HUIZE de goedkoopste. LINCOLN de meest volmaakte. Victoria-Water BIOMUMSÉ Fi Tweede Meisje Jonge Honden PIANO TE HUUR RADIO S J. G. W. v. d. POL Jr. TIMMERMAN EN AANNEMER Bloemendaalscheweg 23 Santpoort, Telef. 22315 BURGER TIMMERWERK /MJO OEPKESI FOTOGP4\EH BLOEMENDAAL. Postzegelrubriek. De Studehaker-Expositie. Importeur: N.V. Haarlemsche Auto Centrale, Stationsplein, Telef. 1094. DAMRUBRIEK. ONTVANGENBOEKEN. MUZIEK, ADVERTENTIËN. Kindermeisje Werkster PENSION Zit- en Slaapkamei Mej.J.G.BRAAIJ,Zijlweg4! geeft les ln STENO en TYPEN In de advertentie-kolom men staat ook iets voor U i* Bloemendaalsc GENESTE' Foto Artikelen Joh Straatweg 101 Telefoi i j - v 'I. Tf 'i GESCHIKT ADRES VOOR ben, sterken drank in het klein te hebben ver kocht. Bkl. die aan verschillende klanten jenever en brandewijn had afgeleverd, beweerde daartoe wel gerechtigd te zijn. Maar het O.M. vond het opmerkelijk, dat bekl. dan op het boekje in- stede van jenever, wijn zette. Tegen den bekl. werd geëischt 100,boete oi 20 dagen. Christelijk Lyceum. Dinsdagmiddag zijn de laatste van de ruim 1500 palen, noodig voor den bcuw van het Christelijk Lyceum op de Emma- kade, den grond ingedreven. Dit ging met eenig ceremonieel gepaard. Op de twee laatste palen werd een patroon geplaatst, die zeer harde knallen gaven. Nu is men aan de fundeerin gen begonnen. De bruggetjes aan de Rampenlaan. Naar mate het aantal huizen langs de Oostzijde van de Rampenlaan grooter wordt, neemt ook het aantal bruggetjes, toegang gevende tot die hui zen, steeds toe, aldus de „N. Haarl. Crt.". En wel in dier voege, dat er voor elke twee nieu we huizen één bruggetje bij komt. Als men nu weet, dat 't aantal nieuwe huizen, er den laat- sten tijd bijgebouwd, zeer aanzienlijk is, en dat er reeds verscheidene huizen elk met zijn eigen brug, aanwezig waren, vóór de huizenbouw langs de laan een aanvang nam, dan ligt het voor de hand, dat het in dit stukje Overveen een gezegend bruggenoord wordt, of liever, een met bruggen gezegend oord. Zij, die dan ook hun aardrijkskundige kennis eens willen luch ten, beginnen dan ook al vergelijkingen te ma ken tusschen Overveen met zijn bruggen en de Zaanstreek of met Wilnis en Mijdrecht. Een, die wel eens van Venetië gehoord, gelezen of gedroomd heeft, was zelfs zoo rijk met fanta sie begiftigd, dat hij van dit bruggenoord sprak als van Overveensch Venetië. Schrijver dezes, die echter eens gelegenheid had onzen grooten Bouwmeester te zien optre den in „De Koopman van Venetië" en dus ge rekend kan worden een Venetië-kenner bij uit nemendheid te zijn, kan echter verzekeren, dat deze vergelijking totaal niet opgaat. Ten eerste zijn de Venetiaansche bruggen geheel anders dan de Rampenlaansche. Zijn de laatsten plat van boven, de eersten vertoonen een sierlijken boogvorm als de rug van een nijdigen kater. (Zie slechts het plaatje, behoorend bij „De koopman van Venetië" in Shakespeare's wer ken). Ten tweede wordt de Venetiaansche brug gestoffeerd door een ouden, Christen hatenden Israëliet met een lange pelsjas en een lange sik aan zijn kin, (de sik wel te verstaan) iets, wat we op de Rampenlaansche bruggen geheel missen. Vervolgens, de bevallige gondels met de gondelieri (voor niet Italiaansch sprekenden vertaal ik dit mooie woord even als gondelpa- gaaiers) die in de Rampenlaansloot vervan gen worden door schuitjes met steenen, zand of koemest voor de bollenvelden (de koemest, hoor!) Eindelijk de.neen, 't lust me niet, nog tien andere punten van verschil te noemen tus schen onze en de Venetiaansche bruggen. En tcch al valt de vergelijking niet uit ten gunste van onze houten, witgeverfde bruggetjes, toch heb ik ze lief gekregen. Geven zij geen toe gang tot alleraardigste tuintjes, die met hun gras hun struiken, heesters en bloemen, een aller bekoorlijkst aspect geven aan de laan? En welk een verscheidenheid in die tuintjes. Hier speelt gras de eerste viool, „waar 't welvarend vee naar zocht," zou P. C. Hooft zeggen. Daar stuk ken zandsteen, rechtstreeks geimporteerd uit den St. Pietersberg of een andere zandsteen- groeve, waartusschen (tusschen de zandsteen- brokken) rots- en bergplantjes zich verbeelden 't hooggebergte te sieren; ginder een miniatuur Engelsche tuin, waarin de rechte lijn hoogtij viert. Nog weer verder een tuin, waarin de rechte en de gebogen lijn een wonderschoon ge heel vormen. En langs al deze tuinen het stille, spiegelende water van de Rampenlaansloot, waarin slechts de statige zwanen ontbreken, om de idylle volkomen te doen zijn. Neen, ik zou deze sloot en die bruggen niet gaarne missen (al ben ik 's winters, als ze glad zijn, blij, er geen gebruik van te moeten maken!) en ik voel dar. ook niets voor 't idee (de idéé zeggen som migen,) de heele sloot van begin tot eind te overbruggen, zooals men wel eens een goot met ijzeren platen bedekt, en van die overdekte sloot een verhoogd voetpad te maken. Nu zou 't me niet veel moeite kosten aan te toonen, dat de vergelijking met de Zaanstreek HAPTENU ISTIAVN II BLOEMENDAL OPNAMEN IN EKiEN OMGEVING'! Kent U reeds het Amerik. Ondergoed „VARSITY"? Het vereenigt zich in alle eigenschappen die men van licht ondergoed mag verwachten. Het is sterk, goed passend (in 7 heerenmaten), zacht zelfs voor de gevoeligste huiden, laag in prijs. Kniebroeken en shirts f 2.50, per 3 stuks 30 ets. korting. Combinations f 4.25, per 3 stuks 45 ct. korting. MAISON HETTY - GR. HOUTSTRAAT 126 - TELEF. 1760 of met Wilnis en Mijdrecht ook niet opgaat. Ge lijk de Parijzenaar, de Weenenaar, de Amster dammer en de Hagenaar met hun misplaatst nationalisme zeggen; er is maar één Parijs, Weenen, Amsterdam of Den Haag, alzoo zeg ik met een zeer geplaatste dorpstrots: er is maar één overbrugd Overveen en dat is: het Rampenlaansche Overveen. Woningbouwvereniging „Bloemendaal Noord". Uit het jaarverslag van de Woningbouwver- eeniging „Bloemendaal Noord", loopende over 1923 halen wij het volgende aan; Op 1 Januari 1923 bedroeg het ledental 178. In den loop van het jaar traden toe 14 en be dankten 27 leden, zoodat aan het einde van 1923 165 personen lid dezer bouwvereeniging waren. Gedurende 1923 was het bestuur als volgt samengesteld; W. Noorman, voorzitter, G. A. Tijssen, secretaris, H. J. Kruijswijk, penning meester, A. Dijkstra en F. W. J. Lanson. In de jaarvergadering, gehouden op 26 Maart 1923 werd door het Bestuur medegedeeld, dat de huren, evenals vorige jaren waren vastge steld op gemiddeld f 6.25 per woning. De huren kwamen over het algemeen vrij ge regeld binnen. Het Bestuur stelt zich steeds op het stand punt, dat de bewoners met vaste salarissen in de eerste plaats verplicht zijn, de huren op de daarvoor vastgestelde tijden te voldoen. Mocht een hunner wel eens een enkele maal in ge breke blijven, dan volgt meestal direct een waarschuwing om op korten termijn den achter stand aan te zuiveren, daar anders het Bestuur tot andere, scherpere maatrgelen moet over gaan. Een ander geval is het met hen, die geen vaste bron van inkomsten hebben en moeten leven van hetgeen zij door hun werk per week verdienen. Hoewel het Bestuur ook deze personen gere geld aanmaant, meent het toch eenige soepel heid te moeten betrachten, wat betreft het in halen van den achterstand, omdat deze per sonen, wat betreft hunne verdiensten, van het weder afhankelijk zijn. Toch kan het Bestuur den termijn van betaling der achterstallige huren voor deze personen niet te lang te stel len, daar bij de controle door de gemeentelijke accountants hierop aanmerking wordt gemaakt en een groote huurachterstand tengevolge zal hebben, dat het Rijk dezen achterstand op de andere huurders verhaalt, met als gevolg; huur- verhooging voor alle bewoners. In den loop van 1923 vertrokken door over plaatsing naar het provinciaal Ziekenhuis te Medemblik 7 personen. Waar de Bouwvereeniging nog een grooi aantal leden heeft, hebben de woningen niet onnoodig leeg gestaan. Toen de overplaatsing naar Medemblik plaats vond en dit bij het Gemeentebestuur van Bloe mendaal bekend werd, richtte het Bestuur zich tot het Gemeentebestuur met het verzoek ont heffing te willen verleenen van de bepalingen der verordening omtrent de bewoning van wo ningen, gebouwd met Rijks- en Gemeentesteun. De personen, voor wie deze ontheffing werd gevraagd, woonden en hadden hun werkkring allen in de gemeente Velsen. Op dit verzoek werd door B. en W, van Bloe mendaal afwijzend beschikt, terwijl zij ver zochten een gemeente-ambtenaar, tevens lid der Bouwvereeniging in een der openkomende woningen te plaatsen. Het Bestuur heeft aan het Gemeentebestuur bericht, dat het geen termen aanwezig achtte om dit verzoek in te willigen, daar de betrok kene volgens de ledenlijst niet aan de beurt van het betrekken eener woning was. Zooals reeds in het vorig jaar met een enkel woord is gememoreerd, is het 't Bestuur niet mogen gelukken uitvoering te geven aan de plannen tot bouwen van woningen op provin ciaal terrein. Door de weigering van Gedeputeerde Staten, Gemeente Bloemendaal, Rijksinstellingen en particulieren was het niet mogelijk finantieelen steun te verkrijgen. De Gemeente Bloemendaal deelde mede, dat, daar de woningen op provincialen grond zouden worden gebouwd en na verloop van jaren in eigendom zouden moeten overgaan aan de pro vincie, geen belang te hebben bij dezen bouw Het gevolg hiervan is, dat de menschen, die hun brood in Bloemendaal verdienen en foren senbelasting voor deze gemeente moeten beta len, gedwongen worden in naburgie gemeenten te wonen. Het Bestuur heeft zich op aanraden van een lid der grondcommissie van de gemeente Bloe mendaal tot deze Commissie gewend met het verzoek de vereeniging grond voor den bouw van woningen te willen verstrekken. Tot heden is op dit verzoek geen antwoord ingekomen. Verder heeft het Bestuur een bespreking ge had met de N.V. Bouwexploitatie te Haarlem over een eventueelen koop van bouwgrond. Deze gronden waren beschikbaar in de gemeen te Velsen, afdeeling Jan Gijzenvaart, tegen den prijs van f 3.per M2. Waar deze gronden echter bij bebouwing zeer belangrijk moeten worden opgehoogd en dit groote onkosten met zich medebrengt, welke onkosten de huren overmatig zouden belasten, heeft het Bestuur geen verdere stappen bij deze Maatschappij gedaan. Het ligt in de bedoeling van het Bestuur, be houdens goedkeuring der Ledenvergadering, bij het Gemeentebestuur van Velsen te beproeven bouwgrond en financieelen steun te verkrijgen voor het bouwen van woningen voor haar leden. Dat er in de eerste jaren in Bloemendaal nog arbeiderswoningen met steun van Gemeente wege, zullen gebouwd worden, meent het Be stuur op goede gronden te moeten betwijfelen. Ten slotte schrijft het Bestuur; Niettegenstaande het reglement uitdrukkelijk voorschrijft, dat in en aan de woningen en gronden der Bouwvereeniging niets mag veran derd worden zonder toestemming van het Be stuur, wordt toch niet altijd door de leden hier aan de hand gehouden, terwijl het 't Bestuur niet altijd mogelijk is dergelijke overtredingen te achterhalen. Meestal geschiedt dit eerst bij een woninginspectie. Verder dient er nog op gewezen te worden, dat enkele door het Bestuur gegeven voor schriften bij verleende toestemmingen op door de leden gedane verzoeken, kalmpjes door dezen naast zich worden neergelegd en niet uit gevoerd. Tegen een dergelijk optreden hoopt het Bestuur met kracht op te treden. V. Engeland. Ter gelegenheid van de Britsche Rijkstentoonstelling, welke den 23 April j.l. te Wembley is geopend, verschenen twee gelegen heidszegels van 1 en 1V> penny, resp. rood en bruin. De zegels zijn alleen op de tentoonstelling verkrijgbaar tegen den nominalen prijs. Frankrijk. Hier verschenen de eerstelingen van een geheele serie, gewijd aan de dit jaar te Parijs te houden Olympische spelen. Verschenen zijn de 10 en 25 centimes, terwijl de andere waarden spoedig verschijnen zullen. Griekenland. Er verschenen twee herden kingszegels, gewijd aan de herdenking van den honderdsten geboortedag van Lord Byron, n.l. 80 lepta en 2 drachmen. Guatemala. De kortelings verschenen nieuwe zegels van 10, 12'/2, 25, 75, en 90 centavos en 1, 2 en 3 pesos zijn thans uitgegeven als dienst- zegels met den opdruk „Oficial". Marokko (Engelsche bureaux). Hier versche nen; 75 centimes op 9 p. groen-olijf, 3 francs op 2/6 sh. bruin. Nederland. Voor de spciaal verzamelaars een „tète-bêche", n.l. de 71/2 cent oud model. Onder tète-bêche te verstaan twee zegels, waarvan de beeldenaar kop aan kop staat, Turkije. Hier verscheen de 5 piaster van de in omloop zijnde serie met een eenigszins ge wijzigd inschrift. De cijfers zijn n.l. iets veran derd (kleiner geworden). België. Ook België begint met jubileum zegels en wel ter herdenking van het 100-jarig bestaan van de Belgische postzegels. Er zal een geheele serie van 10 centimes tot 10 francs ver schijnen. Waarvoor al geen jubileumzegels wor den uitgegeven!! Luxemburg. Hier verschenen 4 weldadig heidszegels n.l. 12l/2, 35 c. en 2.50 en 5 franc (beeld Marie Adelaide) met den opdruk caritas. Spanje. De in omloop zijnde serie werd aan gevuld met de 2 centavos olijf groen. JANSEN. Zaterdag 10 Mei heeft de expositie der „Stu- debaker" automobielen een aanvang genomen in het Brongebouw te Haarlem. De groote zaal is herschapen in een lusthof van bloemen en palmen, waartusschen de sierlijk gebouwde „Studebakers" in groote verscheidenheid staan gerangschikt. Dichte en open wagens, voor 2, 4 en 6 personen. Men kan er van alles vinden. Vooral de sport two-seater trekt de bijzondere aandacht van het sportlievend publiek, een snellooper van 130 K.M. aan den bouw van dezen wagen is de snelheid te bespeuren. Omstreeks drie uur sprak de heer Kok een kort openingswoord, waarin hij dank uitsprak aan allen, die medegewerkt hebben om deze expositie te doen slagen. De heer Van Asten in de eerste plaats, die om zoo te zeggen de dekter van de wagens is, en die alle krachten voor het welslagen heeft ingespannen, verder de pers voor de berichten en ook de heer Kok, broeder van spr., die als directeur van de maat schappij een groot aandeel heeft gehad aan het tot stand komen van de expositie. Hierna verklaarde spreker de tentoonstel ling voor geopend. De geheele week, maar vooral Zaterdag en Zondag is de expositie zeer druk bezocht ge weest en geen wonder, de ondernemers geven iets wat belangstelling wekt, vooreerst de Stu- debaker-expositie, een auto die de aandacht van den voorbijganger trekt, al dan niet auto mobilist, door z'n sierlijke bouw en geruisch- looze gang. Voorts de stands op technisch gebied, als daar zijn automobiel-onderdeelen, „Good-Year" banden, „Acetylena" (benzine), „Texaco" (oliën), Hermans Carosserieën, enz. Als we dan nog mededeelen, dat er in de zaal een strijkje is, met pianobegeleiding, dat er een Studebaker-film vertoond zal worden, n.l. op 18 Mei in het Luxor Theater, Gr. Houtstraat, Haarlem, op welke men resp. het geheele be drijf en onderdeelen daarvan zal kunnen be wonderen en dat de toegangsbewijzen kosteloos verkrijgbaar worden gesteld, dan is het zeer goed te begrijpen dat er aan belangstelling geen gebrek is. Het is daar een auto-paradijsje, daar heeft de firma Steentjes en Keslen ook nog het hare toe bijgedragen door voor de draperien te zorgen. Den belangstellende geven we in overweging ga er ook eens kijken, misschien komt ge met een „Studebaker" terug. De Studebakerfilm welke Zondagmorgen ver toond zal worden in het Luxor-Theater .is niet toegankelijk voor kinderen beneden 16 jaar, ter wijl alleen toegang verstrekt wordt op vertoon van den uitnoodigingskaart, welke tegelijk voor expositie en bioscoop dienst doet. Alles betreffende deze rubriek te zenden aan den Damredacteur, den heer Herm. de Jongh, Valeriusstraat 64huis, Amsterdam. Uit een partij te Parijs gespeeld in 1910 tus schen den toenmaligen wereldkampioen I. Weiss en den Hollandschen grootmeester J. de Haas. De Haas, met Wit, maakte als volgt remise, nog nadeel. 2 31 22 17 28 3. 26 17 11 22 4. 29—23 28 19 5. 38 29 24 33 6 42—38 33 31 7. 36 9 8—13! 8. 9 18 6—11 9. 18—12 11—17! 10. 12 21 1923 remise. Een mooie afwikkeling, Nationale Ontwapening of Volksverdediging. Rede gehouden in de Eerste Kamer der Staten Generaal, door Prof. Dr. D. van Embden Prijs 25 cents. Uitgave van D. van Sijn Zo nen, Rotterdam. De praktijk der Zelfgenezing en het onbe wuste. Korte verklaring der methode van Emile Coué door A. de Clerq van Weel. Uitgave P. N. van Kampen en Zoon, Amsterdam. Serie „Voordrachtskunst", onder leiding van J. v. d. Valk. No. 4. „De Goudmijn", blijspel in 3 bedrijven, door J. v. d. Valk. Prijs f 0.50. No. 5. „De Neef uit Bremen", spel in 2 be drijven, naar Th. Körner. Prijs f 0.30. No. 8. „De belachelijke Precieuses", blijspel in 1 bedrijf, door J. B. P. Molière. Prijs f 0.50. Uitgave; Hollandia-Drukkerij, Baarn. Men verzocht ons opname van het volgende: Zooals bekend, heeft de sympathieke Haar lemsche Amateur Jazz-Band „Don 't Cry!", lei der Willy Versteeg met medewerking van Jac. Kolderie als Cabaretier een uitvoering georga niseerd op 1.1, Zaterdag 10 Mei, in het Concert gebouw „Modern" aan de Raaks, hiertoe be reidwillig afgestaan door den eigenaar, den heer G. W. van Rassel, ten bate van het Stads- Editie Kleedingfonds. Het succes van deze nut tige instelling is niet uitgebleven, want Woens dagmorgen brachten 2 bestuursleden van den Haarlemschen Amateur Jazz-band „Don 't Cry!" een batig saldo van f 72.76 aan genoemd klee dingfonds. Een mooie som! Daardoor wordt de kas weer flink versterkt. Een woord van dank voor deze welwillende daad aan de leden van „Don 't Cry!" en aan de heeren Versteeg en Kolderie is zeker niet mis plaatst. „Don 't Cry!" gaf aan andere dergelijke ver- eenigingen een prachtig voorbeeld om ook van hun liefdadigheidszin op dergelijke wijze blijk te geven. Dronk men vroeger 's avonds na de thee een glas wijn of bier, thans is het Oberlahnstein, het bevordert de digestie en een regelmatige af scheiding der vochten. Voor huishoudelijk gebruik bizonder aanbevolen in heele Liter- schroefflesschen, inhoudsprijs 32 ets. GEVRAAGD voor direct ee net m Adres; Pension „Wilhelmina' Rustenburcherweg 11, Bioemen daal. Mevr. SCHOUTE, Zuide Stationsweg 14, vraagt tegei 1 Juni een Zeer nette gevraagd te Aerdenhout voo 5 halve en 1 heele dag pe week, bij voorkeur wonende ti Aerdenhout of Bentveld. Zon der goede getuigen onnoodij zich aan te melden. Br. No. 9677, Bur, v. d. blad TE KOOP (Spaniels), keuze uit acht. Te bevragen bij G. VAL BUUREN, Bosch en Duinlaan 28 Bloemendaal. te koop gevraagd. Brieven met opgaaf van pri) en merk onder No. 9675, Bur van dit blad. aangeboden in de onmiddellijk omgeving van Station Sant poort een paar kamers me pension of gebruik van keukei (eigen meubelen gewensch! doch geen vereischte. Rustig; omgeving. Adres te vernemen aan he Bestelhuis, Verbindingsweg 17 Bloemendaal. TE KOOP een RADIC ONTVANGTOESTEL (3 lamp met luidspreker). Br. No. 9676, Bur, v. d. blad voor alle soorten Huisdieren KLEIST, Houtvaartspad 206 bij di Pijlslaan. Verschillende rashon den te koop. In boschrijk gedeelte word te Bloemendaal of omstrekei door echtpaar op leeftijd, al alleen inwonend, gevraagd vai half Juni—half Juli a.s. een ge meubileerde in nette rustige omgeving, me eenvoudig degelijk pension. Br. fr. met voll. inl. en pril onder No. 1357, Valkenbosch Boekhandel, Den Haag, Coper nicusplein 12. BHiiuaiiim*11111 J Verpla Naa 2 bij de Bloem; Ontwikkelen - Afdrul Restoureeren Lijsten - Pk Vanaf heden dagelijks AARDBEIEN SOEZi HOOGE SOEZEN E L POLONAISE'S MI AARL

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1924 | | pagina 2