TWEEDE BLAD „Bioemendaalsch Weekblad" Plaatselijk Nieuws. No. 3. ZATERDAG 19 JANUARI 1924. BLOEMENDAAL. De afd. Bloemendaal van den Chr. Werk mansbond hield op Woensdag 16 Januari in de zaal van „Vreeburg" haar feestelijke Jaarver gadering. Na het zingen van Psalm 68 vers 10 werd de vergadering door den Voorzitter geopend, waar na de secretaris gelegenheid kreeg zijn verslag over het afgeloopen jaar uit te brengen. Dit ver slag bevatte weinig bijzonders. Het voornaamste was wel dat Ds. J. C .van Dijk tot eere-voor- zitter was benoemd geworden, dat het bestuur dit jaar nog niet heeft kunnen beginnen met be handeling van sociale vraagstukken, dat in 't bestuur geen verandering was gekomen en ver der nog eenige kleine opsommingen. De penningmeester kon de meest gunstige me- dedeeling doen. Alles beweegt zich in opwaart- sche lijn, zoodat er alleszins reden tot tevre denheid kon zijn. Vervolgens kregen de afgevaardigden van Zus terorganisaties het woord om hun groeten over te brengen. Hiermede was het officiëele gedeelte afgeloo pen en werd de rest van den avond in gepaste vreugde, onder het genot van een kopje choco lade, door het geven van voordrachten, afge wisseld door de liefelijke tonen van „Sursum", doorgebracht. Vermeld dient nog dat de heeren zich wel een weinigje onbescheiden hebben gedragen te genover de vele aanwezige dames. Er werd n.l. gerookt en wel in die mate dat enkele er wer kelijk hinder van hadden. De Bloemenuaalsche Gymnastiekvereeniging zat o,p Zaterdag 16 'Februüri as» fa 'de zaal1 van Hotel Vreeburg een uitvoering geven. Het programma ds ais (volgt •samengesteld1: 1. O'pmarscb eni opening 2. Vrije Oefeningen). 3. Kl'as'si. Brug. 4. Toestelll-eni. 5. Tr. Brug. 6 Toe- stelilenl, 7 Sfeaioefentoigeni. 8. Vrije oefenfasen» v/id pi. 9 Springen. 10 Vrije oefeningen. 11 Ktess. Paard. 12 Tr. Brug. 13 Kmotsioefeningen. 14 Qroep'em. De Kon- Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde afd. Btoem'enidiaalVelseni, zal op Dinsdag 22 Jcmuard aas. 's avonds 8 uur in hotel Vreeburg [te Bloomienidaal, baar jaarvergade ring houden. De agenda luEdit: 1. Notulen 'en Ingekomen! stuitakeni. 2. Verslag Verifia tiei-Commi'Sisiei Refkeniiog 1923. 3. Jaar verslag van den Peniniinigimeester. 4. Jaarverslag van den Secretaris. 5- Bestuursverkiieziing aanvulling van he't Bestuur met een liefheb ber 'en een vakman. 6. Vragembus en 'Rondvraag,. Op den Duinwijckweg, alwaar verschillende buizen staan, die allen bewoond zijn, heeft men bij het aanleggen van bovengenoemden weg „iets" vergeten, n.l. om hier en daar een riool te maken voor den afvoer van het water. Na een regenval staat de weg blank cn duurt het een geruimen tijd, voordat het water van den weg is verdwenen. Een onhoudbare toe stand. Het is te hopen, dat de Duinwijckweg ork zijn afvoer voor water krijgt, zoodat men op een fatsoenlijke manier, zooals het in een fatsoenlijke gemeente behoort, kan loopen. Als men in de hoogte kijkt, als men op be zoek gaat, als men de courantenadvertenties leest, alles is een en al Radio. Het aantal ontvangtoestellen der Radio wordt met den dag grooter en als dit zoo doorgaat dan heeft een ieder over enkele jaren zoo'n toestel en doet men niets anders meer dan luisteren. Het is begrijpelijk dat de Radioziekte zich zoo uit breidt, want men hoort niets anders dan goeds. Speelt men in gewone omstandigheden luis tervinkje, dan zondigt men in de eerste plaats, daar luistervinkjes nu eenmaal niet deugen en in de 2de plaats hoort men zelden iets goeds Dit is in de Radiowereld anders. Men luistert v, at op zichzelf onschuldig is en men hoort de mooiste muziek in Parijs, Londen of elders. Con certen of operas hoort men kosteloos terwijl in de zaal alwaar dit gegeven wordt, de men- schen op dure plaatsen zitten en wel genieten., inaar niet op een wijze om de bezuiniging in de hand te werken. Een Brederodewegbewoner, die ook veel liefhebberij voor Radio heeft, is aan het werk gegaan en heeft een ontvangtoestel gemaakt dat er wezen mag en waaraan letterlijk niets ontbreekt. Op uitnoodiging zijn we eens komen luisteren en hebben werkelijk genoten. Alvo rens echter ons tot luisteren te zetten, heb ben we het toestel eens bewondert. Wat daar voor arbeid aan zit is ongelooflijk en toen de gastheer ons mededeelde, dat hij 2 jaar er aan gewerkt had voor dat het gereed was, konden we dit best begrijpen. Wel een kostbaar bezit moet dit voor den maker zijn. Om te toonen, dat het toestel eveneens goed werkte werd ons de gelegenheid gegeven te luisteren. We herinneren ons niet zooveel concerten, waarbij ook eenige opera's waren, en zooveel mooie muziek op één avond gehoord te hebben. Toen we een opera in Engeland hoorde, konden we het ons niet indenken dat dit zoover over zee tot ons kwam en met onze oogen dicht, was het voor ons een kleine moeite ons in gedachte in de zaal alwaar deze opera gegeven werd te verplaatsen. De Radio is en blijft toch maar een mooie uitvinding. De heer C. W. C. van Rietschoten, directeur van het Post- en Telegraafkantoor alhier, gaat in verband met de „afvloeiing" van personeel met 1 Maart a.s. den Rijksdienst met pensioen verlaten. Gedurende 43 jaar zal hij dan bij de Poste rijen werkzaam zijn geweest. Op 1 Augustus 1881 trad de heer van Rietschoten in functie te Zwijndrecht; vervolgens was hij werkzaam te Sliedrecht en te Dordrecht. In 1893 werd hij benoemd tot directeur van het Postkantoor te Raalte. Twee jaar later vertrok hij naar Vriesseveen in dezelfde functie, die hij waarnam tot 1 Oc tober 1902. Met ingang van dien datum zag hij zich benoemd tot directeur van het nieuw ge bouwde Post- en Telegraafkantoor te Bloemen daal. Oudere Bloemendalers zullen zich herinneren dat er tot dien datum slechts een hulppost kantoor was op het Kerkplein. Jaren lang stond dat onder beheer van de in het toen nog lang niet zoo talrijk bevolkte, gemoedelijke Bloemendaal bij klein en groot bekende „juf frouw van Oord". Dat was „de goede oude tijd", toen „de oude Böttger" hoofdbesteller was en Jansen en Kokkelkoren bestellers. La ter werd mej. van Oord door den heer Addicks opgevolgd. Maar.... de tijden veranderen. Gedurende ruim 21 jaar heeft de heer van Rietschoten nu aan het hoofd gestaan van een flink kantoor, met uitgebreid personeel en hij heeft er al die jaren een zeer drukken werkkring gehad. En met lust en liefde en nauwgezette plichtsbe trachting heeft de heer van Rietschoten zijn taak steeds vervuld, gezien bij een ieder (hij is een man die met een elkeen weet om te gaan) niet het minst bij zijn personeel dat in hem altijd een als het noodig was gestreng, maar rechtvaardig chef heeft gehad. Dat hij de algemeene achting en ieders ge negenheid had is hem wel gebleken bij zijn 40-jarig jubileum op 1 Augustus 1921. Noode gaat de heer van Rietschoten heen; hij voelt zich nog te opgewekt en te krachtig om niets te doen. Maar ja.... als je „afge vloeid wordt", daar is in den tegenwoordigen tijd niets aan te doen. De nu spoedig scheidende directeur trooste zich; iemand van zijn gezondheid en werk kracht zoekt en vindt wel spoedig weer iets voor zijn hand om te doen! Een „algeheele rust" willen wij hem dan ook niet toewenschen. Wij zouden daarmede, dunkt ons, niet in zijn geest handelen! H. D. Uit de Staatscourant. De Staatscourant bevat de statuten van de N.V. de Eerste Ken- nemer Maatschappij tot Exploitatie van Onroe rende Goederen. Het doel der vennootschap is, het verkrij gen, vervreemden, administreeren en exploi- tceren van onroerende goederen en andere waarden, het aangaan van geldleeningen met of zonder hypothecair verband of andere zeker heid ten behoeve of ten laste van de vennoot schap, het mede-oprichten van andere ven- nooschappen en het deelnemen daarin en ver der in het algemeen alles wat in den meest uit- gebreiden zin met het doel der vennootschap in verband staat. De handelingen kunnen geschieden zoowel door de vennootschap afzonderlijk als door haar in samenwerking met andere vennoot schappen, lichamen of personen. Haar kapitaal bedraagt f 10.000 verdeeld in 20 aandeelen, elk van f 500. Huurcommissie. Behoudens goedkeuring van Ged. Staten van Noord-Holland zal de Huurcommissie gezeteld te Bloemendaal, met ingang van 1 Februari a.s. opgeheven worden. Bloemendaalsche Burgerwacht. De oefe ningen met buks en pistool zullen dit seizoen gehouden worden vanaf heden tot 3 Mei 1924 en wel; te Bloemendaal in de Schietbaan van Café Vreeburg, Kerkplein, eiken Zaterdagmiddag van 35 uur; te Haarlem in het Schietgebouw aan de Schouwtjeslaan eiken Donderdagavond van 7 10 uur; te Vogelenzang in het Gebouw van den R.K. Volksbond eiken Zaterdagmiddag van 79 uur. Patronen zullen verkrijgbaar zijn per doos van 250 stuks a f 1.70 per 1000 stuks f 6.50. Een Competitiewedstrijd zal gehouden wor den op beide wapens. Deelname is openge steld tijdens de oefeningen voornoemd. Op vijf dagen moet men aan dezen wed strijd deelnemen. Voor de buks zijn de schutters verdeeld in twee groepen zooals op de baan aangeslagen. Deelname kosteloos. Prijzen voor beide wapens medailles. O VERVEEN. Schoorsteenbrandje. De Bloemendaalsche Brandweer is zeer actief. Donderdagmorgen 10.30 uur werd de politie gewaarschuwd, dat ten huize van den heer J. F. L. van Breemen, Bloemen- daalschweg No. 203, een schoorsteenbrandje uit gebroken was. Direct ging men met de kleine slangenwagen op pad. De hulp der brandweer was gelukkig niet noo dig, daar het vuur zich beperkte tot in den schoorsteen. Tot het vuur verdwenen was bleef de brandweer aanwezig om in geval van uitbrei ding op te kunnen treden. Gymnastiekvereeniging. Dezer dagen is als onderafdeeling van den R.K. Volksbond opge richt een Gymnastiekvereeniging. Dinsdagavond had de eerste oefening plaats in de gymnastiek zaal van het R.K. Lyceum, welke welwillend door den Rector, Dr. Vlaar, is afgestaan voor de oefeningen. Voor de oefeningen een aanvang namen, werd het woord gevoerd door den voorzitter van de voorloopige Commissie, de heer Sweyen, waar na de voorzitter van den R.K. Volksbond, de heer van Kessel, het flink aantal opgekomen nieuwe gymnasten welkom heette, vooral den heer Vreeswijk uit Haarlem, die de leiding van deze afdeeling op zich genomen heeft. Spr. wees de jongens op de discipline en onvoorwaarde lijke gehoorzaamheid aan hun leider, dankte voor de bereidwilligheid van Pater Vlaar, voor het in gebruik geven van de gymnastiekzaal, welke als model kan dienen voor alle zalen op dit ge bied in den omtrek en wenschte leider en gym nasten in de toekomst een goed succes. Van de vereeniging Ursus w.as een aantal ge routineerde gymnasten gekomen voor een de monstratie op dezen avond. Zij gaven prachtig werk te zien. Verder op den avond werd ook begonnen met oefeningen voor de jonge vereeniging, welke een prettig verloop hadden. Wij wenschen de jonge gymnastiekvereeniging een goed succes en ver wachten dat het ledental spoedig verdubbeld zal zijn. R.K. Volksbond. De afdeeling Overveen van den Ned. R.K. Volksbond, hoopt op Woens dag 23 Januari in het Gebouw „St. Bavo", te Haarlem, haar jaarfeest te vieren. De muziekvereeniging „Euphonia", directeur de heer Lefeber, en de Rederijkerskamer „Een dracht maakt Macht", zullen dezen avond opluis teren. De Rederijkers hebben in studie voor deze avond „Krelis Louwen", blijspel in 3 bedrijven, van Pieter Langendijk. Verondersteld mag wor den, dat deze avond een mooie belooft te wor den. Het Kennemer Lyceum. De bouw van het Kennemer Lyceum aan den Julianaweg is na een enkele maanden geleden gehouden aanbesteding opgedragen aan de N.V. Gebrs. A. M. D. P. Joustra's Aannemersbedrijf te Haarlem voor f 246.000.—. Personalia. Bij resolutie van den Minister van Financiën is, met ingang van 1 Februari 1924, de liquidatie van het Rijksbureau voor de distributie van Graan en Meel en van de Bu reaux der voormalige Regeeringscommissarissen belast met de Rijksgraanverzameling, voor ge ëindigd verklaard, en eervol ontslag verleend aan den liquidateur van voornoemde bureaux, den heer J. W. Lincas, met dankbetuiging voor de door hem in die functie bewezen diensten. Het distributiegebouwtje is eindelijk verdwe nen. Het zal dienst moeten doen voor een poli tiepost aan het einde van den Zeeweg en is als zoodanig op transport gesteld. Begrafenis R. L. v. d. Ven. Op de R.K. Begraafplaats alhier had gistermorgen de begra fenis plaats van het stoffelijk overschot van wij len den heer R. L, v. d. Ven, in leven leeraar aan het R.K. Lyceum alhier. In de parochiekerk werd te half tien een Breviermis opgedragen door den rector van het Lyceum, den heer Th. N. Vlaar. Onder aanwezigen werden opgemerkt leeraren en leerlingen van het R.K. Lyceum, te vens de directeur en een leeraar van de R.K. H.B.S. te Helmond, waaraan de thans over ledene vroeger werkzaam is geweest. De beaardingsplechtigheid werd verricht door kapelaan Kemper. Na de teraardebestelling werd in 't sterfhuis nog gesproken door de heeren Knippenberg, dir. der H.B.S. te Helmond en den heer Vlaar. Schoolwijken. In de laatstgehouden verga dering van de Plaatselijke Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs is o.a. ook be handeld het verzoek van de oudercommissie van de O.L. School te Overveen aan den Raad der gemeente Bloemendaal, om de gemeente te ver- deelen in schoolwijken, van waaruit elke open bare school hare leerlingen mag betrekken. De commissie was bijna unaniem van oordeel, dat zij dit verzoek niet steunen kon. Immers, van overbevolking op de Bloemendaalsche scholen is tot heden toe nog geen sprake. Ja, zelfs zal er hoogstwaarschijnlijk na opening van de R.K. school te Bloemendaal cp de openbare scholen ruimte te over komen. Ook meende de commis sie de vrijheid der ouders niet aan banden te mogen leggen door instelling van bedoelde schoolwijken. Teneinde echter aan de rechtma tige wenschen van de ouder-commissie te Over veen tegemoet te komen, heeft de commissie besloten aan den Raad te adviseeren, aan de O.L. School te Overveen een vierde leerkracht aan te stellen. Aangezien het leerlingenaantal op deze school den laatsten tijd steeds vooruit gaande is en door bebouwing van Rolland en andere bouwterreinen de schoolbevolking zeer stellig zal toenemen, dat 't aanstellen van een vierde leerkracht slechts een kwestie van tijd is, hebben we alle hoop, dat de Raad dit niet zonder meer naast zich neer zal leggen. S C H O T EN Onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. Woensdagmorgen stond terecht C. K., astro loog, magnetiseur en kruidkundige alhier, ter zake dat hij tusschen 1 Augustus en 14 Decem ber 1923 geneeskundigen raad of bijstand had verleend, zonder tot de uitoefening van ge neeskundige bevoegd te zijn. Opgeroepen waren als getuigen 5 personen, die door beklaagde waren behandeld. Het eerst werd gehoord H. v. B,, 36 jaar, die zich onder K.'s behandeling gesteld had, we gens hevige pijn in de lendenen, bij welke be handeling zij had baat gevonden, echter slechts voor eenigen tijd, daar de pijn weer was terug gekeerd. Getuige verklaard echter ook, dat "dit bij de behandeling van een dokter eveneens het geval was. Getuige J. B. K., oud 57 jaar, wonende te Schoten, verklaart, dat zijn vrouw zich door beklaagde heeft laten behandelen en door hem gemagnetiseerd is, d.w.z. dat beklaagde strij kende bewegingen heeft gemaakt over de zieke lichaamsdeelen. Ook zij heeft bij de behandeling veel baat gevonden. Getuige A. v. d. S. zegt, dat zij na de behan deling van den magnetiseur geheel is hersteld en het honorarium gering heeft gevonden. C. J., 36 jaar, wonende te Schoten, was voor hevige keelpijnen reeds vier maanden in be handeling geweest bij een dokter, maar kon geen beterschap verkrijgen, waarom hij zich tot K. wendde, die hem genas. L. v. A,, 38 jaar, wonende te Schoten, ver baalt, hoe zijn dochtertje op twee-jarigen leef tijd een hevigen aanval van een stuip kreeg, waarna zij een tijdlang in bewusteloozen toe stand bleef. Verschillende doktoren hadden volgens ge tuige verklaard, dat aan de verlamming die op dezen toestand gevolgd was, niets meer te doen was. Toen heeft getuige zich tot K. gewend en diens behandeling heeft in zooverre succes ge had, dat het kind reeds kan loopen en de ar men bijna normaal kan gebruiken. In zijn requisitoir wees de ambtenaar van het O.M. er op, dat bij het toelaten van het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde door beklaagde gevaren kunnen ontstaan bij even- tueele behandeling. Naar aanleiding van een verklaring van be klaagde, als zou hij nog nooit in aanraking ge ivcest zijn met de politie, had de ambtenaar van het O.M. inlichtingen ingewonnen in Den Haag, de vroegere woonplaats van beklaagde wé ar gebleken was, dat beklaagde wegens desertie tot 10 maanden militaire gevangenis straf veroordeeld was. Het O.M. wil daarom een strenge straf toege kend zien en eischt voor de vijf geconstateerde feiten van behandeling 5 X f 100 boete, subsi diair 5 X 10 dagen. Beklaagde zegt, dat hij de behandelingen niet deed uit winstbejag, maar slechts een gering honorarium verlangde. De Kantonrechter veroordeelt K. tot 5 X f 10 boete, subs, 10 dagen. ONTVANGENBOEKEN, De Muiterij op den Walvischvaarder en de verdere schier ongelooflijke avonturen is de titel van een romen welke is geschreven door Edgar Allan Poe, vertaald door mevrouw G. van Uil- driks en uitgegeven te Amsterdam door J. M Meulenhoff, Het verhaal behelst de bijzonderheden van een muiterij en gruwelijke slachting aan boord van de Amerikaansche brik „Grampus", op weg naar de Zuidzee, benevens het verslag van de inbezitneming van het vaartuig door de over- evenden; hoe deze schipbreuk lijden en de vree- selijkste folteringen van den hongersnood onder gaan; hoe zij worden gered door de hulp van den Engelschen schoener „Jane Guy"; de korte ont dekkingstocht van laatstgenoemd vaartuig in de Zuidelijke IJszee; de verovering van het schip en het vermoorden van de bemanning en voorts de ongelooflijke avonturen en ontdekkingen in nog meer Zuidwaarts gelegen streken, waartoe deze rampspoedige gebeurtenis aanleiding gaf. Hieronder volgt een kort fragment uit dit zoo spannende verhaal. „Thans bevond ik mij, als 't ware, alleen op de brik, en de gedachten, die mij vervulden, waren al zeer somber en verschrikkelijk. Niets anders stond ons te wachten dan een langzame honger dood, of, op zijn best, een wegzinken in de diepte bij den eersten storm, die zou opsteken; want in onzen uitgeputten toestand konden wij geen hoop koesteren, een tweeden te doorstaan. De knagende honger, dien ik thans gevoelde, was bijna ondragelijk, en ik besefte, dat ik let terlijk tot alles in staat zou zijn, om dien te bevredigen. Met mijn mes sneed ik een stukje van den leeren koffer af, en beproefde het op te eten; maar het was mij totaal onmogeijk, een vezeltje ervan door te slikken; hoewel ik mij verbeeldde, dat het eenige verlichting schonk, als ik kleine stukjes kauwde, en daarna uitspuw de. Tegen den avond werden mijn metgezellen een voor een wakker, allen in een onbeschrijfe lijk uitgeputten en verslagen toestand, tenge volge van den wijn, waarvan de benevelende werking thans vervlogen was. Zij rilden en klap pertanden als van koorts, en riepen allerjammer- lijkst om water. Hun toestand boezemde mij diep medelijden in, terwijl ik mij niettemin ver heugde over den gelukkigen samenloop van om standigheden, die mij verhinderd had, ook te veel van den wijn te drinken, en bijgevolg te deelen in hun diepe neerslachtigheid en kwel lende gewaarwordingen. Hun gedrag maakte mij echter zeer bezorgd en ongerust; want het bleek duidelijk, dat zij, indien er geen gunstigen keer kwam in onze omstandigheden, mij geen hulp zcuden verleenen in mijn pogingen om onze kans op redding te bevorderen. Ik had het denk beeld nog niet opgegeven, om iets van beneden machtig te worden; maar die poging kon niet worden herhaald, eer een van hen voldoende zichzelf meester was geworden, om mij te hel pen, door het eene eind van het touw vast te houden, terwijl ik mij zakken liet. Parker scheen iets beter zijn zinnen bij elkaar te hebben dan de anderen, en ik trachtte uit alle macht hem wakker te schudden. Daar ik dacht, dat een on derdompeling in het zeewater een gunstige uit werking zou kunnen hebben, maakte ik een eind touw om zijn middel vast, leidde hem naar de opening van de kajuit (terwijl hij geheel lijde lijk bleef), duwde hem erin, en trok hem dadelijk weer omhoog. Ik had alle reden, mij te verheu gen over het welslagen van die proef, want hij scheen zeer verkwikt en opgefrischt, en vroeg mij, toen hij uit het water kwam, bedaard, waar om ik dat gedaan had. Toen ik hem mijn bedoe ling had verklaard, zeide hij, dat hij mij dank baar was, en zich veel beter gevoelde door dat bad; waarna hij rustig over onzen toestand be gon te spreken. Wij besloten nu, Augustus en Peters dezelfde behandeling te laten ondergaan, en gingen terstond hiertoe over; waarop ook zij de gunstige werking ondervonden van den plot- selingen schok. Het denkbeeld van die onver wachte onderdompeling had ik te danken aan de lezing van een geneeskundig werk, waarin sprake was van de goede uitwerking van een

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1924 | | pagina 5