fm m mJf saa stortbad, in een geval van een lijder aan mania a potu. Nu ik mijn kameraden weer gerust het eind van het touw kon laten vasthouden, dook ik nog drie- of viermaal in de kajuit; hoewel het nu geheel donker was, en een lichte deining uit het Noorden het wrak iets meer bewegen deed. Bij die verschillende pogingen bracht ik achtereen volgens mede; twee messen in scheden, een groote ledige waterkan en een deken; maar niets dat ons tot voedsel kon strekken. Ik hield nog vol, nadat ik dit alles had bovengebracht, tot ik uitgeput was; maar vond nu niets meer. Ge durende den nacht wijdden Peters en Parker zich om beurten aan deze taak, doch daar hun niets meer in handen viel, gaven wij thans de poging wanhopig op, en begrepen, dat wij on- noodig onze krachten verspilden. De laatste helft van den nacht brachten we door in een toestand van de grootst denkbare ellende naar lichaam en geest. Eindelijk brak de morgen van den zestienden aan, en begeerig zwierven onze blikken langs den gezichtseinder om redding; doch te vergeefs. Tegen den middag verklaarde Parker, dat hij aan bakboord land zag, en ik kon hem slechts met groote moeite weerhouden, zich in zee te werpen, om er naar toe te zwemmen. Peters en Augustus sloegen weinig acht op wat hij zeide; daar zij blijkbaar in hun eigen sombere over peinzingen waren verzonken. Toen ik in de rich ting keek, welke hij aanwees, zag ik geen spoor van een kust; ik wist trouwens te goed, hoe ver wij van alle land verwijderd waren, om een der gelijke hoop te kunnen koesteren. Het duurde echter lang, eer ik Parker kon overtuigen, dat hij zich vergist had. Hij barstte in tranen uit, hardop huilend en snikkend, als een klein kind, wel twee of drie uren achtereen, waarna hij uitgeput in slaap viel. Peters en Augustus deden thans vruchtelooze pogingen om stukken van het leer door te slik ken, Ik ried hen aan, het te kauwen en uit te spwen; maar zij waren te zeer verzwakt om mijn raad te kunnen opvolgen. Ik kauwde bij tus- schenpoozen op een stuk, en dat schonk mij eenige verlichting. Ik snakte 't meest naar water, en het eenige, dat mij belette, zeewater te drin ken, was de herinnering aan de afschuwelijke gevolgen, welke anderen, die in dergelijke om standigheden als de onze verkeerden, na het gebruik daarvan hadden ondervonden. Parker wendde zich tot mij met een uitdruk king in zijn gelaat, die mij deed huiveren. Er was iets vastberadens in zijn houding, dat ik tot nog toe niet in hem had opgemerkt, en eer hij den mond tot spreken opende, wist ik reeds, in mijn hart, wat hij zeggen ging. Hij stelde in weinig woorden voor, dat een van ons zou ster ven, om het leven te behouden van het drietal, dat overbleef. MUZIEK. Kamermuziek-avonden in den Stadsschouw burg, Wilsonsplein, van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst, afdeeling Haarlem. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de derde Kamermuziekavond ({Liederenavond Ly- dia Kindermann) niet op 21 Januari, doch op 22 Januari a.s. zal plaats vinden. Ook in den datum der vijfde Kamermuziek avond (soliste Jeanne Monjovet) is verande ring gekomen en enkele dagen vervroegd, thans vastgesteld op 12 Maart a.s. De 3e, 4e en 5e Kamermuziek-avonden zul len dus respectievelijk plaats vinden; 22 Januari; Lydia Kindermann, alt. 18 Februari; Mevrouw Chailley, piano. 12 Maart; Jeanne Monjovet, sopraan. De plaatsbespreking heeft plaats op den con certdag aan den Stadsschouwburg, Wilsons plein* Haarlem. T O O N E E L. Stadsschouwburg, Haarlem. Vrijdag 25 Jan. komt Paul Wegener, de wereldberoemde Duit- sche tooneelspeler met „Der Gedanke", drama in Sechs Bildern von Leonid Andrejew. Persbeoordeelingen: Handelsblad; Wegener heeft zijn toehoorders gehypnotiseerd en hun den adem benomen. Als er ooit tooneelspel tot ongekunstelde kunst werd, dan is het hier gebeurd. Telegraaf: Wij staan hier weer eens voor een buitenlandsche voorstelling van een zeer volle dige verzorging en buitengewone kwaliteiten, die dus haar bestaansrechten binnen onze grenzen volkomen en schoon heeft gerechtvaardigd en die men zich dan ook zeker niet mag laten ont gaan. SPORT. Meyerink-uitvoering 1924. De circulaires voor de M'eyenin:k-udtivoerin@en ■op Zaterdag 19 en 26 dezer a-s, zijn verzon den. De jaarlijiksche opbrengst dezer uitvoerin gen ten batie van het Lighialfonids, is voor wze Haarlem se he Tuberculosie-Vereeniiigin® in den loop der jaren eert zeer beianigirijikien en onmis- baren steun geworden Van die posit wordt jaarlijks f 3000gebracht ■op de beigirioot-ing voor de tuberoutose-bestrijdfaig in „Haarlem en Omstreken". Wij koesteren die hoop dat ondanks alle ma laise waarover men hoort klagen* de Me.ye- rinlk.-iuiltvoering in ©één geval hiervan nadeel zial ondervinden, want dan zou dat ten voordeele van de Tuberculose komen. Brengt deze treu rige ziekte al geen malaise genoeg te weeg onder ons mensoheni, en zal één weldenkend inwoner van „Haarlem en Omstreken" blaar als 't w.are nog willen helpen? Komaan dan alen! Steunt het nuttige, nobele vrouw Meyerink—Rijk en bun ipiaar honderd meisjes en jongens gymnastiekleertingen, die n-ieit één avond, maar vele dagen en avonden zich gehéél gaven in het algemeen belang, dat ■ieders, dus ook uw belang is. Zendt uwe bijdragen aan den hoer Meyerink, kleine Houtweg 2rood, en Ikoopt aan dat adres ook kaarten voor de uitvoeringen. Ouders, op voeders en Mndenvrieniden kunnen op beidie avonden hun hart ophaleni. Miaar no. 1 moeit zijn, het goede, het mooie doel: Nooit malaise, nooit verslapping tegenover de Tuberculose. 8. 3429! 1419, wil 1218 spelen en na W. 22—17, 8—12 en 13 2. Zwemmen. Naar wij vernemen heeft zich een comité gevormd, bestaande uit den heer Chr. de Roo van Alderwerelt, directeur van Stoop's Bad en de besturen der Haarlemsche Dames- en Heeren Zwemclub Zignea en H.V.G.B. en het bestuur der Heemsteedsche Poloclub H.P.Cr, met het doel een zwemfeest te organiseeren waarvan het batig saldo in zijn geheel zal worden beschikbaar gesteld aan den Nederlandschen Zwembond, voor het uitzen den van Zwem-, Polo- en Springploegen, naar de Olympische spelen te Parijs. Een dagelijksch bestuur, bestaande uit de heer Joh. M. Schmidt voorz., mej. H. Pothofl secretaresse, de heer Chr. de Roo v. Alderwerelt penningmeester en de heeren B. Moossenaar en H. H. Morison hebben zich bereid verklaard de verdere voorbereiding van het voorloopig vast gesteld, programma, dat door bereids toege zegde medewerking van aller eerste krachten op Zwemgebied alle voorgaanden zal over- t'effeu ter hand te nemen. Besloten is het zwemicest te houden op Donderdag 14 Februari a.s. Door een klein misverstand werd boven staand bericht niet in ons nummer van Zater- d- g 12 Jenuari geplaatst. We vertrouwen dat publicatie alsnog niet overbodig is, en maken schrijver van dit be richt ons excuus. REDACTIE. Éi ÉI ÉI ÉI 9. 29—24! 19 30. 10. 25 34, 13—19. 11. 34—29, 15—20. 12. 38—33, 20—25. 13. 33—28! 8—13. 14. 29—23, 19—24. 15. 39—33, 15—20. 16. 44—40!! 35 44. 17. 33—29, 24 33. 18 28 50, 30—34. 19. 50—44, 1218 enz. en Zwart verloor. Stand na 15. 1520. Nu nog eens de laatste diagramstand. Oogen- schijnlijk is hier: 16. 33—29, 24 33. 17. 28 39 ook goed. Zwart speelt dan echter 17. 30—34. 18. 39 30, 35 24! met remise, want op 19. 23—19, volgt 19. 2631! en op 19. 4439 speelt Zwart 19. 2430 en heeft de laatste tempo. Dergelijke kleinigheidjes kosten vooral den be- ginnenden tournooispeler veel punten. SCHAAKRUBRIEK. Oplossingen, enz., te zenden aan den Schaakredacteur van dit blad, Bloemendaal- scheweg 42, Bloemendaal. Probleem No. 41. S. K a m s t r a, Leeuwarden. DAMRUBRIEK. Alles betreffende deze rubriek te zenden aan den Damredacteur, den heer Herm. de Jongh, Valeriusstraat 64huis, Amsterdam. Een echte probleemstand, in een partij zal een dergelijke stelling hoogst zelden voorkomen. Is de stand dus niet geheel „natuurlijk", de af wikkeling echter, vergoedt alles. Vooral de eerste zet is schitterend en de daarna ontstane stand doet werkelijk even wonderlijk aan, het verdere verloop wijst zich daarna zelf, echter zonder een moment vervelend te zijn. Wit. Zwart. 1. 2923. Nu kan Zwart op vier verschil lende manieren slaan: door 19 39 verovert hij 2- door 19 26 zelfs 3 vijandelijke schijven. Evenveel kan hij met zijn dam nemen van 15 naar 16. Meerslag gaat echter voor; dus moet hij met zijn dam van 15 via 33, 37, 21 en 22 naar 28. De schijven mogen eerst na den slag wor den weggenomen, dus schijf 32 mag hij niet ne men: 1, 15 28, met den volgenden stand: Zwart: 3, 4, 8, 14, 19 en dam op 28. Wit; 18, 23, 30 en 32. Vervolgens: 2. 18—13, 28 46. 3. 13 24! Met den doodeenvoudigen slotstand, echter na welk schitterend spel! 3. 46 19. 4. 24 21 Dit fraaie stukje trof ik aan in het Fransche tijdschrift „Le Jeu de Dames" en is van den Hollandschen problemist P. Kleute Jr. In onderstaande stelling had Mr. A. Visser, Wit, en wist op de volgende, zeer fraaie wijze te winnen: Mr. A. Visser, Wit; W. v. Daalen, Haarlem, Zwart. 1. 42381 dreigt nu te winnen door: (28—23, 32 12, 37—31, 38—32, 33 11. Zwart is nu n.l. gedwongen tot 2127 en nu W. 117, Z. 27—32, W. 7—2, Z. 3—8, W. 29—23 en wint door de dreiging 2318 enz.) Na den tekstzet mag Zwart natuurlijk niet spelen 1923 enz. door W. 37-31 enz. Zwart besluit nu tot den volgenden afruil: 1. 18—23. 2. 29 18, 13 22. 3. 28 17, 21 12. Het thans volgende afspel is interessant. 4, 3228! verhindert 1217 of 1218. 4. 9—13. 5. 28—23! 19 28. 6. 33 22! Dit is een zeer sterk veld en aangezien Zwart geen schijf meer heeft op veld 19 kan hij schijf 22 niet verdrijven door 1218 en 812, 63—9. 7 49—441 Wit moet straks vrij naar veld 24 kunnen oprukken, de tekstzet is dus noodig om 35 tegen te houden. 7. 9—14. ÉP ü§l BI i hp Ui 3 Mat in twee zetten. Stand der stukken: Wit: Kh7, Db2, Lg2, Lg5, Pa3, f5. Zwart: Kd6, Tc2, Lf8, Pa7, c5, c7, d7, g7. Tweede prijs N.S.B. (1900). Oplossing Probleem No. 37. H. J. den Hertog. Stand der stukken: Wit:Kg8, Dal, Tb5, Td4, Lb6, Le2, Pb8, Ph4, a2, b2, c5, d6, f2, f3, g5. 1. Le2c4, enz. Goed opgelost door: P. J. W. Becker (ook nog de Problemen 35 en 36) en H. de Ruijter, beiden te Santpoort; C. v. Dort en H. W. v. Dort, beiden te Schoten. Schertsprobleem No. 4. H e r 1 i n, Rijssel. Wit moet met den pion in vier zetten mat geven. Stand der stukken: Wit: Kal, Ld7, Lg5, Pe6, Pf3, e2. Zwart: Ke4, c4. Wij rangschikken dergelijke problemen met voorwaarden onder de schertsproblemen, alhoe wel er geen bijzondere abnormaliteiten in voor komen. Dit voor de verachters der overigens zoo mooie schertsproblemen, welke soms uitmunten door fijnen humor. Oplossing Probleem No. 38. W. B. H. Meiners. Stand der stukken: Wit: Ke6, Td6, Tg8, Pa5, Pb7, b2, e3, h5. Zwart: Ka6, b6, e4, h6, 1. Tg8b8, enz. Goed opgelost door: P. J. W. Becker, te Sant poort, H. W. v. Dort, te Schoten. VAN HIER EN DAAR. Het W.egenvraagstuk in Noord-Holland. Dijkgraaf en) Hoogheemradien van het Hoog- heemffi adschap Nooridhotemdls Noorderk war- tier 'h'eibbeni 'eien> uflyoesriijge bOrschouwfing - voorafgegaan 'door een 8-tal' conclusies tot ■de Staten gericht, rtaar aanleiding van 'de voor dracht vlam Gedeputeerde Staten om de inning der testeni van de sitireiekbelanigihiebbenden vdn den Z-aanlandschert Gomimumeatiiewe® aan hun wuterschap op te drageni Dijkgraaf en Hoogheemraden verwelken om, indien hun instelling roet de administratieve: be moeiingen: wordt belast ook het wegenonder- houd aan hun waterschap op te dragen, waar door h-i. een economisch beheer in de hand wordt gewerkt, Wanneer 'bij overheidsbedrijven mo zeg gen Dijkgraaf en Hoogheemraden niet steeds de meest economische wijze van werken ge volgd wordt), 'vinditi dat vete maten haar oor zaak Mento, dat het technische element niet steeds door het economi'sohe in evenwicht wordt gehouden. De inrichting van een water schap geeft fa dit opzicht hi. de veTeischte waarborgen. Ten slotte geven Dijkgraaf en Hoogheem ra den in overwegtae om de weegeldbeiusting, die Gedeputeerde Stoten voorstellen1 in te voe ren, niet als retributie voor het gebruik alleen van provinciale wegen, maar afe „bijzondere belasting" voor heit ©ebruik van alle voor !autiamobd'elverk'eer opengestelde wegem te hef- ifenl -Daardoor zal het weiggield eerder en reeds aanstonds tot een hooger bedrag kunnen wor den igiehe-ven dan volgens het voorstel van Gedeputeerde .Stoten mogelijk is. Winterverpleging. De koloniehuizen van het Centraal Genootschap „Huis Heelsum" te Heelsum en „Zwartendijk" te Egmond aan Zee, welke ruim één maand onbezet zijn geweest, worden respectievelijk 17 Januari en 1 Februair weder geopend. ALLERLEI. Vergeet de vogels niet! Nu vorst en sneeuw het den vogels weer on mogelijk maken voldoende voedsel te vinden, is het te voorzien, dat sommige soorten vooral neezen, ïoodborstjes, spreeuwen enz. (nuttige vogels dus) belangrijke verliezen zullen moe- en lijden. De afgeloopen broedtijd was reeds eer ongunstig en indien er nu een strenge win- er volgt, is het gevaar niet denkbeeldig, dat het oo noodzakelijke evenwicht in de natuur zal worden verbroken.... tot schade ook van den mensch. Dit gevaar kan nog, ten deele althans, worden afgewend, n.l. door het verschaffen van voedsel en water aan onze vogels. Bevestig met behulp van een touwtje een spekzwoerd, een kaaskorst, een stuk bruin brooJ of ee nhalve cocosnoot aan een boomtak en de neezen in verschillende .soorten zullen niet lang op zich laten wachten. Rijg een snoer pinda's en hang die tusschen palen of boomen. Maak een voerplaats (zoo mogelijk een voertafeltje) en leg daarop alle tafelafval; zoo mogelijk nog iets meer. Hennepzaad, zonnepitten, raapzaad, enz. worden door vele vogels met graagte gegeten en het voer voor volièrevogels, zooals dat in den handel verkrijgbaar is, bewijst ook in de vrije natuur goede diensten. Snipper kaaskorsten fijn voor de roodborstjes en appelschillen, bananen schillen enz. voor de lijsters. Bruin brood en gekookte aardappelen worden door bijna alle vogelsoorten gegeten. Laat vooral niets verloren gaan! Plaats ook een ondiep bakje met water;; vo gels moeten ook in den winter kunnen baden. Om de musschen van de voederplaatsen der andere vogels te weren kunnen zwarte draden gespannen worden; de meeste vogels vreezen die niet. De musschen kunnen zoo noodig op een af zonderlijke plaats gevoerd worden. Het drukke bezoek op de voerplaatsen vormt een genot voor Uwe kinderen en over enkele weken zult U bovendien in den lentezang een rijke belooning vinden voor Uwe zorgen in den wintertijd. BURGERLIJKESTAND. van Vrijdag 11 tot en met Donderdag 17 Jan. GEBOREN: z. van W. Dedding en A. W. van der Wiel; z. van J. A. Boskamp en J. E. F. P. Masseur; z. van G. H. Hagen en M. G. van der Veldt; z. van W. Groot en R. Kool. ONDERTROUWD; R. Mac Neill en A. A. Schoute. GETROUWD; P. E. D. Dijserinck en M. van Oldenborgh. OVERLEDEN: R. W. Müller, 63 j. T. Stolp, 78 j. M. van Maris, 47 j. S. A. Haagen, 69 j. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Mazurel, Kleverlaan 131 Bloemendaal, een huissleutel; Lucas, Roosveldstraat 50 Haarlem, een kinderportemonnaie; Krul, Kleverlaan 91 Bloemendaal, een bruin lederen damestaschje met inhoud; Dr. Brongersma, Bloemendaalsche weg 84 Bloemendaal, een sleuteltje van kunst schaatsen; F. de Jong, Zandvoorterweg 27 Aer- denhout, een lederen sportriem; A. de Vries, Zuidertuindorplaan 34 Overveen, een bruine ceintuur; H. Toornent, Boschlaan 6 Bloemen daal, een witte handschoen en bruine ceintuur; Wed. Gehrels, Binnenpad 1 Overveen, een duif gemerkt 27 - 31234; aan het bureau van politie te Overveen, een sleutel, twee bruine porte- monnaies, een kerkboekje, een deken, een bruine handschoen, een moersleutel, een plankje waaraan twee sleuteltjes, een wit kinder handschoentje. KERKAGENDA. Zondag 20 Januari. BLOEMENDAAL. NED. HERVORMDE GEMEENTE, v.m. 10 uur v.m. 10 uur. Ds. J. C. van Dijk. 's av. 5 uur Ds. J. C. van Dijk. JONGELIEDENSAMENKOMST in gebouw „Maranatha" des voormiddags 10 uur, De heer F. C. Zwaab Jr., candidaat te Amsterdam. GEREFORMEERDE KERK, voorrn. 10 uur, Ds. Joh. C. Brussaard. n.m. 5 uur dezelfde. OVERVEEN. LOCAAL OPENBARE SCHOOL, v.m. 10 uur Geen dienst. Woensdag 23 Jan. 1924, 's av. 8 uur, de heer K. Koopman, Bijbellezing. SANTPOORT. NED. HERV. GEMEENTE, voorm. 10 uur, Dr. G. A. v. d. Bergh van Eysinga. „In vrede heengaan", Lk. 2 29-30. - -

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1924 | | pagina 6