Victoria-Water fflaiuun nel STEEDS NOUVEAUTÉ'S ERWTENSOEP Plaatselijk Nieuws. BLOEMENDAAL. XUO OEPKESl TEOTOGR4ÖAEM MA iqnVf DDT TV DAMES- en heeren mode-artikelen - ruime keuze Gr. Houtstr.126. Tel. 1760 Vanaf heden dagelijks verkrijgbaar: aan huis bezorgd Per Literf 0.80 met worst en kluif - 1.20 Een liter voldoende voor vier borden De toevoeging van den heer Otto wordt aan 't artikel toegevoegd. Artikel 8 wordt zonder discussie aangenomen. Artikel 9 krijgt een kleine wijziging en wordt daarna aangenomen. Artikel 10, 11 en 12 worden ongewijzigd aan genomen. Artikel 13 geeft aan B. en W. bevoegdheid om een extra toelage te verleenen boven een halve maand salaris bij verhuizing in belang van den dienst. De heer v. Kessel zag deze bevoegdheid lie ver toegewezen aan den Raad. De Voorzitter stelt voor dat B. en W. eerst overleggen en dan het voorstel tot extra uitkee- ring in den Raad brengen. Artikel 13 wordt aangenomen, alleen de heer Schulz stemde blanco. Een voorstel van den heer Schulz om artikel 14 te wijzigen in zooverre dat ambtenaren, be ambten en werklieden bij verzuim wegens ziekte gedurende een jaar volle bezoldiging krijgen, wordt aangenomen met enkel de stem van den heer Blankevoort tegen. Na afloop van eerst genoemden termijn wordt nog gedurende een zelfde termijn de helft uit betaald. Nadat ook deze termijn is verstreken, wordt den ambtenaar, beambte of werkman ont slag verleend, tenzij de controleerende genees heer van oordeel is, dat hij naar alle waarschijn lijkheid alsnog zal herstellen, in welk geval de tweede termijn nog eenmaal met ten hoogste 6 maanden kan worden verlengd, In dit geval gaat het ontslag in na afloop van dezen laatsten termijn. De heer Otto vindt een termijn van 21/j jaar wel wat lang en vraagt of dit nu beslist noo- dig is. De heer Bornwater zegt dat dit afhangt van de ziekte en dat bijv. voor zenuwpatiënten voor al een moeilijke oplossing zou zijn in korten termijn. Hier legt de heer Otto zich bij neer. Artikel 15 zou volgens den heer Schulz in zooverre gewijzigd dienen te worden, dat de laatste alinea verviel; dit wordt verworpen met enkel als voorstemmers de heeren Schulz, Nuyens en v. Kessel. Dus blijft artikel 15 luiden: Ingeval ten huize van een ambtenaar, beambte of werkman een besmettelijke ziekte in den zin van artikel I der wet van 4 Dec. 1872 (Stbl. 134) uitbreekt enz., kan hij door het hoofd van den tak van dienst waaronder hij werkzaam is gesteld, behou dens nadere goedkeuring van Burgemeester en Wethouders, den controleerenden geneesheer gehoord worden verplicht, verlof tot afwe zigheid wegens ziekte te nemen enz. Vanaf den dag, waarop den ambtenaar, beambte, of werk man de in het eerste lid bedoelde verplichting is opgelegd, zijn de bepalingen van artikel 14 cp hem van toepassing, met dien verstande, dat de in dat artikel genoemde termijnen op de helft worden teruggebracht. Artikel 17 ondergaat een wijziging op voor stel van den heer Schulz en inplaats van ten hoogste drie maanden ziekte-verlof met behoud van salaris voor ambtenaren tijdelijk aange steld en een maand voor beambten en werklie den in tijdelijken dienst, wordt het voor allen 3 maanden ziekte-verlof met behoud van sala ris. Het voorstel van den heer Schulz om in gevallen dat blijkt dat ziekte door den dienst verkregen is, verloftermijn met salaris te verlen gen, wordt verworpen. Artikel 18 waarbij de vacantieregeling aan de orde komt, vindt een vijand in den heer de Roo van Alderwerelt. In dezen tijd van be zuiniging, waar tevens gearbeid dient te wor den, behoeven deze langdurige vacantie's niet gehandhaafd te worden. De heer de Roo doet een voorstel om voor hoofdambtenaren 21 da gen, voor ambtenaren 14 dagen en voor beamb ten en werklieden acht dagen vast te stellen. De heer v. Kessel merkt op dat er voor den werkman momenteel van geen vacantie sprake is: het loon door de gemeente betaald laat dit niet toe. De eigenlijke vacantie-dagen worden doorgebracht op een stukje grond dat beambten en werklieden bebouwen om hun tekort aan te vullen. De heer v. Kessel zegt tevens dat indien hij een voorstel in den Raad brengt er een sys teem van afmaken in toepassing wordt gebracht. De heer Otto merkt op dat de commissie van overleg groote schade heeft gedaan aan de be langen van het Gemeente-personeel. De heer Nuyens doet een voorstel om, ten hoogste 24 dagen en ten hoogste 12 dagen, te wijzigen, waarbij 't woordje ten hoogste wegge laten wordt. De Voorzitter merkt op dat dit woordje de bevoegdheid voor B. en W. inhoudt om even tueel een straf op te leggen waarbij vacantie- dagen ingetrokken kunnen worden. De voorstellen der heeren de Roo en Nuyens worden verworpen. Artikel 18 wordt aangeno men aldus: De ambtenaren, beambten en werk lieden hebben recht op vacantie. De vacanties worden geregeld in de afzonderlijke instructiën. Het aantal vacantiedagen per jaar bedraagt: voor de ambtenaren ten hoogste 24 werkdagen, voor de beambten en werklieden ten hoogste 12 werkdagen. In bijzondere gevallen kunnen Burgemeester en Wethouders extra vacantie ge ven, in den regel met inhouding van salaris. Het recht op vacantie bestaat niet, zoolang de ambtenaar, beambte of werkman minder dan vier maanden in dienst der gemeente is werk zaam geweest, tenzij Burgemeester en Wethou ders in bijzondere gevallen anders bepalen. Tijdelijk personeel heeft recht op een werkdag vacantie voor iedere volle maand, in dienst der gemeente doorgebracht, tot een maximum van 12 dagen per jaar. Artikel 20 waarbij B. en W. bevoegd zijn direct te schorsen, vindt in den heer Schulz een tegenstander. De heer Schulz is tegen het di recte schorsen zonder voldoende gegevens. Ar tikel 20 wordt aangenomen met de stem van den heer Schulz tegen. Artikel 21, waarin voorkomt de bevoegdheid de inrichting en de werkwijze van een scheids gerecht worden bij een afzonderlijk door B. en W. vast te stellen reglement geregeld. De ge strafte en geschorste kan zich beroepen op het betrokken Scheidsgerecht. Er zijn drie scheidsgerechten, t.w.: a. een voor ambtenaren, b. een voor beambten, c. een voor werklieden. De heer v. Kessel wil invoegen ,,de Raad" in plaats van B. en W. Dit wordt verworpen met 4 stemmen tegen. Drie scheidsgerechten vindt de heer v. Kessel wel wat veel, daar er in de practijk weinig gebruik van gemaakt zal worden. Dat een bestuurder van een organisatie plaats neemt in een scheidsgerecht heeft de heer v. Kessel geen bezwaar tegen. De heer Otto zegt, dat iemand in dienstbe trekking van een organisatie partijdig is. Ook door B. en W. moeten onpartijdigen aangewe zen worden. Twee scheidsgerechten vindt de heer Otto voldoende. De heer Nuyens heeft geen bezwaar tegen drie scheidsgerechten, daar ieder het best zijn eigen positie beoordeelen kan. De heer Schulz doet een voorstel om een scheidsgerecht daar te stellen, het wordt echter verworpen. Een voorstel van B. en W. om twee scheids gerechten daar te stellen met een onpartijdig voorzitter vooral, wordt aangenomen. Artikel 22. Een voorstel van den heer Schulz om een commissie van Centraal Overleg en een Dienstcommissie in te stellen wordt verworpen, met als voorstemmers de heeren Nuyens, v. Kes sel en Schulz. Artikel 23, waarin staat o.a.: De vrouwelijke ambtenaar of beambte, die in het huwelijk treedt, verkrijgt ambtshalve ontslag met ingang van den dag van haar huwelijk, wordt op voor stel van den heer Otto een wijziging toege dacht, doch enkel de heer Schulz stemt met de heeren Otto en Blankevoort mede om deze alinea te doen vervallen. En blijft artikel 23 dus ongewijzigd. Tegen artikel 24 heeft de heer Schulz dit be zwaar, dat politiepersoneel buiten bepalingen vallen, die ook voor hen toegepast behooren te worden. Waarom de Raad in deze geen bevoegd heid heeft is hem niet duidelijk Een voorstel van den heer Schulz om te stem men over de geheele ontwerp-verordening tot regeling van de rechtstoestand van de ambtena ren, beambten en werklieden in dienst der ge meente Bloemendaal, brengt een verwerping van dit voorstel. De heer Otto doet nu het voorstel om in de plaats van artikel 22 een wachtgeldregeling vast te stellen door Burgemeester en Wethouders bij eventueel ontslag. De heer v. Kessel noemt dit de arbeiders een kluif toewerpen. De heer Otto trekt zijn voorstel terug na cri- tiek van de heeren Schulz, Nuyens en v. Kes sel. De heer Schulz zei er geen prijs op te stel len als een dergelijk voorstel later de organisa ties voor de voeten geworpen werd. Artikel 25, dat zegt: Dit reglement treedt in werking op 1 Januari 1924, wordt aangenomen mét de stemmen van de heeren Schulz, v. Kessel Nuyens en Prinsenberg tegen. Ruim 6 uur sluit de voorzitter. Protestvergadering. Maandagavond had zeer onverwachts een protestvergadering plaats in Hotel Rusthoek alhier, welke was uitge schreven door de verschillende organisaties van het gemeentepersoneel en tot doel had een openbaar protest te laten hooren tegen het gemeentebestuur van Bloemendaal voor de wijze waarop zij omspringt met de belangen van haar personeel. De organisaties waren zoo gelukkig den heer Schulz bereid te vinden op dezen avond uiteen te zetten hoe zijn meening was omtrent het ontwerp hetwelk in allerijl was klaargemaakt om tevens te worden be- en afgehandeld. Te 7.30 uur opende de Voorzitter, de heer J. Dijkhuizen, de vergadering en zette in het kort uiteen waarvoor men bijeen was gekomen. Daarna verkreeg de heer Schulz het woord. De heer Schulz viel wat men noemt met de deur in huis, door direct maar te zeggen waar het op stond, n.l. door het nieuwe ontwerp, tot regeling der rechtspositie der gemeente-ambte naren in een adem te noemen met den heer Otto en een woord van protest te laten hooren voor de houding welke door hem inzake deze kwestie wordt ingenomen. Van de uitnoodiging om tegenwoordig te zijn op deze vergadering was door hem geen gevolg gegeven, terwijl toch verondersteld mocht worden dat indien de heer Otto wel tegenwoordig had willen zijn, doch verhinderd was hij dan wel schriftelijk kennis van deze verhindering zou hebben gegeven. Wachten tot den heer Otto wel aanwezig zou kunnen of willen zijn, was niet mogelijk, daar dit den laatsten avond is voor de zitting waarin het nieuwe ontwerp zal worden behandeld, Spr. schetste de houding van den heer Otto in den Raad, hoe deze zich niet ontzag te dur ven verkondigen dat de arbeiders niet zoozeer den economischen toestand doorzagen met de gevolgen indien men door bleef gaan op den ingeslagen weg van hooge loonen en korte ar beidstijden, doch de leiders wisten het zooveel te beter. Spr. geeft vervolgens een overzicht hoe de rechtspositie van het gemeentepersoneel tot stand is gekomen. De eerste commissie, welke hiervoor benoemd is, bestond uit de heeren Hogenbirk, van Kessel en Noorman. Hun ont werp kon geen genade vinden in het college van B. en W. Hierna is benoemd een commis sie voor het georganiseerd overleg. Deze com missie heeft een nieuw ontwerp gemaakt aan de hand van het oude, hetwelk de voorzitter „prachtig" noemde. Evenwel, de verkiezingen stonden voor de deur en zoo kwam het, dat het ontwerp pas in behandeling werd gebracht bij den nieuwen Raad, die een andere samen stelling had, vooral door de actie van den heer Otto. Bij deze actie had de heer Otto echter uit gesproken, dat op de positie der gemeente ambtenaren en -werklieden niet behoefde te worden bezuinigd. De heer Otto heeft echter door zijn optre den in den Raad wel degelijk getoond op hun positie te willen beknibbelen. Het groote werk, waar maanden en maanden aan was gearbeid werd op aandringen van den heer Otto, ook door de zaak belachelijk te maken, teruggezonden naar B. en W. Het hoofdmotief was, dat het reglement veel tc groot, veel te omvangrijk was. De langen duur der samenstelling, de 101 vergaderingen welke daarvoor waren gehouden, bewezen al dat het product onbruikbaar zou zijn. Men moest daarom een eenvoudiger ontwerp hebLen. Welnu, het is er thans. Het schijnt in hoofd zaak door den heer Otto te zijn samengesteld. De samenstelling is echter van dien aard dat de vertegenwoordigers der verschillende organisa ties niet bereid werden bevonden om met de commissie voor het Georganiseerd Overleg en het Dagelijksch Bestuur te onderhandelen. Dit was een prachtige rede voor het Dag. bestuur en de meerderheid van den Raad om dit ontwerp thans als gewoon punt op de agen te plaatsen en het tegelijk met de andere punten af te handelen. Het was natuurlijk geen onwil zegt spr. dat de arbeidersafgevaardigden niet wilden onderhan delen. Het was hun niet mogelijk om over zoo'n ontwerp te praten, waarin een 55-urige werkweek wordt voorgesteld, waarin de men- schen in dienst der gemeente in 4 groepen wor den gedeeld, n.l. hoofdambtenaren, ambtenaren, beambten en werklieden, waarin staat dat een ambtenaar 1 jaar, een werkman echter 6 maan den salaris krijgt bij ziekte; waarin over de wachtgeldregeling met geen woord gerept wordt, waarin de vacanties op een eigenaardige manier zijn geregeld, enz. De heer Otto prees het in de Raadsleden (ar- j{ HAPTCNUIS.TUWN 11 8 BLOEMEND4\L OPNAMEN IN EJGLN OMGEVING'! Op wetenschappelijke grondslagen worden (door leeraar van de Hoogere Handelsschool en Zeevaartschool te Helder) lessen gegeven in Lichaamsoefeningen tot tegenwicht aan geestelijke overlading en afwisseling van zittenden kantoorarbeid, enz., te Bloemendaal en omgeving alléén 14 dagen eind December—begin Januari, lndoor-training voor sport-athletiek enz. Adviezen voor kamergymnastiek. Adviezen en behandeling van lichaamsafwijkingen. Zweedsche gymnastiek, heilgymnastiek, ademgym- nastiek, massage. Inlichtingen: P. BRINKMAN, Helder, Zuidstraat 18, Leeraar M. O- Lichamelijke Opvoeding, gedipl. door het Genootschap voor Heilgymnastiek en Massage in Nederland, onder doctorale contröle (Nederlandsche Mij. tot Bevor dering van de Geneeskunst), Masseur enz. voor de Rijksverzekeringsbank. Ons tarief voor Verhuur-Auto mobielen is zeer billijk. Onze wagens zijn hygiënisch en niet duurder dan taxi's BOUCKAERT Co., Luxe Auto- en Verhuurinrichting Rozenstraat 8 en 9, HAARLEM, Telefoon 588. beidsvertegenwoordigers) dat zij althans zoo beleefd waren om in den Raad over dit ont werp te willen spreken. Ja, dank je de koekoek zegt spreker, zwegen wij dan zouden de heeren al te gemakkelijk spel hebben. Wij moesten er dus wel over spreken. Spr. laat een woord van scherp protest hoo ren tegen den heer Blankevoort, die voor een gezin met 10 kinderen een inkomen van f 32. ruimschoots voldoende vond om van te leven. Spr. vond het een schande, dat men zoo iets in openbare zitting dorst zeggen. Ock over den heer de Roo, die de vacantie- dagen wilde verminderen, n.l 6 dagen vacantie voor werklieden, 12 dagen voor ambtenaren en 21 dagen voor hoofdambtenaren, is de heer Schulz, slecht te spreken. Als de heer de Roo dan verwijst naar toestanden in het particulier bedrijf, om bijv. de 55-urige werkweek te ver dedigen, dan moet hij ook consequent zijn en den gemeentewerkman het recht toekennen van staken. De houding van den heer Otto c.s. vindt spr daarom zoo verkeerd, omdat zij altijd de slagen trachten toe te brengen, daar, waar de minste weerstand is. Een voorstel van spr. om den rentevoet te verlagen van de gemeenteleeningen zou een storm verwekken en op woordbrei k neerkomen Toen spr.'s partij voorstelde progressieve be lasting in te voeren, moest men dear niets van hebben. Wat zouden de heeren groot-kapitalisten er van zeggen indien hen werd gezegd dat er be zuinigd moest worden en de 7 pet. rente be langrijk moest worden verlaagd. Doch dit gebeurt niet, dit zou niet kunnen gebeuren, maar wel kan de afspraak met de arbeiders vernietigd worden en een veel on gunstiger voorstel worden gedaan. Spr. wekt eindelijk op om de organisaties sterk te maken, opdat de georganiseerden kun nen toonen, dat men met dergelijke reglementen niet behoeft aan te komen. Dat men er nog niet over denkt om den 48- urigen werkweek, waarvoor men jarenlang op de bres had gestaan, waarvoor men jarenlang had gestreden, prijs te geven. Zoodra zal blij ken dat de noodzakelijkheid er is, zoodra er geen arbeidsverspilling meer zijn zal, zoodra het een algemeen belang zal zijn en niet het belang van enkelen, zal spr. den raad van den heer Otto in overweging nemen om de arbeiders dienaangaande voorstellen te doen. Het parool is hier: verdeel en heersch. De verdeeldheid welke men tracht te bewerkstel ligen, door dit ontwerp, onder het personeel is volgens spr. zoo schandalig, dat nooit of te nim mer zal worden medegewerkt om een dergelijk product er door te krijgen. Hierna besloot spr. zijn rede. De tweede spreker, de heer Oschatz, wekte eveneens op om nauw aaneengesloten te staan. Eindelijk werd met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen: De vergadering van organisaties, gehoord de besprekingen aangaande de rechtspositierege ling, protesteert tegen de uitlatingen van den heer Otto, als zou het personeel door zijn lei ders zijn benadeeld, spreekt haar scherpe af keuring uit over het ontwerp-reglernent en dringt er b ijden raad op aan, dit reglement niet aan te nemen. Deze motie zal aan den Raad worden toege zonden. Aanbesteding. Woensdagmorgen; werd door B- en W. ten Raadhuiz-e in het openbaar aanbesteed: Het rioleeren, -op-ho-o-gen, best-raten, enz. van wegen op Rolland en naast Tuindorp te Overve-en. Ing-eikomeni -waren. 16 biljetten-. Ingeschreven werd als volgt: D- v-an Kampen, Bloemendalal, i 36.634: Kolar Bakker, Haarlem, f 28.500; W. Blanke voort, Bloemendaal, 134-680; P-h. vlan den Pel, Amsterdam, f31.365; S. de V-r-ies, Pur- merend, 33.876; P, C. L-ang-eveld, Hardinxvel-d, f33.645; Hasenberg Sohellekens, Dongen, f 41.000; H- de Weers, Haarlem, f35.878; N. v. Strien-, Haarlem, f 35-974Zlanders- Van Kaan, Velseroord, 38.565; Max, Haarlem, f34.640; G. Ouwerkerk, Rotterdam, 46.154; A- Schoorl, Haarlem, f 37.300; Houtgraaf Bolsen-broek, Bloemen-daül, f 33.903.50; Steenkist Balks, Haarlem-, f37.338; Schreuders Van der Zwam, Rits-wijk, f 37.000. De igiunniing w-erd aangehouden. Gegund. Bij onderhandsche aanbesteding is aan J. G. W. v. d. Pol, timmerman en aanne mer, Bloemendaalscheweg 23, Santpoort, opge dragen, het bouwen van een garage voor den heer H. J. Heijmans aan den Joh. Verhulstweg, alhier. De architectuur daarvan is evenals van bo vengenoemde villa opgedragen aan de architec ten Mulder en Van Asdonk te Bloemendaal, en reeds begin van het volgende jaar zal er met het bouwen daarvan een aanvang worden ge maakt. Dronk men vroeger 's avonds na de thee een glas wijn of bier, thans is het Oberlahnstein, dat, vermengd met Sinaasappel, Citroen, of Li- monade-siroop een verrukkelijken avonddrank geeft. Voor huishoudelijk gebruik bizonder aan bevolen in heele Literschroefflesschen, inhouds- prijs 32 ets.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1923 | | pagina 2