TWEEDE BLAD de goedkoopste. LINCOLN de meest volmaakte. Importeur: FIV. Haarlemsciie Auto Centrale, Stationsplein, Telef. 1094. „Bloemendaaiseh Weekblad" Plaatselijk Nieuws. Postzegelrubriek No. 15. ZATERDAG 19 APRIL 1924 BLOEMENDAAL. Opening Electrische winkel. De heer A. A. M. Dernison opent heden een moderne zaak in Electrische artikelen, Lampekappen, Ijzerwaren en aanverwante artikelen aan den Bloemendaal- scheweg 60 te B'oemendaal. Dit perceel, gebouwd en uitgevoerd door den aannemer D. van Kampen, alhier ziet er keurig uit, zoowel wat betreft de architectuur, als de verdere afwerking. Bij het binnentreden biedt de winkel een ge zellig interieur, wat nog meer tot uiting komt als 's avonds deze inrichting verlicht is. In de etalage zien we tal van kleine artikelen op het gebied van electriciteit en ijzerwaren, keurig gerangschikt, terwijl van de winkelzol- dtring tal van lampekappen, welke op eigen atelier worden vervaardigd, in verschillende kleuren worden geëxposeerd. De heer Dernison, die in deze branche geen onbekende is, daar hij jaren een zaak dreef in dergelijke artikelen in de Zijlstraat te Haarlem, legt zich speciaal toe op het aanleggen van elec trische geleidingen en het repareeren van elec trische apparaten. Den lezer verwijzen we naar de advertentie die in dit nummer voorkomt, terwijl we den on dernemer succes wenschen met deze nieuwe inrichting. Koribalvereen. „Sport Vereent", Bloeniendaal. De seriewedstrijden van bovengenoemde Ver- eeuiging op 6 en 13 April ter eere van het be haalde kampioenschap harer afdeeling zijn zeer goed geslaagd. Er werd met veel animo gespeeld door 4 clubs, die elkander het bezit van de uit geloofde prijzen terdege hebben betwist, De Haarl. comb, heeft den eersten prijs, een zilveren medaille, in de wacht gesleept, de club uit de sfad der Stormvogels, n.l. G.S.D., den tweeden, een zilveren plaquet, terwijl de bonte kraaien uit Hillegom, die met een jonge ploeg verschenen, den derden, een bronzen medaille, veroverden. Het weer heeft zich den tweeden dag goed gehouden, gelukkig maar, want op een modderig veld met een bal te spelen, is lang geen pretje. Veel publiek hebben we niet gehad, de korf balsport is ook niet zoo populair, maar toch ho pen we in Bloeniendaal vasten voet te krijgen, daar naast voetbal en hockeyspel er toch nog wel aanhangers(sters) in deze streek te vinden zullen zijn voor dit mooie, specifiek Nederland- sche spel, De afdeeling Bloemendaal-Velsen der Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, hield Dinsdag, 15 April j.l. hare maandelijksche bij eenkomst in Hotgl Vreeburg te Bloem endaal, De zaal, in een bloementuin herschapen door de vele inzendingen voor het puntenstelsel, was overvol belangstellenden, die zich spitsten op de voordracht „Dwars door Amerika" te ge ven door Prof. Dr. Th, J, Stqmps, Hoogleeraar te Amsterdam, die reeds eerder onze afdeeling vergastte op voordrachten, betrekking hebben de op zijne reis door de Vereenigde Staten, Op dé hem eigen, vlotte en onderhoudende wijze, leerde spreker, aan de hand van eene keur-collectie lichtbeelden, zijne hoorders Ame rika zien van een botanisch standpunt. Na duidelijk gemaakt te hebben hoe, van een geografisch standpunt bezien, Amerika een spie gelbeeld is van Europa-Azië, bleek uit de voor dracht dit ook het geval te zijn wat de flora be. ti eft. Op boeiende wijze, verklaard met een onuitputtelijken schat van botanische kennis, deed spreker zien de overeenkomstige planten soorten van zee- tot vastelandsch-klimaat, zoo wel als van laagland- tot hooggebergteklimaat. De aandacht werd gevestigd op enkele planten ook voorkomend in ons vaderland, waarvan de herkomst nog op verklaring wacht. Het hartelijk applaus der toehoorders bewees wel hoezeer deze voordracht werd geappre cieerd en ongetwijfeld waren allen het eens met de welgekozen woorden van erkentelijkheid, waarmede de voorzitter den spreker dank zegde Na een korte pauze, waarin nauwelijks tijd genoeg was om de prachtvolle inzendingen te bewonderen, werd de vergadering voortgezet en bracht de Commissie van Keuring, bestaande uit de HH. J. Ende, P. E. v, d. Werff en H. Hoos- bergen, bij monde van den eersten verslag uit en kende de volgende punten toe aan: H. Boegschoten, collectie Franciscea oximia 9, id. Begonia Heracleifolium 9, id. collectie diver se Orchidëen 10, id. een Miltonia Bleuana 10 met lof; v. Empelen en van Dijk eene collectie Hortensia 10; B. Vader eene collectie Amaryl lis 7, id. eene collectie Cinneraria 10 met lof; W. Beunder eene collectie Hortensia (met rose 9, id. een Azalia vervatiana 8; C. W. Meerdink een Azalia lidifolia (wit) 7, id. een vaas Schizan- tus 7, id. een id. id. 8; K. Griffioen Jr. een As- plenium viviparum 9; A. Koper een groep rots- planten 6. De Commissie voegde daaraan toe de mede- deeling, dat ditmaal het materiaal der inzendin gen prima was. De heer Bos zond ter opluistering der Be stuurstafel in een vaasje Narcissen en een bloempje van de Narcissus cyclamensis. De heer Joh. Steen zond ter kennismaking in een nieuwe zaailing van Pelargonium zenale, waaraan door hem den naam Dr. Posthumus Meyes werd gegeven, als hulde aan den voor zitter onzer afdeeling. Bij de bespreking der inzendingen, deelde de heer Boegschoten mede dat in Nederland slechts 2 bezitters waren van deze Franciscea en dat deze plant zeer moeilijk te kweeken is. Daar het ondertusschen zeer laat was gewor den, werd voorlezing der notulen en ingeko men stukken, verdaagd tot eene volgende ver gadering en werd dadelijk overgegaan tot vast stelling van den tijd waarin de jaarlijksche on derlinge tentoonstelling zal gehouden worden. De overheerschende meening was dat ditmaal weer een najaarstentoonstelling moest plaats hebben, waarop behalve bloemen en planten ook weer groente en fruit kan ingezonden wor den. De vaststelling van de datum kan later ge schieden. Daar evenwel door eene najaarsten- toonstelling de rozen nooit aan de beurt zouden komen, werd besloten dat op eene, door het Be stuur vast te stellen ledenvergadering om inzen ding van uitsluitend rozen zou worden gevraagd en aldus een „Rozenavond" gehouden zou wor den. Daar de Vragenbus geen vragen bevatte en bij de Rondvraag niemand het woord verlangde, sloot de voorzitter, met een woord van dank voor de groote opkomst deze vergadering. SANTPOORT, Fancy-fair. Door de Loge van Goede Tem pelieren te Santpoort, wordt een fancy-fair ge houden een week na Paschen en wel Zaterdag 26 April en Zondag 27 April in het Loge-gebouw, naast de Ned. Hervormde kerk, gelegen aan 't Kerkplefn te Santpoort. Beide dagen is de fancy- fair opengesteld voor 't publiek van 's namid dags 2 uur tot 's avonds 10 uur. Het doel dezer fancy-fair is, naar ons meege deeld werd, om te komen tot een dusdanige in richting van het Loge-gebouw, dat ook de an dere plaatselijke vereenigingen hunne huishou delijke en cursusvergaderingen er in kunnen be leggen. Hoewel reeds vele ingezetenen van Santpoort blijk gegeven hebben van hunne sym pathie met het werken der Tempelieren, door giften voor inrichting van het gebouwtje, zijn de Tempelieren nog niet voldaan. Santpoort ont beert een keurig ingericht algemeen vergader lokaal. En niet eerder zullen de Tempelieren rusten, of een alcoholvrije vergaderzaal, inge richt naar aller eischen, moet er zijn. De aangekondigde fancy-fair belooft inder daad schitterend te worden. Buiten de bekende attraktie's, zooals pop-verloten, naamraden en tomboja, zullen er verschillende aantrekkelijke standen zijn die tot het kooplustige publiek zul len spreken. De fancy-fair wordt opgeluisterd door zang en muziek, terwijl een heusche waar zegster zal komen om vele Santpoorters eens hun verleden, heden en toekomst uit te leggen. De Santpoorters doen dus verstandig om, naast de Paaschdagen een fancy-fair-begrooting te houden, want hoewel alles heel aardig en goedkpop zal zijn, verwachten de Tempelieren toch minstens 1000 bezoekers met gevulde beur zen. Aan den winkelstand zal door de Doge aan geboden worden ten reclame-stand in te nemen op deze fancy-fair; hiervoor komen alleen win keliers uit Santpoort en Jan Gijzenvaart voor in aanmerking, mits zij geen alcoholreclame wen schen. Gaarne neemt de Loge nog iets voor deze fancy-fair in ontvangst. De goede gevers kunnen zich wenden tot KI. Munsterman, Duinlustpark- weg 5, Santpoort (station), den heer Handgraaf, Pastoorsstraat, Jan Gijzenvaart en mej. Westra Slaperdijkweg te Santpoort. Het houden van deze fancy-fair is toegestaan bij besluit van Burgemeester en Wethouders van V eisen 9 April 1924 no. 313. Onnoodig is het om nog aan te dringen vooral 26 en 27 April a.s. het Loge-gebouw eens met een bezoek te vereeren. Feestavond „Kindervreugd". De Santpoor ter Kinderzang en Operetteclub „Kindervreugd", heeft Zaterdagavond 12 April eens echt intiem gefeest in 't gebouwtje der Tempelierenloge „de Redingsboei" alhier. Zijn het anders de kinderen die door hun lieve stemmetjes en aardig spel ouders en belangstel lenden bekoren, nu was het een avond alleen om de kinderen te vermaken. De voorzitter, de heer G. Frankfort, wees er in zijn opening dan ook op, door te zeggen: „Lieve vriendjes en vriendinnetjes, het is alleen voor jullie, dat wij dezen avond georganiseerd hebben." Het is dan ook een kinderavond in den waren zin van 't woord geweest. Allerlei attrakties, deden de kinderen genieten en onbedaarlijk lachen. Voor al professor Boonestaak had de kinderharten spoedig voor zich gewonnen. Eenige pantomin- rne's van de oudere kinderen vielen ook zeer in den smaak. De heerlijkste wisseling voor de kin deren was wel de traktatie van ranja, gebak enz. Met versnaperingen kunnen de kinderen het altijd goed vinden. Aan alles moet echter een einde komen hoe prettig het ook is. Het besluit was een feestelijke kinderpromenade, waaraan alle kinderen deelnamen. Het bestuur en onzen kindervriend, de heer Post, werden door de kinderen gehuldigd met veelkleurige papierslin gers en andere papieren feestwerptuigen. Voor de kinderen was het een avond geweest om niet gauw te vergeten. Vroolijk na-neuriënd alle wijsjes die deze avond door de kinderen aange hoord waren, gingen de kinderen om 10 uur 's avonds naar huis, om hun ouders te vertellen van den prettigen feestavond. De werkzaamheden aan de nieuwe spoorbrug. In den nacht van Donderdag op Vrijdag zijn de laatste twee ijzeren nood-draagbalken onder de rails over den Jan Gijzenvaart gelegd. Men kan nu doorgaan met het afbreken der oude brug om daarna een betonnen hiervoor in de plaats te stellen. Een heele troep arbeiders onder het licht van een zestal carbidreservoirs, oorverdoovend ge klop enz., waardoor menigeen's nachtrust ge stoord werd. 't Was echter noodig en nood breekt wetten. Wie is de gelukkige? Loge In Veilige Haven der onafhankelijke orde van goede tempe lieren te IJmuiden, verzocht ons blad te willen vermelden, dat op No. 108 Serie Y van de ver loting, gehouden 4 Januari 1924 1.1,, gevallen is een Pendule met Coupes. Daar de gelukkige na vermelding in de pers der gem. Velsen maar niet kwam opdagen, wordt door 't bestuur der Loge vermoed, dat de gelukkige winnaar te Santpoort of in Schoten wonen moet. Ieder die een aan deel in bovengenoemde verloting gekocht heeft, kijkt zijn nummer dus goed na en No. 108 serie kan zich om de pendule met coupes wenden tot den heer J. C. Vermeulen, Wilhelminakade 50 rood te IJmuiden, of om bemiddeling tot Loge „De Reddingboei" te Santpoort. Tot 1 Juni 1924 blijft deze prijs beschikbaar, anders wordt bovengenoemde prijs geschonken aan een lief dadige instelling. VELSEN. Waterschouw. De schouw over wateren, heulen, beeken en slooten in deze gemeente zal plaats hebben op Woensdag 30 April e.k. Voor eventueele belanghebbenden is dus nog gelegenheid om te zorgen, dat alles in orde is. Ter wille van de volksgezondheid hopen we op aller medewerking in deze. T O O N E E L. Balalaika-orkest. De bezoekers van het concert, j.l. Maandag in den Stadsschouwburg gegeven door het Balalaïka-orkest, hebben een mooien avond gehad. De eigenaardige instrumen ten, bespeeld door musici in de echte oud- Russische kleedij, waarbij vooral de schitte rende hoofdtooi der vrouwen opviel, brachten den toehoorder het verre, vreemde land van Tolsti en Dostojefsky wel naderbij. Zoowel het beurtelings weemoedig sleepende en beurtelings hartstochtelijk vroolijke van de liederen, die met onnavolgbare virtuositeit op de balalaika getokkeld werden, als de prachtige stemmen der zangers, die het instrumentaal gedeelte afwissel den, werkten suggestief. De leider, Vladimir Togoreloff, die zijn gehoor door een wonderbaar knappe solo op zijn in strument in verrukking bracht, had de at tentie, ook „de Nederlandsche volksliederen" ten gehoore te brengen, bestaande uit het Wien Neerlands Bloed en.... de boerendansen van Siep! Allerkoddigst waren de beide beelden uit het Russische volksleven, waarmee de uitvoering sloot. Vooral de mimiek van de kozakken, die onder woesten soldatenzang op de zaal kwamen inrijden, was onbetaalbaar. Hef is te hopen, dat wij deze Russen nog eens terugzien, Boefje. Heden (Zaterdagavond) geeft de N.V. Ver. Rotterdamsch-Hofstad-Tooneel in den Stadsschouwburg alhier, op algemeen verzoek, nog een voorstelling van „Boefje", met Annie van Ees in de titelrol. Het zal de 121e opvoe ring van dit stuk zijn. Regie: Cor van der Lugt Melsert. De Domkop. Maandag 21 April, 2den Paaschdag, voert de N.V. Het Schouwtooneel, directie Adr. van der Horst en Jan Musch, we derom een nieuw blijspel op in den Haarlem- schen Stadsschouwburg: „De Domkop" van Ludwig Fulda, dat bij de eerste vertooningen reeds een zeer groot succes mocht behalen. MUZIEK. Uitvoering der leerlingen van mevr. Sybrandy- Halberstadt. Kwam het door de velerlei ontspanningen in Haarlem of is de Zaterdagavond niet de avond om een uitvoering te geven door leerlingen, waaraan dus geen hooge eischen gesteld mogen worden? Wij weten het niet doch kwamen tot deze gedachte toen wij den slechts gedeeltelijk gevulden schouwburg binnenkwamen. De weg blijvers hebben ongelijk gehad. Trouwens de naam van mevrouw Sybrandy- Halberstadt waarborgt al reeds dat men iets te hooren krijgt wat het aanhooren waard is. Vanzelf spreekt dat aan de kinderen geen hcoge eischen konden worden gesteld, doch hun speelliedjes vonden toch algemeenen bijval. En naarmate de leerlingen in leeftijden op klommen, welke het podium betraden, werd ook de zang beter. Tot wij ten slotte mevr. Pruijs en mej. Dien Daudey mochten hooren, waarna werkelijk niet meer kon worden gezegd, dat zij tot de leerlin gen behoorden. Wat zij ten gehoore brachten was onberispelijk. Mej. Emmy van Eden, de begeleidster van dezen avond en van zoovele avonden, was zoo als wij dat van haar gewoon zijn. Haarlemsche Orkestvereeniging. Met de kaartverkoop voor de concerten tot instandhou ding der H.O.V. gaat het, dank zij de hoogst- ijverige medewerking van de dames en heeren, die zich daarvoor bereid verklaarden, zeer naar wensch en reeds is een groot aantal kaarten ge plaatst. Er is echter nog een flinke stoot noodig om de 2000 vol te maken, maar gezien de enorme belangstelling die in de ure des gevaars zoo ruimschoots aan den dag wordt gelegd door Haarlem en omstreken, kan het niet anders of de pogingen moeten slagen. Maakten we reeds melding van de artistieke daad van den sierkunstenaar, den heer Schrier, die het affiche ontwierp, dat eerstdaagsch ver schijnt, thans heeft de fa. Langeveld de aan haar sigarenmagazijn, Groote Houtstraat, aan gebrachte lichtbak beschikbaar gesteld voor het belangrijke doel. Op sierlijke wijze heeft deze firma, geheel op eigen kosten, een aanmoediging tot het koopen van kaarten op de twee zijden der lichtreclame laten aanbrengen, die zoowel op den dag als des avonds prachtig in het oog valt. Wie volgt? De Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriend schap" te Haarlem, zal op Vrijdag 25 April 1924, 's avonds 8 uur precies een vocaal concert geven in de gemeentelijke concertzaal. Als solisten treden op mevrouw Rose von Toczylowsld-Altena, sopraan, de heer Louis Somer, viool. Begeleiding mej. Emmy van Eden (Eerelid). Het programma luidt: 1. a. Wilhelmus, b. Gij Adelaar, c. De dichter is een vogel; 2. a. Sulei- ka, b. Wohin?, c. Gretchen am Spinnrade; 3. Sonate D-dur (viool); 4. Het vaderland (koor); 5, a. Aanhoor mijn beê, b. Die nacht; b. Rondo Capriccioso (viool); 7. a. Ich trage meine Minne, b. All mein Gedanken, c. Traume (Studie zu Tristan und Isolde), d. Schmerzen; 8. Pilgerchor. IV. Overzicht van nieuwe zegels. Duitschland. Hier verscheen kort geleden een serie weldadigheidszegels in de waarden van 5, 10, 20 en 50 Goudpfennig, die voor het drievou dige der nominale waarde worden verkocht. De opbrengst komt ten bate der noodlijdenden in Duitschland. Voorts verschenen de eerstelingen eener ge heel nieuwe serie gewone postzegels. Boven de waarde-aanduiding, daaronder de Pruisische adelaar en daarna de woorden Deutsches Reich. Tot dusver verschenen: 3 pf. bruin, 5 pf. groen, 10 pf. rood en 30 pf. lila. Hongarije. Hier werden in omloop gebracht: Zaaierstype: 600 Kr. grijsbruin en 800 Kr. geel- oranje. Dienstzegel: 600 Kr. bruingeel en rood; type Hivatalos. Portzegels: een opdruk, 5000 Kr. op 5 Kroon, bruin (opdruk rood). Binnenkort verschijnen nog: Parlement-type: 1000 en 2000 Kr. Madonna-type: 2500 en 10.000 Kr. Dienstzegels: 2000 Kr. Vliegpost 100, 500, 1000 en 2000 Kr. Weldadigheid 300, 500, 1000 Kr. met opslag van 100 Letland. Een nieuwe 50 Santimu, violet-grijs zag hier het licht. Rusland. Het land waar onder het sovjet regime de algemeene portvrijdom werd inge voerd, geeft den laatsten tijd veel zegels uit. Thans verscheen een serie Port-zegels. Hiervoor werden gebruikt de 35 en 70 Kop. van de z.g. Kerenski-uitgave 1918. Tot dusver verschenen: 1 kop. op 35 kop., 3 op 35, 5 op 35, 10 op 35, 12 op 70, 32 op 35, 40 op 35. Liberia. Dit landje, bekend om zijn ontelbare uitgiften, gaf wederom een nieuwe serie zegels uit. Thans verschenen: 30 c. bruin en violet, 50 c. purperbruin en oranje, 75 c. grijs en blauw, 1 rood en violet, 2 oranje en blauw, 5 groen en bruin. Dezelfde zegels verschenen in andere kleuren met den opdruk O.S. (dienstzegels): 30 c. blauw en bruin, 50 c. bruin en oranje bruin, 75 c. grijs en groen, 1 rood en groen, 2 lila en rood, blauw en purper-bruin. Martinique. Hier verschenen: met rooden op druk op de zegels van de uitgifte van 1908 1922. 0.01 op 2 c. olijfkleurig en bruin, 0.05 op 20 c. purper en bruin, 0.15 op 30 c. oranje en bruin, 0.25 op 50 c. blauw en bruin. Nicaragua. De 1 c. violet van 19221923 werd voorzien van den opdruk „R. de C. 1914" (in tv/ee regels). Perzië. Hier verschenen in een nieuw type met het beeld van'den sjah: 3 ch. rood bruin, 6 ch. grijs bruin, 10 ch. pur per bruin, 12 ch. karmijn, 1 kran blauw, 2 kran blauw en rood. JANSEN. STA OPEN, MIJN HART. De lachende Blijheid staat voor de deur En klopt aan de poort van mijn hart, Belovend als bloeiende morgen van Mei, Als zonlicht in zomer, zoo jubelend vrij Staat bruisende Blijheid en klopt aan mijn hart, En ik open ik open wijd Het stille Verlangen schrijdt langzaam aan En wacht voor mijn trillende hart, O droomend verlangen, dat schreien doet, Dat aanzwelt en kreunt door het jagende bloed, Het worst'lend Verlangen klopt heet aan mijn (hart. En ik open met armen wijd. In snerpende vlagen, in scheurende pijn Rukt Storm aan mijn bonzende hart, Rijst nimmer vernieuwing, dan leedgedrenkt, Als kust, die na laaiende branding wenkt? De brekende Stormwind beukt zwaar op mijn (hart, En ik open met oogen wijd Ja, open, voor 's Levens veelvuldigheid Sta open, mijn levende hart, Geheel, als God's zingende Vreugde naakt, Geheel voor Zijn droom, die tot Daad ontwaakt, Geheel voor Zijn Lout'ring, mijn dappere hart, Sta maar open sta open wijd! MIEN LABBERTON, Vrijz. Prot. Blad.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1924 | | pagina 5