MAISON HETTY Een Werk! Th. J. JANS1 si l BLOEMENDAL Hulp voor Duitschland f/MJO OLPKES rroTOOR^E! de goedkoopste. LINCOLN de meest volmaakte. Meid-Huishot gevraagd PIANO- i ORGELONDER STENO en T Bosch en Hove VOOR DE STERVENDEN! SINT NICQLAAS GESCHENKEN Plaatselijk Nieuws. BLOEMENDAAL. OVERVEEN. Importeur: N.V. Haarlemsche Auto Centrale, Stationsplein, Telef. 1094. MUZIEK. ADVERTENTI J. LOTTGER N.V.NIV REINIER ERLI Mej.J.G.BRAAIJ.Z geeft les li TANDTECH! Tandarts IIIEIIIEIIIEÏ! EIIIEIIIEIIIE li- voor Vijf Gulden voedt U één per soon gedurende een maand in onze Hollandsche keukens die voor Duitschers en Nederlanders in Duitschland bestemd zijn. Zend nog heden deze gift aan het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis, Princessegracht 27, den Haag, onder motto„Voor Duitsch land", en gij doet een goed werk! Het is anders opmerkelijk zooals die bezuini gingswoede ons parten speelt. Nauwelijks is het bekend dat door het Rijk geen steun meer zal worden verleend bij het vervolgonderwijs of de gemeentebesturen zijn er als de kippetjes bij om het vervolgonderwijs onder het motto: niet noodig van de agenda af te voeren. Wij bedoelen hiermede niet dat ons gemeente bestuur zich in deze bekrompen heeft getoond. Integendeel. Met de aanstelling van het cijfer 6 als minimum heeft zij een royaal standpunt ingenomen. Het is meer die bezuinigingswoede die ons allen heeft aangegrepen en waardoor alles een richting uitgaat welke wij niet wenschen, doch noodzakelijk is, zoolang wij zoo doorgaan. Ik stem toe, door moeten gaan, de een drijft nood wendig de ander. Zoolang de regeering doorgaat met bezuini gen op allerlei uitgaven, ook op noodzakelijke, dus ook op onderwijs, zoolang zullen de ge meentebesturen wel volgen al wordt door hen dan ook al ingezien dat er aan dat bezuinigen toch ook een einde moet komen. Het Bestuur der R.K. Bijzondere Meisjesschool heeft vergoeding gevraagd. Dat is haar recht. Zij heeft echter reeds vergoeding ontvangen, doch meent voor één leerkracht méér vergoe ding te moeten ontvangen dan aan haar is toe gekend. Dat is ook haar recht, doch het Dag. Bestuur der gemeente deelt die meening niet. (Dat wil zeggen, het is haar recht er die meening op na te houden.) Nu is het eigenaardige van het geval niet de aanvraag, ook niet het advies van B. en W. om op die aanvraag niet in te gaan, doch de be handeling in den Raad. De Raad wenscht adviezen. Dat is haar recht. B. en W. hebben de zaak onderzocht en zijn tot de conclusie gekomen dat de aanvraag on gemotiveerd is. Wat tot gevolg heeft dat haar advies, met redenen omkleed, afwijzend is. Nu willen wij het niet hebben over de woor den van den heer Otto, n.l. dat men als het ware zit te spieden of men niet een gaatje kan vinden om de gemeente te dwingen een toelage te verstrekken. Dat toch zal blijken wanneer zij al of niet in het gelijk wordt gesteld. Ook willen wij het niet hebben over de voor spelling van denzelfden spreker dat die heele Onderwijswet een ramp voor ons land zal wor den. Wie de ontvolking ziet van de Openbare Scholen en daarnaast hoe overal scholen voor Bijzonder Onderwijs als paddestoelen uit den grond verrijzen, op kosten der gemeenschap, is daar voor zichzelf al reeds van overtuigd. Wij willen echter vragen: Waar moet het heen? Men begrijpt elkaar niet. Toen aan het Dagel. Bestuur werd opgedra gen om de kwestie nog eens te onderzoeken, antwoordde de voorzitter zeer juist: goed, maar het advies blijft toch hetzelfde. Toen moest men lachen. Men lachte, doch men begreep het niet. Het spreekt vanzelf dat het Dagel. Bestuur weer tot dezelfde conclusie zal komen, als welke zij thans aan den Raad heeft medegedeeld. Doet zij dat niet, dan is haar eerste advies van nu! en geener waarde geweest. Het antwoord van den voorzitter was dus niet belachelijk. Intusschen wij zullen afwachten wat B, en W den Raad in de eerstkomende zitting zullen me- dedeelen. OPMERKER. i HAPTTNUISTLVVN fl 5 OPNAMEN IN EJOEN OMGEVING- DAMES- EN HEEREN MODE-ARTIKELEN RUIME KEUZE Gr. Houtstr. 126. Tel. 1760 Cadeau bons tot elk bedrag verkrijgbaar Voortdurend geldig Lezing over Griekenland. Terwijl Woens- dagmidag de witte vlokken begonnen te vallen, trokken vele leeraren, leeraressen en leerlin gen van het Kennemer lyceum, gymnasium te Haarlem, van ,,Het Kopje" en de Bloemendaal- sche M.U.L.O.-school naar Rusthoek, om de lezing met lichtbeelden bij te wonen van mr. M. Tercier over: „La Grèce pittoresque et monu mentale". De zaal was tot in de uithoeken gevuld, toen de rector van het Kennemer lyceum, Dr. de Vletter, de gastheer, de bijeenkomst opende. Spr. dankte voor de groote opkomst, waaruit z.i. duidelijk bleek belangstelling in het klas sieke Griekenland en ook in het moderne Grie kenland. De heer Tercier neemt dan het woord over Griekenland, waar slechts enkele steden zijn en zeer vele dorpen waar schoonheden zijn, die nog te weinig bekend zijn. Dat de spreker hiermee niet overdreef, be wezen de lantaarnplaatjes, die in grooten ge tale op het doek werden gebracht. Jammer, dat het daglicht nieuwsgierig naar binnen kwam en de lantaarn vooral de gekleurde plaatjes niet tot hun recht deed komen. De heer Boissonas uit Genève heeft met zijn opnamen buitengewoon voortreffelijken arbeid geleverd en eigenlijk het interieur van Grieken land voor ons ontdekt, zooals Centraal Afrika pas kort ontdekt is. Onze reis begon in Athene, waar we het Parthenon enz. zagen. Van hier ging de reis naar het Noorden, naar Volo. In deze streek heeft St. Simeon zijn zuilen gebouwd, waarop hij heeft gestaan, tot de dood hem zijn positie heeft doen verlaten. En later werden in navol ging hiervan de kloosters gebouwd op hooge, ontoegankelijke rotsen. De toegang tot dit arendsnest onder de kloosters was wel zeer zon derling, n.l. langs een serie loodrecht geplaatste ladders, de dame die halverwege was, maakte het publiek al duizelig of per n<-t. dat langs een lange kabel werd omhoog gehaald. Op humoristische wijze beschreef spreker den tocht naar boven, al zwaaiende en draaiende, van twee kordate dames, die door het net naar elkaar toe geknepen, een benauwd half uurtje moeten hebben gehad. Boven op een platform wordt door monniken 40 minuten gedraaid, om het vrachtje boven te krijgen. Oneenigheid heeft in latere tijden macht en aanzien van deze kloosters doen dalen, maar nog heden vindt men nog 3 grootere en 5 klei nere van deze ontoegankelijke gebouwen. Dan gaat de tocht naar het beroemde dal Tempé en den Olympus, waar Zeus den scepter zwaaide en waar nu het zonlicht gouden purperen tin-, ten toovert op de onherbergzame hellingen. Oude Turksche huisjes in chaotische dorpen herinneren aan de eeuwenlange slavernij van Griekenland. Ook de veiligheid laat hier nog veel te wenschen over. We gaan nu naar Korfoe, de cycladen. San Torino, Delos, Kreta en overal bewonderen we de grootschheid van het Grieksche landschap. Met groote aandacht luisterden de aanwezigen naar den heer Tercier, die zijn Fransch lang zaam uitsprak om ons te gerieven en als compli menteus conférencier eindigde met: Er zijn vele landen in de wereld, maar Holland is toch het mooist. Toen het applaus was bedaard, sprak dr. De Vletter een woord van dank. Spr. hoopte, dat hij een volgende maal zijn gasten zou mogen ontvangen in een eigen gebouw, in een zaal, welke zich beter voor projectie leent. We stonden nu gauw buiten, van den Olym pus op den vaderlandschen bodem, waar de sneeuw ons dorp en ons bosch had omgetoo- verd in een sprookje van schoonheid. Ook Nederland kan ontroerend schoon zijn. Binnenkort zal de heer Tercier exposities houden in verschillende steden van foto's van Spanje, Afrika, Italië, enz. H. Dagblad. Bloemendaalsche Amateur-Fotografenvereeni- ging. Het Bestuur heeft dit seizoen wel zeer gelukige grepen gedaan bij het samenstellen der programma's. De Novembervergadering wegens ongesteldheid van den voorzitter gepresideerd door den heer Mol, begon met een vlugge af werking van enkele huishoudelijke zaken. Er werd een tentoonstellingscommissie benoemd, ter voorbereiding van de a.s. openbare foto expeditie, bestaande uit het bestuur, benevens de heeren Gerhard, Oepkes en Pijpers. Voorts werden tot leden van een permanente jury voor dit seizoen gekozen de heeren Cool, Oepkes, Boer, Mol, Bispinck, Huysser en Gerhard, Eenige nieuwe leden werden ingeschreven. Hierna kon de héér Cool voor het talrijke pu bliek, waaronder weer vele dames, zijn keurige en interessante voordracht beginnen over „Een voorjaarsreis naar Meran" in Tirol. Een reeks van schitterende lantaarnplaatjes, zooals men maar zelden te zien krijgt, verduidelijkten de causerie. De heer Mol vertelde daarna op zijn gezellige en enthousiaste manier een en ander over na- tuurornamentiek, meer speciaal over die, welke bij microscopische preparaten te zien is. Een aantal zeer mooie micro-projecties kwamen daarbij op het doek. De beschouwingstafel was geheel gevuld met een groot aantal foto's, meestal broomverfdruk- ken van den heer Mol: een werkelijk schitteren de éénmans-tentoonstelling, die wel bewees welke buitengewone capaciteiten onze ijverige secretaris ook op dit gebied heeft. Apart ge noemd mag daarvan worden een zeldzaam fijn en blank Spaarnegezicht, terwijl ook eenige kin derportretten speciaal opvielen. Eenige proefprojecties besloten deze zeer ge slaagde vergadering. Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. Den 27sten November hield de afdeeling Bloemendaal-Velsen in Hotel „Vreeburg" haar maandelijksche bijeenkomst, waarin de heer P. J. Schenk alle tuinbouwers wel bekend een leerrijke voordracht over „Vogelcultuur in verband met den tuinbouw" hield. Spreker ver klaarde het verband tusschen den Plantenziek- tenkundigen dienst en de vogelcultuur, welke bei den er op gericht zijn de schadelijke insecten te bestrijden. Eene oppervlakkige observatie van de levenswijze en de voeding der vogels geeft geen betrouwbaar inzicht omtrent hunne nuttig heid dan wel schadelijkheid. Alleen onderzoek van den maaginhoud en rekening houden met het ingewikkeld raderwerk der Natuur vermag een juist inzicht te geven en dan nog wordt dik wijls mis getast, zoodat men niet te voorzichtig kan zi|n ni.:t bet uitroeien van als scftudi lijk gedachte vogelsoorten. Op boeiende wijze vertelde spreker een en ander omtrent de levenswijze der vogels hun behoefte aan en de soort van voedsel in de diverse jaargetijden de oorzaken van vermin dering van den vogelstand en de middelen om de nuttige vogelsoorten in stand te houden en de min of meer schadelijke te bestrijden. Om de nuttige soorten in stand te houden hel- pe men spoedig door op oordeelkundige wijze gelegenheid te geven tot nestelen geëigend voedsel te verstrekken in de perioden van vorst, sneeuwval en in het vroege voorjaar (maar niet anders, wil men de vogels aan hun nuttig werk houden) drink- en badgelegenheid te geven en op te treden tegen het uithalen van nesten en het wegschieten van vogels. De ornithologische afdeeling van den Plan- tenziektenkundigen Dienst zal gaarne op ver zoek voorlichting en hulp verleenen. Er waren ditmaal niet minder dan 15 inzen dingen voor het puntenstelsel en was de zaal in een ware bloementuin herschapen door de fraaie collecties Begonia's, Cyclamen, Cypripe- dium, Catlya, Adianthum's en Nephrolopus. Tijdens de pauze reikte de voorzitter de prij zen uit, behaald op Je Onderlinge Tentoonstel ling van 2224 Juni j.l. Dit had niet eerder kunnen geschieden omdat de nieuwe diploma's nog niet gereed waren. Na de pauze werden de verkorte Notulen voorgelezen en de Vragen uit den Vragenbus. De beantwoording dezer vragen werd, wegens het vergevorderd uur, uitgesteld tot de volgen de vergadering. De heer Hirschfeld deelde het resultaat der door hem ingestelde enquete mede en reikte de door hem disponibel gestelde geldelijke prijzen uit. Niets meer aan de orde zijnde, werd de ver gadering gesloten. De R.K. Muziekvereeniging „Euphonia", on- derafdeeling van den R.K. Volksbond, directeur de heer J. W. Lefeber, zal voor hare donateurs en kunstlievende leden op Zaterdag 1 December a.s. in Hotel Vreeburg te Bloemendaal een con cert worden aangeboden, met medewerking van dc Rederijkers „Eendracht maakt Macht". Programma: 1. Le Retour, Marsch, H. Reuland. 2. Historiëtte D'Anton, L. J. de Schepper. 3. La Petite Durhesse, ouverture, F. Riccius. Toonee! 4. Vaandelmarsch, J. W. Lefv-ber. (Opgedragen aan de burgerij.) Rustpoos. 5 Marche des Ga- vicches, G. Allier, 6. Mignonnette, ouverture, J. Baumann. Tooneel. 7. Suspimel, Valse Rou- maine, J. Wanovici. 8. Homme Coutre Homme, marsch, Jules Knegtel. Het nieuwe vaandel hetwelk nog eenige dagen bij den heer J, P. de Jong, Zijlweg 20, is ten toongesteld, zal op den concert-avond aanwezig zijn. Tentoonstelling Kees Koeman. Van 112 Dec. heeft Kees Koeman, een van onze jonge schilders een tentoonstelling van z'n werk bij den heer Boskamp te Overveen. Die harde werker heeft er een collectie bijeen gebracht, die door haar verschillend karakter laat zien, hoe veelzijdig het talent van dezen schilder is. 't Sterkst vind ik Koeman in z'n houtsneden, met andere woorden, hij is stylist, waarvoor im mers de houtsnede zich zoo uitermate leent. Bekijk eens z'n „Zilverreiger". Deze is getee- kend in Artis, vandaar de boogvormige achter grond, voorstellende de opening van het hok en in den voorgrond de gebogen lijnen, die de waterkom aanduiden, waarnaast de vogel staat. Hoe goed is dit in toepassing gebracht, om het karakteristieke van het beest naar voren te brengen. Alleen de snavel ware beter geweest, binnen het kader van de hokopening gehouden. Vooral in zijn vogelmotieven merkt men op, hoe grondig Koeman de dieren in de natuur ge observeerd heeft. Ziet eens die kraaien in de maneschijn zitten mijmeren of de duifjes in hun rust, achter el- Ons tarief voor Verhuur-Auto mobielen is zeer billijk. Onze wagens zijn hygiënisch en niet duurder dan taxi's BOUCKAERT Co., Luxe Auto-en Verhuurinrichting Rozenstraat 8 en 9, HAARLEM, Telefoon 588. kaar zittend. Doch niet alleen de dieren, ook de planten hebben z'n liefde, bovenal de padde stoelen, die hij in alle uitvoeringen behandelt. In z'n pastels is ook zeer verdienstelijk werk. Een juweeltje is b.v. z'n „Zonnebloemen" klein formaat; de kleur is goed in overeenstemming met het karakter van het motief. De sneeuwlandschappen zijn heerlijk van stemming; zoo'n grijze winterdag en een boe- renerfje behooren bij elkaar. De teekenkrabbels uit Eemnes en Blaricum duiden er weer op, dat Koeman in z'n lijnen en vlakkenbehandeling het beste is, waarom ik z'n olieverfstukken niet zoo kan bewonderen. Deze vind ik in sommige wat slap van kleur, ofschoon er enkele stillevens weer heel goed zijn. De „Shylock" van Bouwmeester is een mooit teekening, die werkelijk goed van uitbeelding is. Verder nog penteekeningen, waaronder een kakatoe zeer goed gestyleerd en door de dub bele kleur, mooi van compositie. „De open deur", linoleumsnede, een zeer in tiem gevalletje. Men moet deze tentoonstelling gaan zien om een goede indruk te krijgen van het welk van Kees Koeman. A. C. A. O Schietwedstrijd Bloemendaalsche Burgerwacht. Woensdagavond had in Café Restaurant Roo- zendaal te Overveen de prijsuitreiking plaats van den gehouden schietwedstrijd. De prijzen bestonden uit luxe voorwerpen, die in hoofdzaak door de ingezetenen aan de Ver- eeniging werden geschonken. De le luitenant C. Eldermans, commandant der afdeeling heette de aanwezigen hartelijk welkom, dankte de schutters die deze overwin ningen hebben behaald, en aan de milde schen kers die het bestuur in staat stelden om prach tige prijzen te koopen. De prijzen werden behaald door: 1. A, J. Hek- ker, 50 p. 2. G. Mooyekind 49 p. 3. W. Hoogen- stein 49 p. 4. J. van Keulen 49 p. 5. J. van Buggenum 48 p. 6. N. van Keulen 48 p. 7. P. Langendonk 48 p. 8. W. Faase 48 p. 9. C. F. Visse 47 p. 10. C. W. Meerdink 47 p 11. P. van den Berg 47 p. Na de prijsuitreiking bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. H. O. V. Hat leiden concert van Donderdag 29 Novem ber, bracht geen volte Gemeentelijke Concert zaal. Voor een slechts ruim half gevulde zaal kon liet Russische programma ten gehoore ge bracht wonden. Hadidien de muziekliefhebbers deze week te veel genoten? Of wordt er geen nota genomen van 't geen groote Russische componisten gewrocht hebben? De tijd is voor bij, dat men van Rusland' enkel t'artaarsche banaliteit te .'hoornen, 'krijgt. „Variations sur un thème <die Tsoh'aikows'ky" door A. Arensky met Orikestbewerking van C. J. Mulder had' een eerste uitvoering. Gerhairz en orkestmusdci beheenschten het Russisch muzikale temperament in techniek zoowel als in de kunst. „Danses Russes", Luite d'Orchestre van A. Barodine, werkt met zoo veel gevoel en geestigheid ten 'gehoore ge bracht, diat publiek in herhaling dankbaar ap- ■ptau'dli'seoridie. Solist was dezen avond Hugo van Daten, concertpianist uit den Haag. Concerto Op. 16, {Bes gr. t.) voor piano en orkest van S. Bor't- kiawiss, voerden d:e hoorders op naar de Ru's- sissche muziekwereld. Klanken in telkens wi- getend tfoema e enigs zins vreemd1 beroerend ons Holianidlsche hoorders, w>erden door Hugo van Daten in 'harmonie met onkestmusioi keu rig verwerkt. Het publiek bracht Hugo van Dalen welverdiend spontane hulde. Concerto Op. 2 (f kV t.) voor Piano met orkest van A. Arensky, was ook weer een succes voor Hugo van Dalen en dirigent. Ver legen schijnbaar met zóóveel huldeblijk, wilde Hugo van Daten wel iets nam Oerharz en musici overdoen, wat de laatsten wel verdient hadden, doch van Dalen niet ontnemen wil den. Hugo van Daten hééft zich een plaatsje we ten te veroveren bij vete Haarlemsche Mu ziekliefhebbers. Hü ikian dit vergrooten door Haarlem niet te vergeten bij volgende gele genheid. En dan een volte zaal. Professor Dr. Jenö Kerntler en de Masikalische Kammerspiele. Dr. Jenö Kerntler, de bekende pianist en componist, die Dr. Erich Fischer in 't voorjaar was opgevolgd als muzikaal leider der „Musi- kalische Kammerspiele" is tot directeur van het Staatsconservatorium te Budapest benoemd en kreeg den titel „Professor". Met ingang van 1 Januari zal Dr. Kerntler zijn nieuwe werkkring aanvaarden. De directie der Musikalische Kammerspiele staat in onderhan deling met een bekende Nederlandsche pianist voor opvolging van Prof. Dr. Jenö Kerntler. Haarlemsche Sigarenfabriek JCHessenwZn Haarlem ~-r I ÜR. HOUTSTRA VERFT MANTEL HEERENCOSTU1 MET BEHOL VAN MODEI TETTERODESTR. HAARLEM Heden overleed, in voorzien te zijn derf Sacramenten der st den, onze geliefde Vader, Behuwd-en vader en Broer in den leeftijd vai 69 jaar. Wed. M. A. ER] Kinderen en Kleinkind Dordrecht,,27 Nov GEVRAAGD in kl flinke P. G„ v. g. g. v. Br. fr. Zomerzorg Bloemendaal. F. W1SBRUN LI Bloemendaalschev BLOEMENDA Een ervaren Musici Kon. Con., die bij milies te Bioemendaa les geeft, wenscht eenige beg. of gev. I Cond. billijk. Br. No. 9608, Bur. Spreekuur van 1 Dinsdag en Donde 1—4 en van 7- Woensdag geen JANSSTR. 29 - F BEHANDELING P is voortaan al te. consultee Philips Radio- Type D f 7.50 p E - 7.50 Q - 10.- Philips Miniwa ontvanc thans uit voorraad Type B II Trioden f 1 VI Tetroden ELECTRO-TECHN. L. ROUWE Bloemendaalschewej Telefoon 21 Stoomwasscherij Brouwersvaart 86I zich beleefd aan vi nandelen der wasch. geslagen Waschgoe Huishoudgoed gen cent per kilo. Franco Hoogachtei H. v. KliV

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1923 | | pagina 2