wmm/mm \l F, WISBRUN 6 LIFFMANN •A Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout en Vogelenzang 'I Fotografisch Atelier DJPHF rencier hestre NERS Uitgever: A. EIKELENBOOM, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: Bloemendaalscheweg 42. - Tel. 22324. Het persoonlijke en het algemeene. "Gr.Houtstr.169, Tel.3472 Bloemendaalscheweg 64* Telefoon 22179 [BEHANGER! /MEUBELMAKER IffEERDEJw Plaatselijk Nieuws. - -,,N RWERPEN. H, Eldermans, een zilveren da- fMberdingk Thijin- 'arenaansteker; C. weg 4 Bloemen- ertje; Zondervan, een zilveren da- \lberdingk Thijm- schmanden; A. v. 65 Bloemendaal, Doemen, Tette- nge hond; H. Co- aarlem, een hon- rdingk Thijmlaan Zwiersen, Rol- mes; v, d, Meu- >ut, een lorgnet; Overveen, een ekje. DA. AL. 'E, v.m. 10 uur, in gebouw ddags 10 uur, an Bussum, Alg. voorm. 10 uur, gebouw der en. v.m. 10.30 u. ivenhage. ^HOUT, Huize )orm. 10 uur. in Eysinga. lente en een idags 10 uur, IJmuiden. orm. 10 uur, laan, idvoort. Raaks 3 Haarlem AMMA merkenden RUIJS abaretière stelling ing ten an Band >upers I en komt IO.C. 18e JAARGANG. ZATERDAG 10 MEI 1924 No. 19 BLOEMENDAALSCH WEEKBLAD Abonnement: Voor een half jaar 1.75 LOSSE NUMMERS 5 CENT. Advertentiën:15 cent per regel, bij afname van 500 regels of meer korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 10 regels 1.elke regel meer 10 cent. Tusscben den tekst of op een bepaalde plaats speciaal tarief. Tegen twee dingen is het zwartste pessimis me niet bestand: tegen een schoonen lentemor gen en een vroolijken kinderlach. MELATI VAN JAVA. BEDE. Schoonheid die in den hemel zijt, Die de Eeuwigheid heeft opgeschreven, Geef ons iets van uw eindloosheid, Geef ons van uw verhevenheid, Van uw geweldigheid Om groot te leven! Schoonheid die in de wereld zijt, Die tusschen menschen hangt te beven, Geef ons van uw eenvoudigheid, Geef ons van uw mededeelzaamheid, Van uw deemoedigheid Om goed te leven. Schoonheid die enkel in ons zijt, Die moeder ons heeft meegegeven, Geef aan onze oogen zuiverheid, Geef aan ons hoofd uw helderheid, Ons hart uw dapperheid, Eerlijk te leven! C. S. ADAMA VAN SCHELTEMA. t (Nadruk verboden.) Ieder onzer vindt zijn eigen leven het belangrijkste dat bestaat. Treft hem een ongeluk, dan vindt hij troost in het beklag der omstanders. Zelfs zit er in de belangwekkendheid, die hij als slachtoffer van het noodlot plotseling heeft gekregen, een zekere vergoeding, die soms tegen de ellende van de tegen slag opweegt. Elkeen is ij del, en wie het ontkent te zijn, is het misschien nog het meest. Elk wil de aandacht trekken en begeert, dat men over hem spreekt. Zij het met lof, zij het met blaam. Wanneer het met goede daden niet lukt, omdat men de gezindheid of de gaven mist, goed te doen, dan zal het met misdaden lukken. Men kent de geschiedenis van den man uit de geschiedenis der oudheid, die den tempel van Diana te Ephesus in brand stak, louter om zich beroemd te maken. En wanneer men de beweegre denen onzer hedendaagsohe misdadi gers nauwkeurig kon nagaan, zou men ontdekken, dat een groot aantal vergrij pen tegen de strafwet hun ontstaan heeft te danken aan die zelfde zucht naar bekendheid, welke Herostratus tot zijn brandstichting drong. Vooral de verkeersmisdaden, de overrijdingen en botsingen, die, hoe weinig geteld wat de strafmaat betreft, tot de talrijkste en schandelijkste vergrijpen dezer dagen behooren, ontspruiten voor geen klein deel aan de brani-achtige begeerte naar heldenroem, waardoor de ouderwetsche studenten tot het stelen van schelknop pen en naambordjes werden gedreven. De meeste menschen echter komen nooit in de gelegenheid, hetzij door hun deugd, hetzij door hun ondeugd van zich te doen spreken. Zij beschikken slechts over één middel om de openbare aandacht te trekken; dat is: dat hun een ongeluk overkomt. Het onbeteeke- nendste oude wijfje wordt eensklaps een gewichtig persoon, wanneer zij longontsteking krijgt of zich brandt aan een ketel kokende koffie. Het on- noozelste schaapje komt in de krant, zoodra een verdacht uitziend individu een greep naar haar handtaschje heeft gedaan. Het is om de gewichtigheid, die wij eensklaps hebben bereikt, dat wij het in het diepst van ons hart toch nog wel prettig vinden, als wij een para plu hebben verloren of als ons onze kippen ontstolen zijn. Zelfs een ge schaafde knie en een in elkaar gedrukte fiets zijn geen te zwaar offer voor de gelegenheid, ons plotseling geboden, om in het gemengd nieuws te staan. Het drukkendst in een menschenleven Een aardig KINDERPORTRET J.l_j verhoogt het geluk uwer jaardag GROOTE SORTEERING HEERENOVERHEMDEN PYA- MA'S - BOORDEN - ZELFBINDERS - BRETTELS is de ervaring, ondanks al zijn inspan ning, zijn opwinding en verslagenheid niets bijzonders te zijn, zich niet te on derscheiden, niet voor een oogenblik uit te steken boven de onafgebroken gol ven van de massa der millioenen, die geboren worden, leven en sterven. Elk wil zijn uur hebben, waarin hij erkend wordt; waarin blijkt, dat hij toch een uitzondering is op de menigte een eigen stempel draagt, een persoon lijkheid is. Helaas, dat er een weten schap is uitgevonden, die ook aan deze illusie een eind maakt. Zelfs in het oogenblik van onzen roem blijken wij aan algemeene wetten te gehoorzamen. Zelfs wie zijn paraplu verliest of zich zijn kippen ontstolen ziet, verricht daarmee geen persoonlijke daad. De wetmatigheid ook in deze alle- daagsche levensavontuurtjes trof mij, toen onlangs de drukker van een plaat selijk blad mij er opmerkzaam op maakte, dat de rubriek „verloren voor werpen" elke week even lang is. Elke week is dus een vast percent van onze plaatsgenooten gedoemd, zijn paraplu te verliezen. De statistiek zal dit cijfer voor een gemeente, voor een land, voor een volk kunnen vaststellen. Het verlie zen van een paraplu is dus geen per soonlijk lotgeval, maar een massale dwanghandeling, die zich ditmaal toe vallig door het individu Jansen en de volgende week door het individu Pie- tersen voltrekt. Evenzoo bestaat er statistische standvastigheid in de verkeers- en be drijfsongevallen, in de gouden bruilof ten en de levenlooze geboorten, in de faillissementen en echtscheidingen, in de moorden en diefstallen, in het slagen voor examens. Het spreekt vanzelf, dat de betrok kene in eenig ongeval of bij eenig feest zichzelf het middelpunt voelt en zich zelf de eer van zijn belangwekkendheid toerekent. Maar uit algemeen gezichts punt blijkt het persoonlijk aandeel in de levenslotgevallen al bijster klein. Al stoft gij nóg zoo op uw verstrooidheid, gij verliest uw paraplu louter om het percent vol te maken; al gevoelt ge u nóg zoo'n durfal, ge rijdt den ander om ver louter om het cijfer der verkeers ongevallen op peil te houden, en als ieder over u spreekt, omdat ge geschei den zijt of failliet zijt gegaan, hebt ge te bedenken, dat er door uw toedoen geen decimaaltje aan de statistische breuk is toegevoegd geworden. Wij ver vullen allen ons lot, gelijk de water droppels die met den vloed van den oceaan komen aanbruisen en met de eb zich in zee terugtrekken. Wij worden allen geschoven, hoezeer wij meenen te schuiven. Wanneer gij bekeerd zijt tot het vrouwenkiesrecht of u verlicht gevoelt door de draadlooze boven uw dak, her inner u dan, dat de overtuigingen en de wetenschappelijke inzichten, de techni sche vaardigheden en zedelijke opvat tingen met gelijkmatigen tred voort schrijden over heel den aardbodem. De ontdekking, die gij doet, doet tegelij kertijd uw tegenvoeter en het probleem dat u kwelt, is het probleem van uw genooten op eiken meridiaan. Dit moge voor uw gewichtigheid een teleurstelling zijn, het geeft toch ook een gevoel van rust en zekerheid, zich geschraagd en gedragen te weten door een vast, onverbrekelijk verband. C. MARIE CORELLI. t 1 Mei 1864—21 April 1924. De wereldvermaarde romanschrijfster Marie Corelli is voor enkele dagen in den leeftijd van bijna 60 jaar heengegaan naar het geheim zinnige gebied, waarover zij zoo gaarne schreef en menig nieuw gezichtspunt voor velen heeft geopend. "Van af haar prilste jeugd voelde zij zich op onmiskenbare wijze tot het mystiek, occulte aangetrokken. Veel meer gevoelde zij, reeds als heel jong kind, datgene wat God deed, dan wat zijn schepsel de mensch verrichtte. En haar geloof aan engelen, onzichtbare we zens, was haar als 't ware ingeboren, zóó dat zij eiken avond verwachtte er een te zullen zien. Haar stiefvader Dr. Ch. Mackay, journa list, romanschrijver, dichter, criticus, moedigde dit alles aan en leidde het jonge kinderleven in de juiste banen. Toen de lessen thuis beëindigd en de tijd der gouvernantes voorbij was, werd Marie Corelli naar een Fransch klooster gezonden om haar verdere opvoeding geheel te voltooien. Hier in deze religieuse omgeving werd de grondslag verder gelegd voor dat wat hare verdere leven en werken vóór alles zou beheerschen. Dacht haar vader, toen zij veertien jaar oud was, dat zij haar weg zou kiezen in de muziek, hoe heel veel anders kwam het uit. Want, hoewel de muzen haar niet misdeeld hadden, zij zong zeer fraai en voltooide bijna een opera op 14- jarigen leeftijd, is haar taak een andere ge worden, en dreef de onzichtbare leiding haar een richting uit waarin zij direct een groot suc ces had. Haar dichterlijke ziel, haar zonderlinge psy chische ondervindingen, een scherp verstand, en een brandende liefde tot God en de mensch- heid, maakte haar, mede door de vaardigheid waarmede zij de pen wist te hanteeren, tot een zter bijzondere vrouw. Zoo ontstond reeds op 22-jarigen leeftijd haar eerste werk „Een roman van twee werelden", waarmede zij direct een ongekend succes ocgstte, en zoo ging het door met steeds stij gend succes van boek tot boek. Niet al haar werken zijn even belangrijk, en zijn zij gelijk aan: De ware Cristen; De Smar ten van Satan; Wereldlijke Macht, enz.; niet altijd is haar werk er zonder fouten afgekomen en heeft zij zich boven alle persoonlijkheden kunnen verheffen, maar haar stem heeft door hare boeken op waarachtige wijze gesproken tot Westerling en Oosterling. In alles straalt hare liefde tot God uit, en poogde zij krachtig aan den wereldbouw deel te nemen. Bijtend was vaak haar critiek en onmeedoogenloos brak zij af wat h.i. inkonsekwent was. Niettegenstaande zij van de pers niet de minste medewerking, zelfs bittere tegenwerking ondervond, werden hare boeken bij duizenden gekocht en gelezen. Moedig trad zij op voor het verongelijkte en verdrukte, en zij schroomde niet, o.a. in den Transvaalschen Boerenoorlog, om het gruwe lijke van dien oorlog aan te toonen, men leze daartoe haar „Wereldlijke Macht", waarin zij onomwonden haar meening zegt. Talrijk wa ren de brieven welke zij tijdens den Boeren oorlog uit de Boerenlegers ontving. Het gaat niet, om in dit kort bestek veel te zeggen; een uitvoerige Engelsche biografie van de hand van Kent Carr, en de Hollandsche schets van Willem Sonius, Marie Corelli, haar leven en werken, geven een breederen kijk op OVERVEEN TELEFOON 956 haar leven. Marie Corelli heeft getracht als een ware Christin te leven. Een hoogstaande, en lieve figuur is heengegaan. Duizenden van aller lei ras en spraak heeft zij door haar boeken troost en licht gebracht. Velen die haar moedige en eerlijke taal niet kenden verdragen of in starre orthodoxie ge vangen zijn, hebben haar bestreden, fel en vaak oneerlijk. Doch men vermocht niet haar suc ces te verkleinen. Als men nu haar stellingen, datgene wat zij in haar boeken een deel der ir.enschheid bracht, niet als een onfeilbare on aantastbare waarheid beschouwt en verheer lijkt, zal het doel, waarmede zij haar boeken moest schrijven bereikt worden. Lang, nog heel lang zal Marie Corelli door haar werken tot ons spreken, en zal, nog ver in de toekomst blijken, welk een groote betee- kenis haar werken hebben voor het religieuse, geestelijke leven. Onze tijd heeft gebrek aan mannen en vrou wen met moed. Geen moed die zich meent te moeten uiten in het vernielen van allen en alles, doch zedelijken, geestelijken moed. Zulk een bezat Marie Corelli. Moed, om der liefde wil. Liefde tot God. (De Tempel). BLOEMENDAAL Bloemendaalsche Amateurfotografen Vereen. F. G. schrijft ons: Donderdagavond werd de gewone maandver gadering onder leiding van den heer J. C. Mol gehouden. De heer Cool kreeg onmiddellijk het woord en hield een warm gestelde herdenkings rede over den voor enkele weken overleden voorzitter, den heer Joh, F, Huysser. In sym pathieke bewoordingen schetste spr. de betee- kenis van dezen voor het fotografische leven in t algemeen en het bestaan der Bloemendaalsche in 't bijzonder. De aanwezigen verhieven zich dan enkele oogenblikken van hun zetels. Een betuiging van deelneming was ingeko men van de Amsterdamsche club, de N.A.F.V. Voorts werden een aantal monsters Merkur- papier rond gedeeld. Daarna was het woord aan den heer L. E. W. van Albada, den veteraan op het gebied der stereo-fotografie, die een interessante uiteen zetting gaf van het principe, verschillende voor- ocrdeelen en foutieve begrippen op dit gebied. Een groot aantal stereo-foto's van den heer Van Winkoop verduidelijkte gezien door eenige speciale beschouwingsapparaten volgens het systeem van Albada op schitterende wijze de voordracht. Vooral mogen daarvan ge memoreerd worden de beide uitersten; de ste reo's met sterk vergroote objectief-afstand, de luchtfoto's met 40 meter objectief-afstand van Gouda, Leiden enz., en de opname met een ob jectief-afstand van 2 c.M. van het sneeuwklokje, waardoor een sterk vergroot, prachtig, duide lijk beeld verkregen werd. Een krachtig applaus vertolkte het gevoelen van de vergadering. Op de beschouwingstafel waren een aantal foto's geplaatst uit de col lectie van de N. A. F. V., terwijl ten slotte van de zelfde club een wedstrijdcollectie diaposi tieven op het doek kwamen. Oplichter. Door mevrouw H. aan den Bloe mendaalscheweg werd bij de politie aangifte gedaan, dat zij op een sluwe manier de dupe was geworden van een oplichter. Deze persoon, als heer gekleed, wachtte een gunstig oogenblik af waarop de familie de wo ning had verlaten, en kwam dan ongeveer een kwartier later met een keurig verpakt pakje, voorzien van adres, presenteerde tevens een kwitantie ten bedrage van f 9.75, hetwelk door de dienstbode werd betaald. Bij de thuiskomst der familie was mevrouw H, zich niets van een I I

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1924 | | pagina 1