H. S - H. S f J. L< I Vruchten Gierstrai 1 1 PIANO- 0RGEL0NDE1 Luxe Fruiti Raadsoverzicht, SPORT. MUZIEK. SCHAAKRUBRIEK. DAMRUBRIEK. j Am m m mwm ONTVANGENBOEKEN. INGE2 Help Een gesc vallen, de b SIERLIJKHE Wij hebl en waarvan Door on; laten zien, w Speciaal LUXE ARTI Vav A A A A V A v lui'd- ffaf; haastig, zonder opzij te zien, volgde hij Velthof, die al in was gestapt. Nlu in 't eigen vertrouwde rijtuig, verdrong het denken aan huis weer ineens al het andere. De staag schokkende trilling der wielen met gummibanden over het beruchte plaveisel, de sparzaam verspreide straatlantaarns, triest bleek lichtend in de nog vale schemering van den vroegen avond, de bruggen, de stille kade en ineens, in gebroken heldere klanken het ca- rillongetjingel van den Langen Jan; het was alles zoo eigen, zoo gewoon. Welja, nu reed hij even naar huis, er was niets bijzondersalleen die kerels, die bij hem zaten, die hoorden niet in zijn landauer vader was ziekstervende.... misschien was 't gevaar alweer voorbijoi mogelijk ookwas 't al afgeloopenhij wist niet wat 'hij eigenlijk .hopen moesteen sterfbed scèneGod, nee, needat kon hij van daag niet meer hebben Was dat de straat al? Nee.... jatoch daar had je. De paarden gingen stapvoets. Arnout's keel zwol, zijn oogen staarden groot. Hij zag de stoep van 't ouderlijk huis. Met een schok werd Arnout wakker. Had hij geslapen? Vlak bij hem in een fauteuil lag Ester met gesloten oogen; 't gezichtje zag doodsbleek, een arm was slap afgegleden langs de leuning; doch haar adem ging rustig. Hij zag om zich heen. Door een spleet van het gordijn gloorde een kihbleetk licht. De morgen. Hij rilde, keek op de pendule; tien minuten over vijf- Nog drie kwartier. Heel diep haalde hij adem, dan stond hij op, voorzichtig, om elk geluid te vermijden. Hij maakte zijn zakken leeg, legde het geld op tafel, ook de andere dingen .die hij straks bij zich had gestoken. Ester sliep. Goed, goed.... ze moest blijven slapen als ze wakker werd en hij was wegdan was alitihans voor huair bat 'engst© gotedlen; geen afscheid. Hij keek naar haar. „Dag lieve, lieve Elsje Hij fluisterde het niet, dacht alleen die woor den met groote ontroerde innigheid. Dan ineens resoluut, zonder nog om te zien, trad hij naar de deur, verliet de kamer, sloop op zijn teenen over het portaal, ging zijn eigen kamer binnen. Nu niet denikenniet denkenniet rondkijken en herinneren Hij deed' de vermommingsplunje uit, trok de kleeren weer aan, waarin hij gekomen was. Dan trad hij nuar het raam, schoof het gor dijn opzij, keek naar buiten- De morgen stond grijs in de triest verregende straat. Aan de ovenkant, schuilend in de portiek van een winkel, stonden, twee mannen. Arnout's hart kromp ineen. Velthof en van Tol; ze wachtten op het rij tuig.... en op hem •Hij wendde zich af. Mijn God, mijn God, moest dat vreeselijke dan toch weer gebeuren? Was het dan onaf wendbaar? Hopeloos onafwendbaar? Neenee.... dat was het niet.... daar was altijd nog een uitkomst, als dan niet an ders kon Zou hij den moed' hebben? Niet lang denkenniet philisofeeren doen.... ineens doen Met de tanden op elkaar geklemd liep hij toe op de kast, waarin de doos stond met den revolver. Ineens had hij het wapen in de hand. Hij zette den loop tegen zijn slaap; koud was dat, of een doode hem aanraakte. Zou hijzou hij niet? Maar wat stelde hij zich dan aanals hij geen plan hadéén seconde en 't was voor bijwat aarzelde hij dan? Zijn vinger omvatte den trekker. Als verlamd zakte zijn arm. omlaag. Hij beefde over zijn heele lichaam. Neenee hij had geen moed meergeen energie bang was hij voor den doodbang Hij legde het wapen terug in de doos, sloot de ikast. Op het portaal klonk gerucht, dan werd er getikt. Het was Toon. Deemoedig als altijd stond hij in de deur opening. „Jonker't ontbijt is gereed.'. „Dankje Toon, ik kom". „Ik heb om vijf uur geroepen, jonker, maar u was er niet", zei de oude man. „Ne©nee, ik wias ©r niet't ïs goed1, Toon", antwoordde Arnout. Toon vertrok. Even bleef Arnout staan, zag de kamer rond, keek na'ar de kast.... zijn zelfmoordbevlie ging Hij glimlachte, bitter, verachtelijk. Op het portaal liep hij dadelijk naar -de trap, maar dan ineens, wendde hij zich om, keerde terug, ging de sterfkamer binnen, knipte 't licht aan. Met vasten kalmen tred schreed hij naar het ledikant. Daar bleef hij even roerloos staan; dan legde hij eerbiedig zijn hand op het voorhoofd van den doode. „Dag vader,,' fluisterde hij. Hij ontbeet met vreemde, strakke kalmte, at wat geroosterd brood en jam, nam een kop thee. 't Verkwikte hem. Hij begreep zijn stemming niet, voelde zich tevreden; er was geen onrust in hem, geen angst voor het komende. Aan de ontbijttafel schreef hij enkele hartelijke regels aan Ester, ook, dat hij nog in de sterfkamer was ge weest Hij droeg Toon op het briefje aan de freule te brengen, zoodra hij terug kwam van het station. Toen bij buitentrad in den kil-vochtigen mor gen, stonden Velthof en van Tol bij het rijtuig op de stoep te wachten. Hij groette. Toon, met den. hoed in de hand, -opende het portier. De twee anderen wilden hem nu laten voor gaan- Maar Arnout wenkte Velthof, dat hij het eerst in zou stappen. „Volgens afspraak", zei .hij tot van Tol en hij glimlachte. Even later reden- ze weg. Hopeloos wordt het. Ik bedoel niet het bijwonen der Raadszit tingen zooals we er de vorige week weer een hebben meegemaakt. O neen, het geduld van een persman is onbegrensd en er moet heel wat gebeuren eer door hem wordt besloten het bijltje, in dit geval het potlood er bij neer te leggen. Ik bedoel, de hoop dat de Voorzitter van den Raad en den heer Otto elkaar zullen gaan begrijpen blijkt een ijdele hoop te zijn ge weest en dat is werkelijk een hopeloos geval. Wij bedoelen hiermede het puzzle over de behandeling der ingekomen stukken. Nu is het gekste van het geval dat wij niet weten, wie als de schuldige of als de on willige moet worden aangewezen. De Voorzitter heeft reeds voldaan aan het verzoek van den heer Otto, door alle ingeko men stukken ter kennisneming ter tafel te brengen en in 't kort mede te deelen wat de inhoud van die stukken is. De'heer Otto trachtte hierdoor te voorkomen dat ingekomen stukken te lang onder berus ting van het Dagelijksch Bestuur zouden blij ven, daarna in den Raad zouden komen en men debatten kreeg over de lange weg welke de stukken hadden af te leggen, of reeds hadden afgelegd. Eenvoudige verzoeken, welke weinig of niets om het lijf hebben (de strekking van dit spreekwoord is goed, doch de woorden zijn niet bijzonder geschikt voor een plaats als Bloemendaal is) kunnen met enkele woorden worden afgedaan en men voorkomt daardoor Mis! Theorie en practijk. Er is gepraat meneertje vanaf 2 tot 3.30 uur over 'n paar ingekomen stukken. Niet al leen over de stukken doch ook over de vraag welke zijn wel en welke zijn niet be langrijk. Tot de heer Otto het hoofd schudde en overluid dacht: zoo had ik het allerminst be doeld. Neen, natuurlijk niet, daarvoor heeft hij zich te duidelijk uitgesproken, doch ook de Voorzitter heeft het zoo niet bedoeld, edoch er zijn meer personen, die het zoo af en toe een duit in het zakje willen doen. Juist, dus zijn de Raadsleden de schudigen behalve dan de heer Otto. Neen, toch niet, de leden welke het minst hebben gepraat kunnen niet als de schuldi gen worden aangewezen van de debatten te hebben gerekt. Wie dan Laat ons niet verder zoeken, doch de oor zaak wegnemen. Dat zijn de ingekomen stukken welke niet ter visie hebben gelegen en dus zon der ingezien te zijn of zonder advies van B. en W. ter tafel komen. We weten nu dat het niet mogelijk is om zonder praten uit te maken welke stukken wel en welke stukken niet belangrijk zijn, welke stukken afgehandeld kunne worden en welke stukken ter afdoening of om prae-advies naar B. en W. worden teruggezonden. Het bewijs is geleverd met het ingekomen adres van mej. Zoethout. Dit stuk was pas ingekomen, dus nog niet besproken of overdacht door B. en W. (het betrof een verzoek om huurverlenging) doch het kon wel behandeld worden dacht men. Nadat het stuk eenige malen heen en- weer geslingerd was (figuurlijk) verzocht mén den voorzitter het stuk voor te lezen. Dit ge schiedde. De heer Otto bracht hierna de ontknooping. Volgens spr. hoorde een dergelijk adres hier niet te zijn. Eerst dan, als adressante zich ver ongelijkt gevoelde, door een minder redelijke behandeling of wat dan ook door B. en W., eerst dan was beroep op den Raad voor haar nood zakelijk geweest. Het stuk ging daarop naar B. en W. ter af doening. Het verdere gedeelte van dit overzicht, n.l. de behandeling der voornaamste punten, zullen wij in ons volgend nummer beschrijven. OPMERKER. GOLF. In tegenstelling met andere landen is het golf- spel in Nederland nog niet populair. Wij den ken nu niet allereerst aan Engeland en Ame rika, waar golf behoort tot de meest beoefende takken van sport, omdat allicht de tegenwer ping gemaakt zal worden, dat het aantal in woners van die landen zoo belangrijk grooter is dan van Nederland, dat het van zelf spreekt, dat daar meer personen in die sport belang stellen, maar richten het oog op België. Daar bloeit het golfspel en wordt het aantal links (golfterrein) voortdurend uitgebreid, daar is het ideaal voor den golfspeler „een 18 holes links" op verschillende plaatsen: Brussel, Antwerpen, Knocke (zelfs twee 18 holes links), Ostende, le Cocq, Chateau d'Ardenne etc etc. bereikt, hiér bestaat slechts in Den Haag een 18 holes baan, die dit jaar werd geopend. De overige banen in Nederland hebben slechts 9 holes. Verschillende adspirant-golfspelers zien er te gen op met het spel te beginnen, omdat zij, al vorens te kunnen gaan spelen, lid moeten wor den van een golfclub, zich stokken en ballen moeten aanschaffen, zich dus verschillende fi- nancieele opofferingen moeten getroosten zon der met zekerheid te weten of zij in het spel een voldoening zullen vinden, die opweegt te gen die uitgaven. Het Bestuur der Kennemer Golfclub heeft nu de gelukkige gedachte gehad die adspirant-golfspelers tegemoet te komen door hen in de gelegenheid te stellen gedurende De cember 1923, Januari, Februari en Maart 1924 de banen der K.G.C. gratis te bezoeken en door eene regeling te treffen, waardoor aan lesne- menden gratis golfstokken en ballen ter be schikking worden gesteld. De kosten aan het lesnemen verbonden be hoeven niemand af te schrikken: de professio nal, J. Th. Oosterveer, een bekend Neder- landsch speler, die zeer goed onderricht geeft, rekent f 1.50 per lesuur. De in dit blad opgenomen advertentie geeft nadere bijzonderheden. Wij willen nog hieraan toevoegen, dat het clubhuis van de Kennemer Golfclub op 5 minu ten gaans gelegen is van de halte Driehuizen van de H.IJ.S.M. en dat de autobussen, die de verbinding vormen tusschen Haarlem (stand plaats Groote Markt) en IJmuiden langs het clubhuis rijden, zoodat de verbinding zoowel met Amsterdam als met Haarlem zeer goed is. In het clubhuis is gelegenheid tot het nuttigen van een eenvoudigen, goed toebereiden lunch. Wij hopen, dat het initiatief van de K.G.C. met succes bekroond zal worden en het aantal beoefenaars van het golfspel, dat het voordeel heeft het geheele jaar door gespeeld te kunnen worden, belangrijk zal toenemen. liaarlemsche OrkestvereenbJng. Hot Alg. Boradisbted geeft ©en 'prachtige re censie van heit conoerit idiait 'die H.O.V. Donder dagavond tie Aim-sfieiridUm hééft gegeven, waar bij aan hei orkest zoomede aan den dirigent Nico Gerharz en dsn concertmeester Brosser Kroot© lof werden toegezwaaid. Oplossingen, enz., te zenden aan den Schaakredacteur van dit blad, Bloemendaal- scheweg 42, Bloemendaal. Schertsprobleem No. 3. E. H. C o u r t e n a y. H. O. V. Wij herinneren Lan het avondconcert op aanstaanden Zondag met een 'gemengd Operia- programma, in idle Gemeentelijke Concertzaal te 8 uur. Alles betreffende deze rubriek te zenden aan den Damredacteur, den heer Herm. de Jongh, Valeriusstraat 64huis, Amsterdam. Ter afwisseling eens een fraaie fantasie van ■den Franschen problemist M. J. Bergier. Stand in cijfers: Zwart: 18, 22, 27/29, 32, 33, 38 en oen -dam ■op 23. W-it: 8, 12, 13, 17, 19. 21, 24. 26. 31. 34. 37, 42, 43, 48 en dammen op 30 en 39. Een merkwaardige stand; dat een derge lijke stelling ,in een partij niet kan voorkomen, behoeft geen betoog. Stand en afwikkeling moeten dan ook meer beschouwd worden eis een curiositeit -dan wel als een oefening voor de praktijk. Wit speelt en w-int als volgt: 1. 13—9, 23—3; 2. 34:23, 18:20; 3. 39—33, 38 40; 4. 17—11, 27:18; 5. 26—21, 3:26; 6. 30—25, 32 417. 25 46, 26 37; 8. 46 35! gewonnen. Uit de Damwereld. De stand van den wedstrijd om het kampi oenschap van Nederland is: J. H. Vos 9, Herm de Jongh 8, A. Visser 7, I. J. de Jong 4, :C. J. Lochtenberg 4. Springer heeft de match in Montreal ver loren; met 137 bleef Beauregard, Amerika's onoverwinnelijke kampioen, in de meerderheid. Met dezelfde cijfers werd Damm-e in Brussel door J. -de Haas overwonnen. Wie aan zet is, geeft zoowel mat als zelfmat in twee zetten. Stand der stukken: Wit: Kf5, Del, Tb8, Tg3, La7, L£3, Pe8, Pg6, b3, h2. Zwart: Kd5, Dfl, Td2, Tgl, Ld7, Lh8, Pc6, Pe6, e4. Dit probleem brengen wij onder de rubriek Scherstproblemen, ook al is het meer een cu riositeit op schaakgebied. De componist heeft niet minder dan vier problemen dooreen ge vlochten, waarlijk een meesterstukje van com positie. Oplossing Probleem No. 29. J. C o 1 p a. Stand der stukken: Wit: Kd7, Dh4, Lbl, Lc3, Pc4. Zwart: Kd5, Lc7, Pe7, Pfl, b5, c5, f5. 1. Dh4g3, enz. Goed opgelost door: P. J. W. Becker, H. de Ruiter en G. Strijker, allen te Santpoort; J. J. H. Bauer, C, v. Dort en H. W. v. Dort, allen te Schoten. Eindspel No. 4. Onderstaande stelling ontstond in een partij, in 1914 gespeeld in Café Kerkau te Berlijn, tus schen B. Kagan (met wit) en Dr. N. Wit kondigde mat aan in vier zetten, als volgt: 1. Tb7—a7f, Ka8—b8; 2. Ta7—a8f, Kb8 X a8; 3. De6 X c6f, Ka8b8; 4. Dc6b7 mat. Of 2.Kb8—c7; 3. Ta8—c8f; Td8Xc8; 4. De6 d6 mat. Deze bekende Berlijnsche schaker, uitgever van ontelbare schaakwerken, vertoeft thans in ons land tot het geven van simultaan-voorstel- lingen. Proza, door Louis Couperus, verschijnt in twee bundels. Prijs per bundel, ingenaaid f 5. gebonden f 6.25, luxe editie (perkamenten band) f 12.50. Uitgave van Holkema en Warendorf, Amsterdam. Biene van Edomer, door Truida Kok. Geill. door Netty Heyligers. Prijs ingenaaid f 2.40, gebonden f 3.25, Uitgave Van Holkema en Wa rendorf, Amsterdam. De Wonderbare geschiedenis van Tom Duim, naverteld door N. van Hichtum, met 100 plaat jes van Jan Wiegman. Prijs gecart. f 2.15, ge bonden f 2.45. Uitgegeven in de Zonne-Biblio- theek voor onze kinderen door J. M, Meulen- hoff, Amsterdam. Moeders Handen, door Björnstjerne Björn- son. Twee beelden naar het Noorsch, vertelt door A. Bienfait. PrijsUitgave van J. M. Meulenhoff, Amsterdam. Ter wille van een Kind, door Peter B. Kyne. Aan Hollanders verteld door Dr. S. F. H. J. Berkelbach v. d. Sprenkel, Ned. Herv. Predi kant te Haarlem. Prijs ingen. f 1.75, geb. f 2.50. Uitgave J. W. Boissevain Co., Haarlem. Naar Koefara, door Rosita Forbes. Het ge heim van de Sahara, vertaald door H. J. van Balen, met 45 autotypieën en een kaart. Uitgave Em. Querido, Amster lam. Moeder vertelt weer, door E. Kuipers v. d. Koogh, met meer dan honderd zwartjes en witjes van Jan Wiegman. Prijs gecart. f 2.15, geb. f 2.45. Uitgegeven in de Zonne-Bibliotheek door J. M. Meulenhoff, te Amsterdam. Toetie Roetmop, door Lina Tervooren, met vier oorspronkelijke penteekeningen van W. Heskes. Prijs ingen. f 2.geb. f 2.90. Uitgege ven door Van Holkema en Warendorf, Amster dam. Als lot en leven dobbelen, door Edith Wer kendam. Prijs fUitgave van Em. Querido, Amsterdam. Eva Maria, door Karei Wasch. Uitgave van Em. Querido, Amsterdam. Baddokter Graesler, door Arthur Schnitzler, vertaald door Alice van Nahuys. Prijs ingen. f 3.25, geb. f 3.90. Uitgave van Em. Querido, Amsterdam. Casanova's Terugkeer, door Arthur Schnitzler, vertaald door Alice van Nahuys en ingeleid door J. de Meester. Prijs ingen. f 1.90, geb. f 2.50. Uitgave van Em. Querido, Amsterdam. Verstandig Ouderschap. Handleiding voor Geboorte-Beperking, en Zij in het Huwelijk naar de elfde uitgaaf Nolst Trenité. Prijs g Meulenhoff, Amsterda: De Man en de Vroi Prof. Dr. K. F. Wen Schauta, bewerkt dooi Uitgave J. M, Meulenl Het Heerenhuis, do het Engelsch vertaalt holtz. Prijs ingen. f f 3.50. Uitgave van A dorf, Amsterdam. Op Weg, door Hem gelsch vertaald door 1 ingen. f 1.25, geb. f 1.' van Van Holkema en De Muiterij op den dere wonderlijke avo don Pym. Vertaling v: Prijs f 1.95. Uitgègeve Amsterdam. Blanke Gestalten, Prijs fUitgave Amsterdam. Nia U/2 laar - alle te hebben, ten eindi uwe Redactie, met h zucht en klacht, mijl weerklinken door m gansch „Haalem en len en moeten slager Het betreft „Nieu versterkingsoord. No lemsche Tuberculose belangrijken schakel zielkte in „Haarlem haar kinderen steed vèr buiten Haarlem omgeving duizenden een 'Kinder versterkt] renteloos en- improd Deze wijze om 1 slacht te sterken en- de Tuberculose heef.l finuncieele. Daarom tot de oprichting te d er he r s telli ng soord'. Beii proef leverde Ieder herinnert ziel Thallatta en de gr-i AAA&t&AA^ VAV A V A 9F A V A V A ïif 9HF w V A K A A V AV Atd VA A*A Een ervaren Musi Kon. Con., die bi milies te Bloemendi les geeft, wenscht eenige beg. of gev. Cond. billijk. Br. No. S608, Bur geheel gevuld naar St. Nicolaas. 6 rijpe bananen a 2 we noten 50 ct. I hazelnoten 32 ct p. kastanjes 32 ets. I annanassen vanaf mandarijnen. Fijnen Zoete druiven, G< Sterappels 10 p. 1 kaansche taielappel Vijgen, dadels, citro stuk. Enz. enz., bij

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1923 | | pagina 6