mïïïïsm Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhoui en Vogelenzang P. van der STAD. Tel. 188 4^ J.A.&05KAMR.ZN ST. NICOLAASGESCHENKEN Gemeentebestuur. Voorbereiding. Fotografisch atelier „RICHE", Gr. Houtstraat 196 - Telef. 3472 WILD en GEVOGELTE aklijst en wachtten onge- broodkruimels en kaas- n. Sommigen waren zoo naar binnen te gluren Hans vergat ook den eigenlijk een onaardig kwam, rólde de egel en zijn venijnige stekels uit. En 't leelijkste was, van poes leegdronk, rg, en hij kon maar niet st boos op de egel was. I wel. Want als het scho- an streek ze haar kopje, de bloontje beentjes echtop gehouden staart Dan haastte zich Hans k te geven. Het eenigste niet goed begreep was, eed als zij, en ook langs ken. Gelukkig maar dat was dat niet te doen. voor hem en Hans :ijn puntige stekels langs 5 gaan strijken. buurt ging Hans voet- el geen echte voetbal, l lappen gemaakt, speel- Jatuurlijk waren er ook dingen, die Hans doen van de tantes kwamen a. En altijd moesten ze ze hem over zijn haar. een zoen. Dat vond hij veegde de zoenen r af. Heel dikwijls ook ntes gaan wandelen. Hij aan en moest net- werd keurig gekamd en tig gepoetst. Hij mocht hij mocht niet met en van de struiken langs niet te ver voor loopen, niet hollen en r in het gras rollen. De groot gelijk dat ze vond het niet pleizie- hij op een zekeren mid- e besluit er eens alleen niet goed van zoon klei- ners heelemaal den weg tes wel doodelijk onge- plannetje, dat hij ge- zoo heerlijk dat hij op zich aankleedde om met deur uitsloop en op een Doordat hij wist, deed, durfde hij niet s, dat de tantes achter ïm ben een oor zouden een wegwijzer kwam verschillenden kanten de hij het er op stil te Hij was heelemaal al- tide hij wel. Meermalen eling langs gekomen. Zij gaan. Hans deed dit ook bosch. Nu was het niet te weten waar je was. eens stilstond en g, niets anders dan de an het bosch en haast fs niet zijn voetstappen, zacht was als zijn bedje, ongerust. Als hij niet s geweest, was hij mis- was hij alleen maar enk kwam, doordat hij en niet goed van hem s liep lag op een heu- r den weg overhing. De langs den weg stonden zoodat het als je in het de heuvel boven op iken en boomen stond, en hij den heuvel afliep, en hij, een beetje hard- begon af te glijden g, omdat hij dacht zoo ken te zullen neerplof- dan aan een boomtak meer terug of naar iet had gehad, dan had ik zoo wel in een recht. En die neemt me >rengt me veilig thuis, an toch niet zoo gemak- Want het is niet erg in een vogelnest bin- rogel had zeker wel ge- Je, dat is geen manier binnen te komen. Je den boom kloppen en lis is. En als je dan van es langs dezen tak naar deur. En dan steek je en niet eerst als nu re harde schoenen. Je n de oogen uittrappen", in een vogelnest en hij hangen. Hij gleed struiken op den weg. voor Hans. Wat was hij zijn wegloopen. Maar ar Hans was neergeko- id. Hij lag aan een ket- Zijn oogen waren van lekkere soep laar warempel in plaats s een paar stevige jon- neervallen. Met één zijn vier pooten. Hij aan zijn ketting, zoo- sperde zijn bek open, hap wou opeten, Hij sprong op en b, wat was hij gelukkig, in huis was. Wat weet ik niet, maar niet meer voor een wandelen is gegaan. m~4 F#" 17e JAARGANG ZATERDAG 17 NOVEMBER 1923. EKBLiD Uitgever: A. EIKELENBOOM, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: Bloemendaalscheweg 42. - Tel. 22324. Voor een half jaar Dit nummer bestaat uit twee bladen. Heelt men geen geluk veroverd, welnu dan dan vsrovere men de smart en herscheppe die tot geluk. Mevr. Isaakso nD u d o k van Heel. l Advertentiën: 15 cent per regel, bij afname van 500 regels of meer korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 10 regels 1.elke regel meer 10 cent. Tusschen den tekst of op een bepaalde plaats speciaal tarief. «tW TUSSCHEN TWEE WERELDEN. De overgangen tusschen de getijden zijn altijd zwaar, en verscheuren het zijn, omdat in hen stervende krachten strijden tegen opkomende. Elke groei is pijn. En elke neergang. Nimmer gaat het leven onmerkba r over tot een nieuwen staat; de menschheid of de eenling, om het even, verwerven niets, als niets van hen vergaat. Het kind dat rijpt lot man moet uit zich scheuren zachte aanhanklijkheid met een bijna ruw gebaar; de grijsheid kan geen kroon vs.n wijsheid beuren als niet de vl.m dor daadkracht sterft in .haar- Henriëtte Rolland Holst. NADRUK VERBODEN. Een goed begin is 't halve werk, maar een goede voorbereiding is meer dan de helft. Wie steeds gereed staat, wanneer zijn taak hem wacht, werkt vlot en werkt voordeelig. Maar wie, als de bel luidt, achter adem komt aan- loopen, is al moe voordat de arbeid aanvangt; hem wacht een verdrietige dag. Alle dingen hebben hun voorberei ding; niet alleen de arbeid, maar ook de rust. Wanneer werken wij het ge makkelijkst? Als we goed hebben ge slapen. Wanneer slapen wij het lek kerst? Wanneer we goed hebben ge werkt. Let nu eens op dit eigenaardige, dat het niet de tijd en de taak zelf zijn, die hun vreugde en hun welslagen bepalen, maar steeds weer de tijden en taken die er aan vooraf gaan. Wie een dag voor den boeg heeft, waarin het er op aan zal komen; wie een examen moet doen of een proefstuk moet leveren; wie een bespreking gaat houden die over zijn loopbaan beslist; waarvoor zorgt hij het eerst? Dat een goede nachtrust hem in staat zal stellen, straks zijn dag goed te maken. Het is een kringloop, want wat doet de man om zich een goede nachtrust te waarborgen? Hij neemt zich den avond te voren in acht; werkt niet te lang noch te inspannend; hij windt zich niet op en geeft zich niet over aan tobberijen, want hij weet, dat het de avond is, die den nacht maakt en dat het de nacht zal zijn, die morgen den dag weer zal maken. Het kind is vader van den man en wat Hansje niet leert, haalt Hans niet in. Dat de zomer over den winter be slist, ervaart Kriek, die zich heel den zomertijd met zingen heeft verblijd en nu met schrik den herfst ziet naken. Het is niet het najaar, dat de vruchten, het wild en het slachtvee schaarsch of veelvuldig, goed of slecht van hoeda nigheid doet zijn. De lente beslist over 't lot van den herfst. Wat wij op dit oogenblik doen of nalaten, is vrucht van 't verleden en zal op de toekomst zijn stempel zet ten; het geslacht van thans bereidt de geschiedenis van het nageslacht voor. Waarom stellen menschen in de kracht van hun leven zulk een bovenmatig be lang in de jeugd? Komt het er dan zoo op aan, wat de kleuters uitvoeren? Zij spelen voorshands slechts hun spelletje, maar de volwassenen leveren het werk. En toch, en toch is het, alsof de betee- kenis van de volwassenen in hun eigen oogen niet zoo groot is als die van de jeugd. Wat die kinderen leeren, hoe ze opgroeien, of ze hun beste krachten kunnen ontplooien, daarover peinst de volwassene. Hij werkt voor hun school, voor hun opvoeding, voor hun welstand en gezondheid. Want de voorberei dingsarbeid dunkt hem voornamer dan het eigenlijke werk zelf. Een goede voorbereiding is meer dan het halve werk; een goede voorberei ding beslist voor drie derden volstrekt en onvoorwaardelijk over het geheele werk. Dat is het, wat de volwassene weet, als hij al zijn aandacht richt op het kind, dat zich allengs gaat klaar maken voor zijn toekomstige taak. Hoeveel hangt er niet alleen voor onzen arbeid, maar ook voor onze ont spanning van de voorbereiding af. Twee gezinnen gaan een uitstapje maken. In het eerste gezin heeft men alles van te voren prompt in orde gebracht; men staat des morgens vroeg op, ontbijt kalm en wandelt op zijn gemak naar den trein. Frisch en fleurig vangt men de reis aan. Maar het andere gezin vertrekt over haast. Hollend en hijgend vliegt men het perron op; nog op 't nippertje valt men aemechtig op de bank van de coupé; daar ontdekt men, dat men al lerlei dingen vergeten heeft mee te nemen, dat men thuis de deur heeft opengelaten. Men geeft elkander de schuld en gaat kijven, is bek-af van gejacht en gezanik, aleer de reis nog begint. Wat heeft het uitstapje bedor ven? De gebrekkige voorbereiding. Gebrekkige voorbereiding bederft een muziek-uitvoering, een tooneel- avond, een kerkgang. Gebrekkige voor bereiding bederft alles. Wie zoo, plompverloren, een kerk of een concertzaal binnenstapt, zal van zijn bezoek weinig profijt hebben. Men moet, voor men binnentreedt, in de stemming komen. En dit gaat niet zoo maar vanzelf. De wandeling naar de kerk beslist over de stichting; de wan deling naar het concert over het kunst genot. De geest moet ontvangkelijk zijn en ontvankelijk maakt hem de voorbereiding. Hét is niet zonder grond, dat de voor bereiding zulk een rol speelt in de volkszeden, in de maatschappelijke en godsdienstige gebruiken. Allerlei plech tigheden herinneren aan haar en be krachtigen met weidschheid haar ge zag. Men kleedt zich met bijzonder ge waad en wascht zich als men ter bruiloft gaat en ter communie; men veegt zijn huis en versiert zijn straat voor het feest. Wat zijn onderdompe lingen en vasten anders dan voorberei dingen tot ernstige en heilige oogen- blikken; wat is de quarantaine en de groentijd, wat de verloving en het leer lingschap, wat zijn die duizenderlei ge lijksoortige instellingen in 't bonte en afwisselende leven anders dan nadruk kelijke bevestigingen van de algemeene waarheid, dat de voorbereiding tot de zaak even belangrijk, zoo niet belang rijker is dan de zaak zelf! C. Donderdagmiddag vergaderde de Raad on zer gemeente ten gemeentehuiae. Voorzitter Jhr. A. Bas Backer, burge meester. Aanwezig alle leden. PUNT 1. Ingekomen stukken. 1. Dankbetuiging van mej. A. Zoethout voor het haar toegekende pensioen. Kennisgeving aangenomen. 2. Schrijven van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Haarlem en Omstre ken betreffende gemeentelijke exploitatie of handel waardoor aan het particulier bedrijf schade wordt toegebracht. De heer Schulz is het niet met de strek king van het stuk eens, doch men behoeft dit thans niet uit te maken, meent spr. De heeren v. Kessel en Otto gaan wel met de strekking van genoemd stuk mee en mee- nen dat in deze gemeente niet behoeft te worden overgegaan tot verkoop b.v. van gas- toestellen enz. De wethouder, de heer Laan antwoordt de sprekers en deelt mede dat er geen plannen bestaan om tot verkoop van dergelijke arti kelen over te gaan. De concurrentie tusschen particulieren is groot genoeg, zoodat de ge meente niet behoeft in te grijpen. Het stuk wordt voor notificatie aangeno men. 3. B. en W. stellen den Raad voor afwij- 4,zend te beschikken op het verzoek der Ver- eeniging tot bestrijding der Tuberculose in Haarlem en Omstreken om een jaarlijksche subsidie van f 500.voor haar lighalfonds, aangezien het B. en W. wil voorkomen, dat f men in een tijd, waarin bezuiniging dringend geboden is, geen nieuwe subsidies moet gaan geven aan vereenigingen die min of meer een onderdeel vormen van een reeds subsidie ge nietende vereeniging. De heer Bornwater wenscht deze aanvraag te steunen. De heeren de Waal Malefijt en Otto wen- schen deze aanvraag te behandelen bij de begrooting. Aldus zal geschieden. 4. Verzoek van de Schietvereeniging Ge neraal Joubert om ook, evenals vorige jaren, over het subsidie ad f 25.te mogen be schikken. Wordt aangehouden tot de behandeling der begrooting. 5. B. en W, berichten den Raad dat inwil liging van het verzoek der Samenwerkende Patroonsvereenigingen in het bouwbedrijf om n.l. in de gemeentebestekken het naleven van de landelijke colectieve contracten voor het bouwbedrijf steeds voor te schrijven, niet in het belang der gemeente is, dit klemt te meer omdat de gemeente zelf in de gemeentebe stekken het gebruik werkloozen voorschrijft. Na een kort debat over dit punt komt het in stemming en wordt het voorstel van B. en W. aangenomen, n.l. afwijzend beschikken, 6. Schrijven van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Haarlem en Omstre ken behelzende een advies aan B. en W. om te geraken tot a. verlenging van arbeidstijd van gemeen te-ambtenaren en -arbeiders, b. verlaging van salarissen, c. inkrimping van personeel, d. herziening van werkloozensteun, zoo danig dat de prikkel om werk te zoeken, weder wordt opgewekt. De heer van Kessel kan met het voorstel van B. en W. niet meegaan daar hij zich af vraagt: waar bemoeit de Kamer van Koop handel zich mee. Spr. wenscht dat de Raad in deze zich uitspreekt. Ook de heer Otto spreekt zich in dezen geest uit. Het stuk wordt voor kennisgeving aange nomen. De voorzitter deelt mede dat alsnog zijn ingekomen eenige stukken van den heer Bol- senbroek voor aankoop en verkoop grond. Van mej. Zoethout om nog tot 1 Jan. 1926 in de gemeentewoning te mogen blijven wonen. Van de de Ver. v. Bloembollencult. om 'n sub sidie voor een in 1925 te houden tentoonstel ling. Van den heer Bakker, N. Stationsweg om ontheffing der bouwverordening (wordt in handen van B. en W. gesteld ter afdoening). Van den heer Tit om zijn verzoek thans toe te staan, n.l. ontheffing van de bouwverorde ning waarbij door hem een strook grond van 4 M. breedte om niet aan de gemeente wordt geschonken ter doortrekking van het Hofje van Stoel, Over dit stuk wordt uitvoerig gesproken. De heer Laan deelt mede dat hij er des noods mee accoord Kan gaan om die man te TEL. 188. OPGERICHT 1870 Poulardes Hazen Braadkippen Fasanten Soepkippen Patrijzen Eendvogels Duinkonijnen Talingen Reevleesch KLEINE HOUTS i R. 136 HAARLEM BEHANGER MÊÜBÊLMM OVERVEEN TELEFOON 956 helpen, 't Is wel niet mooi doch het wordt er toch beter door. De heéren Otto en Hogenbrik spreken zich in denzelfden geest uit. De heer de Roo v. Alderwerelt noemt het daar een rommel en vindt het verkeerd dat de Raad hier thans iets gaat doen wat de toestand daar nog verergert. De heer Hogenbrik zegt dat de heer de Roo zich vergist. De heer Prinsenberg zegt dat bij vergun- n'ng het uitbreidingsplan in gevaar komt. De heer Schulz verklaart, dat hij er niet over beslissen kan hoe hij in deze moet han delen. De heer Otto zet in den breede uiteen dat wat men thans gaat doen verkeerd is. Vanaf Juni tobt en smeekt de man om vergunning, om op zijn eigen grond voor zichzelf een huis met werkplaats te mogen bouwen. In de vo rige zitting nog wordt besloten dat het ver zoek niet kon worden ingewilligd om dat, willigde men het verzoek in dan het Hofje van Stoel nooit kon worden doorgetrokken. Thans is aan het verzoek tegemoet gekomen de grond om de straat door te trekken wordt de gemeente aangeboden en nu wil men weer tegenwerken door aan te voeren dat een ge projecteerde straat dwars door de thans be staande woningen is aangegeven dus niets uitstaande heeft met deze nieuw te bouwen woning. Nadat nog eenige heeren hierover het een en ander hebben gezegd wordt wordt dit verzoek gerenvoyeerd naar B. en W. om prae-advies. In de volgende zitting komt dit dan weder aan de orde en kan dan tegelijk worden overgelegd het nieuwe uit breidingsplan. PUNT 2. Verkoop van grond aan W. B. C. Brunings. Wordt toegestaan zooals door B, en W. wordt voorgesteld, n.l. 550 M2. voor den prijs van f 6.per M2. De grond is gelegen aan de Oostzijde van den Duinwijckweg. PUNT 3. Voorstel inzake een verzoek schrift om vergunning tot bouw langs de Te- ding v. Berkhoutlaan. Aan den heer Jhr. Mr. P. Teding van Berk hout -wordt de gevraagde vergunning ver leend onder voorwaarde dat door hem f 1600.in de gemeentekas wordt gestort als waarborg, mits dit binnen 8 dagen na dagteekening van dit besluit zal geschied zijn. PUNT 4. Ontheffing bepalingen der Bouwverordening. a. B. en W. stellen den Raad voor, ont heffing van art. 7 der Bouwverordening te -verleenen aan W, L. C. Brunings voor bouw eener villa aan den Duinwijckweg. Goedgekeurd. b. B. en W. stellen denRaad voor, ont heffing van art. 7 der Bouwverordening te verleenen aan E. F. Blase, voor verbouw eener woning aan de Donkere Laan. Goedgekeurd. c. B, en W, stellen den Raad voor, ont heffing van art. 7 der Bouwverordening te verleenen aan het Bestuur der Gereformeer de Kerk te Bloemendaal voor bouw van een consistorie aan den Vijverweg. Goedgekeurd, k-

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1923 | | pagina 1