MAISON HETTY Aardt* met Stoom KOFFIE mat slapoi Peter de Walvisclivaarder [xuq oepkesi de goedkoopste. LINCOLN de meest volmaakte. G. W. v. d. POL Jr. /MMERMAN EN AANNEMER Bloemendaalscheweg 23 Santpoort, Telef. 22315 BURGER TIMMERWERK lT©TOQ&4\r Importeur; N.V. Haarlemsche Auto Centrale, Stationsplein, Telef. 1094. sghaakrubriek. damrubrjek, Vanaf Maandag weer verkrijgbaar nagekomen berichten. bloemendaal, santpoort. victoria-water Voor de kinderen. GESCHIKT ADRES VOOR GEMEENTERAAD. Openbare vergadering van den Raad der Ge meente Bloemendaal, te houden op Vrijdag 20 Juni 1924 des namidags 2 uur op het Raadhuis te Overveen. Agenda: 1. Ingekomen stukken. 2. Verkoop grond aan J. Martijnse. 3. Ontheffing bepalingen der Bouwverordening. 4. Vaststelling: 3e suppletoire begrooting, be sluit tot af- en overschrijving, besluit tot be schikking uit Onvoorzien, dienst 1923. 4a. Goedkeuring van de balans, winst- en ver liesrekening enz. van het Gemeentelijk Wa terleidingbedrijf over 1923. In overeenstemming met het advies der Commissie van bijstand voor het Gemeente lijk Waterleidingbedrijf, stellen Burgemees ter en Wethouders voor, van het winstsaldo ad f 5446.13 een bedrag van f 5000.te stor ten in de gemeentekas en dit bedrag te wil len bestemmen voor extra delging van ge meenteschuld en het restant ad f 446.13 over te brengen op nieuwe rekening. 5. Goedkeuring rekening der Gezondheidscom missie over 1923. 6. Wijziging der Verordening op den Keurings- dienst van vee en vleesch. 7. Verleening medewerking ingevolge art. 72 der Lager Onderwijswet 1920 aan de: Christelijke school voor M.U.L.O., R.K. St. Jozefschool, R.K. Aloysiusschool. 8. Aanvragen om gemeentelijke vergoeding in gevolge art. 100 der Lager Onderwijswet 1920 door de: R.K. Jongensschool te Overveen, R.K. Meisjesschool te Overveen, Bloemen- daalsche schoolvereeniging. 9. Belooning onderwijzers aan den cursus in het Fransch aan de O.L. school te Bloemendaal. 10. Schoolgeldregeling Middelbaar Onderwijs. 11. Verleening van een tweede voorschot, groot f 35.000.aan de woningbouwvereeniging „Bosch en Duin". 12 Verzoek van M. J. Doemen om schadeloos stelling. 13. Verzoek van Kok en Meeuwig om langs den kant van den Bloemendaalscheweg te mo gen bouwen. 14. Reclames tegen den aanslag in het vergun ningsrecht. Schets voor een nieuw te ontwerpen schoolgeld- regeling voor het bezoeken van scholen voor gym nasiaal en Middelbaar Onderwijs in de gemeenten Haarlem en Bloemendaal, vastgesteld in de ver gadering van Burgemeester en Wethouders, dd. 21 Mei 1924. A. Voor den cursus 1923-'24 aan de gemeente Haarlem een vrijwillige bijdrage te verleenen tot een bedrag, dat Bloemendaal wettelijk verplicht zou zijn a lie gemeente te betalen indien Haar lem wel Rijkssubsidie zou hebben genoten, mits de HAPTENLIISTLAAN II I BLOEMENDAL OPNAMEN IN EIGEN OMGEVING-I Gr. Houtstr. 126. Tel. 1760 GEBREIDE MANTEL-COSTUUMS, MANTELS, - JUMPERS en VESTEN - - Bekend solide kwaliteiten Aparte modellen gemeente met de gemeente Bloemendaal een over eenkomst wil aangaan, waarbij zij zich bereid ver klaart de leerlingen, welke op 15 Juli 1924 een Haarlemsche Openbare school voor gymnasiaal- of Middelbaar onderwijs bezochten, totdat zij de school, die zij op dien datum bezochten, verlaten, tegen een door de gemeente Bloemendaal te be talen bedrag ad f 400.toe te laten. Indien Haarlem zich hiertoe bereid verklaart, ligt het in het voornemen, dat van hen geen hoo- ger schoolgeld wordt geheven dan volgens de tot 1 September 1924 geldende Haarlemsche school geldregeling verschuldigd is. B, Voor den cursus 1923-'24 aan het Kennemer Lyceum en het Christelijk Lyceum te Haarlem een bijdrage te verleenen van f 200,per leerling en per jaar, berekend naar het aantal leerlingen, dat op 15 September 1923 de scholen bezocht, mits het schoolbestuur over dien cursus geen hooger schoolgeld heft, dan krachtens het raadsbesluit van 15 Februari 1923 is toegelaten, C, Aan de ouders van niet onder A vallende leerlingen, die de Hoogere Burgerschool met ge wijzigd leerplan te Haarlem bezoeken, een bij drage in het schoolgeld te verleenen van f 210. per leerling en per jaar, voor zoolang naar het oor deel van Burgemeester en Wethouders in de ge meente Bloemendaal geen gelijksoortige inrich ting bestaat. In bijzondere gevallen kan door Burgemeester en Wethouders een nader voor ieder geval afzon derlijk te bepalen bijdrage worden toegekend in het schoolgeld voor het bezoeken van een Haar lemsche school voor gymnasiaal- of middelbaar onderwijs. D, Aan de ouders van leerlingen, die het Ken- nemer Lyceum te Bloemendaal, het Roomsch Katholiek Lyceum te Overveen of het Christelijk Lyceum te Haarlem bezoeken, een toeslag te ver leenen van f 210.per leerling en per jaar voor zoover het Bestuur der instelling zich bereid ver klaart: a voor die leerlingen geen hooger schoolgeld te heffen, dan is aangegeven in de schoolgeld regeling voor de Rijks Hoogere Burgerscholen, vermeerderd met f 210.per leerling en per jaar (wijziging der bestaande rijksregeling zai overeenkomstige wijziging der hier bedoelde schoolgeldregeling tengevolge hebben); b aan Bloemendaalsche leerlingen boven ande ren den voorrang te verleenen; c om, indien de totale ontvangsten van zoo danige school over een jaar de uitgaven dier school overtreffen, van dit verschil een zoo danig deel in de gemeentekas te storten als wordt uitgedrukt door een breuk, waarvan de teller is het getal leerlingen, dat de school bezoekt en in de gemeente Bloemendaal wet tige woonplaats heeft en de noemer het totaal aantal leerlingen dier school; een en ander naar den toestand van 15 September van het jaar, waarover de rekening der school loopt. Hierbij zal de mogelijkheid blijven bestaan, dat de Gemeenteraad in gevallen, waarin het schoolbestuur vermeent extra-uitgaven in het belang van het onderwijs aan de inrichting te moeten doen, desgevraagd kan bepalen, dat dit bedrag niet in de gemeentekas behoeft te worden gestort; d, niet den eisch te stellen, dat de schoolgeld- plichtige lid zij van de vereeniging of instel ling, die de school in stand houdt. Nu de gemeente Haarlem hare plannen inzake een verhoogde schoolgeldregeling voor de buiten leerlingen van de le H.B.S, met 5-jarigen cursus, de 2e H.B.S. met 5-jarigen cursus, de H.B.S, met 3-jarigen cursus, de Hoogere Handelsschool, de Middelbare Meisjesschool en het Gymnasium doorzet en bereids een desbetreffende schoolgeld verordening door den Raad dier gemeente is aan genomen, is het o.i, noodig, den toestand in deze nauwkeurig onder de oogen te zien. Tot 1 September 1922 werd door Haarlem van de ouders van leerlingen uit de omliggende ge meenten voor alle bovengenoemde scholen een uniform schoolgeld geheven van f 300.De Raad van Bloemendaal echter was van oordeel, dat het onbillijk zou zijn, indien de minder gesitueerden zich een dergelijk geldelijk offer moesten getroos ten, als zij hun kinderen een middelbare school of een gymnasium in Haarlem wilden laten bezoeken, en dat het zelfs voor velen onmogelijk was. Om hieraan tegemoet te komen werd bij raadsbesluit van 22 Juni 1922 een regeling in het leven geroe pen, krachtens welke een bijslag werd verleend van f 40.tot f 240.volgens een schaal, welke in artikel 4 van dat besluit is opgenomen. Dien tengevolge werd door ouders, wier inkomen f 3000.niet te boven ging, een schoolgeld be taald van f 60.— en door hen, die meer dan f 10.000.inkomen hadden, het volle schoolgeld. Deze regeling werd dan ook van toepassing ver klaard voor leerlingen van soortgelijke bijzondere scholen, indien en voorzoover het bestuur van zoodanige school op hare schoolgeldregeling de goedkeuring van den Gemeenteraad had verkre gen. Op 1 September 1922 evenwel trad in werking de wet van 20 Mei 1922 St.bl, no. 367 tot wijziging der wetten op het Middelbaar- en Hooger Onder wijs, waarin o.m. wordt bepaald, dat tot van rijks wege gesubsidieerde gemeente hoogere burger scholen en openbare gymnasia leerlingen, afkom stig uit de gemeente, die de school in stand houdt, en leerlingen, afkomstig uit andere gemeenten, welke geen H.B.S, of Gymnasia in stand houden, op gelijken voet toegang hebben, m.a.w, dat de schoolgeldregeling voor de eigen- en voor de bui tenleerlingen gelijk is. Tegenover deze voor de buitengemeenten gunstige bepaling staat voor deze de verplichting, om een bijdrage in de kosten van zoodanige scholen te verleenen, gelijk aan 50 in de ten laste van de gemeente, die de school in stand houdt, blijvende kosten, t.w. de totale kos ten der schop), vermiqderd met het totaal jaar- lijksch bedrag der sehoqlgeldep en het Rijks subsidie. Ingevolge bovenbedoelde bepalingen >ve)-d doqr Haarlem schoolgeld geheven volgens bijgaand ta rief (bijlage I) terwijl door de gemeente Bloemen daal egn bijdrage aan Haarlem verschuldigd was van gemiddeld f 208.90 per leerling en per jaar voor de H.B. scholen en f 217.53 per leerling en per jaar voor het gymnasium. Om het reeds destijds ingenomen standpunt, dat den ouders een vrije keuze van school moest wor den gewaarborgd, te handhaven, stelde de Raad bi; besluit van 15 Februari J923 eep verordening vast, krachtens welke aan bijzondere hoo gere burgerscholen, gymnasia, lycea en mid delbare meisjesscholen, gevestigd in de ge meenten Bloemendaal of Haarlem voor zopver zij daartoe schriftelijk den wensch te kennen ge ven voor iederen leerling van die scholen, die binnen de gemeente wettelijke woonplaats heeft, een bijdrage, gelijk aan het bedrag, dat de ge meente krachtens de wet van 20 Mei 1922, Stbl, no. 367, tot wijziging van de wetten op het mid delbaar- en hooger onderwijs of krachtens over eenkomst aan de gemeente Haarlem heeft te be talen, onder voorwaarde o.m. „dat door het be stuur dier scholen voor de evengenoemde leer lingen geen hooger schoolgeld wordt geheven, dan door de gemeente Haarlem krachtens wettig tot stand gekomen verordening voor openbare scho len van dezelide soort kan worden geheven. Het verdere gedeelte van deze schets kan men nader uitgewerkt in het raadsversjag van de vol gende week terugvinden. Gedurende de maanden Juni, Juli, Augustus en September zal dit jaar deze rubriek om de veer tien dagen geplaatst worden. Van 4 October 1924 ai zullen wij de rubriek weder wekelijks opnemen. DE ADMINISTRATIE. Oplossingen, enz, te zenden aan den Schaak redacteur van dit blad, Bloemendaalscheweg 42 Bloemendaal. Eindspelstudie No. 10. H. C a r o. Wit aan zet wint. Sjand dgr stukkep: Wit: Kh2, Ta3, Tc3, P)?5, a6, f2. Zwart: Ka8, Td2, Td8, Pg6, a7, j>6, h7. Oplossing Eindspelstudie No. 9. C. F, V. Janisch (t 1872), Stand der stukken: Wit: Khl, Dh6, a2, 14. Zwart: Kg3, Tc5, a3, g5, h3, h5. 1. Dh6Xg5t, Tc5Xg5; 2. f4Xg5, h3—h2; 3. g5— g6, h5h4; 4. g6g7, Kg3h3; 5, g7-g8 1 o o p e r en wint. Indien Wit een Kasteel of een Koningin, inplaats van een Looper, zou vragen voor den gepromoveerden g-pion, was Zwart patgezet. Ook zou het spel remise worden, indien een Paard voor dien pion werd genomen. Goed uitgewerkt door: Dr, W. Spalteholz, te Aerdenhout, P. J, W. Becker en H. de Ruijter, beiden te Santpoort; H. W. v. Dort, te Schoten, Wedstrijd te Alkmaar. {Je Alkmaarsche Schaakclub zal een wedstrijd hopdeq OP pipsdag 10 Juni a.s. in den muziek- tuin, Den Hout, Alkmaar. De speeltijden zullen zijn van 9.3012,30, J.3Q—4.3Ó eq 5.30—8.30. Voor elke groep van 4 spelers (er zijn ook 4 klassen) twee kunstvoorwerpen als prijzen. Inleggeld één gulden. Alles betreffende deze rubriek te adres^eeren aan den damredacteur van ons blad, den heer Kerm. de Jongh, Valeriusstraat 64huis, Amster dam. Uit het Internationale tournoei te Marseille. In onderstaanden stand had I. Weïss Zwart en dreigt een schijf te winnen. Wit (Garonte) dacht dit té weerleggen en speelde.... doch ziet hier het verloop van het drama: Zwart; I, Wgj'ss, Wit: Garonte. Wit, Zwart. 1. 3127 (om de .schijfwinst 18—22 tg yerhinderen) 1 18—22! Dus toch! 2 27 18 13 33 3 30—24? denkt de schijf terug te winnen, doch heeft buiten Weiss' genialiteit gerekend! Want; Wettig gedeponeerd ij» trefSSar Haarlemsche Sigarenfabriek J C Hessen m. Zn Haarlem PER PORTIE 60 CENT Aanbevelend J. MUS C H Rijksstraatweg Santpoort 3. 19 301! 4 35 24 wel gedwongen. 4. 29 20 5 38 -.18 9—13!! 6 13:9 14 3 7. 25 14 3—9 8 14 3 11—16 9 3 21 16 471 gewonnen nog niet verleerd is! Radio-preeken, Zondag a.s. zul|en in de Gere formeerde Kerk alhier proeven worden genomen met radio-preeken, des morgens van 10 uur tqt half 12 en des avonds van 5 uur tot half 7. Golf lengte tusschen 200 en 300 M„ antenne-energie één ampère. De regeering heeft toegezegd dat vergunning van zeer tijdelijken aard zal gegeven worden, te gen betaling van f 290.per jaar voor drie uur per week uitzenden. Gaarne zal Mr. Monnik, Vijverweg 12 alhier, rapporten ontvangen betreffende de resultaten der proefnemingen. Bij jiet op 3 en 4 Juni 1.1. te Haarlem gehouden prajetijk-examen'Boekhouden der Vereeniging van Leeraien iq hpt Boekhouden te Amsterdam, '?laag den voor het diploma dezér vereeniging de hefe- ren; F. W. Bloem te Bentveld, P. S. Chr. v, d. Boogaard en S. H. Evelijn, beiden te Santpoort, W, H. Hogenbirk te Bloemendaal. HAARLEM. Uitslag der veiling van de perceelen, verkocht in ,,'t Notarishuis", Bilderdijkstraat 1, b.d. Zijlweg, Haqrlem, op Donderdag 12 Juni 1924, des avonds na 6,30 uur; pen huis en erf te Schoten aan de Generaal Cronjéstraat, Get. No. 96, groot 83 cen tiaren, J. Preijde, f 4475. Een hpis en erf te Schoten aan de Generaal Cyopjéstraat. Ggt. No. 98, groqt 84 centiarep, R. Biauw, f 4900.—. Inschrijving. Bij de door de Genie te Haar lem gehouden aanbesteding voor het vergrooten en verbouwen van de wachterswoning bij het fort de Liede, was laagste inschrijver de heer L. H. Rings, van hier voor f 2899. Men herstelt zich het snelst van de vermoeienis sen van de' reis, wanneer men zijn dqrst grondig met Oberlahnstein gelescht heelt. Daarna smaken de spijzen dubbel zoo goed, en het onaangename gevoel van afmat ting is verdwenen. Victoria-Water is lekker, op wekkend en gezond. Voor huishoudelijk gebruik bijzonder aanbevolen in heele Literschroefflesschen, inhoudsprijs 32 ets. 17 De Pinguinstad! Peter kon zijn oogen niet gelooven. Waakte hij of droomde hij? Was hij in een sprookjesland of op een eiland in de IJszee, waar hij zelf enkele dagen geleden in een vervallen hut de bewijzen had gevonden dat geen menschelijk wezen het kon uithou den? Wat voor den mensch onmogelijk was, hadden de dieren wetén te bewerken. De pinguinganzen hadden hier hun wereld. Peter en de kapitein en de dokter daalden van hun heuveltop af naar de vogelstad. Wat waren het grappige dieren eigenlijk. Ze Stonden op hun twee pootjes rechtop. Met hun zwarten rug en zwarte kopveeren leek het pre cies alsof ze allen op hun deftigst en op hun Zondagsch aangekleed waren in zwarte jas en zwart bolletje. Hun witte borst- en buikveeren waren smetteloos alsof ze broekjes en vestjes en bloesjes hadden aangetrokken, die zoo uit de wasch waren gekomen. Er waren vroolijke jonge klanten bij, eigenlijk kwajongens, maar de meesten waren deftig en kalm en deze schudden het hoofd over de malle streken der baldadige jeugd. Toen het drietal de stad bereikt had, nader den van alle kanten de bewoners om deze drie vreemdelingen eens nauwkeurig op te nemen. „Nu moeten we heel kalm en rustig zijn", zJi de dokter, „dan zal je eens zien hoe gauw de vriendschap gesloten is". Langzaam en voorzichtig liepen de onderzoe kers voort. Ze zorgden er voor geen pinguin ^et hun voet aan te raken. De dieren van hun waren ook voorzichtig en heel beleefd. Een *le scheen slecht gehumeurd te zijn en zei zijn onverstaanbare pinguin-taal, maar liepen ordelijk voor en achter de ^en en wilden alleen de zaak maar ben toe.... in het Hollandsch. vnden dit niet, maar toch hielp het, want de paar brutaaltjes hielden langzamer hand hun mond. De wandeling ging tusschen rijen en rijen nesten, die ongeveer eén halve meter van elkaar lagen op den bodem, in kuiltjes met mos. „Zitten de vrouwtjes te broeien?" vroeg Peter aan den dokter. „De meeste vogels, die je ziet, zijn wel dames-pinguins, maar de mevrouwen hier zetten de heertjes ook aan 't werk en geloof maar gerust, dat ook menige mijnheer-pinguin op 't een of ander nest zit". In 't midden van de groote hoofdstraat, daar waar een paar breede zijstraten in de hoofd straat uitliepen, was een soort pleintje. „Dit is de markt", meende de kapitein. Op die „markt" lagen een paar groote steenen, „Laten we hier eens gaan zitten en zien wat ei dan gebeurt." In korten tijd hadden zich eenige duizenden pinguins verzameld rondom ons drietal. De die- ïen keken nieuwsgierig naar de menschen en stonden blijkbaar te wachten. „Ik zal ze maar eens toespreken" zei de dok- Ier. En hij begon „beste pinguins. „Pé.pé.kwi. kwi.schreeuwde er een. „Ja jongeheer, jij daar achteraan, je moet stil zijn want wij zijn fatsoenlijke afgevaardigden var, een fatsoenlijk volk. We komen in vrede een bezoek brengen en eens kijken hoe jullie hier woont. Jullie zwarte jasjes zitten zoo mooi alsof onze beste kleermakers er aan gewerkt hebben. En jullie hoedjes zijn zoo schitterend zwart, dat ik er mijn hoedje voor afneem en met een sierlijke beweging nam de dokter zijn pelsmuts van zijn hoofd. Dat vonden de kwajongens zeker erg grappig want van verschillende kanten klonk het: „Pé-pé, kwi kwi, pé pé pé, kwi kwi kwi", en de korte voorvleugeltjes klepten en het leek werkelijk alsof sommige pinguin-snoetjes be gonnen te lachen bij 't grappige idee dat een of ander schepsel zoo maar een stuk van zijn hcofd in zijn hand nam, want dat dachten die pinguins natuurlijk. „Zoo, vinden jullie dat zoo grappig, wel dan doen we 't alle drie" en de kapitein en Peter namen óók hun pelsmutsen in hun hand. Toen ontstond er een levendig ge-pé en ge-kwi. „Dat is het applaus" zei Peter. De dokter boog om het publiek te danken voor zijn bijval en vervolgde: „Nu hoop ik dat jullie goed begrijpt dat wij eerlijke vrienden zijn, die alleen maar eens komen kijken. Gaan jullie dus maar rustig naar huis, dan kunnen de meneeren de mevrouwen en de mevrouwen de meneeren afwisselen in hun broedplicht. Die nu nog wat te vragen heeft mag blijven, de rest moet naar huis". En de dokter maakte een breed gebaar waarmee hij zijn toehoorders weg stuurde. Of het nu toeval was of niet, maar werkelijk begonnen enkelen toen de dokter zweeg, weg te loopen. Anderen volgden dit voorbeeld. Peter schaterde 't uit van het lachen. „Wij zijn hier koning" zei hij. Hij lachte zoo lnid, dat het klonk over de heele pinguinstad en verscheidene broedende vogels keken op. Na een kwartiertje waren alle vogels weg op een paar na. „Die hebben ons iets te vragen. Natuurlijk willen ze een extratje hebben" en de kapitein nam van zijn meegenomen boterhammen een paar stukjes spek en hield het de achterblijvers voor. Ze hapten 't gretig op en bedankten met een vriendelijk „pé-kwi, pé-kwi", terwijl hun kleine oogjes knipten. Toen kwam er nog iets joligs. De spek-eters, blijkbaar nog jonge pinguins en vroolijk van aard, trippelden om elkaar heen op hun voetjes en balanceerden met hun vlerk jes „Ze geven een dans-uitvoering bij wijze van dankbetuiging" en de dokter nam gauw een kiekje van dit dansende pinguin-stel, want hij had op zijn zwerftochten steeds zijn fototoestel bij zich. Toen gingen onze vrienden weer verder. „Kijk, daar hebben er een paar ruzie. Hoe zou dat afloopen?" 't Duurde niet lang of een groote deftige pinguin, wien dat ruziemaken der twee stadgenooten verveelde, kwam aangeloo- pen, gaf den eenen ruziemaker een pik met zijn snavel, den ander een draai om zijn ooren met zijn vlerk, liet een toornig en beslist „kwé" hooren en toen was 't uit. De ruziemakers dro pen af. „Zie zoo, dat is kort en krachtig. Hier weten de ganzen ook al dat waar twee kijven ook twee schuld hebben, 't Is om te onthouden". Nauwelijks was dit gezegd of kijk! daar kwam een nietsdoende rondslenterende pinguin aan, die in eens nijdig werd. Hij bukte zich en pikte Peter kwaardaardig in zijn schoen. „Wacht jou onbeleefde gastheer" zei Peter en hij gaf het heerschap een zachte pats tegen zijn mooie zwarte bolletje. Dat hielp ook, want 't heertje maakte beenen, „Kwé pi" riep er een en hij lachte. Die dat deed was zeker pas geplaagd door den luieren- den stadgenoot. „Nu gaan we naar hun grooten wandelweg die naar zee en strand voert" zei de kapitein en hij wees inderdaad een breeden uitgehol- den, platgetreden weg aan, waar in den loop der tijden miljoenen en miljoenen pinguïn- pootjes het zand plat getreden hadden. Aan het pinguin-strand was het allergezel ligst. De pinguin-ganzen hadden een breeden weg gemaakt naar een plaats waar de oever heel vlak was en de bodem helder.... zwart. Op den breeden wandelweg kuierden de luiaards en de oudjes langzaam en voetje voor voetje. De kwajongens en een bende uitgelaten gans-meisjes dwarrelden zóó luidruchtig en wild en met slierten en bochten over den wandel weg, dat de oudjes schrikten en boos werden. Enkelen van hen riepen luid: „kwé, kwé, p:~pi" maar jawel! 't jonge volk gaf niets om die oude pi-pi-tjes, ,,'t Is toch overal 't zelfde" zei de kapitein en hij zuchtte, maar hij meende er niets van want zijn oogen lachten van pret. Plotseling schoot een oude pinguin-meneer (rijn zwart bolletje was al grijs en niet al te dik beveerd meer) naar zoo'n ravottenden deugniet en wilde hem met zijn oude heerenvlerk een draai om de ooren geven. Maar jawel, bij de cerstë beweging van 't oude manneke schreeuw de de heele jeugdige troep een oorverdoovend kwé-kwé-kwé en de bedreigde knaap maakte zicH zoo vlug uit de voeten, dat de oude heer heeletnaal geen kans had. Tot overmaat van ramp gaf een brutale rakkerd een meisje- pinguin een duw, zoodat het arme kind tegen het oude heertje aanviel en toen rolden ze beide over den grond. (Wordt vervolgd). Iedere grap is nog niet aardig, Heb je je broertje een deel van den appel gegeven? Ja Opa. En welk gedeelte dan? Het klokhuis. Dan kan hij de pitjes plan ten en zelf een heelen appelboom krijgen. Als ik in de woestijn ben en ik wil gaan bootje varen en ik heb geen water, wat moet ik dan doen? Antwoord: Ik bedenk een plan dat valt in 't water. Dan heb je water. Ik bedenk weer een plan, dit valt in duigen, van die duigen maak je een boot dan kan men bootjevaren. Ook slim. Een boer was in de stad geweest, en had zich voor zaken in drie koffiehuizen opgehouden. Thuis gekomen, bemerkte hij, dat hij zijn para- pluie kwijt was. Dadelijk ging hij naar de stad terug, met het doel, ze in de koffiehuizen te zoeken. In de eerste twee was ze echter niet. In het derde vond hij de parapluie terug. „Ah zoo", roept hij uit, „jullie bent veel eer lijker, dan de lui de beide andere kof! e- huizen. - r - - - Geiopt. Krelisboer h.-d zeven kinderen. Eé.a er van was ziek. De iokter werd geroepen, en als hij vroeg wie de zieke was, sprak Krelisboer, die meende, dat hij slim was en de dokter op den proef wilde stellen: „Zoek h;m er maar uit, dokter!" De dok.er zocht de zieke er uit, en toen deze genezen was, kreeg Krelisboer de volgende re kening thuis: Onder oeik van 6 kinderen a f 5.f 30. Beha,deling 1 kind a f 10.f 10. Samen f 40. ai keek hij op zijn neus! De stoel van acht. Cor en Wim liggen in bed. Cor heeft op school de tafel van zes geleerd en zal die voor Vfim opzeggen. Als ze klaar is, Agt Wim, ter wij! hij lekker op zijn duim zuigt: Zeg nu de stoel van acht eens op.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1924 | | pagina 2