MA1S0N EETTY STEEDS NOUVEAUTE'S EMS E R=W AT E R ERWTENSOEP MUZIEK. DAMES- EN HEEREN MODE-ARTIKELEN RUIME KEUZE Gr. Houtstr.126. Tel. 1760 zijn gebouwd, meer personen gehuisvest zijn dan eigenlijk wenschelijk is in het belang der V olkshuisvesting. B. en W. hebben op het oog kamerbewoners en kostgangers, die in vele gevallen van elders komen en in deze gemeente geen woonplaats behoeven te hebben noch hier werkzaam zijn Zulk een overbevolking brengt vaak mede. dat de huurders met hunnen gezinsleden zich met woon- en slaapgelegenheid moeten behel pen op een manier, die niet door den beugel kan en met den bouw van woningen met steun van de Overheid heeft men juist beoogd derge lijke toestanden uit den weg te ruimen, kortom werkzaam te zijn in het belang van verbetering der volkshuisvesting. Het is daarom dat Burgemeester en Wethou ders voorstellen Artikel 5 der Woningbouw verordening aan te vullen met de bepaling, dat het verboden is, behoudens goedkeuring van B. en W., om de met steun van Rijk en Gemeente gebouwde woningen geheel of gedeeltelijk in onderhuur af te staan of personen die niet tot het gezin van de(n) huurder(ster) behooren bij zie hte doen inwonen. B. en W. stellen derhalve voor het volgende artikel aan deze verordening toe te voegen: Het is verboden, behoudens goedkeuring van Burgemeester en Wethouders, om de met steun van Rijk en Gemeente gebouwde woningen ge heel of gedeeltelijk in onderhuur af te staan of in die woningen personen, die niet tot het ge zin van de(n) huurder(ster) behooren, te doen inwonen. Van het Bestuur der Woningbouwvereeniging „Bloemendaal Noord" is een adres ingekomen met het verzoek het voorstel van B. en W. niet aan te nemen, op grond van een voordeeli- ger exploitatie bij onderverhuur, in die huizen waar zulks mogelijk is en daarnaast ook enkele menschen gevonden zullen worden, die alleen van verhuren bestaan moeten. De heer Prinsenberg kan niet met het voor stel van B. en W. meegaan. Spr. vraagt wat B. en W. denken te doen indien straks, nadat art. 5 aan de verordening zai zijn toegevoegd, toch onderverhuurd wordt of toch een commen saal wordt gehouden. De heer Otto zegt dat men principieel juist handelt door onderverhuur te verbieden. Er is door Rijk en Gemeente steun verleend om goede en ruime woningen te krijgen, doch niet met de bedoeling om daardoor onderverhuur mogelijk te maken. Terecht werd er reeds door den heer Prinsenberg op gewezen dat B. en W. er niet veel tegen kunnen doen. Spr. zou het daarom gewenscht vinden dit voorstel aan te houden en met de diverse woningbouwver- eenigingen overleg te plegen. Aldus wordt besloten. PUNT 7. Aankoop grond ter verbreeding van den Zilkerweg. De Raad der gemeente Bloemendaal; Overwegende, dat het noodzakelijk is om ter verbreeding en verbetering van den Zilker weg eenige perceeltjes grond in eigendom te verkrijgen; Gehoord het voorstel van B. en W.; Gelet op de gemeentewet; Besluit: behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Sta ten van Noordholland aan te koopen de na te melden perceelen grond op bijgaande situatie groen gekleurd; a. van I. J. van Waveren pl.m. 400 M2. grond, deel uitmakende van Sectie D no. 363, voor den prijs van f 400. b. van G. de Vries pl.m. 30 M2. grond, deel uitmakende van Sectie D no. 1633, voor den prijs van f 4.per M2.; c. van de weduwe M. Sprokkelenburg, gebo ren Bezu, pl.m. 15 M2. grond, deel uitmakende van Sectie D no. 1234, voor den prijs van f3.— per M2.; d. van C. Verdegaal pl.m. 40 M2. grond, deel uit makende van Sectie D no 339, voor den prijs van f 1.34 per M2. Goedgekeurd. PUNT 8. Voorstel om niet te voorzien in de vacature van vroedvrouw. In een uitvoerig schrijven is door B. en W. uit eengezet op welke gronden zij tot dit voorstel Hotel Restaurant „R0STH0EK" Vanaf heden dagelijks verkrijgbaar; aan huis bezorgd Per Literf 0.80 met worst en kluif - 1.20 Een liter voldoende voor vier borden zijn gekomen. (In ons vorig nummer is dit schrij ven reeds in haar geheel opgenomen.) Thans zijn ingekomen een tweetal adressen van dames uit onze gemeente met het dringend verzoek wel over te gaan tot benoeming van een vroedvrouw. De heer de Roo van Alderwerelt heeft zich een oogenblik afgevraagd of het college van B. en W. wel weet wat er te koop is bij der gelijke gevalletjes. Uit hun voorstel krijgt men de gedachte van niet. De behandeling voortaan over te dragen, nadat de dokter zijn werk heeft verricht, aan een wijkzuster, acht spr. niet ge wenscht. Het gevaar van besmetting is niet denkbeeldig. De heer Schulz noemt de door B. en W. ge noemde cijfers eenigszins tendentieus. Spr. kan met de woorden van den heer de Roo wel mee gaan en voegt er nog aan toe, dat indien naast de gewone huisarts soms nog een dokter komt voor een eventueele verlossing, dit niet bevor derlijk kan zijn voor den patiënt. Geleerden zijn het nooit met elkaar eens en in zulke gevallen is de patiënt de dupe. De heer Nuyens vestigt de aandacht op Vo gelenzang. Daar moet men het toch ook zonder vroedvrouw stellen. Hoe gaat het daar dan? De Voorzitter antwoordt dat Dr. van Aalst uit Bennebroek in Vogelenzang de armenprak tijk waarneemt en daar voor f 600.uit de gemeentekas ontvangt. De heer Bornwater brengt een woord van hulde aan de dames die door hun adressen blijk hebben gegeven van hun goeden kijk op deze aangelegenheid. Waar reeds 40 jaar lang op deze manier tot aller tevredenheid is ge werkt zou spr. het ten zeerste betreuren indien thans van dit systeem werd afgeweken. De heer van Nederhasselt verklaart nooit de eer te hebben gehad om voor dergelijke geval len hulp noodig te hebben, doch dit heeft hem er toch niet toe geleid om met zijn collega's mee te gaan. Men moet bezuinigen, dat weet elkeen, en waar het college meent dat een arts voor deze taak minstens zoo goed is berekend dan een vroedvrouw, kan hier bezuinigd wor den. Spr. voegt er nog aan toe dat indien voor Bloemendaal een vroedvrouw noodzakelijk is, dit toch zeer zeker voor een afdeeling als Vo gelenzang is, ook noodzakelijk zal zijn. Daar toch wonen veel meer menschen met kleine beurzen. De heer Laan kan niet meegaan met den loop der besprekingen. Spr. begint thans pas te beseffen hoe hij zijn vrouw heeft te kort ge daan door bij die gevallen een dokter te hebben gehaald inplaats van een vroedvrouw. De heer Otto wijst op het gevaar van het geen B. en W. thans voorstellen. Het is een re kensommetje waarvan de uitkomst nog zeer ws$(Eolachug a- -1 heer Schulz terecht opmerkte. Volgens spr. gaan wij thans terug naar een tijdperk waar wij al lang overheen zijn. Nu het college van B. en W. vernomen heeft hoe de Raad er over denkt, zou spr. het gewenscht achten indien B .en W. thans hun voorstel te rug namen en in een volgenden zitting kwamen met een voordracht voor een nieuwe benoe ming. De heer Bornwater sluit zich hierbij aan. De heer Nuyens wil deze gelegenheid te baat nemen om ook eens onder de oogen te zien of ook voor Vogelenzang iets meer kan wor den gedaan in deze richting, al heeft spr. ook de grootste waardeering voor den heer van Aalst. Het voorstel van B. en W. komt hierna in stemming en wordt verworpen. PUNT 9. Vaststelling verordening, regelen de de rechtspositie der gemeente-ambtenaren. De Voorzitter deelt mede dat door de Cen trale Commissie voor het Georganiseerd Over leg een motie is ingediend. Deze motie luidt aldus: Wij hebben de eer U te berichten, dat in onze vergadering van 11 dezer in behandeling is genomen het ambtenarenreglement, zooals dat, nadat een eerder ontwerp op 4 October j.l. door U onaannemelijk werd verklaard, door Burgemeester en Wethouders in samenwerking met de raadsleden, die in onze Commissie zit ting hebben, opnieuw werd ontworpen en waar van de tekst U bij de raadsstukken voor de vergadering van 13 dezer werd toegezonden. Van de zijde der organisaties werd dit ontwerp onaannemelijk en niet vatbaar voor artikelsge- wijze behandeling verklaard, omdat het niet al leen onvolledig was, doch bovendien datgene wat nog wel was geregeld in het vage liet. Na een langdurige discussie werd een motie voor gesteld van den volgenden inhoud: „De Centrale Commissie in vergadering bij een op Dinsdag den 11 December verzoekt den Raad het in de Raadsvergadering van 4 Octo ber j.l. behandelde ambtenarenreglement niet als verworpen te beschouwen, doch de daarte gen geopperde bezwaren bij de Centrale Com missie in behandeling te geven en te pogen tot overeenstemming te geraken." De vertegenwoordiging van het gemeentebe stuur van oordeel, dat het zeer wel mogelijk v/as het ontwerp op enkele punten aan te vul len en te verbeteren, ontried de aanneming der motie ten sterkste en stelde voor het ontwerp artikelsgewijs te behandelen. De motie werd echter gehandhaafd en in stemming gebracht. Door de vertegenwoordiging van het gemeente bestuur werd zij met 4 tegen 1 stem verworpen en door de vertegenwoordiging der organisaties aangenomen met 6 tegen 1 stem. Daar de beide groepen niet tot overeenstemming kwamen is thans de beslissing over de motie aan den Raad overgelaten. De heer Schulz bepleit de noodzakelijkheid om het ontwerp terug te zenden naar de com missie voor het Georganiseerd Overleg, daar de ze bij het opstellen van dit ontwerp niet ge hoord is. De heer Nuyens meent dat de zaak niet royaal is opgenomen en dat niet iedereen de gelegenheid heeft gehad zijn grieven kenbaar te maken. De heer Hogenbirk meent dat hier onwil in het spel is. Men is naar de gecombineerde ver gadering gekomen met het vooropgesteld doel om het nu eens te vertikken. Ook de Voorzitter uit zich in dezen geest. Spr. stelt voor thans over te gaan tot het arti kelsgewijs behandelen. De heer Schulz is hiertegen en stelt voor het geheele ontwerp te zenden naar bovengenoem de commissie. Dit wordt verworpen, terwijl de voorzitter in stemming brengt niet langer over dit punt te debatteeren doch tot behandeling over te gaan. Dit wordt aangenomen, waarna de heer Schulz verzoekt thans eerst over te gaan tot het houden van de algemeene beschouwingen. De Voorzitter staat dit toe. De heer Schulz begint dan met te vermelden dat hij het nieuwe ontwerp buitengewoon on volledig en eigenaardig vindt. Zoo is b.v. de wachtgeldregeling niet opgenomen; er worden 4 verschillende categories van gemeente-ambte naren genoemd, n.l. hoofdambtenaren, ambte ren, beambten en werklieden; er wordt een werktijdverlenging in vastgelegd terwijl een ver schil wordt gemaakt in geval van ziekte, wat precies het tegenovergestelde bevat wat spr. zou wenschen. Z.i. heeft een werkman recht op een even langen termijn van ziekenverlof als een hoofdambtenaar en zoo er al verschil ge maakt moet worden dan moet niet de werk man het kortste doch het langste verlof hebben, daar deze financieel zwakker staat. Bij de behandeling komt echter een en ander wel aan de orde. De heer Nuyens houdt een lofzang op het vorige ontwerp en vindt wat thans voor hem *1^ *«.-=> £-=.lIjls.o on volmaaktheid. De heer van Kessel meent dat het nieuwe ontwerp aanleiding geeft tot de meest denk bare willekeur. Een stukje comedie noemt spr. het. Ten scherpste wordt door hem de hou ding van enkele raadsleden gelaakt, en het is voor hem dan ook een kwestie van macht. De heer Otto ontneemt den heer Nuyens en meer anderen het recht om het vorige ontwerp een ontwerp te noemen van breede opvattin gen en dat van thans een bekrompen ontwerp. Dal vorige ontwerp waarvoor 101 maal verga derd is, is al daarom verkeerd omdat er zoo veel maal over vergaderd is. Het gaat niet aan zegt spr. dat de heer Nuyens hier eventjes uit maakt wat breed en wat bekrompen is, even min als spr. dat wil of kan doen. Spr. komt er tegen op dat zooals door den heer van Kessel is gezegd, het hier een machts kwestie zou zijn. De Voorzitier stelt voor thans over te gaan tot artikelsgewijze behandeling. De heeren Schulz en van Kessel verzetten zich hiertegen. De Voorzitter brengt zijn voorstel in stem ming en dit wordt aangenomen met tegenstem men van de heeren Schulz, Nuyens en van Kessel. Bij de behandeling van artikel 1 protesteert de heer Schulz tegen de handeling van de voorstemmers. Het reglement van orde zegt dat een spreker tweemaal het woord mag voeren. Thans hebben zij slechts eenmaal het woord gehad, worden daarna aangevallen en mogen zich niet verdedigen. Vervolgens gaat men tot behandeling over. Bij artikel 3 schorst echter de Voorzitter de verga dering, welke een dezer dagen zal worden voort gezet. Daar op Donderdag 20 December a.s. des voorm. 10 uur wederom zal worden vergaderd doch dan speciaal voor de begrooting, dringt de heer Otto aan om nog voor dien te vergaderen daar dit ontwerp voor dien behoort te zijn ge reed gekomen. Dit wordt toegezegd door den Voorzitter. De Raad gaat thans over in besloten zitting. Ons tarief voor Verhuur-Auto mobielen is zeer billijk. Onze wagens zijn hygiënisch - en niet duurder dan taxi's BOUCKAERT Co., Luxe Auto- en Verhuurinrichting Rozenstraat 8 en 9, HAARLEM, Telefoon 588. LEDENCONCERT H.O.V. Het namiddag-concert van de H.O-V. gaf Zondag 9 December aan vele muzieklief,heb bers een plaatsje in .de Gemeentelijke Concert zaal. Het programma-boekje van deze maand meldt als solisten Nolly Francken., Altzange res, 's Gravenbage; Rie Roolofs, Concert pianiste Rotterdam en op Zondag 30 December wordt als Viool-solist verwacht Fr.ancis Koene, Concertm. Sted. Orkest, Utrecht. De keuze Nolly Francken, is van Gerharz geweest een te veel verwachten van een mid delmatige kracht. Het muzikaal peil wat be reikt is door ingespannen arbeid van Gerharz en orkestmusici is te zuiver om te plaatsen maast een beginneling als Nolly Francken is- Met uiterste middelen moest Nolly Francken iweer goed (maken wat het omslaan barer stem veroorzaakt 'had. Dit zou te verzachten, zijn als ihaar geluid zuiver en vol geweest was, doch bij aanvang scheen Nolly Franoken nog niet volkomen haar geluid te beheersohen. Verder gaf zij den heolen avond blijk van .te zwak te zijn voor het orkest. Twee aria's van Handel werden door haar gezongen voor de 'P-uze. Het applaus scheen mij meer een uiting te zijp van loon voor herstelde fouten, dan als dank voor 'haar muzikaal talent. >,La Tiancée du Tlmbalier", Dallade van Victor Hugo, muziek van Saint Saëns, was te geweldig in muzikale wisseling en dramatische tendenzen, voor een stem als Nolly Francken. Het is al moeilijk voor een Hollandsche kracht om het Fransche muzikaal element te vertol ken:, doch 'het temperament van Nolly Fran cken, ;haar geluid, is absoluut ongeschikt hier voor. Het Orkest in tegenstelling met Nolly Fran cken ©af .het publiek ten gehoore een naar volmaking strevende muzikaliteit. Gerharz en orkestmusici weten Haarlem als muzikale stad uit te dragen in ons geheele land. De Haar lemmers zijn echter de bevoorrechten in het hooren van Gerharz kunst- Ouverture „'1 Isola disabitata" van Haydn opende het programma. Simphoraie no. 33 van W. A. Mozart iwerd en prettig-fijne .thema wisseling uitgevoerd. Het muzikale begrip van Gerharz had hier iets wat bewondering afdwong. Het publiek loon de door langduri® applaus. Tot slot „Variaties over een St. Nicolaasliedje", vian Jan v. Qilse; een geschenk aan de H.O.V. van den compo nist en den uitgever A. A. Noske. Voor hoor ders een kleine herleving van de gepasseerde Sint Ndcolaas. Hoewel dit stuk beter genoemd kan worden een muzikale ode aan den dooden Sint. Het langzame tempo, deed' mij mezelf afvragen of de componist zich enkel de stof felijk doode Sint gedacht heeft. De technische en muzikale vertolking liet niets te wenschen over en ontving een langdurig applaus. De H.O.V .krijgt bewonderaars niet .alleen, doch ook menschen die de muzikale presta tie waar.deeren en trouw door bezoek blijk geven van intense aandacht bij de groei van Haarlem'sch muzikaal leven. Een opwekking van deze kunstminnaars zai het aantal leden- bezoekers opvoeren tot de nog 100 resteeren- de ledenkaarten geplaatst zijn. Dat dit niet lang meer duurt doet zich wel aanzien, m-h het beste bewijs dat wij niet alleen aandacht schenken doch tevens waardeeren wat door Gerharz en Orkestmusici gegeven wordt. Vierde Bach-Concert. Een programma vol afwisseling. Voor de pauze Wagner en Mahler, na de pauze de moderne Fransche toondichter Florent Schmitt. Men begon met de Ouverture van de opera „Der fliegende Hollander!" Dit grootsche werk werd door het Residentie-orkest onder de be zielende leiding van Peter van Anrooy schitte rend ten gehoore gebracht. Daarna trad de soliste van dezen avond op, Adelheid Wollgarten, met de bekende aria uit Wagner's opera „Rienzi". Deze zangeres heeft een geweldige stem, naar onze bescheiden mee ning soms wel wat al te geweldig. Wat door Wag ner hier geëischt wordt, en dat is niet weinig, vermocht zij in elk opzicht te geven; de omvang van haar geluid en haar dramatisch gevoel maakten grooten indruk op het publiek. Nog meer bereikte zij daarna in Mahler's „Lieder eines fahrenden Gesellen", dat aan de vertolk ster ook al geen geringe moeilijkheden biedt, moeilijkheden, welke deze door en door ge oefende zangeres met glans overwon. „La Tragédie de Salomé" van Florent Schmitt vond bij het publiek niet den weerklank, dien het, naar ons oordeel, verdiende. Ook thans weer die houding van afweren, van er-niet-aan- willen, die wij reeds zoo menigmaal bij de uit voering van onbekende, nieuwere werken op merkten. Jammer, want deze muziek, van een krachtigen, zuiveren bouw en vol verrassende schakeeringen, bovendien uitmuntend door dit orkest vertolkt, had een ontvankelijker gehoor verdiend. S.v.Z. sinds een lange rij van jaren het onovertroffen geneesmiddel tegen hoest, verkoudheid en alle aandoeningen der slijmvliezen. Op wetenschappelijke gndslagen worden (door leeraar van de Hoogere Handelsschoofen Zeevaartschool te Helder) lessen gegeven in Lichaamsoefeningen toUgenwiclit aan geestelijke overlading en afwisseling van zittenden kantoorarbi, enz., te Bloemendaal en omgeving alléén 14 dagen eind Decemh—begin Januari. Indoor-training voor sport-athletiek enz. Adviezen voor knergymnastiek. Adviezen en behandeling van lichaamsafwijkingen. Zweedschegymnastiek, heilgymnastiek, adentgym- nastiek, massage. Inlichtingen: P. BRINKMAN, Hder, Zuidsiraat 18, Leeraar M. O' Lichamelijke Opvoeding, gedipl. door t Genootschap voor Heilgymnastiek en Massage in Nederland, onder doctoralcontröle (Nederiandsche Mij. tot Bevor dering van de Geneeskunst), Masseuriz. voor de Rijksverzekeringsbank.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1923 | | pagina 2