'TWEEDE BLAD de goedkoopste. LINCOLN de meest volmaakte. Importeur: N.V. Haarlemsche Auto Centrale, Stationsplein, Telef. 1094. „Bloemendaaisch Weekblad" Plaatselijk Nieuws. No. 51. ZATERDAG 15 DECEMBER 1923. BLOEMENDAAL. Bezuiniging? In ons vorig nummer is door ons een bericht geplaatst wat eenige aanvulling behoeft. Het betreft n.l. het wel wat zoetsappige be richt over de sneeuw. Aanvankelijk hadden wij gemeend ons gemoed over die sneeuwellende niet te moeten luchten, t Was in alle plaatsen een viezen boel, al moet toegegeven worden dat onze gemeente de kroon spande. Nu echter een inwoner van Vogelenzang een klacht heeft geplaatst in een der Haarlemsche bladen, is het wenschelijk dat ook wij onze stem alsnog laten hooren. De Vogelenzangsche inzender schrijft: „Het is hier in de gemeente met den laatsten sneeuwval er treurig van langs gegaan. Ik ben in de laatste dagen zoo hier en daar nog al eens geweest. Bijv. in Haarlem, Schoten, Heem stede, Bennebroek en Hillegom. Maar overal was men druk bezig, de wegen van de sneeuw te ontruimen. Extra krachten waren er zelfs aan het werk gesteld. Maar in de gemeente Bloemendaal was zulks zeker niet noodig. Er zijn hier werkloozen genoeg en vooral met dit v/eer. Waarom dus niet flink aangepakt? Voor al de Achterweg van Vogelenzang naar Aer- denhout was het slecht. Ik vind het meer dan erg, om een weg, die zoo weinig bereden wordt met auto's of rijtuigen, dus hoofdzakelijk een weg, die bereden wordt met de fiets, zoo te la ten liggen. Bijna al de werkmenschen, die van Vogelenzang naar O verveen moeten, om te werken, passeeren hem 's morgens en 's avonds. Dan is het nog donker en een slechte weg le vert dan natuurlijk groote gevaren op. Nu is mijn vraag: Wie is daar de schuld aan? Mocht de gemeenteraad daar geen schuld aan hebben, dan hoop ik toch dat hij bij een volgenden sneeuwval eens zal laten zien, wie er ten slotte baas is in de gemeente." Tot zoover de klager. In Schoten is er niet veel aan de sneeuw gedaan, dit is dus een kleine overdrijving. In de gemeente Velsen echter was men op dien bewusten Zaterdagavond tot 10 uur bezig met zand strooien, alhoewel dezelfde arbeiders 's morgens al heel vroeg bezig waren met be hulp van de sneeuwploeg de groote A om te ruimen wat geruimd kon worden. In onze gemeente van dat alles niets, letter lijk niets. Het zal den Vogelenzangschen klager mis schien tot mildheid stemmen als hij, al is het dan pas heden, verneemt dat alle gemeente wegen over één kam geschoren zijn. De Bloe- mendaalsche weg heeft evenmin een beurt ge had als de Achterweg. Als deze nalatigheid tot oorzaak iieeft de b-. zuinigingsrace, dan meenen wij dat 1 A tijd, ja zelfs hoog tijd wordt dat de strijd wordt aange bonden tegen die bezuiniging s „namakk 'n. Vroeg of laat worden wij toch de dupe van die hand-voor-de-oogen-politiek. Nu wij toch zoo aan het klagen zijn, willen wij ook even wijzen op de beplanting van onze wegen. Het heeft ons verwonderd dat b.v. de Koepellaan niet eens een opknappertje krijgt. Boomen hebben wij genoeg, werkloozen ook, technisch onderlegd personeel ook welnu wat is er dan tegen om de Koepellaan te beplanten? Deze laan is toch wel heel erg kaal. Den vorigen winter heeft men met goed succes boomen ver plant, o.a. is de Zomerzorgerlaan geheel beplant. Verder willen wij wijzen op de beplanting van den Brederodeweg, het Bosch- en Duinpark enz, welke over een paar jaar prachtig gevuld zul len zijn en een sieraad voor onze gemeente zul len worden. Laat men toch ook de Koepellaan niet ver geten. (Mollaan en Saxenburgerweg moeten ook een kleine aanvulling hebben. Red.) Vogelfilm-avond. Door de Bloem-endiaalsche A'miatewfotagrafeni-vereemgdnig was Maandag 10 December een intieme avond belegd, in hoofdzaak voor leden en ©enooddgden in de ga,ragezaal van huize oLIndenheuvel". Ter Hoffstedeweia alhier. Deze zaal was welwil lend ter ibesohiMfflijj© 'der Amateurfotiografen gesteld door den heer A. Bur-det. De welbe kende vogelfilms vian den heer Burdet werden vertoond, terwijl' een passende causerie, te vens explicatie, uitgesproken, werd door Dr. Jac. P. Thijsse. De avond werd geopend door den heer J. F- J. Huijsser met een hartelijk welkom aan de vele aanwezigen. De Voorzitter zette uit een d,at deze avond meer beoogde te zijn een avond van geestes-verrijkinig voor de leden en 'genoodiigden, vandaar het intieme karakter. Het sympathieke van een vogelliefhebber als de -heer Dr. Jac. P. Thijsse is, is, dat zijn explicatie bijna even natuurgetrouw gegeven wordt als de plaatjes zijn. Het is of men iemand met de film-plaatjes boort spreken- Het vormelijk betoog wordt door Dr. Jac. P- Thijsse gemeden, waarvoor hij in plants stelt eigen innerlijk ontroeren dat uitgesproken wordt als was het afgedwongen door de schoonheid der plaatjes welke verfilmd zijn en, die den .heer Thijsse zoo goed kent. De film werd ingeleid door eenige foto's van notmfrtafer-eelen genomen op de bezittingen van de Nederlandscbe vereeniging tot beheud van natuurmonumenten. Een -ge teek-ent plaat je van den heer v. Tienhoven1, dat koddig il lustreerde de noodzakelijkheid om onze na tuurmonumenten te beschermen, besloot deze platenreeks. Nu volgde de bekende film van den heer Burdet. Het Niaardermeer, zoo rijk aan vogels, werd in beeld gebracht. Het dwingt bewon dering af voor den fotograaf zijn geduld, op lettendheid en kunst om het juiste moment van verfilming te kiezen'. De toelichting van Dr. Thijsse verrijkt zooveel, dat velen aloh terecht waanden op de plaats door de film aangegeven. Het ontbrekende vogelen-geluid vond remplacant 'in de causerie van Dr. Thijsse. De ingespannen arbeid van jaren, het werd voor de aanwezigen vertoond in één avond tijd- Dit vertoonen van den heer Burdet's ob jecten, moet voor de gasten een rede zijn te bègeeren naar subjectief beleven, met de vo gelwereld. Niet denken; Dr. Thijsse ziet de natuur wel voor ons en den heer Burdet maakt daar plaatjes van voor ons, .doch hetgeen gezien wordt in deze film, „zelf" willen mee maken móet de Syntihése zijn. En als de film dan vertoond het nest-leven van Zwart Serntj-e, Baard-mannettje, Asch- grauwe-kiekendief, Karekielt, Boschrietzanger, Tuut en Roer-dom-p's, voegt Dr. Thijsse eraan toe dat er nog veel meier is en hij, noch film, in staat zijn, om het intense van natuurle ven te vertolken. Al is het sentiment van Dr. Thijsse a.'h.w- vereenzelvigd met de vertoonde film, toch komt ook zijn kritiek tegen sleurdo-m-me v-o- gel-uitroeiers duidelijk tot uiting. Het vertoonen, van de Purperreiger, die nog steeds geboekt staat .als een schadelijke vogel, brengt Dr- Thijsse in verband met een rapport reeds ja ren geleden uitgebracht door verschillende natu'ur-weteoschap'pel'ijke .hoeren onder leiding van Prof. Ni-estr-asz. Dit rapport op verzoek van de Ned. Heide Maatschappij uitgebracht, diende .als bewijs dat de Purperreiger bij uit stek vischziekte-bestrijdeT was. Ons land is wat vogel-leven betreft bevoor recht boven heel West-Europa en dit moeten, wij waar-deeren. Zoo worden bijv. de Lepe laars in West-Europa enkel bij ons onvonden als br-o-edvogels, de Donau delta taan slechts wedijveren. Als de film ons voert in do HoUssdscfec duinen van vastenland en waddeneilanden, krijgen wij Kievit, Wulp, Doornsluiper, Griel, Grutto, Scholekster en Kluit te zien. Het vogel-eilandje tusschên Harlin-gen en Texel, doet ons zien welk een goed werk de Vereen, tot behoud van. Natuurmonumenten verricht. Ook een kijkje wordt .aan de gasten van den heer Burdet gegund, in het vogelleven van onze overzeesche naburen. De Jan van Genten Genten is afgeleid van Ganzen en heeft 'in dat geval niets uit te staan met wijlen Ifoliandsche Schout-bij-Nacht, welke de rotsen van Edingburg bewonen, werden ver toond. Deze zijn heel go-ede maatjafe met de zeelui. Na het vertoonen van Zeekoet en Pape gaai-duikers keert de film terug naa-r eigen omgeving. En twee Steen-uiltjes voor hun ko nijnenhol, wü-arin zij nestelen- en Zilvermeeuw, als slót-filmbeelden doen- ons waardig afscheid nemen van deze genotvolle en leerrijke film. Als de Voorzitter dankt voor de intense aan dacht en de hee-ren Dr. Jac. P. Thijsse en Burg-et bijzonder z'n dank overbrengt mede uit naam -der Bloem-endaalsche Amateurfoto- grafen.-vereeniging, bewijzen de -gasten hun -erkentelijkheid -door dankbaar applaus. Met een opwekking om lid te worden van -de Ne-d. Vereen-, tot behoud van Natuurmonu menten, besloot de Voorzitter -dezen avond. OVERVEEN. Leelijk geval. Mej. W-, -dienstbode -bij- een, familie aan den Zijl-weg, -kwam Zondagavond bij het verlaten der tram te vallen, doordat zij in -de meening verkeerde, -dat de: tram reeds voorbij de halte was gereden, waarom ze van den -wagen sprong. Door -den val kreeg ze eenige lichte ver wondingen, maar ondervond overigens geen. nadeelige gevolgen. AERDENHOUT, Van een inbraak. Weder een inbraak- historie, maar nu eens een van ro-mantisohen aard. Het gebeurde op een avond in de maand No vember dat het stil dn Aerdenhout was. In de stilte zwierven er rond een paar personen, be lust op buit, die plannen beraamden om zich eens flink te verrijken. De aandacht trok een tijdelijk onbewoon de villa. Daar werd vermoed, was wel eens ongehinderd -een flinken slaig te slaan. Maar hoe in de villa -binnen, -te komen? Och, -dat probleem wes spoedig -opgelost. De 20-jarige H. J. W. -de V-, een leen-ig jon-g- m-ensch, klom langs -den bliksemafleider naar het -dak, maakte een dakraampje -open en zoo -kwam hij d-e v-ill-a -binnen' Hij ging -nu -een trapje af; maa-kte een bai- c-0-n-deur open-, -h-ing -een be-ddelaken uit, -waar langs -daarn-a zijn kameraad, de 30-ja-rdg-e F. F. B„ zich naar boven -he-esoh. In hun verwachting dat -zij in de villa on gehinderd konden werken-" -werd ihet tweetal niet iteleuTigiest-el-d. Want wel had -een particulier nachtwacht de politie -er op-merkizaam op -gemaakt, diat er in -d-e v-ill-a vermoedelijk iets gaande was, doch de politie -h-a-d diaar -geen acht -op -geslagen, want, al-dus e-en politie-ag-ent uit 'Bloemend-aal, die Do-n-derdaigimiddatgi als getuige wer-d gehoord, ,,-de nachtwaohts fantiaseeren wel -een-s -wat". Bui-t werden gemaakt -een aantal gouden- en zilveren voorwerpen, die -in Amsterdam voor i 50.werden verkocht. Het was go-e-d gegaan. En daarom -trok het tweetal weder de stoute schoenen aan; een dag later. Weder -ging het naar de villa, die van mevr. de Wed. Zimmerman; dezen -keer vergezeld van -den 19-jarigen M-. J. D- Nu werd een -pak Kronen go-ederen ontvreemd. Doc-h thans liep het niet zoo goe-d al-s den eersten -keer af. Het drietal li-e-p in de armen van een su-rveill-eerenden politie-agent, die het verdacht .vond, dat zoo Iaat dr-ie pers-oneni met -e-en groot -p-ak l-ie-pen. Hij hield hen aan en -d-e zaak kwam uit. Het O- M. vorderde w-egens -de -eerste -in braak -teg-en H. J. W- -de V. en F. F, D. ieder 1 jaar en 6 maanden- gevangenis-straf. De verdediger rnr. Van Sprang ze-ide dat de eerste -bekl. e-en jongen met een goe-d karak ter is, die echt-er -omgang -met verkeerde ka mera-den. -had- gieh-ad. Hij pleitte -den bekl. een voorwaardelijke -gevangenisstraf -op te l-egigen. Omtrent den- twee-den -bekl. deelde pi. mede, dat -deze i-n In-d-ië is geweest, -maar dat hij naar Eur-op-a -was gegaan -om- zij-n moeder -o-p •te zoeken- Hij vond zijn moeder niet meer levend' en slaagde er -niet in bier -wer-k te krijgen. Hij heeft nu h-et plan- opgevat naar Port Sa-i-d te gaan loop-en, -o-m -daar te -trachten on der de -bemanning van -een boot te komen:, -om zoo naar In-d-ië te kunnen- gaan. Hij -is re-ed-s -eenmaal -naar Straatsburg -geloopen, .-maar kon toen -niet verder, omdat -hij geen. -pas m-e-er iha-a. Deze man, al-dus pl., ds dus iemand vol ener gie, ïïiciai* wann-eer -Jic cn-ttrgic irt ten ver keerde richting gaat, -dan- leidt dat tot onge lukken. Indien nu -de rechtbank hem niet -m-e-er -dan 1/2 jaar gevangenisstraf -o-ple-gt, dan is hij- van -den zo-m-er vrij. Hij- kan dan onmiddellijk naar Port Said trekken en -wij zijn -he-m- kwijt- -M. J. D. die zich wegen-s de -tweede -inbraak had te verantwoorden, zeid-e, dat hij -dit mis drijf niet had -behoeven te plegen, daar hij f 20 per week verdient en bij zijn moeder thuis is. T-eg-en hem requiree-rde het O. M. 1 jaar gevangenisstraf. H- D. HAARLEM. Kamer van Koophandel Haarlem. Op de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken, Kruisweg 70 Haarlem, ligt ter inzage, een opgaaf van percentueele la gere invoerrechten, welke ook uit Nederland en Koloniën naar Finland ingevoerde goederen, na het in werking treden van het handelsverdrag tusschen deze landen, deelachtig worden. De eerstvolgende vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken zal plaats hebben op Woensdag, 2 Januari 1924. Zaterdag 8 dezer werd het gewone jaarlijk- sche St. Nicolaasfeest voor de kinderen van de leden, adspirantleden en donateurs van den Kon. Ned. Bond van oud-onderofficieren van de afdeeling Haarlem en Omstreken, gevierd in het gebouw Bloemhof. Een groot aantal kinderen namen aan het feest deel, waarvan de Gebr. Martin de leiding hadden. St. Nicolaas, door den Voorzitter van de af deeling afgehaald, kwam in een luxe-auto de zaal binnen en reed een ronde door de zaal, waarna hij uitstapte en waarop de auto de zaal uitreed. Te omstreeks 10 uur was voor de kinderen het feest afgeloopen en begon voor de ouderen het bal onder leiding van den heer Martin. Ouders en kinderen kunnen op een zeer ge- zelligen avond terugzien. Cursus Dr- van den Bergh v- Eysinga. De Boekhandel Vern-out deelt ons mede, dat Dr. G. A. v/'d- Bergh van Eysinga uit Santpo-o-rt zich voorstelt, te beginnen Donder-dag 17 Januari a.s. 's namiddags 3 uur en vervolgens 31 Januari, 14 en 28 Februari, 13 en 27 Maart een cursus te geven over ,,De Christus naar -d-e Schriften"; in het gebouw -de Nijverheid-, Janss-traat 85. De voor-drachten zullen van 34.30 uur -duren, daarna kunnen n-ogi vragen -gesteld- wórden. Voor minder draagkrachtige oud-cursisten- van spreker's leergangen aan de Volks-Uni- versiteit, is -bij schriftelijke aanvrage aan zijn adres, belangrijke reductie mogelijk. FOTOGRAFISCH ATELIER TH. SCHOONEBEEK NIEUWE GRACHT 24 HAARLEM M-evr. Dr. J. van -den Berg van Eyzinga Ellas, stelt zich voor een, cursus te -geven over „Heit -dram-a van I-bsem en Strindbe-ria" op Woensdagen- via-n 2.304 uur; daarna nog ge legenheid tot eedachteniwds-s-elin-g. Begin -der cursus 23 Januari en- v-er-der 6 en- 20 Februari, 5 en 19 M-a-art 1924. Leerlingen van sch-olen/ wordt reductie toe gestaan. V-erdere inlichtingen: zijn te bekomen bij den boekhandel Vern-out, Warm-oess-tr-aat 10. ONTVANGEN BOEKEN. Herman Löns, Mummelman, -een -dierenboek. Uitgave v-an A. G. Scho-o-nd-e-rbeek, -te Lar-en. Van- den in 1916 op het slagveld- gestorven Duits-dien dichter, Herman Löns, -verscheen in 1909 -een 'dierenboek, bevattende twintig ver halen uit ihe-t dierenleven, -onder den titel „Mii-m-m-el-mamn". V-a-n 'd'i-t boeiend geschreven- boek, dat zoo veel- liefde voor d-e matu-ur en poëzie ademt, werden in Duitsohhnd meer -dan 150.000 exemplaren uitgegeven. IB-ij den uitgever A. Scboonderbeek, te La-r-en verscheen -een Nederlandsc-he ver-taling -van dit boek, -d-oor mevrouw C. v/d Ton-geKost-er, voorzien van -een voor-woord -d-oor A B. W-ig- tn-am. Het -lezen v-a-n dat -boek, dat ons wegvoert va-n o-n-ze dagelijkscbe zorgen- n-aar de sprook jeswereld, -die natuur heet, is een genot van h-et begin tot -d-e laatste bladzijde, zoowel voor kinderen als voor volwassenen. Goethe's Faust. Uitgave van Ji. M. M-eulen- hoff, te Amsterdam. De sie-r-ie „Meulenboffs S-ammlun-g deutsohe-r Schriftsteller" is wederom -verrijkt met een be langrijke uitgaaf. De beken-de Dui-tsch-e -le-eraar a-am het gymna sium te Haarlem, de bee-r G. Ras, heeft bij ■den uitgever Meulemh-off bet -eerste deel van Goethe's „Faust" uitgegeven en deze uitgave voorzien van -een voorwoord en van illustra ties naar 'de bekende teekenin-gen van den be roemden Pransche» schilder Eu-gène Delacroix. De h-ee-r Ras- beeft, zo-oals hij in zijn voor woord zegt, van het Go-ethe-Na-tionalmuseum te Weimar, verlof 'gekregen, -d-e teekeningen van de zich da-a-r bevindende, door Delacr-o-ix geillu-s-tr-epr-d-e Paustuitigave te la-ten fotogra fe eren. Een merkwaardig harmonisch- geheel vor men dit Germaan sch-e dichtwerk en de fanta sie-rijke fij-n-e Fnansc-he teekeningen. De aanteeikeningen en verklaringen, d-oor den heer Ras als aanhangsel, na den tekst geplaatst, zijn k-ort en duidelijk,. Deze uitgave -brengt Goethe's „Faust" bin nen het verstandelijk bereik van ieder, die Duitsoh lezen kam. HENRI B-AKELS. T O O N E E L. Gijsbert Japicx. De Friesche vereeniging van Haarlem en omstreken Gijsbert Japicx hield Zaterdag 8 dezer een buitengewone bijeenkomst in den Schouwburg aan den Jansweg. De heer Broersma voorzitter der vereeniging opende met een woord van welkom tot de tal rijke aanwezigen. Hij deelde mede dat het blij spel dat dien avond zou worden opgevoerd, ge speeld zou worden met een invaller van de Friesche Vereeniging van Amsterdam, aangezien de heer Roessingh door verhindering afwezig was, wat aanvankelijk een leelijke streep door de rekening scheen te zullen worden aangezien zijn taak een hoofdrol mocht worden genoemd. De Amsterdamsche invaller, de heer Kooistra, heeft echter op meesterlijke wijze den heer Roessingh vervangen. Het blijspel in 4 bedrijven dat werd opge voerd was getiteld „de reis nei de jichtmasters". Het stuk werd zeer goed vertolkt, de rollen zaten er goed in; het scheen of de souffleur aan rolvastheid twijfelde, het souffleeren was be slist hinderlijk, dit was het eenige wat op de vertooning kan worden aangemerkt. De tooneelen waren bijzonder aardig, men gevoelde zich zoo geheel in Friesche omgeving als gevolg waarvan de aanwezigen zich bijzon der amuseerden. De heer Kooistra die een rol vervulde van kleermaker met een beengebrek maar met een zeer helder verstand liet menig geestig gezegde (snedige zetten zeggen de Friezen) hooren. Om alle spelers te noemen zou het verslag te uit gebreid worden. De heer Metz, onderwijzer te Bloemendaal, die tooneelleider van de vereeniging is en zelf mee speelde in de rol van een medisch professor, had eer van zijn werk. Na afloop van de voorstelling sprak de eere voorzitter, de heer Mr. Miedema van Haarlem, een woord van dank tot de spelers. Met een bal onder leiding van den heer Post werd de bijeenkomst gesloten. Dat de oude be kende Friesche dans, de „Skotse trije" een bal nummer was, behoeft nauwelijks vermeld. BROCHURES EN TIJDSCHRIFTEN. Nu aan vele Gymnasia, Lycea en Hoogere Burgerscholen de leerlingen zich beijveren om in gezellige avondjes voor hun ouders en kennis sen klassieke en andere dramatische stukken in samenspel te vertolken, heeft de Hollandia- Drukkerij te Baarn Dr. J. van der Valk, Rector van het Marnix-Gymnasium te Rotterdam, aan gezocht geschikte stukken uit te kiezen, welke

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1923 | | pagina 5