisseling keurig ten gehoore gebracht. Ondanks het spontaan dankbare applaus voor dirigent en orkest-musici, vond ik dat ik te vroeg naar huis keerde. TOONEEL. ALEXANDER MOISSI. Na eer» herhaling van het hier reeds be sproken „Jedermann", 'gaf M'oissi Maandag avond de toomedie van Leo Tolstoi „Er ist an allem Schuld". Eendeels was het jammer dat dit .blijspelletje den. indruk van het daaraan voorafgaande stuk wegnam. Maar de gelegen heid, den grooten acteur hier te zien in een van zijn beste scheppingen, had men toch ook niet gaarne verzuimd'. Zijn prachtig gebaren spel kwam in dit zonderlinge rolletje 'geheel tot zijn recht; hij wist van den décadenten op lichter iets innig-menschelijks te maken en ook zijn medespelers brachten de sfeer van Tol- stoiaansche edelhartigheld en goedaardigheid met zich mee. Een stampvolle schouwburg hul digde na afloop den acteur met geestdriftig applaus. C- Ofschoon wij het niet wenschen te poussee- ren als gneesmiddel voor een bepaalde ziekte, mogen wij op grond van deskundige verkla ringen VICTORIA-WATER (Oberlahnstein), zeer zeker aanbevelen als een tafeldrank, die bij geregeld gebruik ren zeer gunstigen invloed heelt op de vitaliteit van den gebruiker. Voor huishoudelijk gebruik bijzonder aanbe volen in heele Literschroefflesschen, inhouds- prijs 32 cent.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1923 | | pagina 2