TWEEDE BLAD de goedkoopste. LINCOLN de meest volmaakte. importeur: N.V. Haariemsche Auto Centrale, Stationsplein, Teief. 1094, „Bioeniendaalsch Weekblad" Plaatselijk Nieuws. No. 14. ZATERDAG 5 APRIL 1924. BLOEMEND AAL Openbare vergadering van den Raad der Ge meente Bloemendaal, te houden op Donderdag 19 April 1924, des namiddags ten 2 ure op het Raadhuis te O verveen. Agenda: 1. Ingekomen stukken. 2. Ontheffing bepalingen der Bouwverordening. 3. Ontheffing van artikelen der Verordening op de Dranklocaliteiten, 4 Aanvaarding legaat van wijlen Ign. Bispinck. 5. Vaststelling: 2e suppletoire begrooting; be sluit tot af- en overschrijving; besluit tot be schikking uit Onvoorzien (dienst 1923). 6. Vaststelling instructiën van den Gemeente secretaris en van den Gemeente-ontvanger. 7 Verkoop grond van de Bekslaan aan de di rectie der Nederlandsche Spoorwegen. 8 Verbouw perceel Bloemendaalscheweg no. 229 tot bureau van politie. 9 Verleening van een bouwcrediet aan de coöperatieve woningbouwvereeniging „Ons Huis". Raadsstukken, a. Financieele regeling buiteng. dienst 1923. Ten laste van den buitengewonen dienst van 1923 komt, zooals Uw College uit de ten raad- raadhuize ter inzage liggende 2e suppletoire- begrooting moge blijken: a. wegens kosten van verdere uitbrei ding van het gasbuizennet f 39267. b. wegens kosten van verbouw van de school van de Bloemendaalsche School ver eeni ging 6033. c. wegens nadeelig saldo 1922 1051. Totaal f 46351.— Hierop kan in mindering worden gebracht wegens opbrengst van verkoop van grond, voorzoover de ze opbrengst niet voor buitenge wone aflossing van geldleeningen is kunnen worden aangewend, een bedrag van f 942. en wegens verkocht hout enz. een bedrag van 476. 1418. Blijft f 44933.- Voor deze uitgaven zal eene geldleening die nen te worden aangegaan, tenzij mocht worden besloten een bijdrage van den gewonen aan den buitengewonen dienst te verleenen. Hoewel in het algemeen voor kapitaalsuitga ven wordt geleend, zou het toch in casu ge zien het betrekkelijk geringe bedrag aanbe veling verdienen de uitgaven op de reeds aange geven wijze uit de gewone middelen te bestrij den. Er verloopt dan eens een dienstjaar waarin geen geldleening wordt gesloten, hetwelk de begrootingen van volgende jaren ten goede zal komen, aangezien deze dan niet met rente en aflossing van een nieuwe geldleening behoeven te worden belast, Waar de gasvoorziening over het jaar 1923 een winst zal opleveren van f 15.500.het betreft in casu toch voor het grootste gedeelte uitgaven voor uitbreiding van het gasbuizennet behoeft, om alle buitengewone uitgaven te dekken, de post „Hoofdelijke Omslag" slechts met f 27.794.te worden verhoogd. Dit nu ontmoet geen bezwaar, daar de plaat selijke inkomstenbelasting niet alleen meer zal opbrengen dan daarvoor indertijd op de begroo ting werd geraamd, doch ook nog aanmerkelijk meer dan het bedrag, waarop deze post na ver hooging met gemelde som ad f 27.794.zal worden gebracht. Het dienstjaar 1923 zal dan ook vrij zeker met een voordeelig saldo sluiten, hoeveel dit echter zal bedragen is nog moeilijk aan te geven. Vermits blijkens het bovenstaande de voorge stelde handelwijze voor den gewonen dienst geen bezwaar oplevert en een dergelijke maatregel aan een eventueel in te stellen zelfstandig gas bedrijf te zijner tijd ten goede zal komen, daar dit bedrijf dan met minder schuld behoeft te worden belast, wordt voorgesteld bovenbe doelde uitgaven uit de gewone middelen te vol doen door het verleenen van eene bijdrage aan den buitengewonen dienst tot een bedrag van f 44.933.—. N.B, Opgemerkt zij nog, dat blijkens het vo renstaande het de bedoeling is dat gedeelte van de kosten wegens verdere uitbreiding van het gasbuizennet, hetwelk niet door de in 1923 met de gasvoorziening gemaakte winst kan worden gedekt, te bestrijden uit de plaatselijke inkom sten-belasting, ten einde het aangaan eener geldleening te voorkomen, te meer daar het geld op het oogenblik zeer duur is. Duidelijkshalve wordt echter nog aangestipt, dat de in de jaren 1921 en 1922 door de gas voorziening opgeleverde netto-winst (pl.m. f 16.000.den gewonen dienst ten goede is ge komen. Door nu een bijdrage van den gewonen- aan den buitengewonen dienst te verleenen, wordt als het ware de in de jaren 1921 tot en met 1923 verkregen winst aangewend voor verdere uit breiding van gasbuizennet. Feitelijk wordt derhalve maar een klein ge deelte der uitbreidingskosten op directe wijze uit de plaatselijke inkomstenbelasting bestreden. b. De Raad der Gemeente Bloemendaal; overwegende, dat volgens bekomen mededee- hng van den betrokken notaris, de heer I. L. J. E. E. Bispinck, alhier overleden op 10 Maart 1924, bij testementaire beschikking aan de alge- meene armen der gemeente Bloemendaal, vrij van alle rechten en kosten, in gereed geld eene som van duizend gulden gelegateerd heeft] Gehoord het voorstel van Burgemeester en Vt ethouders; Gelet op de Gemeentewet; Besluit: behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Sta ten dezer provincie voormeld legaat te aan vaarden. Verplaatsing en heropening der rijwielzaak van de fa. J. G. Verbeek. De fa. J. G. Verbeek alhier heeft j.l. Donder dag haar inrichting van Kerkplein 4 verplaatst naar Kerkplein 21 en tegelijkertijd belangrijk uitgebreid. We hebben er eens een kijkje genomen en kenden constateeren dat er aan dit nieuw inge richte perceel de uiterste zorg is besteed. De architecten Mulder en van Asdonk alhier, en de aannemer Cassee te Overveen, komen een com pliment toe voor magnifique restaureering, mede ook de schilder W. Karei Kemper heeft er het zijne toe bijgedragen dat het geheel er fraai uit ziet. De show hinnentredende ziet men keurig ge rangschikte rijwielen geëxposeerd, doch de in richting is zoo groot, dat ze voldoende plaats biedt voor twee groote automobielen, de mer ken „Cadillac" en „Studebaker", twee pracht ccnstructies. Achter den winkel is een werkplaats en repa ratie-inrichting. Nevens het perceel is een ruime inrij voor auto's die toegang verleent tot een groote auto garage en een eveneens flinke bergplaats. Het is voor de fa. een ware uitkomst, want 'n handelaar in deze branche moet beschikken over ruimte en dat is hier voldoende aanwezig. De bestaande autogarage aan de Bloemendaal scheweg ondergaat geen wijziging. De ondernemer die reeds een goede reputatie in onze gemeente heeft verworven wenschen we veel succes. Geopend een zaak in comestibles. In het perceel Bloemendaalscheweg 79, waar tot nu toe de producten van de N.V. Haarl. Melkinrich ting „De Sierkan" verkocht werden, heeft de heer P. J. v. d. Linden j.l. Dinsdag een zaak geopend in comestibles, fijne vleeschwaren, bo ter, kaas en eieren, terwijl de verkoop van pro ducten van „De Sierkan" wordt voortgezet. De ondernemer verstrekte bij de opening een uitgebreide prijscourant, waarin alle artikelen staan genoteerd. Den ondernemer wenschen we succes en ver wijzen den lezer naar de desbetreffende adver tentie. Eindelijk zal dan toch het dubbel tramspoor worden gelegd aan de Korte Kleverlaan. Voor dat doel is men thans bezig de boomen te rooien, zoodat de Korte Kleverlaan door deze verande ring en verbetering wel wat van haar natuur schoon verliest. Het gevolg van deze werkzaamheden zal te vens zijn, dat de rijweg verbreed wordt en ver moedelijk het verkeer daarlangs in twee richtin gen zal worden toegelaten, hetgeen nu slechts in één richting geschiedde. De reddingshaak terug. De reddingshaak is weer op zijn plaats terug. Door een der bewo ners in de buurt van de brug, werd hij op diens erf gevonden. Toen de politie daar kennis van kreeg, heeft die er voor gezorgd, dat hij weer op z'n plaats kwam. Huisvlijttentoonstelling. In het gebouw der Bloemendaalsche Schoolvereeniging werd Zon dagmiddag de jaarlijksche lente-tentoonstelling gehouden van voorwerpen, vervaardigd op de Bloemendaalsche en Overveensche Huisvlijt cur sussen. Evenals het vorige jaar, werden er dezen win ter alleen meisjescursussen gehouden, omdat de kas van den Volksbond niet bij machte was ook jongenscursussen te geven. Maar de deelname aan die cursussen voor meisje6 was de laatste maal grooter dan ooit. De Overveensche lessen werden bezocht door 40 meisjes, de Bloemendaalsche door 25. Daar deze aantallen te groot waren om in één afdeeling on dergebracht te worden, waren de dames Huls- hoff en Soeters genoodzaakt de cursussen te splitsen in twee afdeelingen. Als de Volksbond nu maar in staat blijft, op deze manier voort te gaan, dan is er geen reden tot klagen. Maar de inkomsten verminderen voortdurend, zoodat de mogelijkheid niet is bui tengesloten, dat.... maar kom, geen ongeluks- profeetje gespeeld. De tentoonstelling vertoonde zoo ongeveer hetzelfde beeld van vorige jaren. Ook nu weer vormden kussens, theemutsen, schortjes, theebladkleedjes en spatlappen 't voornaamste deel van het tentoongestelde. Kus sens, die anders slechts aan een kant bewerkt waren, vertoonden nu aan beide zijden een op gewerkt patroon. Dit was ook het geval met de theemutsen. Hieraan zagen we er van bijzon deren vorm, n.l. in dien van een pop, met wij.1- uitstaande rokken. Bij dit model vindt de thee pot de beschutting bij de dikke rokken. Een paar jurkjes, alleraardigst opgewerkt met beestjes in kruissteekjes en bestemd voor een tweeling, zusje en broertje van een der deel neemsters, trok een welverdiende aandacht. Dit was ook het geval met de degelijke truien, de snoezige kleedjes, de ja eigenlijk met alle handwerkjes. Als man heb je daar zoo geen verstand van, daarom leg je je ooren eens le luisteren, als dames, die meer ter zake kundig zijn, hun gedachten over het werk uitspreken. De beide leidsters en vervaardigsters van de handwerkjes zal het zeker wel genoegen doen le vernemen, dat het oordeel dier deskundigen steeds onverdeeld gunstig was. Als we dan ook in aanmerking nemen, dat er den heelen winter met de grootste liefhebberij door de meisjes ge werkt is, en dat de beide leidsters hun toewij ding gepaard hebben aan de ijver der meisjes, dan is dat niet te verwonderen. Als alle jaren, trok de tentoonstelling een druk bezoek. St. Ed. Oudercommissie. Dr. A. de Vletter, onder voorzitter, mevrouw M. E. J. de WijsRobin son en de heer C. J. Bruin, allen leden van de oudercommissie van de Gem. M.U.L.O. school, hebben voor deze functie bedankt. Bosch en Duin. Vrijdagavond hield de Wo ningbouwvereeniging „Bosch en Duin" haar jaar vergadering in hotel Vreeburg. De rekening en verantwoording van den pen ningmeester over 1923 werden in orde bevonden. Mej. C. Veenstra en de heer D. Kuiper, wer den als bestuursleden herkozen, evenals de com missaris dr. V. Roos. De heer Tideman, die als commissaris bedankt had, werd vervangen door de benoeming van den heer A. Baale. Onze plaatselijke muziekvereeniging „Sursum" hoopt met 2en Pinksterdag deel te nemen aan het concours te Edam. OVERVEEN. Diefstal met inklimming. Donderdagavond is ingebroken in de villa van den heer Van Z., aan het Zandvaartpad. Door een raam zijn de in brekers binnengekomen. Toen de familie om streeks half twaalf thuis kwam, werd de dief- stal bemerkt. Ontvreemd is een klein geldkistje, waarin een bedrag van f 150. Jubileum. Den 7den April a.s. herdenkt de heer P. van den Klinkenberg den dag dat hij 40 jaar in dienst is bij de familie Van der Vliet, op het buitengoed Elswout en Duinlust. Reeds bij zijn 25-jarig jubileum werden de ver diensten van den jubilaris beloond. Het zal hem zeker ook nu niet aan bewijzen van belangstel ling ontbreken. Bezuiniging bij Posterijen en Telegrafie. Met ingang van 1 April zijn beide telegram bestellers alhier ontslagen. De telegrammen wor den van dien datum af door particulieren be steld, n.l. door een bakker en zijn dochter. Daar de maatregel nog slechts eenige dagen werkt, kan ons van de resultaten nog niets worden me degedeeld. De oudste telegrambesteller J. de Graaf is overgeplaatst als adjunct-besteller naar Berk hout (N.H.). Ook de jongste besteller A. Ikink zal elders geplaatst worden. Bloemendaal Commando. Deze vereeniging hield in Hotel Vreeburg te Bloemendaal hare algemeene jaarlijksche vergadering. De voorzitter, de heer A. Koolhoven, heette allen welkom, en richtte een woord van hulde aan de korpsschutters voor hun behaalde suc cessen, niet minder dan 31 overwinningen had den zij behaald, waaronder de zilveren jubi leumsbeker in den Nat. Schietwedstrijd, uitge schreven door den Bond van Schietvereenigin- gen te 's-Gravenhage. Medailles van het vorste lijk huis, zilveren lauwertak, zilveren wisselbe- kc-r, zilveren krans. De notulen en jaarverslag van den secretaris werden onder applaus goed gekeurd. Eveneens de verantwoording van den pen ningmeester over zijn financieel verslag. Periodiek aan de beurt van aftreden waren de heeren Dr. Spaltenholz en J. Lindeman, eerstge noemde stelde zich niet meer herkiesbaar. Gekozen werden de heeren J. Lindeman en C. W. Meerdink. Als afgevaardigden bij den Schietbond Haar lem en omstreken werden benoemd J. A. van Buggenum en C. W. Meerdink. Den aftredenden leden werd door den voorzitter dank gebracht, vcor hetgeen zij in het belang der schietsport hebben gedaan. De onderlinge eindwedstrijd zal gehouden worden op Zaterdag 26 en Zondag 27 April a.s. De zomeroefeningen zullen aanvangen met Mei e k. des Zondags van 10—12 uur v.m. en des Maandags van 810 n.m. Van de rondvraag werd door enkele leden ge bruik gemaakt, waarna den voorzitter onder hartelijke dank voor de goede opkomst, de ver gadering sloot. De vorige week Vrijdagmiddag is op het kruis punt van den Tetterodeweg en de Spoorlaan een ernstig ongeluk gebeurd. De heer H. G., uit Am sterdam, kwam met zijn echtgenoote in een auto uit de richting Zandvoort. Juist bij het bord met het opschrift: „Gevaarlijke helling" wilde hij uit wijken voor een paar zandwagens, die voor hem uitreden. Daar hij wat veel naar links uithaalde, wilde de heer G. remmen, daar hij vreesde, een daar staanden paal te zullen aanrijden. Ongeluk kiger wijze drukte hij op het gaspedaal inplaats van op de rem. Het stuur waar intusschen naar rechts omgeworpen; in pijlsnelle vaart vloog het door de afrastering aan de zijde van de spoor baan. Bijzonder was, dat de wagen, die zelfs een paal van de afrastering meenam, niet over den kop sloeg. Het tweede, dat de auto niet te plet ter is geloopen tegen de brandstoffenloods van den heer Krul. Want juist geheel onder aan de helling smoorden de wielen in het mulle zand. De inzittenden kregen zelfs geen schrammetje. De wagen was, onbegrijpelijk genoeg, onbe schadigd. Want toen hij een paar uur later met heel veel moeite naar boven was geheschen, bleek alleen één wiel iets verbogen. De heer G. kon zelfs met zijn auto (een „Star"), den tocht naar Amsterdam voortzetten. Er was groote belangstelling van de zijde van het pu bliek. De afrastering is nogal beschadigd. Autobus-dienst. Blijkens een advertentie in dit nummer voorkomend, wordt de autobus- dienstonderneming langs den Zeeweg met ingang van Zondag 6 April weer geopend. Voorloopig zal de dienst gedurende de maand April gereden worden op Zon- en Feestdagen en des Woensdagsmiddags. Bloembollencultuur. Donderdagavond, 27 Maart, hield de afd. OverveenBloemendaal van de „Algemeene vereeniging voor Bloem bollencultuur" een huishoudelijke vergadering in Hotel „Van ouds het Raadhuis". Met 't oog op de belangrijkheid der agenda waren vele leden aanwezig. Na lezing der notu len, die onveranderd werden goedgekeurd, en na behandeling der ingekomen en uitgegane stukken, werden de heeren J. van Beun en A. Bos benoemd tot afgevaardigden naar de 148ste Algemeene Vergadering. Hierna werd de be schrijvingsbrief behandeld. Besloten werd, de door de afd. Haarlem inge diende motie te steunen en wel hierom, omdat de handel schade zou lijden, indien zonder be zwarende bepalingen geen Narcis-soorten zullen mogen uitgevoerd worden. Uit de besprekingen bleek, dat vele parti culiere handelaren hierdoor gedupeerd worden. Uit de mededeelingen, die gedaan werden, bleek dat de afdeeling op de tentoonstelling, in 1925 te houden, schitterend met een collectieve in zending voor den dag zal kunnen komen. Hoewel reeds veel door particulieren en vak- genooten is toegezegd en bijgedragen, zal nog een groot bedrag voor de inzending noodig zijn om de grootsche plannen, welke de afdeeling heeft, te kunnen verwezenlijken. Het bestuur hoopte echter, dat het in deze pogingen wel zal slagen, om het benoodigde bedrag bij elkaar té krijgen'. Op de aanstaande tentoonstelling van Lente producten, zal het bestuur bij de opening aan wezig zijn. R.K. Gymnastiekvereniging O.S.S. Deze vereeniging hield op Maandag 31 Maart haar eerste ledenvergadering. De voorzitter opende de vergadering met den christelijken groet en heette allen welkom. Se dert de oprichting kon hij constateeren dat de vereeniging in bloei was vooruitgegaan. De notu len werden onveranderd goedgekeurd. Er werd een definitief bestuur gekozen, be staande uit de heeren G. Sweyen, voorzitter, A. van Reep, W. Sweyen, L. Bouvy en Chr. Dijt. Alle heeren namen hunne benoeming aan en dankten voor het in hen gestelde vertrouwen. Het vaststellen van een reglement werd tot een volgende vergadering aangehouden. Twee turners werden benoemd, n.l. de heeren L. Bouvy en G. A Stevenhagen, om de leiders bij de oefeningen bij te staan. Voor het aanschaffen van rthletiek-materjaal werden bijzondere maatregelen getroffen. Een voorstel om den leider te salarieeren vonü algemeenen bijval en het salaris werd bepaald op f 150.per jaar met een jaarlijksche verhoo ging van f 50.ingaande op 1 April 1924. Voor het aanwerven van donateurs werden benoemd de heeren J. Vogel en L. Bouvy. Bij de rondvraag werden eenige zaken be sproken, die voor de volgende vergadering op de agenda zullen worden geplaatst. De voorzitter sloot de vergadering op de ge bruikelijke wijze. AERDENHOUT, Aanrijding. Donderdagmiddag kwam de vrachtrijder van S. met zijn met een paard be spannen wagen met mest op de Munterslaan in botsing met een kruiwagen, die van de tegen overgestelde richting kwam, bestuurd door een jongen. De wagen kantelde geheel om, en de kruiwagen werd totaal vernield. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. SANTPOORT. De stoomtram HaarlemVelsen. Opheffing van de lijn SoendapleinVelsen. Wij vernemen, dat ingaande Dinsdag 8 April de lijn van de stoomtram SoendapleinVelsen wordt opgeheven, zoodat dan de geheele lijn HaarlemAlkmaar zal verdwenen zijn. Men weet, dat de concessie voor deze lijn pas het volgend jaar Mei afloopt, doch dat de directie der N.Z.H.T.M. door de slechte bedrijfs- uitkomsten genoopt werd te verzoeken deze lijn te mogen opheffen. Op 7 October van het vorige jaar werd de dienst gestaakt tusschen Velsen en Alkmaar; 't materiaal, rails etc. bleef nog in tact. Op het resteerende lijntje Soendaplein Velsen werd een dienst gaande gehouden met een tusschenruimte van 70 minuten, 's Is een sleepend houden geweest welke niet door eenig algemeen belang gemotiveerd werd. De oude stoomtram schuivelt en schommelt en stoot auto matisch om de 70 minuten heen en weer, meestal evenwel met een geheel passagiers-loozen wa gen, De stootram heeft haar tijd gehad en het zou plagerij tegenover de maatschappij zijn deze lijn nog langer te handhaven. De autobus heeft overwonnen. Weinig werd vermoed toen de eerste autobusdienst in het voorjaar van 1923 aanving, dat de stoomtram een groot jaar later zou moeten verdwijnen. Electrificeeren? Er schijnt weinig kans op te bestaan. Het Rijk zal geen concessie verleenen voor een electrische lijn langs denRijksstraatweg en daarvoor zou dus noodig zijn den langen en zeker duren weg van onteigening van een grondstrook langs den Rijks weg te volgen. De Maatschappij zal het katje wel uit den boom kijken, geleerd door de onder vinding, dat met het autobusbedrijf óók in de toekomst rekening moet worden gehouden. Met dat al verdwijnt een historisch vervoer middel.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1924 | | pagina 5