V MAISON HETTY Dames- en Heeren Mede-artikelen I /XU(i OEPKES] TEOTOQR4XET de goedkoopste. LINCOLN de meest volmaakte. EMSER=WATER oocxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx» 8 BLOtMENDACvL Importeur: N.V. Haariemsche Auto Centrale, Stationsplein, Telef. 1094. MUZIEK. ONTVANGENBOEKEN. 1 ...p :v1S2mass^ssm, AMSTERDAMSCHE ANTHRACIET MAATSCHAPPIJ Vertegenwoordigster der DOMANIALE MIJNEN Z BUlTENSPAARNE 46 - TEL. 2504.3511 ÖOOOOCXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX» 3. Verzoek van G. Berkhemer voor verbouw van perceel Kortelaan 2. Wordt toegestaan. 4. Verzoek van de Binnenlandsche Exploi tatie Maatschappij van onroerende goederen, om eene wijziging te mogen brengen in het tracé der Iepenlaan. Met algemeene stemmen wordt besloten de Iepenlaan te herdoopen in Dr. BakkerJaan. 5. Verzoek van W. E. Robbemond voor bouw van een winkelhuis met garage aan den Zand- voorterweg. Wordt toegestaan. 6. Verzoek van T. Terwey voor bouw eener garage aan de Lonbar Petrilaan. Wordt toegestaan. PUNT 3. Verhuur perceel Bloemendaalsche- weg no. 119. Van den heer Joh. Meeuwig is een verzoek ingekomen om weder opnieuw huur te bekomen. Van den heer S. Mok een schrijven om het verzoek niet toe te staan. De heer Hogenbirk houdt een pleidooi voor afbraak van deze perceelen welke voor dat doel zijn aangekocht. Het is daor een wantoestand. De heer Kremer sluit zich hierbij aan. De heer v. Kessel bepleit nogmaals een jaar uitstel vooral met het oog op de gemaakte be grooting. Dit bedrag kunnen wij dit jaar niet missen. De heeren Otto en de Waal Maleiijt stellen voor tot 1 Nov., desnoods tot 1 Januari, de huur te verlengen. De heer Hogenbirk stelt voor tot 1 November. De heer Laan begrijpt niet hoe de heer de Waal Malefijt nu zijn stem anders kan geven dan in de Grondcommissie. De begrooting is zoo krap mogelijk gemaakt en met de grootste voor zichtigheid zullen wij er kunnen komen. Boven dien zal bij eventueel afbreken van deze per ceelen ook nog een bedrag benoodigd zijn voor het verbreeden van den weg. Het voorstel van B. en W. komt daarna in stemming en wordt met 49 stemmen verwor pen. Het voorstel van den heer Hogenbirk wordt daarop met 94 stemmen aangenomen. PUNT 4. Verkoop grond aan: a. P, G. Smit; een perceel, groot pl.m. 1090 M2. aan den Aerdenhoutsweg voor f 3.per M2. b. H. Koopman en R. Rol; een stuk grond gelegen aan de Noordzijde van de Ooster Tuin dorplaan, groot pl.m. 295 M2. voor den prijs van f 5.per M2. Goedgekeurd. PUNT 5. Overname eener strook grond langs den Bloemendaalscheweg van S. Mok (de kosten van verharding worden op f 410begroot). Goedgekeurd. PUNT 6. Wijziging artt. 9 en 45 der Alge meene Politieverordening. Aangenomen. PUNT 7. Wijziging verordening op de hef fing eener plaatselijke belasting naar het inko men. Goedgekeurd. PUNT 8. Beslissing over het verzoek der Oudercommissie van de O.L. School te Overveen om de gemeente in schoolwijken te verdeelen en aanstelling eener nieuwe leerkracht. De heer Otto verzoekt aanhouding opdat B en W. met leerplannen zullen komen. Volgens den heer Otto moet B. en W. op zeer korten termijn met voorstellen komen daar anders de Tinholt-school met 1 Sept. zonder le klasse zou zitten. De heer van Kessel zou wenschen dat de ge meente in vaste wijken werd verdeeld. Het is eigenaardig zegt spr. hoe de Tinholtschool wordt bevolkt ten koste van andere scholen met name van die te Overveen. Of dat komt door een an der of meer uitgebreid leersysteem, weet spr. niet doch het is een te constateeren feit. De heer Schulz sluit zich aan bij de woorden van den heer Otto. De heer Otto ontraadt ten zeerste de gemeen te in schoolwijken te verdeelen. Spr. wenscht in deze de ouders vrij te laten. Dit punt wordt aangehouden met de bedoe ling dat B. en W. het weer spoedig in den Raad zullen brengen. Gr. Houtstr. 126. Tel. 1760 PUNT 9. Wijziging der Woningbouwverorde ning. B, en W. stellen voor het volgende artikel aan de bestaande toe te voegen: Aan art. 5 wordt toegevoegd: „Het Bestuur van elke instelling is verplicht in alle huurcontracten eene bepaling op te ne men, waarbij de(n) huur(ster)der verboden wordt om zonder schriftelijke toestemming van het Be stuur voornoemd het gehuurde geheel of gedeel telijk aan anderen te verhuren of in gebruik af te staan of wel kostgangers of betalende loge s bij zich te laten inwonen. De in het vorig lid vereischte toestemming mag door het Bestuur eener instelling slechts verleend worden ten behoeve van de inwoning van menschen, die hun beroep binnen deze Ge meente uitoefenen en/of reeds langer dan twee jaren alhier woonachtig zijn. In bijzondere ge vallen, en dan slechts onder goedkeuring van Burgemeester en Wethouders, mag hiervan wor den afgeweken. De instellingen zijn verplicht in de maanden Januari en Juli aan Burgemeester en Wethou ders opgave te doen van de personen, niet tot het gezin van de(n) huur(ster)der behoorende, ten behoeve van welke de toestemming, bedoeld in het derde lid van dit artikel, is verleend." Aldus besloten. PUNT 10. Vaststelling regeling voor den toe slag op de woninghuren van het Gemeenteper- soneel. De heer de Waal Malefijt kan zich niet met het voorstel van B. en W. vereenigen. De amb tenaren, althans sommigen, zullen 3 a 4 gulden per week worden achteruitgezet. Spr. vindt dit al te ingrijpend en is zeker niet de bedoeling van den Raad. De heer Schulz bepleit aanhouding en verwij zing naar de commissie voor het Georganiseerd Overleg. Verder kan spr. meegaan met de woor den van den heer de Waal Malefijt. De heer Otto vindt het een moeilijke kwestie, doch uit de woorden van zijn collega's blijkt toch afdoende dat jarenlang in deze gemeente een systeem is toegepast wat te veroordeelen is. An ders staat het met ambtenaren die gedwongen worden in zeker woning te verblijven. Deze kun nen niet op gelijke lijn worden gesteld. Voor de rest zou spr. successievelijk alle toeslagen willen afschaffen en zoo blijkt dat het een onbillijkheid is wat wij thans gaan doen, dan kan op het loon van zoo iemand iets worden gelegd. B. v. bij de behandeling der begrooting moet dan vastgesteld worden wat iemand verdient zonder douceurtjes. De Voorzitter zegt dat het, hoe of wat men ook aanneemt of vaststelt een onbillijkheid blijft. B.v. de agenten van politie zijn aangesteld met inbegrip van vrije woning. Zoo successievelijk v/ordt dat hen thans ontnomen. De heer v. Nederhasselt kan niet meegaan met die genoemde onbillijkheden. Ten slotte komen B. en W. met een voorstel wat hen door den raad is opgedrogen. De Raad heeft besloten dat alle toeslagen successievelijk moeten worden afgeschaft. Die onbillijkheid is ook daarom zoo groot, niet omdat alle loonen in dien tijd belang rijk zijn verhoogd. De heer Otto dringt aan op aanneming van artikel 1, n.l.: „Met ingang van 1 Mei 1924 vervallen alle be palingen omtrent vrije woning, toelage voor wo ninghuren of wat dienaangaande mocht zijn vast gesteld of toegekend." Voor het jaar 1924 zou dan b.v. als overgangs maatregel vanaf 1 Mei nog 50 pCt. kunnen wor den gegeven. De heer Schulz zou wat betreft die overgangs maatregel thans geen beslissing willen nemen doch juist dat willen overlaten aan de Comm. v het Georg. Overleg, De heer van Kessel geeft een oplossing aan de hand welke z.i. zeer eenvoudig is, n.l. om de vverklieden 1/6 al/7 van hun salaris te laten ver wonen en de hoogere ambtenaar 1/12 gedeelte. De Voorzitter stelt voor niet langer te debat- teeren over dit punt doch dit te verwijzen naar de Comm. v. h. Georg. Overleg. De he* Otto wil dan toch een leiddraad geven door voor te stellen: a. Artikel 1 aan te nemen en inplaats van 1 Mei 1 Juli te lezen. b. de afwikkeling in handen te stellen van de Comm. v. h, Georg. Overleg met dien verstande dat als overgangsmaatregel tot 1 Januari 1925 nog een gedeelte van dezen toeslag kan worden toegestaan echter tot ten hoogste 50 pCt. Aldus besloten. PUNT 11. Aanschaffing motorrijwiel met zij- spanwagen ten behoeve der politie. B. en W. stellen den Raad voor in overeen stemming met de Financieele Commissie voor de aanschaffing van een motorrijwiel met zijspan ten behoeve van een motorrijwiel met zijspan king te stellen van f 2000. De heer Kremer juicht het plan van het Dag. Bestuur toe, vooral met het oog op den Zeeweg Spr. gelooft niet dat in den chaos kan worden voorzien zonder de motorbrigade. De gemeente Haarlem heeft ook een motor-brigade en de resultaten zijn schitterend. Spr. meent dat ook dit een bezuiniging kan geven, daar de surveil lance veel vlugger kan gaan. De heer Otto vindt principieel onjuist, buiten de begrooting om met een voorstel te komen, dat de gemeente weer op kosten jaagt. Spr. is niet zoo enthousiast voor de aanschaffing van een motor voor de politie, om de eenvoudige reden dat dit niet is een bezuiniging bij de politie, doch een uitbreiding. Er zal zeer zeker een kleine uitbreiding van toch minstens één man, plaats vinden. Wat de Zeeweg betreft, spr. gelooft niet dat men hier een automobilist aan banden kan leggen. Indien niet 3 a 4 personen bij de po litie worden ontslagen, dan kan spr. zijn stem er niet aan geven. Uitvoerig wijst spr. op successie velijke uitbreiding van ons politiecorps inplaats van inkrimping. De heer Schulz wijst er op, dat de toestand van thans op den Zeeweg niet houdbaar is. Er wordt gereden des Zondagsmorgens met een snelheid van over de 100 K.M. Daartegen moeten maatregelen genomen worden. Ook het politio neel toeizcht in de gemeente zal bevorderd wor den door de aanschaffing van een motorrijwiel. Daarom is spr. wel voor aanschaffing. Spr. is ook van oordeel, dat de nieuwe dienst geen uitbrei ding der politie mag inhouden. De heer de Waal Malefijt verklaart zich geen voorstander van zoo'n motor-brigade. Wat de Zeeweg zelf betreft, daar gebeuren hoogenaamJ geen ongelukken. Met auto-vallen kan men evenveel bereiken. De heer Nuyens zal met het grootste pleizier voor aanschaffing van een motor met zijspan stemmen, doch spr. geeft toch in overweging een stapje verder te gaan, door een kleine auto aan te schaffen. 't Wordt hoe langer hoe mooier, roept een Raadslid. De heer Luden beschouwt de aanschaffing van een motorrijwiel als een noodzakelijk kwaad Spr. is er geen voorstander van toch zal hij voor stemmen, ook al voelt hij ook nu al dat het niet bij een motor zal blijven. De heer van Kessel verklaart zich geen voor stander te zijn. Eigenaardig is het dat men voor eenige maanden terug in Haarlem en Heem stede met hetzelfde bijltje gehakt heeft. Zou men daar thans nog mee aankomen, dan gebeurde het niet meer. Uitvoerig behandelt spr. wat er ge durende de laatste paar jaren is gebeurd. In 1922 vroeg de voorzitter als hoofd der poli tie 4 ageten, hij kon anders niet instaan voor goede surveillance. De Raad gaf ze niet. In 1923 zijn er 2 agenten met pensioen gegaan en 1 ver trekken, 1 is er gestorven, zoodat wij feitelijk 8 agenten minder hebben dan volgens het hoofd dei politie noodig was. Wie onzer heeft nu ge zien of gemerkt, dat het met de surveillance niet goed ging? Spr. gaat nog verder. Op het bureau van poli tie is 's morgens een commissaris aanwezig; moet er zijn. Een hoofdagent belast met schrijfwerk vindt men vervolgens. Ik zou er een jongen vin 16 jaar aanzetten zegt spr. Dan is er een recher cheur, die eenmaal in de 14 dagen een zaakie heeft. Vervolgens nog een paar agenten enz. Spr. betreurt het dat B. en W. met zoo'n slecht geargumenteerd voorstel ter tafel durven ko men en hij is dan ook hierdoor nog meer tegen stander geworden. Ten slotte vraagt spr. of er den commissaris over gesproken is, dat er even tueel agenten zouden worden ontslagen. De heer Hogenbirk kan er alleen dan voor stemmen wanneer er 4 of 6, doch minstens 4 man van de politie zullen worden ontslagen. Een grootere uitgaaf voor het politiecorps vindt spr. voor zich niet verantwoordt. De heer Otto bestrijdt de verschillende hee ren. Spr. moet bij den Voorzitter, als hoofd der politie, een soort lijdelijk verzet constateeren. (Gelach). Bij de begrooting is vastgesteld dat met ongeveer 5 pet. zou worden bezuinigd bij de po litie, terwijl nu, na 3 maanden blijkt dat er nog niets is bezuinigd. Men moest hier niet behoeven te zeggen, dat de surveillance in deze gemente niet goed is. In Nederland is het gemiddelde 1 agent op de 1000 inwoners. Dan zouden we er 10 a 12 noodig heb ben. Wil men er 1 op de 500, dan moet men hebben 20 a 24 agenten. En we hebben er 33, terwijl we er nu nog de motorbrigade bij zouden krijgen. De heer Bornwater zal er alleen dan voor stemmen, wanneer B. en W. de toezegging doen binnen afzienbaren tijd afdoende te willen be zuinigen. De heer Laan spreekt zich uit als voorstander van een motorbrigade. Echter van bezuiniging zal niets kunnen komen, gezien de uitbreiding onzer gemeente. Het spijt spr., dat de Zeeweg er gekomen is, maar nu hij er is, moet hij ook bewaakt worden. 4 HAPTENLUSTLAVN II v OPNAMEN IN EIGEN OMGEVING- Wil de Raad agenten ontslaan, dan moet hij de verantwoording dragen. De surveillance zal dan minder worden. De Voorzitter zegt niet van plan te zijn alle sprekers te beantwoorden, doch hij wil daarmee ook niet zeggen dat hij met die woorden instemt. Gezien wat in andere gemeenten plaats vindt en de resultaten welke worden verkregen kan spr. met gerustheid zeggen, dat ook in onze zeer uit gebreide gemeente een motor voor de politie direct noodzakelijk is. Wat de bezuiniging be treft: geef ons eerst maar eens een motor, dan zullen wij daarna zien of er nog bezuinigd kan worden. De heer van Kessel: Mijnheer de Voorzitter, ik vraag u nogmaals: Is met die commissiever gadering de vraag aan den Commissaris gedaan of bij aanschaffing van een motor met zijspan enkele agenten kunnen worden bespaard. De Voorzitter antwoordt, dat de de finan cieele commissie eenstemmig voor aanschaffing is. De heer van Kessel vraagt antwoord op zijn vraag. De Voorzitter antwoordt, dat de leden der fin. commissie bij dat onderhoud waren. Spr. wenscht het debat thans te sluiten. Men weet thans wel hoe men stemmen zal. Het voorstel van B. en W., in stemming ge bracht, wordt dan verworpen met 8 tegen 6 stemmen. Voor de heeren Luden, Kremer, Schulz, Nuijens, van Nederhasselt en Laan, tegen de hee ren de Waal Malefijt, Hogenbirk, Bornwater, Otto, Blankevoort, Verdegaal, Prinsenberg en van Kessel. Wegens het late uur wordt de vergadering geschorst en zal deze a.s. Donderdag worden voortgezet. Alsdan komt aan de orde: 12. Verbouw van perceel Bloemendaalscheweg no. 229 tot politiebureau. 13. Verzoek der Coöperatieve Woningbouw- vereeniging „Ons Huis" om haar f 120.000. te leenen. 14. Rondvraag. 15. Vragen van den heer van Kessel: 1. Is het juist, dat het graafwerk voor den aanleg van gas, water en electriciteit voor de verschillende Exploitatiemaatschappijen door B. en W. is aanbesteed? 2. Zoo ja, onder welke voorwaarden en op welke wijze heeft deze aanbesteding plaats gehad? 3. Wanneer deze aanbesteding is gehouden, is dan ook in de voorwaarden opgenomen de bepaling, dat deze werkzaamheden moe ten worden uitgevoerd door werklooze ar beiders, welke bij de Arbeidsbeurs zijn in geschreven? 4. Zijn B. en W. bereid aan den Raad mede te deelen, waarom deze aanbesteding heeft p'aats gehad en welke voordeelen hierin voor de gemeente gelegen zijn? 5. Is het B. en W. bekend, dat door een van de opzichters bij Publieke Werken, men schen voor deze werkzaamheden zijn aan gezocht welke nog bij een particulieren patroon werkzaam waren? 6. Zijn B. en W., zoo dit juist is, niet van meening, dat op deze wijze onze ingeschre ven werkloozen worden gedupeerd? Hierna sluiting. Haariemsche Orkestvereeniging (H.O.V.). Dat allerwege belangstelling betoond wordt in de moeilijke omstandigheden die de Haariem sche Orkestvereeniging door het tekort van ne genduizend gulden doormaakt, moge wederom blijken uit het feit dat de bekende Heemsteed- sche sierkunstenaar Nico Schrier aan het Bestuur de aanbieding heeft gedaan om geheel belange loos voor de ondersteuningsconcerten een affiche te ontwerpen. Mogen de artistieke prestaties van den heer Schrier, die zijne sporen op het gebied van recla me teekenen reeds verdiend heeft, er toe bij dragen dat de belangstelling voor deze concer ten dermate zal zijn, dat het voortbestaan der H.O.V. mogelijk zal blijken. Zondagmiddag aanstaande geeft de H.O.V. een EIck wat Wils-programma waarop de 1ste Sym phonie van Beethoven, Balletmuziek van Schu bert, Thaïs van Massenet en Orpheus in der Un do rwelt van Offenbach zullen worden uitge voerd onder leiding van Nico Gerharz. Alle nummers op veelvuldig verzoek en tot slot de Vliegeniersmarsch. J. M. Meulenhoff, uitgever, Amsterdam: Die Irrlichter, door Marie Petersen, met scha- auwteekeningen van J. Wiegman. Ingen. f 0.85, geb. f 1.10. Die Deutsche Romantik, ingeleid door Dr. H. Gerversman. Ingen. f 1.10, geb. f 1.35. Emilia Galotti, door G. E. Lesing. Ingen. f 0.70, gebonden f 0.95. Choix de belles Pages, door Georges Duhamel. Ingen. f 1.10, geb. f 1.35. La Petite Soeur de Trott, door Andre Lichten berger. Ingen. f 1.10, geb. f 1.35. Wat op den bodem der ziel ligt, door Dr. W. Stekel, vertaald door Dr. A. N/»Nolst Trénité. In linnen band f 2.90. Van Holkema Warendorf, uitgevers Am sterdam:' Als de Winter komt, door A. S. M. Hutchin son, vertaling van Chr. Moresco-Brants. met warme melk, het van ouds bekende beste middel tegen hoest en verkoudheid.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1924 | | pagina 2