K I N Peter üe Wal *y DAMRUBRIEK. Alles betreffende deze rubriek te zenden aan den Damredacteur, den heer Herm. de Jongh, Valeriusstraat 64huis, Amsterdam. Een merkwaardige combinatie, waarvan jam mer genoeg de stand onlogisch is. De auteur is een jong Arabisch problemist. Stand in cijfers: Zwart: 8, 9, 17/19, 23, 29, 30, 33, 36, 39. Wit: 15, 25, 32, 34, 42, 43, 45, 47/50. Wit wint als volgt. 47—41 36 27. 49—44 29 38. 25 14 19 10. 15 4! gewonnen. Wel geestig. In den wedstrijd om het kampioenschap van Amsterdam gaat de strijd hoofdzakelijk tusschen B C. Keiler, een nieuwe ster aan het damfirma- ment, M. A. Haye, J. Groenteman en A. K. W. Damme, resp. 12, 11, 10 en 8x punten uit 7 par tijen. Keller is pas 18 jaar en zijn debuut als tcurnooispeler doet van hem veel verwachten voor de toekomst. Het spel van Damme stelt in dit tournooi te leur, terwijl Groenteman boven verwachting succes heeft. Haye doet zich weer kennen als de sterke geroutineerde tournooi- speler. Er zijn echter nog 5 partijen voor ieder te spelen, zoodat er overigens nog weinig van den uitslag te voorspellen is* SCHAAKRUBRIEK. Oplossingen, enz., te zenden aan den Schaakredacteur van dit blad, Bloemendaal- scheweg 42, Bloemendaal. Probleem No. 53. H W. v. Dort, Schoten. Mat in twee zetten. Stand der stukken: Wit: Ke7, Db2, Tfl, Le6, Pe2, b4, h3 h4. Zwart: Ke4, Pf2, b5, e3, h5. Eerste publicatie. Oplossing Probleem No. 50. J. W. L o o y e n Sr. Stand der stukken: Wit: Kb6, De3, Tfl, Tf8, La2, Lh2, Pc4, Ph5, d4, e6. Zwart: Ke7, Tg3 Pf5, g4, g5. Goed opgelost door: P. J. W. Becker, H. de Puijter en G. Strijker, allen te Santpoort; C. v. Dort (ook nog Probleem No. 49) en H. W. v. Dort, beiden te Schoten. Eindspel No. 9. In een, door den Belgischen meester G. Kolta- nowski, den 16en Januari 1.1., te Keulen gegeven blindséance, ontstond in een der partijen de vol gende stand: m_ Meester Koltanowski won als volgt: 1. Th5—h8f, Kg8—f7 (op 1.Kg8Xh8 volgt 2. f6f7f en wint direct); 2. Th8h7f, Kf7—e6 (op 2.Kf7—g8 volgt 3. Th7—d7! en wint); 3. Th7e7f, Ke6f5; 4. f6f7 en Zwart gaf op. SPORT. Overzicht 2e klasse A (afdeeling II). De strijd om de eerste plaats is thans beslist ten gunste van A.D.O., dat door zijne over winning op A.F.C. de kampioensvlag uit kan ste ken. Den Hagenaars onze hartelijke gelukwen- schen. Het heeft echter Zondag in Den Haag danig gespannen, en de talrijke aanhangers der rood groenen hebben een benauwd l'/j uurtje gehad, door het uitstekende spel der A.F.C.-ers, die bijna den geheelen wedstrijd de leiding hadden. Alle aanvallen van A.D.O. strandden op Pim Versluijs, die weder eenige wonderbaarlijke „safe's" verrichtte. Ten slotte brachten eenige snelle rennen van den Haagschen links-buiten W. Tap, beloond door 2 doelpunten, de ex-over- gangers in veiligen haven. Ze zullen nu met „Unitas" of C.V.V. en „Quick" (Den Haag) of O.D.S. den strijd moeten aanbinden voor de be geerde plaats in het voetbal-eldorado, dat le klasse heet. Sterkte A.D.O. Xerxes, dat zijn kansen eenige weken gele den door een nederlaag tegen A.F.C. vergooide, hoopte waarschijnlijk op een zelfde kracht-pres tatie der roodzwarten ten opzichte van A.D.O en streed met den moed der wanhoop tegen V.V.A. in Amsterdam. Werkelijk gelukte het den Rotterdammers te zegevieren, zij het slechts met 10, doch deze inspanning was te vergeefs. In- tusschen is 't hard voor deze sympathieke en uitstekend spelende ploeg, dit jaar wederom als twee te moeten eindigen. Verleden jaar snoepte A.S.C. haar op 't nippertje den titel af. Vol houden Xerxes! Drie keer is scheepsrecht. Neptunus, thuis spelende tegen Concordia, wist zelfs geen gelijk spel te bewerken, waardoor de toestand voor deze Rotterdamsche vereeni- ging inderdaad precair wordt! Is dus de kampioentitel vergeven, de struggle for life voor de laatste plaats is spannender dan ooit. Toch zal 't o.i. gaan tusschen Schoten en Neptunus, terwijl A.F.C., V.V.A, en B.M.T. als „dritten im Bunde" angstig toe blijven zien. Voor ons Bloemendalers is 't een rustig idee in de bovente helft van de ranglijst te kunnen zeggen: je maakt mij niets! Zondag a.s. kan ook hier de beslissing bren gen. Dan toch is vastgesteld: le NeptunusBloemendaal. 2e A.F.C.Schoten. 3e ConcordiaV.V.A. 4e XerxesZandvoort. Zal de reeds meerdere malen uitgestelde wed strijd NeptunusBloemendaal thans voortgang hebben? Wordt er gespeeld, dan dienen de on zen er alles op te zetten, hun programma, waar van de eindspurt veel goedgemaakt heeft, met een overwinning te beëindigen. Ten eerste ver zekeren zij zich daardoor van een alleszins be hoorlijke plaats op den eindstand der ranglijst (No. 4 of 5) en ten tweede is dit een sportieve eisch ten opzichte van Schoten, want verliest Neptunus, en weet Schoten victorie te kraaien, dan is het pleit beslecht ten gunste van onze geel-zwarte buren. Voor Schoten is de strijd lang geen walk-over immers A.F.C. in eigen home te slaan, gelukte dit seizoen maar weinigen. Klein c.s. zullen dus moeten spelen met het degradatiespook voor oogen. In de achterhoede hebben we het volste vertrouwen; het zal voornamelijk van de voor hoede afhangen, of de begeerde punten binnen komen. V.V.A. onderneemt de reis naar Delft. Waar Concordia zich weer eenigszins hersteld schijnt te hebben, kunnen we niet aan een Amster- damsch succes gelooven; hoogstens voorspellen we een gelijk spel. Bij Xerxes-Zandvoort hangt voor geen der beide partijen iets van 't resultaat af. 't Zal dus een gemoedelijk partijtje worden, waarin we Xerxes de beste kansen geven, hoofdzakelijk om 't terreinvoordeel. Zandvoort immers ondervond nog pas aan den lijve tegen Neptunus wat Rot terdamsche klei beteekent, een lesje intusschen voor Bloemendaal om de zaken daar Zondag serieus op te vatten. KUNST. Uitvoering. Men schrijft ons: op de jaar- lijksche leerlingen uitvoering in den Stads schouwburg van mevrouw SybrandiHalberstadt op 12 April a.s. ten bate van een liefdadig doel, zal behalve, dat er solo's, duetten, trio's en koortjes gezongen worden, ook worden gedecla meerd, met begeleiding van piano. Verder zullen door jonge en oudere leerlingen verschillende „Speelliedjes" ten gehoore worden gebracht, liedjes in een passend milieu gezongen en ge speeld worden. Verscheidene dezer liedjes zijn door mevrouw Sybrandi zelf omgewerkt tot speelliedjes, daar de leerares het voor de ontwikkeling en het mu zikale begrip en de voordracht der leerlingen, zoo nuttig vindt, met bewegingen te vertolken, wat de muziek en de woorden bedoelen. MUZIEK. Haarlemsche Orkestvereeniging H.O.V. De H.O.V. zorgt steeds voor afwisseling. Be stuur en dirigent zijn voortdurend in aktie om de bezoekers ter wille te zijn, en na het opera programma, dat j.l. Woensdagavond een uitver kochte zaal opleverde, krijgen we Zondagmid dag een Tschaikowsky-programma te hooren. Symphonie Pathétique (op 74) bij de concert bezoekers bekend door de buitengewone orkes tratie in de verschillende deelen, de 5/4 maat met haar meesleepende, melodieuse bewerking en het indrukwekkende slotgedeelte, zal velen naar de Concertzaal doen gaan om te genieten van Tschaikowsky's schepping. Andante Cantabile voor strijkinstrumenten en Ouverture et Danses Caracteristiques du Ballet „Casse Noisette" zullen onder leiding van Nico Gerharz de kroon zetten op dezen Russischen grootmeester in de muziek. VAN HIER EN DAAR. Waarschuwing. De Commissaris van Politie te Hellevoetssluit waarschuwt belanghebbenden tegen de flesschentrekkerspractijken van Jan Holm te Hellevoetsluis. Bedoelde Holm noemt zich nu eens practizijn, dan weer uitgever of hypotheekbezorger enz. enz. en gebruikt om zijn slag te slaan, voor zijn correspondentie, briefpapier, waarop mooi be drukt hoofd, onder meer ,,J. Holm's Advocaten- en Practizijnskantoor"; „J. Holm, Bedrijfsleider der Commanditaire Vennootschap Voornsche Drukkerij en Uitgevers-Maatschappij"; „Hypo theekkantoor"; „Agentuur en Correspondentie- bureau" enz. enz. Uit de klachten, die de laatste dagen zijn inge komen blijkt, dat hij reeds verscheidenen heeft gedupeerd. Een belangrijke dag op komst. De jaarlijk- sche bloemendag ten behoeve der algemeene tuberculose-bestrijding in „Haarlem en Omstre ken" zal binnenkort wederom worden gehouden, en wel op Woensdag 23 April. Reeds nu kunnen jonge dames, doch ook oude ren en gehuwden uit alle standen en rangen zich opgeven voor den verkoop van het bekende maar jaarlijks varieerende Emmabloempje aan het niet minder algemeen bekende Consultatie- Bureau aan de Ged. Oude Gracht 41. Het verdient aanbeveling zich zoo spoedig mogelijk aan te melden, liefst persoonlijk en mondeling, daar dit van groot belang is bij de re geling en voor het succes. Wij hopen dat een zeer groot aantal 1ste klas bloemenverkoopsters ook dit jaar er zich weder om voor zal spannen om de eer van Haarlem even hoog te houden als verleden jaar. Toen hadden wij hier de hóógste opbrengst in ens land, ruim tienduizend gulden. Om dat doel opnieuw te bereiken in het be lang van alle inwoners, jong en oud, rijk en arm, in haar kring van t.b.c.-bestrijding, roept de Haarlemsche T.B.C.-Vereeniging door middel van deze kennisgeving de vrouwelijke bevolking van „Haarlem en Omstreken" onder de wapens. Vergeten wij vooral niet dat die geldinzameling ook ons ten goede komt en onze kinderen, om dat de opbrengst ten behoeve is van den alge- mtenen strijd tegen de tuberculose, waarbij voor namelijk en in de allereerste plaats gestreefd wordt naar het voorkomen van besmetting. Wij mogen de Emmabloem-Collecte dus wel krachtig steunen, want voorzorg is beter dan zorg en nazorg. Veeeniging „Rusthuizen voor kinderen en Volwassenen". Kinder-rusthuis „Juliana" Dieren. Het bestuur dezer vereeniging vraagt ons plaats voor het volgende: In het Kinder-Rusthuis „Juliana" te Dieren is per 23 Februari j.l. wederom een transport Ne- derlandsche kinderen uit het Roergebied aange komen, benevens een aantal uit ons eigen land. De kinderen zijn zoo goed als zonder onder goed. Onze voorraad is uitgeput. Vooral jongensklee- ren; ondergoed, kousen en schoenen, leeftijd 715 jaar, komen wij te kort. Nu de winter zoo lang aanhoudt, zouden wij hen zoo gaarne van warm ondergoed voorzien. Ook onze geldmiddelen vragen dringend hulp. Wordt lid van onze vereeniging van f 2.50 af per jaar of steunt ons met een bedrag in eens. Kleeren enz. of goederen in natura verzoeken wi| te zenden naar ons Kinder Rusthuis „Julia na", Dieren. Geldzendingen gelieve U te richten aan het secretariaat, Rijswijkscheweg 476, 's-Graven- hage. Nederlandsch Schoolmuseum te Amsterdam. In de afgeloopen maand Maart noteerde deze ir.stelline 195 bezoeken en 44 aanwinsten. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Aan de Vrouwen en Jongedames van „Haarlem en Omstreken"! L. S. Onze Haarlemsche Tuberculose-Vereeniging heeft wederom Uw hulp noodig. Wij vragen U dringend: Helpt ons bij de Emma bloem-collecte op Woensdag 23 April a.s. Wij vragen Uw hulp slechts voor een paar uur. „Haarlem en Omstreken" is zoodanig ingedeeld, dat elke paar dames niet meer dan circa hon derd huizen te bewerken heeft. Dank zij Uw belangrijke en ijverige mede werking verleden jaar, haalden wij de hoogste opbrengst in ons land. Helpt ons opnieuw om No.l te zijn, en te blij ven in den strijd tegen de ziekte, die ook in onzen kring van t.b.c.-bestrijding „Haarlem en Omstreken", niemand onzer spaart, geen stand en geen leeftijd ontziet. Geeft U ter bevordering eener goede indee ling twee aan twee op, liefst mondeling en per soonlijk aan het Consultatie-Bureau, Ged. Oude Gracht 41. Spoort Uwe vriendinnen en kennissen aan om ook mee te helpen aan de Emmabloem- Collecte en aan de uitroeiing van de tubercu lose voor ons aller geluk en welzijn. Het comité voor de Emmabloem-Collecte, Mevr. P. de Josselin de Jong Kappeyne van de Coppello, Presidente. J. H, C. Th. Limperg, Secretaris. Wijkpresidenten. Mevr. Heerkens Thijssenv. d. Kun, mevr. Tademade Breuk, mevr. Hoog Guldensteeden Egeling, mej. Cool, mevr. Ozin- gav. Dusseldorp, mevr. WoltersonPlet, mevr. Willekes MacdonaldReynvaan, mevr. Leven kampPlanten, mevr. de Clercqs' Jacob, mevr. Quarles v. UffordArntzenius, mevr. Bornwater Eldering, mej. Willers. BURGERLIJKESTAND. GEBOREN: z. van B. Mense en A. M. Schelle. ONDERTROUWD: D. Zijlstra en C. M. Kok kelkoren. R. Stoffels en M. E. van Beem. OVERLEDEN: H. J. Warmerdam, 87 j.; A M. Mense, 16 u. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Tesselaar, Brederodc- weg 19 Bloemendaal, een roode gummi bal; A Kohier, Bloemendaalscheweg 68 Bloemendaal, een beige regenjas; J. G. ter Beest, Lage Duin en Daalscheweg 5 Bloemendaal, een zilveren armbandhorloge; R. Bijster, Oranjeboomstraat 83 Haarlem, een grijze handschoen; L. Pouwer, Lage Duin en Daalscheweg 1 Bloemendaal, een paar dames kousen; Van Kessel, Rampenlaan 102 Overveen, een poederdoos; Politiepost Aerden- hout, een paar handschoenen, merk „Nappa"; aan het bureau van Politie te Overveen, een glacé handschoen, een nagelvijltje, een motor nummerplaat G. 14140, een zilveren armband, een pakje tariefboekjes van een Levensverzeke ring, een sigarenpijpje, een handschoen. Komen aanloopen bij: G. Eger, Kleverlaan 36, Eloemendaal, een jonge Dobberman Pincher; bij H. van Slooten, Rollandslaan 78 Overveen, een klein bruin hondje. SANTPOORT. Bijzondere Vrijwillige Landstorm. In café Zomerlust vergaderde Woensdag j.l. de afd. Sant poort, van het gewest Kennemerland, der bij zondere vrijwillige landstorm. Deze goed bezochte vergadering werd ge opend door den Zeer Eeerw. Heer v. d. Meer, Pastoor der Parochie van „St. Engelmundus" te Driehuis. Spr. bracht eerstens dank aan luitenant El- dermans, secretaris van het gewest, voor de op stelling van de agenda, waaruit bleek, dat punt 1 behelsde, uitreiking der portretten van H.M. de Koningin, als persoonlijk geschenk aan den land storm. Hierna werd het technisch gedeelte behan deld door luitenant Eldermans. Dan volgde een beknopt overzicht van den op 24 Mei a.s. te Hoofddorp te houden grooten land dag. Om deze zoo grootsch mogelijk te doen zijn, had het gewest Kennemerland zich gecom bineerd met de stelling Amsterdam. Aangezien de te volgen lijn nog niet volledig bekend was, gaf de luitenant eenige grove trek ken weer, waaruit bleek, dat een groote feest dag wachtende is. Spr. hoopte op groote deel name, ook door de afd. Santpoort. Nog volgde een bespreking over den daaraan voorafgaanden schietwedstrijd. Spr. hoopte dat de afdeeling een goed figuur zou maken. De heer J. Heijbroek, technisch instructeur der aid. Santpoort, verklaarde zich bereid de voor bereidingen tot deelname aan den landdag te treffen, welker resultaten op de op 15 Mei a.s. te houden afdeelingsvergadering besproken zul len worden. De mclkstrijd. Deze woedt ook hier en niet in geringe mate. De prijzen varieeren hier even als de kwaliteiten, de eerste van 12 tot 16 ct. per liter, de tweede van crème tot blauw. Of de strijd, welke oogenschijnlijk een pu bliek voordeel in zich heeft, dit wel werkelijk oplevert, mogen we in sommige opzichten betwij felen. Voor heeren controleurs is thans ook werk aan den winkel en we hopen op hun daden. Willen de veehouders en handelaren onderlin- gen strijd? Goed, maar dan niet ten koste van kwaliteit en verbruikers. Schietvereen. „Generaal de Wet". Onze plaatselijke schietvereeniging heeft zoowel voor de Haarlemsche als Nederlandsche competitie haar laatste ronde geschoten. Deze nog jonge vereeniging kan met de resul taten tevreden zijn, zij heeft een goed figuur ge maakt. Haar eindstand is thans: Haarl. Comp. Staand schieten: le ronde 850 punten, hoogste schutter W. Oorthuizen, 184 p 2e ronde 855 p., h. s. J. Oorthuizen, 180 p. 3e ronde 898 p., h. s. H. J. Klauwers, 183 p. 4e ronde 905 p., h. s. W Oorthuizen, 189 p 5e ronde 918 p., h. s. P. Koning, 189 p. Totaal 4426 punten. Ned. Comp, Knielend schieten, le ronde 404 punten, hoogste schutter L. v. Noordt, 91 punten. 2e ronde 440 p., h. s. J. Handgraaf, 93 p. 3e ronde 435 p., h. s. W. Oorthuizen, 93 p. 4e ronde 447 p., h. s. L. v. Noordt, 94 p. Totaal 1726 punten. DRIEHUIZEN. Gunning. Aan het Algemeen Technisch en Industrieel Bureau van Rijns en Keuls te Heer len is opgedragen, het maken der installaties voor de centrale verwarming in het nieuwe Mis siehuis alhier. KERK AGENDA. Zondag 6 April 1924. BLOEMENDAAL. NED. HERVORMDE GEMEENTE, v.m. 10 uur Ds. J. C. van Dijk. Jeugddienst gecombineerd met de gewone godsdienstoefening. GEREFORMEERDE KERK, voorin. 10 uur, D-. Joh. C. Brussaard. n. m. 5 uur, dezelfde. NED. PROTESTANTENBOND, gebouw der Bloemendaalsche Schoolvereen. v.m. 10.30 u. Ds. G. J. Sirks, 's-Gravenhage. RELIGIEUZE KRING AERDENHOUT, Huize „Kareol", van Lennepweg. Zondag 6 April 10.30 uur. Spreker Ds. F. Kleyn, Rem. Pred. Den Haag. SANTPOORT. NED. HERV. GEMEENTE, voorin. 10 uur. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. „De Vuurdoop", Lukas 12 49a. Doopsbediening. Collecte Orgelfonds. EVANGELISATIE des voormiddags 10 uur. Ds. Postma, te Haarlem, dir. Diaconessen- huis. S C H O T EN JULIANAKERK (Kloosterstraat) Kerktelefoon voor hardlioorenden. v.m. 10 u. Ds. Blauw. n.m. 6 uur Ds. Gijsman, Pred. te Zunder- dorp. godsdienstoefening. Collecte voor de verwarming der kerk. ZONDAGSSCHOOL 12.301.30 uur, in de Fröbelschool in de Colensostraat, in de catechesatiekamer in de Kloosterstraat en de Openbare School in de Overtonstraat. %uL- S&éda 15 Wéér zien allen o\ verschillende kanten, neemt den verrekijke kijkt zuidwaarts, onge de Beer vandaan is duurt het niet lang m plaats waar de ouw naar tuurde beweegt duidelijk. Een der ar het inzicht van den ei ■ook zijn richting uit t met zijn jonge geoofei doet laileir bllik diaiairht Geen waterstraal, het groote dionlker visch te voorschijn. „Daiti dlachit alk well" lijk en hij reikte den dammer toe- „Kijk ving, idem to volg". De Rotterdammer n trotscli dat de ouwe overhandigt en tuurt naar den visch. Allen Dirk aan en de Rotte; ker laat zakken» doet „Heb je 't gezien?" heeft hij het" en hij mogelijk onder den si „Ja, 't is vreemd1" z zijn vroolijk en spotz stig. .Jia, en toch heel g ,,'t Is al vijf en twin hij getroffen, maar bi. zóó walvischachtig w schokken, dat die har V'leesch v.an bijna eei scheurde. Hij heeft he De wond i.s genezen, teelken geworden, dat lijk te zien is. Niema hij dien rakfcerd voor lijn krijgt. L'aat hem indertijd eerlijk van dr geloof maar, dat hij •deau heeft gehad. Mn zwemt, waarschuwt ihi. Hij bewijst ons .allen •dat we precies den a als hij zelf zwemt". En dus zette ,.de Be den, terwijl de bemai ouiwen iDidk om over meer te hooren. x: Na eenige dagen k naar de Adveirtóbaai i schip sleepte zeven' f visschen mede. Dag e ren. .Behalve den kapit1 iedereen op zijn beurt uitkijk gezeten, d:e har macht, de machine g» de gevangen walvisscJ De wal vischkoor t-s' op de been, tnaar ter •vuren en toen: men visch met het Beerei toen was 't Peter Met een groen-bleek kajuit gegaan, .hij had met -steenkool en toen op den bouten vloer g 't hoofd op het kussen minuten sliep als een Daar vond ouwe Dir kijken naar de kachel)", hij wel dat hij vriend zou vinden. Hij heeft het wel v jongen, maar ja, nog e ben ,hun slaapie noodi achter zijn tanden di< tabak kauwen. .Sjonge ik die kachel een bekij ziet bijna wit-gloeieu' uit elkaar springen. D wel, die hem dat gele iongen wou natuurlijk Enfin, en Dirk schoo dicht- De kachel (begoi omdat het vuur minde Toen de Beer de At de met zijn eerste va stoomfluit als feekem derschip ,rde Poolster" rugkeeremden onderda; paar korte schrille sto 't Grootste deel der Beer leuirlde over de 1 ai heerlijk uitgerust. Hi Dirk hem wakker ma: moet je present zijn" telijken geeuw was 1 beid. Brr. 't was frisc je van de warme kar werd er goed wakker opgefrlscht en verkwï De Poolster was wi H0HH

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1924 | | pagina 6