RENTE-VERGOEDING Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout en Vogelenzang Fotografisch Atelier RJPHF HAARLEMSCHE BANKVEREENIGING - BLOEMENDAAL De kans op geluk. iÜE^KAMR»ZIÜ Uitgever: A. EIKELENBOOM, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: Bloemendaalscheweg 42. - Tel. 22324. VERGROOTINGEN J..L, ff Gr.Houtstr. 169, Tel. 3472 REPRODUCTIES Gemeenteraad. BEHANGER! MEUBELMAKER! «EERDE® TT 18e JAARGANG. ZATERDAG 22 MAART 1924. BLOEMEKDAALSCH WEEKBLAD Abonnement: Voor een half jaar 1.75 LOSSE NUMMERS 5 CENT. Advertentiën: 15 cent peT regel, bü afname van 500 regels of meer korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 10 regels 1.elke regel meer 10 cent. Tusschen den tekst of op een bepaalde plaats speciaal tarief. Dit nummer bestaat uit twee bladen, waarbij een Kindercourant. DE POPEL. Trillend van verborgen zangen, Donker beeld van zielsverlangen, Strekt een aardsche koningsspruit De armen naar den hemel uit; Meizon heeft zijn hart doen gloeien Meinacht-adem, weer aan 't stoeien, Wekt zijn droom van 't paradijs; Starrenlicht en lach niet achtend, Naar een starrenkus versmachtend, Fluistert hij zijn popelwijs. W. S. TENNING. £k DEPuSITO, dagelijks opeischbaar 2V2 voor een maand vast prolongatiekoers. voor 3 maanden vast 4 voor een jaar vast 4l/2 met een jaar opzegging 5 SPAARDEPOSITO (Spaarbankboekjes tot maximum f 2500.—) 4 (Nadruk verboden). Als een van de zonderlingste ver schijnselen heeft mij altijd getroffen de hartstochtelijke wijze, waarop onbe middelde menschen zich vaak verzet ten tegen de gedachte, dat wij allen maatschappelijk gesproken, gelijk zijn en derhalve gelijke rechten hebben. Ik kan mij voorstellen, dat welgestel- den hiervoor weinig gevoelen. Zij kun nen de vrees koesteren, dat maatrege len, op deze gedachte berustend, ten hunnen koste gaan. Wanneer zij zeg gen, dat er altijd verschil is geweest en altijd verschil moet blijven, houden zij, onbewust soms misschien, een plei dooi voor eigen zaak. Want bet ver schil, zooals bet thans eenmaal bestaat, komt liun ten goede. Maar nu de arme menschen. Meerma len heb ik ze ontmoet, stakkers, die hard zwoegen en toch tot voortdurende ontbering blijven gedoemd, maar d'ie nleltteimiin zonder naijver opkijken tot den rijken mijnheer van het buiten, in wiens dienst zij hun pover bestaan doorbrengen. Onrechtvaardigheid in de maatschappelijke verhoudingen?, ze willen er niet van weten; ze worden boos, als men er hun over begint. En wanneer zij hun misnoegen uiten over de sprekers en schrijvers, die de maat schappelijke verschillen willen uitwis- schen, wordt him toon zoo hartstoch telijk, dat heit .is, of ze hun eigen diepste levensbelangen verdedigen. En inderdaad doen ze dat, boe vreemd het ook klinkt. Het is geen domheid, maar onbewuste wijsheid, die zulke menschen drijft. De onbewuste over tuiging, dat verbeeld geluk meer waard is dan werkelijk geluk. Zoolang er nog een rijkaard op een buiten woont en zoo lang buitens nog te koop zijn of voor geld kunnen worden aangelegd, en zoolang er nog ooms dn Amerika zijn of verbor gen schatten in Spanje, zoolang de hon derdduizend nog in d>e staatsloterij zit en zoolang men nog een leven van ar beid vóór zich heeft, bezit men, hoe arm men is, jel weet het toch nooit! kans op een buiten. En deze kans weegt op tegen veel bittere ellende. Micawber, de held uit Dickens' roman, zat voortdurend in zorg en nood, maar toch bleef hij altijd vroolijik, omdat hij vast en zeker over tuigd was „dat er zich wel iets zou op doen". En al kwam dit „iets" in werke lijkheid niooit, eiken avond sliep Mi cawber in met de gedachte aan de kans, dlie morgen hem weer zou brengen, en eiken nacht genoot hij, door al zijn zorgen heen, van de mooie droomen over het geluk in 't verschiet. Men spreekt vaak minachtend over zulk een „wissel op de toekomst", maar in hoeveel levens is deze niet de drijf veer tot opgewekt bandelen, de waar borg voor gezondheid van lichaam en ziel? Ja, men kan aan dezen wissel zoo verknocht raken, dat men er tegen op ziet hem te incasseeren Ik heb iemand gekend, die onbemiddeld zijn loopbaan begon, maar zuinig leefde om eenmaal een spaarpotje te bezitten, waarvoor hij op reis zou kunnen gaan. Telken jare groeide zijn kapitaaltje en hij kocht I iederen zomer een nieuwen Baedeker, telkens van een ander land, om reeds in gedachten vooruit te loopen op de toe komst, waarin hij als toerist de wereld zou doorzwerven. Toen hij veertig jaar was, had hij ge noeg verzameld om zijn reislus t te gaan bevredigen. Maar wanneer hij op het punt stond, zijn spaarbankboekje te verzilveren, trok hij zich op 't laatste loogenblik weer terug om zijn reis tot het volgend jaar uit te stellen. Hij had voor die spaarpot zoo hard gewerkt en hij had er een sober bestaan voor ge leid. En nu moest de reis eens tegen vallen. Het kon alle dagen regenen; hij kon het niet treffen roet zijn gezelschap; hij kon ziek worden onderweg. Wat zou hij dan zijn in armoede besteed' geld betreuren! En zoo bleef hij sparen van jaar tot jaar en stierf zonder ooit op reis te zijn geweest, aan zijn neven het opgepot reisgeld nalatend. Was deze man een dwaas? In zeker opzicht wel, maar toch in ander opzicht niet. Met zijn voortdurende kans op ge luk heeft hij misschien meer genoegen gehad dan wanneer hij zijn geluk in werkelijkheid had bezeten. Reizen in verbeelding is vaiak mooier en in elk geval gemakkelijker dan reizen in wer kelijkheid. Thiies Thiessen uit Frenssen's Jörn Uhl bad een landkaart op het boat van zijn bedstee geteekend en niemand beeft meer reis-avonturen beleefd dan •hij. Jules Veirne is nooit buiten Parijs geweest, en niemand heeft de wildernis en het luchtruim en de zee stouter on derzocht dan hij. Waarom trouwen zooveel menschen niet? Omdat ze bet huwelijk zoo ver schrikkelijk vinden? Integendeel; ze dwepen teveel met het huwelijk. Ze ma ken het in hun verbeelding te mooi, en vreezen, dat de werkelijkheid hen zal ontnuchteren. Ze kunnen trouwen, ieder oogenbldk, dat ze willen. Als ze een gelukkig echtpaar 'ontmoeten, ver eenzelvigen zij zich daarmee, gelijk de daglooner zich vereenzelvigt met den heer van het buiten. Ze denken: „Wie weet ,of ook mij dat niet eenmaal te wachten staat! Wie weet hoe spoedig! En in deze mogelijkheid verkneuteren ze zich bij voorbaat, Het is hierom, dat oude vrijers en vrijsters zoo dol op kin deren zijn en zoo gaarne een uurtje doorbrengen in 't midden van een ge zellig gezin. Zoolang er leven is, is er immers hoop. Zoolang er leven is blijft de kans. En zoolang de kans slechts kans is, vrij waart zij voor ontgoocheling. Voor ont goocheling zijn wij allen onbewust zoo bang, dat de vervulling van onzen lief sten wenisch ons een pijnlijk oogenblik bezorgt. Wie de honderdduizend trekt, voelt zich plotseling beroofd van iets k o stellij kers dan alle geld. Het is hem leeg en bol, nu de kans uit zijn leven verdwenen is en de zekerheid haar heeft vervangen. De zekerheid trekt een streep, maakt een slot, is bet einde, de dood, Maar de kans is het leven; de kans geeft spanning, onderhoudt het streven, bevrucht de verbeelding. Met de kans leeft de mensch altijd gelukkig, wat met de zekerheid niet het geval is. De echte bedelaar, zegt Schiller, is de ware koning. C. Donderdagmiddag vergaderde de Raad onzer gemeente ten gemeentehuize des namiddags ten 2 ure.' Voorzitter Jhr. A. Bas Backer, burgemeester. Afwezig de heeren de Waal Malefijt en Blan kevoort. PUNT 1. Ingekomen stukken. 1. Adres der vereeniging van fokkers en lief hebbers van Duitsche herdershonden om het gemeentelijk terrein aan den Hoogen Duin en Daalschen weg voor oefenterrein te mogen hu ren. B. en W. stellen voor, op dit verzoek afwijzend te beschikken, aangezien honden het duinterrein meer vernielen dan wandelaars, die men met het oog op de bodemgesteldheid (waardoor spoedig zandverstuivingen ontstaan) weert. In verband met dit advies brengt jle heer Otto ter sprake een onlangs gehouden bespre king in den Raad. Toen is in handen van B. en W. gesteld te onderzoeken de wenschelijkheid om de gemeenteterreinen aan bovengenoemden weg weder voor het publiek toegankelijk te stel len. B, en W. zouden dan met een voorstel dien aangaande bij den Raad komen. Ook de heer Hogenbirk herinnert er den Voorzitter aan, dat toen wel niets is besloten, maar toch een toezeging is gedaan. Op het verzoek wordt afwijzend beschikt. 2. Adres van den Algemeenen Nederland- schen Straatmakersbond en aanverwante vak ken om weder invoering van een gemiddeld 45- urige werkweek. B. en W. stellen voor, afwijzend te beschikken op dit verzoek, daar nog geen 3 maanden gele den de Raad besloot tot een werkweek van ten hoogste 55 uren. De heer Schulz wenscht aanhouding en ver wijzing naar de Comm. voor het Georg. Over leg. Een werkweek van 55 uren in den zomer vindt spr. voor dergelijken arbeid veel te hoog. De heer v. Kessel sluit zich hierbij aan. Spr. vindt het een negatie van deze commissie door het Dagelijksch Bestuur. De commissie bestond er. bestaat nog en heeft men er dus rekening mede te houden. De heer Laan vond het noodig deze commissie hierover advies te laten uitbrengen. Een werk week van 48 uren gemiddeld is toch zoo erg niet. Ook de heer Hogenbirk acht het niet noodig om hierover veel drukte "te maken. De Voorzitter zegt dat dit vak toch nog zoo kwaad niet is. Een buurman van spr., ook straat- maker, is 100 jaar oud geworden. Op het adres wordt met 76 stemmen afwij zend beschikt. 3. Adres der Noordhollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis" om een jaarlijksche subsidie van ongeveer f 175.teneinde haar te helpen om de bedrijfstekorten der ontsmettingsinrich tingen te doen verdwijnen. B. enW, geven den Raad in overweging, op dit verzoek afwijzend te beschikken, daar zij meenen, dat als van alle gemeenten in Noord holland een subsidie van l'/j cent per inwoner zou betaald worden, de vereeniging alleen al door Amsterdams contributie een batig saldo zou hebben te boeken. Aldus besloten. 4. Adres der heeren van Dam om inlichtingen OVERVEEN TELEFOON 956 inzake de bebouwing der langs den Zeeweg ge legen terreinen. B. en W. stellen voor, het adres in hunne han den te stellen om advies. Aldus besloten. 5. Verzoek van het Kerkbestuur der St. An- toniusparochie te Aerdenhout om gelden be schikbaar te stellen voor stichting van een schoolgebouw voor bijzonder lager onderwijs. B. en W. stellen voor, het adres in hunne han den te stellen om advies. Aldus besloten. 6. De Raad der Gemeente Bloemendaal: overwegende, dat het in het voornemen ligt, te zijner tijd de Korte Kleverlaan te doen aan sluiten op den Bloemendaalscheweg achter de villa „Sparrenheuvel" om; dat ongveer op het snijpunt dier wegen een plantsoentje geprojecteerd is, opdat het uitzicht dan niet zal worden belemmerd; Van oordeel, dat het daarom wenschelijk is, nu reeds de rooilijn van den Bloemendaalsche weg ter plaatse te herzien en nader vast te stel len; Gelet op het bepaalde in de Bouwverordening dezer gemeente; Gezien het advies van de Gezondheidscom missie dd. Besluit: de rooilijn van den Bloemendaalscheweg aan de Oostzijde tusschen den Vijverweg en de z.g. voorbuurt te herzien en nader vast te stellen als op de bij dit besluit behoorende teekening met roode lijnen is aangegeven. De heer Otto motiveert zijn stem. Dit besluit zou z.i. te veel ingrijpen in het particuliere be lang om daar zonder dat de menschen hun be zwaren daartegen hebben kunnen kenbaar ma ken, over te beslissen. De Voorzitter antwoordt dat de Raad altijd nog onthefing kan verleenen. De heer Hogenbirk bepleit de wenschelijkheid om juist thans een beslissing te nemen .alvorens het te laat is. Men kan thans nog een schoon geheel behouden. De Voorzitter licht toe dat het noodzakelijk is dat thans een beslissing wordt genomen. De heer Otto betreurt het dat als thans een beslissing moet worden genomen het Dag. Be stuur niet meer deligent is geweest. Nadat de Voorzitter nogmaals heeft betoogd dat de Raad in alle gevallen ontheffing kan ver leenen en ook bij het uitbreidingsplan dit punt weer ter sprake komt, wordt het besluit geno men tot opnieuw vaststelling van de rooilijn. 7. Voorstel van B. en W. om een servituut te leggen op een te maken rioleering voor het perceel van den heer van Maren ten bate der gemeente en ten laste van den heer van Maren. Goedgevonden. 8. B. en W. stellen voor aan de Haarlem- sche Middenstandersvereeniging een verguld zil veren medaille te schenken voor de te houden tentoonstelling. Aangenomen. PUNT 2. Ontheffing bepalingen der Bouw verordening. 1. Verzoek van G. B. F. van Heeckeren v. J. Schroot voor bouw eener autogarage aan de Koepellaan. Wordt toegestaan. 2. Verzoek van J. B. Sluiter voor bouw van een woonhuis met lokaal voor bijeenkomsten aan de Eikenlaan. Wordt toegestaan.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1924 | | pagina 1