MAISON HETTY BALANS-OPRUIMING de goedkoopste. LINCOLN de meest volmaakte. Victoria=Water MODELMELK VERTROUWENS ARTIKEL MODELBOERDERIJ „BRONSTEE" Plaatselijk Nieuws. Importeur: N.V. Haarlemsche Auto Centrale, Stationsplein, Telef. 1094. /\m ©LPI\ES 1T©TOÜP4(NEHU,ZE IN HOOGE MATE Een hygiënisch product waarborgt de N.V. HEEMSTEDE - TELEFOON 28055 N. B. Staat in geen enkele relatie met Melkinrichtingen hier ter plaatse. Gr. Houtstr. 126. Tel. 1760 DAMES- EN HEEREN MODE-ARTIKELEN - RUIME KEUZE agenda: Aanbesteding van den ophaaldienst der Reiniging, niet maar direct met een hamer slag beklonken. Daarvoor toch was het punt te gewichtig. Het betreft n.l. niet alleen het uit handen geven van een dienst welke weliswaar duur is, maar prachtig functioneert en waarvan wij niet weten of dit bij uitbesteding aan particulieren zoo blijven zal, neen er zit meer aan vast, n.l. het ontslag van een 13-tal arbeiders, waarvan 11 man als tijdelijk werkzaam zijn, dus ge woonweg kunnen worden ontslagen en 2 man van het vaste personeel, welke pensioen krij gen, doch genoodzaakt worden om dit thans aan te vragen. Men zat wel een beetje verlegen met het geval. Toch was de voorbereiding door B. en W. betreffende dit punt van dien aard dat er weinig kon worden tegen gezegd en men had te aanvaarden wat werd voorgelegd. Ook voor de losse arbeiders hadden B. en W. reeds gezorgd. Deze zullen n.l. nog een half jaar lang aan het werk worden gehouden voor den aanleg van wegen, terwijl bovendien nog getracht zal worden de besten van dat ploegje langer of voor goed in gemeentedienst te houden. Het spreekt van zelf dat er ook wel eens iets gezegd wordt wat de lachspieren in beweging brengt. Zoo b.v. verklaarde de heer Blanke voort zich tegen vastlegging van loonen en arbeidstijden enz. daar dit den arbeiders hun vrijheid ontnam en zij dus slaven waren. Waarop de heer Schulz antwoordde dat hij dan maar liever slaaf was. De heer Nuyens bracht eveneens de lach spieren in beweging, door op het aesthetische te wijzen bij de gemeentereiniging. Hij was zeer bevreesd dat de particuliere aannemers minder schoonheidsgevoel bij zich zouden hebben. Het voorstel kwam ten slotte in stemming en werd aangenomen zoodat gedurende 3 jaar een proef zal worden genomen. Wat hebben jullie daar in Bloemendaal toch een fèn Raadhuis en een prachtige trouwzaal, is door een Haagsche dame gezegd en die uitspraak is voor den heer Laan goud waard Voorloopig dus geen nieuw gebouw. Die dame heeft echter niet ons politiebureau bezichtigd, wat zeer te betreuren is, daar dan misschien ook daarvoor de uitspraak van dien „ard was dat aan verbouwen of verhuizen niet meer zou worden gedacht. De uitspraak van vrouwen is voor sommigen nu eenmaal zoo iets als de dreigende hand. Ontkend kan niet worden dat de Raadsleden in deze kwestie gevoelige klappen hebben uit gedeeld aan het adres van B. en W. voor de wijze waarop het voorstel om het politie bureau te verplaatsen naar Bloemendaalsche- weg no. 229 in den Raad werd gebracht. Voor de behandeling der begrooting had men elkaar met handslag beloofd zuinig te zijn. Roe rend moeten die beloften geweest zijn. Men was er van doordrongen er moest bezuinigd worden. Thans was men die schoone middag en avond nog niet vergeten. Alleen was het 't college van B. en W. ontgaan vanwege het vele vergaderen. Vandaar dit gewaagde voorstel om boven genoemd perceel in te richten tot Politiebureau, kosten voorloopig f 7000.en vervolgens ver bouwing van het Raadhuis met bijtrekking van het te ontruimen politiebureau, kosten f 13.000, totaal voorloopig f 20.000. 't Kan verkeeren. De Raadsleden waren echter geprepareerd. De heer Bornwater vindt de plaats absoluut ongeschikt, de uitgaaf veel te hoog en ziet in den wethouder Laan niet dezelfde persoon als in het raadslid Laan. De heer Otto: veel te hoog plaats ongeschikt. Kan volstaan worden met een nieuw gebouwtje van f 8 a f 10.000 in totaal. De heer v. Kessel: bedrag veel te hoog, plaats ongeschikt. Stelt voor het woonhuis van den bode tot politiebureau in te richten. De heer de Roo van Alderwerelt: bedrag te hoog, plaats ongeschikt. Stelt voor woonhuis van den bode plus den grond welke daarnaast ligt, te benutten voor politiebureau. De heer Blankevoort: uitgaaf veel en veel te hoog, plaats ongeschikt. Kan volstaan wor den met een gebouwtje ergens te zetten op een verloren stukje grond. Kosten hoogstens f 6000.—. De heer Kremer: uitgaaf veel te hoog, plaats ongeschikt, zie verder mededeeling Otto. De heer Hogenbirk: bedrag te hoog, plaats heel erg ongeschikt. De heer Schulz: zelfde bemerking als v. Kes sel. Doch afwerk maken. De andere heeren hebben zich waarschijnlijk in denzelfden geest geuit, doch de notities van dezen zijn niet duidelijk. Slot van de historie: B, en W. nemen hun voorstel terug. Met die instelling van commissies wil het maar niet lukken. Herhaalde malen heeft de Raad zich in deze uitgesproken en nog wel met bijna algemeene stemmen, doch waar het voor stel tot benoeming dier commissies moet uit gaan van B. en W. helpen die uitspraken niet veel. Men kan deze kwestie van twee kanten be kijken. Er zijn hoofden van gemeenten, ik meen o.a. ook Velsen, waar de voorzitter meegaat met de meerderheid. Zoodra dus daar de meerderheid zich uitspreekt voor instelling van een of an dere commissie, zegt de voorzitter, goed mijne heeren, gij wenscht het, Uw wil zal geschieden. De uiterste revolutionairen houden niet van die meerderheidspolitiek. Zoo lang zij voor zich zelf gevoelen dat wat zij voorstaan recht en billijk is, al blijven zij dan ook totaal alleen staan, houden zij vast aan hun eenmaal inge nomen standpunt. Het is hun beginsel dat een meerderheid nooit een minderheid kan dwingen tot mee gaan met een meerderheid. Ons Dagelijksch Bestuur schijnt ook van die revolutionaire neigingen te bezitten. Niets ter wereld kan hen van hun eenmaal ingenomen standpunt doen veranderen. Ook niet de heer Hogenbirk, die een tusschenvoor- stel deed, n.l. inplaats van comm. van bijstand, comm. van voorlichting. Ze.... doen.... hetniet. Laten we dan eens een proef nemen, zegt de heer Nuyens. Ze.... doen.... het.... niet. DeRaadsleden geven het echter nog niet op. Zij verzoeken, namens den heer Otto, zij halen gelukkige en ongelukkige voorbeelden aan, zij herhalen wat al zooveel keeren is ge zegd, het helpt niets. Ze.... doen.... het.... niet. Zelfs stelt de heer Laan zijn zetel beschik baar indien men toch over zou gaan tot be noeming van commissies. Dat slaat in. Wel protesteeren de heeren Otto en Schulz tegen de bedreiging van den heer Laan, doch dit helpt niet veel. De leden willen den wet houder Laan toch niet missen. Er werd nog even een zwakke poging gedaan om te komen tot een geconcentreerde com missie van bijstand inzake het beheer van vroedvrouwen, doch ook dit faalde. Nog even laaiden de vlammen op, bij monde van de heeren Otto, Schulz en den voorzitter, dan blijkt hun kracht gebroken te zijn. Het voorstel van B. en W.: a. om den Raad tot voorlichting te dienen: de Commissie voor de Strafverordeningen, de Commissie van Financiën, de Werkloozencom- missie; b. om het College van Burgemeester en Wethouders bij te staan in het beheer van den tot hun werkkring behoorenden tak van dienst: de Waterleiding- en Gascommissie, de Grond- commissie, wordt aangenomen met tegenstemming van de heeren Kremer, Otto, Blankevoort en Schulz. Blanco de heeren Nuyens, v. Kessel en Prin- senberg. Dan.... sluiting en handdrukken. OPMERKER. BLOEMENDAAL. De afdeeling Bloemendaal-Santpoort der S.D.A.P. zal een openbare vergadering houden op Donderdag 31 Januari, 's avonds half 8, in Hotel „Vreeburg" te Bloemendaal. Als spreker treedt op de heer J. E. W. Duijs, lid van de Tweede Kamer, met het onderwerp: De Vloot wetcrisis en hare gevolgen. Debat gewenscht. Het Cafétje van den heer Cassée, dat we onder de oudheden van Bloemendaal konden rangschikken is geheel en al verdwenen. Naar we vernemen komt er wederom een ander café, grooter, ruimer en meer naar de eischen des tijds. De rij boomen, die aan weerskanten van den Boschweg staan, moeten het ontgelden. De prachtboomen, die een sieraad voor den weg waren, worden gerooid en hiervoor worden jonge boompjes gezet. Het zal wel noodig zijn, dat de oude boomen gerooid worden, maar mooier wordt het er niet op. Uitslag Veiling- D'e wila „Swal.uwe", -ae- legen- <aiani ,d>2 ArnoMIslUain alhier, groot 5 A. en 95 cA., wellke -op 17 Jan. ll-li. idloor notaris N. J. Bo-eflaiken ini het Notarishuis is verikochit igewor/dem, -voor f 22.400.t, fe ®efcocht idioor A. J:. O'veralkker, aMiifetr. Gunning. Door B. en W. is opgedragen ihet irWeiereni, oiphoogen em bestraten v-an we igert op Rotend) aan de 'laagste imsöh,rijvers, de heeren J. Koliaairid1 en J. Bakker, aannemers tie Haarlem en Sohioitem, votor f 28-500. Rhythmische gymnastiek. Naar we ver nemen, zal er Wij genoegzame -dednemi-n®, door Mevr. Ruth-Roti een. oumsus igieopenid worden in nh-ytafeohéi gymnastiek .voor kinderen van 6, 7 en 8 ijiaar. De 'Bessen zullen gegeven worden des Wioensd'ag middags van 12 uur dn de M-ULO- sahooil aan Idem Vijverwe®. De Jaarvergadering der afdeeling Bloemen daalVe'lsen der Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Ptotlkumde wertól 'den 22stem Jan. li gehouden liw hotel Vreeburg', te Bloememdaial'. Na een woord van welkom' en geluikwen- seheni 'voor het Nieuwe jaar aan de' aanwezige», itandenlkit de Voorzitter het varies (dat onze AfdeeMmg lieadi door het overlijden van 'Mevr. Wüstie en wan den heer Cremier. Ver volgens wordt een woord van sympathie gewijd' aan bet jubileum van de Af-dee-liin® Zeist en Omstreken eni .meer speciaal1 van harem Voonzü'tttar Jtor. van Tets. V'oorlieiziii® wordt) go- daan van het telegram namens onze Afdeeilng aam de jubifeerende afdeellinigi gezonden- Verder wordien de huishoudelijke aangele gen afgedaan voorlezing Notulen en Ingekomen stukken; Rapport ivani de Gormmissie Van veri ficatie idlie de Rekening 1923 geheel' in orde bevond, waarmede den Penningmeester 'acquit en décharge -wordt verleend. Verslag van dien Penniingme-esiteir, waaruit -blijkt dat de Relkeming 1923 -sluit roeit een v-ooirdeellig saldo ai lis het -dan ooik klein dank zij den fm-a-nci-eelen -steun- der Gemeente Bloem-endaa-1 en vele -o-nigenio-errtóte begunstigers. Verslag van den Secretaris waaruli'8 bleiek dat het Mdenitaï w-ede.r-om -een iwedniig is tieruggeioopem en than's 254 toedraagt; dat idle Onderlinge Tentoonstel ling! in Junli 1923 een gnoot succies is geweest, en igir'ootoer -sucoes nog -de oolectfeve iinizeridiiig op die Aim'sitandam's-oh-e Jubileum Tentoonstell- ttmg w'aiar de AfdeeMng een Gouden en twee zilver-vergulde medailles verwierf; dat -de in zending voor bet Pu-ntenstels-eil zeer bevredi gend' varen zoodiat nliet -minder -dlan- 673 punten wepden bföteald dbor 30 inzende-r-s, iwaarbij 9 Ikièer 10 punten mat -lof en 16 -k-ee-r 10 punten -alleen. Dan geeft het verslag verder -een over zicht van -de onder-werpen li-n- da rmaantóeffijikschtc bijeenkomsten -behandeld. Bij -de verkiezing van -tw-ee iBestuu-nsltelden, ter -aanvitSinigi vian helt 'Bestuur, werdén -giöko- zen de heeren E. A. W. van Nederhasiselt en H Boe^is'cihiatem De Vnagienibus 'bevatte een 8-fai vnagéni, we-lke gedeeltelijk dadelijk Ikonldem -wordien -be- -antwoord en w-aarvian anderdeels die -beant woording tot volgende vergaderingen werden uitgesteld-. D-e Voorzatter deelde -mede dat 'de volgende vergalde ni-n® zal' -plaats heibben -op 19 Februari en dat dan -de 'h-eer L. A. Springer zoo goed zal zijn „Medeideelfnigem omtrent het -Bloemen- daals-ch-e Bosch en -omgeving" te doen, verldui- déilijk-t met li-c-htbeelden, terwijl na -de Pauze -de Voorzitter een causerie zal! geven -over „Duinplanten" -eveneens met lichtbeelden. Daar de h-e-er -Springer gedocumenteerd de 'historie van het Bloemendaalsche Bos-ch zal geven, belooft -dit -eene zeer intéressante avond te wiordém. Tot slot da-nlkt -de Voorz. den Penningmeester en «hein Secretaris voor1 hunne medewerking en toewijding, waarop de -Onder-Voorzitter, -de heler Laan-, namens Bestuur en Ledén een woord van- hart-e-lijken danlk ni-oht tob dén, Voor zitter -dï-e idle iziell lis -onzer A-f-decM-ng en die zongit 'dat onze afdeeling blijft sitaan aan de splits der afd'eefaigem van de Kon. Ned- Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde. ONTVANGENBOEKEN. Henry van Dijke. „Het Heerenhuis" en „Op weg". Uitgave: van Holkema en Warendorf, Amsterdam. De vroegere Amerikaansche gezant, Henry van Dijke, is de schrijver van eenige korte ver halen, meestal religieus getint, die in den laat- sten tijd ook in ons land de aandacht getrok ken en vertalers gevonden hebben. Thans zijn bij de uitgevers van Holkema en Warendorf de beide hierboven vermelde boekjes verschenen. „Op weg" geeft ons een beschrijving van den twaalfjarigen Jezus op de vierdaagsche pel grimstocht van Nazareth naar Jeruzalem, een eenvoudig verhaal, vlot geschreven en tamelijk boeiend. Stouter van conceptie is „Het Heerenhuis", waarin de schrijver een zijner figuren een ge droomde reis door het Hiernamaals laat maken. Deze symbolische reis van den zelfzuchtigen bankier is een aardige yondst van den schrij ver. Een gedeelte ervan neem ik over, om den lezer met stijl en verhaaltrant van den heer van Dijke kennis te laten maken. „Midden in het veld stond een onaanzien lijke hut, nauwelijks groot genoeg voor een schaapherder. Zij zag er uit alsof ze uit afge dankte dingen, stutten en deelen van andere huizen met moeite in elkaar gezet was, door iemand die getracht had, het beste van dat weggegooide materiaal te maken. Er was iets stumperigs en verlegens in de hut. Zij school weg en kwijnde op dat dorre land en scheen aan den rand van de schitterende stad nauwe lijks geduld te worden. „Dit," zeide de Wachter, terwijl hij stil stond, met zachte, duidelijke stem, „dit is uw woning, John Weightman." Een hevige schok van smartelijke verwon dering en verontwaardiging greep den man aan, soodat hij eerst geen woord kon uiten. Toen keerde hij zich van de hut af en begon zich te verzetten. „Zeker moet gij u vergist hebben, heer," zeide hij, „er is een misverstand een andere John Weightman een verwarring van namen het is een fout in het boek." „Er is geen fout," zeide de Wachter rustig, hier staat uw naam, een opsomming van uw titels en uw recht op deze plaats." „Maar hoe kan zulk een woning voor mij bestemd worden," riep de man uit, met een beleedigden klank in zijn stem, „voor mij, na mijn langdurige en getrouwe dienst? Is dit een passend verblijf voor iemand, die zoo algemeen bekend en geëerd was? Waarom hebt gij ze niet groot en mooi gebouwd, zooals de anderen." „Dit is al het materiaal, dat gij ons gezonden hebt." „Watl" „Wij hebben al het materiaal, dat gij ons gezonden hebt, gebruikt," antwoordde de Wachter. „Neen, dan hebt gij het mis," riep de man uit met klimmende verontwaardiging, „want ik heb mijn leven lang dingen gedaan, die u materiaal verstrekt moeten hebben. Hebt gij niet gehoord, dat ik een school gebouwd heb, een vleugel van een ziekenhuis, twee, neen drie kleine kerken, en een groot deel van een kathedraal, den toren van St. Petro. De Wachter hiel zijn hand op. „Wacht even," zeide hij, „dat weten wij alles en dat is niet kwaad geweest. Maar dat was alles bestemd en werd alles gebruikt om den naam van John Weightman in de wereld te vestigen. „Moest het niet daartoe dienen?" „Ja," antwoordde de man verlegen en van zijn stuk gebracht, „ik beken, dat ik er dikwijls in dien geest aan dacht. Misschien hing mijn hart daar te veel aan. Maar er is meer: mijn schenking aan de universiteit, mijn gestadige en ruime bijdragen aan al de gevestigde in stellingen van weldadigheid, mijn steun aan iedere welgemeende „Wacht," was weer het antwoord. „Werd dit alles op aarde niet nauwkeurig aangetee- kend, waar het uw crediet kon verhoogen. Het was niet slecht besteed. Waarlijk, gij hebt er uw loon voor gehad. Zoudt gij er twee maal voor betaald willen worden?" „Neen," riep de man, diep teleurgesteld, uit. „Daarop kan ik geen aanspraak maken. Ik beken, dat ik mijn eigen belang te veel in het oog hield; maar zeker toch niet uitsluitend. Gij hebt gezegd, dat het niet slecht besteed was. Het deed dus eenig goed in de wereld. Telt dat niet meel" „Ja," zeide de Wachter, „in de wereld telt het mee waar gij het geteld hebt. Maar hier hoort het niet thuis. Wij hebben alles, wat gij ons zond bijeengegaard en gebruikt. Dit is de woning, die u bereid is." Terwijl hij sprak werd zijn blik dieper en dringender, dan een vuurvlam. John Weightman kon het niet uithouden. Het was of hij geheel werd uitgekleed en vernietigd. Hij zonk op den grond onder een verpletterend gevoel van schaamte, bedekte zij oogen en verborg zijn gezicht tegen de steenen. Door zijn verslagenheid heen voelde hij flauw, hoe hard en koud zij waren. „Zeg mij," riep hij gebroken, „als mijn leven zoo weinig waard was, hoe ben ik hier dan nog gekomen?" „Door de genade van den Koning," was het antwoord, dat als zacht klokgelui klonk. „En hoe heb ik het verdiend?" fluisterde hij. „Het is nooit verdiend, het wordt alleen ge schonken," luidde het eenvoudige antwoord. „Maar hoe heb ik zoo ellendig gefaald in hetgeen ik mij ten doel stelde? Wat kon ik beter gedaan hebben? Wat wordt dan hier geteld?" „Alleen het goede, dat uit liefde tot het goede wordt verricht. Alleen die onderne mingen, waar het welzijn van anderen de hoofdgedachte vormt. Slechts die werken, waarin het offer grooter is dan het loon. Slechts die gaven, waarin de gever zich zelf vergeet." Moge het werk van Henry van Dijke dan al geen hooge artistieke waarde bezitten, het is in ieder geval gezonde en rustige lectuur, waar van het lezen aangenaam aandoet. De beide boekjes zijn vertaald door Meta A. Hugenholtz. HENRI BAKELS. Dronk men vroeger 's avonds na de thee een glas wijn of bier, thans is het Oberlahnstein, dat, vermengd met Sinaasappel, Citroen, of Li monade-siroop een verrukkelijken avonddrank geeft. Voor huishoudelijk gebruik bizonder aan bevolen in heele Literschroefflesschen, inhouds- prijs 32 ets. 4 HAPTENU ISTIAVN I 8 EbLOIÜMEND3GkL OPNAMEN IN EIGEN OMGEVING-

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1924 | | pagina 2