VER J. Pa Willy Cor Paul Co ROOMBf AERDENHOUT. VOGELENZANG. SANTPOORT. SCHAAKRUBRIEK. T O O N E E L. MUZIEK. BURGERLIJKESTAND. GEVONDEN VOORWERPEN. KERKAGENDA. BLOEMENDAAL. OVERVEEN. AERDENHOUT. SANTPOORT. S C H O T EN Voor de Concert- M J. H. C. v. RUIJV Uw Tan Uw go Uw M Uw ka Behangers Haarlem ters allerminst ten goede. De raming van den penningmeester was dan ook, dat 1923 met een f 400.minder zou sluiten dan 't vorige jaar. Wegens vertrek nam Dr. De Vrijer op 11 Jan. 1923 afscheid van de afdeeling. In zijn plaats werd mevr. Teding van BerkhoutCameling Helmoet benoemd tot lid van de Commissie voor de wijkverpleging. Aangezien het werk van den penningmeester gedurende de laatste jaren steeds omvangrijker is geworden en 't niet meer doenlijk is, alle bescheiden tijdens de vergadering te controlee ren, werd hierop de aandacht gevestigd. De hee- ren Hansen en Boskamp en mevr. Heumen Benit, die de verantwoording in orde bevonden hadden, adviseerden den penningmeester te déchargeeren. Hem, den heer S. P. Reinierse werd dank gebracht voor zijn beheer. De penningmeester liet hierna nog even een noodkreet hooren. Door vertrek, overlijden en door 't verminderen der contributie door enkele gegoede ingezetenen, is de kas in moeilijkheden gekomen. Daarna bracht dr. J. Ph. Bornwater verslag uit over de Algemeene Vergadering. Hieruit halen we alleen aan, dat de afdeeling Bloemendaal op deze Alg. Verg. voorstelde een totaal bedrag van hoogstens 5 van het totale contributie bedrag in de Algemeene kas te storten, zulks naar aanleiding van het voorstel van het hoofd bestuur, dat de afdeelingen een bijdrage aan de algemeene kas zullen doen, berekend naar een zeker bedrag per afdeelingslid. Ook waarschuw de de afd. Bloemendaal voor het voorstel van het hoofdbestuur, om een belangrijk bedrag uit de algemeene kas te bestemmen voor een ge- heelen ombouw van het gesticht „Heydeheuvel", zulks in verband met den berooiden toestand der algemeene kas. Uit het verslag van den heer IJzerman over de Wijkverpleging zij het volgende gememoreerd: De Commissie is hoogst tevreden over den aibeid der wijkzusters. Deze brachten in 1923 in 't totaal 4228 bezoeken en 1822 te Bloemen daal en 2406 te Overveen en Aerdenhout. Zus ter Koopman verleende 3 maal hulp bij zieken transport. In 4 gezinnen met t.b.c. werden 41 bezoeken gebracht, terwijl zij 10 maal als huis bezoekster optrad voor maatschappelijk werk. Van de verplegingsartikelen uit het magazijn te Overveen en het depot Offenberg te Bloemen daal werd een zeer druk gebruik gemaakt. Ma gazijn en zusterwoning te Overveen verkeerden in zeer goeden toestand. Aan Zuster v. d. Werff moest in 't laatst van 1923 een langdurig ziekte- v< rlof worden gegeven. Na eerst verpleegd te zijn in t Diaconessenhuis te Haarlem, vertrok zij eind December naar elders voor het houden van een lange rustkuur. Hierom moest een plaatsver vangster worden aangesteld, zoodat de kas voor een belangrijke onvoorziene uitgave komt te staan. De propaganda zal daarom krachtig ter hand genomen moeten worden. Aan nieuwe in gezetenen zal een circulaire worden toegezon den. De voorzitter sprak de hoop uit, dat een en ander succes zullen hebben. Daarna sluiting. (St. Ed.) Oudercommissie. De heer G. Lodeweegs, voorzitter der oudercommissie van de O. L. school alhier, heeft wegens vertrek uit de ge meente, als zoodanig moeten bedanken Maandag 31 Maart a.s, des avonds 8 uur zal een voordrachtavond worden gehouden door Dr. J. D. Bierens de Haan in huize „Kareol", van Lennepweg voor de religieuse kring aldaar. Z.Ed. heeft tot onderwerp gekozen: Het won der van den schoonen schijn. Lezing van den heer K. Tinholt. Maandag avond sprak de heer linholt in „Graaf Floris" over hetzelfde onderwerp als waarover in Bloemendaal was gesproken, n.l.: „Gedachten over Onderwijs en Opvoeding". De rede was in hoofdtrekken gelijk aan die van Bloemendaal, welke ook in dit nummer is opgenomen en waarnaar wij onze lezers ver wijzen. HAARLEM. A.s. Zaterdagmiddag 5 uur zal door den heer W. Alphenaar een filiaal worden geopend van zijn muziek- en instrumentenhandel in de per- ceelen Oude Groenmarkt 1 en 3, genaamd „de Kerckhoeck". Wie de zaak van dezen zoozeer om zijn een voud geachten Haarlemmer heeft zien groeien, zoodat zijn winkel en magazijn aan den Kruis weg thans een belangrijke plaats inneemt zal begrijpen, dat ook deze ruimte op den duur te klein bleek en door hem moest worden omge zien naar meerdere ruimte. De plaats welke thans door hem is gekozen, n.l. in de onmiddel lijke nabijheid der Groote Kerk achten wij bij zonder geschikt. Gebouw E.N.O.T. Voor de Centrale Com missie van Arbeidsontwikkeling trad Donder dagavond als spreker op de heer T. S. Noord hof, voorzitter van den Centrale Nederlandsche Ambtenaars Bond met het onderwerp: „De waarde der Drankbestrijding voor de arbeiders beweging". Muzikale medewerking verleenden de heer J. Cozijnsen, orgel en mej. J. Kremers, viool. De voorzitter opende met een woord van wel kom aan de aanwezigen en gaf tevens kennis, dat dezen avond waarschijnlijk de laatste cursus zou zijn die de Centrale Commissie van Arbeiders ontwikkeling dit seizoen belegde. Alvorens de spreker begon, kregen de heer Cozijnsen en mej. Kremers gelegenheid om hun ne muzikale prestatie's te doen hooren. Mej. Kremers, een jonge en nog niet volledig ge schoolde kracht, verleende belangeloos haar me dewerking, daar de aangekondigde violiste op 't laatste moment verhinderd was geworden. De heer Cozijnsen wist het orgel op een dusdanige wijze te bespelen, dat er terecht van kunst gesproken kon worden. Vooral 't Gebed van Elizabeth uit Tannhauser, werd goed ge speeld. Zonder in 't banale te vervallen van machinale orgelbespelers die 't orgel bij wijze van sport bespelen, is de heer C. thuis op 't orgel en speelt hij op een wijze, die de routine, doch mede den gevoelsmensch, de kunstenaar, doet kennen. De heer Noordhof het woord krijgende, begint met te wijzen op het verderfelijke van 't alcohol - gebruik in streken waar de menschen in den al cohol geen kwaad kunnen zien vanwege hun ont wikkeling. Een feit noemt spreker het dat ver schillende Indianenstammen totaal zijn onderge gaan aan 't gebruik van alcohol. Uit verschillen de rapporten en brochure's die spr. citeert blijat dat ook in Indië absoluut verbod van alcohol houdende dranken noodzakelijk is. Het verbod in Nieuw Zeeland om alcoholhoudende dranken te verstrekken aan inboorlingen vindt dan ook navolging in verschillende districten en op eilan den in en nabij Australië en Amerika. Een nieuw element in den strijd tegen de ge heelonthouding noemt spr. het standpunt: dat bij alcohol-gebruik het zwakke geslacht uitsterft en dus de sterken overblijven als „gefroren", die een sterker geslacht zullen vormen. Deze strijd wijze, echt Amerikaansch, wordt echter slecht toegepast in Amerika zelf, zegt de heer Noord hof; want het is een feit, dat juist die emigranten in Amerika toegelaten worden, die geen alco hollist zijn of erfelijk belast. Ook het matigheids standpunt van Prof. Storm van Leeuwen laakt spr. Alcohol is de hel van 't gezinsleven, betoogt spr. en Prof. Storm van Leeuwen doet het ge bruik van alcohol voorkomen, of men een hemel zich veroverd bij 't matigheidsstandpunt. Wij moeten gedenken de waarheid van 't Nieuwe Testament, waar er op gewezen wordt dat wij onze broeders behooren te hoeden voor het kwaad van alcoholgebruik, wat bij zwakken mis bruik wordt. In verband met de vakbeweging wijst de heer Noordhof op het verblijdend verschijnsel dat pa rallel aan de ontwikkeling der arbeidersorgani- satie's de geheelonthouding veld won. Dit is mede een vrucht van de organisatie, betoogde spreker. Het zijn de oude pioniers van de arbei dersorganisaties van de geheelonthouding. Hoe wel onze inzichten in 't staatsorganisme dieper is als die van de oude voorvechters acht spr. het wel een belang die oude pioniers dankbaar te zijn voor hun voorbeeld aan de arbeidersbe weging in 't algemeen gesteld. Spr. wijst er op dat er nu bij aktie's van arbei ders lang niet voorvalt, als wat er vroeger ge beurde, de geheelonthouding is hier mede de bewerker van, vindt spreker. Vooral de voor aanstaanden in de vakbeweging kunnen veel doen door 't voorbeeld van persoonlijke geheel onthouding. Na de pauze speelde de heer Cozijnsen en mej. Kremers een fantasie en de heer Cozijnsen besloot zijn zeer verdienstelijke medewerking met het doen hooren van Haendel's Largo. De heer Noordhof behandelde aan de hand van een brochure van den heer Overmeer, te Haarlem, het alcoholvraagstuk in de vroegste tijden in Nederland. De pittige volkskerngezeg- den tegen het misbruik maken van alcoholische dranken reeds uit de 16e en 17e eeuw, deden de hoorders wel eens lachen. Spr. besloot zijn rede met te wijzen op het voordeel van geheelonthouding voor een ge zonde en strijdbare arbeidersbeweging. Veel kunnen wij hervormen en verbeteren, doch eerst dan zal 't alcoholvraagstuk geheel verdwijnen als het kapitalisme overwonnen is. Vele bour geois zijn geïnteresseerd bij den drankhandel, zegt de spreker en hun positie prijsgeven doen ze niet. Door geheelonthouding bezuinigen de arbeiders, zoodat zij evenals in Amerika eigen spaarbanken kunnen oprichten. De heer Schulz stelde eenige vragen aan den spreker en wees vooral op het altruïstische ka rakter van de arbeidersbeweging. Idealisme en zelfschouwing moet bezieling brengen voor 't hooger menschelijke en in de arbeidersbeweging mogen geen egoïstische motieven gelden om de matigheid te verdedigen. Spr. beantwoordde den heer Schulz in beves tigenden zin; waarna de voorzitter deze verga dering sloot met een woord van dank aan den heer Noordhof, den heer Cozijnsen en mej. Kre mers. Vooral de secretaresse van de Centrale Commissie van Arbeidersontwikkeling kreeg een woord van waardeering voor hare werkzaamhe den in 't afgeloopen seizoen. R.K.V.V. „Santpoort". A.s.s Zondag heeft 't derde elftal de laatste competitie-wedstrijd te spelen, tegen Concor dia 3. Wanneer deze gewonnen wordt, en dat kan, dan staat het elftal nog op een fatsoenlijke plaats. De wedstrijd begint om half 1 uur. 't Tweede heeft een vrije Zondag, zoodat die de Meditatie's kunnen bijwonen. Door den regen en het niet opkomen van den scheidsrechter, is de wedstrijd tegen Beverwijk niet doorgegaan. A.s. Zondag tegen Vitesse, Cas- tricum. Haarlemsche Competitie. De schietvereen. Gen. de Wet heeft haar 4e ronde geschoten en weer met succes. Thans werden 908 p. behaald, een succes waarop de heeren wel trotsch mogen zijn. De heeren schij nen om beurten hoogste korpsschutter te willen worden, nu werd dit de heer P. de Koning met de mooie series 94 en 95, gevolgd door den heer W. Oorthuizen met 90 en 95. Het staande schie ten schijnt goed te bevallen, althans de resul taten worden steeds beter. De vierde ronde werd ook geschoten door Claudius Civilus en hoewel we van deze ver- eeniging meer verwachtten, kunnen we toch vooruitgang constateeren. Er wordt nog te wis selvallig geschoten, dit moet meer constant wor den. Het eerste vijftal behaalde 913 p. met als hoogste schutter den heer M. A. Hoeben met de fraaie series 96 en 97 en het tweede vijftal 851 met twee heeren als hoogste schutter, n.m. de heeren Schouten en Diets, ieder met 86 en 93. Nieuwe Spoorbrug. De bestaande spoorbrug over de Jan Gijzenvaart zal door een nieuwen vervangen worden. De voorbereidingen worden reeds getroffen. Men is thans bezig met het bou wen van gereedschap- en materialenloodsen en een schaftlokaal. Autobus. Wij brengen onze lezers nogmaals in herinnering dat wij in ons dorp thans ook onze autobus hebben, die ons naar het station, of zoo ge wilt ook verder brengt. De bus vertrekt vanaf Santpoort (dorp) Ter- rasweg, h. Rijksstraatweg. V.m. 8.28, 9.20, 10.28, 11.28, n.m. 12.58, 1.58, 2.58, 3.58, 4.58, 5,58, 6.58, 7.58, 8.58, 9.58. Vertrek van Santpoort (station) naar dorp: V.m. 8.20, 9.10, 10.21, 11.21, n.m. 1.51, 2.51, 3.51, 4.51, 5.51, 6.51, 7.51, 8.51, 9.51. Prijs per rit Vit cent. Oplossingen, enz., te zenden aan den Schaakredacteur van dit blad, Bloemendaal- scheweg 42, Bloemendaal. Probleem No. 52. B. J. M. M a r k x, Scheveningen. Mat in drie zetten. Stand der stukken: Wit: Kb8, Lb4, Lf3, Pc6, Pe5, a4, a5, b3, d2, f6, g5, h4. Zwart: Kd6, c5, f7. Oplossing Probleem No. 49. J. v. d. H u 1 s t. Stand der stukken: Wit: Kb8, Dal, Lbl, c3, e3, f5. Zwart: Ke5, b5, f7, h6. 1. Dala5, enz. Goed opgelost door: H. de Ruijter en G. Strij ker, beiden te Santpoort; H. W. v. Dort, te Scho ten. Partij No. 13. Gespeeld te Amsterdam, 2 Maart 1924, in de eerste klasse competitie van den Nederlandschen Schaakbond. Jhr. J. H. O. v. d. B o s c h. J o s d e K o n i n g. (Schaakcl. Utrecht) (Amst. Schaakclub). Aljechin's Opening. e2e4 1. Pg8—f6 e4e5 2. PI6—dö c2—c4 3. Pd5—C6 d2—d4 4. d7—d6 f2—f4 5. c7—r5 e5Xd6 6. Dd8Xd6 d4 - d5 7. e7—e5? Pol—c3 8. e5xf4 PK'f3 9. a7a6 Lfld3 10. L1817 0-0 11. 0-0 Pc3—e4 12. Dd6—c7 d5— d6 13. Le7Xd6 Pe4Xd6 14. 17—f5 Pd6Xc8 15. Pb6Xc8 P13—g5 16. DC7—d7 LclXf4 17. h7-h6 Pg5-h3 18. Pb8—c6 Lf4—e3 19. b7—b6? Ld3Xf5 20. Dd7—e7 Le3Xh6 21. Pc6-d4 Lh6—g5 22. De7e5 L15-h7f 23. Kg8Xh7 TflXfÖ 24. Pd4—f5 Ddl— li5f 25. P15h6 Ph3—f4 26. De5-d6 Tf8-f6 27. Dd6d4f Kglhl 28. Pc8—e7 Tf6Xh6f 29. zwart geelt op, Correspondentie. Santpoort. P. J. W. B. De Koning heeft steeds denzelfden loop gehad; alleen kende het schaak spel van de Arabieren de rochade niet. Uw scherstopgave zal ik nazien. Stadsschouwburg Gastvoorstelling Eugen Burg en het ensemble van het Hamburger Lustspiel- haus. „Nur ein Traum", lustspiel in 3 akte von Lothar Schmidt. Dit stuk heet een „Lustspiel". Men zou ook van het doodbloeden van een eenzaam soldaat in de loopgraven of van een sterfbed een blij spel kunnen maken. Zelfs kan men Strindberg's „Vater" als blijspel beschouwen; de tijd, waarin de man in het dwangbuis tot amusement diende, ligt nog niet ver achter ons. Inmiddels is het mogelijk, zich te houden aan de oude opvatting, dat spot met heilige dingen als smart tot de onedele vermaken behoort, en dat de eigenlijke onzedelijkheid op het tooneel niet bestaat in eenzijdige behandeling van het sexueele, maar in het ongevoelig sollen met menschelijk ver driet. Indien daarom sommige toeschouwers van deze overigens voortreffelijke voorstelling op be paalde momenten lachten als een boer die kies pijn heeft, komt dit, doordat Eugen Burg's en semble het stuk van Lothar Schmidt, dat, mits opgevoerd in sterk komische, desnoods clow neske overdrijving en in elk geval in den lichten en luchtigen trant van het „blij"spel een vroo- lijken avond had kunnen geven, zoo zwaar rea listisch voor het voetlicht bracht. De grof- scnsueele en in letterlijken zin te nadrukkelijke kuspartijen in het eerste bedrijf, het serieus- tragische spel van het architecten-echtpaar, de Slrindbergiaansche verschijningsvorm van den professor, maar vooral de innig-menschelijke smart, die de hoofdpersoon in zijn dictie en mimiek legde men denke aan zijn ontroerend leed om 't aanstaand verlies van zijn kind en het kinderlijk uitschreien van zijn verdriet in do schoot zijner vrouw brachten dit stuk op een ander plan dan dat van het blijspel. Op zichzelf was verder deze opvoering in alle opzichten meesterlijk. Vooral Eugen Burg was bewonderenswaardig in de soberheid van zijn treffend uitdrukkingsspel. C. Orkest- en Operettevereeniging „Haarlem". A.s. Woensdag 2 April zal de Orkest- en Operettevereeniging „Haarlem" haar laatste voorstelling in dit seizoen in den Stadsschouw burg geven. Van verschillende zijden ontving zij het ver zoek een tweede uitvoering te Haarlem te willen geven en aangemoedigd door het succes harer voorstellingen te dezer stede, te Amsterdam en Den Haag, heeft zij gemeend aan dit verzoek te ihoeten voldoen. Behalve de operette „De oude molen", waar mede zij dit jaar veel succes mocht behalen, be vat het programmaa: „Mephisophélès", prologue dans le Cid, Prélude Arrigo Boïto (orkestnum mer); „De Duivel", dramatisch zangspel in 1 acte van Dr. Ralph Benatzky. „Slavische Fantasie" voor Orkest, E. van Heeckeren van Waliën (orkestnummer). „Zigeunerleven", Balletschets in scène gezet door James Meyer, Fils. Na afloop is er gelegenheid tot dansen in de foyer. Het orkest staat onder leiding van den heer E. Baron van Heeckeren van Waliën. Haarlemsche Orkestvereeniging. Op het buitengewoon middagconcert van a.s. Zondag zal zich doen hooren de jeugdige Amerikaansche violiste Miss Eugenia Welletson. Zij is een van de bekende tweelingzusters die als muzikale wonderkinderen reeds een groote bekendheid verkregen. Zij speelt met het orkest het concert (a dur) van P. Tschaikowsky. GEBOREN: d. van F. Cornelisse en D. Swier. Terug te bekomen bij: Zandstra, Kolkstraat 19 rood Haarlem, een gouden broche; Moerman, Stolberglaan 19 Aerdenhout, een koperen broche met steentje; van Schooten, Bloemendaalsche- weg 248 Overveen, een rijwiel; L. Boorsma, Zandvoorterweg 29 Aerdenhout, een bruin lede ren portemonnaie; M. Möller, Oranjelaan 15 Overveen, een heeren-portemonnaie; H. Beek man, Bloemendaalscheweg 109 Bloemendaal, een heerenhorloge; A. J. Schaap, Colensostraat 21 zwart Schoten, een kinder-portemonnaie; Stef- fers, Romolenstraat 24zwart Haarlem, een pet; Scheepstra, Kleverlaan 46 Bloemendaal, een schopje; J. Pijl, Bloemendaalscheweg 28, Bloe mendaal, een kinder-portemonnaiie; aan het bu reau van politie te Overveen, een grijze pet, een zilveren knop van parapluie of wandelstok, een sleutelring met twee sleutels, een stalenboek, een ceintuur, een handschoen. Komen aanloopen: Postkantoor te Aerdenhout, een jonge herdershond. Zondag 30 Maart. NED. HERVORMDE GEMEENTE, v.m. 10 uur v.m. 10 uur Ds. J. A. van Leeuwen, 's av. 5 uur Ds. J. C. van Dijk. Sluiting avonddiensten. J ONGELIEDENSAMENKOMST in gebouw „Maranatha" des voormiddags 10 uur, de heer A. van Os, Amsterdam. Zendeling onder Israël. GEREFORMEERDE KERK, voorm. 10 uur, D Jo.li- C. Brussaard. n. m. 5 uur, dezelfde. LOCAAL OPENBARE SCHOOL, v.m. 10 uur de heer K. Koopman. RELIGIEUZE KRING AERDENHOUT, Huize „Kareol", van Lennepweg. Maandag 31 Maart 8 uur nam. Voordrachts avond Dr. J. D. Bierens de Haan. Onder werp: Het Wonder van den Schoonen Schijn. NED. HERV. GEMEENTE, voorin. iO uur, Geen opgaaf ontvangen. EVANGELISATIE des voormiddags 10 uur. Dr. O. Norel, te Heemstede, Directeur in wendige zending. ULl ANAKERK (Kloosterstraat) Kerktelefoon voor hardhoorenden. v.m. 10 u. Ds. L. M. J. S. Herfkens, Pred. te Zwaag-Westeinde. n.m. 6 uur: Ds. Warners, Vlootpredikant te Helder. In beide beurten collecte voor de in- en uit wendige zending. Maandagavond 89 Doopaangifte. ZONDAGSSCHOOL 12.301.30 uur, in de Fröbelschool in de Colensostraat, in de catechesatiekamer in de Kloosterstraat en de Openbare School in de Overtonstraat. INDIAAN De elfjarige Jan e van Matoren, hadden le.zen van Avmard e tochten en overvalte van vervuld, dat zij dan zelf oen avontuur en die blanke jttgers lucht, liepen door de vrijheid rond; kortom Indianen-leven het ipt ken, Bet. „Ik vind het echt zijn broertje, „om s kruipen als 'n juffersho „Ik?" riep Chris over me zelf. Als jongens en mennen, tegen een boomstam naast zich, dan „Nou, dan krijg je 1 zwerven, hè?" Ghris en Jan stake en er werd zóo la- door de jongens gef driemaal onder aan of ze wel wisten, dat ten vóór twee w: school. Toen de jongens 's kekeni zij elkander tel aan, dat mijnheer va moedem, dat zij wa. Doch toen de beide huiswerk gemaakt har •gingen speten en rav verder over na. Aan het einde var- ouderlijk huis, stond met klimop en wilde Dikwijls leerden de Ook nu liepen zij geknikkerd: te hebbi elkaar op de groe: tegen Jan-: „Hier zulten w Hoe flauw en mei1: zachte bedje in de „Ja, heel flauw!" later, aarzelend, beg_ niet erg koud zijn? oorwurmen of miissch zijn?" „Akelige, flauwe je 'diaar soms bang in aantocht waren, schen, dat zou nog .Maar hoe krijgen vroeg Jan, die 'blijk u het 'Plan gewonnen gebouw Vanal heden de beste Hollandse retdiva Intern, chansonnie ferenc Ieder Entree: Zond over Zondags 3—6 artisten, Bezorging dagelijks en alle VOC behoorende en het in orde

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1924 | | pagina 6