TWEEDE BLAD No. 45. „Bloemendaalsch Weekblad" Zaterdag 3 Nov. '23. Raadsoverzicht, Een voordeelige bakkersrekening geeft FRANKEN'S UELKBR00D Plaatselijk Nieuws. BLOEMENDAAL. SANTPOORT. SPORT. De sterkste van allen O. Th. DANTUMA B. en W. hebben het aangedurfd -om tegen- den Raadt den strijd) aan te binden beteeffen de -de te benotemen Commissies wan Bijstand, doch zijn wat men noemt met de kous op- den kop thuisgekomen. In de zitting van 20 Sept. werd een motie- Ott'o aangenomen met 14—1 waarin B. en W. werden nitgenoodigd in de volgende zitting voorstellen te doen om te ikomen tot benoe ming van bedoelde Commissies. Die volgende zitting is. die waar wij thans iets ovpr willen schrijven, welks agenda wij nauwkeurig bestudeerd hebben doch waarop wij niets konden vinden wat op een voorstel dienaangaande geleek. Dan maar eens zoeken bij die ingekomen stukken. Daar hoort zooi-ets natuurlijk niet thuis, doch men weet nooit. Waa-rachi-es, daar is het. Dat wil zeggen, het is er niet, doch er ds iets anders. Er is een papiertje, netjes getypt, waarop de mededeelng dat B. en W- voor Onderwijs een Commissie niet noodig achten, voor Publieke Werken een Commissie niet wenschelijk achten en voor Gas den tijd om een Commissie te benoemen nog niet geko men achten. Dat is klare wijn. B. en W. winden ér tegenwoordig geen doekjes om, zeggen precies waar het op staat. Ook in dit gev.al. De heer Otto begreep blijkbaar de heele situatie niet. Of hij begreep het wel en twijfelde aan de verstandelijke vermogens van 'lust Dagelijksch Bestuur. Hoe het ook zij, de heer Otto gaf teeltenen van ongeduld, van ver wondering, van te willen spreken, doch deed niets dan den Voorzitter met een scherpen blik, door twos groote glazen aankijken. De Voorzitter kwam het eerst uit zijn schuil hoek en deed' bij de ingekomen stukken mede- deeliwg van bovenbedoeld voorstel, wat geen voorstel, ook geen ingekomen stuk, doch eern mededeeling aan den Raad' was. Het debat wat .hierop volgde is moeilijk weer te geven. Het is niet beter weer te geven dan door een' vergelijking en dan de Raadszaal, in clusief haar .inhoud, te beschouwen als een weeshuis, waar het Dagelijksch Bestuur de weesjongens en de Raadsleden het bestuur uitmaken'. De heer Otto krijgt dan de rol te vervullen van opperste vader, de heer Schulz plaatsvervangend opperste en de 'heer Hogen- birk moeder de tuschenpersoon tusschen de strenge vader en de ondeugende kinderen de rest kunt U een rol toedenken welke U goed1- d'unkt. Ete opperste vader zegt dan tegen den -groots ten- belhamel van de weesjongens: wat hebben jullie nu weer uitgehaald? ■De grootste belhamel: niets vader. De opperste: maar je had wel wat moeten uithalen. De grootste: wat dan vader? De .opperste: wij, je vader, je moeder, je onderwijzer, kortom met zijn veertienen hebben wij jullie toch opgedragen een plan te beden ken. Ik merk echter van jullie plan niets- De grootste: verkeerd begrepen vader, wij meenden De opperste: juffie hebt niets te meenen. De grootste: ronduit gezegd vader, wij von den het maar beter ge-een plannetjes te be denken, wij meenden. De opperste: hoor nu eens hier, er zijn twee wegen. Xe 'doet het, maar dan ook zoo wij het je zeggen, of je doet -het niet en in dat geval zullen wij wel weer zien. De grootste: vader, u spreekt wel heel dui delijk maar waarom zwijgt moeder, waarom zwijgen onze onderwijzers, de heele ratteplan zwijgt. Thans gaat moe-dier spreken en de -rest spreekt oo-k en -al zijn de kinderen niet over tuigd geworden zij belooven toch als zoete kinderen gehoorzaam te zullen zijn. De opperste: ziezoo, dat is dus overwonnen, het zal mij benieuwen welke last zij ons nu weer op de schouders zullen leggen. Allen: zij znllejn wiel ééns wijzer worden. XXX Hoe men zich deze Oomnrisstes -indenkt is ons nog niet duidelijk. In dezelfde zitting stelden B. en W. voor afwijzend te beschikken op een verzoek van een Kleverlaan bewoner om een garage be mogen bouwen, op ®rond van art. zooveel der bouwverordening. Moet je zoo niet doen zegt de Raad. Qa eens praten met die menschen, stel voor zoo en zoo te doen en zij zijn dan geholpen. tiaariemsche Sigarenfabriek JC.NessenZn. Haarlem. FOTOGRAFISCH ATELIER TH. SCHOONEBEEK NIEUWE GRACHT 24 - HAARLEM Besloten w-e-rd op het verzoek afwijzend te beschikken, terwijl aan B. en W. opdracht werd gegeven een praatavondie te igaan hou den bij don aanvrager. 'Een verzoek van J. Tit werd eveneens op advies .van B. en. W„ ni-e-t toegestaan, doch met -dezelfde boodschap aan B. en W.: ga eens ■praten. Een verzoek van mevr. -BlomjousSmit- werd alweer op advies van 'B. en W. afgewe zen en indien de heer de Waal Malefijt niet had ingegrepen zou men zoowaar het Dag. Bestuur hebben opgedragen ook daar te -gaan praten. Zal -d-it alles veranderen als er Commissies zijn? Bij bovenstaande gevallen waren toch ook adviezen uitgebracht. Wij zullen afwachten en hopen. In-tusschen was het half z-es geworden, had men over 21/., punt 3lh uur gepraat en werd besloten de zitting te verdagen tot den volgenden dag. Hierover de volgende week. Het Verkeersvraagstuk. Voor een geheel gevulde zaal van het Blauwe Kruis, te Haarlem, hield Dinsdagavond de Am- sterdamsche inspecteur van. politie bij- het Voer- wezen, de heer E. C. J. Staal, een zeer belang rijke en met groote aandacht gevolgde lezing over „Het Verkeersvraagstuk". Een groot aantal hoofd-inspecteurs en agenten van politie uit Haarlem, Schoten, Bloemendaal en Heemstede, waaronder de heer Adriaanse, inspecteur van politie alhier, was aanwezig. Ook eenige rijks veldwachters toonden belangstelling. De com- misaris van politie te Haarlem, de heer Tenckink, Mr. ïmmink, vertegenwoordigende de directie der drie trammaatschappijen, Mr. Hui- zinga, advocaat en procureur te Haarlem, de heer Voorveld, directeur van Openbare Werken alhier, bevonden zich eveneens in de zaal en voorts eenige gemeenteraadsleden ook vrou welijke uit Haarlem en Schoten. Namens het bestuur der Politie-studie-deba- ting- en propagandaeluh Haarlem en omstreken, welke club deze lezing had georganiseerd, riep de voorzitter, de heer K. Tijsterman uit Schoten, de aanwezigen een welkom toe en wees met een inleidend woord op het actueele van het ver keersvraagstuk. Het snel ontwikelend motorisme van onzen tijd en het moderne vervoer eischt zeer bijzondere zorgen, vooral ook van de ge meentelijke autoriteiten en gemeenteraden. Wegenaanleg enz. is zeer nauw met dit vraag stuk verbonden. Daarom juichte spreker het toe dat vele direct belanghebbenden aanwezig zijn. In een goed onderhoudende lezing ging daar na de heer Staal de wording, en ontwikkeling van het verkeer na en deed aan de hand van vele lantaarnplaatjes uitkomen het enorme ver schil tusschen de vervoermiddelen van voorheen en thans en verplaatste zijn gehoor o. a. in de 17de eeuw. Toen de karossen, toetssleden, ka- lessen, enz., daarna de vigelanten en koetsen; weer later omnibussen en eindelijk ook de paardentram, totdat het motorisme een snelle evolutie bracht op het gebied van het voer- wezen. De eerste auto kwam in 18% door Am sterdam, doch een afbeelding van dat primitieve vervoermiddel bracht de lachspieren danig in beweging evenals een plaatje voorstellende de eerste electrische tramwagen. Vooral het rijwiel neemt onder de vervoer middelen in ons land een zeer groote plaats in; meer zelfs dan in andere landen. De heer Staal wees dan, verduidelijkt door vele lantaarnplaatjes, op het onmogelijke van straten en wegen voor het moderne verkeer; deed voorts zeer duidelijk uitkomen, dat bij het aanleggen van straten, wegen en- bruggen in de allereerste plaats moet worden rekening ge houden met het steeds groeiende verkeer en wees er op van hoeveel belang een verkeers- commissie is, zooals ook te Amsterdam is samen gesteld uit personen, die dat vraagstuk voort durend in studie hebben. Spr. prees zoo'n com missie aan ook voor andere gemeenten. Aan het einde van de lezing kreeg Mr. von LöbenSeis, subst.- officier van justitie te Haarlem, die inmiddels was binnengekomen, het woord om aandacht te vestigen op de viering van het 100-jarig bestaan van. het Ned. Ge nootschap tot zedelijke verbetering der gevan genen. Spr. wees op het groote nut van dit ge nootschap voor de maatschappij en wekte op om den feestavond op 5 November in den Schouw burg Jansweg te bezoeken, waarbij o. m. ook een lezing wordt gehouden. In zijn slotwoord bracht de voorzitter vooral een woord van dank aan den heer Bakker, on derwijzer te Schoten, die geheel belangloos zorgde voor een projectielamp en het bedienen daarvan den geheelen avond. Het was een schitterende lezing, het bij wonen overwaard. Schoten en Santpoort een stuk metaal op -den gron-di vallen-.. Bij na-der -onderzoek bleek, -dat een d«T v-eeren gebroken was. Qelukkig -dat dit spoedig ontdekt werd waardoor wellicht een grooter onheil voorkomen werd- De tocht w-erd- toen heel langzaam vervolgd. Na een bestaa-nsperiode van nog geen jaar, is thans w-eer afgebroken d-e door wijlen -den heer J. O. Kuil gevestigde model-groentekwee- kerij oader glas, z.g.n. „Westiandsche éénrui- ters" aan den Bloemendaalschew-eg. Het geheel is in veiling, gebracht en v-erkocht. Zondagavond is een z-oon van den heer W-, wonen-de aan -den Sla-per-dijk te Santpoort, on der Velser-oor-d, aangereden door een autobus van den h-eer Bruin. De jongen bekwam alleen een schram in het gezicht en werd) verder onder dokters behandeling gesteld. Het ongeval liep dus goed af. Benoemd. In de plaats van den heer Rei- nier van. 't Hoff, is tot directeur van het fan farecorps Wilhelmina, van hier, benoemd de heer F. A. Dekker Jr., te Haarlem, die ook de leiding heeft van de muziekvereeniging Cres cendo, te Spaarndam. Na veel gehoorzenuwpijnigend-orgelgeknerp van een afgetakeld, versleten instrument, waar mee de alleweeksche-man ons bezocht, is het deze waarschijnlijk zelf ook te moede geworden, althans, hij heeft het onding verwisseld voor een mooi Duitsch orgel van bijzonder groote afmeting en welluidend van klank. Hoewel straatorgels toch niet tot de meest- streelende instrumenten behooren, moeten zij zuiver van. toon zijn, wil men hen genietbaar achten. Dit nu was het geval. Dat het zoo blijve. Examens krankzinnigenverpleging. Het examen, afgenomen door de Nederlandsche ver- eeniging voor Psychiatrie en Neurologie voor het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort, is voor het komende wintersemester vastgesteld op de datums 26, 27 en 28 November. Ernstig auto-ongeluk. Maandagmiddag om streeks. half vijf is de 14-jairig-e Ida Gr-oene- wout, wonende Molenstraat alhier -door een- auto aangereden welke van de richting Sant poort -kwam. Het meisje kwam van hel gymnasium te Haarlem en -peddelde argeloos huiswaarts, toen een auto, -die volgens ooggetuigen met zeer groote. snelheid van de richting Santpoort ikwam aanrijden en sterk over den weg slin gerde, H-et meisje wer-d van de fiets 'geworpen en. bleef liggen. Ben wielrijder welke kort .achter -het meisje reed 'had die tegenwoordigheid van ge-est zich in li-et gr-as Ie laten vallen en direct het num mer van -den auto te noteeren, zoodat na aan gifte aanhouding kon volgen. Het meisje bleek er ernstig aan toe te zijn. In bewu'steloozen 'toestand wer-d zij opgenomen en in een nabijzijndi perceel binnenig-ed-r-agen. Daar werd de eerste hulp verleend do-or een lid van E-H.B.O., waarna het meisje per zie kenauto naar het St. Elisabeth's Gasthuis is vervoerd. De 32-j.arige chauffeur B, v. V., uit Haarlem, 'heelt na de aanrijding .hoegenaamd geen no titie van zijn slachtoffer genomen, maar ge woon doorgereden. Tegen hem werd proces verbaal opgemaakt, op de Groote Markt te Haarlem alwaar hij werd aangehouden terwijl de -auto in beslag werd gen-omen. Het on-mensch bleek niet geheel nuchter te zijn. evenmin als -die „dame" welke bij hem in de auto zat en waarvoor hij meer aandacht had -dan voor het passe-erend publiek. De toestand is thans nog zorgelijk. Dans- en voordrachtavond. Zondag 1.1. werd in Zomerlust door een groot aantal tief- hebbers(sters) gedanst onder leiding van den heer Cornelissen, terwijl voor afwisseling, door denzelfde, humoristische voordrachten ten beste werden gegeven, waarmede hij veel succes oogstte. De heer G. Timmer zorgde goed voor het mu zikale gedeelte. Het was een amusante avond. Autobusverkeer. Dinsdla-g -hoorden -pas sagiers van een de-r v-ele autobussen tusschen- Bekeurd. Tegen een Haarlemsche koop man, die alhier zijn waren uitventte, werd pro ces-verbaal opgemaakt terzake van het aan wezig zijn en gebruik maken van gewichten welke niet van het vereischte ijkmerk voorzien waren. Een gewicht werd. ia beslag genomen. Overzicht 2e klasse A (Tweede Afdieelmg.) Het slechte weer was oorzaak, dat er van de vijf vastgestelde wedstrijden voor bovenstaande afdeeling, slechts drie doorgang konden vinden. De velden van Concordia en V. V. A. konden de watermassa niet verzwelgen, zoodat Concordia- A. D. O. en V. V. A.-Xerxes uitgesteld werden. A. F. C., dat naar Rotterdam trok om Neptu- nus te ontmoeten, wenschte liever te spelen dan voor de tweede maal de groote reis te maken en het slaagde er in met 1 punt terug te keeren, dank zij het voortreffelijke doelverdedigen van Pim Versluys, die er de onmogelijkste ballen uit hield, met een gemak en nonchalance, die bij vriend en vijand bewondering afdwong. Dit re sultaat (beide partijen wisten elk éénmaal te scoren) was voor de Amsterdammers dan ook geflatteerd, maar we gunnen dezen ploeg, die op dit pnnt steeds misdeeld wordt, dit gelukje gaarne. Zandvoort schijnt haar onweerstaanbaren vorm weer terug te hebben. Dit ondervond Schoten aan den lijve; niet minder dan viermaal werd de geelzwarte doelverdediger gepasseerd terwijl de voorhoede geen kans kreeg het v. d. Mije in 't Zandvoortdoel ook zelfs maar moei lijk te maken! Bovendien kon Schoten met dezen uitslag nog hoogst tevreden zijn, waaruit blijkt dat de strandbewoners weer ernstige candidaten voor den kampioenstitel zijn geworden. Werd er hier in het begin van het seizoen nog al in de voorhoede gesukkeld, het geregeld uitkomen van Houtkamp en Water en eene reorganisatie van de aanvalslinie, hebben het elftal schijnbaar weer het oude zelfvertrouwen geschonken. Een nieuw kampioenschap ie de badplaats zou ons dan ook niets verwonderen. Bloemendaal bracht zich voorloopig in veilig heid door zich met een stevige 41 overwin ning de meerdere te toonen van de hekkenslui ters, het Haagsche B. M, T., dat zich inderdaad het zwakste elftal toonde van deze competitie. We zagen geen enkele uitblinker, noch in de voorhoede, noch in de verdediging, hoewel ze een prettigen indruk achterlieten door hun vol houden en hun eerlijk speL We hebben een nuttigen voorsprong van drie punten op No. laatst, terwijl het verschil met Neptunus, A. F. C. en Schoten miniem is. We zijn echter van meening, dat Bloemendaal, met den huidigen spelvorm, geenszins bevreesd be hoeft te zijn, doch zich integenoeel van een be teren plaats op de ranglijst kan verzekeren. Nu a.s. Zondag „the big match" van het sei zoen: BloemendaalZandvoort. Dat zal span nen. Nog nimmer gelukte het den onzen in een vriendschappelijken of competitiewedstrijd den westelijken buurjongen te overwinnen, Hoe zal 't Zondag gaan? Dat zal geheel liggen aan de „start" van den wedstrijd. Treedt Bloemendaal onmiddellijk offensief op, zoodat ze zich niet laat overdonderen of intimideeren, dan is er zeker kans op gelijk spel, maar dan dient er ook, zooals gezegd, van meet af, door niemand uit gezonderd, aangepakt te worden. Houtkamp c.s. moet geen oogenblik vrijgelaten, er moet niet afgewacht worden, maar het initiatief moet van de witten uitgaan, dat is reeds half gewonnen. Laten we hopen op een vinnigen maar bovenal fairen strijd. De leiding is toevertrouwd aan den heer Hollander, een zeer geziene scheidsrech ter, doorkneed in het vak. We verwachten dat het publiek eveneens zal medewerken tot een regelmatig verloop, een vrijwel overbodig ver zoek, waar we gelukkig van excessen op ons terrein steeds verschoond bleven! V. V. A. reist naar het Haagje en zal pro- beeren B. M. T. vaster op de laatste plaats te zetten. Dit is voor de Amsterdammers ook noo dig, willen ze nog een rol blijven spelen in den strijd om de eerste plaats. Ook Schoten trekt naar de Hofstad, en hoewel t ons spijt, kunnen we Kleyn en z'n mannen weinig succes voorspellen, want we weten bij ondervinding wat A. D. O-, op eigen terrein presteert. In Rotterdam een. plaatselijke ontmoeting. Xerxes, Neptunus, waarin we de Zebras de beste kansen geven. Ten slotte recipieert A. F. C. het Delftsche Concordia. Hier kan de balans, gezien het ter rein-voordeel, wel eens overslaan naar de rood zwarte helf, vooral als Versluys zijn onweer staanbaren vorm behouden heeft. ut Onze reserves gingen voort op den goeden weg, en wisten in een aantrekkelijken wedstrijd de oude roodbroeken met 32 te slaan. De tijd- genooten van Jan van den Berg waren met een sterk elftal gekomen en gaven uitstekend partij, maar de witte voorhoede, waarin van Beem en Paauw uitstekend werk verrichtten, was zeer actief en wist vijf minuten voor tijd het winnen de puntje te fokken. Een behoorlijke plaats op de ranglijst wordt ingenomen. Willen ze deze consqlideeren, dan moet er Zondag van het Hil- legomsche „Hillenen" wederom gewonnen, wor den. We kunnen liefhebbers aanraden Zondag ochtend eens aan den Brederodeweg een kijkje te gaan nemen. Wordt er gespeeld als de vorige week, dan zal men zich dezen gang gaarne ge troosten. Het derde elftal danig verzwakt door de ab sentie van eenige spelers, verloor met 10 van T. H. B. III- Hier. wordt oppassen de boodschap. Zondagochtend als er Bloemendaal-réunie is op het R. C. H.-terrein (Bloemendaal III en IV tegen resp. R. C. H. 6 en 8) bestas I er kans de achterstand weer op te halen. Resumeerende hopen we Zondag op een succesvollen sport-dag. A. C. R. C. H. te Dordrecht. Het mag ietwat verwaand schijnen- en op gevaar -af -daarvan te worden -beschuldigd- valt het niettemin niet uit te boezeroenen- dat Haarlem, Zijlstr. 90, b.d. Gr. Markt Tel. TT61

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1923 | | pagina 5