GRIJZEN e Kunst TWEEDE BLAD Artikelen 'RBIÈRE i, Haarlem ABR. MEIJER zk en Massage IT Jr. e Co. B. V» gereden ELINQ )S DE tolhuizen 6, Haarlem Waar onze eenten blijven. T BLOEMIST E VRIES EM - Telefoon 3247 >OR DAMES ONDULATION MARCEL MANICURE nTMoMM-6-8 :ndaal Famllie-Arangementen 16 - TELEF. 1289 handwerken 136 - HAARLEM LECTR1SCHE WASCH- EN RICHTING Bioemendaalsch Weekblad" Plaatseiijk Nieuws. Dames Chemises Dames Camisoles Kousen J mu ■7*"> VOOR )EMENDAAL - TELEF. 22251 i^mnastiek en Heilgymnastiek lastiek ook aan huis SOOOOOOOOOOOOOOOOOOC ANTEN, FLESSCHEN, THEELOOD, STAN- LEEDING, TAPIJTEN, E ZOLDEROPRUIMIN Ie Schoonmaak wenscht or Hooge Prijzen op- uds bekende vertrouw der firma Raamstraat 30 ONTBIEDEN :uinen. Levering van boomen, ij: Zijlweg 74. plaan 22, Overveen. Tel. 3819. opgang fEN (Oreal) irdigen van Haarwerken inieuw gerestaureerde :enlandsche Parfumeriên E ARTIKELEN r. ERLINGS VERK, SCHABLONEEREN, DEN, enz. orteering iHILDEREN en BATIKKEN landsch Batik) 'EN EN SCHABLONEN - loet. Vraagt priis bij de alleen r van HAARLEM raat 13 ïLINRICHTING VOOR RI1WIELEN inds H.eeren- en Damesrijwielen 'E PRIJZEN. OOK IN HUUR No. 12. ijkste prijzen •IRMA J. DE REIGER t 1819 TELEFOON 2155 «rit zoouls: Sleutelmandies, Papiermanden, ze In Stoelen en Poppenwiegen Beveelt zich beleefd 'aan. 1893 OR HET ALS NIEUW E FIJNE GOEDEREN ZATERDAG 22 MAART 1924. T O O N E E L, Ik Dien, een spel in drie bedrijven ter ver heerlijking van Zuster Beatrijs, door Herman Teirlinck. Door velen wordt mij gevraagd of „Ik Dien" een Roomsch stuk is. Ik behoef niet uiteen te zetten wat men met deze vraag bedoelt, doch meen te kunnen volstaan met te zeggen, dat „Ik Dien", naar mijn persoonlijke meening, evenmin een Roomsch stuk behoeft te heeten, als b.v. „Falamedes" een „ongeloovig" of „heidensch" stuk, omdat deze figuur uit de heldensagen tot de Heroën behoort. Teirlinck maatk zijn bedoeling vrij duidelijk, door den titel, dien hij aan het stuk geeft en door Beatrijs bij herhaling de woorden „ik dien" en „ik heb gediend" in den mond te leggen. „Den wijden roep, die uit de wereld klinkt en gansch haar lijf doorzindert" heeft Beatrijs niet gezocht; die roep verrast haar en komt als een bezoeking van God, De stem van het wereld- sche leven regeert een tijdlang deze kuische non, opdat zij het kermisvolk (het menschdom) tot spiegel zal dienen. Teirlinck heeft van den aanvang af Beatrijs geteekend als een reine, verheven ziel, die tot een barren tocht door het aardsche slijk geroe pen is en, wie zin heeft voor het zinnebeeldige, zal in deze teekening gereedelijk het algemeen- menschelijke herkennen. Reeds bij de eerste ontmoeting met Gratiaan houdt Teirlinck ons gebonden aan het geloof in Beatrijs' kuischheid. Gratiaan komt met de haast, die den hartstoch kenmerkt; „Ik vrees den tijd, die gaat(blz. 14). Beatrijs daaren tegen, die even tevoren tot Maria gebeden heeft: „Moeder, in al de dagen, dat ik U diende, was ik maar de helft van iets. Dees uur heeft mij volledigd. Thans kniel ik néér voor U, met heel mijn wezen", Beatrijs antwoordt Gratiaan met de rust en den vrede der reine liefde: „Er is geen tijd. De stonden hangen stil in een gul den ruimte." Telkenmale wanneer wij de Zuster zien dalen van de trap des Levens, komt de schrijver dit, ons geloof in haar bevestigen, door Beatrijs' uit roep; „ik dien" en wanneer het kermisvolk op roerig wordt en haar bespuwt, dan acht Teir linck het oogenblik gekomen om haar de roe rende woorden te laten spreken: „Hier sta ik met mijn lichaam, als met een last, die dage lijks zwaarder weegt. Aanschouwt uzelven in mijn wezen. Het is uw eigen vleesch, dat gij be- spuwtl Ik heb mijn menschelijk stof gehoorzaam uitgeput. Ik heb mijn mond aan de wijde zon gegeven. Ik heb mijn kinderen in mijn darmen omgedragen. Ik heb in barensnood mijn moe derschap betaald. Ik heb gewanhoopt, als een ieder, toen ik mijn kroost verloor. En als een ieder, heeft mij een nieuwe hoop, een versche gulzigheid beheerscht. Ik was een zwakke strij der, maar 'k heb gestreden met mijn nagels en mijn tanden, met mijn hersens en mijn bloed. Ik eb al geschonken wat ik had, om iets maar weer te krijgen. Mijn honger was zóó groot! Zóó klein uw handen om mijn feilen levenslust te voeden! ....O Kermisvolk, ben ik uw spiegel iet?" (bladz. 44) Kan het duidelijker? Hier geeft de schrijver de zinnebeeldige bedoeling van zijn schepping geheel bloot. Nu Beatrijs de diepste diepte doorwaad beeft zien wij haar weer trede voor trede stijgen. Zij ontdekt dat zij nog lijden kan (bladz. 45). Een ziel, die nog lijden kan, is nog niet verteerd. Zij roept tot de menschen: .Tfuichelaars! reikt nie mand mij de hand? Ik smeek U om één hand uit Uw koude kleeren. Mijn smet is mensch te zijn. Ik heb mijn schamele rol gespeeld. Ik heb ge diend!' (bladz. 45). Dan komt Beatrijs tot het inzicht, dat „er is een troost, er is een troost in liefde!" en in het laatste bedrijf zien wij Beatrijs terug in den kloosterkapel, gelouterd en zóó onaantastbaar verheven, dat de Zusters doof blijven voor Bea trijs' zelfaanklacht. Voor alles geeft „Ik Dien" een beeld van het leven der naar genot hunkerende menschen en dit beeld heeft de schrijver ons getoond in den zuiveren spiegel eener kuische ziel. Zooals ik reeds in mijn vorig artikel aanstipte staat het stuk literair niet op één vaste hoogte. Naast verrukkelijke beelden treffen wij vele ge meenplaatsen aan, doch de geweldige, rijke fan- taisie van den schrijver sleept ons meê en voert ons gemakkelijk over de leemten, die het werk hier en daar vertoont. Dank aan Teirlinck voor zijn grootsche schep ping en aan de Koninklijke Vereeniging „Het Ne- derlandsch Tooneel" voor de levendige vertol king ervan. HENRI BAKELS. N.B. Mijn aanhalingen zijn ontleend aan de uitgave van „Ik Dien", bezorgd door de N.V. Uitg. Mij. van Loghum Slaterus Visser, te Arnhem. KUNST. Weldadigheidsuitvoering. Evenals vorige jaren zullen de leerlingen der sololessen en zang klasjes van mevrouw Mien Sybrandi-Halberstadt ock dit jaar weder een Weldadigheidsuitvoering geven, waarvan het batig saldo aan een liefda digheids-instelling zal worden afgedragen. De uitvoering is bepaald op Zaterdag 12 April a.s. des avonds 7.30 uur in den Stadsschouwburg, Wilsonsplein. Ongetwijfeld zullen ook dit jaar velen deze uitvoering willen bijwonen. De regeling is in handen van Concertbureau A. Vernout, Warmoesstraat 10. DAMRUBRIEK. Alles betreffende deze rubriek te zenden aan den Damredacteur, den heer Herm. de Jongh, Valeriusstraat 64huis, Amsterdam. Uit de Damwereld, In Mei zal in Marseille een zeer belangrijk tournooi gehouden worden. De sterkste meesters der wereld hebben een uitnoodiging ontvangen om deel te nemen. De Hollanders: J. H. Vos, B. Springer, Herm. de Jongh, A. K. W. Damme en M. A. Haye hebben deze uitnoodiging reeds geaccepteerd. Van de Franschen: dr. B. Molinard, Marius Fabre, I. Weiss en M, Bonnard is geen definitief antwoord ingekomen, terwijl met den wereldkampioen gem. dammen, Willy Beauregard, die tevens den titel van kampioen van Amerika voert, nog onder handeld wordt. Ook met Ottina, den kampioen van Canada, en met de kampioenen van België en Zwitserland, zijn de besprekingen nog gaande. In den wedstrijd om het kampioenschap van Amsterdam kwam het tusschen H. Koperberg met wit en W. Rustenburg met zwart, tot onder staande stelling. Stand in cijfers: Zwart: 4, 6, 8/13, 15/17, 19, 20, 24 en 25. Wit: 22, 28, 30, 33/40, 42, 43, 45 en 48. Wit speelt hier 1. 2823! een zet welke voor de hand ligt, want vele combinaties in dergelijke standen beginnen met deze zet. Het vervolg is echter origineel. 28. 24. 34. 39. 28. 19 30. 19 13 25 28 17 10 28 28—23 30 19 34—30 39 19 43 34 19—14 38—33 35 2! Hoewel de heer Koperberg geen bekend tour- nooispeler is, blijkt hieruit toch wel, welk ge ducht tegenstander hij kan zijn. SCHAAKRUBRIEK. Oplossingen, enz., te zenden aan den Schaakredacteur van dit blad, Bloemendaal- scheweg 42, Bloemendaal. Probleem No. 51. Dr. Conrad Bayer (t) Stand der stukken: Wit: Kfl, a6, c6, f3, h2. Zwart: Kh3, Lb6, Pa4, f4, h4. Aangemoedigd door de belangstelling voor Eindspelstudie No. 7, bieden wij thans een niet moeilijke studie van den beroemden Russischen componist ter oplossing aan. Correspondentie. Tot dusverre ontvingen wij nog geen oplossin gen van den eenvoudigen 3-zet No. 49, weshalve de plaatsing van de oplossing daarvan een week wordt uitgesteld. Schoten. H. W. v. D. Uw verbeterde twee-zet zullen wij onderzoeken en eventueel gaarne plaatsen. Dank! 's-Gravenhage 17 Mrt. (Officieel). Omtrent het buitensporig hooge bedrag, dat voor herstellings kosten aan paardetuig bij het le en 2e depot hu zaren gedurende 1920 werd in rekening gebracht, is een onderzoek ingesteld. Uit het onderzoek is gebleken, dat door den betrokken zadelmaker rekeningen waren ingediend, waarin werkzaam heden voorkwamen, welke niet waren uitgevoerd en welke rekeningen niettemin door de comman danten van genoemde depots van een verklaring van oplevering en een goedkeurend visum waren voorzien, zonder dat dezen zich vooraf behoor lijk hadden overtuigd of de herstellingen werke lijk hadden plaats gehad. Dientengevolge werd aan het Rijk in rekening gebracht f 15.762.595, terwijl het onderzoek heeft uitgewezen, dat herstellingen tot een bedrag van f 6564.%° konden worden nagespoord. Voor een strafrechtelijke vervolging van den zadelmaker bleken geen voldoende bewijsstukken aanwezig te zijn. Hij is uit den dienst ontslagen. Aan de beide officieren, die de verklaringen teekenden, welke den zadelmaker déchargeer- den, is als strafmaatregel een korting op hun jaarwedde opgelegd van f 1200. Het thans nog ontbrekende bedrag uit de kas van den administrateur van het 3e half reg. hu zaren, n.I. f 13.400.wordt op deze suppletoire begrooting aangevraagd. BLOEMENDAAL. Inschrijving leerlingen Kennemer Lyceum. De Rector van het Kennemer Lyceum vestigt er de aandacht van belanghebbenden op, dat hij naast zijn gewone spreekuren Maandag en Donderdag 10.3012, aan het schoolgebouw, Kennemerweg 12, 's avonds aan huis, Kleverlaan 47, voor de inschrijving van nieuwe leerlingen spreekuur zal houden 's Woensdags van 2.30 3.30 in een der kamers van Stoop's Bad en niet aan het schoolgebouw, zooals verleden week per advertentie werd bekend gemaakt. Mat in vier zetten. Stand der stukken: Wit: Kb5, Dh3, Tb7, Lf5, Pc8, a6, c3, f2. Zwart: Kd5, Te5, Th7, Lel, Lh5, Pgl, a7, c4, d4. d6. Onder verwijzing naar de oplossing van Eind spelstudie No. 7 in de vorige rubriek, volgen hier alsnog de namen van hen, die goede oplossingen inzonden: P. J. W. Becker en H. de Ruijter, beiden te Santpoort; H. W. v. Dort, te Schoten Séance te Bloemendaal. Te laat om nog in ons vorig nummer te worden opgenomen, ontvingen wij een uitslag van een séance, welke op 10 Maart 1.1. in de Bloemen- daalsche Schaakclub werd gehouden. Als simul- taanspeler trad op de heer Marseille uit Heem stede, lid van de Haarlemsche Schaakclub „On der Ons". In drie uren werden door hem 4 par tijen gewonnen en 1 remise gemaakt tegen den heer H. W. v. Dort, voorzitter van B.S.C. De heeren T Erlings, Langeveld, G. v. Riessen, H. v. Riessen, J. Vermeer, allen te Bloemendaal, en de heer M. Petrie, te Overveen, smaakten het ge noegen hun partij te winnen. Hoewel het resultaat niet voldoende was, mag toch den jeugdigen simultaanspeler een woord van lof niet onhouden worden, daar hij op dien avond voor het eerst een dergelijke voorstel ling gaf.alle begin is moeilijk. Voor de deel nemers was het in elk geval een leerzame avond. Eindspelstudie No. 8. A. A. T r o i t z k y, Leningrad. GROOTE HOUTSTRAAT 16 Fil d'écosse vanaf f 1.20 Crêpe Santé „Empire" vanaf f 2.50 GR00TE SORTEERING - LAGE PRIJZEN Enrstig ongeluk. Toen Woensdagavond c.a. half 12 de spoorboomen aan de Kleverlaan ge sloten en van rood licht voorzien waren voor doorlating van een losse locomotief, kwam iemand uit Koog a.d. Zaan met zijn motorrijwiel aangetuft. De afsluiting niet ziende, reed deze met volle vaart tegen de boomen, zijn machine schoot er onder door, terwijl hij zelf over de boomen heensloeg. De locomotief die juist pas seerde groep het rijwiel en versplinterde dit. Op c.a. 10 meter afstand merkte de machinist dat er iets niet in orde was, stopte en verwij derde de tusschen zijn locomotief zittende rij- wieldeelen. De man zelf kwam er betrekkelijk goed af, de schok had zijn val gebroken, zoodat hij voor de rails bleef liggen. Alleen bekwam hij eenige been- en lipwonden. Aan den boomwachter verklaarde hij, hier onbekend te zijn, terwijl ook zijn brilglazen be slagen waren. sportvereenigingen ook hunne gemengde esta fetteploegen te water zenden om elkaar kamp te geven. Ook de politie zal zich in een nummer gekleed zwemmen en met een Intermezzo niet onbetuigd laten, waarbij alleen maar jammer is dat tot op heden geen deelnemers van Bloemendaal hebben ingeschreven. Kom heeren, de eerste keer is vaak de moei lijkste, doch is het resultaat van de oefeningen in den afgeloopen winter wel zoo dat Bloemen daal dient vertegenwoordigd te zijn. Verder zagen wij nog op het voorloopig sa mengestelde programma vermeld een nummer Wedstrijd Schoonspringen, waarvoor de aller eerste krachten van Nederland hebben inge schreven, waarna een demonstratie van fantasie- springen zal worden gegeven. Ook een „Afval"wedstrijd, waarvoor vooral onder de eerste Haarlemsche zwemmers veel animo bestaat, vonden wij vermeld en dan tot slot, behalve eenige andere grappige nummers een Roeiwedstrijd in tobben voor damesleden van het „Spaarne" en de Haarl. Yachtclub. Het geheel dus ook nu weer een schitterend programma, dat niet zal nalaten een groot aantal toeschouwers te trekken. Wij vernemen nog dat kaarten aan de cassa van Stoop's Bad in be perkte hoeveelheid verkrijgbaar zijn. HAARLEM. De Nieuwe Gedachte. Men schrijft ons; De Zondag genomen proef met de avondbij eenkomst mag uitstekend geslaagd heeten, even als de nieuwe vorm om ae zang en muziek ge heel te doen aansluiten bij het gesproken woord. Medewerkende musici en Kees Meijer werden met groote belangstelling gevolgd en aan het slot met een hartelijk applaus beloond. Zondag 23 Maart a.s. spreekt Dr. N. J. C. Schermerhorn over het onderwerp De nieuwe Mensch. Daar de spreker 's avonds verhinderd is, zal deze bijeenkomst des middags te 3 uur plaats vinden. De heer Hans de Bock zal voor en na de rede zijn medewerking verleenen. De Woningbouwvereeniging „Bosch en Duin" alhier vergadert op Vrijdag 28 Maart 1924, 's av. 8.15 u. in Hotel „Vreeburg"'. De Agenda luidt: Verslag over den toestand der vereeniging in het afgeloopen jaar; Rekening en Verantwoording over. 1923; Verkiezing 2 be stuursleden. Aan de beurt van aftreden: mej. C. Veenstra en de heer D. Kuiper; Verkiezing lid voor den Raad van Commissarissen. Aan de beurt van aftreden: de heer V. Roos; Vaststel len bedrag te vergoeden wegens erker en bij keuken; en wat verder ter tafel wordt gebracht. Wit aan zet maakt remise. OVERVEEN. Het Zwemfeest der Watersport-Commissie van het Plaatselijk Olympisch Comité te Haarlem. Zooals wij reeds eerder berichtten zal op 1 April a.s. wederom een grootsch Zwemfeest in Stoop's Bad worden gegeven. Het comité heeft zich daarvoor o.m. de mede werking verzekerd van het Nederlandsche kam pioen zevental polospelers van de Amsterdam- sche Zwemclub „Het IJ" dat een polowedstrijd zal spelen tegen de „Rest van Amsterdam", be staande uit de heeren J. Rijke (Dolfijn); J. Zeg- ger (D.J.K.); G. Muller (Dolfijn); A. Goedings (A.Z.); P. Platttinga (D.J.K.); P. v. d. Velden Jr. (Dolfijn) en O Hoogesteijn (A.Z.) Wij twijfelen er niet aan of dit nummer zal het glanspunt van den avond worden: een eerste klas polowedstrijd van zulke sterke krachten is dan ook nog nooit in Haarlem afgespeeld. Of het moest zijn het dames-figuurzwemmen: de groote attractie van vorige zwemfeesten en telkens weer een genot om van de fraai uitge voerde figuren en het mooie zwemmen der da mes te genieten. Ook op ander zwemgebied zal op 1 April veel te zien zijn, want behalve dan eenige juniores- wedstrijden tuschen leden van de Haarl. Yacht club en Het Spaarne zullen deze beide water- N.V. Haarlemsche Hypotheekbank. In de gisteren gehouden jaarvergadering van de N.V. de Haarlemsche Hypotheekbank werd als divi dend over het 33ste boekjaar vastgesteld f 27. per aandeel van f 1000.Aan de extra-reserve werd toegevoegd f 34.405.69, waardoor hair reserves in totaal stegen tot f 644.953. Vooraf was in de algemeene vergadering van de Rijnlandsche Hypotheekbank, waarvan de Haarlemsche eenige aandeelhoudster is, de winst vastgesteld op f 26.835.165, waarvan f 11.450.515 naar de Reserve der Rijnlandsche werd gebracht die nu f 52.895.55 bedraagt. De aftredende commissarissen de heeren J. H. Wentholt en G. S. de Clercq, werden herkozen. Maison de Vries, Dames- en Heerenkapper aan den Zijlweg te Haarlem heeft zijn inrich ting met Dames- en Heerensalons geheel op nieuw gerestaureerd. De damessalons hebben nu een aparte opgang, terwijl de winkel toegang verleent tot de hee rensalons. De winkel is in tweëen gesplitst, aan de eene zijde vindt men de parfumerie-afdeeling, terwijl aan de nevenkant de heerenmode-artikelen keu rig zijn gerangschikt. Van buiten geeft de winkel voor elke branche een mooie etalage te zien die den voorbijganger ncopt tot bezichtigen. We wenschen den ondernemer succes en ver wijzen den lezer naar de in dit nummer voor komende annonce. SANTPOORT. Een Commissie, gevormd in de vergadering der classis Haarlem van de Gereformeerde Kerken, heeft de vraag onder oogen te zien, of te Sant poort een Geref. Kerk tot institueering kan ko men. De reeds langer bestaande commissie zal Sant- poort's belangen blijven behartigen op de zelfde wijze als voorheen. I iÜMP1 1

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1924 | | pagina 5