F. WISBRUN LIFFMANN ieën Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout en Vogelenzang I enmakerij BIEREN vasscherij Vorstelijk gedrag urenliandel ikinrichting prijsopgaaf Fotografisch Atelier pï(^Up"Gr.Houtstr.l69,Tel.3472 Nieuwste dessinsVoiles, Schotsche Zephir, Crêpes Heden verschenen: ADRESBOEK der gemeente Bloemendaal min prijs f 2.50 min 18e JAARGANG. ZATERDAG 21 JUNI 1924 No. 25 )EMIST mendaal at - HAARLEM irichting 8T1KKER1J HAARLEM aarlem m den Mensch i de Vrouw. annen Dnggehuwden. en en Meisjes. Uitgever: A. EIKELENBOOM, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: Bloemendaalscheweg 42. - Tel. 22324. AGENDA: Toen ik dit verhaal herlas, bleef ik een oogenblik over mijn Bijbel staren, want droefheid beving mij, omdat dit vorstelijk gedrag in den strijd zulk een uitzondering is, dat het buitengewone loftuiting verdient. Is het zoo moeilijk, den strijd te voeren op vorstelijke wijze En is deze tekortkoming aan ridderlijkheid zoo iets algemeen-men- schelijks, dat wij haar niet aan de „tijdsomstandigheden" mogen toeschrij ven, maar kunnen vinden evenzeer in het antieke, oostersche herdersleven als in de moderne westersche maat schappij BLOEMENDAALSCHEWEG 64 TELEFOON 22179 GEMEENTERAAD. Verkrijgbaar bij uitgever dezes HOTEL „DUIN EN DAAL" ZONDAGMIDDAG-CONCERT VAN 3- 5.30 UUR ng van boomen, irveen. Tel. 3819. ïFOON 22242 WAREN kV AREN KARTIKELEN van allo soorten uw en reparatie ns REKEN Telefoon 1722 VOOR ALLE 4MHEDEN rs Maatschappij en Telephoon 46460. in de fijnste onder- jdellen van III. De neus. IV. Het oor. rottenhoofd. rdt zeer duidelijk en g toegelicht door 16 :6 c.M. Gebonden in laande plaat in kleu- n voorstellende, met ;es en een voorwoord dain. tiebonden f 2.50. VAN DER VUURST der urinewegen en ilechts f 0.90. htige uitslaande plaat e druk, is met groote 1 op kunstdrukpapier. verkt en geïll. met 20 ;e voor jonge moe "Iers. an dit werk verkocht. an voor den prijs van pakket) betaalbaar in f a contant. Toezending rstaand bestelbiljet. GRAAUW's Uitgevers am, Singel 80, T elef oon i Het Bloemendaalsch prijs van f10.50 (franco etalen in 7 maandeiijk- aangeven. BLOEMENDAALSCH WEEKBLAD Abonnement: Voor een half jaar 1,75 LOSSE NUMMERS 5 CENT. Advertentiën: 15 cent per regel, bij afname van 500 regels of meer, korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 10 regels 1.elke regel meer 10 cent. Tusschen den tekst of op een bepaalde plaats speciaal tarief. Lijden is eerst lijden wanneer het voor ons ziele- leven onvruchtbaar blijft. VAN EEDEN. DE STILTE. Min de stilte in uw wezen, Zoek de stilte die bezielt, Zij die alle stilte vreezen Hebben nooit hun hart gelezen Hebben nooit geknield. Draag uw kleine levenszegen Naar het droomenlooze land, Lijk de golve' heur oogst bewegen, Tot zij zachtjes breken tegen Het doodstille strand. Zie den boom de paden tooien Rondom zijnen stillen voet. Laat uw ziel zich zoo ontplooien En haar bloemen om zich strooien Uit een vroom gemoed. Leer u aan de stilte laven Waar het leven u geleidt: Zij is uwe veil'ge haven, Want zij is de groote gave Van de eeuwigheid. Sluit de stilte in uw gaarde, Wees in haar gelukkig kind: Al wie ze aan haar schoot vergaarde Alle zaligen op aarde Hebben haar bemind. C. S. ADAMA VAN SCHELTEMA. BLOEMENDAAL. Rusthoek. Zondag middag- en avond-concert 3 5.30 en 7.30—10.30. uur. Duin en Daal. Zondagmiddag van 35.30 uur, con cert. Dinsdag 24 Juni 8 uur. Ledenvergadering Bl'daal- sche Reddingsbrigade. OVERVEEN. Vrijdag 27 Juni, te 8 uur, muziekuitvoering dooi „Euphonia", Zandv. pad. HAARLEM. H. O. V. Zondag 22 Juni Matinee den Hout, 2.30 uur, Dinsdag 24 Juni Ledenconcert Bronge bouw, 8 uur, Donderdag 26 Juni, Concert den Hout,, 8 uur. Atlanta bioscoop. Alle avonden 8 uur voorstelling Zondag, Woensdag en Zaterdag matinee van 24.30 uur. SCHOTEN. Hagenbeck's Amusements Park. Dagelijks geopend van 211 uur. Zaterdag middag kinderspelen, Maandagavond 811 uur Volksfeesten, Donderdagavond na 11 uur schitterend vuurwerk. Vrijdagavond eltie-voor- stelling, champagneringsteken, etc. op de Rodelbaan. (Nadruk verboden). Wanneer in het algemeen bekende verhaal Vader Jakob bij den beek wor stelt met den geheimzinnigen man, die hem de heup ontwricht maar hem niet kan overwinnen, zegt de man, dat Jakob zich in die worsteling „vorste lijk" heeft „gedragen". Voor menigeen met mij zal het ver haal van Jakob's worsteling tot de aan grijpendste gedeelten uit den Bijbel be- hooren. Juist om dat vage, dat geheim zinnige van dien „man", tegen wien hij om zijn leven moest vechten. Was dat nevelachtig wezen een mensch, was het een god, was het het leven, was het het e'k.geva'> was het Jakob's tegen stander, dien hij moest overwinnen of door wien hij moes t ondergaan. En daarmee belichaamt die „man" ons al ler geheimzinnigen, doodelijken tegen- ontkomt Wlens greeP ®een van ons ooit Of het ons tegenloopt in onze car rière; of wij niet op kunnen tegen de duistere raadselen, waarvoor het leven ons plaatst; of we te vechten hebben tegen ingeboren schadelijke neigingen; of ons het toeval dan wel de fortuin in den weg staat, allen voeren wij dien strijd tegen den onzichtbaren tegen stander, dien wij niet op de juiste plaats weten aan te grijpen, maar die ons dwingt tot een worsteling op leven en dood. Is het bestaan ons niet vaak bijna te zwaar Wij ploeteren om er boven op te blijven, lichamelijk, geldelijk, maar ook geestelijk. Armoede, verbijstering, le vensmoeheid bedreigen ons iederen dag. Zoodra onze aandacht verslapt en wij het opgeven, daar ligt onze arbeid, ons beginsel, ons geloof. Worstelen moeten wij van de wieg tot het graf tegen dien overmachtigen Onbekende, die ons, als wij aemechtig bij de beek liggen, vermoeid van den te zwaren dag, in het duister aangrijpt en ons tot tegenweer dwingt. Worstelen moeten wij, en wij zijn zoo zwak. Er is een spreekwoord, even leelijk als waar. Wie niet sterk is, moet slim wezen. Geen van allen zijn wij sterk, als wij staan tegen de geheimzinnige levensmachten, het ondoorgrondelijk lot, het onverklaarbare toeval, de raad selachtige fortuin. Slimheid is onze eenige toevlucht. Als slimme menschen i -. het, dat wij worstelen om ons bestaan. O, wij zijn allen zoo slim! Wij redden er ons uit; als alen kronkelen wij in de vuist van den geweldigen Aanrander en waarlijk, wij ontkomen hem. Telkens ontkomen wij hem weer. Wij glippen tusschen de moeilijkheden door; wij verzinnen listen; wij slijpen ons ver nuft; en wij spartelen weer vrij, tel-, kens wanneer het oogenblik van onzen ondergang scheen gekomen. Zoo berei ken wij aan het slot van het leven ons einddoelons bestaan is geweest als dat van den deelnemer aan een behendig heidswedstrijd, wien men allerlei belet sels en staketsels in den weg heeft ge legd, die hij handig had te ontwijken. Maar het is niet, wijl hij overwonnen heeft, dat Jakob door den geheimzinni gen man wordt geprezen. Had hij door slimheid overwonnen, hij zou geen uit zondering zijn geweest. Jakob wordt geridderd, omdat hij op ridderlijke wijze heeft gevochten. Het is de ma nier, waarop hij de overwinning be haalt, die zijn goddelijken tegenstan der eerbied afdwingt: hij heeft zich vorstelijk gedragen. Vorstelijk gedrag in den strijd. Dit is hetgeen in de wereld ontbreekt. Te kort aan vorstelijkheid maakt den le vensstrijd van het menschdom tot een triest en zielig schouwspel. Strijd op zichzelf kan verheven zijn. Een worste ling kan een aanblik verschaffen, in drukwekkender dan een onweer; schoo ner dan een zonsopgang. Het riddertor- nooi der middeleeuwen bootste in den vorm van een spel na, wat het leven in ernst behoorde te zijn: een vorstelijke strijd. Vorstelijk gedrag! Dit een enkele maal te aanschouwen, ontroert als een godsdienstoefening. Een nobel karak ter zich te zien openbaren in de worste ling om het bestaan; een eerlijk hart, een fier gemoed, een ridderlijke hand Vorstelijkheid, soms in de gestalte van een eenvoudige ziel, die ons, in ander opzicht beter ontwikkelden, beschaamt. Vorstelijkheid, die van geen slinksche streken wil weten; die liever eerlijk verliest dan oneerlijk wint. Vorstelijk heid in den zwakke, die niet sterk is, maar toch niet slim wezen wil. Is er vorstelijkheid in onzen omgang, in onze levenshouding, in den stijl van onzen arbeid? Vorstelijk gedrag in on zen politieken strijd; in ons verweer te gen benijders en mededingers; in ons verkeer met andersdenkenden; in ons standpunt ten opzichte van de groote problemen omtrent leven en dood? Misschien zullen wij allen onze moei lijkheden overwinnen, maar de ware overwinning zal zijn, zoo men van ons kan getuigen, dat wij ons vorstelijk hebben gedragen, ook al is dan onze heup in de worsteling ontwricht. C. EEN AARDIG KINDERPORTRET J. V^J. ,,„.ui... verhoogt het geluk uwer jaardag Vrijdagmiddag 2 uur kwam de Raad onzer ge meente in openbare zitting bijeen. Voorzitter: Jhr. A. Bas Backer. Afwezig de heeren Laan en Bornwater. Na opening gaat de Raad onmiddellijk in comité- generaal. Na heropening komt in behandeling punt 1, Ingekomen stukken. a. Verslag van het Lager Onderwijs over 1923. Nadat dit is goedgekeurd dringt de heer Otto aan op mindere publiciteit van dergelijke versla gen. b. Adres van D. Vriesendorp c.s. inzake den bouw eener garage aan de Julianalaan. B. en W. stellen voor, dit adres voor kennis geving aan te nemen, daar toch de Raad zelf bouw heeft mogelijk gemaakt door aan den stichter, G. Kemper, ontheffing van art. 7 der Bouwveror dening te verleenen. u De heer Kremer vraagt eenige inlichtingen om trent dit adres. De zaak is z.i. niet zoo onschuldig als het wel lijkt. In Februari 1923 is aan G. Kern- per ontheffing verleend voor den bouw van een garage met twee bovenwoningen doch zij wisten toen niets af van een handelszaak zooals deze thans is. Meerdere leden voeren het woord doch er schijnt niet veel aan te doen te zijn. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Nagekomen Ingekomen stukken. Eenige aanvragen voor bouwvergunningen, o.a. van den heer v. Kampen worden toegestaan. De rest der nagekomen in gekomen stukken worden naar B. en W. gezonden om prae-advies. Punt 2. Verkoop van grond aan den heer J. Martijnse te Haarlem. Op verzoek van den heer de Waal Malefijt komt het verzoek om ontheffing van dezelfde persoon in behandeling, n.l. den bouw van vier woningen, daar dit verband houdt met punt 2. Tot verkoop van grond wordt besloten nadat besloten is om de ontheffing wel te verleenen. Punt 3. Ontheffing bepalingen der Bouwver ordening. Verzoek van F, H. Peterse en N. J. Tromp voor bouw van 4 woningen aan de Rampenlaan. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken, daar het terrein slechts ruimte biedt voor drie woningen. De Raad besluit het gevraagde wel toe te staan. Punt 4. Vaststelling: 3e suppletoire begrooting, besluit tot af- en overschrijving, besluit tot be schikking uit Onvoorzien, dienst 1923; en 4a. Goedkeuring van de balans, winst- en ver liesrekening enz. van het Gemeentelijk Water leidingbedrijf over 1923. De heer Otto maakt eenig bezwaar tegen deze 3e suppletoire begrooting. We hebben er reeds 2 versleten zegt spreker en hier komt men nu met no. 3. De grootste grief tegen deze begrooting is wel dat er ook al weer geen publiciteit aan is gegeven. Wel heeft het 8 dagen ter inzage gele gen, doch dat is volgens spreker niet afdoende. De Raadsleden behooren volgens spreker van de financieele Commissie een rapport te ontvangen om een en ander te kunnen bestudeeren. Spreker gaat voort met eenige bezwaren ie noemen om trent de wijze van behandeling. De Voorzitter antwoorde dat dit alles een ge woon verloop heeft gehad en er dus geen reden is om dit nu eens als bijzonder te gaan beschou wen. De heer Schulz vindt de mededeeling van den heer Luden wel heel simpel om kortweg te zeg gen dat de uitgaven reeds gedaan zijn en er dus niets anders op zit dan betalen. Spreker meent dat er toch wel iets meer over is gezegd en had ook wel gehoopt dat het advies van de Fin. Com missie op papier was gebracht ter secretarie. Ook ondersteunt spreker de woorden van den heer Otto betreffende meer publiciteit en toezending aan raadsleden van de meest belangrijke stukken. Punt 4 en 4a worden hierna goedgekeurd. Punt 5. Goedkeuring rekening der Gezondheids commissie over 1923. Wordt goedgekeurd. Punt 6. Wijziging der Verordening op den Keu ringsdienst van vee en vleesch. Goedgekeurd. Punt 7. Verleening medewerking ingevolge art. 72 der Lager Onderwijswet 1920 aan de: Christe lijke school voor M.U.L.O., R.K. St. Jozefschool en R.K. Aloysiusschool. De heer Otto wenscht over dit punt wel het een en ander te zeggen en wel in hoofdzaak het verzoek van de R.K. Aloysiusschool. Spreker be gint met een lijstje voor te lezen van de artikelen welke men zooal wenscht aan te schaffen voor de inrichting van het Gymnastieklokaal. Spreker noemt deze inrichting verbazend luxieus en niet in overeenstemming met den tijd waarin wij thans leven. Dat maar steeds aanvallen doen op de ge meentekas omdat de wetgever dat toelaat kan spreker niet goedkeuren. De heer Schulz kan mei den heer Otto niet meegaan, daar z.i. de inrichting van de open bare lagere scholen ook tamelijk luxieus is en zoolang de bijzondere scholen daar niet boven gaan zal spreker zijn stem er niet aan onthouden. De heeren van Kessel en Prinsenberg komen op tegen de woorden van den heer Otto, daar dit h.i, is een steeds haspelen van den heer Otto als het aanvragen van bijzondere scholen betreft. De heer van Nederhasselt leest een wetsartikel vcor wat behelst dat de Raad eenvoudig zijn mede werking heeft te verleenen. Wordt daarop goedgekeurd. Punt 8. Aanvragen om gemeentelijke vergoeding ingevolge art. 100 der Lager Onderwijswet 1920 door de; R.K. Jongensschool te Overveen, R.K. Meisjesschool te Overveen en de Bloemendaalsche Schoolvereeniging. Wordt goedgekeurd. Punt 9. Belooning onderwijzeres aan den cursus in het Fransch aan de Openbare Lagere School te Bloemendaal. De heer Otto deelt mede wat verder reeds be kend is dat het niet toelaatbaar is dat aan onder wijzers een vergoeding wordt toegekend. Toen de onderwijzers dit ook inzagen hebben zij hun ver zoek ingetrokken en gewijzigd ingezonden, zoo dat thans door hen het verzoek wordt gedaan bij wijze van gratificatie. De heer van Kessel haalt aan een besluit van Ged. Staten toen door een onderwijzer werd ge vraagd om vergoeding voor het overblijven in de middaguren wat door den Raad werd geweigerd aan de hand der wet en ook door Ged. Staten werd geweigerd. Spreker vindt dit een dergelijk geval. De heer Schulz kan het met den heer van Kes sel niet eens zijn daar dit toch wel een ander geval is. Na nog eenig debat wordt besloten de belooning ongeveer f 1800.in totaal, aan de onderwijzers toe te kennen, onder voorwaarde dat Ged. Staten dit besluit goedkeuren. Punt 10, Schoolgeldregeling Middelbaar Onder wijs. De heer Schulz bespreekt uitvoerig dit punt aan de hand van de schets van B. en W. De heer Otto kan met de woorden van den heer Schulz niet meegaan. Spreker vindt het niet juist, zelfs zeer onjuist dat de ouders van leerlingen in onze gemeente bijna gedwongen worden om de kinderen naar de hoogere scholen te zenden in eigen gemeente. Spreker vindt het vervolgens een fout, alle democratie ten spijt, dat volgens deze schets, de ouders die niet meer inkomen hebben dan 16.per week hun kinderen voor 1 5-per jaar op die hoogere scholen kunnen plaatsen. Dat is 'n groote fout, een lokken van die kinderen die er krachtens hun aanleg absoluut niet thuis hooren. Wel is spreker er sterk voor om alle kinderen waar intellect in schuilt dat onderwijs te verstrekken wat hen rechtmatig toekomt. De regeling welke thans wordt voorgesteld acht spreker onjuist omdat alle kansen niet gelijk staan. Indien b.v, de school ,,Het Kopje" aan de hand van deze regeling volgestopt wordt met kinderen van Bloemendaal voor 5.per jaar welke zij in de eerste plaats moet toestaan omdat die de voor keur hebben, zij zouden gewoonweg hun school kunnen sluiten in tegenstelling met de Lycea, die een belangrijke rijkssubsidie genieten. Spreker verzoekt B. en W. deze regeling nog eens goed onder de oogen te zien en zoo moge lijk met een gewijzigd voorstel te komen. De heer Schulz komt op tegen de redeneering van den heer Otto, n.l. het aan banden leggen van een toegestane vrijheid aan ouders van kinderen. Wat de heer Otto wil, n.l. alleen dan aan minver mogende kinderen gelegenheid op gemeente scholen geven wanneer de onderwijzers daarin toestemmend adviseeren en dus niet de' ouders daarin zelf te laten beslissen, daartegen komt spreker met kracht op en spreker ondersteunt dan ook met kracht de regeling zooals B. en W. thans voorstellen. De heer Prinsenberg kan nóch met de regeling van B. en W. nóch met de motieven tot verwer ping van deze door den heer Otto in het midden gebracht meegaan, doch had zicih een kleine wij ziging van de regeling van B, en W. ingedacht. Spreker betwijfelt of deze regeling wel door HELP II ZELF den Raad genomen kan worden daar het z.i, aan den Minister is, om een regeling vast te stellen, daar het Rijk deze scholen subsidieert en dus ook die zaak in handen heeft. De heer van Kessel komt in hoofdzaak op tegen de woorden van den heer Otto, als zou aan het arme kind de gelegenheid tot doorleering, indien het daartoe in staat is, worden ontnomen. Spreker ondersteunt dan ook de regeling van B. en W. De heer Blankevoort zegt er niet veel van te begrijpen en stelt voor een Commissie te benoe men ter voorlichting aan de Raadsleden. Alhoewel hierom gelachen wordt verklaren onmiddellijk ook de heeren Luden en Kremer zich niet competent om over deze regeling te oorde len. De heer van Nederhasselt verklaart dat deze regeling is gemaakt onder den druk van Haarlem, daar door de onmogelijke eischen welke Haarlem stelt voor buiten-leerlingen B. en W. genoodzaakt waren voor haar gemeente 'n regeling te ontwer pen welke wel niet zonder fouten zal zijn, doch toch zóó is gemaakt dat de meeste ingezetenen daarmede tevreden kunnen zijn. De heer Hogenbirk schaart zich aan de zijde van den heer Blankevoort en acht een Commissie ge- wenscht. De Voorzitter stelt dan voor om eene Commis sie ad hoc in te stellen, deze wordt benoemd en zal bestaan uit de heeren Otto, Hogenbirk en Prinsenberg welke commissie in de volgende vergadering, welke 10 Juli zal worden gehouden, rapport zal uitbrengen. Punt 11. Verleening van een tweede voorschot groot f 35.000.— aan de Woningbouwvereniging „Bosch eii Duin". De heer Otto komt er tegen op dat bij dit punt geen rapport is uitgebracht aan de Raadsleden, Het voorstel van B. en W. lijkt zeer onschuldig doch inderdaad is het geld 'werpen in een bodemlooze put. Spreker zou het wenschelijk vinden indien er eene Commissie werd benoemd om eens te onderzoeken en rapport uit te brengen. De heer Prinsenberg meent dat er toch een accountant is die elke drie maanden verslag uit brengt. Dit is gebeurd, alleen het heeft niet bij de stukken gelegen. Dan verklaar ik, zegt spr., dat het een hopelooze historie is. De heer de Roo van Alderwerelt zegt dat zon der een huurverhooging de rente voor het opnieuw op te nemen bedrag kan worden betaald. De heer Hogenbirk herinnert aan een schuld van 23.000.aan de gemeente, zoodat de gemeente een voorschot verstrekt om dat bedrag weer aan de gemeente te kunnen betalen. De Voorzitter noemt het een onverkwikkelijke zaak. Het debat wordt steeds onduidelijker en de Cedel. Commissaris, de heer de Roo van Alder werelt zegt dat het in dit geval maar het beste is om de gevraagde gelden toe te staan. Er zijn kapitale fouten gemaakt die voor een leek zicht baar waren. De heer Prinsenberg dringt nogmaals aan op een goed opgesteld rapport. De heer Blankevoort ondersteunt dat en zal er zoo zijn stem niet aan geven. Ook de heer Otto uit zich in dezen geest, doch voegt er nog aan toe dat desnoods, nadat het rap port door de accountants zal zijn uitgebracht zal worden toegelegd op vastloopen van de heele zaak, dan kan men wel weer zien. Besloten wordt eene Commissie ad hoc in te stellen bestaande uit de heeren Blankevoort, Prinsenberg en de Waal Malefijt. Punt 12. Verzoek van M. J. Doemen om schade loosstelling. Afgewezen. Punt 13. Verzoek van Kok en Meeuwig om la' gs den kant van den Bloemendaalscheweg te mogen bouwen. De Voorzitter stelt voor geen afwijking te geven aan genoemde heeren. De heer Otto meent te moeten opmerken dat wat thans wordt voorgesteld toch niet door den beugel kan. Spreker gaat dan nog eens na het "T 1

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1924 | | pagina 1