Gordijn stoffen Gerzon TULLE ZIJLWE H. van Rigteri SCHAAKRUBRIEK. T O O N E E L. DAMRUBRIEK. ONTVANGENBOEKEN. HUISVLIJT. BURGERLIJKE STAND. GEVONDEN VOORWERPEN. KERKAGENDA. BLOEMENDAAL. OVERVEEN. AERDENHOUT. Cretonne BLOEMKWEEKERI „DELPHINIUM N f E U UJ ErG R AGf 44^-HAARtEr Goud, Zilver en Horlo Medailles en Insigne waarvoor Geïllustreerde Al gratis op aanvraag Doch de grondoorzaak is bijna altijd te vinden in minder goed gekozen zolen of hakken. Op hakken loopt iedereen, allen hebben er belang bij en niemand begrijpt er wat van. A. zegt, ik ben voor hooge hakken, B. zegt het tegendeel, de derde zegt de mensch is niet geboren om op hakken te loopen, het is niet natuurlijk, terwijl de onderdanige dienaresse van koningin Mode u met overtuiging vertelt, ik kan niet op lage hakken loopen. Dit zegt zij als de mode hooge hakken aangeeft, anders spreekt zij zich uit voor lage hakken, en kan alleen daarop loopen. Nu is de mensch oorspronkelijk niet aangelegd om op hakken te loopen, maar het zich altijd te moeten bewegen op kunstwegen en platte vloeren is ook niet de bedoeling geweest. De voeten zijn zeer waarschijnlijk berekend voor onregelmatig terrein. In ieder geval, nemen wij den normalen voet van heden in oogenschouw, dan is de zool bijv. nog altijd een gebogen lijn, die nooit geen gelijkmatige belasting kan vinden, door hem steeds te plaatsen op platte wegen, vloeren en dito schoenen. Nu kan men aan het bezwaar platte wegen niet verbeteren, doch wel kan de zoollijn van den schoen in overeenstemming ge bracht worden, met de zoollijn van den voet, dan kan ontstaan gelijkmatige belasting, waar over aanstonds meer. Hoe moeten nu hakken zijn, wat de hoogte betreft? Hakken moeten zijn op juiste hoogte, in overeenstemming met de gebogen lijn van den voet en is dus geheel individueel en zal altijd verschillend van hoogte zijn. Bij te lage hakken plaatst men het lichaam in zijn volle zwaarte te veel op den hiel, welke door deze overbelasting af gaat wijken en op kan leveren platvoeten, hielsmarten enz., wat weer aanleiding geeft tot verkeerd loopen en de voorvoeten te veel van elkander afdraaien, zoodat de spieren in onder en bovenbeen niet normaal kunnen functionee- ren, wat tenslotte niet zonder invloed is op het bekken. Bij te hooge hakken, als ander uiterste, komt de zwaarte van het lichaam uitsluitend ten na- deele van den voorvoet, welke voor deze over belasting ook niet berekend is en moet gaan af wijken. Hierdoor ontstaan voor een groot deel, de vele voorvoetgebreken, als voorvoetontwrich ting (familieknobbel), eeltvorming en doorns, om tenslotte tegennatuurlijk loopen te geven, waar- aoor van veerkrachtig .loopen geen sprake kan zijn. Bij hakken op juiste hoogte wordt de geheele vcetzool gesteund en is er geen sprake van over belasting of een zwevende middenvoet, dan kun nen alle deelen van den voet het lichaam helpen dragen en wordt bereikt een gelijkmatige belas ting en spierevenwicht. Om nu te weten voor welke hakhoogte een voet in aanmerking komt, kan men zich wenden tot den maatschoenmaker, die als leestenschoenmaker zijn leestlijn in over eenstemming brengt met de voetlijn en die van daaruit de juiste hakhoogte berekenen kan. De maatschoenmaker zal tevens bij het bepalen van de hoogte der hakken rekening houden met an dere bezwaren der voeten, en bij eelt onder den voorvoet zal hij zijn berekening zoo laag stellen als toelaatbaar is, om de druk op den voorvoet te verlichten en dus iets meer van den achter voet te vergen om tegenover gesteld daarvan, met een iets hooger hak, de achtervoet van druk te verlichten, als daar aanleiding voor bestaat, b.v. van hielsmarten of te spoedig vermoeid zijn. Waar het hierbij gaat om schoenmakerij en vorm en stand bewaren van de voeten, doet men verstandig er rekening mede te houden, dat de medicus in deze geen bevoegdheid bezit, vrucht baar mede te werken. Bijna alle gebreken aan voeten zijn het geslachten-op-geslachten-gevolg van verkeerd schoeisel, en kunnen alleen ver beterd worden door goed en oordeelkundig ge maakt schoeisel te dragen. Goede schoenen kun nen bij vorm- en standgebreken nuttig werk doen, teneinde de vorm te verbeteren en de foutieve stand te wijzigen, terwijl verkeerd schoeisel dat bezwaar steeds verergert. Men is dus logisch voor voeten en schoenen bij vorm en standgebreken op den schoenmaker aange wezen. Wanneer er natuurlijk sprake is van phatalogische voetgebreken, bijv. een huidaan doening of Engelsche ziekte bij kinderen, dan ;s dat zuiver het arbeidsveld van den medicus, en verleent de maatschoenmaker als technicus zijn medewerking bij het voetlijden, onder voorlich ting van den medicus. Ook de manier van loopen en hoe men de voelen neerzet is van grooten invloed op het voorkomen van voetbezwaren en onregelmatig loopen. Men leest in den militairen stand bij marcheeren, bij gymnastiek en dansoefeningen steeds, punt van den voet omlaag en naar bui ten. Dat naar buiten kan er tegenwoordig beter afblijven, dat doet de massa toch al reeds te veel. Als men oogen heeft voor het loopen bij den weg, dan wordt er over het algemeen zeer slecht geloopen en drijven velen als ganzen over den weg, waardoor de voeten niet normaal af wikkelen en scheefloopen der hakken een direct gevolg is. Dit heeft men zich door onwetend heid aangewend en kan zoodra het begrepen wordt, weer verbeterd worden. Onmerkbaar heeft men toegegeven aan verkeerd loopen en heel spoedig komt daar de overdrijving bij. Nu moet de terugweg aanvaard worden. Dit vraagt tijd en oefening daar de veranderde spierverhou- ding zich weer aan moet passen aan beter loopen. Men plaatst de voeten evenwijdig, zoodat de teenen en de hiel even ver van elkaar verwij derd zijn, daarna brengt men voet en been recht vooruit en zet den voet dus inplaats van schuin naar buiten recht voor uit op den grond. Met dezen zuiver rechten overgang buigt men onwil lekeurig den geheelen voet en werken alle dee len in normale richting, waardoor de voet zijn lenigheid en veerkracht behoudt, terwijl als men verkeerd blijft loopen, dus dat men de voorvoe ten schuin naar buiten zet, de voet niet buigt, doch dwars gaat kantelen, waardoor de voeten minderwaardig worden. Dit leeren loopen is met een goeden wil te bereiken en moet bereikt worden wil het loopen geen straf worden. An ders schakelt men zooals de ervaring leert, het loopen te veel uit, waardoor bet lichaam door gebrek aan beweging te zwaar wordt en de voeten tenslotte ongeschikt worden om behoor lijk te kunnen functioneeren. Voorkomen is beter dan genezen. Ziet om u heen, let op het voetlijden van anderen en als het niet te laat is, denk dan over voeten en het gebruik van schoe nen anders dan tot heden gedaan wordt. ALEXANDER HUYCKMAN Oplossingen, enz., te zenden aan den Schaakredacteur van dit blad, Bloemendaal- scheweg 42, Bloemendaal. Eindspelstudie No. 9. C. F. v. J a n i s c h (f 1872). Oplossingen inzenden aan bovenstaand adres voor 15 April a.s. XXX Eenige lezers voelen er veel voor een corres pondentiepartij te spelen. Een correspondentie- partij is een partij, welke dit is duidelijk per correspondentie gespeeld wordt, D.w.z,: De speler met Wit stuurt zijn tegenstander zijn eersten zet per briefkaart toe: bijv. 1. 3328. Deze nu, antwoordt bijv. 1. 1823, waarop Wit zijn tweeden zet verzendt, daarna Zwart weer en zoo vervolgens. Indien er meer liefhebbers zijn, kunnen zij mij berichten, waar na ik de spelers onderling in verbinding kan stellen. Bij voldoende deelname kunnen we op deze wijze misschien een interessanten wed strijd organiseeren om eenige aardige prijzen. Ik stel me dan voor af en toe eenige standen welke in deze partijen voorkomen te plaatsen, benevens den stand van den wedstrijd. Trouwens, als er eenmaal deelnemers zijn, komen de verdere bepalingen er van zelf en zal dan t.z.t, alles in deze rubriek gepubliceerd worden. N.V. Ver. Rotterdamsch-Hofstad-Tooneel. Zondag 13 dezer geeft dit gezelschap in den Stadsschouwburg op verzoek, nog eene voor stelling van Boefje, met Annie van Ees in de titelrol. Het is de 120e opvoering dien avond. Regie: Cor van der Lugt Melsert. Wit aan zet wint. Stand der stukken: Wit: Khl, Dh6, a2, f4. Zwart: Kg3, Tc5, a3, g5, h3, h5. Oplossing schertsprobleem No. 5. H. D. B. Meyer, Stand der stukken: Wit: Kal, Pa3, Pa6, a2, b2, c2, c7. Zwart: Ka8, Tfl, a7, f7. 1. c7c8 en neemt een.... Koning!!, onver schillig; 2. Pa6c7 mat. Wit laat derhalve zijn Koning op al in den steek; het is dus alleraar digst gevonden op c8 een nieuwen Koning te nemen. Goed opgelost door: P. J. W. Becker en G. Strijker, beiden te Santpoort; C. v. Dort en H. W. v. Dort, beiden te Schoten. Partij No. 14. Gespeeld in het meestertournooi te New- York, 17 Maart 1924. Wit: Zwart: F. J. M a r s h a 11, dr. S. Tartakowcr. Hollandsche opening. d2—d4 1. :7—e6 c2c4 2. f7f5 Pbl—c3 3. Pg8—f6 Lel g5 4. Lf8—e7 a2e3 5. C—0 Lfl—d3 6. b7b6 Pgl— f3 7. Lc8b7 0-0 8. Pf6e4 Lg5Xe7 9. Dd8Xe7 Ld3Xe4 10. f5Xe4 Pf3d2 11. De7—li4 f2—f4 12. Pb8—c6 Pc3Xe4 13. Pc6—e7 Tfl—f3 14. Pe7-f5 Tf3li3 15. Dh4-e7 Ddl— h5 16. g7g6 Dli5e2 17. Tf8i7 Pe4-g5 18. Tf7—g7 Pd2—f3 19. De7-b4! Tal—bl 20. c7c5! L)e2d3 21. c5Xd4 Pf3Xd4 22. Ta8—c8 e3—e4 23. Pf5Xd4 Dd3Xd4 24. d7—d5 a2—a3 25. Db4—f8 e4Xd5 26. e6Xd5 c4Xd5 27. Tc8—d8 Pg5e4 28. Tg7—f7 d5—d6 29. f7Xt4 Dd4—c4f 30. Df8—f7 Dc4Xf7f 31. Tf4Xf7 Th3-e3 32. Lb7Xe4 Te3Xe4 33. Td8Xd6 Te4—e2 34. Td6—d3 Tbl— f! 35. Kg8—g7 Te2—c2 36. Tf7—d7 h2—h3 37. Td3—d2 Remise. Rectificatie. In Partij No, 13 leze men 3. Pd5b6. In Probleem No. 53 behoort op b2 een witte Koningin te staan, zooals uit dc „stand der stukken" kon blijken. Correspondentie. Santpoort. P. J. W. B. Uw Schertsprobleem hebben wij dus ter zijde gelegd. Bij de Dajak- kers heeft de Koningin ook den Paardensprong. Wellicht heeft U daarover eens gelezen? Alles betreffende deze rubriek te zenden aan den Damredacteur, den heer Herm, de Jongh. Valeriusstraat 64huis, Amsterdam. Auteur: M. E. Pollet, Parijs. Wit speelt en wint. Vogelvrijen. Dinsdag 15 April geeft de N.V. Het Schouwtooneel de eerste opvoering te Haar lem van „Vogelvrijen" (Bjerg Eivind en zijn vrouw), tooneelspel in 4 bedrijven, door Johann Sigurjonsson, onder regie van Dr. Herbert Kranz. Vopr dit zeer interessante stuk brengt Het Schouwtooneel de spicaal vervaardigd décors mede, Geboortevloek, door Cora Westland, Uitgave van Em. Querido, Amsterdam. Verliefde Artisten, door G. Bernard Shaw Prijs gebonden f 1.75. Uitgave J. M, Meulen- hoff, Amsterdam. Marchen von Wilhelm Hauff mit Schattenris- sen von J. Wiegman. Prijs gebonden f 1.65. Uit gave J. M. Meulenhoff, Amsterdam. Jan Luyken, Bloemlezing door W. Kramer. Uitgave J. M. Meulenhoff, Amsterdam, Onze Letterkunde, door A. Gratama, Direc trice van de Middelbare School voor Meisjes. ,.'t Kopje" te Bloemendaal, 3 deelen. Uitgave van J. B. Wolters, Groningen en 's-Gravenhage. KUNST. „Don 't Cry" in „Modern". De populaire Amateur Jazz-Band „Don 't Cry", onder leiding van Willy Versteeg, treedt hedenavond op in het cabaret „Modern" aan de Raaks, dat de eigenaar, de heer Van Rassel, hiertoe bereid willig beschikbaar heeft gesteld. De medewer king van dit vroolijke clubje aan het volledig programma van dien avond zal ongetwijfeld de zaal uitverkocht doen zijn, temeer, daar ook Jac. Kolderie, de bekende cabarettier, in samen werking met den „Band" zijn nieuwste liedje^,, zal doen hooren. Ten overvloede zal een dansje afwisseling en de gelegenheid tot soupeeren de iptieme gezelligheid verhoogen. Daar het batig saldo ten goede komt aan de kas der H. O. V. (Haarlemsche Orkest Vereenjging) wekken wij een ieder op het nuttige met het aangename tg verbinden en niet te verzuimen a.s. Zaterdag het cabaret „Modern" te bezoeken. Voor nadere gegevens verwijzen wij naar de advertenties. Hoewel de lange winteravonden reeds tot het verleden behooren, wanneer zoovelen, inzonder heid de jongeren, zich afvragen hoe het nuttigst die lange avonden te passeeren, is het toch niet ongemotiveerd om de aandacht te vragen van jenge menschen die over vrijen tijd beschikken en dezen tijd mogelijk nuttiger kunnen gebrui ken dan zij tot nu toe deden. Doch ook andere menschen die interesse heb ben voor iets schoons, iets wat den geduldbe- zitter na aandachtige oefening komt beloonen, iets wat menig huiskamer kan sieren, iets wat ons klein „apartementje" maakt tot 'n gezellig verblijf en tot een aantrekkelijk bezit, zij ook mogen hun aandacht schenken aan een kleine reeks artikelen over de houtsnijkunst en wat daarmee in verband staat. Den getrouwen lezer van deze rubriek, wel kom! Het houtsnijden is een genotrijke bezigheid. Een ieder beschikt over een weinig vrijen tijd, het ongestadige weer dwingt ons soms thuis te blijven, dit minder prettige feit kan veranderen in een verblijdende waarneming, als we thyis ons kunnen oefenen in houtsnijden. Hebben we eenmaal een werkje onderhanden, dan zal onze werklust telkens worden geprikkeld naarmate ons werk vordert. De ontwikkeling van lust tot bezigheid, naar schoonheidsgevoel en een krachtige pols zijn hiervan het natuurlijk gevolg, terwijl men zijn geliefden met tal van prachtige gelegenheids geschenken verblijden kan. Alvorens men tot deze kunstige arbeid over gaat, is het als vanzelfsprekend, dat we ons gerst moeten voorzien van materiaal en daarna van hout. Over die twee dingen valt nog het een en ander te zeggen; daar de toelichting over het san te schaffen gereedschap nooit zoo duidelijk is als dat men de voorwerpen kan aanschouwen, geef ik den lezer in overweging zich te wenden tot een plaatselijken deskundige, die U de be doelde voorwerpen zeer gaarne verstrekt en nader toelicht over het gebruik ervan. Voor Bloemendaal c.a. kan men zich m.i. het beste wenden tot de fa. Anth. Smit Jr. Sr Qo., Magazijn yoor Huiselijke Kunst, Nassaulaan 1216, te Haarlem, Telefoon 1289. Als gereedschap hebben we noodig: Hel steekmes, een mesje, waarvan de snede loopt van de eene uiterste punt tot de andere en slank toegeslepen is; het snijmes, met een meer in de lijn van het heft loopende snede; een burijn, een hoek- beitel met twee even lange, rechtlijnige elkan der onder een hoek van meer dan 45 graden ontmoetende snede, geschikt om scherphoekige groeven te steken; een sierguts, een geulvormige beitel, 2 c.M. breed om uitgeronde groeven uit te steken. Tot het omgroeven van cirkels of gedeelten daarvan, bestaan er geleiders, waarin de zoo even genoemde voorwerpen passen. De leider is zoo ingericht aan het eene einde dat men zonder moeite met een stelschroef de snijwerktuigen er aan kan bevestigen. Door de punt der midden stang van den leider op het centrum te zetten welke men omgroeven wil, kan men de zuiver ste groeven vervaardigen, die men maar wenscht. De gedeelten van te bewerken voorwerpen welke onbesneden moeten blijven, worden be- prikt met een staafje, 810 c.M. lang, aan één einde voorzien van scherpe puntjes. Het beprik- ken geschiedt met 'n stalen hamer. Door deze be werking krijgt het hout een zanderig aanzien, men noemt het zandgrond, terwijl het werk tuigje den naam zander draagt. Als er hoekjes onbeprikt overblijven, neemt men voor verdere afwerking een ronde els of priem en prikt die met de hand er bij. Voor het aanzetten der gereedschappen,heeft men een tweetal wetsteenen noodig, n.l. een washitasteen, een witte, grof korrelige Ameri- kaansche steensoort, en een zachte geel- of groenkleurige steen uit Belgische of Duitsche groeven, neemt men eerstgenoemden steen in gebruik, dan legt men hem één of meer dagen in slijpolie, een gelijkdeelig mengsel van glyce rine en spiritus, opdat zich alle poriën daarmede vullen, Men raadplege voor de wijze van aanzetten der verschillende voorwerpen een reeds genoem den deskundige, daar praktijk begrijpelijker is dan theorie. Men bewaart de slijpolie in 'n druppelfleschje, of eau de cologneflacon met druppelstop. Een hoofdvereischte is dat de snijwerktuigen steeds vlijmscherp zijn, stompheid verraadt zich aanstonds door uitglijden en het maken van vezelige, gekneusde kanten, men ga bij deze ont dekking niet verder, maar zette eerst aan, op dat er „snee" in blijft. De snede is alleen dan volkomen in orde, wanneer er geen enkel hel blinkend streepje of stipje op te bekennen is. Bij het eindigen der werkzaamheden moet men de gereedschappen zorgvuldig opbergen, liefst in een daarvoor bestaande gereedschapsdoos, dan zijn geen verdere voorzorgsmaatregelen (e nemen. Een volgende maal over materiaal en gereed schappen meer. THEORETICUS. GEBOREN: d. van L. J. van Warmerdam en Th. W. Jansen; z. van P. H. van Duin en A. Vader; z; van A. van der Heuvel en E. M. Reij- nen, wonende te Oss; d. van R. N. Bolleman en J. C. M, van der Horst; d. van A. de Boer en J A. W. Stöver ONDERTROUWD. D. Groenendaal en J. Reitsma. GETROUWD. J, Wilkens en M. Honig. D. Zijlstra en C. M. Kokkelkoren. OVERLEDEN F. van Apeldoorn, 72 j. Terug te bekomen bij: J. Snuverink, Kinheim- weg 19 Bloemendaal, een mondharmonica; J. Swarts, Bleekerspad 7 Bloemendaal, een paar dames kousen; A. J. Kruup, Rollandslaan 80 Overveen, een zwaan; A. Wassink, Zuidertuin- dcrplaan 10 Overveen, een portemonnaie; Scha ft r, Bloemendaalscheweg 186 Overveen, een rij wiel; W. Flooren, Oosterlaan 4 Aerdenhout, een hangslot met sleutel; L. v. d. Reep, Rqllapdspad 51 Overveen, een gouden boekje, vermoedelijk van een horlogeketting; Ravenhorst, Rollands pad 33 Overveen, een carbidlantaarn; W. Hage- dcorn, Middenduin Overveen, een koperen dek sel van een z.g. diepboring Amsterdamsche wa terleiding; J. Ronner, v. Twiskplein 12 Over veen, een etui met inhoud; L. Nothilfer, Schulp weg Aerdenhout, een lipssleutel; aan het politie post Aerdenhout, een Fransch leerboekje; aan het bureau van politie te Overveen, een blauw wollen handschoen, een bruine handschoen, een nijptang, een bruin wollen handschoen, een stof fen reticule, een damestasch met inhoud en vier werkschorten, een dop van een auto. Zondag 13 April. NED. HERVORMDE GEMEENTE, v.m. 10 uur Ds. J. C. van Dijk. Goede Vrijdag, v.m. 10 u. Ds. J. C. var; Dijk. Bevestiging der nieuwe leden, n.m. 7 u. Ds. J. C. van Dijk, Heilig Avond maal. JONüELIEDENSAMENKOMST in gebouw „Maranatha" des voormiddags 10 yyr, de heer K. Koopman. GEREFORMEERDE KERK, voorm. 10 uur, Ds. JoJi. C. Brussaard. n. m. 5 uur, dezelfde. Goede Vrijdag n.m. 7,30 y. H, C. v. d. Brink, te Zandvoort LOCAAL OPENBARE SCHOOL, v.m. 10 uur Ds. A. G. B. ten Kate, van Heemstede. RELIGIEUZE KRING AERDENHOUT, Huize „Kareol", van Lennepweg. Maandag 14 April 8 u. 's avonds. Lezing Dr. Ai H, den Hartog. Onderwerp: Schopen hauer. Peluches voor gordijnen, nieuwe kleuren Ij OC prima kwaliteit, /jA" 130 c.M. breed TC Gordijn Popeline verschillende JlR kleuren, 130 c.M. I**» breedA Satinet, gordijnvoering, prima kwaliteit, -4 1 f| 130 centimeter |lu breed, f 1.25 A EXTRA AANBIEDING Groot assortiment prima kwaliteit, waschecht. 120 centim. breed 1.60 95 centim. breed 1.45 80/100 c.M. breed 0.95 80 centimeter breed PER METER HAARLEM Aanleg en ouderhoud van Tuin levering van alle benoodigdhed Zeer billijk tarief. Gratis adv FRANS J. FAASE, Floresstraat 29, SCHOT VRAAGT ONZeCORDITlë VOOR M ÜU ftKOOP Z€6R G£friAKKeLlcHA( SerALÜIGöVOORlWAfiROi Gen. Cronjéstraat 40 Sch Eigen reparatie-inrichting.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1924 | | pagina 6