mmcm/mm D1AS iffmann /larocain BROOD. WILD en GEVOGELTE P. van der STAD. Tel. 188 eg 64 ing in Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout en Vogelenzang HAARLEMSCHE BANKVEREENIGING Plaatselijk Nieuws. if ll rjiiïT jrafisch Atelier 9RIK F0RTGENS istraat 49, Tel. 2827 L. HOUTSTR. 97 Uitgever: A. EIKELENBOOM, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: Bloemendaalscheweg 42. - Tel. 22324. Fotografisch atelier „RICHE", Gr. Houtstraat 169 - Telef. 3472 ST. NICOLAASGESCHENKEN Giroverkeer door geheel Nederland 'BEHANGER! MEUBELMAKER! JTOffEEIM V' v nrr.=35 oplossing moeten kelijk. Dat die op- ;ou kunnen worden,, >prectht naar streei- ald aantal jaren te- s, die zij, thans in- i de groote onder- je winsten te ver loor bekwame eco- vat ook wij gaarne E STAND. Donderdag 15 Nov. Spook en A- M. J. en T. Oodthelp. t, 80 j. >RWERPEN. Schipper, Klooster- een zwarte rijwiel- itutionswe'g 23 Bloe- lonnaie met inhoud; liaan 8 Bloemen,daal ■sche vlekkep; J. Bloemenidaial, een Kleverlaan no. 4, 5 ikinderhandschoen; rdenhout, een bruine nendaalscheweg 283 mihoed; aian het bu- een, twee ceintuurs, nkrans, een notitie- paar bruine hand- i. END A. ivember. DAAL. EENTE, v.m. 10 uur van Dijk. MST in gebouw ormiddags 10 uur, Maassluis. 'K, voorm. 10 uur, Brussaard. EEN. ;H00L, v.m. 10 uur dr. v/h Diaconessen- ORT. 'E, voorm. 10 uur, van Eysinga. t voldaan'. Pil' 3:12. gen huis, ter opluis- an Uw familiefeesten partijen. Films op elk romisch en leerzaam, k tarief met bediening. u als heer gekleed Draagt dan steeds ie gemaakte Engel- ;erenkleeding. e, kwaliteit en be- j in aanmerking n, zijn onze prijzen neden iedere con- e. D1AS alléén (I. Houtstraat 97 ïuispoort, b.d. Houtbrug dingen door de geheele TELEF. No. 3714 U KENT ONS HUIS 79 17e JAARGANG ZATERDAG 24 NOVEMBER 1923. BLOEHENDAALSCR WEEKBLAD Abonnement: Voor een half jaar 1.75 LOSSE NUMMERS 5 CENT. Advertentiën: 15 cent per regel, bij afname van 500 regels of meer korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 10 regels 1.elke regel meer 10 cent Tusschen den tekst of op een bepaalde plaats speciaal tarief. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Een groot mensoh is tijdgenoot van de toe komst. Mme. de Staal. BEIDENDE LIEFDE. De zachtheid heeft nu niet veel plaats op (aarde; geweld zette zich op haar breed ter neer; de haat schoot uit, de woorden werden (zwaarden; het hart kromp same' in de verkilde sfeer. Ginds in de donkerte der diepe bogen beidt Liefde rustig haar gezegend uur, geen twijfel heeft haar klaren blik omtogen; de glimlach om haar mond bleef even puur. Eens komt de dag, dat de goudene krachten doordringen, stralend, heel het levensveld, maar dit zijn dagen dat het hart zijn smach ten moet onderdrukken, als zijn pijn een held. Henriëtte Roland Holst. Nadruk verboden. Ik was bezig het maal voor mijn eenden te bereiden en brak het brood in stukjes. Het was oud brood, dat de bakker voor dit doel levert tegen goedkooper prijs. Maar terwijl de witte kruimels op de steenen vielen, kwam mij opeens een vreeselijke gedachte kwellen. Ginder in Duitschland, en nog ver der in Ruslanden hier het kos telijke, kruimige wittebrood voor de eenden! Was het geen zonde, die ik bedreef? Het kan soms zijn, dat onder bepaal de omstandigheden een bekend woord nieuwen inhoud krijgt. „Werp uw paar- len niet voor de zwijnen en geef het heilige den honden niet", fluisterde het in mij. En plotseling ervoer ik, dat het brood heilig is. Nog te kort liggen de moeilijke jaren achter ons, dan dat we vergeten zou den zijn, wat zuiver, wit brood voor een menscli kan beteekenien. We hebben brood gegeten van allerlei mengsel en de duffe, onzindelijke smaak werkt nog na op onze tong. Vreeselijk, te beden ken, dat vlak naast ons een geheel volk van millioenen en millioenen nog al tijd hetzelfde onsmakelijke voedsel eet. Wat zou een Duitsche of een Rus sische moeder niet geven, om haar kind één enkel sneedje te kunnen doen proeven van het prachtige onver- valschte brood, dat ik hier roekeloos voor de eenden kruimel? Hoe gauw kan ook voor ons de tijd terugkeeren, waarin wij zullen hunkeren naar dit voedsel, maar niemand zal het ons ge ven! Brood is iets heiligs: het is niet zon der reden, dat het als symbool in den godsdienst een rol speelt. Het hoogste en heerlijkste van den geest, datgene wat de ziel moet voeden en onderhou den, van ouds heeft men het met brood vergeleken. Waarom juist met brood? Waarom niet met vleesch of iets anders? En waarom bidt de Chris tenheid in haar volmaakste gebed om het dagelijksch brood? Er moet een tijd geweest zijn, waarin de mensch als een roofdier van bloed leefde. Hij sloeg zijn vraatzuchtige tan den in de prooi, die de jacht hem op leverde; zelfs ontzag hij zijn mede- mensch niet. In een zijner mooiste ver zen bezingt Schiller, welk een verande ring de landbouw bracht, toen deze den mensch leerde, zich te voeden met brood. Toen was het uit met die tij germaaltijden en 'bloedgelagen, waar voor de lippen van den naar God's beeld geschapene te rein moeten we zen. BLOEMENDAAL Giro-opdrachten vóór 3 uur in ons bezit ('s Zaterdags vóór 11 uur 's morgens) worden nog DENZELFDEN DAG DOOR ONS BEHANDELD zonder berekening van kosten. Giro-biljetten zijn KOSTELOOS verkrijgbaar in boekjes van 25 of 50 stuks. Zocdra het veld zich met groene hal men ging tooien en in den herfst een gouden zee over de vlakte golfde, werd ook het aanschijn van de men- schenmaatschappij anders. De landlie den, die de halmen tot garven bonden,, waren geen wilden en menscheneters meer; een kalm en vroom volk keerde des avonds na volbrachte dagtaak huis waarts; orde en regelmaat maakte een vredig samenleven mogelijk; het brood had de woeste zeden getemd en de onrust van het beweeglijke tentleven vervangen door de genoeglijkheid van het eigen tehuis. Er ligt in de bede om het dagelijksch, brood een wereld van gedachten op gesloten. De gezondmakende geur van het land; de gave schoonheid van oogst en oogstfeesten; de frischheid van den wind, die den molen drijft; de zuive rende kracht van het vuur, het schijnt alles van magische werking voor den mensch, die zijn voedsel met be wustheid nuttigt. Niet als een beest eet de mensch, wat men hem voorzet; de mensch denkt na, de mensch mijmert, de mensch laat zich drijven op herin nering en gevoel. En hierom is de eerbied voor het da gelijksch brood een opbouwende fac tor in het menschenbestaan. Wij zien ze zitten, de eenvoudige lieden, die voordat zij het brood tot zich nemen, hunne oogen sluiten en hun handen vouwen, één oogenblik maar, als een stille hulde aan den Schepper en uit erkentelijkheid, dat hun het rantsoen van den dag weder wordt toegemeten. Zijn zij waarlijk bekrompener dan die grootestadslieden, die alles als van zelfsprekend beschouwen en geen won der meer kennen? Zoodra de eerbied uil ons leven is verdwenen en de oot moed tegenover de onmisbare gaven van de natuur, loopt het mis met de maatschappij. Dat hel dagelijksch brood voor mil lioenen onzer medemenschen een on bereikbaar genot is geworden en dat ook ons dagelijksch brood wederom gevaar gaat loopen, is te wijten aan het gebrek aan bezinning tegenover de eenvoudige, eeuwig geldende regelen der natuur. Men heeft den wilde, dat spook uit den oertijd, teruggeroepen, toen men brak met de orde, die het brood had gesteld. Want het brood is de overwinning op de ruwheid en de bloeddorst van den barbaar, voor wien het geheim van den vredigen akker bouw nog verborgen is gebleven en die nog moet leven van roof en moord. De wilde uit de oertijd is veront schuldigd; hij wist niet beter, maar deze moderne wilde met zijn helsche machines en geraffineerde vernielzucht heeft het noodlot ontketent, toen hij den band losmaakte met de ons allen voedende moederaarde. Eerst als nog maals, en nu voorgoed, de speren tot sikkelen en de zwaarden tot ploeg scharen zullen zijn omgesmeed, zal de herboren aarde voor al haar kinderen weer leveren het heilige dagelijksch brood. C. BLOEMENDAAL. Buurtvereeniging „Duinlustpark". Door bo vengenoemde vereeniging zijn eertijds plannen beraamd om in dit landelijk schoone deel eeni- ge banken te plaatsen, ten gerieve van wande laars e.a. Verschillende timmerlieden in deze omgeving werden aangezocht om willekeurige teekeningen, uitvoeringen en prijzen in te die nen, waarna later over de meest geschikte aan bieding zou worden beslist. Thans kunnen we melden, dat aan den tim merman en aannemer J. G. W. v. d. Pol, te Jan Gijsenvaart is opgedragen de levering en plaat sing van twee banken, volgens ingediende con dities en teekening, aan genoemde buurtver eeniging. Waarschijnlijk zullen na verloop van tijd, meerdere van deze „witgelakt-zwaarhouten- meubelbanken" geplaatst worden. TEL. 188. OPGERICHT 1870 Poulardes Braadkippen Soepkippen Eendvogels Talingen Hazen Fasanten Patrijzen Duinkonijnen Reevieesch KLEINE HOUTS1 R.136 HAARLEM Aanrijding. Vrijdagmorgen kwam de auto van den heer S. uit Heemstede op den Bloe- mendaalschenweg, uit de richting Overveen, na bij de Korte Kleverlaan in botsing met twee wielrijders, een kwam van Bloemendaal, de 'an dere van de Korte Kleverlaan, die te veel naar het midden van den weg kwam te rijden. De chauffeur meende beiden nog te kunnen passeeren, wat blijkbaar onmogelijk was, zoo dat de wielrijder van Bloemendaal werd aange reden waardoor het rijwiel onder de auto kwam en geheel werd verbrijzeld. Door deze wending kwam de auto tegen een boom die ontvelde en de auto aan de voor zijde belangrijke schade beliep. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Een gevaarlijke hond. Reeds meerdere malen komen er klachten bij de politie over een hond van den heer H., wonende aan den Z. Stationsweg, alhier, Deze week gebeurde het zelfs tweemaal. Mejuffrouw de V. werd in haar arm gebeten en mej. H. in een der beenen. Behalve de verscheurde kleeding hebben bei de dames zich onder medische behandeling moeten stellen. Van beide gevallen is aangifte bij de politie gedaan. Genoemde heer H. is reeds het vorig jaar door B. en W. gewaarschuwd om den hond van een muilkorf te voorzien. Wegens deze nalatigheid is proces-verbaal opgemaakt. Wij hopen dat deze maatregel een aanspo ring moge zijn (ook voor anderen) om hun hond beter te bewaken, en in 't vervolg te muilkor ven. Nader vernemen wij dat de bewuste hond, alhoewel goed verzorgd, toch kans heeft ge zien te ontsnappen en heden is afgemaakt. De schade zal door den heer H. worden ver goed. OVERVEEN TELEFOON 956 lebbers als nieuwsgierigen, zijn volkomen te vreden gesteld. Er is bepaald' gqfcioten van het goede, dat door Sursum ten gehoore werd ge bracht. Iemand, die het corps niet 'ieude en Zaterdagavond gehoord zou hebben, zou onmo gelijk kunnen gelo'oven, dat dit corps nog maar slechts een jaar bestond. Wat een wilskracht en een ernstige studie is er voor noodig geweest, om het in zoo'n korten tijd zoover te brengen. De directeur, de heer Meng, heeft hierdoor dan ook bewezen, een goed leidsman voor het corps te zijn. Om het geheele program uitvoe rig te bespreken, zou hier overbodig zijn daar alle nummers goed ingestudeerd waren. Wat niet onvermeld mag blijven, is het uitstekende spel van den jongeheer J. Huizinga, die, onder be geleiding van het corps, eenige piston-solo's uit voerde en door zijn uifètekend spel de bewon dering opwekte der toehoorders. Zonder eenige aarzeling, kalm en rustig, bespeelde hij het in- stiument. Geen wonder dat de jeugdige piston- speler na afloop een ware ovatie werd ge bracht, waarbij een donateur hem een boek ter hand stelde. Als hij zoo voort gaat zal deze jeugdige musicus het nog ver brengen. Een ge deelte van den avond werd in beslag genomen door het Solo-mannenkwartet, dat onder leiding van den heer Pieters eenige liederen zong. De zangers oogstten met hun liederen eveneens succes. Werd er door het corps met de Bloe- mendaalsche Sursummarsch begonnen, met een finale werd geëindigd, waarbij een ieder onder een opgewekte marsch huiswaarts keerde. Wij hebben thans ook een muziekcorps en wel een corps, waarvan nog veel goeds te verwachten is, daarom moet ieder inwoner van Bloemendaal die van muziek houdt en er op gesteld is zoo nu en dan eens opgevroolijkt te worden (we zul len nu toch ook wel openlucht-concerten krij gen) lid of donateur worden van Sursum. Doodleuk wandelde Zwarte Piet Vrijdagmid dag langs onze hoofdstraat en gaf aan een ieder reclamebiljetjes. Alhoewel St. Nicolaas er niet bij was, ondervond zijn trouwe knecht van de jeugd toch veel belangstelling. De grooten lach ten hem vriendelijk toe, terwijl de kleintjes met hun vingertje in den mond op een afstand Zwarte Piet bewonderde. De Kon. Ned. Maatsch. voor Tuinbouw en Plantkunde, afdeeling BloemendaalVelsen houdt op Dinsdag 27 November 8 uur precies, in Hotel „Vreeburg", Kerkplein te Bloemendaal een ledenvergadering. De agenda luidt: 1. Voordracht met lichtbeelden door den heer P. J. Schenk. Onderwerp: „Vogelcultuur ten bate van den Tuinbouw". 2. Prijsuitdeeling Onderlinge Tentoonstelling 22-24 Juni, 3. Notulen en Ingekomen stukken, 4. Vragenbus. 5. Rondvraag. Heden slaagde te Leiden voor het arts examen de heer C. W. Beumer, alhier. Het Chr. fanfarecorps „Sursum", heeft onder leiding van directeur Meng, Zaterdagavond j.l. een uitvoering gegeven in Hotel Vreeburg. Dit was het eerste concert dat Sursum in het open baar gaf. Onder de talrijke luisteraars die ge komen waren om van dit concert te genieten, bevonden zich een groot aantal, die uit louter nieuwsgierigheid kwamen luisteren en zich wil den overtuigen wat Sursum binnen een jaar tijds wel gepresteerd had. Zoowel muzieklief- Lezing Mr. van Meurs. Op den eersten avond heeft de heer v. Meurs in het gebouw E.N.O.T. van de S.D.A.P. gesproken over den Volkenbond, zijn ontstaan, samensmelting en be voegdheden. Op Donderdag 28 Nov. zal Mr. van Meurs in aansluiting met het eerste gedeelte beschouwingen houden over het wezen van den Volkenbond. De 16de November vergaderde de Bloemen- daalsche Gymnastiek Vereeniging in Hotel Vreeburg, alwaar de a.s. winteruitvoering be sproken werd. Deze zal, indien mogelijk, den 16 Febr. gehouden worden.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1923 | | pagina 1