TWEEDE BLAD „Bloeniendaaisch Weekblad" Plaatselijk Nieuws. No. 13 ZATERDAG 29 MAART 1924. BLOEMENDAAL. Naar aanleiding van het gesprokene in de laatste raadszitting over de politie, heeft de N. Haarl. Courant onzen commissaris eens ge- intervieuwd. Het volgende gesprek ontspon zich: „Het is jammer", zoo merkte de chef der politie allereerst op, „dat de politiezaak tel kenmale in het openbaar in den raad bespro ken wordt, omdat daar tegenover staat, dat we ons nooit geheel kunnen verdedigen. Publi catie over alles, wat de politie betreft, is on doenlijk, daar dan ook de meest interne zaken naar voren zouden komen." „U krijgt uw motorrijwiel met zijspanwagen niet," zoo zeiden we. „De raad wilde er niet aan, omdat hij daarvan een uitbreiding van den politioneelen dienst vreesde. Was daar dan kans op?" „Weineen," antwoordde de commissaris, „dat was in het geheel niet de bedoeling. Een paar van mijn mannetjes hadden het motorrijden moeten leeren en die zouden dan het nieuwe instrument bediend hebben. Een motorrijwiel is noodzakelijk in deze gemeente, meer nog dan in Haarlem of Heemstede. Onze gemeente is te uitgestrekt om loopende of fietsende surveil la nee te doen. En welke goede diensten zou den we er niet van gehad hebben op de drukke punten, zooals Zeeweg, Bloemendaalscheweg en Zandvoorterlaan. De ervaring leert, dat een politie-motorrijwiel preventief werkt. Ik heb het zelf bij ondervinding. Verleden jaar reed ik op een motor en een agent in uniform zat in den zijspanwagen. En ik verzeker u, dat alles veel bedaarder toeging; men reed niet woest meer. Men had er respect voor. Ja, de preven tieve werking er van alleen reeds is het bezit van een motorrijwiel voor de politie alleszins waard." „Maar nu de hoofdzaak," zoo vroegen we. „Zijn de in den raad gemaakte bemerkingen omtrent een teveel aan politie juist? Zou, een kleiner aantal agenten gewenscht zijn? Is een dergelijke bezuiniging gerechtvaardigd?" „In den raad," zoo anwoordde ons de com missaris, kunnen gemakkelijk dergelijke ver zuchtingen geslaakt worden. Maar of de critiek juist is? Ik zal u eens precies zeggen, hoe het staat, voor zoover ten minste aan politiezaken openbaarheid gegeven kan worden. Tot voor een paar jaar waren hier 34 agen ten. Dat aantal had ik gevraagd en was me ook toegestaan. Door overlijden, vertrek, enz. is het corps met 4 man verminderd, zoodat er nu nog 30 zijn. Maar die kan ik niet allemaal in de surveillance gebruiken. Van die 30 gaan nog af één hoofdagent-administrateur, één hoofdagent-rechercheur, twee hoofdagenten controleurs en de veldwachter, die steeds op Vogelenzang is. Er blijven dus 25 man tot mijn beschikking voor een geregelde surveillance en voor de politiepostenbezetting. Dat laatste is juist zoo erg voor onze uitgestrekte gemeente, daar het zooveel menschen vergt. En zijn drie posten en wel te Bloemendaal, Overveen en Aerdenhout. Op eiken post moeten den gehee- len dag door twee agenten zijn. Een agent heeft 8 uren dienst per dag. Makkelijk kan iedereen narekenen, hoeveel menschen er per dag voor die posten noodig zijn. Straks komt er weer een post aan zee bij, waar toch ook weer agenten moeten gestationneerd worden. En dan moeten er nog dienst doen in de gemeente. Dat gebeurde vroeger in 2, thans in 3 ploegen. Ook mist men wel eens personeel door ziekte, verlof e.a. Ik mag dus wel zeggen, dat ik mijn tegenwoordige personeel hard noodig heb en niet één mannetje kan missen. Door de noodzakelijke bezetting der politie posten vooral gebeurt het, dat het politietoe zicht in de gemeente niet dusdanig is, als eigen lijk wel gewenscht ware." „Kan dat dan niet verbeterd worden?" vroe gen we. „Jawel," zei de commissaris, „door combina tie van politie-posten. De raad moet nu beslis sen over den verbouw van perceel Bloemen daalscheweg 229 tot politiebureau. Als dit voorstel aangenomen wordt, worden de posten Bloemendaal en Overveen gecom bineerd en dan krijg ik wat meer agenten vrij voor de surveillance." „Is er aan bezuiniging geheel niet te den ken?" „Bezuiniging," aldus de commissaris, op deze vraag, „kan verkregen worden door aanmer kelijke (en de commissaris legde hier den klem toon op) arbeidstijdverlenging, maar het is de vraag, of dit nu wel de juiste weg zou zijn." „Een der raadsleden," zoo gingen we verder, „was van oordeel, dat hier op het bureau te veel menschen zitten. Zoo zou z.i. de hoofd agent-administrateur best vervangen kunnen worden door een 15 a 16-jarig jongmensch, terwijl er ook nog een hoofdagent-rechercheur is, die echter zoo ongeveer eens in de 14 dagen iets te doen heeft. Wat dunkt u daarvan?" „Wel," was het antwoord, „die stelling is ge heel onjuist. Die hoofdagent-administrateur is beslist noodig. Men moet niet vergeten, dat ik de eenige hoogere politie-autoriteit ben. In de volgende plaatsen, ik noem maar enkele, staan naast den commissaris nog inspecteurs: in Zandvoort met een zielental van 7000 zijn twee inspecteurs, in Wormerveer met 8000 inwoners één inspecteur, in Zeist met 19.000 inwoners 1 inspecteur, in Bussum (20.000 inwoners) 2 in specteurs. En in de uitgestrekte gemeente Bloe mendaal met 12.000 inwoners is alléén een commissaris. Ik kan alleen het werk niet af en de admini strateur staat mij ter zijde. Hij doet een heele- boel werk, dat in andere plaatsen door de in specteurs verricht wordt. Dat zou onmogelijk n klerk kunnen doen. De verschillende wet ten als vuurwapenwet, vreemdelingenreglement straks de nieuwe jachtwet, e.a, vragen zeer veel werk, dat ik zonder flinke hulp niet afkan. Buiten mijn gewonen arbeid moet ik ook nog de menschen, die hier komen, te woord staan en dat vraagt heel wat tijd. Wat verder de bemerking over den hoofd agent-rechercheur betreft, die is er vlak naast. Die heeft massa's werk. Men moet niet afgaan op wat in de courant vermeld staat. Oh, neen! er is veel meer. Er valt heel veel hier te onder zoeken. Al hoort of leest men daar niet van, dan moet men toch niet gaan zeggen, dat het er niet is. De rechercheur heeft het soms zóó druk, dat hij soms een agent voor hulp noodig heeft. Natuurlijk is er wel eens een „slappe dag", maar dat is overal zoo." „Nog is in den raad gezegd," zoo „verhoor den' we den geduldigen politiechef verder, „dat het gemiddelde in Nederland is 1 agent op de 1000 inwoners. Nam men er 1 op de 500, dan zou Bloemendaal er aan 20 a 24 genoeg heb ben." De heer Hiemstra teekende hierbij het vol gende aan: „Het is onmogelijk, de behoefte aan politie af te meten naar het aantal inwoners. In een plattelandsgemeente in Friesland bijv. met eveneens 12,000 inwoners, zal misschien minder politie noodig kunnen zijn, dan hier in Bloemendaal, dat dicht bij groote steden gele gen is en waar veel misdrijven gebeuren kun nen. In Bloemendaal is „wel wat te halen". Dat is bekend en het ongure volk uit de steden komt ei op af. Een vergelijking met andere gemeen ten gaat niet op." Als slot van dit interview kwam deze nete lige vraag: „Wat zegt u van den aanval op uw persoon, dat u geen goede politie-organi- satie zou gevormd hebben." „Och", besloot de heer Hiemstra zijn zoo vriendelijk verstrekte uiteenzettingen, „ik ben nu ongeveer 11 jaar hier en ik kan niet anders zeggen, dan dat het best gaat. Het politiekorps doet uitstekend zijn best en vervult zijn taak geheel naar behooren. Er bereiken ons niet zooveel klachten, wat toch ook wel iets zegt. De politioneele dienst werkt hier goed. De meeste misdrijven, welke hier gepleegd wor den, worden opgehelderd. Slechts een enkele inbraak blijft onopgehelderd. De bedrijvers van zedenmisdrijven, worden bij hoopen gevat. We doen ons best. Als men toch klachten ten mijnen opzichte heeft, laat men er dan mee komen, maar bij mij en niet in den raad, want daar hooren zij niet thuis. Laat men echter met concrete din gen komen en niet met algemeenheden, zooals thans in den raad geschied is. Ik ben altijd te spreken en zal steeds een gewillig oor leenen aan eventueele bemerkingen. Mocht men mee- nen, dat er gebreken zijn op politioneel gebied, laat men ze mij komen vertellen. Blijken de klachten gegrond te zijn, ik zal gaarne mijn medewerking verleenen tot verbetering van den toestand," Tot zoover de heer Hiemstra. Men heeft echter de zaak van twee kanten willen bekij ken en daarom ook het R.K. raadslid, den heer J, G. van Kessel, aan het woord gelaten. Hierover echter in ons volgend nummer. Bloemendaalsche Reddingsbrigade. Dins dagavond hield de Bloemendaalsche Reddings Brigade een algemeene ledenvergadering in hotel Vreeburg Deze vergadering was vervroegd, om de leden uitspraak te laten doen, wat er na 31 Maart, wanneer het nieuwe kwartaal aanvangt, gedaan zal worden. Tegen voortzetting van de oefenin gen in Stoop's Bad bestonden bij verschillende leden bezwaren, met 't oog op de kosten van bewaarloon voor de badcostuums. Nadat door het bestuur was medegedeeld, dat de mogelijk heid niet is uitgesloten, dat er tot 15 Mei elke week nog geoefend kan worden, werd besloten, voorloopig nog in Stoop's Bad te blijven zwem men. Na dien datum zal de brigade verhuizen naar de zweminrichting aan de Kleverlaan (op eigen kosten!). Getracht zal worden voor de B. R. B. een eigen, gemeenschappelijk oefenuur te krijgen. Door den heer Meyerink werden nog, voor brigadeleden, de voordeelen van 't zwemmen en duiken in open water in 't licht gesteld. Bij de bespreking der te houden zwemexamens deelde de heer M. mede, dat de examens gehou den worden op Zondag 27 April in Stoop's Bad en dat hij gedaan had weten te krijgen, dat er voor de Bloem. R. B.-ers een speciaal Bloemen de alsch diploma is te behalen. Aangezien dit diploma nog geen waarborg is voor geoefend redder, zal de H. R. B. weder aangezocht wor den, gedurende de zomermaanden bij den strand- dienst hare hulp te verleenen. In dit verband werd de wenschelijkheid bepleit van aanschaf fing van een gordel, zwembussen, nog een red- dingslijn en een vlet. Op een nader vast te stellen datum zal een demonstratie aan zee gegeven worden. Bij de rondvraag deelde de voorzitter mede, dat de heer Meyerink, als vervolg op de lezin gen van Dr. Varekamp in de H.B.S. te Haarlem, op 4 April een paar lezingen zal houden, waar bij veel nieuws te hooren zal zijn. De heeren Kok en Lindeman werden nog be noemd tot afgevaardigden naar de Alg. Verga dering van den Bond op Zondag 4 Mei te Haar lem. De heer De Vries werd plaatsvervanger. Wij ontvingen het Jaarverslag der Gezond heidscommissie van Bloemendaal e.a. In ons vol gend nummer komen wij hierop terug. Joy Mc. Arden. Onze vroegere dorpsge- noote, de gevierde zangeres Joy Mc. Arden, zal binnenkort in Holland terugkomen en in de tweede helft van April eenige concerten geven. O.a. zal zij in Amsterdam met de Kon. Orato- riumvereeniging zingen in het Concertgebouw, en wel in Béatitude van Caesar Franck, In Lei den zal zij concerteeren voor de afd. Toonkunst in Chant de la Cloche van d'Indy. Personalia. Aan den heer T. P. Petersen, alhier, werd het diploma voor de leerlingen van de tweede klas van de Landbouwwinterschool uitgereikt. De afdeeling Bloemendaal van den Volksbond (Vereeniging tegen Drankmisbruik) heeft de vol gende uitnoodiging verzonden: De dezen winter op de Huisvlijtcursussen der afdeeling vervaardigde voorwerpen zullen Zon dag 30 Maart a.s. des namiddags van 2.30 tot 4 ure ter bezichtiging worden gesteld in een der lokalen van de Bloemendaalsche Schoolvereeni- gin, Park Duin en Daal. Tot een bezoek wordt U vriendelijk uitgenoodigd. Bloemendaalsche Amateur-Fotografen Vereeniging. In de Tijdingzaal van Haarlem's Dagblad wordt eene tentoonstelling gehouden van fotografische werken, uitsluitend vervaardigd door de leden van bovengenoemde vereeniging. Wanneer men de collectie beschouwt trekken direct de aandacht de fotowerken van de meer bekende werkers. Daarnaast wat men noemt het werk der „amateurs". En juist dit werk bewijst wel het beste, welk een goede invloed er van deze vereeniging uitgaat. De bekwaamste wer kers stellen zich beschikbaar om de minder goed ingewijden op de hoogte te brengen, wat betreft de technische kennis, die zoo onmisbaar is voor eene goede uitoefening der fotografie. Nieuwe piocedé's wórden er behandeld, collecties goede werken worden er op de ledenbijeenkomsten tentoongesteld. Waar tegenwoordig door zoo velen wordt gefotografeerd en het grootste deel van hen door onbekendheid met de fotografie zoo veel verknoeit, lijkt het lid-zijn van deze vereeniging voor iederen amateur, die wat hoo gere aspiraties heeft dan een plaatje met „iets" er op, buitengewoon gewenscht. Het werk van den voorzitter der Bloemen daalsche afdeeling, den heer Huysser, trekt wel de bijzondere aandacht. Het is een keurcollectie bioomverfdrukken, waaronder eenige in natuur lijke kleuren. De secretaris J. C. Mol (zijn adres is Duinwijckweg 5, Bloemendaal) komt uit met een collectie oliedrukken, waaronder zijn zoo zeer bekende morgennevelstemmingen. Alle inzendingen zijn uitsluitend van amateurs, waarvan verscheidene op hoog peil staan. En de meeste van deze goede werkers zijn voortgeko men uit de vroegere „beginners" dezer vereeni- $ng. Een tweetal vakfotografen behooren ook on der de inzenders, n.l. Aug. Oepkes uit Bloemen daal en van Zanen uit Haarlem. De laatste heeft eenige verdienstelijke portretten in kooldruk. Oepkes exposeert o.m. ook eenige werken in fotografische krijtteekeningen. Op een nader te bepalen datum in de volgende v/eek wordt door de BI. A. V. een propaganda- avond gehouden in een der bovenzalen van „de Kroon" te Haarlem. Introductie's voor dien avond zijn verkrijgbaar bij den secretaris J. C. Mol, Duinwijckweg 5, Bloemendaal, die ook op telefonische aanvraag (nummer 22413) gaarne kaarten toezendt. Niet-Bloemendalers zijn als in troducé en nog liever als lid welkom. Ik kan ieder aanbevelen, de tentoonstelling, die nog slechts eenige dagen geopend is. te bezoeken. Anti-Revolutionaire Partij. Vrijdag 21 Maart hield de A.-R. partij een openbare vergadering 's avonds 8 uur in de bovenzaal van Hotel Vree burg. Spreker was dezen avond de heer Schou ten, 2e Kamerlid der A.-R, partij, met het onder werp „De politieke toestand der Anti-Revolutio naire Partij". De voorzitter opende met een woord van wel kom aan de aanwezigen en gaf het woord aan den heer Schouten. Spreker geeft een overzicht van den financieelen toestand van het Rijk en betoogt dat er geen sluitende begrooting moge lijk is zonder ernstige bezuiniging op salarissen en op personeel in rijksdienst. De publieke licha men hebben met hunne behoeften zooveel noo dig, dat er gevaar dreigt voor kapitaalvorming, wat de volkswelvaart doet verminderen. Spr wenscht afvloeiing van personeel in die bedrij ven, welke in de oorlogsjaren noodgedwongen het aantal ambtenaren moesten opvoeren. Spr. noemt het een geluk, dat het pogen der S.D.A.P., om kapitaalheffing toe te passen om het staatbudget sluitende te krijgen, mislukt is Deze winstbelasting, waarin de staat deelt in de bedrijfswinsten onttrekt aan het maatschappelijk inkomen 50 millioen. Spr. is wel voor herziening van de belastingwetgeving, doch zoolang de be staande toestand aanhoudt acht de heer Schou ten het onmogelijk om door verhooging van be lasting te komen tot een sluitende begrooting. Het standpunt deelen van menschen, die het er maar op aan laten komen, kan spr. niet. Be langrijke economische verbeteringen voor ons land zijn niet te verwachten, als de toestand in Europa zich stabiliseert. Hoogstens beteekent een mogelijk Europeesch herstel hier een hou den van de toestand zoo hij nu is. Een verantwoordelijke politiek behoort ge voerd te worden door eerst een sluitende be grooting te maken. Men moet trachten te berei ken het nuttigste effect voor den bestaanden economische toestand. Het royale staatsbeheer uit den oorlogstoe stand behoort te worden opgegeven. Voor den oorlog waren de ambtenaren in staatsdienst praktisch, economisch en zuinig wat het finan- cieele beheer betreft. De oorlog heeft hier ver andering in gebracht, daar oorlogs- en voor- oorlogsche conjunctuur verschillen. De oorlógs conjunctuur heeft een geweldigen invloed gehad op het royale karakter der Nederlanders; de gezonde werkelijkheid moet deze eigenschap op heffen. Wij moeten weer leeren een dubbeltje om te draaien alvorens het uit te geven. Om een sluitende begrooting te krijgen in 1925 moeten wij van 120 tot 140 millioen bezuinigen. Op geen andere post» acht spreker, valt te bezuinigen in die mate dat er noodig is, dan op 't Lager On derwijs. Als ons volk het uitsluitend moest heb ben van het onderwijs, was het met ons volk treurig gesteld. Men heeft de opvatting dat enkel het intellect de cultuur, dit intellectualisme is eenzijdig. Er is méér voor den mensch dan lou ter verstandelijkheid. Wij mogen onze oogen niet sluiten voor 't feit dat ons onderwijs te veel'kost. 1/20 van onze inkomens wordt uitgegeven voor 't onderwijs. Eenerzijds de salarissen iets minder, anderzijds het onderwijs iets beperken, is voor spr. een stap in de goede richting. Spr. zegt dat het intellec tualisme van de laatste kwart eeuw niet noodig is. Op de 200 menschen hebben wij één onder wijzer, dat moet spaak loopen. Drong het maar door tot ons volk, dat het onderwijs terugge voerd moet worden tot het minimum. Als de on- derwijsstand het niet inziet, betoogt spr., dan peutert de onderwijsstand aan eigen positie. Al 25 jaar wordt gezegd, dat de coalitie op haar laatste beenen loopt, doch spr. is er van overtuigd, dat dit nog lang duren zal. De staat moet zijn het middel waardoor men voor het volk in z'n geheel de voorwaarde tracht te vin den in de algemeene rechtsregeling voor een geordend geheel. De politiek ten bate van één stand (Braat) en ten bate van één klasse (S.D.A.P. en C.P.) wordt door ons A.-R. verworpen. De thans bestaande partijgroepeering moet worden gehandhaafd. Demagogie, fantasie en utopie mogen geen in vloed meer hebben op ons staatkundig leven, be sluit spreker. Voor debat gaf niemand zich op; wel werden den spr. vragen gesteld door eenige aanwezigen. De heer Schouten beantwoordde uitvoerig de gestelde vragen. Spr. besluit met te zeggen, dat hij als calvinist het gezag toekent aan God en overigens erkent spr. dat de aanwijzingen mede geschieden moeten door menschen. Altijd kun nen wij 't vereenigingspunt vinden in den gods dienst. Een luid applaus krijgt de heer Schouten voor zijn uitgesproken rede. De vergadering wordt gesloten met gebed. De voorbereidingen voor de Lente-Tentoon stelling. Om materiaal te verzamelen voor de Lente- Tentoonstelling, die heden (Zaterdag) in Rust hoek te lBoemendaal geopend wordt, heeft Zon dag een excursie plaats gehad, uitgaande van de Ned. Natuurhistorische Vereeniging, naar de duinen. Door het late voorjaar waren er weinig bloeiende planten. Des te meer werd de aan dacht geschonken aan de boomen, waarvan tak jes met knoppen werden meegenomen. In het bijzonder werd de aandacht gewijd aan de boom soorten die door konijnen beschadigd werden, en van elke soort werd een aangevreten tak mee genomen. Tevens werden enkele zeldzame aardsterren, een soort paddestoel, verzameld en uitgebloeide takken van verschillende plantensoorten. De excursie, die onder leiding stond van den heer C. Sipkes, werd bekort door het regen achtige maar niettemin zachte weer. Toch zullen op de tentoonstelling voldoende bloeiende planten zijn, die in de kassen van en kele kweekers vervroegd zijn en bloeiende plan ten, die elders buiten reeds verzameld zijn. O.a, door de leden van de Ned, Jeugdbond voor Natuurstudie. En ook het doode materiaal: foto's, lantaarn plaatjes, brochures enz. zullen in Rusthoek aan wezig zijn. We kunnen ieder die voelt voor po pulaire natuurstudie opwekken om heden, mor gen of Maandag het werk van bovengenoemde vereenigingen te gaan zien. (Zie advertentie). OVERVEEN. Het N.O.C.-Zwemfeest in Stoop's Bad op 1 April a.s. Over dit zwemfeest vernemen wij nog nader dat o.m. voor het nummer wedstrijd schoonspringen tien der eerste dames en heeren springsters en springers hebben ingeschreven, waarbij o.a. mejuffr. Bante van A.D.Z., die op de internationale wedstrijden schoonspringen te Amsterdam j.l. Maandag gehouden, een le prijs mocht verwerven. Na afloop der wedstrijden schoonspringen volgt een demonstratie fantasiesprongen, waar aan niet alleen alle wedstrijdspringers(sters) hun ne of hare medewerking hebben toegezegd, doch eveneens de door vorige demonstraties in Stoop's Bad zoo welbekende, heeren Metto en Nikkel. 't Is ons verder aangenaam te kunnen vermel den dat aan het Politienummer ook door Bloe mendaal en Schoten wordt meegewerkt. Goed zoo heeren. Een algemeen N.O.C, water- sportfeest als we nu krijgen, verdient zeer zeker ook uwe medewerking. Tot slot kunnen wij nog berichten dat de in ternationale scheidsrechter, de heer K. Meijer te Amsterdam, zich bereid verklaard heeft de groote Polowedstrijd van Het IJRest van Am sterdam te leiden. 't Wordt dus in alles en in elk opzicht een le klas wedstrijd. Wij wenschen deelnemers en deelneemsters en commissie veel succes. Witte Kruis. Vrijdagavond hield de afdee ling Bloemendaal van de N.H, Vereeniging „Het Witte Kruis", haar jaarvergadering in de zaal van Hotel „Van ouds het Raadhuis". Na opening, 't lezen der notulen en de behan deling der ingekomen stukken, bracht de secre taris, de heer A. IJzerman het jaarverslag over 1923 uit. Hieruit deelen we het volgende mede: Dank zij de pogingen, daartoe aangewend door de beide wijkzusters, ging het aantal leden van de afdeeling eenigszins vooruit. In weerwil van de hoogere uitgaven, veroorzaakt door het aan stellen van een tweede wijkzuster, was het begin van 1923 financieel het gunstigste. Dit was 't ge volg van de opbrengsten der verplegingstarie- ven, ingevoerd in 't laatst van 1922. De gezondheids-epidemie, in 1923 over ons land gevaren, was zeker een gelukkig verschijn sel. Echter kwam deze aan de opbrengst der tarieven voor hulpverleening door de wijkzus-

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1924 | | pagina 5