i afwe: C. G. J. Gramoph J. Th. Bor is verhuis Bl'daaisc 309 Net Dagn de goedkoopste. LINCOLN de meest volmaakte. Victoria-Water MP is tot 1 Mei Doet! TE HUI BLOE STENG en T Tandarts J. Dl N.v. Stoers lp J. G. W. v. d. POL Jr. TIMMERMAN EN AANNEMER Bloemendaalscheweg 23 Santpoort, Telef. 22315 BURGER TIMMERWERK l/XUO OEPKE^l TOTOOP/^E f E)LO£MEND4\L M NflN FfTlTTV ontv'nKen wéderom nieuwe zendingen GEBREIDE MANTEL- llliliUUll 11111 1 1 HI COSTUUMS, MANTELS, JUMPERS en VESTEN HAARLEM. SANTPOORT. Importeur: N.V. Haariemschc Auto Centrale, Stationsplein, Telef. 1094. T O O N E E L. OVERVEEN. MUZIEK. i Arts, Ove gevraaj Bl'daalschewe HUWEL Pa. J. P. S Bloemendaalscheweg Geen beter dan het M. J. GESCHIKT ADRES VOOR drage in eens" hadden omgezet in een jaarlijk- sche contributie. De heer Cassee wees op de vele fietsonge- lukken welke gebeuren aan het einde van den Hooge Duin en Daalscheweg. Besloten werd, bij wijze van proef, bij een der buurtbewoners, wiens hulp het twijfelachtige genoegen heeft bij dergelijke ongelukken als voorloopig hospitaal te worden gebruikt, een aantal snelverbanden te deponeeren. Indien de aldaar te plaatsen offerbus echter niet de kosten opbrengen, dan zal hiermee geëindigd worden.- Daarna sluiting der vergadering. Reddingsbrigade. J.l. Zaterdag werd door een gedeelte der leden van onze Reddingsbri gade een tocht ondernomen naar het strand als voorproefje voor den aanstaanden zomer. Aan gezien er echter niets te redden viel, geen rot die zich aan het strand dorst te wagen, viel er niet veel meer te doen dan zichzelf te red den, wat zij dan ook deden, door aan den politiepost een oogenblik te gaan schuilen. Het bestuur der Bloemendaalsche Reddings brigade heeft zich tot B. en W. van Haarlem gericht, om te trachten voor de leden reductie te verkrijgen op het abonnement. Op dit ver zoek is afwijzend beschikt. Wij kennen de motieven van B. en W. van Haarlem, welke tot dit besluit hebben geleid, niet, maar wanneer B. en W. zouden hebben geredeneerd, wij hebben met de Bloemendaal sche reddingsbrigade niets te maken, dan zou den we hiertegen in willen brengen, dat vooral Haarlemmers gebruik maken van het Bloemen daalsche strand en dat de Bloemendaalsche Reddingsbrigade voor de Haarl. burgers zal beschermen. Wij hopen dan ook, dat B. en W. van Haarlem op hun besluit mogen terug komen en alsnog reductie op het vrij kostbare abonnement zullen toestaan aan hen, die ook Haarlemsche burgers zullen redden, waar dit noodig is. Een onnoodige hinderpaal. Sinds geruimen tijd zijn de zandaanvoeren in het Kinheimpark stopgezet. De rails zijn opgebroken en opge ruimd en het verkeer aan de Kleverlaan onder vindt geen vertraging meer. Alleen een stuk rails, juist strekkende over V s Kleverlaan en het voetpad ligt er nog. Is 1 opruimingswerk hiervan vergeten? 'et zou ons niet zoo sterk interesseeren, .e het niet, dat juist dit stuk het meest hinderlijke van allen is. Auto-, rijtuig- en wagenveeren worden hier sterk op de proef gesteld en de stootgaten wor den immer grooter. Had niet juist dit stuk het eerst in aanmer king gekomen voor ontruiming? O.i. wel. Bekroningen. Van de te Bloemendaal ten toongestelde inzendingen op de door den Ne- dcrlandschen Kring van Beeldhouwers uitge schreven prijsvragen zijn bekroond: „Rood kapje" van Jansen van Galen (sprookje in den tuin) en „Expecto" van Harzing (monument voor begraafplaats). Mej. S. alhier reed Zaterdagmiddag op haar rijwiel over het Kennemerplein te Haarlem, iuist toen een tram en een auto naderden. Hoe wel de laatste voldoende signalen gaf, merkte mej. S. de auto eerst op, toen het te laat was. Een aanrijding volgde, waardoor het voorwiel van het rijwiel geheel werd vernield en ook de vork en het frame eenige schade ondervonden. Mej. S. zelf viel op de straat maar kwam ge lukkig met den schrik en bemodderde klee- ren vrij. Den auto-bestuurder treft geen schuld. Zanguitvoering. De heer P. de Nobel zal op 4 Juni a.s. in den schouwburg op den Jans- weg een zanguitvoering geven met de leerlin gen van de gem. M.U.L.O.-school, alhier. Me dewerking zullen verleenen de meisjesklassen, vooral bestaande uit de leerlingen der Mulo klassen. Deze zal o.a. zingen „Avond", cantate van Cath. van Rennes. Het batig saldo is be stemd voor de afd. Bloemendaal van het Centr. Gen. voor Vacantie-kolonies. Ongeval. Tijdens een hevigen wind, waaide een reclamebord van de firma de Haas naar beneden en trof den heer K. juist op het hoofd, die hierdoor een hoofdwonde bekwam. Na van den schrik bekomen te zijn, kon de heer K. zijn huis loopend bereiken. Medische hulp bleek niet noodig te zijn. HAPTEJNL' ISTlAAfS IOPNAMEN IN EKiEN OMtiEVING-j Gr. Houtstr. 126. Tel. 1760 Bekend solide kwaliteiten Aparte modellen Vrijwillige Brandweer. De heer J. de Jong Cz„ gemeente-architect, heeft bedankt als com mandant van de Vrijw. Brandweer. Onze wegbeplanting. Een inzender der N. Haarl. Courant maakt een gemoedelijk praatje in genoemd blad over onze wegbeplanting. Hij geeft door zijn eigenaardige stelling den indruk dat hier een grappig stukje wordt gegeven, doch de overname van dit stukje wil zeggen, dat het voor ons geen grapje is en zeer zeker waard eens een proef te nemen. De inzender schrijft dan: Aan het hoofd van onzen plantsoendienst staat een man, die deskundig is. Ik zal de laatste zijn, om dat tegen te spreken. Was hij dat niet, dan zou hij niet aan 't hoofd van onzen plantsoendienst staan. Hij heeft dus verstand van plantsoenen, struiken, heesters, bloemen en boomen. Dat getuige onze plantsoenen, onze gemeentelijke kweekerij, onze wegen, welke Latsten netjes met een dubbele rij boomen be plant zijn. Als ik hier spreek van onze wegen,, dan bedoel ik hiermede onze laatst aange legde wegen, b.v. in het Kinheimpark en de zijstraten van de Julianalaan. Ik, daarentegen ben maar een gewoon mannetje, dat meer ver stand heeft van fietsen repareeren en lakens rekken, dan van boomen. Ik weet zoo'n beetje van de theorie van de planten, b.v. dat de wortels van een boom in den grond zitteri en dat alle hout geen timmerhout is. Voorts is het mij bekend, dat hooge boomen veel wind vangen en dat men geen druiven van distels kan verwachten. Maar daarmede is mijn bota nische kennis dan ook uitgeput. Op één enkel plantkundig gebied heb ik echter een zekere bedrevenheid, n.l. om te constateeren, of meii met een witte of een roode roos te doen heeft. Ik stel dit alles op den voorgrond, oip mijn eigen minderwaardigheid te doen uitko men tegenover de vakkundigheid van onzen plantsoendirecteur. Waarschijnlijk zal hij dan ook wel, zoo hem dit schrijven onder de oogen mocht komen, uitbarsten in een gelach, waarbij de classieke Homerische lach slechts kinder werk was. Misschien zal hij zich ook niet eens de moeite geven om te lachen. Maar nu de reden tot dit schrijven. Langs onze wegen zijn tamelijk wel algemeen geplant iepen (ulmus monumentalis), linden (tilla grandifolia of tilla parvifolia), eschdoornj acer pseudo platanus), soms ook kastanjeboomen (aesculus hippocustanum). Dat zijn zeker alle maal mooie boomen. Maar ze hebben één be zwaar: 's winters zijn ze kaal. En nu is kaalheid iets, waartegen ik een gruwelijken afkeer heb. Kale jakhalzen, kale drukte, radicalen, fiscale, verder kale jassen, kale koppen, enz., al deze begrippen verwekken bij mij een gewaarwor ding van: er ontbreekt iets aan. En kale boomen niet het minst. De lieve na tuur heeft echter de eigenschap „elek wat wils" te geven. Zoo ook met de boomen. Zij( die van verandering en vernieuwing houden, geeft zij loofboomen. Zij, die behoudend zijn aangelegd, verschaft zij altijd groene boomen, met name' onze naaldboomen. Dit geeft mij de gedachte; waarom sommige onzer wegen niet met sparre- bcomen beplant? De spar toch heeft vele voor- deelen: De spar groeit overal, zelfs in den slcchtsten grond. De spar is altijd groen en be hoeft nooit gesnoeid te worden. De spar geeft geen afgevallen blad en spaart dus een ge meente-werkman uit. Voorts is hij tot onder aan den grond begroeid, verspreidt een gezon den, aromatischen geur. De spar past geheel bi; onzen volksaard; hij is somber en ernstig. Hij past bij ons klimaat, dat min of meer Ncorsch is. (Onze Noorsche Mei, zegt de Ge- nestet immers!) Heeft verder de spar niet bijgedragen aan de grootheid van ons land? Leverde hij niet de masten, waarmee onze schepen de zeëen bevoeren? Geen sparren, geen masten? Geen masten, geen zeilen. Geen zeilen, geen sche pen. Geen schepen, geen handel. Geen handel, geen welvarend Nederland. Wat Nederland dus was en is, heeft 't te danken aan den spar. Alleen daarom komt hem een plaatsje toe langs onze wegen. En zegt nu niet: de spar wordt van onderen kaal en daarom zoo leelijk. Dat is slechts een kwestie van opvoeding. Sparren, die niet te dicht op elkaar staan, worden van onderen niet kaal. Als voorbeeld noem ik slechts het pracht exemplaar, staande in de buitenplaats „Over- beek", langs den Bloemendaalscheweg. Deze boom op zijn eentje staande, is van onderen zoo vol en begroeid, dat ieder moet denken, dat rondom den ouden stam een partij kleintjes is voortgekomen. Natuurlijk bedoel ik met dit pleidooi voor sparrenbeplanting langs onze wegen niet de groote verkeerswegen. De laag neerhangende takken kan men daar moeilijk gebruiken. Maar enze wegen in onze nieuwe wijken, zooals Bosch en Duin, Duinwijk en wat er nog verder komen zal. Ze leenen zich, dunkt mij, zoo uitermate goed voor de gemoedelijke, stemmige, rustige, met weinig in strijd zijnde sparrenbe planting. Echter, onze plantsoendirecteur heeft meer verstand van boomen, dan ik. Er zullen dus wel groote bezwaren bestaan tegen beplanting met den spar. Anders zou het zeker al wel in toepassing zijn gebracht. Of speelt hierin de sleur een rol? Amsterdamsche Anthraciet Maatschappij. Deze week is de Showroom met bijkantoor van het filiaal voor Haarlem der Amsterdam sche Anthracietmaatschappij, Groote Hout straat 187 in gebruik genomen. k Er zijn twee bijzonder aantrekkelijke etala ges gearrangeerd, in de eene ziet men een mi niatuur modelschip, zooals de maatschappij er in de ware grootte er pl.m. 15 bezit, welke de steenkolenproducten transporteeren vanaf En geland naar hier; in de andere etalage ziet men een stuk anthraciet geëxposeerd, wegende pl.m. 700 K.G., afkomstig uit de Domaniale Mijnen te Limburg. Echt Hollandsch en.... prima! Verder is in dit perceel een kantoor waar de bestellingen worden aangenomen. Het is voor publiek én voor het filiaal een groot verbetering omdat het bestelkantoor aan het Zuider Buitenspaarne ongemakkelijk was te bereiken. Zie de annonce. Verkooping. Bij de Dinsdag j.l. gehouden verkooping van grond werd door den heer J. v. d. Lijn, te Santpoort, een perceel bouwgrond aan den Rijksstraatweg gekocht voor f 1351. Onthulling gedenksteen Kennemer Lyceum te Bloemendaal. Zaterdagmiddag jl. heeft in het nieuwe, in aanbouw zijnde gebouw van het Kennemer Ly ceum bij den Julianaweg een eenvoudige plech tigheid plaats gevond n, de onthulling van een gedenksteen ter eere van Ir. A. Stoop te Bloe mendaal. In een der zalen van Stoop's Bad ont ving het Bestuur der Vereeniging „Kennemer Lyceum" talrijke genoodigden: curatoren, o.a. voorzitter en secretaris, Dr. J. Bierens de Haan en H. G. Cannegieter, leeraren, vertegenwoor digers der leerlingen, eenige leden van het Bloemendaalsche Gemeentebestuur, o.m. den wethouder J. C. Laan (de burgemeester was virhinderd), de architect Ed. Cuypers, de aan nemers van het bouwwerk, de heeren Joustra, enkele opzichters en werkchefs. Nadat de heer en mevrouw Stoop waren binnen getreden, hield de voorzitter, Mr. D. E. Lioni, een rede, waarin hij op den voorgrond stelde, dat na de tijdelijke huisvesting van het l yceum elders, het nieuwe ruime gebouw, met de prachtige speelvelden en in de nabijheid Stoop's Bad met de tennisbanen, een voor Ne derland eenig schoon geheel zal leveren, dat in zijn compleetheid doet denken aan den bloei tijd van de Grieksche beschaving. Dat de be langstelling en het vertrouwen in het Lyceum algemeen is, blijkt wel uit de dit jaar bizonder groote inschrijving van nieuwe leerlingen, waar mee Mr. Lioni den rector en de leeraren geluk- wenscht. De vraag had zich voorgedaan, of niet de symbolische handeling eener -eerste-steenleg- ging op de gebruikelijke wijze zou moeten ge schieden; bezwaren van verschillenden aard hadden daarvan echter doen afzien. Mr. Lioni memoreerde, dat temidden van de groote moei lijkheden der voorbereiding van den nieuw bouw het vorstelijk aanbod van den heer Stoop, om een groot terrein, opgehoogd, daar voor ten geschenke te geven, als een groote weldaad met dankbaarheid werd aanvaard. De heer Stoop, aldus de spreker, heeft door deze daad in overdrachtelijken zin den eersten steen voor het nieuwe gebouw gelegd. Het Bestuur der Vereeniging meende nu deze grootmoedige daad te moeten eeren, voor tijdgenoot en na geslacht, door het aanbrengen van een een- voudigen gedenksteen bij den hoofdingang van het nieuwe gebouw. Zich persoonlijk tot den heer en ook tot mevrouw Stoop wendend, dankte de voorzitter dezen voor hunne belang stelling en offervaardigheid op zoo menig ge bied, nu weer op het gebied van onderwijs en jeugdvorming. De heer Stoop antwoordde in enkele woor den, getuigend van zijn waardeering voor het I yceum en den rector en de leeraren, en den wensch uitsprekend, dat het Lyceum zou mo gen blijven bloeien en voor de leerlingen zou zijn en blijven een arsenaal van kennis en werkkracht. Na het samenzijn begaf men zich naar het schoolgebouw, dat, op den eenen zolderkap, dc vlag in top had, en werd de granieten steen onthuld, waarop gebeiteld staan de woorden: Communis salus singulis constat. Gedenksteen, gewijd aan Ir. Adr. Stoop. Ter herinnering aan zijn offervaardigheid ten bate der gemeenschap bij de stichting van het Kennemer Lyceum. 24 Mei 1924. De gereedzijnde gedeelten van den bouw werden daarna bezichtigd; nog geruimen tijd bleef men samen in de theeschenkerij van Stoop's Bad. Zwemfeest in Stoop's Bad. Wij herinne ren aan het zwemfeest dat 8 Juni in Stoop's Bad onder auspiciën van de H.V.G.B. gegeven werdt voor de dames en heeren zwemsters en zwemmers door de Nederl. Zwembond uit te zenden naar de Olympiade te Parijs. Een dergelijke samenkomst van de grootste krachten op zwemgebied in Nederland op een centraal punt behoort wel tot de groote zeld zaamheden, wij kunnen dan ook niet anders dar de H.V.G.B. geluk wenschen met het feit dat de leiding van dezen avond aan H.V.G.B. is toevertrouwd. Deutsche Klassiker Vorstellung. Goethe's „Torquato Tasso". Wanneer het licht van Vondels ziel op de dingen dezer aarde scheen en zijn mond begon te verhalen, wat zijn oogen zagen dan wierd het alles geest en leven. Wie met den dichter Vondel wandelt, hij ziet niet slechts wat rond hem is, doch hij ziet daarin gespiegeld den geest van den grooten dichter, telkens als deze met woorden van de dingen spreekt. Een paard, een boom, een musch, een pluisje en een stofje, ze worden alle aantrekkelijk en schoon, wanneer het licht van Vondels geest er in speelt. Vondel maakte de stof doorzichtig: hij ver geestelijkte de stof en Gezelle, die andere Zuidnederlander, heeft in denzelfden geest ge dicht, ofschoon hij niet dat heeft kunnen berei ken, hetgeen de vorst aller dichter bereikt hteft. Vondel is in den waren zin des woords „woordkunstenaar". Hij sprak zijn eigen taal en gaf den woorden leven en beteekenis. Hij schilderde met woorden in de fijnste nuances. Zooveel zag deze ziener, dat hij somtijds een en hetzelfde onderwerp twee maal bezong, zon der in herhalingen te vervallen. Goethe is niet zoozeer als Vondel, woord kunstenaar geweest, doch Goethe's verdienste ligt elders. Hij verstoffelijkte het geestelijke; een overvloed van levenswijsheid en kennis van het menschelijk gemoed zocht bij Goethe vertolking in het dichterlijke woord, voor welke vertolking hij veelal zijn beelden aan de stof ontleende. Wie het volle genot van een tooneelvoorstel- ling van „Torquato Tasso" wil smaken, dient het stuk tevoren aandachtig te lezen, anders ontgaat hem, zelfs bij ingespannen luisteren, te veel. De voorstelling, Zaterdag in den Stads schouwburg, onder leiding van Lothar Müthel gegeven, had waarschijnlijk door het mooie lenteweer minder publiek getrokken, dan ze verdiend had. Lothar Müthel, dien we reeds een paar malen in het gezelschap van Paul Wegener hebben zien spelen, heeft van „Tasso" een prachtige rol gemaakt. Zijn opvatting van Goethe's „Tasso" maakt die creatie van het begin tot het einde duidelijk en psychologisch verklaar baar. Een fout lijkt mij alleen de ruwe wijze, waarop hij de „Prinses" tot zich trekt, nadat hij haar zijn liefde bekend heeft. Hier miste Müthel de fijne nuanceering, waarmede hij gloed en liefdesvuur te vertolken had. Marga Reuter heeft zich als een veelbelo vend actrice doen kennen. De moeilijke rol van „Prinzessin" heeft ze met veel begrip ge speeld en de dikwijls zware verzen heeft ze uitstekend gezegd. Maria Eis, als Leonore, Grafin von Scandiano, heeft mij niet steeds de illusie kunnen laten, dat er een gravin sprak en gebaarde. In de Strindberg-rollen, met Paul Wegener, leek zij mij sterker en wezenlijker. Beter slaagde Ferdinand Asper er in, ons Hertog Alphons van Ferrara voor den geest te roepen. De „Antonio" van Hans Halden was een iet wat bleeke, toonlooze creatie. HENRI BAKELS. Haarlemsche Orkestvereeniging. Een enthousiast muziekliefhebber zendt ons het on derstaande gedicht: Alle menschen Zouden wenschen In ons mooie Spaarnestad, Dat de H.O.V. moog' bloeien En zij kan ook immer groeien, Als ze maar meer leden had. Wie in zorgen Tot den morgen, Dagelijks werkt voor zijn bestaan, 't Is de muziek, die hem doet leven, Beter kan men hem niet geven, Op zijn weg zoo voort te gaan. Wat het leven Ons kan geven? 't Is de snaar van onze ziel, Die heer Gerharz weet te treffen En dat kan men 't best beseffen, Als de muziek te hooren viel. Wil niet wachten, Geeft naar krachten, Wordt nu lid of donateur En het zal U nooit berouwen, Haarlem's stad zoo op te bouwen, De H.O.V. stelt niet teleur. Chr. J. Een sympathieke daad ter navolging. Niettegenstaande de opbrengst van het con- '^rt, gegeven ten bate der H.O.V. door Haar lem's Klein a Capelle Koor geen voordeelig sal do heeft aan te wijzen, heeft het Bestuur van Haarlem's Klein a Capelle koor toch een gift van f 50.in de kas van de H.O.V. gestort. Zeer zeker een daad van collegale mede werking, die niet genoeg op prijs kan gesteld worden. De gunstige invloed die het voortgezet ge- «bruik van Oberlahnstein, op de gezondheid heeft, wordt verklaaibaar, als men weet, dat Victoria-Water ook radium bevat. Voor huishoudelijk gebruik bijzonder aanbe volen in heele Literschroefflessch^n, inhouds- prijs 32 cent. 4 ADVERTE Heer van midde P. G., met eenig wenscht kennisim dame 2025 jaar i huwelijk te geraken Br. No. 9680, Bur PENSIO voor alle soorten KLEIST, Houtvaartspa Pijlslaan. Verschillei den te koop. aangeboden in de on omgeving van Stal poort een paar k pension of gebruik i (eigen meubelen doch geen vereischi omgeving. Adres te verneme Bestelhuis, Verbindir Bloemendaal. Msj.J.G.BRAAIJ.Z geeft les li Gem. Schooltan Oude Gracht 70,1 TELEFOON 16 Spreekuren voor pari lederen werkdag 1- Min vermogenden: Dinsdags en Dondei 7—8 uur n.m OPGERICHT 1845 KRUIDENIER COMESTIBLI DROGISTERIJ Weel U, dat u v looze Engelsch nieuwste vinding Viool-nummers, s en Hawai-opr.am artisten gespei nieuwste Jazz-Be Catalogus, alles BELEEFD AANBEVEI GESLOTEN HUIS (geen w Alleen gevestif

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1924 | | pagina 2